Futbol üzrə Azərbaycan millisi “DÇ-2018”in seçmə mərhələsinin startında bütün Avropa qitəsini təəccübləndirdi
Futbol üzrə Azərbaycan millisi 2018-ci ildə keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində 4 oyuna 7 xal toplamaqla bütün qitəni təəccübləndirdi. Tarixinin ən uğurlu mövsümünü keçirən milli startda San Marino və Norveç üzərində qələbə qazanmaqla, bütün dünya mediasının diqqətini özünə cəlb etdi. Ardınca səfərdə Çexiya ilə 0:0 oynayan Robert Prosineçkinin komandası 4-cü turda Şimali İrlandiyaya uduzdu.
Seçmə mərhələyə San Marinoda başladıq. Cırtdan ölkənin komandası ilə matç millimizin 1:0 hesablı qələbəsi ilə yekunlaşdı. Uğur qazanmağımıza baxmayaraq, komandada ciddi problemlərin olması aşkar hiss olundu. San Marino kimi zəif yığma ilə matçda təhlükəli vəziyyətlərin az olması, futbolçuların kobud səhvlərə yol verməsi, 90 dəqiqə ərzində yalnız 1 dəfə rəqib qapısına yol tapmağımız bir sıra suallar yaradırdı.
Seçmə mərhələnin növbəti matçı isə Bakıda Norveçə qarşı oldu. Robert Prosineçkinin yetirmələri layiqli olaraq bu görüşdə Maksim Medvedevin qolu ilə 1:0 hesablı qələbə qazandı. Sadəcə, rəqibin Norveç olması bəzi azarkeşləri çaşdırdı. Əvvəlki əzəmətini itirən Norveçin oyununda eniş olduğu hamıya məlumdur. Belədə futbolçularımız rəqibin yaxşı vəziyyətdə olmayan komandasının problemlərindən istifadə etdi və aktivinə növbəti 3 xalı yazdırdı.
Səfərdə Çexiya ilə görüş qolsuz bərabərliklə yekunlaşdı və bu oyundan sonra ən bədbin azarkeş belə Azərbaycan yığmasının qrupda ikinci yeri tutmaq uğrunda yarışacağını proqnozlaşdırdı. “Avro-2016”dan sonra təcrübəli futbolçularla vidalaşan Çexiyadan 1 xal almağımız normal qarşılanmalıdı. Vaxtilə Yan Koller, Pavel Nedved, Petr Çex kimi ulduzların çıxış etdiyi Çexiya indi gənc futbolçuların ümidinə qalıb. Bu amil də işimizə yaradı və yığma xalını 7-yə çatdırdı.
Azərbaycan yığması dünyada yeganə komandadır ki, meydanda nə göstərəcəyini heç baş məşqçi də əvvəlcədən söyləyə bilmir. Üç oyundan 7 xal toplayaraq qapısını toxunulmaz saxlayan millidən Şimalı İrlandiyaya qarşı görüşdə də qələbə gözləyənlər var idi. Düz qeyd etmişəm, eyforiyaya qapılaraq reallıqdan uzaq olanlar çoxluq təşkil edirdi. Çünki sıravi azarkeş Şimali İrlandiyanın 4 il əvvəl Bakıda uduzub, Belfastda heç-heçə edən komanda olmadığını unutmuşdu. “DÇ-2014”ün seçmə mərhələsində Berti Foqtslu Azərbaycan yığması britaniyalılarla səfərdə 1:1 oynadı, Bakıda isə 2:0 hesablı qələbə qazandı.
Hazırkı Şimali İrlandiya yığması isə kiçik olsa belə, inkişaf yolu keçib. Gənc, amma təcrübəli futbolçulara güvənən Maykl Onilin Şimali İrlandiyası kifayət qədər yaxşı təsir bağışlayır. Qitənin ortababı sayılan Şimali İrlandiya Azərbaycan kimi komandalarla matçda sözünü deyən yığmadır.
Rəqibin Britaniya komandası olduğunu unudan azarkeşlərin ümidi Belfastda puç oldu. Etiraf etmək lazımdır ki, Şimali İrlandiya hava ötürmələri və fiziki göstəricilərinə görə futbolçularımızı geridə qoydu. Üstəlik, səhv ötürmələrimiz və qeyri-dəqiq zərbələr, xətlər arasında əlaqənin zəif olması rəqibin işinə yaradı. Bununla da Şimali İrlandiya Azərbaycan yığmasının qapısından nə az, nə çox - düz, 4 cavabsız top keçirdi.
Şimali İrlandiya-Azərbaycan görüşündə baş məşqçimiz Robert Prosineçki də kifayət qədər səhvə yol verdi. Klubunda bir dəqiqə belə oynamayan futbolçunu start heyətə daxil etmək aşkar risk idi. Belfastda millimizin məntiqsiz oyunu, xəttlərarası anlaşılmamazlıq və rəqiblərin bizdən üstün oyun sərgiləməsi ciddi problemlərin tam həll olunmadığını sübut etdi. Klublarında start heyəti üzü görməyən, oyun praktikası olmayan Ramil Şeydayevin və Emin Mahmudovun millinin start heyətində meydana çıxması məşqçinin bağışlanmaz səhvi idi. Üstəlik, Arif Daşdəmirovun cinahda oynaya bilməməsinə göz yummaq olmazdı. Yaxşı futbolçudur, amma cinahdakı hücumların qarşısını ala bilmir. Son oyunda zədəli Rəşad Sadıxovun da olmaması müdafiədə ciddi səhvləri üzə çıxardı.
Seçmə mərhələdə 4 oyunda 7 xal toplayan Azərbaycan yığması son oyunda uduzsa belə tarixinin ən uğurlu mövsümünü keçirir. Növbəti oyunlarda daha bir qələbə xal ehtiyatımızı rekorda çatdıra bilər. Sadəcə, San Marino kimi komanda ilə qazanılan qələbə zamanı rəqibin zəifliyi də unudulmamalıdır. Ən vacibi isə komandamızın gücü real qiymətləndirilməlidir.
Millimizin Şimali İrlandiya ilə “DÇ-2018”in seçmə oyunu anti-rekordla əlamətdar oldu. Çünki yığmamız baş məşqçisi Robert Prosineçkinin rəhbərliyi altında ən acınacaqlı məğlubiyyətini aldı. 0:4 hesabı ilə uduzan komandamız xorvatiyalı mütəxəssisə görmədiyi darmadağını yaşatdı. 16-cı dəfə millimizi meydana çıxaran Prosineçki ən pis halda 3 top fərqli yenilgiyə üzülmüşdü. Bu, ötən il iyunun 7-də Serbiya ilə yoxlama matçında qeydə alınmışdı. 1:4 hesablı məğlubiyyət xorvatiyalının yığmamızda üzləşdiyi yeganə böyükhesablı məğlubiyyət idi. Seçmə mərhələdə ilk, ümumilikdə 2-ci darmadağın Belfastda yaşandı və daha ağır oldu. Qeyd edək ki, Prosineçki 16-cı matçda 6-cı dəfə yeniliyə şahidlik edib.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Robert Prosineçki “R+”a açıqlamasında Şimali İrlandiya ilə oyun və seçmə mərhələdə keçirilən görüşlər barədə bunları deyib: “İlk 3 qoldan sonra oyunumuzu tapa bilmədik. Buna baxmayaraq, irəli baxmalıyıq. Qalan oyunları düşünməliyik. Həvəsdən düşmək olmaz. Çexiya ilə müqayisədə 2 dəyişiklik etdim. Problem onda idi ki, ilk 3 qolda standart vəziyyətlərdə lazımi qədər diqqətli olmadıq. İkinci hissədə öz oyunumuzu sərgiləməyə çalışdıq. Amma alınmadı. Bu rəqib gələn il Bakıya gələcək. O oyun sıfırdan başlanacaq. Çalışacağıq ki, nəticə daha yaxşı olsun.
Hazırda 4 oyun keçirmişik, 3-ü səfərdə olub. Bugünədək gördüyüm işlərdən razıyam. Hələlik, 4 oyundan 7 xal yığmışıq. İşimizi davam etdirəcəyik.
İlk 3 oyunda qapımızdan qol buraxmadıq. Norveçi məğlub etdik. Fikrimcə, növbəti oyunlarda xalımızı artıracağıq. Seçmə mərhələdə qrupda ikinci yeri tutacağımız barədə proqnoz verməmişəm. Sadəcə, yığma mümkün qədər yaxşı çıxış etməyə çalışacaq. Futbolçularımıza əvvəlki kimi inanıram. Belfastda səhvlərimiz oldu, həm də bəxt bizdən üz döndərdi. Üzərimizdə daha çox işləmək lazımdır”.
Azərbaycan millisi növbəti rəsmi oyuna 2017-ci ilin martında çıxacaq. Həmin oyunda yığmamız Bakıda qrupun favoriti və lideri Almaniyanı qəbul edəcək.

Сборная Азербайджана удивила весь европейский континент своим стартом в отборочном цикле ЧМ-2018
Сборная Азербайджана по футболу удивила весь европейский континент, завоевав 7 очков в 4 играх отборочного цикла к чемпионату мира 2018 года.
Проводящая самую удачную серию сборная на старте обыграла команды Сан-Марино и Норвегии. Затем последовала выездная нулевая ничья со сборной Чехии. И лишь в четвертом туре команда Роберта Просинечки проиграла сборной Северной Ирландии.
Азербайджан начал отборочный цикл с победы в гостях над Сан-Марино со счетом 0:1. Но, несмотря на победу, игра показала наличие проблем в команде. В игре с Сан-Марино, относящейся к слабейшим командам европейского континента, азербайджанские футболисты лишь раз поразили чужие ворота, да и опасных моментов было создано не так много, причем допускались достаточно грубые ошибки.
Уже в следующей игре в Баку против Норвегии подопечные Просинечки за счет гола Максима Медведева одержали заслуженную победу со счетом 1:0. Всем известно, что некогда сильная сборная Норвегии переживает спад. И сборная Азербайджана воспользовалась представившейся возможностью и записала в свой актив 3 очка.
После безголевой ничьей на выезде со сборной Чехии даже самые пессимистично настроенные болельщики заговорили о возможности борьбы за второе место в группе. Надо учитывать, что Чехия после Евро-2016 рассталась с рядом опытных футболистов. Громящая любого соперника, сборная Яна Коллера, Павела Недведа и Петера Чеха сейчас испытывает болезненную смену поколений. Этот фактор позволил сборной Азербайджана добиться ничьей и увеличить количество очков до 7.
Сборная Азербайджана, наверное, единственная команда в мире, про которую даже главный тренер не может заранее сказать, как она сыграет в конкретной встрече. От команды, заработавшей 7 очков в трех играх и не получившей гола в свои ворота, перед игрой с Северной Ирландией уже ждали победы. Можно сказать, что болельщиков, пребывающих в состоянии эйфории, было даже большинство. Но они забыли, что Северная Ирландия уже совсем не та команда, что 4 года назад проиграла в Баку и смогла лишь добиться ничьей в Белфасте со сборной Азербайджана. В отборочном цикле к чемпионату мира 2014 года сборная Азербайджана сыграла вничью (1:1) в гостях с британцами, а в Баку победила со счетом 2:0.
Сегодняшняя Северная Ирландия - уже совсем другая команда, игравшая еще летом нынешнего года в финальной стадии чемпионата Европы и даже сумевшая выйти из группы в 1/8 финала. Команда Майкла Онила производит уже совсем другое впечатление. Относящаяся к середнячкам европейского футбола, Северная Ирландия горела жаждой реванша за игры с Азербайджаном четырехлетней давности.
В итоге надежды азербайджанских болельщиков потерпели фиаско. Надо признать, что Северная Ирландия оказалась на голову сильнее в физической подготовке и навесах. Плюс ошибки в передачах, неточные удары, слабая связь между звеньями азербайджанской команды сыграли на руку соперникам. В результате Северная Ирландия забила 4 безответных гола в ворота Камрана Агаева. Все это показало, что проблемы, и серьезные, в сборной все еще имеют место быть.
В этой игре ошибся с составом и главный тренер Роберт Просинечки. Выпускать на поле в стартовом составе Рамиля Шейдаева и Эмина Махмудова, не имеющих игровой практики в клубах, было очень рискованно, что и показала игра. Плюс нельзя закрывать глаза на то, что Ариф Дашдамиров, каким бы ни был хорошим футболистом, не может играть на фланге. Отсутствие на поле травмированного Рашада Садыхова еще более усугубило ошибки в обороне.
Тем не менее, несмотря на это поражение, сборная Азербайджана, набравшая 7 очков в 4 играх, проводит свой лучший сезон. Даже одна победа в оставшихся играх позволит набрать ей 10 очков, что станет рекордом для азербайджанской команды. Однако надо реально оценивать силу отечественной сборной и не впадать в эйфорию от побед над такими откровенно слабыми командами, как Сан-Марино.
Поражение в игре с Северной Ирландией стало также антирекордом для Роберта Просинечки. Под его руководством сборная Азербайджана еще не проигрывала с разрывом в 4 мяча. Худшим результатом для сборной Просинечки до этого был проигрыш сборной Сербии в товарищеской игре со счетом 4:1. Всего же за 16 игр команда Просинечки покидала поле побежденной 6 раз.
При этом сам Просинечки хочет перевернуть эту страницу и думает о будущих играх.
"Надо смотреть вперед, думать об оставшихся играх. Нельзя опускать руки. В сравнении с игрой в Чехии я сделал две замены. Проблема была в том, что первые три гола мы пропустили после стандартов, в таких случаях надо быть внимательнее. Во втором тайме попытались найти свою игру, но не получилось. Этот соперник приедет в Баку в следующем году. Ту игру мы начнем с чистого листа и постараемся добиться лучшего результата", - сказал R+ Роберт Просинечки.
"До сих пор мы провели 4 игры, три из которых на выезде, и завоевали 7 очков. В принципе я доволен, но нам надо продолжать работать. В первых трех играх не пропустили голов, победили Норвегию. Думаю, в предстоящих играх мы увеличим свой очковый багаж. Я не обещал, что мы займем второе место в группе, сейчас главное, чтобы сборная выступала на хорошем уровне. Я верю в футболистов, как и ранее. В Белфасте были ошибки, но нам и не повезло. Надо работать больше", - отметил главный тренер сборной Азербайджана.
В двух других встречах группы С Германия разгромила сборную Сан-Марино в гостях со счетом 0:8, а Чехия обыграла Норвегию 2:1.
Следующую игру подопечные Просинечки проведут в марте 2017 года в Баку против лидера группы сборной Германии.