BÜTÜN CƏBHƏBOYU MÜHARİBƏ
Suriyadakı son hadisələr fonunda Rusiya ilə ABŞ, ümumiyyətlə, Qərbin aparıcı dövlətləri arasında münasibətlər o qədər kəskin xarakter alıb ki, müşahidəçilər, artıq nəinki yeni «soyuq müharibə»nin mümkünlüyündən, hətta tərəflər arasındakı narazılığın açıq hərbi toqquşmalara aparıb çıxara biləcəyindən danışır. Halbuki, vaxtilə Ukrayna hadisələrindən sonra, Amerika və Rusiya diplomatlarının intensiv dialoqu bərpa etməsinə məhz Suriya səbəb olmuşdu. Üstəlik, bu yaxınlaradək tərəflər terrorçuluqla mübarizədə səylərin birləşdirilməsindən danışırdı. Cəmi 1 ay əvvəl - sentyabrın 12-də Suriya münaqişəsindəki tərəflər arasında barışığın şərtləri ilə bağlı razılığa gəlinməsində Rusiya ilə ABŞ vasitəçi qismində iştirak etmişdi. Lakin barışıq çox sürmədi - sentyabrın 19-na keçən gecə Hələbdə BMT ilə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Suriya bölməsinin təşkil etdiyi humanitar yardım karvanı məhv edildi.
Qeyd edək ki, bundan dərhal sonra Qərb dövlətləri baş verənlərə görə Suriyadakı Rusiya aviasiyasını günahlandırıb. Çünki konvoya zərbələrin endirildiyi vaxt, həmin məkanda Rusiyaya məxsus 2 «Su-24» bombardmançısının uçduğunu radarlar qeydə alıb. Eyni təyyarələr Suriyanın hökumət ordusunu Hərbi Hava Qüvvələrində də var. Lakin gecə uçuşlarını yalnız Rusiya pilotları həyata keçirə bilir.
Rusiya öz növbəsində, baş verənləri təxribat adlandırıb, avtomobil karvanının məhz havadan vurulduğuna dair sübutların olmadığını bəyan edib. Bundan başqa, zərbələrin endirildiyi vaxt yük maşınları müxalifətin nəzarətində olan ərazidə imiş.
Beləliklə, humanitar yardım aparan karvana hücuma görə günahkarlar tapılmayıb. Lakin faktın özü qiyamçılarla Suriya ordusunun hərbi əməliyyatları bərpa etməsi üçün formal bəhanə olub. Qeyri-formal səbəb isə bəlkə də tam fərqlidir. Sentyabrın 17-də ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiya Deyr-əz-Zor şəhərində “İD” yaraqlılarının mühasirəsində olan Suriya hərbçilərinin mövqelərinə zərbələr endirib. Halbuki, o anadək bu ərazi Rusiya və Suriya aviasiyasının fəaliyyət zonası sayılırdı. Zərbələr nəticəsində 62 hərbçi həlak olub və dərhal terrorçuların hücumu başlayıb. ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığı faktı etiraf edib və bunun anlaşılmazlıq olduğunu açıqlayıb. Lakin Qərb KİV bu haqda çox az yazıb. Rusiya mətbuatı isə zərbəyə tuş gələnlər arasında, guya, 7 rusiyalı hərbçinin də olduğuna dair xəbərlərə, ümumiyyətlə, yer ayırmayıb. İnformasiya, sadəcə, İnternetdə yayılıb.
Bundan sonra Rusiya BMT TŞ-nin fövqəladə iclasını çağırıb. Lakin toplantı qalmaqalla bitib. Bundan cəmi bir neçə gün sonra İnternetdə heç kəsin rəsmən təsdiq etmədiyi daha bir xəbər yayılıb: guya Suriya sahilində yerləşən Rusiya HDQ-yə məxsus gəmilər xarici ölkələrin xüsusi xidmət orqanlarının Hələb əyalətinin qərbində yerləşən koordinasiya mərkəzini dəqiq zərbələrlə məhv edib. Məlumata görə, nəticədə İsrail, ABŞ, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər və Böyük Britaniyadan olan 30 zabit həlak olub.
Belə bir zərbənin endirildiyinə heç bir sübut yoxdur. Lakin ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Con Kirbi oktyabrın 3-də verdiyi açıqlamada Rusiya ilə Suriyada barışığa nail olunması məqsədilə aparılan danışıqların dayandırıldığını bəyan edib (Vaşinqton bundan sonra Moskva ilə sadəcə, Suriya səmasında insidentlərdən qaçmağa yönəlmiş hərbi əlaqələri saxlayır). Birləşmiş Ştatlar qərarını «Rusiyanın hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair öhdəliklərə əməl etməməsi» üzündən «səbrinin tükənməsi»lə əsaslandırıb. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri isə Rusiya və Suriya hökumətlərinin problemin diplomatik həll yolunu axtarmadığını, hərbi qələbəyə çalışdığını bəyan edib.
Moskva bunlara cavab olaraq əməkdaşlığın davam etdirilməsi üçün məhz ABŞ-ın əsas şərtlərə əməl etmədiyini bildirib. Söhbət, nəhayət, mötədil müxalifətlə terrorçuların bir-birindən ayrılmasından gedir. Bu arada Rusiya aviasiyası Əsəd ordusuna Hələb uğrunda döyüşlərdə kömək edir. Qeyd edək ki, Hələb müxalifətin müqavimət rəmzlərindən birinə çevrilib və hökumət qoşunlarının onu ələ alması çox böyük psixoloji əhəmiyyət daşıya bilər.
Bütün bunlarla yanaşı, Qərb dövlətləri Rusiyanı xəstəxanaların və digər mülki obyektlərin bombalanmasında günahlandırır, bunun yüzlərlə dinc sakinin ölümünə yol açdığını bildirir. Londonun Müdafiə və Təhlükəsizlik üzrə Analitik və Konsaltinq Mərkəzinin (IHS) məlumatına görə, bu ilin əvvəlindən Rusiya aviasiyasının “İD” qüvvələri və obyektlərinə qarşı reydləri 26%-dən 17%-dək azalıb. Kreml isə əvvəlkitək iddia edir ki, rus aviasiyası yalnız ekstremist təşkilatların mövqelərinə hücum edir. Bununla yanaşı, Moskva Qərbi özünün analoji əməllərindən danışmağa çağırır və onu yalnız Suriyada yox, başqa regionlarda da bu cür əməllər törətməkdə təqsirləndirir.
Bu arada Fransa Beynəlxalq Məhkəməyə müraciət etmək niyyətini açıqlayıb. Paris məhkəmədən Suriyadakı mümkün hərbi cinayətlərin araşdırılmasını istəyəcək. Eyni bəyanatla ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri də çıxış edib.
Amma göründüyü kimi, məsələ tək dinc suriyalılarda deyil. Oktyabrın 6-da Rusiya Müdafiə Nazirliyi “S-400” və “S-300” sistemləri vasitəsilə Suriyada «istənilən naməlum uçan obyekti vurmağa hazır olduqlarını» bəyan edib. Söhbət Suriya hökumətinin nəzarətində olan ərazilərdən gedir. Nazirlik bildirir ki, bu ərazilərdə qeydə alınacaq hər hansı bu cür obyekt Rusiya hərbçiləri üçün təhlükə sayılacaq. Rusiya öz aviaqrupunun Suriya ərazisində müddətsiz olaraq yerləşdirilə biləcəyindən də danışır.
Pentaqon da öz «təhlükəsizlik tədbirləri»ndən bəhs edir. ABŞ-ın Müdafiə naziri Piter Kuk Suriyada aviasiyanın olmadığı bir şəraitdə “S-300” və “S-400” sistemlərinin kimi hədəfə aldığını soruşur.
Oktyabrın 8-də isə Rusiya Müdafiə Nazirliyi öklənin Kalininqrad vilayətinə «İsgəndər»lərin yerləşdirildiyini təsdiqləyib. Bunun «hərbi hazırlıq planı çərçivəsində» edildiyi bildirilir. Amma NATO-da fərqli düşünürlər. Alyansda hesab edirlər ki, «İsgəndər»lər nüvə başlıqlarına malikdir və bu üzdən «bu addım regionda gərginliyi artıracaq».
Vəziyyətin diplomatik müstəviyə çıxarılmasına oktyabrın 8-də edilmiş növbəti cəhd də tam iflasa uğrayıb və yeni «lütfkarlıq”lara yol açıb. Rusiya Fransanın təklif etdiyi qətnamənin BMT TŞ-də qəbulunu əngəlləyib. Söhbət Hələbdə uçuşsuz zonanın yaradılmasını nəzərdə tutan qətnamədən gedir. Rusiya XİN bəyan edib ki, sənədin mətninin «ABŞ-ın təkidi” ilə hazırlandığına heç bir şübhə yoxdur, Hələbdə aviasiyanın uçuşunun qadağan edilməsi isə «Cabhat ən-Nusra» terror qruplaşmasının və ona qoşulmuş yaraqlıların qorunması məqsədi daşıyır. Bununla yanaşı, Moskvada hesab edirlər ki, Suriyadaxili siyasi proseslər «məhz Qərbin himayə etdiyi müxalifət tərəfindən sobataj olunur».
Bunun ardınca BMT TŞ Rusiyanın BMT-nin xüsusi nümayəndəsi Staffan de Misturanın planı əsasında hazırladığı alternativ qətnamə layihəsini rədd edib. Plan «Cəbhat ən-Nusra» yaraqlılarının Hələbdən çıxarılaraq, müxalifətin nəzarətində olan İdlib əyalətinə yerləşdirilməsini nəzərdə tuturdu.
Təbii ki, bütün bunların fonunda amerikalılar müttəfiqləri və tərəfdaşları ilə birlikdə Rusiyaya qarşı yeni sanksiyaların tətbiqindən danışmağa başlayıb. “WSJ” nəşri Almaniyanın bütünlükdə Avropa İttifaqı adından bu təşəbbüslə çıxış edə biləcəyinə dair xəbər yayıb. «Deutsche Welle» isə alman siyasətçiləri arasında bu təşəbbüsün əleyhinə olan şəxslərin mövcudluğunu yazır. Fakt faktlığında qalır: məsələ müzakirə olunmaqdadır. Yeri gəlmişkən, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin oktyabrın 3-də imzaladığı fərmanda gözlənilmədən məhz sanksiyalar məsələsinə toxunub. Putin ABŞ ilə plutoniumun istifadəsi haqqında razılaşmanı qüvvədən salıb, bir müddət sonra isə elmi araşdırmalar, həmçinin nüvə və energetika sahəsində əməkdaşlığı da dayandırıb. Rusiyalı mütəxəssislər bu anadək geniş ictimaiyyətə malik olmayan həmin sənəd haqda bütün fikirlərini söyləyiblər; məsələn, sən demə, amerikalılar plutoniumun sənaye üsulu ilə məhvini bacarmırmış (yaxud istəmirmiş), onun, sadəcə, anbarlarda saxlanılmasını təklif edirmiş.
Amma Putinin imzaladığı sənəddə əsas məqam tam başqadır. Prezident qərarını «ABŞ-ın Rusiyaya qarşı düşmən əməlləri nəticəsində strateji sabitliyə yaranmış təhlükələr»lə əsaslandırıb. Daha sonra Rusiyanın müqaviləni bərpa etməsi üçün Vaşinqtonun yerinə yetirməli olduğu şərtlər sadalanır. Bu, ABŞ-ın NATO-ya 2000-ci ildən sonra qoşulmuş ölkələrin ərazisindəki infrastrukturunun kiçildilməsi və hərbi kontingentinin azaldılması, Maqnitski qanununun, 2014-cü ildə qəbul olunmuş Ukraynanın azadlığına dəstək qanununun Rusiyaya qarşı olan bütün müddəalarının ləğvi, Rusiyanın ayrı-ayrı subyektlərinə, hüquqi və fiziki şəxslərinə Vaşinqton tərəfindən tətbiq olunmuş bütün sanksiyaların aradan qaldırılması, həmçinin bu sanksiyalar, o cümlədən «ABŞ-a qarşı qaçılmaz əks-sanksiyalar üzündən» dəymiş zərərə görə kompensasiyaların ödənilməsidir. Sosial şəbəkə istifadəçilərindən biri yazıb ki, Putinin bu siyahıda Alyaskanın qaytarılmasını tələb etməməsi qəribədir. Siyahı o qədər qeyri-realdır ki, ya Vladimir Vladimiroviçin ağlı çaşıb (bu, inandırıcı gəlmir), ya da o, Suriya probleminin ən qızğın mərhələsində «qərbli tərəfdaşları» əməlli-başlı ələ salmaq fikrinə gəlib. Bəs onu buna nə vadar edib?
Tərəflər onsuz da yüksəktonlu ritorikadan istifadə edir. Dünya KİV-də və beynəlxalq təşkilatlarda indi elə sözlər işlədilir ki, bunu əvvəllər yalnız qalmaqallı jurnalist və politoloqların belə, yalnız bir hissəsi edirdi; məsələn, Rusiya XİN Vaşinqtonun «Dəməşqdə arzuladığı hakimiyyət çevrilişinə nail olmaq üçün» «şeytanla sövdələşməyə getməyə», yəni, «qəddar terrorçularla ittifaq yaratmağa» hazır olduğunu bəyan edib. Bundan əvvəl isə ABŞ Dövlət Departamentinin sözcüçü Con Kirbi Rusiyanı Suriyadakı əməllərinə görə sərt tənqid etmiş, terrorçuların «əməliyyatlarını genişləndirmək üçün hakimiyyət vakuumundan istifadəni davam etdirəcəyini», onların aksiyasının «heç şübhəsiz ki», «Rusiyanın maraqlarına, hətta bəlkə də şəhərlərinə zərbələri də» özündə birləşdirəcəyini, Rusiyanın «resurs, bəlkə də hətta təyyarə itkilərinin davam edə biləcəyini» söyləmişdi. Rusiya XİN-in rəsmisi Mariya Zaxarova amerikalı həmkarının sözlərini «Tut!» komandası ilə müqayisə edib. Nə az, nə çox - bax, belə.
Amma bu da son deyil. Suriya ilə bağlı uğursuz qətnamənin BMT TŞ-də müzakirəsi zamanı Böyük Britaniyanın qurumdakı daimi nümayəndəsi Metyu Raykroft Rusiyanın vetosunu «BMT TŞ-nin daimi üzvlüyündən və digər üstünlüklərdən utanmazcasına istifadə» kimi qiymətləndirib. Rusiyanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çürkin isə buna cavab olaraq deyib ki, «dünyanın bir çox yerlərində vəziyyətin getdikcə yaxşılaşdığı bir dövrdə, Böyük Britaniyanın «hər cür tör-töküntüyə» dəstək verməkdən, müstəmləkəçi adətlərdən imtina etməsinin vaxtıdır».
Bu, son bir neçə həftədə baş vermiş diplomatik söhbətlərin yalnız bir hissəsidir.
İndi, problem ondadır ki, Rusiya ilə ABŞ vəziyyətə tamamilə fərqli yanaşır. Bunu ən yaxşı nümayiş etdirən «New York Times» nəşrində çap olunmuş «Bəlkə də Rusiyanın Hələbi belə sərt bombalaması təsadüf deyil və deyəsən, onun gözləntiləri doğrulur» başlıqlı məqalədir. Yazıda bildirilir ki, Hələb qiyamçı qrupların son dayaqlarından biridir və mühasirə şəraitində onlar «qorxulu seçim qarşısında qalır: kömək üçün ekstremistlərə üz tutmaq, yaxud acından ölmək». Qərbin ən nüfuzlu qəzetlərindən birinin müəllifinin fikrincə, Rusiyanın məqsədi də məhz budur - qiyamçıların cihadçılarla qarışdırılaraq, ləkələnməsi.
Başqa mətbuat orqanları isə amerikalıların müxalifəti daşınan zenit raket kompleksi ilə silahlandıra biləcəyinə, nəticədə, onların Rusiya və Suriya təyyarələrini vurmaq imkanının yaranacağına eyham vurur. Bu üzdən Qərb KİV Rusiyanı Əfqanıstan təcrübəsini unutmamağa, yaşananların onun ərəb dünyası ilə münasibətlərini uzun müddətə poza biləcəyini düşünməyə çağırır.
Həqiqətən də Kreml səlahiyyət müddəti başa çatmaqda olan ABŞ administrasiyasının sərt addımlar atmağa həvəs və əzmini itirdiyi indiki şəraitdə, vəziyyətdən maksimum «qazanc»la çıxmaq istəyir. Bununla yanaşı, Putinin Suriyada uğur qazanacağına Qərbdə inanan yoxdur. Axı bütün Suriyanı nəzarətdə saxlaya bilmək üçün Rusiya çox ciddi vəsaitə və qüvvəyə malik olmalıdır. Əsədin imkanları isə 5 ildir davam edən müharibədən sonra elə də çox deyil. Amma bu savaşdan sonra Suriya müxalifətinin gücü də Əsədin gücündən artıq deyil. Odur ki, indi məsələ Suriyadakı əsas kənar qüvvələrin nə istəməsindədir: hədəfləri ABŞ ilə Rusiyanı hara aparıb çıxara bilər?
Putinin Suriyada daha uzun müddət qalmaq niyyəti artıq tam aydındır. Amma bu, hələ Kremlin Əsədə yardıma yollanmaq haqqında qərar verdiyi anda da bəlli idi. Hələlik, Vaşinqtonun buna konkret nə ilə cavab verəcəyi bilinmir. Artıq qeyd olunduğu kimi, ABŞ-da keçiriləcək prezident seçkisinədək Vaşinqton, çətin ki, Suriya ilə bağlı ciddi addımlar atsın. Seçkidən sonra isə hər şey ölkənin başına kimin keçəcəyindən asılı olacaq: Moskvaya qarşı az da olsa barışdırıcı mövqe tutan Tramp, yoxsa «qırğı» mövqeli, Lavrovla birlikdə fədakarcasına basdığı «yenilənmə» düyməsini çoxdan unutmuş Klinton? Trampla ikinci debat zamanı xanım Klinton qalib gələcəyi təqdirdə, Putinə «meydan oxuyacağı» vədini artıq verib. O, Suriyada yol verilən «hərbi cinayətlər”i araşdıracağını da bildirib.
Bununla yanaşı, amerikalı siyasətçilərin son fikirləri, müxtəlif KİV-də yer alan materiallar belə qənaətə gəlməyə əsas verir ki, ABŞ isteblişmentində, hələ ki, Rusiyaya münasibətdə hansı xəttin əsas götürüləcəyi ilə bağlı yekun qərar yoxdur. Bu isə öz növbəsində, indiki vəziyyəti XX əsrin «soyuq müharibə»sindən fərqləndirən ilk məqamdır - o zaman SSRİ birmənalı olaraq, düşmən idi. İndisə hər şey bu qədər birmənalı deyil.
Beynəlxalq birlik üçün də Vaşinqtonla Moskva arasında münasibətlərin ciddi şəkildə pisləşməsi bir çox xoşagəlməzliklərə yol açır. Bu, ilk növbədə, nüvə silahlarına nəzarətin zəifləməsi deməkdir: əgər iki fövqəldövlət öz aralarında razılığa gələ bilmirsə, nüvə iddiasında olan başqa ölkələr haqqında nə danışmaq olar? Bundan başqa, Rusiya ilə ABŞ arasındakı gərginlik Suriyadan dünyanın digər regionlarına yayıla, ilk növbədə, yenə də elə həmin Ukraynaya gedib çıxa bilər. Mərkəzi Asiya ölkələri, Baltik regionu, Moldova, Balkanlar və təəssüf ki, Cənubi Qafqaz da təhlükə qarşısındadır. Rusiya ilə ABŞ/NATO arasında birbaşa toqquşma, əlbəttə ki, olmayacaq. Amma onlar, artıq Suriya məsələsində münasibətlərin açıq şəkildə aydınlaşdırılması ilə məşğuldur.

A BATTLE ON ALL FRONTS
The tensions between Russia and the United States may well spread from Syria to other regions of the world
Amidst the recent developments in Syria, the relations between Russia and the United States, as well as the leading countries of the West, have taken such a steep turn that the observers prefer pondering about the threats of a straight military conflict due to mutual dissidence rather than a possibility of a new “cold war”. In fact, it was Syria, which at some point of time had urged both the US and Russian diplomats to enter into an intensive dialogue after the events in Ukraine. Even more recently, the parties had reported about the coordinated fight against terrorism. On September 12, Russia and the United States as mediators managed to agree on the terms of a truce between the parties to the Syrian conflict. However, it did not last long - on the night of September 19, a humanitarian convoy organized by the UN and the Syrian branch of the Red Crescent was destroyed in the vicinities of ​​Aleppo. The Western countries accused the Russian Air Force deployed in Syria since two Russian Su-24 bomber aircraft were tracked by radar at the time of the attack. The Syrian Air Force has the same type of aircraft but only the Russian pilots are able to perform night flights. Russia has called the incident a provocation, highlighting the lack of direct evidence of air attacks. Moreover, at the moment of attack, the trucks were passing through the territory controlled by opposition troops.
The actual perpetrators of the attack are not identified yet but it has become a formal reason that the Syrian rebels and government forces have announced the resumption of hostilities. Yet the informal reason could be quite different. On September 17, the international coalition led by the United States carried out air strikes on Syrian military surrounded by IS militants near the city of Deir ez-Zor, although this area was believed to be under the control of the Russian and Syrian air forces. Sixty-two soldiers were killed, and an offensive of terrorists began immediately after that. The US Central Command acknowledged the fact and stated that it was a mistake, but the Western media mentioned very little about the attacks. At the same time, the Russian media was silent about the fact that seven Russian troopers were among the victims. This information was available on the Internet only. Russia called UN Security Council urgent meeting, which ended in scandal. Just a few days after the meeting, a piece of unofficial information leaked to the Internet about an alleged pinpoint strikes by the Russian Navy located off the coast of Syria that destroyed a coordination center of foreign intelligence services in the western part of Aleppo province, killing 30 officers from Israel , USA, Turkey, Saudi Arabia, Qatar and UK.
Although there is no evidence of attack, John Kirby of the US State Department said on October 3 that his government suspended negotiations with Russia on Syria (Washington retains only military contacts with Moscow in order to avoid possible incidents in the skies over Syria). The Americans explained this by “running out of patience” over the “failure of Russia to live up its commitments under the agreement on Cessation of Hostilities.” According to John Kerry, Russian and Syrian authorities do not seek diplomatic ways to settle the conflict and try to achieve a military victory. Moscow’s response was diametrically opposite insisting that in fact it was the US, which was not able to guarantee the main condition of cooperation - drawing border between the moderate opposition and terrorists. The Russian aviation continues to support Assad's forces in Aleppo, which became one of the symbols of resistance to opposition. The capture of the city by the government army would have great psychological advantage.
Meanwhile, the West accuses Moscow of bombing hospitals and other civilian targets, resulting in the deaths of hundreds of civilians. According to data published by HIS, the London-based analytical and consulting center for defense and security, the number of flights made by Russian aircraft against IS forces has decreased from 26 to 17% since the beginning of 2016. The Kremlin still insists that the attacks concern only extremist organizations and calls the West to review its actions, and not only in Syria. France, on the other hand, stated that it would appeal to the International Court to investigate possible war crimes in Syria. The State Secretary John Kerry also mentioned the same.
As a matter of fact, it is not about peaceful Syrians only. On October 6, the representative of the Russian Ministry of Defense declared the readiness to employ C-400 and C-300 systems in Syria to bring down “any unidentified flying objects” over the territory controlled by the Syrian government, as they represent a clear threat to Russian troops. It was also mentioned that Russia would deploy one of its air squadrons indefinitely in Syria. The Pentagon, in turn, has warned about the introduction of its own “security measures.” At the same time, the representative of the US Department of Defense Peter Cook asked who was the target of C-300 and C-400, if the terrorists in Syria did not have aviation. On October 8, the Russian Defense Ministry confirmed the transfer of Iskander missiles to Kaliningrad oblast of the Russian Federation as part of the “combat training plan.” NATO believes that Iskanders are equipped with nuclear warheads and therefore “contribute to increased tensions in the region.”
Yet another attempt to make the resolution of the situation using the diplomatic channels failed on October 8 and resulted in a new exchange of pleasantries. Russia has blocked a resolution proposed by France in the UN Security Council, which requires the establishment of a no-fly zone over Aleppo. The Russian Foreign Ministry has stated that the text of the document was “clearly dictated by Washington” and an attempt to ban the flights of aircraft over Aleppo aims at covering the terrorists of “Jabhat al-Nusra” and supporting militants. Moscow believes that the political process concerning Syria “is sabotaged by the opposition, which is patronized and protected by the West”. Following this, the UN Security Council rejected Russia’s alternative draft resolution on the plan of UN Special Representative Staffan de Mistura. The plan implied the withdrawal of Jabhat al-Nusra’s militants from Aleppo to the opposition-controlled province of Idlib.
Eventually, the Americans and their allies and partners have brought up the issue of new sanctions against Russia. WSJ reported that Germany could come up with an initiative on behalf of the entire European Union. The German Deutsche Welle wrote that there was no consensus on this issue among the German politicians. But in fact this issue is actively discussed. Incidentally, Vladimir Putin has addressed the sanctions in his relative decree made public on October 3. He suspended the Russia-U.S. Plutonium Disposition Agreement, followed by another agreement on cooperation in research and development in the nuclear and energy sectors. The Russian experts have already commented about this little-known document, especially the fact that the Americans had been unable (or unwilling) to build special facilities for industrial disposition of plutonium, and proposed storing it instead.
However, the main message of Putin is quite different. He supports his decision due to “emergence of a threat to strategic stability and as a result of unfriendly actions by the USA towards the Russian Federation”. The decree also includes a long list of conditions under which Russia might re-enforce the agreement: the reduction of US military infrastructure and the size of American troops in NATO countries, which joined the alliance after 2000, cancelling the Magnitsky Act, as well as all the provisions of the US 2014 Act on the support Ukraine’s freedom aimed against Russia, all sanctions imposed by the US on specific Russian regions, legal entities and private individuals, compensating for the damage sustained by Russia as a result sanctions, including the losses from the imposition of counter-sanctions against the USA. As someone commented on one of the social networks, it was strange that Putin did not include in this list a requirement to return Alaska. The list seems so irrational that one could suspect Putin of being devoid of common sense (which is unlikely), or that he has decided to tease “the Western partners” amidst the complex situation in Syria. The question is why he did so.
At all accounts, the overall rhetoric of both sides signals about the heated discussions. In fact, the world media and international organizations take so many liberties while covering the developments that this would have been possible only to flamboyant journalists and political analysts, and even not all of them. Thus, the Russian Foreign Ministry has stated that Washington was ready to “make a deal with the devil” meaning “to conclude an alliance with notorious terrorists” in order to “achieve the long-waited change of the regime in Damascus”. The spokesperson of the State Department John Kirby has harshly criticized Russia for its actions in Syria, saying that the terrorists “will continue to use the power vacuum to expand operations”, and will “undoubtedly” launch attacks “against Russian interests, perhaps even Russian cities” and Russia “will continue to lose resources, perhaps even aircraft”. The spokeswoman of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova has hit back and compared the statements of her American counterpart with a “Get ’em!” command. What ho, no less, no more! During the UN Security Council discussions about the failed resolutions on Syria, the UK’s permanent representative to the UN Matthew Rycroft has called the Russian veto “a cynical abuse of the privileges and responsibilities of permanent membership”. In response, the Russian permanent representative Vitaly Churkin has said that Britain should “stop supporting rabble worldwide and leave its colonial habits. And then the situation will be improved in many regions of the world”. These are just a few examples of diplomatic talks over the past few weeks.
The problem now is that Russia and the United States have completely different views on the situation. This is best illustrated in NYT’s recent article Russia’s Brutal Bombing of Aleppo May Be Calculated, and It May Be Working. According to NYT, “Aleppo is one of the few remaining strongholds for non-jihadist rebel groups. But months of siege forced them into a terrible choice: turn to extremists for help, or starve”. The author of the article published in one of the most influential Western newspapers believes that this is Russia’s main goal: to blur any distinction between jihadists and other rebels. At the same time, other media have hinted that the Americans can equip opposition groups with MANPADs, which can bring down Russian and Syrian aircraft. Therefore, the Western media call upon Russia to recall the Afghan experience and to ponder over its actions, which can permanently spoil Russia’s relations with the Arab world.
The Kremlin is now trying to get the most out of the situation when the outgoing US administration has essentially lost all will and desire for decisive action. Nobody in the West believes in Putin's success in Syria. After all, Russia needs a lot of resources and effort to keep the whole territory of Syria under control, while there is a little Assad can do after five years of war. This is true for the Syrian opposition as well. So, the question is what the key actors of the Syrian play intend to achieve in the long run.
Putin's intention to remain in Syria for a long time is obvious, even though it was clear ever since the Kremlin has decided to support Assad. But it is still unclear what exactly will be Washington’s response to the developments. As mentioned above, it is unlikely to expect active steps from the current US administration in Syria before the upcoming presidential elections. The rest will depend on the future president: Trump, who has a more or less conciliatory mood towards Moscow, or Clinton known for her hawkish aspirations and who has long forgotten about the “reset” button, which she had so selflessly clicked together with minister Lavrov. During the second debate with Trump, Mrs. Clinton has promised to “challenge” Putin if she won and to investigate “war crimes” in Syria. However, judging by recent statements of American politicians and publications in various media, it seems the American establishment still has no agreement about the stance on Russia. This is the very first thing that makes the current situation different from the “cold war” of the 20th century: the USSR was a univocal enemy back in that time. The situation is not so primitive now.
A serious deterioration of relations between Washington and Moscow implies a number of unpleasant moments for the international community as well. First and foremost, it means the weakening of control over nuclear weapons: if the two world powers cannot agree, then what to expect of other countries with nuclear ambitions? Furthermore, the tensions between the Russian Federation and the United States may well spread from the territory of Syria to other regions of the world, for example, Ukraine. The Central Asian countries, the Baltic region, Moldova, the Balkans, and, alas, the South Caucasus are all under serious threats. Of course, there will no direct clashes between Russia and the US/NATO, but they are virtually sorting out their relationship in Syria.