«Region Plus» jurnalı, şərəfinə Kapitoli üzərində bayraq ucaldılan ilk Azərbaycan təşkilatı oldu
Mükafat almaq hər zaman xoşdur. Çünki bu, çəkdiyin əməyin qiymətləndirildiyini, kütlədən fərqləndiyini göstərir. Mükafat səni daha səylə işləməyə stimullaşdırır, insanda yeni yüksək pillələri fəth etmək istəyi yaradır. Bu, xüsusilə yaradıcılıqla məşğul olan insanlara, məsələn, jurnalistlərə aiddir. Qələm sahibləri üçün konkret məqaləyə görə, ümumilikdə qəzetin, jurnalın, agentlik və ya telekanalın fəaliyyətinə görə mükafat almaq, sanki keyfiyyət nişanı almaqdır. «Region Plus» jurnalının keçdiyi 10 illik dövrə nəzər saldıqda, təvazökarlıqdan uzaq olsa da, demək olar ki, biz artıq öz keyfiyyət nişanımızı almışıq. Bu, həm auditoriyanın marağıdır, həm oxucuların verdiyi qiymət, həm də mükafatlardı.
Bu dövrdə «Region Plus» jurnalı ayrı-ayrı şirkətlərdən onlarca mükafat alıb, öz seqmentində ilin brendi seçilib. Ən əsas və dəyərli qiyməti isə jurnalımızın əməkdaşlarının Milli Mətbuatın inkişafına verdiyi töhfəyə görə dəfələrlə mükafatlandırmış Azərbaycan dövlətindən, Prezident İlham Əliyevdən almışıq. İnkişaf etmək, təkmilləşmək üçün öz dövlətin tərəfindən qiymətləndirilmək çox vacibdir.
Amma nəşr başqa dövlətlər tərəfindən də mükafat alırsa, burada ön plana bütünlükdə ölkənin maraqlarının layiqincə təmsil olunması məsələsi çıxır. Məhz bu səbəbdən «Region Plus» jurnalının ABŞ-dakı məşhur Kapitolinin memarı tərəfindən mükafatlandırılması kifayət qədər rəmzi hadisədir.
Nəşrimiz Amerika-Azərbaycan münasibətlərinin işıqlandırılmasındakı xidmətlərinə görə, «Amerika Bayrağı» mükafatına layiq görülüb. «Konqresmen Qven Murun təklifi ilə bu bayraq «Region Plus» jurnalının 10 illiyi şərəfinə Kapitoli binasının üzərində dalğalanıb», - deyə Kapitolinin memarı Stiven T.Ayserin imzaladığı xatirə sertifikatında bildirilir.
Jurnalımızın mükafatlandırılması təşəbbüsü amerikalı jurnalist Piter Teysdən gəlib və bu bu təşəbbüs Kapitoli memarı (ABŞ hökumətinin Kapitoli kompleksinin istismarı, inkişafı, qorunması və ona xidmət göstərilməsinə cavabdeh olan Federal Agentliyi) tərəfindən qəbul edilib.
«Azərbaycanda nəşr olunan «Region Plus» jurnalı Qafqaz regionunun etibarlı analitik materiallar mənbəyidir. Nəşriniz beynəlxalq siyasətə dair obyektiv materiallar hazırlayır. Məhz bu səbəbdən mən jurnalınızın 10 illiyi münasibətilə mükafatlandırılması üçün Nümayəndələr Palatasının üzvü Qven Mura müraciət etmək qərarına gəldim. Bu jurnal dünya ictimaiyyəti və ABŞ üçün vacib əhəmiyyət daşıyır», - deyə P.Teys sözügedən təşəbbüsünü «R+»a şərh edərkən bildirib.
Kapitoli üzərində ucaldılan «Amerika bayrağı» ilə mükafatlandırma təcrübəsinin kökü ötən əsrin 30-cu illərinin sonuna gedib çıxır. 1950-ci illərdə «Amerika bayrağı» ilə mükafatlandırma işləri üzrə rəsmi komitə yaradılıb. 1976-cı ildən isə bayrağa əlavə olaraq, Kapitoli memarının imzası ilə xatirə şəhadətnaməsinin verilməsinə də başlanılıb. Bu fəxri mükafat Konqres tərəfindən dünyanın tanınmış şəxslərinə, QHT-ə və KİV-ə verilir.
1969-cu ilin iyulunda Kapitolinin iki xüsusi bayrağı Yerin təbii peyki üzərinə enmiş ilk kosmonavtlarla Aya uçub və geri qayıdıb. Yerə qayıtdıqdan sonra bayraqlar Nümayəndələr Palatasının spikeri Con Makkormakla ABŞ-ın vitse-prezidenti Spiro Aqnyuya hədiyyə edilib. Bu, Konqresin xüsusi olaraq çağırılmış bircə iclasında baş verib.
«Amerika bayrağı» ilə indiyədək Koreya, İraq və Əfqanıstan müharibəsinin xidmətdə fərqlənmiş bir neçə amerikalı veteranı, Paralimpiya Oyunlarının iştirakçıları, məktəblər, KİV və s. mükafatlandırılıb.
Azərbaycanda isə «Region Plus» bu mükafata layiq görülən ilk təşkilatdır. Bundan əvvəl jurnal Rusiyanın Bakıdakı səfirliyi tərəfindən də mükafatlandırılmışdı. Səbəb Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin lazımınca işıqlandırılmasıdır.
Azərbaycan jurnalının fəaliyyətinin, dünya siyasətinin iki qütbü tərəfindən
eyni zamanda yüksək qiymətləndirilməsi onun oxucunu obyektiv, qərəzsiz, keyfiyyətli analitika ilə təmin etmək kimi vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəldiyini göstərir.
Yeri gəlmişkən, P.Teys də bu amili xüsusi vurğulayıb: «Mən sizin jurnalınıza çox minnətdaram. Çünki onun məqalələri Azərbaycanla-ABŞ arasında strateji tərəfdaşlığın inkişafında vacib rol oynayır. Bundan başqa, «Region Plus» Rusiya ilə Azərbaycan arasında da dostluğun, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında son dərəcə vacib rola malikdir».
Faktiki olaraq, bu mükafat jurnalın azğın erməni təbliğatı ilə mübarizəyə töhfəsi də sayıla bilər. Prezident İlham Əliyev Azərbaycan diplomatları və jurnalistlərini dəfələrlə informasiya müharibəsində fəal hücuma keçməyə çağırıb. Beləliklə, erməni lobbisinin kifayət qədər güclü olduğu Kapitolinin binası üzərində Azərbaycan jurnalının şərəfinə ABŞ bayrağının ucaldılmasını «Region Plus»un, demək, həm də Azərbaycanın səsinin okeanın o tayında daha ucadan eşidildiyinin təsdiqi saymaq olar.

ПРИЗНАНИЕ ДВУХ ПОЛЮСОВ
Журнал Region Plus стал первой в Азербайджане организацией, в честь которой был поднят флаг над зданием Капитолия
Получать награды всегда приятно, это оценка твоего труда, выделение из общей массы. Награды стимулируют на еще большую отдачу, желание стать лучше. Особенно это касается людей творческих профессий, в частности журналистов. Для "воинов пера" награды за отдельные статьи и, в целом, за труд газеты, журнала, агентства или телеканала - это как печать качества. Оглядываясь на 10-летний путь, прошедший журналом Region Plus, можно без излишней скромности констатировать, что свою печать качества мы уже получили. Это и интерес аудитории, и отзывы читателей на отдельные статьи, и те самые награды.
За этот период журнал Region Plus получил десятки наград от отдельных компаний, избирался брэндом года в своем сегменте. Самую же главную и ценную оценку мы получили со стороны азербайджанского государства, президента Ильхама Алиева, который неоднократно награждал сотрудников журнала за вклад в развитие национальной прессы. Оценка своего государства весьма важна для собственного развития и совершенствования.
Но когда издание награждают и другие государства, тут на первую роль выходит фактор достойного представления интересов всей страны. Именно поэтому награждение журнала Region Plus со стороны Архитектора Капитолия США весьма символично.
"Ваше издание удостоено награды "Флаг США" за вклад в освещение развития азербайджано-американских отношений. "По предложению конгрессмена Гвен Мур этот флаг был поднят над зданием Капитолия в честь 10-летнего юбилея журнала Region Plus", - говорится в памятном сертификате, подписанном Архитектором Капитолия Стивеном Т. Айерсом.
С инициативой о награждении журнала Region Plus выступил американский журналист Питер Тейс и утвердил Архитектор Капитолия (Федеральное агентство правительства США, отвечающее за обслуживание, эксплуатацию, развитие и сохранение Капитолийского комплекса).
"Издаваемый в Азербайджане журнал Region Plus является надежным источником аналитических материалов в Кавказском регионе. Ваше издание готовит объективные материалы по поводу международной политики. Я был глубоко впечатлен высоким качеством статей этого журнала. Именно поэтому и решил обратиться к члену Палаты представителей Гвен Мур для награждения в честь 10-летия этого журнала, который имеет важное значение для мировой общественности и США", - прокомментировал свою инициативу R+ П.Тейс.
Практика награждения Флагом США, возвышающимся над Капитолием, берет свое начало с конца 30-х гг. прошлого века. В 1950-х гг. был создан официальный Комитет по делам награждения Флагом США. А с 1976 г. в дополнение к флагу выдается памятное свидетельство за подписью Архитектора Капитолия. Эта почетная награда присуждается Конгрессом известным лицам, НПО и СМИ по всему миру.
В июле 1969 г. два особых флага Капитолия полетели на Луну и вернулись обратно в составе груза, отправленного с первыми космонавтами, высадившимися на поверхность естественного спутника Земли. По возвращении на Землю флаги были вручены спикеру Палаты представителей Джону Маккормаку и вице-президенту США Спиро Агню на специально созванном совместном заседании Конгресса.
"Флагом США" награждены несколько американских ветеранов войн в Корее, Ираке и Афганистане, отличившиеся на службе, участники Паралимпийских игр, школы, СМИ и т.д.
В Азербайджане журнал Region Plus стал первой организацией, удостоенной данной награды. До этого издание было удостоено Диплома посольства России в Азербайджане за освещение азербайджано-российских отношений.
Высокая оценка деятельности азербайджанского журнала одновременно со стороны двух полюсов мировой политики является показателем того, что издание справляется со своей задачей обеспечивать читателя объективной, беспристрастной и качественной аналитикой.
Кстати, П.Тейс также отметил этот фактор: "Я очень благодарен журналу, потому что его публикации играют важную роль в развитии стратегического партнерства между Азербайджаном и США. К тому же Region Plus играет крайне важную роль в развитии дружбы и двусторонних отношений между РФ и Азербайджаном", - считает американский журналист.
Фактически эта награда стала вкладом издания в борьбу с оголтелой армянской пропагандой. Президент Ильхам Алиев неоднократно призывал азербайджанских дипломатов и журналистов перейти от обороны к активной наступательной политике в информационной войне. И поднятие Флага США в честь азербайджанского журнала над зданием Капитолия, в котором очень сильны позиции армянского лобби, можно считать подтверждением того, что голос Region Plus, а значит, и Азербайджана звучит за океаном все громче.