BƏYANAT NİKBİNLİK YARATMIR
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindəki vasitəçilik səylərində yay tətili, həmçinin Ermənistanda radikalların paytaxtda polis məntəqəsini ələ keçirməsindən dolayı yaranmış böhran üzündən ortaya çıxan pauza heç cür aradan qalxmır. ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin Qarabağda aprel ayında baş vermiş döyüşlərdən sonra nümayiş etdirdiyi fəallıq da nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Substantiv, yəni, məzmunlu danışıqlara hələ də başlanılmayıb. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri, Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlut Çavuşoğlu və onun rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovun, həmçinin Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakovun son bəyanatları isə vəziyyətə nəinki aydınlıq gətirməyib, əksinə, onu daha da qəlizləşdirib. Əvvəlcə ABŞ-ın xarici siyasət idarəsi rəhbərinin sözlərini xatırlayaq: «Bu gün dünyada bir neçə dondurulmuş münaqişə var; məsələn, Azərbaycanla-Ermənistan arasındakı problem. Hazırkı mərhələdə onun həlli, ilk növbədə, liderlərin buna hazır olmaması üzündən mümkün görünmür». Bu bəyanatı ABŞ-ın Dövlət Departamentinə cəmi bir neçə ay rəhbərlik edəcək siyasətçinin (gələn ilin yanvarında ABŞ-da prezident administrasiyası dəyişəcək) fikri kimi yanaşmaq, bu səbəbdən ona ciddi əhəmiyyət verməmək də olardı. Üstəlik, erməni lobbisinin C.Kerriyə təsiri hər kəsə bəllidir. Xatırladaq ki, 90-cı illərin əvvəllərində ABŞ Konqresində Azərbaycana tətbiq olunmuş ədalətsiz “907-ci düzəliş”in müəlliflərindən biri məhz senator Kerri olub. Kerrinin bəyanatından məlum olub ki, o, nə Bakını ermənilərin istəyinə uyğun sülhə meyilləndirə bilib, nə də işğalçı erməni qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərinin işğalını sonsuzadək davam etdirməsini nəzərdə tutan status-kvonun möhkəmləndirilməsini bacarıb. Lakin Amerikanın rəsmi mövqeyi baxımından, dövlət katibinin bu cür bəyanatla çıxış etməsi tamamilə qəbuledilməzdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Nazirlər Kabinetinin ilin üçüncü rübünün yekunlarına həsr olunmuş toplantısında açıq şəkildə deyib: «Bu bəyanat (Kerrinin bəyanatı) o biri bəyanatlarla necə uzlaşır?! Axı, Amerika, Rusiya, Fransa prezidentlərinin dəfələrlə bəyan etdikləri bir tezis var: “Status-kvo qəbuledilməzdir”. Biz bunu alqışlayırıq. Düzdür, bu sözdən sonra heç bir praktik iş aparılmır. Belə bir ciddi bəyanat ola-ola, “hər iki tərəf günahkardır, tərəflər buna hazır deyil, bu məsələ Fələstin-İsrail münaqişəsindən də mürəkkəbdir”, - demək, sadəcə olaraq, Ermənistanın işğalçı siyasətinə dəstək verməkdir. Bunun başqa izahı ola bilməz».
Azərbaycan lideri bu mövqeyə ən yüksək səviyyədə aydınlıq gətirilməsini, düzəliş olunmasını tələb edib, əks təqdirdə, vasitəçilik missiyasının şübhə altına düşə biləcəyini deyib.
Rusiya ilə ABŞ son illərdə qlobal, həmçinin regional problemlərlə bağlı, əsasən, bir-birinə tam zidd mövqe nümayiş etdirsə də, Qarabağdakı vəziyyətin qiymətləndirilməsində Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov da Amerika tərəfinin bədbin fikrinə oxşar fikir səsləndirib. Jurnalistlərlə söhbətində o, deyib: «Bu münaqişənin, mübahisənin yaxın zamanlarda həll olunacağına dair böyük nikbinliyin olduğunu deyə bilmərəm. Amma təbii ki, istər Bakı, istərsə də İrəvanla işi israrla davam etdirəcəyik».
Bunun fonunda Mövlut Çavuşoğlunun məsələyə dair bəyanatı kifayət qədər nikbin səslənir. Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Strasburqda keçirilən toplantısında Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayevanın sualını cavablandıran Çavuşoğlu deyib: «Biz Qarabağ probleminin həlli üçün az səy göstərməmişik. Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması üçün də çox iş görmüşük. Hətta İsveçrədə razılaşma da imzalamışıq. Lakin bu, nəticə verməyib. Bu gün Minsk qrupunun həmsədrləri və Rusiya bir neçə konstruktiv təklif irəli sürüb. Azərbaycanın, ən azı, 5 işğal olunmuş rayonunun qaytarılması gündəmdədir. Rusiya bu təklifini bizimlə bölüşüb və Türkiyə də onu dəstəkləyib. Bu barədə Azərbaycan tərəfi ilə də danışmışıq. Bu cür addımlar atılarsa, biz Azərbaycanın istənilən qərarını dəstəkləyəcəyik. Biz Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasını istəyirik. Bu problem həll olunarsa, düşünürük ki, Azərbaycan da bunu istəyəcək».
Türkiyənin XİN başçısının Ankaranın regional məsələlərdə, xüsusilə Qarabağ probleminin həllində rolunu artırdığını göstərən bu bəyanatı İrəvan tərəfindən qəzəblə qarşınıb. Ölkənin Xarici İşlər nazirinin müavini Şavarş Koçaryan dərhal Türkiyəni birtərəfli qaydada Azərbaycanı dəstəkləməkdə günahlandırıb - guya, belə mövqeyə malik Ankaraya problemin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesində yer yoxdur. Amma onun fikri beynəlxalq və regional siyasətdə, xüsusilə Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin normallaşmasından sonra heç nəyi həll etmir. Bunu Sergey Lavrovun KTMT-nin İrəvanda keçirilən oktyabr sammitinin gedişində jurnalistlərə dedikləri də təsdiqləyir: «Türkiyə Dağlıq Qarabağ çözümündə, regionda normal iqtisadi əməkdaşlığın qurulmasını təmin etməklə, müsbət rol oynaya bilər. Bu, bizim hər zaman nəzərə aldığımız çox vacib amildir». Onun sözlərinə görə, «birdən Ermənistanla-Türkiyə razılaşmalarına Qarabağ münaqişəsindən kənar əməl etmək qərarına gələrsə, biz buna yalnız sevinəcəyik. Lakin hiss etdiyimiz odur ki, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması üçün açar Qarabağ münaqişəsinin həllində baş verəcək irəliləyişdir».
Sadalanan ziddiyyətlər Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ciddi qeyri-müəyyənliyin hökm sürdüyünü göstərir. Danışıqlar prosesinin real həllə yönəlməsi də, növbəti dalana dirənməsi də mümkündür. İndi danışıqların gedişinə Moskva həmişəkindən daha çox nəzarət edir. ABŞ ilə Fransa diqqəti Ukrayna ilə Suriyaya yönəldib. Üstəlik, bu ölkələrdə hakimiyyət dəyişikliyi gözlənilir. Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması, iki fövqəldövlətin Suriya böhranı ilə bağlı mövqeyində yaxınlaşma, onların birgə nəhəng enerji layihələri həyata keçirmək qərarı Ankaranın Cənubi Qafqazda sabitliyin təmini məsələsində Moskvanın tərəfdaşı kimi rolunu artırır. Bu, Qarabağ probleminin həllində də irəliləyişə yol aça bilər. Amma Rusiya Azərbaycanı qəbuledilməz güzəştlərə razı salmaq üçün Türkiyənin nüfuzundan da istifadə etməyə çalışa bilər. Ancaq Ankara Bakı ilə nə barədə danışmağın mümkünlüyünü, hansı mövzuların toxunulmaz olduğunu yaxşı bilir.
Yəqin ki, Türkiyədə keçirilmiş enerji konqresinə qatılmış, orada Putin və Ərdoğanla bilavasitə söhbətləşmək imkanı qazanan Prezident İlham Əliyev Moskvadan və Qarabağ probleminin həlli üzrə digər vasitəçilərdən nəyi gözləməyin mümkün olduğunu bilir. Ərazi bütövlüyümüz məsələsində güzəştlərə məcbur etmək üçün Azərbaycana edilən təzyiqlərdən danışan İlham Əliyev bu mövzuya tələblərin qətiyyən yolverilməzliyini bir daha təsdiqləmək üçün toxunub.
“Rossiya seqodnya” BİA-nın Baş direktoru Dmitri Kiselyovun suallarını cavablandıran İlham Əliyev deyib: «Biz münaqişənin həllini necə görürük? Təbii ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü müzakirə predmeti deyil və ola da bilməz. Biz heç vaxt Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsi ilə razılaşa bilmərik və erməni tərəfi bunu gözəl bilir. Lakin məqbul güzəşt mümkündür: Dağlıq Qarabağ əhalisinin təhlükəsizliyinin, həyat və fəaliyyətinin, özünüidarəetməsinin təmin olunması, Azərbaycan tərəfindən müxtəlif investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi. İki xalqın sülh şəraitində birgəyaşayışı keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti ətrafındakı ərazilərin azad edilməsi şərti ilə mümkündür». Daha sonra o bildirib ki, «Dağlıq Qarabağın özünüidarəetməsi məsələsində güzəşt ola bilər. Gələcəkdə əgər biz razılaşsaq, Dağlıq Qarabağ muxtar respublika ola bilər».
İlham Əliyev bu bəyanatı ilə topu ermənilərə atıb. O ermənilərə ki, BMT TŞ-nin qətnamələrinin, həmçinin «Madrid prinsipləri»nin məntiqinə əks olaraq, Dağlıq Qarabağın statusu məsələsini ön plana çıxarmağa çalışır. Halbuki, bu, möhkəm sülhün yaradılmasından, normal münasibətlərin qurulmasından, kommunikasiyaların açılmasından, 100 minlərlə qaçqının öz evlərinə qayıtmasından sonra, yekun mərhələdə müzakirə mövzusu olmalıdır. Yox, əgər bu gün ermənilər üçün Dağlıq Qarabağa muxtar respublika statusunun verilməsi qəbuledilməzdirsə, onlar vasitəçilərin «keçid statusu» təklifi ilə razılaşmalı, yekun status gələcək danışıqlarda müəyyənləşdirilməlidir. Əks təqdirdə, eyni vaxtda həm möhkəm sülhün yaradılması, vasitəçilərin və beynəlxalq birliyin də də isirarla tələb etdiyi kimi, həm ərazi bütövlüyü və müqəddəratı təyietmə prinsiplərinə əməl olunması mümkün görünmür.
Həmsədrlər Avropanın rahat paytaxtlarında çoxsaylı görüşlərdən sonra, nəhayət, oktyabrın 23-də münaqişə zonasına gəlib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Minsk qrupunun həmsədrləri Ceyms Uorlik, İqor Popov, Pyer Andryönü, həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşiki qəbul edib. Qeyd edək ki, fransalı həmsədr üçün bu, vida səfəri idi. Çünki rotasiya qaydasına əsasən, onu bu posta əvvəllər Fransanın Latviyadakı səfiri işləmiş Stefan Viskonti əvəzləyəcək.
Daha sonra vasitəçi missiya qoşunların təmas xəttindən keçməklə, Dağlıq Qarabağa, sonda isə orada İrəvana yollanıb.
Onların səfərində məqsəd tərəflərlə atəşkəs rejiminin möhkəmləndirilməsi, Vyana və Sankt-Peterburqda Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin iştirakı ilə keçirilmiş görüşlərdə əldə olunmuş razılaşmaların reallaşdırılmasıdır.
Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona səfərinin praktiki nəticələri haqqında danışmaq hələ ki, tezdir. Onların ictimaiyyətə ən açıq olanı - Ceyms Uorlik jurnalistlərlə görüşündə məyyən fikirlər səsləndirib. «İşğal olunmuş torpaqlar Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılmalıdır», - deyə o, Bakıda təşkil olunmuş mətbuat konfransında bildirib: «Danışıqların elementlərinə qaçqın və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qaytarılması, bölgəyə sülhməramlıların yerləşdirilməsi də daxildir. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə çözülməsi üçün bütün qeyd olunan elementlər paket şəklində müzakirə edilməlidir. İndiki status-kvo uzun sürə bilməz».
Biz Uorlikin mövcud olduğu məkandan asılı olaraq, ziddiyyətli bəyanatlar verməsinə öyrəşmişik. Bu dəfə o, İrəvanda verdiyi açıqlamasında deyib: «Çalışırıq ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə nail olaq. Səylərimizi ikiqat artırmaq istəyirik. İnanıram ki, azərbaycanlılarla-ermənilərin birgə yaşayacaqları güc gələcək». İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağa muxtar respublika statusunun verilməsinin mümkünlüyu haqqında bəyanatına toxunan diplomat deyib: «Tərəflərin mövqeyi üst-üstə düşməyə bilər. Amma bu məsələlər Ermənistan və Azərbaycan ictimaiyyətinin, o cümlədən Dağlıq Qarabağ əhalisinin müzakirəsinə verilməlidir. Bakıda dediklərimi burada da təkrarlayıram: biz Əliyevin bu bəyanatını son söz olduğu üçün yox, bu məsələni müzakirə mövzusuna çevirdiyi üçün alqışlayırıq». Amerikalı həmsədr KİV nümayəndələri ilə söhbətini bu sözlərlə yekunlaşdırıb: «İstənilən gələcək razılaşma əsasında Helsinki Yekun Aktının prinsipləri dayanmalıdır. Biz hər birinizə yaxşı məlum olan hər 3 prinsip əsasında işləyirik. Bunun altına həm Azərbaycan imza atıb, həm Ermənistan. Biz irəliləyişə aparacaq əsas yol kimi, bu prinsiplərə əsaslanırıq».
C.Uorlik öz adından, həmçinin həmkarlarının adından problemin həllinə nail olunması üçün səylərini ikiqat artıracaqlarını bəyan edib. O, söhbətin hər iki tərəfi qane edəcək həlldən getdiyini desə də, detallara varmayıb. Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında görüşün arzulanan olduğu, bununla da xoşməram nümayişinin vacibliyi haqqında fikirlərdə yenilik yoxdur. Üstəlik, yüksək səviyyədə görüşün nə vaxtı, nə yeri, nə gündəliyi bəllidir. Bu, əslində, başadüşüləndir - ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyinə hörmətlə yanaşaraq, qeyd etməliyik ki, onlar müvafiq fövqəldövlətlərin xarici siyasət idarələrinin ortasəviyyəli diplomatlarıdır. Səfir ranqında diplomatlar görüşlər keçirir, təkliflər hazırlayır, kompromis formullar üzərində işləyir. Amma onların münaqişə tərəflərinə təzyiq göstərərək, onları prinsipial məsələlərlə bağlı kompromisə getməyə məcbur etməyə səlahiyyəti və resursları yoxdur. Bunu yalnız Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin prezidentlər və ya onların tapşırığı ilə XİN başçıları edə bilər. Amma hazırda ABŞ-da prezident seçkisi kampaniyası gedir və administrasiya dəyişkiliyi gözlənilir. Təhlükəsizlik Şurasına, Dövlət Departamentinə yeni rəhbərlər təyin olunana, onlar işin mahiyyətilə tanış olana, prioritetləri və yanaşmaları müəyyənləşdirənədək proses ən azı gələn ilin yazına kimi uzana bilər. O anda isə artıq Fransada prezident seçkisi kampaniyası başlayacaq və demək, Paris də Qarabağ problemi haqda düşünməyəcək. Beləliklə, yaxın zamanlarda danışıqların dalandan çıxarılması, prosesə dinamika verilməsi üçün real impuls ya Rusiyadan, ya da ATƏT-ə sədrlik edən Almaniyadan gələ bilər. Bəs onlar diqqəti Ukrayna və Suriyadan Qarabağ probleminə yönəldə biləcəkmi? Yoxsa Ermənistan və Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində yeni təhlükəli hərbi qarşıdurmanı gözləmək lazım gələcək? Bu suala cavab vermək çətindir. Nikbinlik üçün əsas azdır. Lakin hərəkət etmək üçün şans və vaxt hələ ki var. Arzu edək ki, bu şans növbəti dəfə də itirilməsin.

ЗАЯВЛЕНИЯ ОПТИМИЗМА НЕ ВНУШАЮТ
После паузы, вызванной летними каникулами, а также кризисом в Армении из-за захвата радикалами полка ППС в Ереване, посреднические усилия по мирному урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта никак не наберут должных оборотов. Активность сопредседателей Минской группы, наблюдавшаяся после апрельской вспышки военных действий в Карабахе, заметно снизилась. Субстантивные, то есть содержательные переговоры, по существу, так и не начались. Недавние заявления госсекретаря США Джона Керри, главы МИД Турции Мовлют Чавушоглу, его российского коллеги Сергея Лаврова, а также помощника президента РФ Юрия Ушакова ситуацию не прояснили, а, наоборот, еще больше запутали.
Напомню слова главы американского внешнеполитического ведомства Джона Керри: "В сегодняшнем мире есть некоторые замороженные конфликты, в частности конфликт между Азербайджаном и Арменией, урегулирование которого в настоящее время не просматривается возможным, прежде всего потому, что лидеры не готовы к этому". Это заявление можно было бы трактовать как высказывание политика, которому осталось руководить Госдепартаментом всего пару месяцев, до предстоящей в январе следующего года смены президентской администрации США, и не придавать ему большое значение. Тем более что подверженность Дж.Керри влиянию армянскому лобби общеизвестна. Ведь именно он в начале 90-х в качестве сенатора выступил соавтором несправедливой в отношении Азербайджана 907-й поправки Конгресса США. Своим заявлением Керри косвенно признал, что ему не удалось ни склонить Баку на мир в соответствии с армянскими пожеланиями, ни закрепить существующий статус-кво с сохранением бессрочной оккупации армянскими силами оккупированных азербайджанских территорий. Однако в качестве официальной американской позиции такое заявление госсекретаря абсолютно неприемлемо.
Президент Ильхам Алиев на заседании Кабинета министров по итогам третьего квартала прямо сказал: "Как согласуется это заявление (Керри) с другими? Ведь есть позиция, неоднократно провозглашенная президентами Америки, России, Франции, что статус-кво неприемлем. Мы приветствуем это. Правда, никакой практической работы после этих слов не проводится. Имея такое серьезное заявление, говорить, что "обе стороны виноваты", что "стороны не готовы к этому", что "этот вопрос сложнее палестинско-израильского конфликта", означает просто поддерживать захватническую политику Армении. Другого объяснения этому не может быть". Азербайджанский лидер призвал внести ясность и коррективы в эту позицию на самом высоком уровне, указав, что в противном случае посредническая миссия здесь может оказаться под сомнением.
Хотя в последние годы Россия и США по большинству мировых, да и региональных проблем занимают прямо противоположные позиции, в оценке карабахской ситуации помощник президента РФ Юрий Ушаков солидаризировался с пессимистической американской позицией. В беседе с журналистами он заявил: "Я бы не сказал, что мы здесь испытываем большой оптимизм по поводу урегулирования этого конфликта, спора в ближайшее время. Но будем продолжать настойчивую работу и с Баку, и с Ереваном, естественно".
На этом фоне довольно оптимистично прозвучали слова Мовлюта Чавушоглу, который в Страсбурге в ответ на вопрос депутата Милли меджлиса Ганиры Пашаевой на заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы заявил: "Мы приложили немало усилий для решения карабахской проблемы. Многое сделали и для нормализации отношений с Арменией. Даже подписали соглашение в Швейцарии, но это не принесло результатов. Сегодня сопредседатели Минской группы и Россия выдвинули некоторые конструктивные предложения. На повестке возвращение Азербайджану как минимум пяти оккупированных районов. Россия поделилась этим предложением, а Турция его поддержала. Обсудили это и с азербайджанской стороной. Если такие шаги будут предприняты, мы поддержим любое решение Азербайджана. Мы хотим нормализации отношений и с Арменией. Если эта проблема будет решена, то предполагаем, что и Азербайджан будет хотеть этого".
Заявление главы МИД Турции, которое анонсирует активизацию роли Анкары в делах региона и, в частности, в карабахском урегулировании, было нервно встречено в Ереване, где замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян поспешил с комментариями об односторонней поддержке Турцией Азербайджана - мол, с такой позицией ей нечего делать в переговорном процессе по мирному урегулированию конфликта. Но его слова ничего не решают в международной и региональной политике, тем более после нормализации российско-турецких отношений.
Свидетельством тому является заявление Сергея Лаврова журналистам в ходе октябрьского саммита ОДКБ в Ереване: "Турция может сыграть позитивную роль, обеспечивая разблокирование Нагорного Карабаха, нормальное экономическое взаимодействие в регионе, - это такой важный фактор, который мы всегда учитываем". По его словам, "если вдруг Армения и Турция вернутся к выполнению своих договоренностей без связи с карабахским конфликтом, мы будем только рады, но наше ощущение, что прогресс в карабахском урегулировании будет ключевым для того, чтобы армяно-турецкие отношения нормализовались".
Из приведенных противоречивых заявлений прослеживается высокая степень неопределенности в ситуации с карабахским конфликтом. Переговоры могут быть развернуты как в сторону реального урегулирования, так и заведены в очередной глухой тупик. Ход процесса, как никогда ранее, контролирует Москва. Внимание США и Франции полностью занимают Украина и Сирия, вдобавок в этих странах выборы и предстоит смена правительства. Нормализация российско-турецких отношений, сближение позиций обеих держав по Сирии, реализация ими крупных энергетических проектов повышают роль Анкары в качестве партнера Москвы в стабилизации ситуации на Южном Кавказе. Это может подвигнуть вперед и карабахское урегулирование. Другое дело, что Россия хотела бы использовать влияние Турции для того, чтобы склонить Азербайджан на неприемлемые уступки. Но в Анкаре прекрасно знают, о чем можно говорить с Баку, а какие темы и вопросы лучше не затрагивать.
Предположу, что Ильхам Алиев, который присутствовал на энергетическом конгрессе в Турции и имел возможность непосредственно общаться с Путиным и Эрдоганом, осведомлен о том, чего можно ожидать от усилий Москвы и других посредников по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об оказываемом давлении на Азербайджан с целью склонить к уступкам, сопряженным с нарушением территориальной целостности, им было сказано лишь для того, чтобы подтвердить их категорическую неприемлемость.
Так, на вопрос Дмитрия Киселева, генерального директора МИА "Россия сегодня", президент Ильхам Алиев сказал: "Как видится нам решение конфликта? Конечно, территориальная целостность Азербайджана не является предметом дискуссии и не может быть. Мы никогда не согласимся на предоставление Нагорному Карабаху независимости, и армянская сторона прекрасно об этом знает. Но разумный компромисс возможен - обеспечение безопасности населения Нагорного Карабаха, их жизнедеятельности, самоуправления, осуществления различных инвестиционных проектов со стороны Азербайджана. И мирное взаимодействие между двумя народами при условии освобождения территорий за пределами Нагорно-Карабахской автономной области". Далее он отметил, что "компромисс может быть и по вопросам местного самоуправления. Нагорный Карабах в будущем, если мы договоримся, может стать автономной республикой".
Этим заявлением Ильхам Алиев перевел мяч на поле армян, которые вопреки резолюциям Совбеза ООН, а также логике Мадридских принципов стремятся вывести на первый план вопрос статуса Нагорного Карабаха, что должно стать предметом обсуждения на завершающем этапе, когда будет установлен прочный мир и восстановлены нормальные отношения, откроются коммуникации, а сотни тысяч беженцев вернутся к своим очагам. Если же для армян статус автономной республики для Нагорного Карабаха сегодня неприемлем, им следует согласиться с предложенным посредниками "переходным статусом", а окончательное решение оставить для дальнейших переговоров. Иначе одновременно обеспечить прочный мир, территориальную целостность и самоопределение, к чему настойчиво призывают посредники и международное сообщество, не представляется возможным.
23 октября после многочисленных встреч в уютных европейских столицах посредники наконец прибыли в регион конфликта. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика, Игоря Попова, Пьера Андрие и специального представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Для французского представителя это прощальный визит, так как в порядке ротации на этом посту его сменил Стефан Висконти, ранее работавший послом Франции в Латвии. Затем посредническая миссия, перейдя линию соприкосновения вооруженных сил сторон, направилась в Нагорный Карабах, а в заключительной части посетила Ереван.
Целью их визита в регион было обсуждение со сторонами вопросов укрепления режима перемирия, реализации договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге с участием президентов Армении и Азербайджана.
О практических результатах визита сопредседателей Минской группы в регион по горячим следам судить трудно. Джеймс Уорлик, самый открытый для общественности, при встрече с журналистами сделал определенные заявления. "Оккупированные земли должны вернуться под контроль Азербайджана", - сказал он на пресс-конференции в Баку. "В элементы переговоров также входят возвращение беженцев и вынужденных переселенцев на свои земли, размещение на территории миротворцев. Все отмеченные элементы должны обсуждаться как пакет, чтобы нагорно-карабахский конфликт был решен мирным путем. Нынешний статус-кво ненадолго".
Хотя мы привыкли к противоречивости господина Уорлика в зависимости от места его нахождения, в Ереване он заявил: "Мы стараемся, чтобы было достигнуто урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Мы хотим удвоить наши усилия. Верю, что придет день, когда азербайджанцы и армяне будут жить вместе". Касаясь недавнего заявления Ильхама Алиева о возможности предоставления Нагорному Карабаху статуса автономной республики, Дж.Уорлик сказал: "Позиции сторон могут не совпадать, но эти вопросы должны быть представлены на суд общества и в Армении, и в Азербайджане, и населения Нагорного Карабаха. Я сказал это в Баку, повторю и здесь: мы приветствуем это заявление Алиева не потому, что это последнее слово, а потому, что этот вопрос делается темой обсуждений". Свое общение с прессой американский дипломат завершил словами: "В основе любого дальнейшего соглашения должны лежать закрепленные в Хельсинкском Заключительном акте принципы. Мы работаем на основе всех трех принципов, о чем вы прекрасно знаете. Под этим подписались и Армения, и Азербайджан. Мы продолжаем руководствоваться этими принципами в качестве основного пути к прогрессу".
Дж.Уорлик от себя и от имени своих коллег заверил, что они удвоят усилия для достижения такого урегулирования, которое будет приемлемо для обеих сторон, но конкретику раскрывать не стал. Слова о желательности встречи президентов Азербайджана и Армении и необходимости проявления ими доброй воли не содержали в себе ничего нового. Тем более что нет определенности ни по дате и месту, ни по повестке такой встречи на высшем уровне. И это понятно - при всем уважении к посреднической миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ они являются дипломатами среднего уровня внешнеполитических ведомств соответствующих держав. Дипломаты в ранге послов проводят встречи, готовят предложения, работают над компромиссными формулировками, но не обладают ресурсами и полномочиями по оказанию давления на стороны конфликта с целью побудить их к компромиссным шагам по принципиальным, узловым вопросам.
Сделать это могли бы президенты государств - сопредседателей Минской группы или же по их поручению главы МИД. Но в настоящее время в США идут президентские выборы, предстоит смена администрации. Пока будут назначены новые руководители в Совете Безопасности, в Госдепартаменте, пока те войдут в курс дела, определятся с приоритетами и подходами, процесс может затянуться, как минимум, до весны следующего года. А в это время начнется кампания по выборам президента уже во Франции, и там тоже будет не до карабахского конфликта. Таким образом, реально импульс по выводу переговоров из глухого тупика и приданию динамики процессу урегулирования в ближайшее время может последовать лишь со стороны России либо Германии, председательствующей в ОБСЕ. Смогут ли они переключить свое внимание с Украины и Сирии на карабахскую проблему или же придется дожидаться нового опасного военного обострения на линии армяно-азербайджанского соприкосновения, сказать трудно. Оснований для оптимизма немного, но шансы и время для действий еще есть и не хотелось бы, чтобы они оказались в очередной раз потеряны.