Azərbaycan, İran və Rusiya prezidentlərinin Bakı sövdələşmələri regiona ciddi dəyişikliklər vəd edir
Rusiya, Azərbaycan və İran liderlərinin ilk üçtərəfli sammitini artıq tarixi görüş adlandırırlar. Bu, heç də şişirtmə deyil. Axı Bakıda keçirilmiş yüksəksəiviyyəli görüşdə faktiki olaraq, regional əməkdaşlığın yeni formatının əsası qoyulub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dediyi kimi, bu yeni formatın böyük potensialı var və o, sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin təmininə xidmət edəcək. Azərbaycan lideri onu da xüsusi olaraq vurğulayıb ki, mehriban münasibətlər və qarşılıqlı hörmət, xoş iradə varsa, səylər isə səmimi xarakter daşıyırsa, hətta qeyri-sabit, böhranlı və münaqişəli regionda belə, əməkdaşlığı dərinləşdirmək olar. Və ən başlıcası, müşahidəçilərin də ümid etdiyi kimi, yeni üçtərəfli dialoq Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin irəli aparılmasına kömək edə bilər.
Bu görüşün keçirilməsinə bir sıra amillər rəvac verirdi - İrana tətbiq olunmuş beynəlxalq sanksiyaların aradan qaldırılması, Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin qaydaya düşməsi, Rusiyada iqtisadi resessiyanın aşılması və s. Amma ən önəmli amil, Tehran və Moskvanın da etiraf etdiyi kimi, Bakının vasitəçi rolu idi. Məhz bu təşəbbüs olmasaydı, bu cür yüksəksəviyyəli sammit baş tutmazdı.
Üçtərəfli görüşdə, həmçinin ikitərəfli formatda baş tutmuş danışıqlarda bir çox məsələlər müzakirə olunub - nəqliyyat və kommunikasiya, maliyyə, bank və sığorta sektorlarında əməkdaşlıq, azad ticarət və bu konteksdə ticarət tariflərinin aşağı salınması, investisiya, yeni istehsalat, təhlükəsizlik, terrorçuluqla mübarizə, Xəzər dənizinin statusu və s. Müzakirə olunan bütün məsələlərlə bağlı mövqelər bu və ya digər dərəcədə razılaşdırılıb. Bu mənada, Bakı sammitinin bir çox dünya KİV-in analitik icmallarında diqqət mərkəzində olması təsadüf deyil. Güman ki, əldə edilmiş razılaşmalar əsasında regiondakı gələcək dəyişikliklər daha çox diqqət çəkəcək.
İqtisadiyyat: nəqliyyat və energetika
İran Prezidenti Həsən Ruhani Azərbaycana sammitdən bir gün əvvəl geniş nümayəndə heyəti ilə gəlmişdi. Qeyd edək ki, son illərdə Azərbaycan-İran əməkdaşlığı durmadan inkişaf edir və cəmi yarım il əvvəl, fevralda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Tehrana rəsmi səfər də edib. İrana tətbiq olunmuş beynəlxalq sanksiyalar aradan qaldırıldığından, həmçinin Azərbaycanda aparılan iqtisadi struktur islahatları və ixracın stimullaşdırılması səbəbi ilə orta perspektivdə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin 1 milyard dollara çatacağı gözlənilir. Ruhani ölkəsinin iki ölkə arasında azad ticarətin qurulacağına ümid bəslədiyini xüsusi vurğulayıb.
«Avrasiya İqtisadi İttifaqı ölkələri ilə rüsumlar ləğv edilib və biz eyni razılaşmanı Azərbaycanla da əldə etmək istəyirik», - deyə İran Prezidenti bildirib.
Ümumiyyətlə, iki ölkə arasında bir çox sahələrdə əməkdaşlıq qurulmaqdadır; məsələn, Neftçala şəhərində «İran Xodro» şirkətinin avtomobil zavodunun təməli qoyulub. O, ildə 10 min avtomobil istehsal etmək gücündə olacaq. Bundan başqa, yaxın zamanlarda Azərbaycanda dərman preparatları istehsal edəcək zavodun açılması da planlaşdırılır. O, İran texnologiyası ilə işləyəcək.
İran öz qazını Azərbaycanın yeraltı qaz anbarına vurmaqda, onu Avropaya ixrac etməkdə də maraqlıdır. Hazırda tərəflər arasında Xəzər dənizində neft-qaz yataqlarının işlənməsi perspektiv idə müzakirə olunur. Tərəflər turizm sahəsinə də xüsusi diqqət ayırır. Bu sahədə əməkdaşlığın inkişafı üçün aviareyslərin sayının artırılması, gömrük prosedurlarının sadələşdiriməsi və viza rejiminin ləğvi tələb olunur.
Rusiya-Azərbaycan ikitərəfli əməkdaşlığına gəlincə, Vladimir Putinlə birlikdə Bakıda dövlətin bir sıra önəmli şəxslərinin gəlməsi özü-özlüyündə diqqətəlayiqdir: Baş nazirin müavini Dmitri Roqozin, Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov, Energetika və Nəqliyyat nazirləri Aleksandr Novak və Maksim Sokolov, İqtisadiyyat naziri Aleksey Ulyukayev, Rusiya Dəmir Yolları ASC-nin vitse-prezidenti Aleksandr Mişarin, «Rosneft»in başçısı İqor Seçin.
Putinin sözlərinə görə, Azərbaycan Moskvanın postsovet məkanındakı xarici ticarət tərəfdaşları arasında beşinci yerdədir. Lakin tərəflər arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması imkanları çoxdur - nəqliyyat-tranzit sahəsindən tutmuş, hərbi-texniki əməkdaşlığadək.
Elə Bakı səfərinin gedişində Dmitri Roqozin Azərbaycanda təyyarələrin yığılması üçün zavodun açılacağı, həmçinin vertolyot texnikasının müasirləşdirilməsi üçün mərkəzin fəaliyyətə başlayacağı məlum olub. Bundan başqa, yaxın zamanlarda dərman preparatlarının istehsalı üzrə Azərbaycan-Rusiya birgə müəssisəsi açılacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiya iqtisadiyyatına yatırılan Azərbaycan investisiyalarının həcmi də milyonlarla dollardır.
İran, Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin Bakı sammitində iqtisadiyyat, siyasəti və təhlükəsizlik məsələlərini özünə çəkərək, birinci yerdə dururdu.
Danışıqlarda «Şimal-Cənub» beynəlxalq nəqliyyat layihəsi çərçivəsində daşımalar və digər investisiya infrastruktur layihələri diqqət mərkəzində olub.
«Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi Şimali Avropanı Cənub-Şərqi Asiya ilə birləşdirərək, ilk növbədə, Hindistandan, İrandan və Fars körfəzi ölkələrindən Rusiya və Avropaya yüklərin daşınması üçün nəzərdə tutulub. O, Süveyş kanalına alternativ olacaq - dəhliz bu istiqamətdə yüklərin daşınma vaxtına, demək, həm də qiymətinə 2 dəfədən çox qənaət olunmasına imkan verəcək. İlkin mərhələdə dəhlizlə ildə 5 milyon ton, daha sonra 10 milyon tondan artıq yükün daşınması nəzərdə tutulur. Qeyd edək ki, bu, yeni ideya deyil. Onun barəsində hələ 1990-cı illərdə danışılırdı. Layihənin reallaşdırılmasına yönəlmiş konkret addımların atılmasına isə 2000-ci illərin əvvəllərində Rusiya, İran və Hindistanın iştirakı ilə başlanılıb. Lakin o vaxtdan sonra bu istiqamətdə ciddi bir iş görülməyib. İndi onun reallaşdırılması üçün ən ideal geoiqtisadi şərait yaranıb.
İlham Əliyevin dediyi kimi, «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi iştirakçı ölkələr üçün böyük əhəmiyyətə malik layihədir. Onun vasitəsilə Azərbaycan vacib nəqliyyat xabına çevrilir, Fars körfəzi və Asiya ölkələrinə çıxış əldə edir. Rusiya da eyni üstünlükləri qazanmaqla yanaşı, məsələn, taxılı üçün satış bazarları qazanır. Yeri gəlmişkən, onun taxılını almaqda Tehran da maraqlıdır. Əvəzində, Rusiya İrandan meyvə-tərəvəz və digər məhsullar idxal edə bilər. Buraya sənaye yüklərini, həmçinin neft və neft məhsullarını da əlavə edə bilərik.
İrana gəlincə, Tehran üçün yüklərin ölkə əhalisinin əksəriyyətinin yaşadığı Şimaldan əldə etmək daha sərfəlidir.
Qeyd edək ki, Bakı görüşündən əvvəl, iyulun sonunda Hindistanın Xarici İşlər nazirinin müavini Sucatı Mehta da Azərbaycana səfər etmiş və burada «Şimal-Cənub» dəhlizinə dair müzakirələr aparmışdı. Bu mövzuda Tehranla Dehli arasında ayrıca danışıqlar aparılıb.
Layihə çərçivəsində görülməli olan ilk iş Azərbaycan və İranın dəmir yollarının birləşdirilməsidir. Söhbət Rəşt (İran)-Astara (Azərbaycan) (Qəzvin-Rəşt-Astara) dəmir yolu magistralının tikintisinin başa çatdırılmasından gedir. İran-Azərbaycan-Rusiya dəmir yolunun fasiləsiz işləməsi üçün çatışmayan məhz bu 172 kilometrlik hissədir. Bu mürəkkəb infrastruktur layihəsi çoxsaylı tunellərdən, körpülərdən, dağlıq hissələrdən ibarətdir. Onun inşası İran və Azərbaycan tərəfindən 50/50 prinsipi ilə maliyyələşdirilir. Layihə çərçivəsində vacib məqamlardan biri İran və Azərbaycan Astaralarının birləşdirilməsidir. Bu ilin aprelində bu məqsədlə Astara çayı üzərindən 82,5 metr uzunluğunda körpünün təməli qoyulub. Onun üzərində iki dəmir yolu xətti keçəcək.
Bundan başqa, vacib layihələr sırasında 3 ölkənin - Azərbaycan, İran və Rusiyanın elektrik enerjisi sistemlərinin birləşdirilməsi ilə bağlı birgə həyata keçirdiyi layihəni, həmçinin Rusiya və digər Xəzəryanı ölkələrdən qaz nəqli üçün dəhlizin yaradılmasını göstərmək olar. İran-Azərbaycan-Rusiya «Şimal-Cənub» enerji dəhlizi Avropa ilə Asiyanın enerji sistemlərinin birləşdirilməsi üçün əsas ola bilər. İlkin mərhələdə isə onun vasitəsilə Rusiyadan Azərbaycana, buradan isə İrana elektrik enerjisi ixrac olunacaq. Nəticədə, Bakı elektrik enerjisinin ixracı və tranzitini həyata keçirən bənd kimi, mövqeyini gücləndirəcək.
Qarabağ münaqişəsi: Ermənistan hərzamankı kimi, kənarda qalıb
Bütün bu iddialı, lakin tamamilə real, lazımlı layihələrin həyata keçirilməsi üçün regionda sabitliyə ehtiyac var. Bu səbəbdən də Bakı sammitinin iştirakçıları regionda təhlükəsizliyin təmininin, terrorçuluqla mübarizənin vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Bu konteksdə əsas təhlükə, əlbəttə ki, Qarabağ münaqişəsindən gəlir.
Aydındır ki, iqtisadiyyatla yanaşı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesi Bakı görüşünün vacib mövzularından olub. Bakı Bəyannaməsində xüsusi vurğulanır ki, «regionda həll olunmamış münaqişələr regiona əməkdaşlığa əsas maneədir». Bununla əlaqədar olaraq, «həmin münaqişələrin tezliklə danışıqlar yolu ilə, beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri ilə, bu çərçivədə qəbul olunmuş qərar və sənədlərə uyğun həllinin vacibliyi» vurğulanır. Bu formul Azərbaycanın mövqeyi ilə tam üst-üstə düşür - Bakı münaqişə bölgəsindəki status-kvonun dəyişməli olduğunu bildirir. İndi, sadəcə bu istiqamətdə real tədbirlər görülməlidir.
Doğrudur, hələ ki, konkret qərarlar yoxdur, lakin bu, prosesdə hər hansı irəliləyişin olmadığı anlamına gəlmir. Hər halda, bütün amillər bu istiqamətdə işlərin aparıldığını göstərir. Hazırkı fonu nəzərə alsaq, onun intensiv xarakter daşıdığına şübhə yoxdur. Ruhani Bakıda bir daha bildirib ki, Tehran Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşır. O, ölkəsinin hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasına çalışdığını söyləyib.
Putin də öz növbəsində, bildirib ki, «kompromisin əldə olunması ərazi bütövlüyü və xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipləri arasında optimal balansın tapılmasını nəzərdə tutur».
«Elə razılaşma əldə olunmalıdır ki, tərəflərdən heç bir özünü nə məğlub, nə də qalib hiss etsin. Güzəştlər qarşılıqlı, faydalar hər iki ölkənin - Azərbaycanın və Ermənistanın ictimai rəyi üçün aydın olmalıdır. Rusiya isə Minsk qrupunun bir sıra digər ölkələri kimi, qarant kimi çıxış edə bilər», - deyə Rusiya Prezidenti qeyd edib.
Bir çox müşahidəçilər elə qənaətə gəlib ki, əsas vasitəçilik ümidinin bəsləndiyi Rusiya Prezidenti məsələyə birbaşa cavab verməkdən yayınıb. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə hansı praktiki addımların yol aça biləcəyi hələ də aydın deyil. Hələ də illərdir, ətrafında uzun-uzadı danışıqlar aparılan gümanlar var. Lakin indi hərzamankından daha aydın olan bir mənzərə yaranıb: istənilən addım özündə Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunmasını əks etdirməlidir. Başqa yol yoxdur. Putinin Bakı sammitindən bir gün sonra Moskvaya səfər etmiş Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan ilə məhz bu haqda danışıb-danışmadığı məlum deyil.
Sarqsyan isə İrəvanın Rusiya Prezidentinin intensiv xarici siyasi əlaqələrini diqqətlə müşahidə etdiyini vurğulamağı lazım bilib. Söhbət, xüsusilə Putinin Bakıdakı müzakirələrindən, bir qədər sonra isə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə görüşündən gedir. Yeri gəlmişkən, Kreml rəhbərinin səfərləri və danışıqları Ermənistanda çoxlarının ürəyincə olmayıb. Yerli KİV və ictimaiyyət istehza ilə bildirir ki, «Putin çay içmək üçün İlham Əliyevin evinə gedir, Sarqsyanı isə Moskvaya çağırır, halbuki, balansın qorunması üçün o, Bakıdan İrəvana da yollana bilərdi». Amma hansısa səbəbdən o, bunu etməyib. Rusiya liderinin marşrutunda hansısa gizli mənanın olub-olmadığını söyləmək çətindir. Əslində, göz qarşısında olan faktlara nəzər yetirmək daha asandırsa, buna nə ehtiyac var?
Vəziyyət elədir ki, Ermənistan təcavüzkar siyasəti üzündən yeni nəqliyyat layihəsindən kənarda qalır. Bu yerdə «Şimal-Cənub» marşrutuna İrəvanın da maraq göstərdiyini yada salmaq lazımdır. Hətta 2009-cu ildə Ermənistanda Ermənistanla İran arasında yolun çəkilişinə və layihənin maliyyələşdirilməsinə məsul olan «Şimal-Cənub dəmir yolunun tikintisi üzrə direksiya» da yaradılıb. Amma bu, heç bir nəticə verməyib - Ermənistan-İran xətti Azərbaycan-İran marşrutundan iki dəfə uzun, texniki baxımdan daha çətin və müvafiq olaraq, bahadır. Üstəlik, İrəvanın sponsorluq imkanları da kifayət qədər şübhəlidir. Bundan başqa, sırf coğrafi baxımdan, İran-Ermənistan yolu heç yerə aparıb çıxarmır. Çünki o, İranı Rusiya ilə birləşdirə bilməz. Bütün bunlar orta məktəb şagirdinə də aydın olan məsələlərdir. Amma kommunikasiya baxımından dünyadan ayrı düşmüş Ermənistanda vəziyyəti dəyişmək üçün siyasi iradə yoxdur. Onun təcavüzkar siyasəti hər dəfə sağlam düşüncəyə üstün gəlir ki, bu da çox acınacaqlıdır. Nəticədə, Ermənistan iqtisadi tərəfdaş və etibarlı tranzit ölkə kimi, artıq demək olar ki, heç kəsə maraqlı deyil. Ermənistan KİV özü etiraf edir ki, Putin Bakıda nəhəng beynəlxalq layihələrdən, müqavilələrdən, iddialı gələcəkdən danışıbsa, Sarqsyanla cəmi 2 gün sonra keçirdiyi görüşdə, sadəcə, Ermənistandan kənd təsərrüfatı məhsullarının tədarükündəki artımı vurğulayıb. Bu da Türkiyə ilə münasibətlərin pisləşməsi fonunda qeydə alınmış nəticə idi ki, həmin mərhələni artıq geridə qalmış saymaq olar.
Bilavasitə Qarabağ probleminə gəlincə, Putin Sarqsyan ilə danışıqların yekununda bir daha məsələnin iqtisadiyyatla əlaqəsini vurğulayıb, bildirib ki, «bütün infrastruktur və iqtisadi məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq iqtisadiyyatın inkişafına və deməli, insanların daha yaxşı yaşamasına şərait yaratmaq üçün» münaqişənin həlli Ermənistan üçün də «son dərəcə vacibdir». Ermənilərin «Rusiyanın Bakını silahlandırmaqda davam etdiyi» haqqında narahatlıqdolu sualını cavablandırarkən isə Putin Azərbaycanın iqtisadi gücünü xüsusi vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, «Azərbaycan kimi, təxminən, 10 milyon əhalisi olan, iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edən, kifayət qədər böyük qızıl valyuta ehtiyatlarına sahib neft hasilatçısı ölkə, əlbəttə ki, istənilən ölkədən silah almaq iqtidarındadır».
Necə deyərlər, əlavə şərhə ehtiyac yoxdur.
Müsbət dəyişikliklərin müjdəçisi
Əksər müşahidəçilər Bakı görüşünü böyük potensiala malik sammit kimi dəyərləndirib. Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, 3 karbohidrogen fövqəldövləti - Rusiya, ABŞ, İran - «qara qızıl»ı deyil, nəqliyyat kommunikasiyaları və logistika məsələlərini müzakirə edib. Məhz Azərbaycan üçün ən vacibi, bunun ölkəni nəinki enerji əməkdaşlığı mərkəzinə, həm də effektiv diplomatik əməkdaşlıq məkanına çevirməsidir. Bakının rahat əməkdaşlıq formatı kimi təklif etdiyi «üçbucaqlar» həqiqətən də məhsuldar alınır. Hər halda, artıq Azərbaycan-İran-Türkiyə və Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə xətləri üzrə belə dialoq gedir. Üstəlik, daha miqyaslı formatlar da müşaihdə olunmaqdadır; məsələn, Türkiyə-Rusiya-Azərbaycan-Qazaxıstan: Bakı sammitindən az əvvəl Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev Türkiyəyə növbəti məhsuldar səfərini etmişdi.
Təməlində ümumi tarixin, coğrafi yaxınlığın, birgə layihələrin dayandığı yeni geosiyasi təşəbbüs çox şeyə qadirdir. Ümid edək ki, o, Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarının axtarılması üçün stimul da olacaq. Sonda bir çox müsbət dəyişikliklərin və sülh təşəbbüslərinin müjdəçisi məhz iqtisadi qazanc olur. Bu, Azərbaycanda əsası hələ Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş məqsədyönlü siyasət olub və indi biz onun nəticələr verməyə başladığını müşahidə edirik. Ermənistanın inadkar və təcavüzkar siyasəti isə istər İran və Rusiya, istər Türkiyə və Gürcüstan, istərsə də digər dövlətlərə milyardlarla dollar ziyan vura bilər. Demək, ona kollektiv təzyiqin göstəriləcəyinə ümid etmək olar.

Economy was the cornerstone of discussions topping political and security issues during the meeting of presidents of Azerbaijan, Iran, and Russia in Baku
The first ever trilateral summit of the Russian, Azerbaijani and Iranian leaders was truly historic. It is no exaggeration to say that the Baku summit, in fact, set the stage for a new format of regional cooperation. As noted by the Azerbaijani president, Ilham Aliyev, this new format has great potential, and it will serve to ensure peace, security and stability. Mr. Aliyev has also stressed that good neighborly relations and mutual respect, goodwill and sincere aspirations make it possible to deepen cooperation even in an unstable region full of crises and conflicts. The observers hope that the new trilateral dialogue will, likely and most importantly, help promoting the settlement of the Karabakh problem.
A number of factors has contributed to making this meeting possible including the removal of international sanctions against Iran, the revival of Russian-Turkish relations, the surmounting of economic recession in Russia, etc. But most importantly, and this was acknowledged both by Tehran and Moscow, it was Baku which played a key role as a mediator and without which such a high-level initiative would have not been realized. A wide range of issues has been discussed during the trilateral meeting, as well as bilateral discussions including but not limited to the cooperation on transport and communications, the collaboration in financial, banking and insurance sectors, free trade and respective reduction of trade tariffs, investments, new production facilities, security, the fight against terrorism, the status of the Caspian Sea. The parties have reached, in varying degrees, an agreement on all subjects. It is, therefore, no coincidence that the Baku summit has drawn attention of the world media being the trending topic of their analytical reviews. And we believe that the perspective transformation of the region as a result of these agreements will draw even more attention.
Economy: Transportation and Energy
The Iranian President Hassan Rouhani arrived to Azerbaijan on the day before the appointed date of the summit. In recent years, the Azerbaijani-Iranian cooperation has invariably gained momentum. Six months ago, in February, Ilham Aliyev made an official visit to Tehran. Thanks to the lifting of sanctions against Iran, as well as the structural economic reforms and the export promotion in Azerbaijan, it is expected that the volume of medium term bilateral trade will increase to $1 billion. Mr. Rouhani has emphasized that Iran hopes to establish free-trade relations between the two countries.
"Iran is negotiating with the Eurasian Economic Union (EEU) on custom tariffs, and is interested to reach similar agreements with Azerbaijan as well", said the Iranian president.
The cooperation with Iran is improving in many areas. The automobile plant of "Iran Khodro" with a production capacity of 10 thousand cars per year was established in the city of Neftchala. Also, it is planned to launch a medical factory in Azerbaijan, which will be based on the Iranian technology. Iran is interested in pumping its natural gas into the underground gas storage facilities in Azerbaijan, as well as in the export of natural gas to Europe. Both countries are negotiating on the prospects for developing oil and gas fields in the Caspian Sea. The development of tourism sector, which has a number of essential prerequisites including the number of flights, the simplification of the customs procedures, and the abolition of the visa regime, was a particular topic of discussions.
As for the bilateral Russian-Azerbaijani relations, the Russian delegation headed by President Vladimir Putin included the prominent state figures such as the Deputy Prime Minister Dmitry Rogozin, Foreign Minister Sergei Lavrov, Minister of Energy Alexander Novak, Minister of Transport Maxim Sokolov, Minister of Economy Alexei Ulyukayev, Vice-President of the Russian Railways Alexander Misharin, and CEO of Rosneft Igor Sechin. According to Mr. Putin, Azerbaijan is the fifth largest foreign trade partner of Moscow in the post-Soviet area. However, there is still much room for increasing the trade turnover - from transport and transit to the military-technical cooperation. During his visit to Baku, Dmitry Rogozin has publicly announced a plan to open an aircraft assembly plant and a helicopter maintenance center in Azerbaijan. Also, it is planned to launch in the nearest future a joint Azerbaijani-Russian venture for the production of drugs. At the same time, Azerbaijani investments in the Russian economy amount to millions of dollars.
Economy was the cornerstone of discussions topping political and security issues during the meeting of presidents of Azerbaijan, Iran, and Russia in Baku. The parties have focused on the rail transport of goods under the international transport project "North-South", as well as other infrastructure projects.
The transport corridor "North-South" is intended to connect the Northern Europe to South-East Asia for the transportation of goods primarily from India, Iran, the Persian Gulf to Russia and Europe. This route is going to be an alternative to the Suez Canal, since it would reduce the time and, therefore, the cost of transport by more than twice. During the first phase of the project, it is planned to use this corridor for the transportation of 5 million tons of cargo annually. This figure should reach more than 10 million tons in the future. The idea is not new since the first proposals on this transport corridor were announced back in the 1990s. Russia, Iran, and India were determined to take concrete steps starting in the early 2000s but nothing significant has been done so far. Now there are ideal geo-economic conditions to implement this idea.
The TC "North-South" is a project of great importance for the member states, underlined President Aliyev. Azerbaijan becomes an important transit transport hub with an access to the Gulf countries and Asia. Meanwhile, Russia will get the same benefits plus markets like Iran interested in Russian grain crop. In return, Russia may import the Iranian vegetables, fruits, and other products such as commercial cargo, as well as petroleum products and crude oil. As for Iran, it is much more profitable to get the goods just from the north where most of the Iranian population lives. It is worth noting that the Deputy Minister of Foreign Affairs of India Sujata Mehta visited Baku in late July, just before the Baku summit, and also discussed the "North-South" transport corridor. Tehran and Delhi had had separate negotiations on this subject.
The primary objective of the project is to connect the railways of Azerbaijan and Iran. This implies the completion of the 172-km line between Rasht (Iran) and Astara (Azerbaijan), which is the missing element of the smooth communication line among the three neighboring states of Iran, Azerbaijan, and Russia. This complex infrastructure project with lots of tunnels, bridges, and mountainous areas is funded fifty-fifty by Iran and Azerbaijan. One of the most important aspects of this project is to connect Astara of Iran and Astara of Azerbaijan with a railway line. The groundbreaking ceremony of the 82.5m double-lane railway bridge across the Astarachai River was held in April 2016.
In addition, one of the significant projects jointly implemented by all three countries is the interconnection of power supply systems of Azerbaijan, Iran, and Russia, as well as the setting of a network of energy corridors for piping the natural gas from Russia and other Caspian countries. The "North-South" corridor connecting Iran, Azerbaijan, and Russia may well become a basis for the connection of European and Asian power systems. Initially it will be used to export electrical power from Russia to Azerbaijan and further down to Iran. As a result, Baku is strengthening its position as an exporting and transiting country.
The Karabakh conflict: Armenia is left out, as always…
The stability of the region is a must for implementing all of these ambitious but very real and sought-after projects. Therefore, the parties of the Baku summit have emphasized the importance of establishing regional security and the efforts on countering the terrorism. The main danger is, however, the Karabakh conflict.
It is clear that the resolution of the conflict was the hottest topic of discussions along with the economic issues. As highlighted in the Baku Declaration, "the unresolved conflicts in the region are a major obstacle to regional cooperation", and "the importance of early settlement through negotiations on the basis of principles and norms of international law, as well as the decisions and documents adopted within the framework of this process". This wording is identical with the position of Azerbaijan, which insists on changing the status quo. And now only the real steps in this direction are required.
There are no specific decisions yet but that does not mean the lack of progress in this direction. Given the external background of negotiations, there is no doubt that an intensive work is underway. President Rouhani has particularly underlined in Baku that Iran respects the territorial integrity of Azerbaijan and has always made efforts to maintain it. President Putin has said that "reaching the compromise implies finding an optimal balance between the principles of territorial integrity and the right of peoples to self-determination". "We need an agreement that would make anyone feel neither victorious nor defeated, where the concessions would be mutually beneficial and clear for the public opinion of both Azerbaijan and Armenia. And Russia, as well as some other countries of the Minsk Group, would act as a guarantor", said the Russian president.
Many observers have noticed that the President of Russia, to which all now seem to turn in great expectation again, had tried to evade the question, not answering it directly. It is still unclear what practical steps can be followed to solve the Karabakh problem. There were a lot of theories and assumptions during the years of negotiations. However, it is clear more than ever that any further steps must start with the de-occupation of Azerbaijani territories, plain and simple! It is unknown if Mr. Putin has discussed the same issue with his Armenian colleague Serzh Sargsyan who arrived in Moscow the day after the end of the Baku Summit.
Mr. Sargsyan has noted Yerevan had closely followed the intensive contacts of the Russian president in Baku and later during the meeting with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan. Incidentally, many Armenians did not like the recent movements and the talks of Mr. Putin. The local media and the public have sarcastically noted Putin’s visit to Ilham Aliyev’s house for a tea party while Sargsyan had been summoned to Moscow, although the head of the Kremlin could visit Yerevan after Baku to respect the balance. But Putin, for whatever reasons, had not. It is difficult to judge if there was a hidden meaning in the route of the Russian president. But this is even unnecessary if one simply checks the obvious facts.
Given the new transport project, Armenia is left out of this regional initiative due to its continued aggressive policy. Yerevan has previously showed an interest in the North-South route. In 2009, North-South Railway Construction Directorate was founded Armenia, which was responsible for the construction and funding the construction of the communication line between Armenia and Iran. But this initiative had failed - the length of line from Armenia to Iran was twice the length of the route between Azerbaijan and Iran. Furthermore, the Armenian proposal was technically sophisticated and more expensive. The expected financial support of Yerevan was also very doubtful. In addition, geographically, the Iran-Armenia interconnector leads nowhere since it cannot connect Iran to Russia. All of these are pure facts and Armenia, which is cut off from the rest of the world communication-wise, has no political will to change the situation. Sadly, the aggressive occupation policy of Armenia always outweighs the common sense. As a result, it turns out that only a few countries are interested to see Armenia as their economic partner and a reliable transit country. According to Armenian media, the key topics of Putin’s agenda in Baku were major international projects and ambitious contracts, while during the meeting with his Armenian counterpart Sargsyan just two days later, the head of the Kremlin has mentioned the growth in the supply of agricultural products from Armenia only. Even though these events occurred upon deteriorating relations with Turkey, which, apparently, is already an event of the past.
As far as the Karabakh problem is concerned, following the negotiations with Mr. Sargsyan, the Russian president has again emphasized the role of economic factors stating that the resolution of the conflict would be good for Armenia since this would allow for “removing all infrastructural and economic restrictions in order to develop its economy, improve life for its people". Mr. Putin has specifically singled out the economic power of Azerbaijan answering the questions of Armenians concerned with the "continued military support of Russia to Baku". According to Putin, "a country such as Azerbaijan, an oil-producing country of almost 10 million people with a fast-growing economy, as well as sufficiently large gold and currency reserves can, of course, buy weapons anywhere it likes". No comment.
The conductor of positive changes
Most observers have noted the great potential of the Baku summit. It is worth noting that the three hydrocarbon powers - Russia, Azerbaijan, Iran – have discussed not the "black gold" but, instead, have focused on the issues of transport communications and logistics. This is important for Azerbaijan since it becomes a country significant for energy cooperation and effective diplomatic engagement, both at the same time. The "triangles" offered by Baku as a convenient format of cooperation are indeed productive since they assume holding of dialogues among Iran, Azerbaijan, and Turkey, as well as Azerbaijan, Georgia, and Turkey. However, there are plans to extend the current format by establishing cooperation ties among Turkey, Russia, Azerbaijan, and Kazakhstan: shortly before the Baku summit, the Kazakh President Nursultan Nazarbayev has made a very productive visit to Turkey.
The new geopolitical initiative based on common historical background, geographical proximity, and joint projects, is highly capable including, hopefully, the stimulation of the efforts to find a solution for the Karabakh conflict. Ultimately, it is the economic benefits that determine many positive developments and peace initiatives. It was a deliberate policy of Azerbaijan once set by the late President Heydar Aliyev, which starts yielding the results. The stubbornness and the aggressive policy of Armenia can cost billions of dollars for Iran, Russia Turkey, Georgia, and other countries. We hope that Armenia will be exposed to collective pressure of the interested parties.