Futbol üzrə Azərbaycan millisi “DÇ-2018”in seçmə mərhələsinin startında bütün Avropa qitəsini təəccübləndirdi
Futbol üzrə Azərbaycan millisi 2018-ci ildə keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində 4 oyuna 7 xal toplamaqla bütün qitəni təəccübləndirdi. Tarixinin ən uğurlu mövsümünü keçirən milli startda San Marino və Norveç üzərində qələbə qazanmaqla, bütün dünya mediasının diqqətini özünə cəlb etdi. Ardınca səfərdə Çexiya ilə 0:0 oynayan Robert Prosineçkinin komandası 4-cü turda Şimali İrlandiyaya uduzdu.
Seçmə mərhələyə San Marinoda başladıq. Cırtdan ölkənin komandası ilə matç millimizin 1:0 hesablı qələbəsi ilə yekunlaşdı. Uğur qazanmağımıza baxmayaraq, komandada ciddi problemlərin olması aşkar hiss olundu. San Marino kimi zəif yığma ilə matçda təhlükəli vəziyyətlərin az olması, futbolçuların kobud səhvlərə yol verməsi, 90 dəqiqə ərzində yalnız 1 dəfə rəqib qapısına yol tapmağımız bir sıra suallar yaradırdı.
Seçmə mərhələnin növbəti matçı isə Bakıda Norveçə qarşı oldu. Robert Prosineçkinin yetirmələri layiqli olaraq bu görüşdə Maksim Medvedevin qolu ilə 1:0 hesablı qələbə qazandı. Sadəcə, rəqibin Norveç olması bəzi azarkeşləri çaşdırdı. Əvvəlki əzəmətini itirən Norveçin oyununda eniş olduğu hamıya məlumdur. Belədə futbolçularımız rəqibin yaxşı vəziyyətdə olmayan komandasının problemlərindən istifadə etdi və aktivinə növbəti 3 xalı yazdırdı.
Səfərdə Çexiya ilə görüş qolsuz bərabərliklə yekunlaşdı və bu oyundan sonra ən bədbin azarkeş belə Azərbaycan yığmasının qrupda ikinci yeri tutmaq uğrunda yarışacağını proqnozlaşdırdı. “Avro-2016”dan sonra təcrübəli futbolçularla vidalaşan Çexiyadan 1 xal almağımız normal qarşılanmalıdı. Vaxtilə Yan Koller, Pavel Nedved, Petr Çex kimi ulduzların çıxış etdiyi Çexiya indi gənc futbolçuların ümidinə qalıb. Bu amil də işimizə yaradı və yığma xalını 7-yə çatdırdı.
Azərbaycan yığması dünyada yeganə komandadır ki, meydanda nə göstərəcəyini heç baş məşqçi də əvvəlcədən söyləyə bilmir. Üç oyundan 7 xal toplayaraq qapısını toxunulmaz saxlayan millidən Şimalı İrlandiyaya qarşı görüşdə də qələbə gözləyənlər var idi. Düz qeyd etmişəm, eyforiyaya qapılaraq reallıqdan uzaq olanlar çoxluq təşkil edirdi. Çünki sıravi azarkeş Şimali İrlandiyanın 4 il əvvəl Bakıda uduzub, Belfastda heç-heçə edən komanda olmadığını unutmuşdu. “DÇ-2014”ün seçmə mərhələsində Berti Foqtslu Azərbaycan yığması britaniyalılarla səfərdə 1:1 oynadı, Bakıda isə 2:0 hesablı qələbə qazandı.
Hazırkı Şimali İrlandiya yığması isə kiçik olsa belə, inkişaf yolu keçib. Gənc, amma təcrübəli futbolçulara güvənən Maykl Onilin Şimali İrlandiyası kifayət qədər yaxşı təsir bağışlayır. Qitənin ortababı sayılan Şimali İrlandiya Azərbaycan kimi komandalarla matçda sözünü deyən yığmadır.
Rəqibin Britaniya komandası olduğunu unudan azarkeşlərin ümidi Belfastda puç oldu. Etiraf etmək lazımdır ki, Şimali İrlandiya hava ötürmələri və fiziki göstəricilərinə görə futbolçularımızı geridə qoydu. Üstəlik, səhv ötürmələrimiz və qeyri-dəqiq zərbələr, xətlər arasında əlaqənin zəif olması rəqibin işinə yaradı. Bununla da Şimali İrlandiya Azərbaycan yığmasının qapısından nə az, nə çox - düz, 4 cavabsız top keçirdi.
Şimali İrlandiya-Azərbaycan görüşündə baş məşqçimiz Robert Prosineçki də kifayət qədər səhvə yol verdi. Klubunda bir dəqiqə belə oynamayan futbolçunu start heyətə daxil etmək aşkar risk idi. Belfastda millimizin məntiqsiz oyunu, xəttlərarası anlaşılmamazlıq və rəqiblərin bizdən üstün oyun sərgiləməsi ciddi problemlərin tam həll olunmadığını sübut etdi. Klublarında start heyəti üzü görməyən, oyun praktikası olmayan Ramil Şeydayevin və Emin Mahmudovun millinin start heyətində meydana çıxması məşqçinin bağışlanmaz səhvi idi. Üstəlik, Arif Daşdəmirovun cinahda oynaya bilməməsinə göz yummaq olmazdı. Yaxşı futbolçudur, amma cinahdakı hücumların qarşısını ala bilmir. Son oyunda zədəli Rəşad Sadıxovun da olmaması müdafiədə ciddi səhvləri üzə çıxardı.
Seçmə mərhələdə 4 oyunda 7 xal toplayan Azərbaycan yığması son oyunda uduzsa belə tarixinin ən uğurlu mövsümünü keçirir. Növbəti oyunlarda daha bir qələbə xal ehtiyatımızı rekorda çatdıra bilər. Sadəcə, San Marino kimi komanda ilə qazanılan qələbə zamanı rəqibin zəifliyi də unudulmamalıdır. Ən vacibi isə komandamızın gücü real qiymətləndirilməlidir.
Millimizin Şimali İrlandiya ilə “DÇ-2018”in seçmə oyunu anti-rekordla əlamətdar oldu. Çünki yığmamız baş məşqçisi Robert Prosineçkinin rəhbərliyi altında ən acınacaqlı məğlubiyyətini aldı. 0:4 hesabı ilə uduzan komandamız xorvatiyalı mütəxəssisə görmədiyi darmadağını yaşatdı. 16-cı dəfə millimizi meydana çıxaran Prosineçki ən pis halda 3 top fərqli yenilgiyə üzülmüşdü. Bu, ötən il iyunun 7-də Serbiya ilə yoxlama matçında qeydə alınmışdı. 1:4 hesablı məğlubiyyət xorvatiyalının yığmamızda üzləşdiyi yeganə böyükhesablı məğlubiyyət idi. Seçmə mərhələdə ilk, ümumilikdə 2-ci darmadağın Belfastda yaşandı və daha ağır oldu. Qeyd edək ki, Prosineçki 16-cı matçda 6-cı dəfə yeniliyə şahidlik edib.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Robert Prosineçki “R+”a açıqlamasında Şimali İrlandiya ilə oyun və seçmə mərhələdə keçirilən görüşlər barədə bunları deyib: “İlk 3 qoldan sonra oyunumuzu tapa bilmədik. Buna baxmayaraq, irəli baxmalıyıq. Qalan oyunları düşünməliyik. Həvəsdən düşmək olmaz. Çexiya ilə müqayisədə 2 dəyişiklik etdim. Problem onda idi ki, ilk 3 qolda standart vəziyyətlərdə lazımi qədər diqqətli olmadıq. İkinci hissədə öz oyunumuzu sərgiləməyə çalışdıq. Amma alınmadı. Bu rəqib gələn il Bakıya gələcək. O oyun sıfırdan başlanacaq. Çalışacağıq ki, nəticə daha yaxşı olsun.
Hazırda 4 oyun keçirmişik, 3-ü səfərdə olub. Bugünədək gördüyüm işlərdən razıyam. Hələlik, 4 oyundan 7 xal yığmışıq. İşimizi davam etdirəcəyik.
İlk 3 oyunda qapımızdan qol buraxmadıq. Norveçi məğlub etdik. Fikrimcə, növbəti oyunlarda xalımızı artıracağıq. Seçmə mərhələdə qrupda ikinci yeri tutacağımız barədə proqnoz verməmişəm. Sadəcə, yığma mümkün qədər yaxşı çıxış etməyə çalışacaq. Futbolçularımıza əvvəlki kimi inanıram. Belfastda səhvlərimiz oldu, həm də bəxt bizdən üz döndərdi. Üzərimizdə daha çox işləmək lazımdır”.
Azərbaycan millisi növbəti rəsmi oyuna 2017-ci ilin martında çıxacaq. Həmin oyunda yığmamız Bakıda qrupun favoriti və lideri Almaniyanı qəbul edəcək.

A SUCCESSFUL GAME SERIES
The national football team of Azerbaijan surprised the whole European continent, winning 7 points in 4 games of the qualifying round of the World Cup 2018.
It was the most successful start for the national team, which initially beat San Marino and Norway. This was followed by a draw with the Czech Republic. It was only in the fourth round that Robert Prosinecki’s team lost to the Northern Ireland.
Azerbaijan started qualifications wining over San Marino (0:1). Despite the victory, the game demonstrated problems in the team. The San Marino team is one of the weakest teams in Europe, although the Azerbaijani players could hit their gates only once, and there were a few dangerous moments, but a number of blunders.
In the next game against Norway in Baku, Prosinecki’s team won a deserved victory with a score of 1:0 thanks to the goal by Maxim Medvedev. Everyone knows that once a strong Norwegian team is in decline. And the Azerbaijani team took advantage of this opportunity and recorded 3 points in its asset.
After a goalless draw with the Czech Republic, even the most pessimistic fans have started talking about the possibility of getting the second place in the group. By the way, a number of experienced players left the Czech national team after Euro 2016. Once a strong team capable of beating any opponent, the team of Jan Koller, Pavel Nedved and Peter Czech is now experiencing a painful change of generations. This allowed the Azerbaijani team achieve a draw and increase the number of points to 7.
Our team is probably the only team in the world, which even the head coach cannot forecast. The team, which earned 7 points in three games and did not fail to make a save, was expected to win before the game with the Northern Ireland. Most of the fans were experiencing euphoria. But they probably forgot that the Northern Ireland team is not the same team that lost 4 years ago in Baku and could only get a draw in Belfast with the national team of Azerbaijan. In qualifying for the World Cup 2014, our national team drew (1:1) with the Irish, and won 2:0 in Baku.
Today, the national team of the Northern Ireland is a completely different team that played in the finals of the European Championship this summer and has even managed to leave the group in the 1/8 finals. Michael O’Neal’s team gives quite a different impression. Being an average European team, the Northern Ireland was waiting for a revenge for the four-year-old game with Azerbaijan.
As a result, the hopes of the Azerbaijani fans have failed. The Northern Ireland’s team was stronger in terms of physical preparation and making crosses. Plus, we made errors in passes, had inaccurate strikes and weak links between the players, which played into the hands of competitors. As a result, the Northern Ireland team scored four goals against Kamran Aghayev. All this shows that the national team has serious problems.
In this game, the head coach Robert Prosinecki made a wrong composition of players. As the game has shown, it was very risky to release Ramil Sheydayev and Emin Mahmudov in the starting lineup match, as they do not have practice of playing in club matches. Also, it cannot be neglected that Arif Dashdamirov, no matter what a good footballer he is, cannot play on the flanks. The absence of the injured Rashad Sadikhov has further aggravated errors in defense.
However, despite this defeat, the Azerbaijani national team, scored 7 points in 4 games, conducting his best season. Even one win in the remaining games will allow her to gain 10 points, which would be a record for the Azerbaijani team. However, we must realistically assess the strength of the domestic team and not fall into the euphoria of victory over such frankly weak teams, like San Marino.
The defeat in the game with the Northern Ireland was also anti-record for Robert Prosinecki. Under his leadership, the Azerbaijani team has not lost any game with 4 goals. The worst result for Prosinecki’s team was losing to the Serbian national team in a friendly game with a score of 4:1. Six of 16 games the national team left the field defeated.
Thus, Prosinecki himself wants to turn the page over and thinks about future games.
"We must look forward, think about the remaining games. We cannot give up. In comparison with the game in the Czech Republic, I have made two changes. The problem was that the first three goals we got after standards. We have to be careful in such cases. In the second half, we tried to find our game, but failed. This opponent will arrive in Baku next year. That game we will start from scratch and try to achieve the best results.
So far we have played 4 games and won 7 points. In principle, I am satisfied, but we have to keep working. In the first three games, we did not miss goals and defeated Norway. I think in the upcoming games, we will increase our points. I did not promise that we would take the second place in the group. Now it is important that the team plays a good game. I believe in the players, as before. In Belfast, there were mistakes, but we were not lucky. We have to work more," said the head coach of the Azerbaijani national team.
In the other two group meetings, the German national team defeated San Marino (0:8), and the Czech Republic won Norway (2:1).
The next game of our national team will be held in March 2017 in Baku against the leader of the group, Germany.