Kimdir onlar - Təhsil Nazirliyinin yeni layihəsi haqqında
Yeni tədris ilindən başlayaraq, bir sıra Bakı məktəblərində «Məktəblinin dostu» adlı layihəyə start verilir. Təhsil Nazirilyi və “ASAN xidmət” tərəfindən təşəbbüs göstərilən layihənin məqsədi tədris prosesində sağlam, əlverişli mühitin təmin edilməsidir.
…yüz dostun olması
Bunun üçün məktəblərdə xüsusi təhsil görmüş, eyni zamanda, bir neçə funksiya yerinə yetirən gənc insanlar işləyəcəklər. İlk növbədə bu, təhlükəsizliyin təmin edilməsi olacaq. Buraya mütəxəssislər gələnə qədər ilk yardımın göstərilməsi, fors-major hallarda vacib olan fəaliyyətin təşkili və vəziyyətə nəzarət daxildir; məsələn, buraya yanğın baş verərsə şagirdlərin binalardan çıxarılması, zədələr zamanı ilk yardımın göstərilməsi və s. daxildir.
İkinci və əsas funksiya psixoloji dəstəkdir. Onlar ayrı-ayrı şagirdlərə problemlərini həll etməkdə kömək etməklə yanaşı, müxtəlif yaşlı uşaqlar arasında münaqişələr yarandıqda vəziyyətə nəzarət etməyi, mürəkkəb vəziyyətlərdə məsləhətlər verməyi bacarmalıdırlar. Bu funksiyalara ilkin kouçinqin, yəni insanların könüllü, şüurlu və planlı şəkildə daxil olduqlarını öyrənmə və planlı fərdi inkişaf prosesinin təmin edilməsi, həmçinin karyera üzrə məsləhətlər verilməsi daxildir.
«Tez-tez belə halla qarşılaşırıq ki, məktəbi qurtaran uşaq gələcəkdə kim olmaq istədiyini müəyyən edə bilmir. Bəzən ailənin və mühitin təsiri ilə
şəxsi maraqlarının və qabiliyyətinin ziddinə seçim edir. «Məktəblinin dostu»nun funksiyalarından biri təhsildə və karyera seçimində gələcək istiqamətin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlıdır», - deyə təhsil sektorunun əməkdaşı bildirib.
«Dostlar”ın üçüncü funksiyası təşkilati işlərdir. «Çox vaxt uşaqar hansısa layihəni gerçəkləşdirmək istəyirlər, amma bunu necə etməyi, nədən başlamağı, kimə müraciət etməyi bacarmırlar. Bu məsələdə onlara «dostlar» kömək edəcək», - deyə ekspertimiz vurğulayır.
Bütünlükdə, onların funksiyaları sırasına məktəbdə əlverişli və rahat mühitin yaradılması, şagirdlər arasında, məktəblilərlə pedaqoqlar arasında optimal və sağlam qarşılıqlı münasibətlərin təmin edilməsi daxildir. Lazım olan anda onlar həm də valideynlərlə də əlaqə saxlaya bilərlər. «Bu gün məktəblərdə əsas problem nədir? Valideynlər narazıdırlar ki, müəllimlər uşaqlarına dərs keçmir. Pedaqoqlar da narazılıq edirlər ki, uşaqlar məktəbə hazırlıqsız gəlir, kobudluq edirlər. Bütün münaqişələrdə olduğu kimi, nadir hallarda günah yalnız bir tərəfdə olur. Sağlam dialoqun təmin edilməsi və münaqişənin həlli üçün üçüncü tərəfin - «dostlar”ın müdaxiləsi vacib olacaq», - deyə ekspert vurğulayır.
Üçsəviyyəli əks-əlaqə
Yaşı 21-30 arasında dəyişən istənilən ali təhsilli gənc «məktəblilərin dostu» ola bilər. Təbii ki, bunun üçün onların qarşısında müəyyən tələblər qoyulur: birincisi, Azərbaycan dilini mükəmməl bilməlidirlər, rus dilini də bilməlidirlər və ingilis dilini isə bilsələr, daha təqdirəlayiq olar. Üstünlük psixologiya və pedaqogika təhsili olanlara, həmçinin idarəetmə sahəsinin mütəxəssislərinə verilir. Müxtəlif sosial layihələrdə iştirak etmiş namizədlər və iki ildən az olmayan müvafiq iş təcrübəsinə malik olanlar da üstünlük qazanır. Bundan başqa, namizəd bu cür yetərincə mürəkkəb iş üçün lazım olan bir sıra keyfiyyətlərə də malik olmalıdır: stressə davamlı, ünsiyyətcil və məsuliyyətli olmalı, komanda ilə işləməyi, dinləməyi və müşahidə etməyi bacarmalıdır; səbirli, problemlərə çevik reaksiya verməyi və onları həll etməyi bacarmalıdır.
Müvafiq seçimdən və müsahibədən sonra namizədləri treninqlərə yönəldirlər. Bu treninqlər Təhsil, Səhiyyə və Fövqəladə Hallar nazirlikləri tərəfindən təşkil edilir. Bundan başqa, namizədlər altıgünlük psixologiya kurslarından da keçəcəklər.
Treninqlərdən sonra «məktəblilərin gələcək dostu» imtahan da verməlidir, yalnız bundan sonra işə başlaya bilər. Amma bu, o demək deyil ki, yeni işçilər müharibəyə hazırlaşır və dərhal «atəş» altına atılacaqlar. Təhsil Nazirliyində xüsusi mərkəz yaradılacaq və onların işinə nəzarət ediləcək, qiymət veriləcək.
Bu təşəbbüs həm də məktəblə birbaşa nazirlik arasında lazımi əks-əlaqənin formalaşdırılması niyyətini güdür. Bəllidir ki, ilkin məlumatların bir hissəsi instansiyaları keçən zaman təhrif olunur və itir. «Məktəblilərin dostu» həm də bu gün məktəblərdə baş verənlərin daha dəqiq və canlı mənzərəsini təsvir edəcək. Bunun üçün xüsusi hesabat forması yaradılacaq və bu forma mütəmadi olaraq «dostlar» tərəfindən doldurulacaq. Bu olmasa, yeni layihənin effektivliyindən danışmağa dəyməz.
Özünü doğrultmuş praktika
Yeri gəlmişkən, bu təcrübə yeni deyil, o, bir çox ölkələrdə - ABŞ, Britaniya, Çexiya və Fransada tətbiq edilir. Qonşu Gürcüstanda bu sistem artıq bir neçə ildir ki, uğurla fəaliyyət göstərir. Bu cür işçiləri məktəblərdə müxtəlif cür adlandırırılar, amma onların funksiyaları və rolu demək olar ki, eynidir.
ABŞ-da o, məsələn, məktəb məsləhətçisidir. Onun sertifikatı və ya lisenziyası, məktəb məsələhətləşməsində magistr dərəcəsi olur. O, şagirdlərə tədris, tədris planı, gələcək inkişaf və gələcək karyera seçimi barədə məsləhətlər verir, müxtəlif məsələlərin həllində şagirdlərə təcili yardım edir. O, valideynlərlə, pedaqoqlarla və cəmiyyətin başqa üzvləri ilə qarşılıqlı münasibətləri nəzərdə tutan dolayı xidmətlər də göstərir.
Əgər ABŞ-da məktəb məsləhətçisinin işinin əsas istiqamətləri təhsil, karyera, tədrisin profilləşdirilməsi və şəxsiyyətin inkişafını əhatə edirsə, Böyük Britaniyada önəmli yer şagirdlərin psixi sağlamlığına verilir.
Qonşu Gürcüstanda bu layihə 2010-cu ildən tətbiq edilir. Adətən, bir məktəbdə mandatory adlandırılan üç belə işçi - iki kişi və bir qadın çalışır. Onlar səhər tezdən dərs bitənə qədər məktəbdə olurlar. Gürcüstan Təhsil Nazirliyi onları məktəblilərin «böyük dostları» adlandırmağa üstünlük verir. Onlar şagirdlərin, müəllimlərin və məktəbin digər əməkdaşlarının intizamına və təhlükəsizliyinə nəzarət edirlər, gecikmələri qeydə alırlar, həm də diqqət yetirirlər ki, şagirdlər dərsdən qaçmasınlar, siqaret çəkməsinlər və dava salmasınlar. Onlar eləcə də şagirdlər arasında, yaxud şagirdlərlə-müəllimlər arasında münaqişələr zamanı vasitəçi olurlar. Onlar uşaqların intizamındakı problemlər barədə valideynlərə, məktəb direktoruna və ya şagirdlərə məlumat vermək hüququna da malikdirlər. Ən kəskin hallarda onlar hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edərək, problemli uşaqları qeydiyyata götürməklə bağlı səlahiyyətlidirlər.
Gürcüstan Təhsil Nazirliyinin statistikasına görə, bu təşəbbüsün tətbiqi ilə məktəblərə gecikmələr 80%, dərsburaxmalar 75%, rüşvət halları 95%, uşaqlar arasında münaqişələr 80%, məktəblərdə vandalizm faktları 90% azalıb. Bundan başqa, bu xidmət Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə karyera seçimi ilə bağlı tədbirlər, məruzələr təşkil edir, adətən, dəvət edilən məruzəçilər tanınmış insanlar - siyasətçilər, yazıçılar və s. olurlar.
Hər yenilik yaxşı unudulmuş köhnəlikdir?
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, bizim üçün «Məktəblilərin dostu» elə də yeni təşəbbüs deyil. Sovet dövründə fəaliyyət göstərmiş pioner baş dəstə rəhbərlərini xatırlamaq yetərlidir. Pioner baş dəstə rəhbərləri şən gənclər və oğlanlardan seçilirdi, adətən, ali məktəb tələbələrinə və ya komsomol təşkilatının yetirmələrinə üstünlük verilirdi. Bütünlükdə, onların funksiyaları «Məktəblilərin dostu»nun funksiyalarına bənzəyirdi - onlar şagirdləri himayə edirdilər, onlarla tədris məsələlərini həll edirdilər, tədbirlərin təşkilatçısı olurdular. Bir sözlə, kommunizmin gənc qurucusunu yetişdirmək üçün əllərindən gələn hər şeyi edirdilər.
İndiki «Məktəblilərin dostu»ndan fərqli olaraq, pioner baş dəstə rəhbərləri psixoloji dəstək üzrə ixtisaslaşmırdılar və treninqlərdən keçmirdilər. Amma tədrisdən və sinifdənkənar fəaliyyətin təşkilinin bütün yükü onların çiyinlərində idi.
Hazırda yeni dərs ilinin başlanğıcında bu yeni təşəbbüsün nə ilə bitəcəyini, hansı nəticələr verəcəyini birmənalı şəkildə demək çətindir. Pilot layihə hələ ki, Bakının 30 məktəbində tətbiq ediləcək. Bu məktəblərin sırasına həm şəhər mərkəzində yerləşənlər, həm də kənar məhəllə məktəbləri daxil olacaq. Bu cür yanaşma «Məktəblilərin dostu»nun işini və effektivliyini müxtəlif şəraitlərdə və müxtəlif sosial təbəqələrdə qiymətləndirmək məqsədi daşıyır.
Bizim mütəxəssislər qonşu Gürcüstandan olan həmkarları ilə məsləhətləşmələr aparan zaman aydın olub ki, bu ölkədə tətbiq edilən mandatory gözləniləndən artıq nəticə verib. Ümid edək ki, «Məktəblilərin dostu» da bizdə alınacaq və müsbət nəticələr verəcək.

Кто они такие - о новом проекте Министерства образования
Сначалом нового учебного года в ряде бакинских школ вступает в силу проект, называемый "Məktəblinin dostlаrı" ("Друзья школьника"). Цель этого проекта, инициированного Министерством образования и "Службой Asan", - обеспечение здоровой, благоприятной атмосферы в школьном процессе.
…сто друзей
Для этого в школах будут работать специально обученные молодые люди, выполняющие сразу несколько функций. В первую очередь это будет обеспечение безопасности, которое включает в себя умение оказать при необходимости первую помощь до появления специалистов, контроль и организацию необходимых действий при форс-мажорных обстоятельствах. К примеру, это выведение учащихся при пожарах из зданий, в случае получения травмы оказание первой помощи и т.д.
Вторая и главная функция - это психологическая поддержка. Они не только должны будут помогать отдельным школьникам в решении их проблем, но и быть способными "разруливать" текущие конфликты между детьми разных возрастов, давать советы при сложных ситуациях. В эту же функцию входят первоначальный коучинг и консультации по карьере. "Нередко мы сталкиваемся с ситуацией, когда ребенок, оканчивая школу, так и не может определиться, кем ему быть в дальнейшем. Иногда он делает выбор в ущерб собственным интересам и способностям, в угоду семье или под влиянием среды. Одна из функций "друзей школьника" - это помощь с выбором дальнейшего направления в обучении и выборе карьеры", - заявил сотрудник сферы образования.
Третья функция "друзей" - это организационная работа. "Часто дети хотят сделать какой-то проект, но не знают, как его осуществить, с чего начать, к кому обращаться. В этом им будут помогать "друзья"", - комментирует наш эксперт.
В целом их функции сводятся к созданию благоприятной, комфортной среды в школе, обеспечению оптимального, здорового взаимодействия как между школьниками, так и школьниками и педагогами. При необходимости они могут связываться также с родителями. "Какая главная проблема в школе на сегодняшний день? - говорит эксперт. - Родители недовольны, что педагоги не учат детей. Педагоги же, в свою очередь, недовольны, что дети приходят неподготовленными, бывают грубы. Как и в любых конфликтах, редко бывает виновата лишь одна сторона. Для обеспечения здорового диалога и разрешения конфликта участие третьей стороны - "друзей" - будет необходимо".
Трехуровневая обратная связь
"Другом школьника" может стать практически любой молодой человек от 21 до 30 лет с высшим образованием. Хотя, конечно, и к нему предъявляются определенные требования: во-первых, знание азербайджанского языка в совершенстве, русского и желательно английского. Преимущество отдается кандидатам, имеющим психологическое, педагогическое образование, а также в сфере менеджмента, обладающим управленческими специальностями, участвовавшим в различных социальных проектах и имеющим соответствующий опыт работы не менее двух лет. Кроме того, кандидат должен обладать рядом качеств, необходимых в такой довольно сложной работе: стрессоустойчивостью, коммуникабельностью, ответственностью, умением работать в команде, а также слушать и наблюдать, терпением, способностью быстро реагировать и решать проблемы.
После соответствующего отбора и собеседования кандидаты направляются на тренинги. Организуют их министерства образования, здравоохранения и по чрезвычайным ситуациям. Помимо этого они пройдут и шестидневные психологические курсы.
После тренинга будущие "друзья школьника" проходят еще один экзамен, после чего могут приступить к работе. Но это не значит, что они, словно новобранцы на войне, будут сразу же брошены "в огонь". В Минобразования создан специальный центр, который будет контролировать их работу, оценивать ее эффективность.
Эта инициатива - еще и формирование необходимой обратной связи (англ. feedback) от школы напрямую к министерству. Как известно, при прохождении по инстанциям часть информации искажается и теряется. "Друзья школьника" будут помогать также формировать более четкую и живую картину происходящего сегодня в школах. Для этого будет создаваться система отчетности, которую регулярно должны заполнять "друзья". Без этого невозможно оценить эффективность работы нового проекта.
Оправданная практика
К слову говоря, подобная инициатива не нова, она практикуется во многих странах - США, Британии, Чехии, Франции. В соседней Грузии эта система успешно функционирует уже ряд лет. Называются такие работники в школах по-разному, но функции и роль у них почти везде одинаковы.
В США, к примеру, это школьный консультант. У него имеются сертификат или лицензия, степень магистра в школьном консультировании. Он дает учащимся советы по учебе, учебному плану, дальнейшему развитию и выбору будущей карьеры, а также оказывает срочную помощь ученикам по различным вопросам. Он оказывает и косвенные услуги, которые предполагают взаимодействие с родителями, педагогами и другими членами общества. Если в США основными направлениями работы консультанта считаются вопросы обучения, карьеры, профилирования учебы, личностного роста, то в Великобритании важное место занимает психическое здоровье учащихся.
В соседней Грузии этот проект реализуется с 2010 года. Обычно в одной школе работают трое так называемых mandatory - двое мужчин и одна женщина, которые находятся в школе с утра и до окончания занятий. Грузинское Министерство образования, кстати, предпочитает называть их "старшими друзьями" школьников. Они наблюдают за дисциплиной, безопасностью учеников, учителей и других сотрудников школ, следят за опозданиями, за тем, чтобы дети не сбегали с уроков, не курили, не дрались. Также они могут быть посредниками при конфликте между учениками или учеником и учителем. Они имеют право говорить о проблемах в поведении детей родителям, директору школы или ученикам. В самом крайнем случае они уполномочены обращаться в правоохранительные органы, ставить на учет проблемных детей. По статистике Минобразования Грузии, с введением этой инициативы на 80% снизилось количество опозданий в школу, на 75% - пропуск уроков, на 95% - вымогательство денег, на 80% - конфликты между детьми, на 90% - факты вандализма в школах. Кроме того, эта служба совместно с Министерством образования организовывает мероприятия по выбору карьеры - устраивает лекции, приглашая спикеров; чаще всего это известные люди - политики, писатели и т. д.
Все новое - хорошо забытое старое?
Впрочем, надо отметить, что и для нас "Друзья школьника" - не такая уж новая инициатива. Достаточно вспомнить о функционирующих в советское время пионервожатых. Это были жизнерадостные юноши и девушки, студенты вузов или люди из комсомольских организаций. В целом их функции были сходны с функциями "друзей школьника" - они курировали школьников, решали с ними вопросы по обучению, организовывали мероприятия, в общем, делали посильную работу, чтобы вырастить молодого строителя коммунизма. В отличие от нынешних "друзей школьника", пионервожатые не специализировались на психологической поддержке и не проходили тренинги. Но вся организация внеучебной и внеклассной активности была на их плечах.
Сейчас, в начале нового учебного года, еще сложно однозначно сказать, чем обернется эта инициатива, какие результаты она даст. Пока пилотный проект будет введен только в тридцати школах Баку. Причем не только в центральных городских школах, но и районных, а также в периферийных. Делается это для того, чтобы оценить работу и эффективность "друзей школьника" в разных условиях, разных социальных слоях. Например, при консультации наших специалистов со своими коллегами из Грузии выяснилось, что введение там mandatory более чем оправдало возложенные на них ожидания. Будем надеяться, что система "Друзья школьника" приживется также и у нас и даст положительный результат.