Azərbaycanda atlarla müalicə - ippoterapiya praktikası tətbiq edilməyə başlanıb
Əsrlərboyu at insanlar tərəfindən nəqliyyat vasitəsi kimi istifadə edilib. Amma avtomobilin kəşfi ilə o, insanın əsas yardımçısı və dostu olmaq missiyasını bir qədər itirməyə başlayıb. Buna baxmayaraq, bizim günlərdə də atlara laqeyd olmayan çox sayda insan var. Atlar öz nəcibliyi və mehribanlığı ilə diqqəti çox cəlb edirlər, onlar öz sahiblərinə çox sadiq olurlar. Tarixdə çox hallar olub ki, sadiq at özünü qurban verərək, sahibini ölümdən xilas edib. Makedoniyalı İsgəndəri xatırlamaq yetərlidir, o, həyatını borclu olduğu sevimli atı Busefalın həlak olduğu yerdə şəhər saldırıb.
Bununla yanaşı, atların xüsusi müalicə gücü də var. Bu mehriban və ağıllı heyvanlarla ünsiyyət stress və həyəcanı azaltmağa imkan verir. Şəhər yeknəsəqliyinin monoton həyatından sonra, at üstündə gəzmək özünü təbiətin bir parçası hiss etmək üçün əla vasitələrdəndir. At sürməyi yaxşı öyrəndikdən sonra, insanın öz gücünə inamı və özünə qiymət vermə qabiliyyəti artır.
Atların sağaldıcı xüsusiyyətləri Amerika aktyoru və rejissoru Robert Redfordun «Atların ovsunçusu» filmində də parlaq və istedadlı şəkildə nümayiş etdirilir. Filmdə azyaşlı qızın və onun atının, həmçinin onları əhatə edən qəhrəmanların cismani və ruhi yaralarının sağalmasından bəhs edilir. «Atların ovsunçusu»nda, həqiqətən, at sürmək, insan - at münasibətləri barədə maraqlı məqamlar var. Aydın olur ki, «Atların ovsunçusu» filminin baş qəhrəmanına çox oxşayan insanlar bizim Azərbaycanda da var.
Atların energetikası
İppoterapiya - at sürməklə bir sıra xəstəliklərin sağaldılması üsuludur. İppoterapiyaya ilk dəfə yunan alimi Hippokratın əsərlərində rast gəlinir. XVII əsrdə yaşamış fransız filosofu Deni Didro «At sürmək və ya sağlamlığı qorumaq, yaxud onu yenidən əldə etməkdə önəmi» adlı əsərində yazıb: «Fiziki çalışmalar içində birinci yer at sürməyin payına düşür. Onun yardımı ilə çox sayda xəstəlikləri sağaltmaq, həmçinin ilkinn təzahürləri görünən anda qarşısını almaq mümkündür».
Bizim ölkədə bu layihə hələ 1997-ci ildən məlumdur. O zaman psixoterapevt Tahir Ağayev ippoterapiya müalicə-sağlamlıq mərkəzi üçün reabilitasiya layihəsi üzərində işləyib. Layihə uzun illər, daha dəqiqi Ağayevin vaxtsız ölümünə qədər uğurla gerçəkləşdirilib. İppoterapevtin əsas pasiyentləri dayaq-hərəkət aparatının pozuntusu olan zədələnmiş insanlar, serebral iflic keçirmiş və ya inkişafı fərqlənən uşaqlar - autistlər, daunlar və s., həmçinin stress reaksiyalarına məruz qalmış insanlar olub. Sosial -məişət əlaqələrində pozuntusu olan uşaqlara da ippoterapiya təyin edilir.
Bu layihə bizdə unudulmayıb. Hazırda onun işlənməsi və sistemli tətbiqi üzərində Bakıdakı «Elite Horse & Polo Club» mərkəzi məşğul olur. Mərkəz Binə qəsəbəsində yerləşən At İdmanı Federasiyasının yanında fəaliyyət göstərir. Polo -klubdan bizə bildirdilər ki, qapıları həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün açıqdır. Mövsüm zamanı istirahət günlərində uşaqlar və valideynlər böyük qruplarla gəlirlər. Onlarla təcrübəli təlimatçı məşğul olur. Artıq xeyli müddətdir ki, klubda serebral iflic keçirmiş uşaqlar və inkişafına görə fərqlənən balacalar pulsuz ippoterapiya ilə müalicə olunurlar.
Bütünlüklə atlar həmişə insanların sağlamlığına müsbət təsir göstərir. Gözəl şux görkəmlərinə müsbət təsirlə yanaşı, atlar təkrarsız energetikaya malikdir və bunları çox səxavətlə insana da bəxş edirlər. Həm də at sürən zaman bir çox əzələ qrupları işləyir, hərəkətləri əlaqələndirilir ki, bu da bütünlükdə insan sağlamlığına fayda verir.
Bərpa prosesinin bir hissəsi kimi, ippoterapiyaya gəldikdə isə, bir qayda olaraq, təyinat və müalicənin gedişi müalicə həkiminin - nevroloq, psixiatr və ya reabilitoloqun, yaxud da sosial-məişət adaptasiyası mütəxəssinin nəzarəti altında olur. Həkim-nevroloq Kərimə Kərimova bildirir: «İppoterapiyada müsbət effekt heyvanlarla ünsiyyət, onlara qayğı göstərmək hesabına əldə edilir. İnsanla heyvan arasında ünsiyyət heç də insanla insan arasında ünsiyyətə bənzəmir».
Bütünlükdə ippoterapiya pasiyentə təsir üzrə istiqamətli bədən və koqnitiv üsulların toplusudur. Atın üstündə oturaraq onu idarə etmək, yerişinə nəzarət üçün tarazlığı qorumaq və öz hərəkətinə diqqət etməyi bacarmaq lazımdır. Beləliklə, adi həyatda nadir halda fəaliyyət göstərən əzələlər işləməyə başlayır. Bu, serebral iflic keçirmiş uşaqlara xüsusilə yararlıdır.
Həm də çox maraqlıdır ki, at üstündə gəzmək beyində yalnız iri motorikanın deyil, həm də kiçik motorikanın inkişafına dəstək verir ki, bu da əqli inkişafa müsbət təsir göstərir. Axı nitqin, koqnitiv bacarıqların və kommunikativliyin inkişafının əsas istiqaməti, məsələn, autizmdə kiçik və iri motorikanın inkişafıdır. Ümumiyyətlə, at üstündə gəzmək və atlarla ünsiyyət ətraf mühitin qavranmasını və ona təsiri ahəngləşdirir.
Atlarla ünsiyyətdə...
Klub mütəxəssisi bildirir ki, yalnız ippoterapiyaya ehtiyac duyanlar üçün deyil, istənilən uşaq üçün məşğələlər ilk təmasdan, tanışlıqdan başlayır. Uşağa atla tanış olmaq, bəzən onu yemləmək və digər qulluq kimi işləri etibar edirlər. Kontakt qurulduqdan sonra təlimə başlayırlar. Demək olar ki, elə ilk təlimlərdən sonra, ippoterapiyanın nəticələri özünü göstərir. Autist və daun uşaqlar diqqətlərini toplamağı öyrənirlər, onların qorxusu keçir, onlar qarşılıqlı əlaqəyə alışırlar, kontakt və kommunikasiyadan qorxmurlar və qaçmırlar, özləri atın yanına gələrək, onu qucaqlaya bilirlər.
Poloklubda qapalı manejin olması hava şəraitindən çox asılı olmamağa imkan yaradır, amma istənilən halda at sürməyin də öz mövsümləri var. Ancaq soyuq zamanlarda da at sürmək mümkündür. Bu zaman üşüməkdən qorxmağa dəyməz, atların qalın tükü və onun bədəninin istisi adamı da yaxşıca isindirir.
İppoterapiya üçün icarəlik atlar daha əlverişlidir, onları bütün müştərilərlə sakit davranmaları üçün öncədən məşq etdirirlər. Adətən, uşaqlar, hətta inkişafı fərqlənən uşaqlar da atlara yetərincə sakit, hətta dostyana münasibət göstərirlər. İstənilən halda, uşaqla əvvəlbaşdan söhbət aparılır ki, atdan qorxmasın. Atı sürən zaman isə həmişə onların yanında təlimçi və müşayiət edən yaxınlarından biri olur. Belə uşaqlar üçün xüsusi təlim proqramı işlənir, serebraliflicli uşaqlar üçünsə yüklənməni minimuma endirən yüngül təmrinlər tətbiq edilir.
Ancaq bütün yüklənmələr həkim tərəfindən təyin edilir və nəzarətə götürülür. O, uşaqla təlimə hansı üsulla başlamağı, hansı dinamika ilə məşğul olmağı, növbəti təlim səviyyəsinə nə zaman keçməyi nəzarətdə saxlayır. At sürmək yalnız inkişafı fərqlənənlər üçün deyil, həm də bütün uşaqlar üçün yararlıdır. Atı idarə etməyi, onu nəzarətdə saxlamağı bacarmaq uşağın xarakterini mükəmməl şəkildə formalaşdırır, ona təmkinli, özünə inamlı olmağı və qarşısanı qoyduğu məqsədlərə çatmağı öyrədir.
Klubda müəyyən müddətdir ki, ippoterapiya üzrə məşğələlər pulsuz aparılsa da, klub rəhbərliyi bu prosesi sistemləşdirməyi, onu tək-tək baş verən məşğələdən mütəxəssis cəlbi ilə sistemli fəaliyyətə çevirməyi qərara alıb. Klubdan bildiriblər ki, hazırda layihə üzərində iş gedir.
«Bizə sponsorlar, maliyyələşdirmə lazımdır. Çünki biz bunun öhdəsindən təkbaşına gələ bilmərik. Biz at və təlimçi veririk, həm də məcburi təhlükəsizlik heyəti, uşaqları bura gətirmək üçün nəqliyyat lazımdır, uşaqlar məşğələdən sonra nə iləsə qidalanmalıdırlar. Bundan başqa, belə uşaqlar üçün biz xüsusi həvəsləndirmə sistemi nəzərdə tuturuq - dərsi uğurlu olmuş uşaqlara diyircəkli qələm, dəftərxana ləvazimatları hədiyyə vermək istəyirik. Maliyyələşdirmə ilə yanaşı, bizə əvəzsiz yardım etməyə söz verən şirkətlər lazımdır. Bu, yalnız maliyyə məsələsi deyil, həm də sosi al məsuliyyətdir», - deyə bizim ekspert vurğulayır.
Bununla yanaşı, uşaqlar üçün tədbirlər də keçirilir; məsələn, bir neçə ay öncə uşaqların müdafiəsi günü münasibəti ilə bayram keçirilib. Ekspertimiz bildirdi ki, gələcəkdə layihə tam işə düşəndən sonra onlar gün ərzində 20-yə qədər uşaq qəbul edə bilərlər. Təbii ki, hər bir uşaq üçün ayrıca kart açılacaq, onu mütəxəssislər dolduracaqlar. Ukraynadan mütəxəssis - ippoterapevt dəvət edilməsi planlaşdırılır. Birinci ay tibbi müayinə gerçəkləşdirilməli, uşaqların tibbi kartı doldurulmalı, bərpa proqramının statistikası tutulmalıdır. Mütəxəssislər terapiyanın daha effektli olması üçün xüsusi uşaqlar, serebral iflic xəstələri, zədəlilər ilə iş üçün xüsusi at sürmə təlimatçıları hazırlamaldırlar.
Bu işə uşaq mərkəzləri də qoşulur, UAFA (United Aid for Azerbaijan) qeyri-hökumət təşkilatı dəfələrlə ippoterapiya üçün uşaqlar gətirib. Məhz onların təşəbbüsü ilə poloklubda Uşaqların Müdafiə Gününə həsr edilmiş beşsaatlıq tədbir keçirilib. Tədbirdə Saray qəsəbəsindəki uşaq evinin balaca sakinləri, həmçinin xüsusi qayğıya ehtiyac duyan uşaqlar iştirak ediblər. Klubdan bildiriblər ki, ippoterapiya layihəsinə yetim və imkansız, eləcə də evsiz uşaqları da cəlb etmək nəzərdə tutulur. Onlara bu vacib və nəcib işdə uğurlar arzulayırıq.

THE HORSE WHISPERERS
The horses have been used as a means of transportation for centuries. With the invention of automobile, they have ceased to be the first assistants of people. Nevertheless, today there are many people, who are not indifferent to horses. They are attractive due to their nobility, kindness, and loyalty to their owners. History remembers many cases when a faithful horse saves its owner from death by sacrificing itself. It is suffice to mention Alexander the Great, who founded a city on the site where his beloved horse, Bucephalus, died trying to save the life of his owner.
At the same time, horses have a special healing power. Communication with these kind and clever animals helps to relieve stress and anxiety. Horse riding is one of the best ways to enjoy the unity with the nature after routine everyday hassle of the city life. Necessary skills of horse management help to increase self-confidence and self-esteem of a person.
The healing properties of horses are brightly demonstrated in The Horse Whisperer, an American film directed by Robert Redford. It is about treating physical and mental wounds of an underage rider and her horse, as well as the surrounding characters.
Indeed, The Horse Whisperer is an interesting story about horse riding, and the relationship between a man and a horse. It turns out that we have in Azerbaijan people very similar to the main character of the movie.
Energetics of horses
Hippotherapy, or equine-assisted therapy, is a range of treatments to cure some diseases with horses. It was first mentioned in the writings of the Greek physician Hippocrates. The famous French philosopher of the 18th century Denis Diderot wrote in his treatise “On riding and its meaning in order to maintain and regain the health”: “Among the exercises, the first place belongs to horse riding. It can help to cure many diseases but it can also prevent them as soon as they occur.”
This project is known in our country since 1997, when the therapist Tahir Aghayev developed a rehabilitation project for the hippotherapy health center. This project had run successfully for a number of years until the untimely death of Aghayev. The majority of his patients were people with disorders of the musculoskeletal system, the victims of trauma, children suffering from cerebral palsy, autism, the Down syndrome, etc., as well as people exposed to consequences of stress. Hippotherapy is also recommended for children with malfunction of social relations.
This project is still running in our country. Baku Elite Horse & Polo Club under the Equestrian Federation of Azerbaijan, located in the suburban village of Bina, continues the development of the system and its implementation. As we were told at the Polo Club, it is open to both adults and children. On weekends, children and parents come in groups. An experienced instructor of the Club supervises the treatment procedures.
The club has started providing hippotherapy sessions for children suffering from cerebral palsy, as well as children with disabilities. All procedures are free of charge!
In general, the horses always have beneficial effects on human health. Apart from the purely utilitarian benefits expressed in their beautiful and trimmed posture, horses have a unique energetics, which they are eager to share with people. When riding a horse, many muscle groups start working, the movements are coordinated, which is generally beneficial for human health.
As for hippotherapy as part of the rehabilitation process, the course of treatment is monitored by the attending physician - neurologist, rehabilitator, psychiatrist, as well as specialists in social adaptation. Neurologist Kerima Kerimova says: “The positive effect of hippotherapy is achieved by communicating with animals, taking care of them. The human-animal contact is not the same as the contacts between people”. In general, hippotherapy is a combination body-oriented and cognitive technique. You must be able to maintain the balance and to coordinate horse movements in order to manage riding the horse, controlling it, and changing its pace. So, your muscles start working, which is rarely the case in everyday life. This is particularly useful for patients with cerebral palsy. Surprisingly though, the riding also promotes fine motor skills that positively effect mental development, as generally it is the fine motor skills that are responsible for the development of speech, cognitive and communication skills. Above all, riding and socializing with horses harmonize the perception of the world and encourage interaction.
In contact with a horse
According to the specialist of Club, the first step for any child, not only those in need of hippotherapy, is establishing the first contact through love. A child is trusted with getting acquaintance with the horse, sometimes to feed and clean it. Once the contact is established, he or she advances to the training process.
The results of hippotherapy are noticeable almost after the first activities. Children with autism and Down syndrome learn to focus attention, forget about fear, learn to interact, do not avoid contact and communication, can approach and even hug the horse.
The closed arena of Polo Club allows holding trainings at any weather conditions, although the horse riding is still a seasonal activity. However, you can also ride in cold weather. No need to be afraid freezing, as the thick hair and body heat of horses heat the best.
Trained horses are most suitable for hippotherapy since all customers can safely treat them. Usually children, even with disabilities, are quite friendly to their four-legged friends. In any case, a preliminary conversation held with children helps them not be afraid of horses. An instructor and a person familiar with child attend every riding session. A special training program has been developed for such children. For children with cerebral palsy, there is a set of light activities with minimal pressure on their body. All physical loads are determined and monitored by a physician, who determines the training style, controls the dynamics of activities and identifies the next level of training. Horse riding is useful not only for children with disabilities but also for all people. The ability to direct the horse, to control it is perfectly suitable for character development. Such activities help children be well-tempered and confident in achieving goals.
Although hippotherapy classes are currently free of charge, the club has made a decision to organize this process systematically, transforming it from a set of disparate acts into a major project involving professionals. “We need sponsors, funding, as we cannot manage the process this way. We provide the horses, trainers, but we still need mandatory safety equipment, as well as transportation means and food for the children. Also, we are thinking of a special system of incentives for such children like awarding them with balloons or stationary for each successful lesson. Along with financing, we also need companies, which are ready to support our initiatives. It is not just a question of financing, but also a social responsibility”, says our expert.
In addition, the club regularly holds activities such as the Children's Day event held a few months ago. When the project runs in full, the Club will be able to hold training sessions for 20 children each day. Each child will have a unique medical record maintained by specialists. It is also planned to invite a specialist from Ukraine. In the first month, you need to undergo a medical examination, to complete medical records of children and obtain statistics of the rehabilitation program. The experts should prepare training instructors, who will specifically work with children with cerebral palsy and traumas, to ensure the most effective training.
Various children’s centers are involved in the project. Non-governmental organization UAFA (United Aid for Azerbaijan) had brought children in need of hippotherapy several times. Thanks to their initiative, a five-hour festival dedicated to the International Children's Day was held in Polo Club. The event was also attended by the children from the orphanage located in Saray village and children in need of special care. In general, it is planned to involve orphans, destitute and homeless children in the project. We wish them success in this highly demanded and noble deed.