KREML İLƏ ATLANTİKA ARASINDA
Bolqarıstan və Moldovada keçirilən prezident seçkiləri müasir Avropa geosiyasətinin mahiyyətini ortaya qoydu
Bolqarıstanda və Moldovada prezident seçkiləri qlobal geosiyasətin təsiri altında keçib. Hər iki ölkədə hakimiyyətə istər vətənində, istərsə də Avropada rusiyapərəst siyasətçilər kimi tanınan solçu liderlər gəlib. Bəs bu Şərqi Avropa regionunun real olaraq Atlantik strategiyadan uzaqlaşacağı anlamına gəlirmi?
Həm Bolqarıstanda, həm də Moldovadakı Prezident seçkilərində Rusiya ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılmasını vacib sayan sol-mərkəzçi namizədlər qələbə qazanıb. Moldovada sabiq Baş nazir İqor Dodon qalib gəlib. O, seçkinin ikinci turunda 55% səslə sağçı Fəaliyyət və Həmrəylik Partiyasının namizədi, Dünya Bankının sabiq məmuru, 44% səs toplamış Mayya Sandunu üstələyib.
Bolqarıstanda isə dövlət başçısı postuna seçkini HHQ-nin sabiq komandanı, general-mayor Rumen Radev qazanıb. O, ilk turda əsas rəqibi, parlamentin sədri, «Vətəndaşlar Bolqarıstanın Avropa inkişafı uğrunda» partiyasının lideri Tsetska Tsaçevanı cəmi 3% səslə üstələmişdisə, ikinci turda daha inamlı qələbə qazanıb - bu mərhələdə seçicilərin, təxminən, 60%-i Radevə səs verib.
Moldovanın yeni seçilmiş Prezidenti İqor Dodon qələbədən dərhal sonra Rusiya ilə strateji tərəfdaşlığı bərpa etmək niyyətini bəyan edib. Onun separatçı Dnestryanı bölgə ilə dialoqun vacibliyi haqqında dediklərini, Moldova ilə Rumıniyanın birləşməsinə müsbət yanaşan təşkilatların fəaliyyətinə qadağa qoyulması təşəbbüsünü və Kişinyovun xarici siyasətinin əsasında neytrallıq prinsipinin dayanmalı olduğuna dair fikirlərini məhz bu konteksdə qiymətləndirmək lazımdır. Üstəlik, Dodon prezident kimi ilk səfərini məhz Moskvaya etmək niyyətindədir.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də deyəsən, Dodonun qələbəsindən məmnundur. Çünki bu nəticə, əslində, Moldovada seçicilərin əksəriyyətinin «ölkədə sosial-iqtisadi sabitliyin əldə edilməsi, xarici siyasi prioritetlərin balanslı qurulmasına» tərəfdar olduğunu göstərib.
Bolqarıstan sosialistlərinin namizədi, general-mayor Rumen Radev də ölkənin avropalaşdırılmasına tərəfdar sağçılardan fərqli olaraq, seçkiqabağı kampaniya zamanı milli dəyərlərin qorunub-saxlanılmasının, ümum-Avropa siyasətində xalqın maraqlarına əməl olunmasının vacibliyini bildirirdi.
Qaliblərin mövqeyindəki bu məqamların xüsusi qabardılması heç də təsadüf deyil. İstər Bolqarıstanda, istərsə də Moldovada seçicilər hakimiyyətin korrupsiyalaşmasından narazıdır. Onlar xüsusilə ölkədə sosialist sisteminin dağılmasından sonra bu halın daha da artmasına, üstəlik, ölkələrinin bir çox Qərb dövlətlərindən geri qalmasına etiraz edirlər; məsələn, İqor Dodon hesab edir ki, son illərdə ölkənin Avropa İttifaqına üzv olmasını istəyən Moldova vətəndaşlarının sayının iki dəfə azalmasına səbəb, Qərbdən olan kuratorların geosiyasi məqsədlər üzündən korrupsiyalaşmış yerli elitanı dəstəkləməsidir. Doğrudan da, Moldovada sosialist namizədin qələbəsini şərtləndirən amillər arasında 2015-ci ilin sonunda ölkənin 3 iri bankından 1 milyard dolların ofşorlara yönəldilməsi ilə bağlı qalmaqal da var. O zaman banklardan vəsaitin oğurlanmasına görə, günahkarlar arasında Moldovanın həmin dövrdəki Baş naziri, Liberal-Demokrat Partiyasının lideri Vladimir Filatın da adı çəkilirdi. O, məhz bu səbəbdən, 9 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Bolqarıstanda isə insanlar Avropa instansiyalarının bolqarların yaşam şəraitinin tezliklə yaxşılaşacağına dair vədlərindən bezib. Bolqarıstanın Aİ-yə üzv olması ilə ölkəyə rifah əvəzinə yoxsulluq və korrupsiya gəlib. Bu, gənclərin ölkəni kütləvi şəkildə tərk etməsinə yol açıb.
İtaliyanın «La Repubblica» qəzeti yazır ki, istər Bolqarıstanda, istərsə də Moldovada «xalqın korrupsiyanın dağıdıcı nəticələrindən, yoxsulluqdan bezməsi» açıq Rusiyapərəst mövqe nümayiş etdirən, Putinlə dost olan liderlərin populyarlığını artırıb. Bu da «Aİ və NATO, ümumiyyətlə, bütünlükdə Qərb üçün ciddi sarsıntıdır».
Qərbin Ukrayna hadisələrinin ardından antirusiya sanksiyaları tətbiq etməsindən sonra hər iki dunayətrafı respublikada iqtisadi böhran daha da güclənib. Məhz bu sanksiyalar üzündən Bolqarıstanla Moldova kənd təsərrüfatı məhsullarının əsas satış bazarı olan Rusiyanı itirib. Rusiyanın Moldovadan kənd təsərrüfatı məhsullarının idxalına qadağa qoyması bu respublikaya xüsüsilə ciddi zərbə olub. Buna səbəb Kişinyovun Aİ ilə assosiativ saziş imzalamasıdır. Odur ki, İqor Dodon Rusiyaya ixracın bərpasını qarşısına məqsəd qoyub.
Bolqarıstana gəlincə, «Cənub axını» strateji qaz kəmərinin bu ölkənin ərazisindən keçəcəyinə olan ümidlərin iflasa uğramasını bolqarlar üçün ciddi zərbə saymaq olar. Ölkənin keçmiş rəhbərliyinin bu layihədən məhz Aİ-nin aşkar təzyiqi nəticəsində imtina etdiyinə şübhə yoxdur - Brüssel bununla qitənin enerji bazarında Rusiyanın mövqeyini zəiflətməyə çalışırdı.
Bəs İqor Dodon ilə Rumen Radevin seçkiqabağı vədləri onların real imkanları ilə nə qədər üst-üstə düşür? İlk növbədə, nəzərə alınmalıdır ki, hər iki ölkədə prezidentin səlahiyyətləri  məhdud olmaqla yanaşı, parlamentdə çoxluq sağçıların əlindədir. Amma sosialistlər parlamentə nəzarəti ələ keçirmək üçün növbədənkənar parlament seçkisi təşəbbüsü ilə çıxış edə bilər. Dodonun başqa niyyəti də var. O, Konstitusiyaya dəyişikliklərin edilməsi və prezidentin səlahiyyətlərinin artırılması üçün referendum təşkil etmək istəyini gizlətmir. Məsələ ondadır ki, Moldovada dövlət başçısını ötən illərdə olduğu kimi, parlament seçsəydi, Dodon, çətin ki, qələbə qazanardı. Çünki hazırda Moldovada hakim koalisiya (101 deputatın 56-sı) Avropapərəst Demokratlar Partiyası ilə Liberal Partiyadan ibarətdir. Bununla yanaşı, ölkənin Konstitusiya Məhkəməsi bu ilin martında Moldovada prezidentin parlament tərəfindən seçilməsinin Əsas Qanuna zidd olduğu haqqında qərar çıxarıb və 1996-cı ildən sonra ilk dəfə bu seçki ümumxalq səsverməsi ilə keçirilib. Məhz bu üzdən Dodonun dövlət başçısı seçilməsi mümkün olub. Məntiqlə, indi o, ölkədə prezidentlik institutunun möhkəmləndirilməsinə çalışacaq.
Amma Dodon ilə Radevin qarşısında parlament idarəçiliyi sistemindən daha ciddi faktor var. Sağçılar prezident seçkilərini uduzsa da, bu məğlubiyyət ciddi fərqlə olmayıb. Həm Bolqarıstanda, həm də Moldovada əhalinin, demək olar ki, yarısı seçilmiş prezidentlərin elan etdiyi siyasi xəttin əleyhinədir. Onlar ölkələrində avropapərəst strategiyanın davam etdirilməsini istəyir və hər iki dövlətin yeni başçıları bununla hesablaşmalı olacaq. Bundan başqa, Dodon ilə Radev tezliklə ciddi iqtisadi uğurlara nail olmazlarsa, onlara səs vermiş seçicilər tərəfindən belə, tənqid olunmağa başlayacaqlar. Qaliblər üçün əsas problem də budur: Bolqarıstanla - Moldovanın iqtisadi böhrandan tezliklə çıxmaq şansı çox azdır. Brüsselin son 3 ildəki sanksiyalar siyasəti  dövründə Moskvanın da cavab addımları ilə Rusiya bazarları yerli istehsalçıların və onun Avrasiya İqtisadi İttifaqından (Aİİ) olan tərəfdaşlarının məhsulları ilə dolub. İndi, Kremlin Moldova və ya Bolqarıstan istehsalçılarına rusiyalı istehsalçıların ziyanına olan hər hansı güzəştlər edəcəyi inandırıcı deyil. Moldova bəlkə də özünü AAİ-nin orbitinə sala bilər (Dodon seçki kampaniyası zamanı buna açıq eyham vurub), Bolqarıstanın siyasəti isə sırf onun öz rəhbərliyindən asılı deyil. Sofiyanın Aİ çərçivəsində bir sıra öhdəlikləri də var. Odur ki, Redev real anti-Qərb siyasəti yürüdərsə, Brüssel Bolqarıstanı maliyyə dəstəyindən tam məhrum edə bilər. Bu halda ölkə tam iqtisadi kollaps halına düşəcək. Bunu anlayan Radev deyib: «Bolqarıstan Aİ ilə NATO-nun üzvüdür. Bizim alternativimiz yoxdur. Amma bu, o demək deyil ki, biz bu birliklərdən kənarda özümüzə düşmən qazanmalıyıq. Avrofiliya rusofobiya demək deyil».
Moldovaya gəlincə, o, Aİ-nin üzvü olmasa da, Brüssel Şərqi Avropanın ən yoxsul ölkəsində anti-Qərb qyamının baş qaldıracağı təqdirdə, Kişinyovu nələrin gözlədiyini gizlətmir. Üstəlik, Moldova elitasının əsas hissəsi Avropa dairələri ilə sıx bağlıdır. Aİ-nin nümayəndə heyətinin başçısı Pikka Tapiolinin Kişinyovda səsləndirdiyi bəyanat da təsadüf deyildi: «Bizim Moldova ilə çox düşünülmüş münasibətlərimiz var. Bu, bizim üçün çox əhəmiyyətli ölkə, strateji əhəmiyyətli qonşudur. Kişinyovla-Brüssel arasında münasibətlər o qədər dərindir ki, onları belə asanca pozmaq, dağıtmaq mümkün deyil».
Beləliklə, bir var mövcud vəziyyəti tənqid etmək, biri də var, artıq Avropaya inteqrasiya üzərində qurulmuş sistemi yenidən formalaşdırmaq. Bundan başqa, əksər bolqar və moldovalının seçimi avro-Atlantik məkanda trendin dəyişkən olduğunu bir daha sübut edib. Son onillikdə burada qloballaşma iddialarına malik neoliberal düzən mövcud olub. Lakin Avropada yaşanan proseslər sosial yönümlü siyasətə təlabatın artdığı haqda danışmağa əsas verir. Bununla bərabər, qloballaşmaya qarşı olanlar da artır və bu, yeni millətçilik dalğası ilə sıx bağlıdır. Moldova və Bolqarıstanda keçirilmiş prezident seçkilərində rusiyapərəst namizədlərin qələbə qazanması məhz belə əhvalın - sırf milli maraqların üstün tutulmağa başladığının göstəricisidir. “Köhnə Qitə”nin Avropa institutlarının və onların strategiyasının dəyişəcəyini vəd edən bir sıra böhranlarla («Brekzit», miqrasiya, terror, bir sıra ölkələrdə vergi yükü və s.) üzləşdiyi bir şəraitdə bu, son dərəcə simptomatikdir.

МЕЖДУ КРЕМЛЕМ И АТЛАНТИКОЙ
Под знаком глобальной геополитики состоялись президентские выборы в Болгарии и Молдове. К власти пришли левые лидеры, воспринимаемые у себя на родине и в Европе как пророссийские политики. Однако означает ли это реальный отход Восточноевропейского региона от атлантической стратегии?
Победителями президентских выборов в Болгарии и Молдове стали кандидаты от левоцентристских сил, ратовавшие за улучшение отношений с Россией. В Молдове триумфатором стал социалист, бывший первый вице-премьер Игорь Додон, опередивший кандидата от правой Партии действия и солидарности, экс-чиновницу Всемирного банка Майю Санду во втором туре - свыше 55% голосов против 44%.
На выборах главы болгарского государства уверенную победу одержал бывший командующий ВВС, генерал-майор Румен Радев. Если в первом туре его преимущество перед главным соперником - председателем парламента и кандидатом от партии "Граждане за европейское развитие Болгарии" Цецкой Цачевой составляло всего 3%, то во втором туре оно оказалось более чем достаточным, поскольку генерала поддержали почти 60% избирателей.
Избранный президентом Молдовы Игорь Додон сразу после победы на выборах подтвердил намерение возобновить стратегическое партнерство с Россией. В этом контексте следует расценивать и его заявления о необходимости диалога с сепаратистскими властями Приднестровья, намерении запретить деятельность унионистских организаций, выступающих за объединение Молдовы с Румынией, а также утверждение принципа нейтралитета в качестве основы внешней политики Кишинева. Именно в Москву Додон намерен совершить свой первый зарубежный визит. Президент России Владимир Путин, судя по всему, доволен тем, что победа Додона свидетельствует о широкой поддержке молдавскими избирателями линии "на достижение социально-экономической стабильности в стране и выстраивание сбалансированных внешнеполитических приоритетов".
Генерал-майор Румен Радев, кандидат от болгарских социалистов, в отличие от правых, ратующих за усиление европеизации Болгарии, лейтмотивом своих предвыборных выступлений обозначил идею сохранения болгарской идентичности и соблюдения национальных интересов в общеевропейской политике.
Подобные акценты в позициях победителей не случайны. И в Болгарии, и в Молдове избиратели недовольны коррупцией во власти и значительно усилившимся после развала социалистической системы отставанием в уровне жизни от целого ряда западных стран. Так, по словам Игоря Додона, причиной того, что число молдавских граждан, которые выступают за вступление страны в Евросоюз, за последние годы сократилось вдвое, является поддержка западными кураторами из геополитических соображений местной коррумпированной элиты. Действительно, среди факторов, обусловивших победу кандидата-социалиста на выборах в Молдове, стоит отметить разыгравшийся в конце 2015 года скандал вокруг вывода $1 млрд. из трех крупнейших банков страны в оффшоры. Виновным в соучастии в краже денег из банковской системы страны был признан тогдашний премьер Молдовы, лидер Либерал-демократической партии Владимир Филат, приговоренный к девяти годам заключения.
В Болгарии же растет недовольство обещаниями европейских инстанций по поводу скорого наступления благополучной жизни. Взамен благополучия во вступившей в ЕС Болгарии расцвели бедность и коррупция, вызывающие отток молодежи из страны. В результате, как пишет итальянская La Repubblica, в Болгарии и Молдове "усталость народа от разрушительных последствий коррупции и высокого уровня бедности" способствовала популярности лидеров, открыто занимающих пророссийскую позицию и дружащих с Путиным. И это "серьезные потрясения для ЕС и НАТО, для всего Запада".
Экономический кризис в обеих придунайских республиках, следующих в фарватере проевропейской политики, усилился после введения Западом антироссийских санкций из-за событий в Украине. Болгария и Молдова потеряли Россию как основной рынок сбыта своей сельскохозяйственной продукции. Кроме того, конкретно на Молдову самым негативным образом повлияли российские ограничения на молдавский сельскохозяйственный экспорт, наложенные после подписания Кишиневом ассоциативного соглашения с ЕС. Поэтому Игорь Додон и ставит перед собой цель возобновления экспорта на российский рынок. Для Болгарии же тяжелым ударом стал и провал идеи прохождения через территорию страны стратегического газопровода "Южный поток" - запрета, на который прежние власти пошли под явным давлением Евросоюза, пытающегося ослабить российские позиции на энергетическом рынке континента.
Однако насколько предвыборные обещания Игоря Додона и Румена Радева соответствуют их реальным возможностям? Прежде всего следует иметь в виду, что в обеих странах полномочия президента ограничены, а правые контролируют парламентское большинство. Правда, социалисты могут инициировать досрочные выборы с целью получить контроль над парламентами. Другой вариант намерен осуществить Додон, допустивший проведение референдума с целью изменения Конституции и расширения президентских полномочий. Собственно, если бы главу молдавского государства, как и в предыдущие годы, выбирали депутаты парламента, то Додон вряд ли мог победить. Ведь правящая коалиция (56 из 101 депутата) в Молдове формируется в данный момент проевропейскими партиями - Демократической и Либеральной. Но в марте этого года Конституционный суд признал, что избрание президента парламентом противоречит Основному закону, и вернул прямые выборы, не проходившие в Молдове с 1996 года. Поэтому и стало возможным избрание главой государства Додона, который, по логике вещей, теперь будет стараться укрепить институт молдавского президентства.Однако на пути победивших Додона и Радева стоит куда более серьезный фактор, чем парламентская форма правления. Правые проиграли на президентских выборах, но проиграли не с сокрушительным разгромом. Практически половина населения Болгарии и Молдовы выступает против политики, заявленной избранными президентами, и привержена проевропейской стратегии, с которой придется считаться новым лидерам обеих придунайских стран. Кроме того, если Додон и Радев не добьются в скором времени ощутимых экономических успехов, их постигнет осуждение даже со стороны многих голосовавших за них избирателей. И вот тут и кроется главная проблема для победителей: шанс на скорый выход Болгарии и Молдовы из экономического кризиса очень мал. За последние три года санкционной политики Брюсселя и контрмер со стороны Москвы российский рынок основательно освоили российские производители и их коллеги из других стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС). И маловероятно, чтобы Кремль предоставил болгарским и молдавским производителям какие-то особенные льготы в ущерб российским. Если Молдова еще может допустить себе переход в орбиту ЕАЭС, о чем Додон откровенно намекал до своего избрания, то политика Болгарии определяется не только ее собственными властями. София связана обязательствами в рамках Евросоюза, и в случае осуществления при президенте Радеве реальной антизападной политики Брюссель может полностью лишить Болгарию финансовой поддержки, чем вообще подведет ее к состоянию полного экономического коллапса. Понимая это, Радев и озвучил следующее заявление: "Болгария - член ЕС и НАТО, альтернативы для нас нет. Но это не означает, что мы должны создавать врагов вне этих рамок сотрудничества. Еврофилия не значит русофобия".
Что же касается Молдовы, то хоть она и не входит в Евросоюз, последний четко дает понять, какие политические последствия могут ожидать самую бедную страну Восточной Европы в случае антизападного бунта со стороны ее новоизбранного лидера. Не говоря уже о том, что молдавская элита, в основной ее части, ориентирована и тесно связана с европейскими кругами. Не случайно заявление, с которым выступил глава делегации ЕС Пиркка Тапиола в Кишиневе: "У нас очень выверенная линия отношений с Молдовой. Это очень важная для нас страна, сосед стратегического значения. Отношения между Кишиневом и Брюсселем настолько глубоки, что их нельзя запросто разорвать или дестабилизировать".
Так что одно дело критиковать существующее положение вещей, а другое - переделывать систему, уже настроенную на евроинтеграционный лад. Тем не менее выбор большинства болгар и молдаван в очередной раз свидетельствует о смене тренда в евроатлантическом пространстве. Последние десятилетия здесь царили неолиберальные порядки с глобалистскими амбициями. Однако текущие процессы в Европе дают основание говорить об усилении запроса на социально ориентированную политику. Одновременно растут антиглобалистские настроения, тесно сочетающиеся с новой волной национализма. Победа пророссийских кандидатов на выборах президентов Молдовы и Болгарии - показатель именно такого рода настроений, ориентированных исключительно на национальные интересы. И это весьма симптоматично в условиях, когда Старый Свет столкнулся с целым рядом кризисов (Brexit, миграцией, ростом терроризма, долговым бременем целых стран и т.д.), обещающих изменить облик европейских институтов и реализуемой ими стратегии.