İFLASA UĞRAMIŞ ÇEVRİLİŞİN ƏKS-SƏDASI
Türkiyə müasir tarixinin taleyüklü mərhələsini yaşayır. Ölkədə hərbi çevriliş cəhdinin iflası “Kamalçı dövlət”in siyasi sistemində mülki hakimiyyətin həmişəlik prioritetə çevriləcəyini vəd edir.
Fövqəladə vəziyyət
Rəsmi Ankara dövlət çevrilişinə cəhdin təşkilində uzun illərdir, ABŞ-da yaşayan müsəlman vaiz Fətullah Güləni günahlandırır. Türkiyə hakimiyyətindən verilən bəyanatlara görə, ordu komandanlığının məhz Gülənin təsiri altında olan hissəsi ölkənin konstitusion düzəninə qəsd edərək, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın son illər haqqında dəfələrlə danışdığı «paralel dövlət»in legitimləşdirilməsinə çalışıb.
Rəsmi məlumata görə, hərbi çevriliş cəhdi nəticəsində, Türkiyədə qiyamçılar nəzərə alınmadan, 246 nəfər həlak olub, 2 mindən artıq insan yaralanıb.
Ölkədə fövqəladə vəziyyət elan olunub. İyulun 16-da baş vermiş çevriliş cəhdindən cəmi bir neçə gün sonra, Türkiyədə, təxminən, 70 min nəfər işdən azad olunub. Söhbət ən müxtəlif sahələrdə çalışan vətəndaşlardan gedir. Bundan başqa, dövlət çevrilişinə cəhddə ittiham olunan 12 mindən artıq hərbçi həbs edilib ki, onlar arasında 100-dən çox general və admiral (ümumilikdə, ordu komandanlığının üçdəbiri) var. Ərdoğanın sözlərinə görə, qiyamdan sonra həbs olunmuş insanların ümumi sayı 13 mini ötüb. Onlar arasında 1300-dən artıq polis, 2000 hakim, təxminən, 700 prokuror var. Prezident Qvardiyasının 283 əsgəri də saxlanılıb. Qeyd edək ki, baş verənlərdən sonra, Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım, ümumiyyətlə, bu hərbi strukturun tam şəkildə buraxıldığını bəyan edib. Türkiyə xüsusi xidmət orqanları Fətullah Gülənin köməkçisi Xalis Xancını də saxlayıb. KİV-də yer almış məlumatlara görə, o, ölkəyə qiyamdan bir neçə gün əvvəl gəlibmiş.
Türkiyədə tətbiq olunmuş fövqəladə vəziyyətlə bağlı daha bir ştrix - ölkənin 10 mindən artıq vətəndaşının «xarici pasportu» etibarsız elan olunub. Məqsəd həmin insanların ölkədən mümkün qaçışının qarşısını almaqdır.
Fövqəladə vəziyyət rejimi prezidentə və hökumətə parlamentdə təsdiqlənmədən yeni qanunlar tətbiq etmək imkanı verir. Ərdoğan fövqəladə vəziyyətin tətbiqinin Konstitusiyaya uyğun olduğunu söyləyib, Prezident və Ali Baş Komandan olaraq, Türkiyəni «virus”lardan təmizləmək üçün hərbçilərlə birgə çalışacağını bildirib. O, fövqəladə vəziyyət çərçivəsində ittiham irəli sürülmədən həbsdə saxlanılma müddətinin 30 günədək artırılmasını nəzərdə tutan qanunu imzalayıb. Bundan başqa, Türkiyə Prezidenti 1000-dən artıq özəl məktəbin, 15 özəl ali təhsil ocağının bağlanılması, 1 229 xeyriyyə cəmiyyəti və fondun, 35 tibb idarəsinin, 19 həmkarlar ittifaqı təşkilatı, federasiya və konfederasiyanın fəaliyyətinin dayandırılması haqqında da qərar qəbul edib.
Türkiyə hökuməti bəyan edib ki, fövqəladə vəziyyət 3 aylığına tətbiq olunsa da, ehtiyac yaranacağı təqdirdə, onun müddəti artırıla bilər. Deyəsən, bu müddətin artırılması ehtimalı yüksəkdir. Belə ki, Ərdoğan, birincisi, ölkədə hərbi çevrilişə daha bir cəhdin olacağını istisna etmir; ikincisi, Fransada terror aktları üzündən fövqəladə vəziyyətin ötən ilin noyabrından davam etdiyini xatırladır.
Ərdoğan xalqı sakit olmağa da çağırıb. Bütün dövlət strukturlarının Gülən tərəfdarlarından təmizlənəcəyini vəd edən prezident «Türkiyənin xəstəlikdən qurtulacağına və sağalacağına» əminliyini bildirib.
Şübhəsiz ki, Ərdoğan iflasa uğramış qiyamdan çoxdankı ideyasının həyata keçirilməsi üçün daha bir arqument kimi yararlanmağa çalışacaq. Söhbət prezidentin səlahiyyətlərinin artırılmasından və Türkiyənin parlament respublikasından prezident respublikasına çevrilməsindən gedir.
Dünyanın reaksiyası
Türkiyədə baş vermiş hakimiyyət çevrilişinə cəhd dünya miqyasında ciddi rezonans doğurub. Aparıcı qlobal mərkəzlərin Türkiyədə yaşananlara reaksiyası, şübhəsiz ki, onların rəsmi Ankara ilə gələcək münasibətlərinə ciddi təsir göstərəcək. Bu mənada, Türkiyə-Amerika dialoqunun hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyi xüsusi maraq doğurur.
Hər halda, Türkiyə Prezidenti ABŞ-ın mövqeyindən narazılığını açıq şəkildə dilə gətirir. Buna səbəb Birləşmiş Ştatların orada yaşayan Güləni Ankaraya verməməsidir. Bu ittihama cavab olaraq, ABŞ Prezidenti Barak Obama administrasiyası Türkiyədə baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhdin araşdırılmasına hərtərəfli yardım göstərməyə hazır olduğunu bildirir. Lakin baş verənlərlə bağlı araşdırmaların «demokratik prosesdurlara uyğun» aparılmalı olduğunu deyən Amerika lideri dolayısı ilə Türkiyə rəhbərliyinin gördüyü tədbirlərdən narazılığını ifadə edir. Vaşinqtonda və digər Qərb mərkəzlərində hesab edirlər ki, bu tədbirlər həddindən artıq sərt xarakter daşıyır. Bu üzdən də bir çox ekspertlər Amerika-Türkiyə münasibətlərində sərinliyin yaranacağını, hətta bu münasibətlərin pozula biləcəyini düşünür. Ərdoğanın kifayət qədər səs-küylü bəyanatında artıq bunun simptomları görünməkdədir. Onun sözlərinə görə, Gülənə sığınacaq verən, onu Ankaraya verməkdən boyun qaçıran ölkə bundan sonra Türkiyənin dostu sayıla bilməz.
Türkiyə-Avropa İttifaqı (Aİ) münasibətlərində isə daha ciddi soyuqluq müşahidə olunur. Ərdoğanın Türkiyədə ölüm hökmünün bərpa olunmasının vacibliyini şəxsən bəyan edərək, qiyamçıların fiziki məhvinə nail olmaq niyyətini ortaya qoymasından sonra, Brüssel faktiki olaraq, Ankaranın bundan sonra Avropa ilə yaxınlaşmasının mümkünsüzlüyünü nümayiş etdirib. Avrokomissarlar Federika Mogerini ilə Günter Ettinger Aİ-yə üzvlük ilə ölüm hökmünün bir araya sığmadığını bəyan ediblər.
Türkiyə-Qərb dialoqunun tamamilə proqnozlaşdırılmayan xarakter aldığı bir şəraitdə, Ankaranın Tehran və Moskva ilə münasibətlərində gözlənilən yaxınlaşmanın əlamətləri aydın şəkildə sezilir. Yeri gəlmişkən, həm İran, həm də Rusiya Türkiyədəki hakimiyyət çevrilişinə cəhdi birmənalı şəkildə pisləyib. İran Prezidenti Həsən Ruhani ilə telefon danışığı zamanı Ərdoğan deyib: «Biz İran və Rusiya ilə əməkdaşlıq edərək, regionun problemlərini əl-ələ həll etməyə, regiona sülh və sabitliyin qaytarılması istiqamətində addımlarımızı ciddi şəkildə artırmağa köklənmişik». Ərdoğanın rusiyalı həmkarı Vladimir Putinə ünvanladığı məktubdan sonra normallaşan Rusiya-Türkiyə dialoqu fonunda bu mesaj xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov antikonstitusion çevrilişlərin yolverilməz olduğunu deyərək, Moskvanın Türkiyənin qanuni seçilmiş rəhbərliyi ilə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduğunu söyləyib. Bu, Rusiyanın Türkiyə ilə, ən azı, mehriban qonşuluq münasibətlərini bərpa etmək niyyətinin aydın ifadəsidir. Xatırladaq ki, bu iki ölkə arasında münasibətlər «Su-24» bombardmançısının vurulması ilə bağlı faciəvi insidentdən sonra pozulmuşdu.
Qardaş dəstəyi
Türkiyə xalqının tarixinin dramatik mərhələsini yaşadığı vaxtda qardaş Azərbaycan onunla həmrəylik nümayiş etdirir. Türkiyə Prezidentinə zəng etmiş Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev hərbi çevriliş cəhdini qəti şəkildə pisləyərək, Azərbaycanın hərzamankı kimi, qardaş türk xalqının və dövlətinin yanında olduğunu bildirib. İ.Əliyev bundan sonra heç bir qüvvənin Türkiyəni demokratiya və inkişaf yolundan döndərə bilməyəcəyinə əminliyini söyləyib.
Azərbaycan Prezidentinin Administrasiyası rəhbərinin müavini, qurumun xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov isə vəziyyəti belə şərh edib: «Prezident İlham Əliyev kimi, hamımız Türkiyədə yaşanan prosesləri narahatlıqla izləyirik. Bütün Azərbaycan narahatdır ki, bu da təbiidir. Bu, dövlət çevrilişinə cəhddir və o, türk xalqının iradəsinə, seçiminə qarşı yönəlib». N.Məmmədov Azərbaycanla Türkiyə arasında qardaşlıq və dostluq münasibətlərinin olduğunu xatırladıb. «Demək, Azərbaycan hər zaman Türkiyənin yanındadır. Türkiyə artıq keçmişdəki Türkiyə deyil. Bu cür çevriliş cəhdləri artıq reallaşdırıla bilməz və cəmiyyət onu qəbul etməz. Bu gün Türkiyənin başında xalq tərəfindən demokratik yolla seçilmiş prezident və hökumət durur. Xalq onları dəstəkləyir, arxasında dayanır. Düşünürəm ki, Türkiyə tarixində bu, son çevriliş cəhdi kimi qalacaq», - deyə rəsmi Bakının yüksəkrütbəli təmsilçisi bildirib.
Azərbaycanın Türkiyə ilə strateji müttəfiqliyi daha da gücləndirməyə hazır olduğunu bildirən Prezident İlham Əliyevin son sərəncamlarından biri bir daha təsdiqləyib - sərəncama əsasən, Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin «Qızıl Şərq» hərbi şəhərciyindəki obyektlərdən və Bakı yaxınlığında, Tağıyev qəsəbəsində yerləşən hərbi aerodromdakı terminaldan istifadəsinə icazə verilib. Bəzi mətbuat orqanları bunu, guya, Azərbaycan ərazisində Türkiyə hərbi bazasının yaradılması kimi təqdim edib. Lakin Azərbaycanın Müdafiə nazirinin müavini, HHQ-nin komandanı, general-leytenant Ramiz Tahirov deyib ki, «KİV-də Azərbaycan ərazisində hansısa xarici dövlətin hərbi bazasının yaradıldığına dair yer almış məlumatlar həqiqəti əks etdirmir». O, Tağıyev qəsəbəsində yerləşən aerodromun 1999-cu ildən Azərbaycan hərbçilərinin beynəlxalq sülhməramlı missiyaların olduğu ölkələrə göndərilməsi üçün istifadə edildiyini xatırladıb. Hərbçilərimizin Əfqanıstana aparılması və geri qaytarılması Türkiyə HHQ-yə məxsus nəqliyyat təyyarələrilə həyata keçirildiyindən, bu aerodrom Türkiyə hərbi atteşesinin aparatına kirayə verilib.
Türkiyənin, onun Azərbaycanla müttəfiqliyinin bədxahlarının bütün təxribatçı həmlələrinə rəğmən, Ankaranın Cənubi Qafqazın geosiyasətindəki rolunun artacağı şübhə doğurmur. Güman ki, Türkiyənin nəhəng regional oyunçu statusunun güclənməsi, onun qlobal mərkəzlərdən asılı olmayan müstəqil siyasət yürütməyə çalışması Qafqazda ənənəvi maraqları olan digər nəhəng qonşu dövlətlərin də maraqlarına cavab verir. Türkiyədə dövlət çevrilişinə cəhdin iflasa uğraması Ankaranın beynəlxalq arenada mövqelərini gücləndirməsi trendinə yeni impuls verə bilər.
HADİSƏLƏRİN XRONİKASI
2016-cı il iyulun 16-na keçən gecə Türkiyədə bir qrup hərbçi hərbi çevrilişə cəhd göstərib. Onlar böyük şəhərlərdə bir sıra strateji vacib obyektləri ələ keçirib. Hadisələr iyulun 15-i axşamdan, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Marmarisdə istirahət etdiyi vaxt başlayıb. Ərdoğan dincəldiyi məkanı qiyamçıların hücumundan bir qədər əvvəl tərk etməyə macal tapıb.
İyulun 16-na keçən gecə və həmin gün səhər Ankarada «F-16» qırıcıları Prezident iqamətgahına və Parlamentin binasına zərbələr endirib, səhər saatlarında isə bina tanklardan atəşə tutulub. Qiyamçılar, eyni zamanda, İstanbul və Ankaranın beynəlxalq hava limanlarını ələ keçirib, İstanbulda Bosfor boğazı üzərindəki körpünü bağlayıb. Bundan başqa, Ankarada hakim partiyanın qərargahı, müxtəlif dövlət idarələri və teleşirkətlərin baş ofisləri də ələ keçirilib. Bir müddət sonra Milli İstihbarat Təşkilatının binasında yanğının başladığına dair xəbər yayılıb. Qiyamçılar televiziya vasitəsilə yaydıqları müraciətdə Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargahının ölkədə hakimiyyəti ələ keçirdiyini, Türkiyə hökumətinin hakimiyyətdən kənarlaşdırıldığını bəyan edib. Qiyamçılar ölkədə hərbi vəziyyət və komendant saatı elan edib.
Prezident Ərdoğan isə həmin anda ələ keçirilməmiş telekanllardan birinin efirinə telefon vasitəsilə bağlana bilib. O, hərbi çevrilişin qanunsuz olduğunu bəyan edib, tərəfdarlarını Ankara və İstanbulda qiyamçılara qarşı küçələrə çıxmağa çağırıb. Xalq kütləsi Ərdoğanını bu çağırışına əməl edərək, küçələrə axışıb.
Polisin və ordunun bir hissəsinin hökumətə sadiq qalması, həmçinin xalqın, ruhanilərin hakimiyyətə kütləvi dəstək verməsi qiyamçıların ələ keçirdikləri obyektləri itirməsinə səbəb olub. Onların istifadə etdiyi hərbi aviasiya isə vurulub. Qiyamçıların bir hissəsi yerindəcə məhv edilib, bəziləri isə vertolyotla Yunanıstana qaçıb.

ECHO OF THE FAILED COUP
Turkey is going through a crucial moment of its modern history. The failure of the military coup finally seeks to establish the priority of civil power in the political system of the Kemalist state.
State of emergency
Ankara accuses the Muslim cleric Fethullah Gülen residing in the United States for years in organizing the coup attempt. Judging by the statements of the Turkish authorities, a part of the army command under the influence of Gülen has encroached upon the constitutional order in the country in order to legitimize the so-called "parallel state", the existence of which in recent years has repeatedly lamented the Turkish president Recep Tayyip Erdogan.
According to official sources, 246 people were killed during the military coup, excluding the rebels. More than two thousand people were injured.
The government has declared a state of emergency in the country. In a matter of days following the attempted coup on July 16, 70 thousand people working in various fields have been fired. At least 12 thousand troops, including more than a hundred generals and admirals (one third of the command structure of the army), were arrested as suspects of the coup attempt. According to president Erdogan, the total number of detainees exceeds 13 thousand people. This includes more than 1,300 police officers, over 2,000 judges, and 700 attorneys. 283 soldiers of the presidential guard are arrested and the Turkish prime minister Binali Yildirim has announced a complete dissolution of this military structure. The assistant of Fethullah Gülen, Halis Hanci, who, according to widespread media reports, has arrived in the country just a few days before the coup, was detained by the Turkish special services.
Another aspect of the existing state of emergency regime is the invalidation of more than 10 thousand passports of Turkish citizens allegedly thought to escape the country.
The state of emergency gives the right to the president and the Turkish government to introduce new laws without parliamentary approval. Erdogan insists that the declared state of emergency is in line with the Constitution and he, as president and commander in chief, will work together with the military to liberate Turkey from the "virus". The head of state has made it clear that the arrests will continue. As part of the emergency, Erdogan has signed a law extending the period of detention without charge to 30 days. In addition, the Turkish president has instructed to close more than a thousand private schools and 15 private universities, as well as to cease the operations of 1229 charities and foundations, 35 health facilities, 19 trade unions, federations and confederations.
The Turkish government warns: the state of emergency is introduced for three months but if necessary, it will be extended beyond the announced deadline. It seems that the likelihood of an extension of this period is high, since Erdogan did not rule out a new coup attempt and referred to recent events in France, where the state of emergency has been maintained since the last November due to terrorist attacks shaking the country.
Erdogan has also appealed to the population to remain calm about the situation. Vowing to clear all state structures of Gülen supporters, he has expressed confidence that "Turkey got rid of this disease and was getting better".
Apparently, Erdogan will try to use the failed coup as another argument in favor of his long-cherished ideas to bolster his presidential powers and to transform Turkey from a parliamentary to a presidential republic.
International reaction
Meanwhile, the attempt of military coup in Turkey has caused a loud resonance in the world. No doubt that the reaction of the leading global centers will seriously affect the nature of their future relations with official Ankara. The prospects of the Turkish-American dialogue are, therefore, of particular importance.
The Turkish president has clearly expressed his dissatisfaction with the American position refusing to exile Gülen to Ankara. In response, the Obama administration is trying hard to show their willingness to provide comprehensive assistance in the investigation the coup attempt. However, the US leader has emphasized a need to hold investigations in accordance with "democratic procedures" and has indirectly expressed his discontent with the actions taken by the Turkish leadership. According to Washington and other western countries, these measures are overly stringent. Therefore, many experts predict cooling of and even a serious rift in US-Turkish relations. This is felt in the sensational statement of Erdogan, which implies that a country giving a shelter to Gülen and refusing to exile him to Ankara cannot be considered a friend of Turkey anymore.
An even greater alienation is brewing in the dialogue between Turkey and the European Union. After Erdogan’s statements about the restoration of the death penalty in Turkey, clearly implying his intention to achieve physical destruction of the rebels, Brussels has stated that the further movement of Ankara towards Europe was impossible. Since, according to EU representatives Federica Mogherini, and Günther Oettinger, the EU membership and the death penalty are not compatible.
Under these circumstances, when Turkey's dialogue with the West takes a very unpredictable nature, it is now clearly visible that Ankara’s relations with Tehran and Moscow, which unequivocally condemned the military coup in Turkey, will warm up. In a telephone conversation with the Iranian President Hassan Rouhani, Erdogan said: "We are determined in cooperation with Iran and Russia in order to solve regional problems and to significantly strengthen our efforts to bring back the peace and stability to the region". This message is especially important in the context of the normalization of Russian-Turkish dialogue, which began after the famous message of Erdogan to his Russian counterpart Vladimir Putin.
The Russian foreign minister Sergei Lavrov has said that anti-constitutional coups are not acceptable and has expressed Moscow's readiness to continue works with the elected leadership of Turkey. This is a clear signal of Russia's intention to recover, at least, good-neighborly relations with Turkey deteriorated after the tragic incident with the shot-down of the Su-24 bomber aircraft.
Brotherly support
Given that the people of Turkey is going through such a dramatic period in its history, Azerbaijan has expressed its solidarity with the brotherly nation. During a telephone conversation with his Turkish colleague, the Azerbaijani president Ilham Aliyev has strongly condemned the attempted coup and has said that Azerbaijan, as always, will be with the brotherly Turkish people and the state. The Azerbaijani leader has expressed his confidence that no power could force Turkey to turn from the path of democracy and development.
Commenting on the situation, the Deputy Head of the Presidential Administration of Azerbaijan, the Head of the Foreign Relations Department Mr. Novruz Mammadov said: "Same as the president, we had been following the processes in Turkey with a great concern. The whole of Azerbaijan is worried, which is natural. This coup attempt was against the will and choice of the Turkish people". Mammadov has reminded of friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey. "This means that Azerbaijan is always close to Turkey. Turkey is not the same country that was before. Such coup attempts cannot be realized, and the population does not welcome them. Today Turkey is led by the democratically elected president and the government. The people support them. I believe this coup will be remembered as the last in the history of the country", said the senior representative.
A convincing signal about the readiness of Azerbaijan to strengthen its strategic alliance with Turkey was a decree of the Azerbaijani president Ilham Aliyev, which allowed the Turkish armed forces to use the military facilities in Gizil Sharg and a terminal at a military airfield close to Baku. The media of some countries have tried to use this fact to disseminate information about an alleged Turkish military base in Azerbaijan. However, as stated by the Azerbaijani Deputy Minister of Defense and the Commander of the Air Force, Lieutenant-General Ramiz Tahirov, "information about the establishment of a military base of a foreign state on the territory of Azerbaijan has no ground and is completely unrealistic". He has further added that the airfield located in Taghiyev settlement has been used since 1999 to dispatch the Azeri military for international peacekeeping missions. Since the dispatch to Afghanistan and the transportation of troops back to Azerbaijan use transport aircraft of the Turkish Air Force, the airport is leased to the office of the Turkish military attache in Azerbaijan.
Despite the provocative attacks of enemies and Turkey’s alliance with Azerbaijan, it is clear that Ankara's role in geopolitics in the South Caucasus will increase. And apparently, the strengthening of Turkey's status as one of the largest regional players seeking to implement a policy independent from the global centers meets the interests of other great neighboring countries, which have traditionally had their own interests in the Caucasus. The failure of the coup d'etat can give new impetus to strengthening Ankara's stance in the international arena.
CHRONICLE OF EVENTS
On 15 and 16 July 2016, a part of the Turkish military forces attempted a coup in the country, taking control of a number of strategically important objects in the big cities. Events began on July 15, when the Turkish President Recep Tayyip Erdogan was on vacation in Marmaris. Erdogan had to leave the hotel shortly before he was subject to assault of insurgents.
On the night of the 16th and in the following morning, several F-16 fighters carried out a series of air strikes on the presidential palace and the parliament building in Ankara. On the same day, these buildings were stormed by tanks. Meanwhile, the insurgents took control over the international airports in Istanbul and Ankara, the bridges over the Bosphorus in Istanbul, the headquarters of the ruling party in Ankara, various state institutions and the main offices of TV channels. There were reports about a fire in the building of the National Intelligence Organization. During a televised speech, the insurgents have claimed that the General Staff of the armed forces had taken the power, and the Turkish government removed from power. They have soon declared the martial law and a curfew in the country.
President Erdogan has managed to get on television through one of the TV companies uncaptured at that moment and has stated that the military coup was illegal and has called his supporters to get out to the streets of Ankara and Istanbul to oppose the coup.
Since all of the country's police and the army remained loyal to the government, as well as the mass support of the people and the clergy, the coup has failed to keep the captured objects and to remain power. The combat aircraft used by insurgent military were hit. Some of the insurgents were killed while some of them fled to Greece in a helicopter.