MDB məkanında siyasi dəyişikliklər Birlikdə islahatların zəruri olduğu dövrə təsadüf edib
Sentyabrın 16-17-də Bişkəkdə MDB dövlət başçılarının yubiley sammiti keçirilib. 1991-ci ildə keçmiş sovet respublikalarının sivil şəkildə ayrılması üçün meydan kimi elan olunmuş Müstəqil Dövlətlər Birliyinin 25 yaşı tamam olub. Bunu ərazisində xeyli ciddi hadisələrin, o cümlədən silahlı münaqişələrin baş verdiyi regional təşkilat üçün ciddi yaş saymaq olar. Bu gün MDB özündə Rusiya, Azərbaycan, Ermənistan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Moldova, Tacikistan, Türkmənistan və Ukraynanı birləşdirir. Gürcüstan 2009-cu ildə, məlum hadisələrdən sonra Birliyi tərk edib. Ukraynanın təşkilata üzvlüyü isə 2014-cü ildən, sanki havadan asılı vəziyyətdədir - o vaxtdan Kiyev təşkilata ödəmələr etmir, faktiki olaraq, onun toplantılarına qatılmır. Amma Ukrayna MDB-ni rəsmən tərk etməyib.
Bişkək sammitinə əksər dövlət başçıları qatılmışdı. İstisna yalnız Moldova (onu Baş nazir təmsil edirdi), Türkmənistan (Baş nazirin müavini), Özbəkistan (XİN başçısı) və Ukrayna (Ukraynanın Qırğızıstandakı səfiri) idi.
Sammit çərçivəsində qəbul edilmiş ən vacib qərarlardan biri kimi, Birlikdə islahatların aparılması zərurətinin bəyanını göstərmək olar. Bu, onun müasir reallıqlara maksimum uyğunlaşdırılması üçün vacib sayılıb. Xərclərin azaldılması, işçi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, sammitlərin gündəliyinin maksimum yüngülləşdirilməsi, Xarici İşlər Nazirləri Şurasına və İqtisadi Şuraya daha böyük səlahiyyətlərin verilməsi, nəhəng nəqliyyat-tranzit layihələri ilə bağlı siyasi koordinasiyaya xüsusi diqqətin ayrılması da təklif olunur. Nəticədə, Bişkəkdə «Birliyin inteqrasiya proseslərinin inkişafında müasir reallıqlara uyğunlaşdırılması» haqqında sənəd imzalanıb. Digər vacib sənədlər arasında «Yaxın 3 ildə terrorçuluqla mübarizədə əməkdaşlıq» və «Birlik ölkələrinin kibercinayətkarlıqla mübarizədə əməkdaşlığı» haqqında sənədləri göstərmək olar.
Ötən dövr ərzində MDB-ni dəfələrlə «dəfn etsələr» də, o, bir çox sual və şübhələrin olmasına rəğmən, hələ yaşayır. Birliyin qeyri-effektivliyi və zəifliyi haqqında çox yazılıb, çox deyilib - publisistikadan tutmuş, akademik sahəyədək. Bu mənada, bir neçə amili xüsusi qeyd etmək olar. İlk növbədə, əlbəttə ki, rusiyalı ekspertlərin o qədər də sevmədiyi məqamı yada salaq - lazımi təhlili aparmaq üçün onu nəzərə almamaq olmaz. MDB-də Rusiya şəriksiz liderliyə iddia edib və edir. Onun ərazi, iqtisadi, elmi-texniki, hərbi potensialı, həmçinin son zamanlardakı xarici siyasi iddiaları buna imkan verir. Moskvanın bu imkanlarını MDB-nin istənilən digər üzvünün imkanları ilə müqayisə etmək mümkün deyil. Bu fonda Birliyin digər üzvlərinin MDB-nin arxasında hər zaman SSRİ-nin əlamətlərini sezməsi təəccüb doğurmur. MDB-də təmsilçilik məsələsinə isə şəxsi fayda baxımından yox, Rusiya ilə Qərb arasındakı bayağı qarşıdurma kontekstində yanaşılıb.
MDB-nin qeyri-effektivliyinin ikinci səbəbi, Birliyin fəaliyyətə başladığı ilk anlardan yuxarı səlahiyyətlərə malik olmamasıdır. Demək, onun böhranlı vəziyyətlər üçün real işlək mexanizmləri də yoxdur. Bəzi üzv dövlətlər arasında (o cümlədən, bir çox hallarda Rusiyanın da iştirakı ilə) müxtəlif qarşıdurmaların, açıq münaqişələrin olması inteqrasiya prosesinə hər zaman mane olub.
«Mən yalana artıq cavab verdim»
MDB məkanının ən köhnə (Birliyin özündən də «yaşlı»), ən açıq və ən təhlükəli münaqişələrindən biri Qarabağ problemidir. MDB Dövlət Başçıları Şurasının Qırğızıstanda dar çərçivədə keçirilən iclasında Ermənistan Prezidenti Serj Sarqsyan bu mövzuya da toxunmağı lazım bilib. O, «Atəşkəs razılaşmasının məhz Bişkəkdə imzalandığını», «MDB üzvlərinin müəyyən mənada, bu müddətsiz razılaşmanın reallaşdırılmasının qarantı olduğunu» bildirib. Cəbhə xəttində apreldə baş vermiş hadisələrə toxunan Sarqsyan bildirib ki, o zaman atəşkəs razılaşmasını məhz Azərbaycan pozub. Münaqişənin siyasi yolla həllindən danışan Sarqsyan növbəti dəfə problemin məğzindən uzaqlaşaraq, «hərbi əməliyyatların dayandırılması haqqında razılaşmadan, insidentlərin araşdırılması mexanizmlərindən və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsinin missiyasının genişləndirilməsindən» danışıb. Yəni, Sarqsyan Azərbaycanın qəti etiraz etmədiyi, sadəcə, problemin dinc yolla həlli üçün əsas məqamlar saymadığı məsələlərdən söz açıb. Bakıda hesab edirlər ki, sadalananlardan daha vacib məsələlər var - suveren dövlət olan Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinin işğalı, işğal olunmuş ərazilərdə infrastrukturun, daha da önəmlisi, tarixi, dini və mədəni abidələrin dağıdılması, həmçinin regionun ekologiyasına zərər vuran digər əməllər. Bundan başqa, Dağlıq Qarabağdan və ona bitişik 7 rayondan qovulmuş 1 milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün var. Ermənistan prezidentinə cavab vermək üçün beraluslu həmkarından əlifba sırası ilə gedən çıxış növbəsini ona verməsini istəyən Prezident İlham Əliyev də məhz bu məqamları hər kəsin nəzərinə çatdırıb. «Mən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi məsələsinin başqa beynəlxalq strukturlarda həll edilməsini əsas tutaraq, bu gün bu mövzuda danışmağı lazım bilmədim. Amma erməni tərəfinin növbəti şikayətini eşidəndə, bunu şərh etməyi özümə borc saydım. Erməni tərəfi bu şikayətlərlə artıq bütün beynəlxalq təşkilatları bezdirib», - deyə Əliyev bildirib. O, danışıqlar prosesinə əsas maneənin Ermənistanın 20 ildən çoxdur danışıqlarla yox, onun imitasiyası ilə məşğul olmasını göstərib. Dövlət başçısı bildirib ki, erməni tərəfi məhz «bu prosesin sonsuz olması üçün vaxtaşırı müxtəlif təxribatlara əl atır və onlardan biri məhz bu ilin aprelində oldu».
İlham Əliyev BMT Təhlükəsizlik Şurasının hələ 1990-cı illərin əvvəllərində qəbul etdiyi 4 qətnamənin erməni işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmaısını tələb etdiyini xatırladıb, Ermənistanın bu qətnamələrə məhəl qoymadığını, yeni reallıqlar yaratmağa çalışdığını söyləyib.
S.Sarqsyan Azərbaycan Prezidentinin sözlərinə replika ilə cavab verib: «Yalana cavab verməyin, sadəcə, mənası yoxdur». İ.Əliyev isə bu replikaya cavabında deyib: «Mən yalana artıq cavab verdim».
Qarabağ münaqişəsi ilə yanaşı, MDB ərazisində Dnestryanı problem, gürcü-abxaz, gürcü-osetin münaqişələri (Gürcüstanın MDB-ni tərk etməsinə bu münaqişələr səbəb olub), indi isə üstəlik, Ukrayna problemi var. Yeri gəlmişkən, Bişkək sammitində Ukrayna böhranı haqqında da danışılıb. Səfir Doroşenko Rusiyanın sədrliyinə qarşı çıxaraq, Moskvanın «Ukraynanın bir hissəsini işğal etdiyini, ölkənin şərqində isə hərbi qarşıdurmaya yol açdığını» bildirib.
İkinci irad 2020-ci ildə keçirilməli olan siyahıyaalma ilə bağlı olub. Səfir bildirib ki, Ukrayna prosesdə yalnız bir halda iştirak edəcək ki, Rusiya siyahıyaalma zamanı Krım əhalisini nəzərə almasın. Putin buna belə cavab verib: «Rusiya heç yeri işğal etməyib. Krımda baş verənlər Ukraynadakı bəzi siyasi qüvvələrin qanunsuz əməllərinin nəticəsidir. Məhz bu, sonda dövlət çevrilişinə aparıb çıxarıb».
MDB-yə sədrliyə gəlincə, Putin Birliyin Nizamnaməsinin Ukrayna tərəfindən imzalanmadığını və ratifikasiya olunmadığını xatırladıb: «Odur ki, o, strukturun işinin təşkili ilə bağlı təkliflər vermək iddiasında ola bilməz».
Burada daha vacib olanı söz atışması faktının özü yox (ən azı, ona görə ki, opponentlər çox fərqli çəki dərəcəsində idi), onun Moskva ilə Kiyev arasındakı ziddiyyəti aşkar şəkildə ortaya qoymasıdır. Bu qarşıdurmanın həllinə çalışan «Normand formatı», hələ ki, nəticə əldə edə bilmir.
Dəyişikliklər zamanı...
Bütün bunların fonunda 25 ildə MDB-nin «çətiri» altında olan dövlətlərin bu və ya digər formada digər strukturlara «yayılması» heç də təəccüblü deyil. Misal kimi, İttifaq Dövlətini (Rusiya və Belarus), KTMT-ni (hərbi sahə), AAİ-ni (iqtisadiyyat), ŞƏT-i (region çərçivəsini aşan hərbi-siyasi blok), GUAM-ı göstərmək olar. Bu təşkilatları bir-biri ilə müqayisə etmək olmaz. Onların nə dərəcədə uğurlu olduğu isə başqa söhbətin mövzusudur. Amma bu qurumları MDB ilə müqayisə edəriksə, Birlik həyata keçirilməyən qərarlarının sayına görə, əlbəttə ki, liderdir. İndi, MDB-nin yenidən formalaşdırılması prosesinin nə dərəcədə uğurlu olacağını proqnozlaşdırmaq da çətindir. Bundan başqa, bəlkə də indi bunun üçün heç də ən uğurlu dönəm deyil, çünki birlik üzvlərinin əksəriyyətinin başı öz daxili işlərinə qarışıb; məsələn, Rusiyada parlament seçkisi keçirilib və yeri gəlmişkən, o, ölkənin siyasi müstəvisində hər hansı sürpriz dəyişikliklərə səbəb olmayıb. Səsvermənin nəticəsinə görə, mandatların əksəriyyətini «Vahid Rusiya» qazanıb. Sonrakı yerləri RFKP, RLDP və «Ədalətli Rusiya» tutur. Bununla yanaşı, ölkə başçısı Putinin təşəbbüsü ilə idarəçilik səviyyəsində kifayət qədər ciddi dəyişikliklər baş verir. Prezident DİN rəhbərliyində «təmizlənməyə» başlayıb. Bu günlərdə o, Narışkini Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri təyin edib (Fradkov RDY Direktorlar Şurasına rəhbər təyin olunub, Dövlət Dumasının spikeri postuna isə Prezident Administrasiyası rəhbərinin birinci müavini Volodin namizəd göstərilib). FTX-nin vacib strukturlarında, orduda (Xəzər Donanmsı, Baltik Donanması) da yeni təyinatlar var. Bundan başqa, uşaq ombudsmanı, təhsil naziri yenilənib, yerlərdə çox sayda yeni təyinatlar olub.
Azərbaycanda isə Konstitusiyaya əlavə və dəyişikliklərlə bağlı referendum keçirilib. Dəyişikliklər, ilk növbədə, birinci vitse-prezident vəzifəsinin yaradılmasını, prezidentin səlahiyyət müddətinin 5 ildən 7 ilə artırılmasını nəzərdə tutur. Bundan başqa, indi dövlət başçısı növbədənkənar prezident seçkisi də elan edə biləcək. Prezident postunu vaxtından əvvəl tərk edərsə, növbədənkənar seçkinin keçirilmə müddəti 3 aydan 60 günə endirilir. Yeni Əsas Qanunda Prezidentin parlamenti buraxmaq səlahiyyətinin olduğu, 18 yaşına çatmış şəxslərin parlament seçkisində iştirak edə bilməsi kimi məqamlar da əksini tapıb.
Birliyin bir çox digər ölkələrində isə siyasi həyatdakı dəyişikliklər kifayət qədər ağrılı keçir; məsələn, Moldova gələn il üçün MDB-yə sədrlikdən imtina edib. Bu, ölkənin ciddi daxili böhran (həm siyasi, həm iqtisadi) yaşaması ilə əlaqədardır. Kişinyov-Moskva münasibətləri də ən yaxşı dönəmini yaşamır. Putinin Bişkəkdə bəyan etdiyi kimi, «Moldova hökumətinin müstəqil olmadığı indiki şəraitdə Kişinyovla yalnız hansısa işçi dialoqun qurulması haqqında danışmaq olar». Amma artıq ikitərəfli formatda da konsensusun əldə olunması çətin görünür, «çünki Moldova Avropa İttifaqı ilə məlum razılaşmanı imzalayıb və bu səbəbdən, Avropa Komissiyasının iştirakı da tələb olunur».
İyulda polis məntəqəsinin ələ keçirilməsi ilə yaşanmış «epopeya»dan sonra, Ermənistanda da vəziyyət son dərəcə gərgin olaraq qalır. Həmin hadisələrdən sonra, Prezident Sarqsyan hökumətdə dəyişikliklərlə məşğuldur. Sentyabrın 13-də o, İrəvanın sabiq meri, bunadək isə «Qazprom»un törəmə şirkəti olan «Armqazprom»un rəhbəri, Moskvada «Qazprombank»ın vitse-prezidenti olmuş Karen Karapetyanın Baş nazir təyin olunması haqqında sərəncam imzalayıb. Ermənistan mətbuatının yazdığına görə, Karapetyan işə «gümrah» başlayıb - o, hökumətin iqtisadi blokunu, demək olar ki, tam dəyişib. Yeri gəlmişkən, bu blokda bir neçə oliqarx da yer alırdı. Bundan başqa, yeni Baş nazir qaz və elektrik enerjisi tariflərinin aşağı salınmalı olduğunu, əsl milli birlik hökumətinin yaradılmasının vacibliyini bəyan edib. Lakin erməni ekspertləri bu bəyanatların reallığa çevriləcəyinə şübhə edir. Çünki Karapetyan sərt islahatçı roluna qətiyyən uymur və onun aşkar rusiyapərəst siyasətçi olduğu bəllidir. Bu isə Ermənistanda heç də hər kəsi qane etmir. Bəlkə də Sarqsyan bununla, sadəcə, vaxtı 2018-ci ilədək uzatmağa çalışır.
Məlum olduğu kimi, həmin ildən ölkədə parlament idarəçiliyinə keçiləcək və bu zaman Sarqsyanın özünün kabinetə rəhbərlik etmək şansı yaranacaq.
Özbəkistanı da prezident seçkisi gözləyir. Burada da gözlənilməz hakimiyyət dəyişikliyi iqtisadi durumun ağır olduğu dövrə təsadüf edib.
Qırğızıstan da dəyişikliklər astanasındadır. Maraqlıdır ki, Bişkək sammiti bitər-bitməz, Qırğızıstana 2011-ci ildən başçılıq edən Almazbek Atambayev ürəyində yaranmış problemlə əlaqədar qısamüddətli məzuniyyətə çıxıb. Dövlət başçısı ürəyindəki problem üzündən, BMT Baş Assambleyasının 71-ci sessiyasına yollanmaqdan imtina edib. Üstəlik, bütün bunlar ölkə Konstitusiyasına dəyişikliklərin təklif edilməsi ilə əlaqədar yaranmış gərginlik fonunda baş verir. Atambayev hesab edir ki, ölkənin Baş nazirinə və parlamentinə daha böyük səaliyyətlər verilməlidir. Prezidentin sabiq müvəqqəti dövlət başçısı Roza Otunbayeva da daxil olmaqla, opponentləri isə qırğız liderinin bununla öz hakimiyyətini uzatmağa çalışdığına əmindir. Onların fikrincə, Atambayev Baş nazir postunu tutmaqla, hakimiyyətdə qalmaq niyyətindədir.
Yeri gəlmişkən, sentyabrın ortalarında Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedov da ölkə Konstitusiyasının dəyişdirilməsini nəzərdə tutan qanun imzalayıb. Yeni Konstitusiyada prezidentin səlahiyyət müddəti 7 ildədək artırılmalı, bu posta namizədlər üçün yaş məhdudiyyəti ləğv edilməlidir.
Alternativ isə yoxdur
Beləliklə, MDB üzvlərinin inteqrasiya naminə nələrə getməyə hazır olduğu üzv dövlətlərdə siyasi vəziyyətin bu və ya digər dərəcədə sabitləşəcəyindən sonra aydın olacaq. Amma bu Birliyə ehtiyacın olduğu da şübhə doğurmur. Bu, xüsusilə nəqliyyat-kommunikasiyası və tranzit, miqrasiya siyasəti, terrorçuluq və cinayətkarlıqla mübarizə sahələrinə aiddir; üstəlik, MDB məkanında adları yuxarıda sadalanan beynəlxalq strukturlar (Aİİ, KTMT, ŞƏT və s.) müxtəlif səbəblərdən, MDB-də birləşən bütün iştirakçıları bir araya gətirmir. Odur ki, Birlik hələlik xüsusilə iştirakçıların sayı baxımından alternativsizdir. Onun mədəni-humanitar əməkdaşlıq baxımından dəyərini xüsusi qeyd etmək lazımdır. İlham Əliyev də Bişkəkdə məhz bunu qeyd edərək, Azərbaycanın bu sahədə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsindəki rolunu xüsusi vurğulayaraq deyib ki, «Bu Birlik olmasaydı, yəqin ki, bugünkü inam və qarşılıqlı anlaşma səviyyəsi olmazdı».

НЕПРОСТЫЕ ЧЕТВЕРТЬ ВЕКА
В Бишкеке 16-17 сентября прошел юбилейный саммит глав государств СНГ. Содружеству независимых государств, который в 1991 году называли площадкой для цивилизованного развода бывших советских республик, исполнилось четверть века. Солидный возраст для региональной международной организации, на просторах которой за это время произошло немало событий, в том числе вооруженных конфликтов. Сейчас СНГ объединяет такие государства, как Россия, Азербайджан, Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан и Украина. Грузия вышла из состава союза в 2009 году после известных событий. Украина находится в подвешенном состоянии с 2014 года, когда она перестала платить взносы и фактически принимать участие в работе Содружества, но официально из организации так и не вышла.
На Бишкекский саммит приехали главы многих государств, кроме Молдовы (представлял премьер-министр), Туркменистана (вице-премьер), Узбекистана (глава МИД) и Украины (посол Украины в Кыргызстане). Одним из самых важных решений встречи стало заявление о необходимости реформирования союза, чтобы максимально адаптировать его к современным реалиям. Предполагается снизить расходы и усовершенствовать рабочие механизмы, максимально разгрузить повестку саммитов и делегировать больше полномочий Совету министров иностранных дел и Экономическому совету, уделять особое внимание координации политики по крупным транспортно-транзитным проектам. В результате в Бишкеке был подписан документ "Об адаптации Содружества к современным реалиям развития интеграционных процессов". Среди других важных документов также значатся: "Сотрудничество в борьбе с терроризмом на ближайшие три года" и "Сотрудничество стран в борьбе с киберпреступлениями".
За прошедшее время Содружество не раз хоронили, но оно пока живо, хоть и оставляет множество вопросов и сомнений. О причинах неэффективности и слабости СНГ написано и сказано немало - от публицистики до академической сферы. Можно выделить несколько основных факторов. Прежде всего это, конечно, момент, который не очень любят российские эксперты, но который никак нельзя игнорировать для полноценного анализа. В СНГ Россия претендовала и претендует на безусловное лидерство, что поддерживается ее территориальными, экономическими, научно-техническими, военными возможностями, а также в последнее время внешнеполитическими амбициями, которые трудно сравнить с возможностями и амбициями любого другого участника СНГ. Неудивительно, что на этом фоне остальные члены Содружества всегда видели за спиной СНГ призрак СССР, а вопрос участия в СНГ в конечном счете сводился не к собственной выгоде, а к банальному противостоянию России и Запада. Вторая причина неэффективности СНГ заключается в том, что с самого начала своего существования союз не обладал наднациональными полномочиями, а значит, реально действующими механизмами по выходу из кризисных ситуаций. Различные противоречия и открытые конфликты между рядом государств (в том числе и даже чаще всего с участием самой России), входивших и до сих пор входящих в СНГ, всегда мешали интеграционным процессам.
"На ложь я уже ответил"
Так, одним из самых застарелых (старше, чем само Содружество), самых показательных и самых опасных конфликтов на территории СНГ является карабахский. В Кыргызстане на заседании СГГ СНГ в узком составе президент Армении Серж Саргсян все-таки решил затронуть эту тему, поскольку, по его словам, "именно в Бишкеке был подписан протокол о прекращении огня" и "государства СНГ в некотором смысле являются гарантом реализации этого бессрочного соглашения". По поводу апрельских событий на линии соприкосновения армянский президент заявил, что это именно Азербайджан нарушил режим прекращения огня. Говоря о политических средствах урегулирования, Саргсян опять ото-шел от сути проблемы и начал говорить "о договоренностях о прекращении боевых действий, механизме расследования инцидентов и расширении возможностей миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ". То есть о тех моментах, против которых Азербайджан нисколько не возражает, но не считает их главными для мирного урегулирования. По мнению Баку, есть куда более важные вопросы, а именно факт оккупации части территории суверенного государства - Азербайджана, разрушение на оккупированных территориях инфраструктуры и, самое главное, исторических, религиозных и культурных памятников, а также другая деятельность, наносящая вред экологии региона. Еще есть миллион азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев, изгнанных из Нагорного Карабаха и семи прилегающих районов. Именно это и напомнил своим коллегам президент Ильхам Алиев, который попросил президента Беларуси нарушить алфавитный порядок выступлений и дать ему возможность ответить на слова президента Армении. "Исходя из того, что нагорно-карабахское урегулирование решается в других международных структурах, я не счел необходимым говорить сегодня об этой теме. Но, услышав очередную жалобу армянской стороны, посчитал своим долгом прокомментировать это. Армянская сторона этими жалобами уже надоела всем международным организациям", - отметил Алиев. Главным препятствием на пути переговорного процесса президент Азербайджана назвал то, что Армения занимается его имитацией на протяжении более 20 лет. И именно "для того, чтобы сделать этот процесс бессрочным, Армения периодически прибегает к разного рода провокациям, одна из которых состоялась как раз в апреле этого года". Президент Азербайджана также напомнил о четырех резолюциях СБ ООН, принятых еще в начале 1990-х годов, которые требуют безоговорочного и немедленного вывода армянских оккупационных сил с территории Азербайджана, но Армения их игнорирует и пытается создать новые реалии. С.Саргсян ответил на слова азербайджанского президента репликой: "На ложь отвечать просто нет смысла", на что И.Алиев сказал: "На ложь я уже ответил".
В ряду с карабахским конфликтом стоят приднестровский, грузино-абхазский и грузино-осетинский (которые в итоге привели к выходу Грузии из СНГ), а теперь еще и украинский, который также был затронут на саммите. Посол Дорошенко высказался на заседании против председательства России, отметив, что Москва "аннексировала часть территории Украины и способствует военному конфликту на востоке Украины". Второе замечание касалось переписи 2020 года, по поводу чего посол заявил, что Украина примет в ней участие, только если Россия не учтет население Крыма. В ответ Путин заявил, что "Россия ничего не аннексировала, а все, что произошло с Крымом, - результат противоправных действий определенных политических сил в Украине, которые довели дело до государственного переворота". По поводу председательства в СНГ Путин заявил, что Украина не подписала и не ратифицировала Устав Содружества и "поэтому вряд ли может претендовать на то, чтобы вносить свои предложения по поводу организации работы этой структуры". И тут важен не сам факт перепалки (хотя бы потому, что оппоненты находились в очень разных весовых категориях), а то, что она показывает всю суть противоречий между Киевом и Москвой, которые пока безуспешно пытаются разрешить в "нормандском" формате.
Время перемен
На этом фоне неудивительно, что за 25 лет все, что предполагалось держать под "зонтиком" СНГ, так или иначе "растеклось" по другим структурам, как, например, Союзное государство (Россия и Беларусь), ОДКБ (военная сфера), ЕАЭС (экономика), ШОС (военно-политический блок, выходящий за рамки региона), ГУАМ. Сравнивать эти структуры между собой невозможно, а говорить о степени их успешности - тема совсем другого разговора. Но если уж сравнивать с СНГ, то Содружество, безусловно, будет лидером по числу нереализованных решений. Поэтому трудно делать прогнозы относительно успешности стартовавшего процесса переформатирования СНГ. Кроме того, возможно, сейчас не самый лучший период, поскольку многие его участники больше заняты изменениями у себя дома.
Так, вроде бы, выборы в парламент в России не принесли никаких сюрпризов и изменений на политическом поле страны. По результатам голосования большинство мандатов получила "Единая Россия", а затем следуют КПРФ, ЛДПР, "Справедливая Россия". Тем не менее изменения, и довольно серьезные, происходят на управленческом уровне по инициативе президента страны. Путин перетряхивает верхушку МВД, недавно назначил Нарышкина новым главой Службы внешней разведки (Фрадков возглавит совет директоров РЖД, а на пост спикера Госдумы выдвинут первый замглавы президентской администрации Володин), есть новые назначения в важных структурах ФСБ, в армии (командующие Каспийской флотилией, Балтийским флотом), новый детский омбудсмен, новый министр образования, много новых назначений на местах.
В свою очередь в Азербайджане состоялся референдум по изменениям в Конституцию, которые, прежде всего, предполагают введение должности первого вице-президента и продление полномочий президента с пяти до семи лет. Также теперь глава государства сможет объявить о проведении внеочередных выборов президента Азербайджана. При досрочном уходе президента со своей должности предлагается сократить сроки проведения внеочередных выборов с трех месяцев до 60 дней. В Основной закон вводятся положение о роспуске президентом парламента и право на участие в парламентских выборах с 18-летнего возраста.
Впрочем, во многих других странах - участницах Содружества перемены в политической жизни носят довольно болезненный характер. Так, Молдова отказалась от председательства в СНГ в будущем году, поскольку переживает серьезный внутренний кризис (и политический, и экономический). Оставляют желать лучшего и отношения Кишинева с Москвой. Как заявил в Бишкеке Путин, пока что "в условиях несамостоятельности молдавских властей с Кишиневом можно говорить о возможности выстраивания лишь "какого-то рабочего диалога". Хотя даже в двустороннем формате консенсус уже не найти, "ведь Молдова подписала известное соглашение с Евросоюзом и поэтому нужно, безусловно, участие Еврокомиссии".
После июльской "эпопеи" с захватом полицейского участка крайне напряженная ситуация сохраняется в Армении, где президент Саргсян занят сменой правительства. 13 сентября он подписал указ о назначении новым премьер-министром Карена Карапетяна, бывшего мэра Еревана, а до этого главы дочернего предприятия "Газпрома" - "АрмРосгазпрома" и первого вице-президента "Газпромбанка" в Москве. Как пишут армянские СМИ, Карапетян начал резво - поменял почти весь экономический блок правительства, где, кстати, было несколько так называемых олигархов, заявил о необходимости снижения тарифов на газ и электричество, создании подлинного правительства национального единства. Но те же армянские эксперты сомневаются, что за этим последуют реальные перемены, потому что Карапетян явно не дотягивает до роли жесткого реформатора и является откровенно пророссийским политиком, что в Армении устраивает далеко не всех. Возможно, Саргсян просто хочет дотянуть до 2018 года, когда страна перейдет к парламентской форме правления и у него будут шансы самому возглавить кабинет.
Ждет президентских выборов и Узбекистан, где неожиданная смена власти также пришлась на непростые экономические времена. На пороге изменений стоит соседний Кыргызстан. Примечательно, что буквально сразу после саммита в Бишкеке президент страны Алмазбек Атамбаев, который правит с 2011 года, ушел в краткосрочный отпуск из-за проблем с сердцем, из-за чего он даже отменил поездку на 71-ю сессию Генеральной Ассамблеи ООН. Все это происходит на фоне напряженности вокруг предлагаемых изменений в Конституцию. Атамбаев считает, что премьер-министру и парламенту нужно передать больше полномочий, но его оппоненты, включая бывшего временного президента Розу Отунбаеву, уверены, что киргизский лидер хочет продлить собственное пребывание во власти, став премьер-министром. Кстати, в середине сентября президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухаммедов также подписал закон, согласно которому в стране вводится новая редакция Конституции, увеличивающая срок полномочий президента до семи лет и отменяющая возрастные ограничения для кандидатов на данный пост.
Альтернативы все-таки пока нет
Таким образом, когда политическая ситуация в странах-участницах более-менее стабилизируется, станет понятно, на что они готовы при интеграции на площадке Содружества. А то, что потребность в ней есть, сомневаться все-таки не приходится, особенно в сфере транспортных коммуникаций и транзита, миграционной политики, борьбы с терроризмом и преступностью. Тем более что указанные выше международные структуры на пространстве Содружества (ЕАЭС, ОДКБ, ШОС и др.) по разным причинам не объединяют всех "разведенных", которых объединяет СНГ. Так что площадка Содружества пока не имеет альтернативы, особенно в смысле охвата числа участников. Отдельно стоит упомянуть и ценность СНГ с точки зрения культурно-гуманитарного сотрудничества. Именно это подчеркнул Ильхам Алиев в Бишкеке, особо отметив активную роль Азербайджана в деле укрепления сотрудничества в этой сфере, без которой, "наверное, не было бы того уровня доверия и взаимопонимания, которое сегодня существует". Кстати, статус культурной столицы Содружества в 2017 году получил древний азербайджанский город Гянджа.