İrəvan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesinin sabotajını davam etdirir
Qarabağ probleminin nizamlanması prosesi, deyəsən, yenidən dalana dirənib. Halbuki Azərbaycan və Ermənistan qoşunlarının təmas xəttində apreldə baş vermiş hərbi toqquşmalardan sonra prosesin dalandan çıxacağı gözlənilirdi. Ermənistan qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmaqla, status-kvonu dəyişməkdən qəti şəkildə imtina edir, bununla da münaqişə bölgəsində vəziyyəti məqsədyönlü şəkildə gərginləşdirir.
Məsuliyyət İrəvanın üzərinə düşür
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, düşmənin hərbi birləşmələri Ordumuzun mövqelərini mütəmadi olaraq qumbaraatanlardan, iriçaplı pulemyotlardan və 60 millimetrlik minaatanlardan atəşə tutur. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri isə öz növbəsində, cavab atəşi ilə düşməni susdurur. Nazirlik bildirir ki, «qoşunların təmas xəttində gərginliyin məqsədli şəkildə artırılmasına görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rejiminin üzərinə düşür».
İrəvanın son hərbi təxribatları Ermənistanın yeni Müdafiə naziri Vigen Sarqsyanın özünü yerli ictimaiyyətin gözündə təsdiqləmək istəyi ilə də bağlıdır. Bu «qoçaq» məmurcığaz Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə nümayişkaranə şəkildə səfər də edib, üstəlik, orada kifayət qədər «məntiqli» açıqlama ilə yadda qalıb: ermənilər «dünənki deyil, sabahkı müharibəyə hazırlaşmalıdır».
Müdafiə naziri Sarqsyan eyni soyadın daşıyıcısı olan prezidenti kimi, əlbəttə ki, «dünənki» müharibənin artıq baş verməyəcəyini bilir. İşğalçıların təcavüzkar siyasətdən əl çəkməməsi isə sabahkı müharibəni qaçılmaz edir. Azərbaycan Ermənistan rəhbərliyini dəfələrlə xəbərdar etdiyi kimi, imitasiya xarakterli danışıqlarda iştirak etməyəcək və torpaqlarını istənilən yolla azad edəcək. Odur ki, erməni hərbçilərinin aprel döyüşləri zamanı Azərbaycan Ordusunun azad etdiyi strateji yüksəkliklərə nəzarəti yenidən ələ almaq cəhdləri iflasa məhkumdur.
Maraqlıdır ki, qoşunların təmas xəttində vəziyyətin növbəti dəfə gərginləşməsi, İrəvanın Müdafiə nazirini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə göndərmək kimi siyasi demarşı ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin münaqişə regionuna növbəti səfəri ilə eyni vaxta təsadüf edib. Oktyabrın sonunda regiona gəlmiş vasitəçilər danışıqlar prosesini Vyana və Sankt-Peterburq görüşlərində əldə olunmuş razılaşmalar əsasında canlandırmağa çalışır. Moskva, Vaşinqton və Paris isə son zamanlar Ermənistanla-Azərbaycan arasında sülhə nail olunması imkanlarının xeyli azaldığını bir neçə dəfə bəyan edib; məsələn, ABŞ-ın Dövlət katibi Con Kerri və Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov münaqişənin yaxın zamanlarda həllinin mümkün olmadığını bildiriblər. Doğrudur, vasitəçilər sülh nizamlanması prosesinin uzanmasına görə özlərini o qədər də günahkar saymır. Halbuki, ATƏT-in Minsk qrupunun yaradıldığı vaxtdan ötən 25 ildə problemin həllinə çoxdan nail olmaq mümkün idi. Bunun üçün Ermənistan konkret olaraq Azərbaycan torpaqlarının işğalçısı kimi göstərilməli, ondan erməni qoşunlarının yad torpaqları tərk etməsini tələb edən beynəlxalq sənədlərə uyğun hərəkətə məcbur olunmalı idi. Lakin bunlar edilməyib. Odur ki, vasitəçilər münaqişə zonasında status-kvonun tezliklə dəyişdirilməsinin vacibliyinə dair bəyanatlarla kifayətlənməli olur. Üstəlik, bu tələbi işğalçı tərəf qəti şəkildə rədd edir, Azərbaycan torpaqlarının işğalı nəticəsində yaranmış vəziyyəti dəyişmək istəmir.
Həmsədrlərin Bakıya bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı amerikalı vasitəçi Ceyms Uorlik bir sıra vacib bəyanatlar səsləndirib. Onun fikirləri beynəlxalq vasitəçilərin Azərbaycan torpaqlarının ermənilər tərəfindən işğalı nəticəsində yaranmış status-kvonun qorunub-saxlanmasının mümkünsüzlüyünü anladığını göstərir. Uorlik bildirib ki, işğal altındakı torpaqlar Azərbaycana qaytarılmadan, sülh razılaşmasını əldə etmək mümkün olmayacaq. Bundan başqa, amerikalı diplomat bildirib ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qaytarılması, həmçinin münaqişə zonasına beynəlxalq sülhməramlıların yerləşdirilməsi «danışıqların elementləri» olaraq qalır.
Uorlikin dilə gətirdiyi daha bir maraqlı məqam: həmsədrlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağın gələcək statusunun müəyyənləşdirilməsi məsələsini gündəmə gətirməsini alqışlayır. Həqiqətən də, rəsmi Bakı Azərbaycan Dövlətinin Dağlıq Qarabağ ermənilərinə Azərbaycanın tərkibində ən yüksək muxtariyyət verməyə hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib. «Rossiya seqodnya» agentliyinin Baş direktoru Dmitri Kiselyova bu yaxınlarda verdiyi müsahibəsində isə Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Dağlıq Qarabağa muxtar respublika statusu verməyə hazır olduğunu bir daha dilə gətirib. Amma beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazisinin beşdəbiri hələ də işğal altında olan Azərbaycandan daha böyük güzəştlər gözləmək mümkün deyil.
İlham Əliyevin problemin həlli yollarının müzakirəsi üçün Ermənistan Prezidenti Serj Sarqsyanla yenidən görüşməyə hazır olması da Azərbaycanın sülhsevər mövqeyini göstərir. Amma təəssüf ki, Ermənistan kompromisə getmək istəmir və bununla da problemin dinc yolla həlli şanslarını sıfıra endirir; məsələn, Ermənistanın Karen Karapetyanın başçılıq etdiyi yeni hökuməti öz proqramına «bir qarış torpağı da qaytarmamaq» prinsipini daxil edib və bu, əslində, İrəvanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarını xoşluqla qaytarmaqdan birmənalı imtinası deməkdir.
Daha bir maraqlı məqam: nə zaman ki, danışıqlar prosesi Ermənistanı işğal etdiyi Azərbaycan torapqlarından çıxmaq məcburiyyəti ilə üz-üzə qoyur, İrəvandan qəddar «qırğı»ların səsi daha çox gəlməyə başlayır. Misal kimi, 1990-cı illərin əvvəllərində silahsız azərbaycanlı uşaqlara, qadın və qocalara qarşı törətdiyi qətliamlarla yadda qalmış, «Komandos» ləqəbli peşəkar quldur Arkadi Ter-Tadevosyanı göstərmək olar. Xəstə xülyalarını reallıq kimi təqdim edən bu gicbəsər «20 dəqiqədə bütünlükdə Azərbaycanı partladacağı» ilə hədələyir.
Halbuki, hələ apreldə Azərbaycan Ordusu işğal altındakı Qarabağın tərifli «müdafiə xətti» haqqında mifi darmadağın edən zaman Tadevosyan kimilər Azərbaycanın hərbi qüdrəti qarşısında qorxuya düşmüşdü. Erməni işğalçıların bir neçə strateji mövqedən sıxışdırılıb-çıxarılmasından bir neçə ay sonra isə deyəsən, erməni xadimləri yenidən əzələ nümayiş etdirmək fikrinə düşüb. Onları, güman ki, növbəti dəfə cəsarətləndirən Rusiyanın Ermənistana verdiyi «İsgəndər» zenit-raket kompleksləridir. Lakin Azərbaycanın Müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov «İsgəndər»li işğalçıların gözləntilərinin qeyri-adekvat olduğuna dair tutarlı əsaslar gətirib: «Bu, regionda qüvvələr balansını işğalçı tərəfin xeyrinə dəyişməyib. Biz bütün istiqamətlərdə mütləq üstünlük əldə etmişik. Düşmənin istifadə edə biləcəyi bir neçə qurğuya Azərbaycan Silahlı Qüvvələri əlimizdə olan minlərlə raket və hərbi vasitə ilə cavab verə bilər. Silahlı Qüvvələrimiz düşmənin istənilən məsafədəki hərbi infrastrukturunu məhv etmək iqtidarındadır. Ermənistanın bu raketlərdən istifadə ilə bağlı hədələri yalandan başqa bir şey deyil».
Erməni hərbçilərinin «cəsarət»ini qiymətləndirən zaman İrəvanın mütəmadi olaraq Moskva və Kollektikv Təhülkəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına (KTMT) işarə etməsinə də toxunmaq lazımdır. İrəvanda az-çox sağlam düşünə bilən insanlar anlayır ki, ermənilərin işğal etdiyi Qarabağ uğrunda tammiqyaslı müharibə başlayarsa, Rusiyanın təcavüzkar Ermənistanı müdafiə etməsi üçün heç bir siyasi-hüquqi əsas olmayacaq. Xüsusilə də bu, KTMT-yə də aiddir: Ermənistan istisna olmaqla, təşkilatın bütün üzvlərinin Azərbaycanla sıx, dostluq münasibətləri var. Bu mənada, KTMT-nin bu yaxınlarda İrəvanda keçirilmiş sammiti də maraqlı olub. Erməni siyasətçiləri və ekspertləri toplantıda rusiyapərəst blokun Ermənistanın «Qarabağ iddiaları»na çoxdan gözlənilən dəstəyi verəcəyinə ümid etsələr də, ümidləri puç olub. Təşkilat bu məsələdə Ermənistana heç bir dəstək nümayiş etdirməyib. Bu dəstək özünü təşkilata Ermənistan nümayəndəsinin Baş katib seçilməsində də göstərməyib. Bu məsələ məhz təşkilat üzvlərinin KTMT-nin başında Azərbaycanla silahlı münaqişə şəraitində olan dövlətin təmsilçisini görmək istəməməsi üzündən təxirə salınıb.
Bu arada Ermənistanın təxribatçı siyasətinə son günlər daha bir ştrix də əlavə olunub. İrəvanda qondarma «DQR»in adının dəyişdirilərək, «Artsax respublikası» qoyulması məsələsi gündəmə gətirilib. Əslində, erməni işğalçıları illərdir ki, işğal altındakı Qarabağda tarixi adları dəyişməklə məşğuldur (tarixi Azərbaycan torapqları olan İrəvan, Zəngəzur və Göyçə vilayətlərində yaradılmış Ermənistan respublikasının özündə toponimlərin erməni adları ilə əvəzlənməsi də öz yerində). Amma bu dəfə bir məqama xüsusi diqqət yetirmək lazımdır: Qarabağın adının dəyişdirilərək «Artsax» (yeri gəlmişkən, «Artsax» sözünün də ermənilərə heç bir aidiyyəti yoxdur və o, türk leksikası ilə qədim Alban dövlətinin tarixi ilə bağlıdır) qoyulması İrəvanın sülh prosesində müəyyən güzəştlərə getmək məcburiyyətinə qaldığı vaxta təsadüf edir. Bu səbəbdən, rəsmi Bakı Ermənistanın «Artsax» təşəbbüsünü beynəlxalq birliyin çaşdırılmasına, danışıqlar prosesinə əlavə maneələrin ortaya çıxarılmasına cəhd kimi qiymətləndirib. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir ki, Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış separatçı rejimin adının dəyişdirilərək, “Artsax respublikası”adlandırılması cəhdi Ermənistanın məsələnin mahiyyətindən yayınmaq və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq siyasətinin növbəti nümunəsidir.
Lakin aydındır ki, İrəvanın bütün bu hiylələri vəziyyəti dəyişməyə, münaqişənin inkişafına hər hansı təsir göstərməyə qadir deyil. Problem yalnız ermənilərin Qarabağın işğalına son qoyması, münaqişə regionunda beynəlxalq hüququn zəfər çalması ilə mümkündür. Son günlərdə ermənilərin cəbhə xəttində yenidən fəallaşması da təxribatdır və rəsmi İrəvanın erməni ictimaiyyətinin diqqətini ölkədə daha da ağırlaşmış iqtisadi vəziyyətdən yayındırmaq məqsədi güdür. Ermənistan iqtisadiyyatının göstəriciləri ölkədə kollapsın qaçılmazlığına heç bir şübhə qoymur. Bu ilin sonuna Ermənistanın ümumi dövlət borcu 5,9 milyard dollar təşkil edir. Ölkənin Maliyyə Nazirliyi məcburiyyət qarşısında qalaraq bəyan edib ki, Ermənistanın xarici borcu 2016-cı ilin sonuna ÜDM-in 43,7%-dən 54,4%-dək artacaq. Bununla yanaşı, ölkədə demoqrafik böhran da dərinləşir. Son məlumatlara görə, 2016-cı il oktyabrın 1-də Ermənistanda daimi yaşayan əhalinin sayı 2 milyon 993,9 nəfər olub. Bu, ilin əvvəlilə müqayisədə 4,7 min nəfər azdır. İndi, erməni statistikləri 1992-ci ilin sonunda ölkə əhalisinin 3,6 milyon nəfər olduğunu həsrətlə xatırlayır. Ümumilikdə, ölkənin 1991-ci ildə müstəqilliyini elan etməsindən sonra, Ermənistanda əhalinin sayı 634,7 min nəfər azalıb.
Beləliklə, demoqrafik böhran Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin işğalından istfadə edərək hakimiyyətdə qalmaq və varlanmaq məqsədi güdən Ermənistan rəhbərliyinin siyasətinin ölkə əhalisinə məhvedici təsirinin göstəricisidir. Halbuki, erməni ictimaiyyətinin bir məqamı anlamasının vaxtı çoxdan çatıb: Ermənistanın çiçəklənməsi, layiqli gələcək qurması, bütünlükdə regionda isə sabitlik və təhlükəsizliyin bərqərar olması yalnız Azərbaycana qarşı təcavüzə son qoyulmasından keçir. Bu, istər indiki, istərsə də gələcək nəsillərin rifahı üçün vacibdir.
Sarqsyan qaragüruhu Avetyanın arzusuna qarşı
Azərbaycan öz növbəsində, regionun bütün dövlətləri və xalqlarının maraqlarına uyğun hərtərəfli əməkdaşlığa hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib və edir. Bu, Ermənistanın Qafqa-Xəzər inteqrasiya prosesinə qoşulmasını da nəzərdə tutur. Amma bunun üçün əvvəlcə erməni tərəfi Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymalıdır. Bakı eyni dərəcədə tolerantlıq və humanizm də nümayiş etdirir. Bunun bariz nümunəsi kimi, erməni hüquq müdafiəçiləri Vahe Avetyan ilə Vaan Martirosyanın Bakıya gəlmələrini göstərmək olar. Onlar Bakıya «Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: əsas maneələr və nizamlama perspektivləri. Ermənistan və Azərbaycandan baxış» beynəlxalq konfransında iştirak etmək üçün təşrif buyurublar. İstər Avetyan, istərsə də Martirosyan əsl cəsarət, obyektivlik nümayiş etdirdikləri üçün Ermənistanda “izqoy” elan olunublar və vətənlərindən kənarda yaşamağa məcburdurlar. Avetyan Bakıya gəlməyi, Xocalı soyqırımı qurbanlarının abidəsi önündə baş əyməyi çoxdan arzuladığını gizlətmir. Bakıya gələr-gəlməz o, bu istəyini yerinə yetirib: «Arzu edirəm ki, biz - iki xalq - yanaşı, sülh əşraitində yaşayaq. Bizim talelərimiz bir-birilə bağlıdır. Biz milli ədavət təbliğatını özümüz, vasitəçilər olmadan dayandırmalıyıq». Avetyan münaqişənin həllini Dağlıq Qarabağa Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində yüksək muxtariyyətin verilməsində görür.
Vaan Martirosyana gəlincə, o, əmindir ki, «nə qədər ki, Ermənistanda Xocalı soyqırımını törətmiş qüvvələr hakimiyyətdədir, barışıq olmayacaq». Onun sözlərinə görə, Bakıda dövlətin mühafizə etdiyi erməni kilsəsinin olduğu, Azərbaycanın regionlarında erməni ziyarətgahlarının qaldığı, paytaxtda isə 38 min erməninin yaşadığı ermənilərdən gizlədilir.
Ermənistanın hakim rejiminin təxribatı ilə Qarabağ münaqişəsi bölgəsində gərginliyin artırılması, İrəvanın qoşunlarını Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən könüllü olaraq çıxarmaqdan imtinası həqiqətən də, iki ölkə arasında tezliklə sülhün bərqərar olacağına ümid yeri qoymur. Beləliklə, Qarabağda sülh perspektivi cinayətkar Sarqsyan qaragüruhunun yürütdüqü hazırkı siyasətin girovu olaraq qalır.

THE TRICKS OF INVADERS
Apparently, the settlement of the Karabakh conflict is thoroughly stuck in a deadlock state. There was a chance to settle it after the April skirmish on the contact line of Azerbaijani and Armenian troops. Armenia is categorically against the prospects of changing the status quo and rejects the withdrawal of its troops from the occupied territories of Azerbaijan, deliberately aggravating the situation in the conflict region.
The responsibility falls on Yerevan
According to the Azerbaijani Ministry of Defense, the Armenian military units regularly fire at the positions of our troops from rocket-propelled grenades, heavy machine guns and 60-millimeter mortars. The Azerbaijani Armed Forces shoot back to suppress the agression. The Azerbaijani Defense Ministry has warned that “the responsibility for a deliberate aggravation of the situation on the contact line falls completely on the Armenian military-political regime.”
Yerevan’s recent military provocations demonstrate, to a large extent, the attempts of the newly appointed Armenian Minister of Defense of Armenia, Vigen Sargsyan, to establish himself in the eyes of the local population. This “brave” bureaucrat has defiantly visited the occupied territories of Azerbaijan, where he has expressed quite “logically” that the Armenians needed to “prepare to not past but to future war.”
Vigen Sargsyan, as well as the President Serzh Sargsyan, are well aware of the fact that there will be no “past war”, while the “future war” is inevitable, given the reluctance of aggressors to stop the occupation. Azerbaijan has repeatedly warned the Armenian leadership that it would not tolerate the simulation of negotiations, and would liberate the occupied lands by any means. So, all the efforts of the Armenian military, focused on regaining control of strategic positions retaken by the Azerbaijani army during the April skirmish, are doomed to complete failure.
It is noteworthy that the escalation of situation on the contact line of troops, accompanied by such a political demarche of Yerevan as the visit of the Armenian Minister of Defense to the occupied territories of Azerbaijan, coincided with the visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to the conflict region by the end of October. The mediators are trying to intensify the negotiation process on the basis of agreements reached at the summits held in Vienna and St. Petersburg. In recent years, Moscow, Washington, and Paris have repeatedly stated that the opportunities to sign a peace agreement between Azerbaijan and Armenia were significantly narrowing. In particular, the US Secretary of State, John Kerry, and the Russian presidential aide, Yuri Ushakov, have expressed that it was impossible to resolve the conflict in the near future. However, the co-chairs do not find themselves responsible in delaying the peace process, even though the peace could be reached long ago during almost 25 years since the establishment of the OSCE Minsk Group. It was enough to indicate clearly that Armenia was the occupant of the Azerbaijani territories and make Armenia implement international legal instruments that require the immediate withdrawal of Armenian troops from foreign lands. This was never done. Therefore, the intermediaries limit themselves to statements about the need to change rapidly the status quo in the conflict region. However, the Armenian aggressors, not willing to change the circumstances prevailing after the occupation, decisively reject this necessity.
During a recent visit of the OSCE Minisk Group’s co-chairs to Baku, the US representative, James Warlick, made a number of important statements, indicating that international mediators are aware of impossibility of maintaining the status quo, which has developed thanks to the Armenian occupation. He said that the peace agreement could not be achieved without the return of the occupied territories under the control of Azerbaijan. In addition, Mr. Warlick confirmed that the return of refugees and IDPs to their lands, as well as the deployment of international peacekeepers in the conflict region remain “the elements of negotiations”.
Mr. Warlick has also marked another very remarkable aspect: the co-chairs welcomed the proposal made by President Ilham Aliyev regarding the future status of Nagorno Karabakh. Indeed, official Baku has repeatedly stated about the readiness of the Azerbaijani state to provide the Armenians of Nagorno-Karabakh the highest degree of autonomy within our country. In a recent interview with the General Director of Russia Today, Dmitry Kiselev, President Aliyev reiterated that Azerbaijan was ready to grant Nagorno-Karabakh the status of an autonomous republic. However, given that one fifth of the international recognized Azerbaijani territories remain under the Armenian occupation, Azerbaijan will not agree to any other major concessions.
The willingness of President Aliyev to meet again with the Armenian President, Serzh Sargsyan, to negotiate on the Karabakh settlement reaffirms a peaceable position of Azerbaijan. Unfortunately, Armenia continues to demonstrate an uncompromising stance, leaving no chance to the peaceful settlement of the conflict. In particular, the new Armenian government led by Karen Karapetian has included the principle of “not a single inch of land” in his program, which, in fact, means Yerevan's refusal to return the occupied territories to Azerbaijan voluntarily.
It is worth mentioning that the notorious voices of “hawks” from Yerevan are increasingly heard at a time when the negotiating process urges Armenia to agree on the withdrawal of troops from the occupied territories. An example is the statements of Arkady Ter-Tadevosian, a professional thug nicknamed “Commandos”, who became notorious in the early 1990s, killing unarmed Azerbaijani children, women and the elders. By revealing his sick dreams as a reality, he threatens to “blow up the whole of Azerbaijan in 20 minutes.”
But in April, when the Azerbaijani army debunked the Armenian myth of the vaunted “line of defense” in the occupied Karabakh, Tadevosian and his fellows were full of dread thanks to the power of Azerbaijan's military potential. A few months after the ousting of the Armenian occupants from a number of strategic positions, the Yerevan elite seems to engage in reckless saber rattling again. Most likely, they are inspired by another surge of “courage” due to the transfer of the Russian air defense missile systems, Iskander, to Armenia. However, the Azerbaijani Defense Minister, Colonel-General Zakir Hasanov, has provided strong arguments concerning the inadequacy of the hopes of Armenian occupiers: “This has not changed the military balance in the region in favor of the enemy. We have the full advantage in all directions. The Azerbaijani Armed Forces can respond to a few Armenian devices with thousands of missiles and weapons of war located in our arsenal. Our forces are able to destroy the military infrastructure of the enemy at any distance. The Armenian threats regarding the use of these missiles is nothing more than a fiction.”
In assessing the “courage” of the Armenian military, one cannot ignore Yerevan's continuous appeals to Moscow and the Organization of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). More or less sane people in Yerevan are aware that in case of resumption of full-scale war, Russia will not defend the Armenian aggressors based on any political and legal grounds. This is even more important in connection with the activities of the CSTO, whose members, with the exception of Armenia, maintain very close and friendly relations with Azerbaijan. The recent CSTO summit in Yerevan was notable since the Armenian politicians and experts attributed many expectations concerning the long-awaited support of Armenia's ambitions in Karabakh by the pro-Russian military bloc. However, the Armenian invaders did not get this support. Even on the proposed election of an Armenian representative as the Secretary General of the CSTO. This issue was deferred mainly because other members of the organization did not want to see a representative of the conflicting country as the head of the organization.
Meanwhile, Armenia's provocative policies were noteworthy in recent days as well. Yerevan raised the issue of changing the name of the so-called “Nagorno Karabakh Republic” to “Artsakh Republic”. Actually, the Armenian invaders have been changing the historical names of localities in the occupied Karabakh for years (not to mention the changes in location names on the territory of the Republic of Armenia, created on ancient Azerbaijani regions of Irevan, Zangezur, and Goycha). However, in this case, this frenzy about changing Karabakh to Artsakh (by the way, the word Artsakh is not related to the Armenians, but the Turkish vocabulary and the history of the ancient state of Albania) took place when Yerevan was urged to make concessions as a pledge to continue the peace process. Therefore, Baku regarded Armenia's initiative as an attempt to mislead the international community and to create additional obstacles in the negotiation process. According to the Foreign Ministry of Azerbaijan, the demonstrative process of changing geographic names in the occupied territories of our country is yet another example of Armenia’s deviation from the spirit of issue and deceive the international community.
However, it is clear that all these tricks cannot to change the situation and affect the course of the conflict, the settlement of which is possible only on the basis of the termination of the Armenian occupation of Karabakh and the triumph of international law in the conflict region. Yet another Armenian provocation has been observed recently due to the activity of Armenian militarists on the front line. It is a desire of Yerevan to distract the attention of the majority of the Armenian population from the worsening economic situation in the country. The indicators of Armenian economy are so impressive that there is no doubt about the irreversibility of its collapse. The total public debt of Armenia by the end of this year will reach $5.9 billion. The Armenian Ministry of Finance was urged to confess that Armenia's foreign debt would rise from 43.7% to 54.4% of GDP by the end of 2016. Meanwhile, the demographic crisis in the country is also aggravating. According to the latest data, the number of permanent population of Armenia amounted to 2 million 993.9 on October 1, 2016, which is 4.7 thousand less than at the beginning of the year. The Armenian statistics remember with nostalgia that at the end of 1992, the national population was 3.6 million. In general, the Armenian population has decreased by 634.7 thousand people since 1991.
Thus, the demographic crisis is the most striking evidence of detrimental governmental policy imposed over Armenia's population. The government, which is pursuing a goal of gaining and retaining the power in the wake of Karabakh’s occupation. Whereas the Armenian community must understand that only by ending the aggression against Azerbaijan, Armenia will have a chance for prosperity and a decent future, and ensure stability and security in the whole region for the benefit of present and future generations.
Sargsyan’s clan vs. Avetian’s dreams
Azerbaijan has repeatedly expressed its readiness to establish comprehensive cooperation in the interests of all states and peoples of the region, namely the inclusion of Armenia in the Caucasus-Caspian integration, but only after the de-occupation of our lands. Azerbaijan also demonstrates genuine examples of tolerance and humanism, as was recently evidenced by human rights activists, Vahe Avetian and Vahan Martirosian, during their arrival to Baku to take part at the international conference “The Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict: the main obstacles and settlement prospects. Views from Armenia and Azerbaijan.” Both of them, due to their truly bold and objective position became outcasts in Armenia and are now forced to live abroad. Avetian does not hide that he wanted to visit to Baku for a long time and to bow before the monument to the victims of the Khojaly genocide. And he did so. “I wish that we, the two people, live peacefully side by side since we are bound by fate. We must stop the propagation of ethnic hatred ourselves, without intermediaries.” For Avetian, the resolution of the conflict means granting Nagorno-Karabakh a high degree of autonomy without violating the territorial integrity of Azerbaijan.
Vahan Martirosian believes that “as long as Armenia is ruled by the power, which is the culprit of the Khojaly genocide, there will be no reconciliation.” According to him, the Armenians hide the fact that there is an Armenian church under the state protection in Baku and there are Armenian shrines in the regions of Azerbaijan. Also, 38 thousand Armenians still live in the capital of Azerbaijan.
The escalation of tensions in the region, which is provoked by the ruling Armenian regime, as well as Yerevan’s rejection to voluntarily withdraw the Armenian troops from the occupied lands of Azerbaijan do not leave hopes for an early establishment of peace between the two conflicting countries. The prospects for peace in Karabakh continues to remain a hostage of Sargsyan’s criminal clan.