Azərbaycanda atlarla müalicə - ippoterapiya praktikası tətbiq edilməyə başlanıb
Əsrlərboyu at insanlar tərəfindən nəqliyyat vasitəsi kimi istifadə edilib. Amma avtomobilin kəşfi ilə o, insanın əsas yardımçısı və dostu olmaq missiyasını bir qədər itirməyə başlayıb. Buna baxmayaraq, bizim günlərdə də atlara laqeyd olmayan çox sayda insan var. Atlar öz nəcibliyi və mehribanlığı ilə diqqəti çox cəlb edirlər, onlar öz sahiblərinə çox sadiq olurlar. Tarixdə çox hallar olub ki, sadiq at özünü qurban verərək, sahibini ölümdən xilas edib. Makedoniyalı İsgəndəri xatırlamaq yetərlidir, o, həyatını borclu olduğu sevimli atı Busefalın həlak olduğu yerdə şəhər saldırıb.
Bununla yanaşı, atların xüsusi müalicə gücü də var. Bu mehriban və ağıllı heyvanlarla ünsiyyət stress və həyəcanı azaltmağa imkan verir. Şəhər yeknəsəqliyinin monoton həyatından sonra, at üstündə gəzmək özünü təbiətin bir parçası hiss etmək üçün əla vasitələrdəndir. At sürməyi yaxşı öyrəndikdən sonra, insanın öz gücünə inamı və özünə qiymət vermə qabiliyyəti artır.
Atların sağaldıcı xüsusiyyətləri Amerika aktyoru və rejissoru Robert Redfordun «Atların ovsunçusu» filmində də parlaq və istedadlı şəkildə nümayiş etdirilir. Filmdə azyaşlı qızın və onun atının, həmçinin onları əhatə edən qəhrəmanların cismani və ruhi yaralarının sağalmasından bəhs edilir. «Atların ovsunçusu»nda, həqiqətən, at sürmək, insan - at münasibətləri barədə maraqlı məqamlar var. Aydın olur ki, «Atların ovsunçusu» filminin baş qəhrəmanına çox oxşayan insanlar bizim Azərbaycanda da var.
Atların energetikası
İppoterapiya - at sürməklə bir sıra xəstəliklərin sağaldılması üsuludur. İppoterapiyaya ilk dəfə yunan alimi Hippokratın əsərlərində rast gəlinir. XVII əsrdə yaşamış fransız filosofu Deni Didro «At sürmək və ya sağlamlığı qorumaq, yaxud onu yenidən əldə etməkdə önəmi» adlı əsərində yazıb: «Fiziki çalışmalar içində birinci yer at sürməyin payına düşür. Onun yardımı ilə çox sayda xəstəlikləri sağaltmaq, həmçinin ilkinn təzahürləri görünən anda qarşısını almaq mümkündür».
Bizim ölkədə bu layihə hələ 1997-ci ildən məlumdur. O zaman psixoterapevt Tahir Ağayev ippoterapiya müalicə-sağlamlıq mərkəzi üçün reabilitasiya layihəsi üzərində işləyib. Layihə uzun illər, daha dəqiqi Ağayevin vaxtsız ölümünə qədər uğurla gerçəkləşdirilib. İppoterapevtin əsas pasiyentləri dayaq-hərəkət aparatının pozuntusu olan zədələnmiş insanlar, serebral iflic keçirmiş və ya inkişafı fərqlənən uşaqlar - autistlər, daunlar və s., həmçinin stress reaksiyalarına məruz qalmış insanlar olub. Sosial -məişət əlaqələrində pozuntusu olan uşaqlara da ippoterapiya təyin edilir.
Bu layihə bizdə unudulmayıb. Hazırda onun işlənməsi və sistemli tətbiqi üzərində Bakıdakı «Elite Horse & Polo Club» mərkəzi məşğul olur. Mərkəz Binə qəsəbəsində yerləşən At İdmanı Federasiyasının yanında fəaliyyət göstərir. Polo -klubdan bizə bildirdilər ki, qapıları həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün açıqdır. Mövsüm zamanı istirahət günlərində uşaqlar və valideynlər böyük qruplarla gəlirlər. Onlarla təcrübəli təlimatçı məşğul olur. Artıq xeyli müddətdir ki, klubda serebral iflic keçirmiş uşaqlar və inkişafına görə fərqlənən balacalar pulsuz ippoterapiya ilə müalicə olunurlar.
Bütünlüklə atlar həmişə insanların sağlamlığına müsbət təsir göstərir. Gözəl şux görkəmlərinə müsbət təsirlə yanaşı, atlar təkrarsız energetikaya malikdir və bunları çox səxavətlə insana da bəxş edirlər. Həm də at sürən zaman bir çox əzələ qrupları işləyir, hərəkətləri əlaqələndirilir ki, bu da bütünlükdə insan sağlamlığına fayda verir.
Bərpa prosesinin bir hissəsi kimi, ippoterapiyaya gəldikdə isə, bir qayda olaraq, təyinat və müalicənin gedişi müalicə həkiminin - nevroloq, psixiatr və ya reabilitoloqun, yaxud da sosial-məişət adaptasiyası mütəxəssinin nəzarəti altında olur. Həkim-nevroloq Kərimə Kərimova bildirir: «İppoterapiyada müsbət effekt heyvanlarla ünsiyyət, onlara qayğı göstərmək hesabına əldə edilir. İnsanla heyvan arasında ünsiyyət heç də insanla insan arasında ünsiyyətə bənzəmir».
Bütünlükdə ippoterapiya pasiyentə təsir üzrə istiqamətli bədən və koqnitiv üsulların toplusudur. Atın üstündə oturaraq onu idarə etmək, yerişinə nəzarət üçün tarazlığı qorumaq və öz hərəkətinə diqqət etməyi bacarmaq lazımdır. Beləliklə, adi həyatda nadir halda fəaliyyət göstərən əzələlər işləməyə başlayır. Bu, serebral iflic keçirmiş uşaqlara xüsusilə yararlıdır.
Həm də çox maraqlıdır ki, at üstündə gəzmək beyində yalnız iri motorikanın deyil, həm də kiçik motorikanın inkişafına dəstək verir ki, bu da əqli inkişafa müsbət təsir göstərir. Axı nitqin, koqnitiv bacarıqların və kommunikativliyin inkişafının əsas istiqaməti, məsələn, autizmdə kiçik və iri motorikanın inkişafıdır. Ümumiyyətlə, at üstündə gəzmək və atlarla ünsiyyət ətraf mühitin qavranmasını və ona təsiri ahəngləşdirir.
Atlarla ünsiyyətdə...
Klub mütəxəssisi bildirir ki, yalnız ippoterapiyaya ehtiyac duyanlar üçün deyil, istənilən uşaq üçün məşğələlər ilk təmasdan, tanışlıqdan başlayır. Uşağa atla tanış olmaq, bəzən onu yemləmək və digər qulluq kimi işləri etibar edirlər. Kontakt qurulduqdan sonra təlimə başlayırlar. Demək olar ki, elə ilk təlimlərdən sonra, ippoterapiyanın nəticələri özünü göstərir. Autist və daun uşaqlar diqqətlərini toplamağı öyrənirlər, onların qorxusu keçir, onlar qarşılıqlı əlaqəyə alışırlar, kontakt və kommunikasiyadan qorxmurlar və qaçmırlar, özləri atın yanına gələrək, onu qucaqlaya bilirlər.
Poloklubda qapalı manejin olması hava şəraitindən çox asılı olmamağa imkan yaradır, amma istənilən halda at sürməyin də öz mövsümləri var. Ancaq soyuq zamanlarda da at sürmək mümkündür. Bu zaman üşüməkdən qorxmağa dəyməz, atların qalın tükü və onun bədəninin istisi adamı da yaxşıca isindirir.
İppoterapiya üçün icarəlik atlar daha əlverişlidir, onları bütün müştərilərlə sakit davranmaları üçün öncədən məşq etdirirlər. Adətən, uşaqlar, hətta inkişafı fərqlənən uşaqlar da atlara yetərincə sakit, hətta dostyana münasibət göstərirlər. İstənilən halda, uşaqla əvvəlbaşdan söhbət aparılır ki, atdan qorxmasın. Atı sürən zaman isə həmişə onların yanında təlimçi və müşayiət edən yaxınlarından biri olur. Belə uşaqlar üçün xüsusi təlim proqramı işlənir, serebraliflicli uşaqlar üçünsə yüklənməni minimuma endirən yüngül təmrinlər tətbiq edilir.
Ancaq bütün yüklənmələr həkim tərəfindən təyin edilir və nəzarətə götürülür. O, uşaqla təlimə hansı üsulla başlamağı, hansı dinamika ilə məşğul olmağı, növbəti təlim səviyyəsinə nə zaman keçməyi nəzarətdə saxlayır. At sürmək yalnız inkişafı fərqlənənlər üçün deyil, həm də bütün uşaqlar üçün yararlıdır. Atı idarə etməyi, onu nəzarətdə saxlamağı bacarmaq uşağın xarakterini mükəmməl şəkildə formalaşdırır, ona təmkinli, özünə inamlı olmağı və qarşısanı qoyduğu məqsədlərə çatmağı öyrədir.
Klubda müəyyən müddətdir ki, ippoterapiya üzrə məşğələlər pulsuz aparılsa da, klub rəhbərliyi bu prosesi sistemləşdirməyi, onu tək-tək baş verən məşğələdən mütəxəssis cəlbi ilə sistemli fəaliyyətə çevirməyi qərara alıb. Klubdan bildiriblər ki, hazırda layihə üzərində iş gedir.
«Bizə sponsorlar, maliyyələşdirmə lazımdır. Çünki biz bunun öhdəsindən təkbaşına gələ bilmərik. Biz at və təlimçi veririk, həm də məcburi təhlükəsizlik heyəti, uşaqları bura gətirmək üçün nəqliyyat lazımdır, uşaqlar məşğələdən sonra nə iləsə qidalanmalıdırlar. Bundan başqa, belə uşaqlar üçün biz xüsusi həvəsləndirmə sistemi nəzərdə tuturuq - dərsi uğurlu olmuş uşaqlara diyircəkli qələm, dəftərxana ləvazimatları hədiyyə vermək istəyirik. Maliyyələşdirmə ilə yanaşı, bizə əvəzsiz yardım etməyə söz verən şirkətlər lazımdır. Bu, yalnız maliyyə məsələsi deyil, həm də sosi al məsuliyyətdir», - deyə bizim ekspert vurğulayır.
Bununla yanaşı, uşaqlar üçün tədbirlər də keçirilir; məsələn, bir neçə ay öncə uşaqların müdafiəsi günü münasibəti ilə bayram keçirilib. Ekspertimiz bildirdi ki, gələcəkdə layihə tam işə düşəndən sonra onlar gün ərzində 20-yə qədər uşaq qəbul edə bilərlər. Təbii ki, hər bir uşaq üçün ayrıca kart açılacaq, onu mütəxəssislər dolduracaqlar. Ukraynadan mütəxəssis - ippoterapevt dəvət edilməsi planlaşdırılır. Birinci ay tibbi müayinə gerçəkləşdirilməli, uşaqların tibbi kartı doldurulmalı, bərpa proqramının statistikası tutulmalıdır. Mütəxəssislər terapiyanın daha effektli olması üçün xüsusi uşaqlar, serebral iflic xəstələri, zədəlilər ilə iş üçün xüsusi at sürmə təlimatçıları hazırlamaldırlar.
Bu işə uşaq mərkəzləri də qoşulur, UAFA (United Aid for Azerbaijan) qeyri-hökumət təşkilatı dəfələrlə ippoterapiya üçün uşaqlar gətirib. Məhz onların təşəbbüsü ilə poloklubda Uşaqların Müdafiə Gününə həsr edilmiş beşsaatlıq tədbir keçirilib. Tədbirdə Saray qəsəbəsindəki uşaq evinin balaca sakinləri, həmçinin xüsusi qayğıya ehtiyac duyan uşaqlar iştirak ediblər. Klubdan bildiriblər ki, ippoterapiya layihəsinə yetim və imkansız, eləcə də evsiz uşaqları da cəlb etmək nəzərdə tutulur. Onlara bu vacib və nəcib işdə uğurlar arzulayırıq.

В Азербайджане стали практиковать иппотерапию
На протяжении многих веков лошадь использовалась человеком как средство передвижения. Но с изобретением автомобиля она перестала быть первым помощником и другом человека. Тем не менее и в наши дни есть очень много людей, не равнодушных к лошадям. Лошади привлекают внимание своим благородством и добротой, они очень преданы своим хозяевам. В истории было немало случаев, когда верный конь спасал своего хозяина от гибели, принося себя в жертву. Достаточно вспомнить Александра Македонского, который основал город на месте гибели своего любимого коня Буцефала, которому был обязан жизнью.
Вместе с тем у лошадей есть особая целительная сила. Общение с этими добрыми и умными животными помогает снять стресс и тревожность. Верховая езда является одним из лучших способов ощутить себя частью природы после монотонных будней городской суеты. А при успешном приобретении навыков управления лошадью у человека повышаются уверенность в своих силах и уровень самооценки.
Целительное свойство лошадей ярко и талантливо демонстрируется в фильме американского актера и режиссера Роберта Редфорда "Заклинатель лошадей". Это фильм о восстановлении телесных и душевных ран малолетней наездницы и ее коня, а также окружающих их героев.
В "Заклинателе лошадей" действительно интересно рассказано и о верховой езде, и об отношениях человек - лошадь. Оказывается, люди, очень похожие на главного героя из фильма "Заклинатель лошадей", есть и у нас в Азербайджане.
Энергетика лошадей
Иппотерапия - это метод реабилитации ряда заболеваний посредством использования верховой езды. Иппотерапия упоминается впервые в трудах греческого врача Гиппократа. А известный французский философ XVII века Дени Дидро в своем трактате "О верховой езде и ее значении для того, чтобы сохранить здоровье и снова его обрести" писал: "Среди физических упражнений первое место принадлежит верховой езде. С ее помощью можно лечить много болезней, но возможно также и их предупреждать, как только они проявляются".
В нашей стране этот проект известен еще с 1997 года. Тогда психотерапевт Таир Агаев разработал реабилитационный проект для лечебно-оздоровительного центра иппотерапии. Проект этот успешно функционировал ряд лет, вплоть до безвременной кончины самого Агаева. Основные пациенты иппотерапевта - это люди с нарушениями опорно-двигательного аппарата, перенесшие травму, дети с ДЦП, с особенностями развития - аутисты, дауны и т.д., а также со следствием стрессовой реакции. Назначается иппотерапия также детям с нарушением социально-бытовых связей.
Этот проект у нас не забыт. Разработкой и системным его внедрением занимается сейчас бакинский Elite Horse & Polo Club при Федерации конного спорта Азербайджана, расположенный в пригородном поселке Бина. Как рассказали нам в самом Поло-клубе, в целом он открыт и для взрослых, и для детей. В выходные дни в сезон дети и родители приходят целыми группами. Занимается с ними опытный инструктор.
Уже некоторое время, как в клубе начали заниматься иппотерапией и с больными ДЦП, а также детьми с особенностями развития, причем бесплатно.
В целом лошади всегда оказывают благотворное воздействие на здоровье человека. Не говоря о чисто утилитарной пользе в виде красивой, подтянутой фигуры, осанки, лошади обладают неповторимой энергетикой, которой охотно делятся с человеком. При верховой езде работают многие группы мышц, координируется движение, что в целом приносит пользу здоровью человека.
Что касается иппотерапии как части реабилитационного процесса, то, как правило, назначение и ход лечения контролируются лечащим врачом - неврологом, реабилитологом, психиатром, а также специалистами по социально-бытовой адаптации. Врач-невролог Керима Керимова комментирует: "Положительный эффект от иппотерапии достигается за счет общения с животными, ухода за ними. Контакт между человеком и животным - это совсем не то, что контакт человека с человеком". В целом иппотерапия - это сочетание и телесно-ориентированных, и когнитивных приемов воздействия на пациента. Чтобы усидеть на лошади, контролировать ее, менять аллюр, необходимо уметь держать равновесие, координировать свои движения. Таким образом, начинают работать мышцы, которые в обычной жизни редко задействованы. Это особенно полезно пациентам с ДЦП. Кроме того, как ни удивительно, верховая езда способствует развитию не только крупной, но и мелкой моторики, что благотворно сказывается на умственном развитии, ведь в основном главным направлением развития речи, когнитивных способностей и коммуникативности при, допустим, аутизме является развитие мелкой и крупной моторики. Да и вообще верховая езда и общение с лошадьми гармонизируют восприятие окружающего мира и взаимодействие с ним.
В контакте с лошадью
Как рассказал специалист клуба, для любых детей, не только нуждающихся в иппотерапии, занятия начинаются с первого контакта, со знакомства. Ребенку доверяют познакомиться с лошадью, порой покормить ее, почистить. После установления контакта уже переходят к обучению.
Практически после первых же занятий заметны результаты иппотерапии. Дети-аутисты и дауны учатся концентрировать внимание, у них проходит страх, они учатся взаимодействию, не так боятся и не избегают контакта и коммуникации, уже могут сами подойти и обнять лошадь.
Наличие в Поло-клубе закрытого манежа позволяет не слишком зависеть от условий погоды, но все равно в занятиях верховой ездой есть свои сезоны. Однако в холодное время кататься тоже можно. И при этом не стоит бояться замерзнуть, густая шерсть лошадей и их собственный жар тела обогревают лучше всего.
Для иппотерапии подходят прокатные кони, которых заранее дрессируют для того, чтобы они спокойно относились ко всем клиентам. Обычно дети, даже с особенностями развития, довольно спокойно и дружелюбно относятся к четвероногим друзьям; в любом случае с ребенком предварительно проводится беседа, он должен не бояться лошади. В процессе езды с ним рядом постоянно находятся инструктор и кто-то из близких сопровождающих. Для таких детей разрабатывается специальная программа занятий, для ребят с ДЦП существуют соответствующие легкие упражнения с минимальными нагрузками. Но все нагрузки определяются и контролируются врачом. Он контролирует, в каком стиле можно начинать занятия с ребенком, с какой динамикой заниматься, как скоро переходить на следующий уровень обучения. Верховая езда полезна не только для детей с особенностями развития, но и для всех других. Умение направить коня, контролировать его - все это превосходно формирует характер ребенка, учит его быть выдержанным, уверенным, добиваться поставленных целей.
Несмотря на то, что занятия по иппотерапии проводятся в клубе уже на протяжении определенного периода времени бесплатно, руководство клуба все же приняло решение систематизировать этот процесс, превратив его из разрозненных актов в серьезный проект с приглашением специалистов. Сейчас, как сообщили в клубе, этот проект разрабатывается. "Нам нужны спонсоры, финансирование, так как системно мы уже не справляемся с этим, - говорит наш эксперт. - Мы даем лошадь, инструктора, а нужны ведь еще обязательная экипировка для безопасности, транспорт для детей, чтобы доставлять их сюда, детям нужно перекусывать после занятий. Кроме того, для таких детей мы предусматриваем особую систему поощрений - за успешный урок дарим им шарики, канцелярские принадлежности. Помимо финансирования нужны компании, которые безвозмездно вызовутся помочь нам. Это не только вопрос финансов, но еще и социальная ответственность".
Помимо этого для детей проводятся и мероприятия, например, несколько месяцев назад был проведен праздник в честь Дня защиты детей. Наш эксперт сообщил также, что в будущем, когда проект вступит в полную силу, они смогут принимать в день до 20 детей. Естественно, что на каждого ребенка будет открываться отдельная карточка, его будут вести специалисты. Планируется пригласить специалиста-иппотерапевта с Украины. В первый месяц нужно пройти медицинское обследование, заполнить медкарты детей, вывести статистику программы реабилитации. Специалисты должны подготовить инструкторов по верховой езде специально для работы с особенными детьми, больными ДЦП, травматиками, чтобы терапия была наиболее эффективной.
К работе подключаются детские центры, неправительственная организация UAFA (United Aid for Azerbaijan) не раз привозила детей на иппотерапию. Именно по их инициативе в Поло-клубе было проведено пятичасовое праздничное мероприятие, посвященное Дню защиты детей. В нем приняли участие дети и детский дом из поселка Сарай, а также дети, нуждающиеся в особой заботе. В целом, как сказали в клубе, планируется привлекать к проекту иппотерапии и детей-сирот, обездоленных, бездомных и т.д. Пожелаем им удачи в этом нужном и благородном деле.