BƏYANAT NİKBİNLİK YARATMIR
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindəki vasitəçilik səylərində yay tətili, həmçinin Ermənistanda radikalların paytaxtda polis məntəqəsini ələ keçirməsindən dolayı yaranmış böhran üzündən ortaya çıxan pauza heç cür aradan qalxmır. ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin Qarabağda aprel ayında baş vermiş döyüşlərdən sonra nümayiş etdirdiyi fəallıq da nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Substantiv, yəni, məzmunlu danışıqlara hələ də başlanılmayıb. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri, Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlut Çavuşoğlu və onun rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovun, həmçinin Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakovun son bəyanatları isə vəziyyətə nəinki aydınlıq gətirməyib, əksinə, onu daha da qəlizləşdirib. Əvvəlcə ABŞ-ın xarici siyasət idarəsi rəhbərinin sözlərini xatırlayaq: «Bu gün dünyada bir neçə dondurulmuş münaqişə var; məsələn, Azərbaycanla-Ermənistan arasındakı problem. Hazırkı mərhələdə onun həlli, ilk növbədə, liderlərin buna hazır olmaması üzündən mümkün görünmür». Bu bəyanatı ABŞ-ın Dövlət Departamentinə cəmi bir neçə ay rəhbərlik edəcək siyasətçinin (gələn ilin yanvarında ABŞ-da prezident administrasiyası dəyişəcək) fikri kimi yanaşmaq, bu səbəbdən ona ciddi əhəmiyyət verməmək də olardı. Üstəlik, erməni lobbisinin C.Kerriyə təsiri hər kəsə bəllidir. Xatırladaq ki, 90-cı illərin əvvəllərində ABŞ Konqresində Azərbaycana tətbiq olunmuş ədalətsiz “907-ci düzəliş”in müəlliflərindən biri məhz senator Kerri olub. Kerrinin bəyanatından məlum olub ki, o, nə Bakını ermənilərin istəyinə uyğun sülhə meyilləndirə bilib, nə də işğalçı erməni qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərinin işğalını sonsuzadək davam etdirməsini nəzərdə tutan status-kvonun möhkəmləndirilməsini bacarıb. Lakin Amerikanın rəsmi mövqeyi baxımından, dövlət katibinin bu cür bəyanatla çıxış etməsi tamamilə qəbuledilməzdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Nazirlər Kabinetinin ilin üçüncü rübünün yekunlarına həsr olunmuş toplantısında açıq şəkildə deyib: «Bu bəyanat (Kerrinin bəyanatı) o biri bəyanatlarla necə uzlaşır?! Axı, Amerika, Rusiya, Fransa prezidentlərinin dəfələrlə bəyan etdikləri bir tezis var: “Status-kvo qəbuledilməzdir”. Biz bunu alqışlayırıq. Düzdür, bu sözdən sonra heç bir praktik iş aparılmır. Belə bir ciddi bəyanat ola-ola, “hər iki tərəf günahkardır, tərəflər buna hazır deyil, bu məsələ Fələstin-İsrail münaqişəsindən də mürəkkəbdir”, - demək, sadəcə olaraq, Ermənistanın işğalçı siyasətinə dəstək verməkdir. Bunun başqa izahı ola bilməz».
Azərbaycan lideri bu mövqeyə ən yüksək səviyyədə aydınlıq gətirilməsini, düzəliş olunmasını tələb edib, əks təqdirdə, vasitəçilik missiyasının şübhə altına düşə biləcəyini deyib.
Rusiya ilə ABŞ son illərdə qlobal, həmçinin regional problemlərlə bağlı, əsasən, bir-birinə tam zidd mövqe nümayiş etdirsə də, Qarabağdakı vəziyyətin qiymətləndirilməsində Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov da Amerika tərəfinin bədbin fikrinə oxşar fikir səsləndirib. Jurnalistlərlə söhbətində o, deyib: «Bu münaqişənin, mübahisənin yaxın zamanlarda həll olunacağına dair böyük nikbinliyin olduğunu deyə bilmərəm. Amma təbii ki, istər Bakı, istərsə də İrəvanla işi israrla davam etdirəcəyik».
Bunun fonunda Mövlut Çavuşoğlunun məsələyə dair bəyanatı kifayət qədər nikbin səslənir. Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Strasburqda keçirilən toplantısında Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayevanın sualını cavablandıran Çavuşoğlu deyib: «Biz Qarabağ probleminin həlli üçün az səy göstərməmişik. Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması üçün də çox iş görmüşük. Hətta İsveçrədə razılaşma da imzalamışıq. Lakin bu, nəticə verməyib. Bu gün Minsk qrupunun həmsədrləri və Rusiya bir neçə konstruktiv təklif irəli sürüb. Azərbaycanın, ən azı, 5 işğal olunmuş rayonunun qaytarılması gündəmdədir. Rusiya bu təklifini bizimlə bölüşüb və Türkiyə də onu dəstəkləyib. Bu barədə Azərbaycan tərəfi ilə də danışmışıq. Bu cür addımlar atılarsa, biz Azərbaycanın istənilən qərarını dəstəkləyəcəyik. Biz Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasını istəyirik. Bu problem həll olunarsa, düşünürük ki, Azərbaycan da bunu istəyəcək».
Türkiyənin XİN başçısının Ankaranın regional məsələlərdə, xüsusilə Qarabağ probleminin həllində rolunu artırdığını göstərən bu bəyanatı İrəvan tərəfindən qəzəblə qarşınıb. Ölkənin Xarici İşlər nazirinin müavini Şavarş Koçaryan dərhal Türkiyəni birtərəfli qaydada Azərbaycanı dəstəkləməkdə günahlandırıb - guya, belə mövqeyə malik Ankaraya problemin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesində yer yoxdur. Amma onun fikri beynəlxalq və regional siyasətdə, xüsusilə Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin normallaşmasından sonra heç nəyi həll etmir. Bunu Sergey Lavrovun KTMT-nin İrəvanda keçirilən oktyabr sammitinin gedişində jurnalistlərə dedikləri də təsdiqləyir: «Türkiyə Dağlıq Qarabağ çözümündə, regionda normal iqtisadi əməkdaşlığın qurulmasını təmin etməklə, müsbət rol oynaya bilər. Bu, bizim hər zaman nəzərə aldığımız çox vacib amildir». Onun sözlərinə görə, «birdən Ermənistanla-Türkiyə razılaşmalarına Qarabağ münaqişəsindən kənar əməl etmək qərarına gələrsə, biz buna yalnız sevinəcəyik. Lakin hiss etdiyimiz odur ki, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması üçün açar Qarabağ münaqişəsinin həllində baş verəcək irəliləyişdir».
Sadalanan ziddiyyətlər Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ciddi qeyri-müəyyənliyin hökm sürdüyünü göstərir. Danışıqlar prosesinin real həllə yönəlməsi də, növbəti dalana dirənməsi də mümkündür. İndi danışıqların gedişinə Moskva həmişəkindən daha çox nəzarət edir. ABŞ ilə Fransa diqqəti Ukrayna ilə Suriyaya yönəldib. Üstəlik, bu ölkələrdə hakimiyyət dəyişikliyi gözlənilir. Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması, iki fövqəldövlətin Suriya böhranı ilə bağlı mövqeyində yaxınlaşma, onların birgə nəhəng enerji layihələri həyata keçirmək qərarı Ankaranın Cənubi Qafqazda sabitliyin təmini məsələsində Moskvanın tərəfdaşı kimi rolunu artırır. Bu, Qarabağ probleminin həllində də irəliləyişə yol aça bilər. Amma Rusiya Azərbaycanı qəbuledilməz güzəştlərə razı salmaq üçün Türkiyənin nüfuzundan da istifadə etməyə çalışa bilər. Ancaq Ankara Bakı ilə nə barədə danışmağın mümkünlüyünü, hansı mövzuların toxunulmaz olduğunu yaxşı bilir.
Yəqin ki, Türkiyədə keçirilmiş enerji konqresinə qatılmış, orada Putin və Ərdoğanla bilavasitə söhbətləşmək imkanı qazanan Prezident İlham Əliyev Moskvadan və Qarabağ probleminin həlli üzrə digər vasitəçilərdən nəyi gözləməyin mümkün olduğunu bilir. Ərazi bütövlüyümüz məsələsində güzəştlərə məcbur etmək üçün Azərbaycana edilən təzyiqlərdən danışan İlham Əliyev bu mövzuya tələblərin qətiyyən yolverilməzliyini bir daha təsdiqləmək üçün toxunub.
“Rossiya seqodnya” BİA-nın Baş direktoru Dmitri Kiselyovun suallarını cavablandıran İlham Əliyev deyib: «Biz münaqişənin həllini necə görürük? Təbii ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü müzakirə predmeti deyil və ola da bilməz. Biz heç vaxt Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsi ilə razılaşa bilmərik və erməni tərəfi bunu gözəl bilir. Lakin məqbul güzəşt mümkündür: Dağlıq Qarabağ əhalisinin təhlükəsizliyinin, həyat və fəaliyyətinin, özünüidarəetməsinin təmin olunması, Azərbaycan tərəfindən müxtəlif investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi. İki xalqın sülh şəraitində birgəyaşayışı keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti ətrafındakı ərazilərin azad edilməsi şərti ilə mümkündür». Daha sonra o bildirib ki, «Dağlıq Qarabağın özünüidarəetməsi məsələsində güzəşt ola bilər. Gələcəkdə əgər biz razılaşsaq, Dağlıq Qarabağ muxtar respublika ola bilər».
İlham Əliyev bu bəyanatı ilə topu ermənilərə atıb. O ermənilərə ki, BMT TŞ-nin qətnamələrinin, həmçinin «Madrid prinsipləri»nin məntiqinə əks olaraq, Dağlıq Qarabağın statusu məsələsini ön plana çıxarmağa çalışır. Halbuki, bu, möhkəm sülhün yaradılmasından, normal münasibətlərin qurulmasından, kommunikasiyaların açılmasından, 100 minlərlə qaçqının öz evlərinə qayıtmasından sonra, yekun mərhələdə müzakirə mövzusu olmalıdır. Yox, əgər bu gün ermənilər üçün Dağlıq Qarabağa muxtar respublika statusunun verilməsi qəbuledilməzdirsə, onlar vasitəçilərin «keçid statusu» təklifi ilə razılaşmalı, yekun status gələcək danışıqlarda müəyyənləşdirilməlidir. Əks təqdirdə, eyni vaxtda həm möhkəm sülhün yaradılması, vasitəçilərin və beynəlxalq birliyin də də isirarla tələb etdiyi kimi, həm ərazi bütövlüyü və müqəddəratı təyietmə prinsiplərinə əməl olunması mümkün görünmür.
Həmsədrlər Avropanın rahat paytaxtlarında çoxsaylı görüşlərdən sonra, nəhayət, oktyabrın 23-də münaqişə zonasına gəlib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Minsk qrupunun həmsədrləri Ceyms Uorlik, İqor Popov, Pyer Andryönü, həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşiki qəbul edib. Qeyd edək ki, fransalı həmsədr üçün bu, vida səfəri idi. Çünki rotasiya qaydasına əsasən, onu bu posta əvvəllər Fransanın Latviyadakı səfiri işləmiş Stefan Viskonti əvəzləyəcək.
Daha sonra vasitəçi missiya qoşunların təmas xəttindən keçməklə, Dağlıq Qarabağa, sonda isə orada İrəvana yollanıb.
Onların səfərində məqsəd tərəflərlə atəşkəs rejiminin möhkəmləndirilməsi, Vyana və Sankt-Peterburqda Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin iştirakı ilə keçirilmiş görüşlərdə əldə olunmuş razılaşmaların reallaşdırılmasıdır.
Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona səfərinin praktiki nəticələri haqqında danışmaq hələ ki, tezdir. Onların ictimaiyyətə ən açıq olanı - Ceyms Uorlik jurnalistlərlə görüşündə məyyən fikirlər səsləndirib. «İşğal olunmuş torpaqlar Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılmalıdır», - deyə o, Bakıda təşkil olunmuş mətbuat konfransında bildirib: «Danışıqların elementlərinə qaçqın və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qaytarılması, bölgəyə sülhməramlıların yerləşdirilməsi də daxildir. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə çözülməsi üçün bütün qeyd olunan elementlər paket şəklində müzakirə edilməlidir. İndiki status-kvo uzun sürə bilməz».
Biz Uorlikin mövcud olduğu məkandan asılı olaraq, ziddiyyətli bəyanatlar verməsinə öyrəşmişik. Bu dəfə o, İrəvanda verdiyi açıqlamasında deyib: «Çalışırıq ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə nail olaq. Səylərimizi ikiqat artırmaq istəyirik. İnanıram ki, azərbaycanlılarla-ermənilərin birgə yaşayacaqları güc gələcək». İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağa muxtar respublika statusunun verilməsinin mümkünlüyu haqqında bəyanatına toxunan diplomat deyib: «Tərəflərin mövqeyi üst-üstə düşməyə bilər. Amma bu məsələlər Ermənistan və Azərbaycan ictimaiyyətinin, o cümlədən Dağlıq Qarabağ əhalisinin müzakirəsinə verilməlidir. Bakıda dediklərimi burada da təkrarlayıram: biz Əliyevin bu bəyanatını son söz olduğu üçün yox, bu məsələni müzakirə mövzusuna çevirdiyi üçün alqışlayırıq». Amerikalı həmsədr KİV nümayəndələri ilə söhbətini bu sözlərlə yekunlaşdırıb: «İstənilən gələcək razılaşma əsasında Helsinki Yekun Aktının prinsipləri dayanmalıdır. Biz hər birinizə yaxşı məlum olan hər 3 prinsip əsasında işləyirik. Bunun altına həm Azərbaycan imza atıb, həm Ermənistan. Biz irəliləyişə aparacaq əsas yol kimi, bu prinsiplərə əsaslanırıq».
C.Uorlik öz adından, həmçinin həmkarlarının adından problemin həllinə nail olunması üçün səylərini ikiqat artıracaqlarını bəyan edib. O, söhbətin hər iki tərəfi qane edəcək həlldən getdiyini desə də, detallara varmayıb. Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında görüşün arzulanan olduğu, bununla da xoşməram nümayişinin vacibliyi haqqında fikirlərdə yenilik yoxdur. Üstəlik, yüksək səviyyədə görüşün nə vaxtı, nə yeri, nə gündəliyi bəllidir. Bu, əslində, başadüşüləndir - ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyinə hörmətlə yanaşaraq, qeyd etməliyik ki, onlar müvafiq fövqəldövlətlərin xarici siyasət idarələrinin ortasəviyyəli diplomatlarıdır. Səfir ranqında diplomatlar görüşlər keçirir, təkliflər hazırlayır, kompromis formullar üzərində işləyir. Amma onların münaqişə tərəflərinə təzyiq göstərərək, onları prinsipial məsələlərlə bağlı kompromisə getməyə məcbur etməyə səlahiyyəti və resursları yoxdur. Bunu yalnız Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin prezidentlər və ya onların tapşırığı ilə XİN başçıları edə bilər. Amma hazırda ABŞ-da prezident seçkisi kampaniyası gedir və administrasiya dəyişkiliyi gözlənilir. Təhlükəsizlik Şurasına, Dövlət Departamentinə yeni rəhbərlər təyin olunana, onlar işin mahiyyətilə tanış olana, prioritetləri və yanaşmaları müəyyənləşdirənədək proses ən azı gələn ilin yazına kimi uzana bilər. O anda isə artıq Fransada prezident seçkisi kampaniyası başlayacaq və demək, Paris də Qarabağ problemi haqda düşünməyəcək. Beləliklə, yaxın zamanlarda danışıqların dalandan çıxarılması, prosesə dinamika verilməsi üçün real impuls ya Rusiyadan, ya da ATƏT-ə sədrlik edən Almaniyadan gələ bilər. Bəs onlar diqqəti Ukrayna və Suriyadan Qarabağ probleminə yönəldə biləcəkmi? Yoxsa Ermənistan və Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində yeni təhlükəli hərbi qarşıdurmanı gözləmək lazım gələcək? Bu suala cavab vermək çətindir. Nikbinlik üçün əsas azdır. Lakin hərəkət etmək üçün şans və vaxt hələ ki var. Arzu edək ki, bu şans növbəti dəfə də itirilməsin.

DISCOURAGING STATEMENTS, NO OPTIMISM
Following a pause caused by the estivation, as well as the crisis in Armenia due to the capture of police regiment by radicals in Yerevan, the mediation efforts for a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict cannot possibly gather momentum. The commitment of the Minsk Group, observed after the April outbreak of hostilities in Karabakh, has decreased remarkably. In fact, we still miss the start of substantive talks. Recent statements by the US Secretary of State, John Kerry, the Turkish Foreign Minister, Mevlüt Çavuşoğlu, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, and the Russian Presidential Aide, Yuri Ushakov, did not clarify the situation, rather got everyone even more confused.
As a reminder, let me quote Mr. Kerry: “There are some frozen conflicts in the world today - Nagorno-Karabakh, Azerbaijan-Armenia, where you can’t quite see [the resolution] right now because the leaders aren’t ready.” This statement could be interpreted as a statement of a politician, who is left to lead the State Department for a couple of months before the US presidential administration change coming in January next year, without attaching particular importance to it, considering that Mr. Kerry is well-known to be under the influence of the Armenian lobby. After all, it was he, who as a senator co-authored the unjust 907th amendment of the US Congress against Azerbaijan in the early 90's. His statement is an indirect admission of the fact that he failed to both persuade Baku for a peace treaty in accordance with the wishes of the Armenian side and to fix the status quo supporting the perpetual occupation of the Azerbaijani territories by the Armenian forces. However, as an official American position, the statement by the Secretary of State is absolutely unacceptable.
As President Ilham Aliyev clearly said at the convention of the Cabinet of Ministers on the results of the third quarter: “To what extent is (Kerry’s) statement consistent with other ones? In fact, the presidents of the United States, Russia, and France have repeatedly proclaimed that the status quo was not acceptable. We welcome this statement. However, we do not observe any practical progress in this direction. Having such a serious statement but claiming that “both sides are guilty” and “the parties are not ready for [resolution]”, and “the issue is more complicated than the Palestinian-Israeli conflict”, simply means the support of the aggressive policy of Armenia. No other explanation is possible.” The Azerbaijani leader has requested to clarify and adjust the current position at the highest possible level, indicating that otherwise the mediation mission may be questioned.
Although both Russia and the United States adhere to opposite positions regarding the majority of global and regional problems, the aide to the Russian president, Yuri Ushakov, has expressed solidarity with a pessimistic American position on Karabakh. In his recent interview, Mr. Ushakov said: “I would not say that we are experiencing a great optimism about the resolution of this conflict in the near future, but we will definitely continue to work persistently with Baku and Yerevan.”
Against this backdrop, quite optimistic words came from Mevlüt Çavuşoğlu in response to the question of MP Ganira Pashayeva. At the PACE meeting in Strasbourg he said: “We have made lots of efforts to resolve the Karabakh problem. Much has been done also to normalise relations with Armenia. We have even signed an agreement in Switzerland, but it has not brought results. Today the co-chairs of the Minsk Group and Russia have put forward some constructive suggestions. On the agenda is the return to Azerbaijan of at least five occupied regions. Russia has shared this proposal, and Turkey has supported it. We have discussed this with the Azerbaijani side as well. If such steps are taken, we will support any decision of Azerbaijan. We want to normalise relations with Armenia too. If this problem is solved, we expect that Azerbaijan will want it.”
The statement by the Turkish Foreign Minister, which announces the activation of Ankara’s role in regional affairs and, in particular, in the Karabakh settlement, caused a nervous reaction in Yerevan. The Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharian rushed with comments about the unilateral support of Turkey to Azerbaijan, claiming that Turkey had nothing to do in the negotiation process with such a position. But, in fact, his words do not have a decisive power on international and regional policy, especially after the normalization of Russian-Turkish relations.
This was confirmed by the statement of Sergey Lavrov during the CSTO summit in Yerevan in October: “Turkey can play a positive role, ensuring the unblocking of Nagorno-Karabakh and normal economic cooperation in the region - this is a major factor that we always have in mind.” According to Mr. Lavrov, “If Armenia and Turkey get back to the implementation of their agreements without reference to the Karabakh conflict, we will only be glad. But our feeling is that progress in the Karabakh settlement will be crucial for seeing Armenian-Turkish relations normalized.”
These contradictory statements demonstrate a high degree of uncertainty in the situation around the Karabakh conflict. The process of negotiations can flow in any direction – from a real settlement to yet another dead-end, and vice versa. More than ever, Moscow maintains the control over the course of negotiations. The US and France are fully concentrated on Ukraine and Syria. Furthermore, they are on the eve of elections and a change of the government. The normalization of the Russian-Turkish relations, the rapprochement of the two powers on Syria, as well as the implementation of major energy projects enhance Ankara's role as a partner of Moscow in stabilizing the situation in the South Caucasus. This may spur the settlement of the Karabakh conflict. On the other hand, Russia would like to employ Turkey’s influence to persuade Azerbaijan to accept unacceptable concessions. But Ankara is well aware of the topics eligible for discussions with Baku, and the ones that are best left untouched.
I suppose that Ilham Aliyev, who attended the recent Energy Congress in Turkey and had an opportunity to communicate directly with both Putin and Erdogan, is aware of the efforts of Moscow and other mediators for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. He mentioned about the external pressure on Azerbaijan to persuade it to agree on concessions, which assume an inevitable violation of Azerbaijan’s territorial integrity, only to confirm that such concessions were absolutely unacceptable.
So, in response to the question of Dmitry Kiselyov, General Director of “Russia Today”, President Aliyev said: “What is our position on the resolution of this conflict? Certainly, the territorial integrity of Azerbaijan is not and cannot be a subject of discussion. We will never say yes to the independence of Nagorno-Karabakh, and the Armenian side is well aware of this. However, a reasonable compromise is possible - the security of the people of Nagorno-Karabakh, their livelihood, self-government, the implementation of various investment projects by Azerbaijan and a peaceful interaction between the two nations on the condition of liberation of the territories outside Nagorno-Karabakh autonomous region. A compromise can also be achieved on local governance. If we agree on these terms, Nagorno-Karabakh can become an autonomous republic in the future.”
Thus, President Aliyev put the ball back in the Armenian court, who, contrary to the resolutions of the UN Security Council, as well as the logic of the Madrid principles, seek to bring forward the issue of the status Nagorno-Karabakh. In fact, this issue should be a topic of discussions at the final stage of resolution, when the parties will ensure a lasting peace, restore normal relations, open communication, and return hundreds of thousands of refugees back to their homes. If, however, the status of autonomous republic is unacceptable for Armenians, they should now agree with the proposals of the mediators, the “interim status for Karabakh”, and postpone a final decision until further negotiations. Otherwise, it is impossible to ensure a lasting peace, territorial integrity, and self-determination simultaneously, what the mediators and the international community urge.
On October 23, after numerous meetings in European capitals, the mediators finally arrived in the conflict region. President Aliyev received the heads of the OSCE Minsk Group, James Warlick, Igor Popov, Pierre Andrieu, and the Special Representative of the OSCE Chairman Andrzej Kasprzyk. This was a farewell visit for the French representative, as in the order of rotation he is replaced by Stefan Visconti, the former ambassador of France to Latvia. Then, the mission crossed the contact line between the armed forces, visited Nagorno-Karabakh, and finally departed to Yerevan.
The purpose of that visit was to discuss the strengthening of the ceasefire regime, the implementation of agreements reached at the summits in Vienna and St. Petersburg with the participation of Armenian and Azerbaijani presidents.
However, it is difficult to judge on the practical results of the visit. James Warlick, the most open mediator to the public, made specific statements during a press-conference: “The occupied territories must be returned to Azerbaijan. The elements of negotiations also include the return of refugees and IDPs to their lands, and deployment of peacekeepers in the territory. All the elements mentioned should be discussed as a package in order to resolve the Nagorno-Karabakh conflict peacefully. The current status quo will not last long.”
Although we are accustomed to the inconsistency of Mr. Warlick depending on his location, this is what he said in Yerevan: “We try to reach a settlement of the conflict. We want to double our efforts. I believe that the day will come when the Azerbaijanis and Armenians will live together.” Referring to the recent statement by President Aliyev about the autonomy of Nagorno-Karabakh, Mr. Warlick added: “The positions of the parties may not be the same, but these issues should be presented to the populations of Armenia, Azerbaijan, and Nagorno-Karabakh. I said this in Baku and I will repeat here that we welcome this statement by Mr. Aliyev. Not because it is the final word, but because the issue is the subject of discussions.” In his closing remarks at the press conference, the diplomat said: “The principles of the Helsinki Final Act should be at the core of any future agreement. We work based on all three principles, as you know very well. Both Armenia and Azerbaijan signed under these principles. We continue to be governed by these principles as a primary way to progress.”
On behalf of himself and his colleagues, J. Warlick assured that they would redouble efforts to reach a settlement, which is acceptable to both sides, but he did not disclose the specifics. His statement about an advisability to hold a meeting of the presidents of Azerbaijan and Armenia, as well as the need to demonstrate goodwill from both sides was not anything new. After all, there is no certainty either on the date and place, or on the agenda of such a summit. It is clear that with all due respect to the mediation of the OSCE Minsk Group, they are diplomats of the average level under the respective foreign ministries. The ambassador-rank diplomats can hold meetings, prepare proposals, work on compromise wordings, but do not have the resources and authority to exert pressure on the parties of the conflict in order to induce them to compromise on fundamental steps and key issues.
This would be possible to make by the presidents of the co-chairs of the Minsk Group or by foreign ministers. But the United States are on the eve of presidential elections, which also means the renewal of the administration. While the new leaders are appointed to the Security Council and the State Department, and until they are briefed on the details of the case, identify the priorities and approaches, the process may extend at least until the spring of the next year. By that time, the presidential election campaign will be launched in France. Thus, it is expected that the real impetus to get the negotiations out of the dead-end in the near future may come only from Russia or Germany, which is the incumbent chair of the OSCE. It is difficult to say if they are able to turn their attention from Ukraine and Syria to the Karabakh problem, or if we can expect a new dangerous aggravation of the military standoff on the Armenian-Azerbaijani contact line. Current conditions do not give much cause for optimism, but there are chances and time for action. And we do not wish they were lost once again.