POLİFONİYANIN KRALİÇASI
Azərbaycanın Əməkdar artisti, orqan ifaçısı və pedaqoq Rəna xanım İsmayılova Bakıda anadan olub və uzun müddət burada yaşayıb. Avropanın bir çox şəhərlərində konsertlər verib və konservatoriyalarda orqan sinfi üzrə professor kimi dərs keçib. Hazırda o, Almaniyanın Köln şəhərində yaşayır və Almaniya şəhərlərində konsertlər verməyə davam edir. Rəna xanım Azərbaycan bəstəkarlarının yeni orqan əsərlərinin, demək olar ki, hamısının ilk ifaçısıdır. Bundan başqa, o, dünya və Azərbaycan klassiklərinin əsərlərinin orqan üçün uyğunlaşdırılması və transkripsiyası üzrə ikicildlik əsərin də müəllifidir.
«R+»a müsahibəsində Rəna İSMAYILOVA öz həyat və yaradıcılığından danışıb.
- Rəna xanım, necə oldu ki, musiqini seçdiniz ?
- İndi konservatoriyanın (Bakı Musiqi Akademiyasının - BMA) professoru, Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi olan böyük bacım Zemfira Qafarova 5 yaşımda musiqi istedadımın olduğunu aşkarladı və mənimlə məşğul olmağa başladı. O, indi də mənim hamimdir, sanki həmişə yanımdadır. Zemfira yanımda olanda özümü rahat hiss edirəm. Mən məktəbi fortepiano sinfi üzrə bitirmişəm. Ədəbiyyata marağım vardı, özü də bacımın izi ilə gedərək, konservatoriyanın tarixi-nəzəri fakültəsinin musiqişünaslıq ixtisasını seçmişəm.
- Bəs konkret olaraq niyə musiqi? Axı siz Azərbaycanın Xalq rəssamı Güllü Mustafayevanın və əməkdar incəsənət xadimi, rəssam Nəcəfqulu İsmayılovun ailəsində böyümüsünüz...
- Bu məsələdə valideynlərimin məni uğurlu musiqiçi kimi görmək istəyi ilə arzularım üst-üstə düşdü. Xatırlayıram, uşaq vaxtı «Veselıe kartinki» jurnalının keçirdiyi rəsm müsabiqəsində birinci yeri tutmuşdum. Anam bir balerina ilə işləyirdi, mən də rəqqasənin şəklini və yanında ağac şəkli çəkmişdim. Akvareli çox sevirəm, onda işıq daha çoxdur. Mən indi Kölndə yaşaya-yaşaya rəssamlıq məktəbinə yazılmaq istəyirəm.
Musiqişünaslıqda oxuyan zaman anladım ki, çıxış etmək istəyirəm, ifaçını həyatıboyu müşayiət edən hər şeyi - səhnəni, alqışları istəyirəm. Uşaq vaxtı Zemfiranın müşayiəti ilə qonşuların qarşısında çıxışım zamanı gördüyüm hər şeyi yenidən istəyirəm, məni, az qala, Stalin mükafatı laureatı kimi alqışlayırdılar.
Orqana ilk baxışdan aşiq oldum, təkcə gözəl və güclü səsinə görə yox, həm də möhtəşəm görkəminə görə. Axı dünyada nə səsinə, nə də quruluşuna görə bir-birini təkrarlayan orqan yoxdur. Bu musiqi alətinin xarici görkəmi, həm barokko, həm romantika, həm də çağdaş struktur üslubunda işlənə bilər. Boş yerə orqanı musiqi alətlərinin kralı adlandırmırlar ki.
Tanınmış yuqoslaviyalı orqançı Jelko Soyçiç Bakıda olarkən, mənim Azərbaycan orqanının kraliçası olacağımı demişdi. Azərbaycan Konservatoriyasında istedadlı orqançı və gözəl insan, professor Zara xanım Cəfərovanın sinfini bitirdikdən sonra, Moskvada professor Leonid Royzmanın yanında orqan üzrə aspiranturaya daxil oldum. Təhsil yerindən çox uzaqda, dostlarımın yanında qaldığım üçün saat 7-də başlayan birinci dərsə çox gecikmişdim. Amma professor, artıq məni zalda gözləyirdi və təəccüblə mənə baxırdı. Elə utanmışdım ki, ondan sonra hər dəfə taksi tuturdum və müəllimdən yarım saat tez dərsə gəlirdim.
Dərs vaxtı öz üzərimdə çox işləyirdim, yalnız konsertlərə deyil, həm də məşqlərə baxmağa gedirdim. Dinləyirdim və hər şeyi süngər kimi özümə hopdururdum. Həm Bakı, həm də Moskva konservatoriyalarında dünyanın ən yaxşı musiqiçiləri ilə ünsiyyətim ən yüksək səviyyədə olub və bu, mənim üzərimdə öz izini buraxıb.
Daha sonra həyatımın pedaqoqluqla bağlı növbəti mərhələsi başladı. Mənim çox şagirdim olub, onların içindən laureatlar da çıxıb. Onları çox sevirəm və onlarla fəxr edirəm.
- Bir qədər də orqanın quruluşu barədə danışın...
- Orqanın yuxarıda üçcərgəli klaviaturası var və ifa zamanı assistent tərəfindən tənzimlənən registrlərə malikdir. Onlar səsin yüksəkliyini və tembrini dəyişirlər. İfa zamanı musiqiçinin ayaqları pedalların üzərində olur. Orqan elektriklə yüklənir, əgər yük çatmasa, o, sadəcə, dayanar. Orqanı kökləmək də asan deyil - mütəxəssis orqanın içinə girir və əyilərək musiqi alətini kökləməyə başlayır.
İndi orqan məndən ötrü dost kimidir, məndən mənfi enerjini alır və müsbət enerji ilə təmin edir, qoruyur. Fantastikdir! Bəzilərinin düşündüyü kimi orqanda ifa etmək elə də asan deyil. Amma mən öz musiqi alətimə aşiqəm! Ona bir az toxunan kimi sanki Yerdən ayrılıram və kosmosa qalxıram.
- Sizin repertuarda Qara Qarayevin simfonik qravürü «Don Kixot»dan fraqmentlər var. Amma məlumdur ki, böyük bəstəkar orqan üçün yazmayıb...
- Bu mənim ən uğurlu uyğunlaşdırmamdır. 1971-ci ildən məndə Azərbaycan orqan musiqisinə maraq oyandı. Konservatoriyanın birinci kursundan özümü çox yaxşı konsertmeyster və kamera orkestrinin solisti kimi təqdim etməyi bacardım. Həm də bizim bəstəkarlarla - Vasif Adıgözəlov, Aqşin Əlizadə, Fərhəng Hüseynov və başqaları ilə dost idim. Mən onların orqan üçün əsərlərinin ilk ifaçısıydım, bu əsərlərin çoxunun yazılmasına mən həvəs oyatmışdım. Azərbaycanın orqan musiqisini qorumağa çalışıram, buna görə də ikicildlik orqan üçün uyğunlaşdırma nəşr etdirmişəm. Orijinal olaraq başqa alətlər üçün yazılmış bəzi əsərlər orqanla, sadəcə, möhtəşəm səslənir.
- Festival konsertində siz Cəlal Abbasovun «Qara Qarayevin xatirəsinə postlyudiya»sını ifa etdiniz və kulminasiya məqamında, demək olar ki, klaviaturaya sarıldınız. Bu, baxış effekti, yoxsa səsin güclü olması üçündür?
- Daha güclü səslənmə üçün. İki vokalçı - Fəridə Məmmədova və Səbinə Əsədovanın ifasında Fərhad Bədəlbəylinin «Ave Mariya»sı da orqan müşayiətində belə gözəl səsləndi. Sevda İbrahimovanın «İthaf» poemasında soprano da orqana belə gözəl uyğunlaşır. Mənim konsertlərimin şah əsəri nazim Əliverdibəyovun «Bayatı-Şiraz»ıdır, onu ifa etməyi çox xoşlayıram. Gücü, parlaqlığı və effekti xoşuma gəlir. O, həmişə dinləyicilərin sürəkli alqışlarına səbəb olur.
- Həyatınız indi Kölndə necə keçir?
- Artıq 10 ildir Kölndə yaşayıram. Bu, Reyn sahilində gözəl alman şəhəridir. İstirahət üçün çox sayda səliqəli parkları var. Mən təbiəti çox sevirəm. İlk dəfə kilsəyə girəndə səbirlə musiqi dinləyən işıqlı şəxslər gördüm. Bu məni həyəcanlandırdı, ağladım. Ətrafda kilsə, orqanı olan məbədlər çoxdur. Mənim məşq etməyim üçün də yer ayırıblar. Əgər Bakıda musiqi dinləyiciləri çox tələbkardırsa, Kölndə diqqətli və ziyalıdırlar, ifa zamanı artıq heç bir hərəkətə yol vermirlər.
Tez-tez moizə vaxtları çalıram, konsert üçün isə əvvəlcədən sifariş vermək, proqramı razılaşdırmaq lazımdır. Mən hələ Bakıda olanda Leypsiqdən olan alman orqançı Volfqanq Şetelixə assistentlik etmişdim, sonra onunla dostlaşdıq. O, mənə poçtla Baxın 9 cildlik əsərlərini göndərdi. Mənim valideynlərimi Leypsiqə öz evinə qonaq çağırdı. Evdə qayınatasının düzəltdiyi, gözəl ağ kabinet orqanını bizə göstərdi. Mən Almaniyada ilk konsertimi Müqəddəs Yozef kilsəsində vermişəm və orada Azərbaycan əsərlərini ifa etmişəm.
Kölndə gözəl bir qadın - orqançı, dirijor və vokalist Angelika Müllerlə tanış olmuşam. Onunla birlikdə Sevda İbrahimovanın «İthaf» əsərini xüsusi olaraq konsertə gəlmiş müəllifin özünün iştirakı ilə ifa etmişik. Onun möhtəşəm səsi çox yüksəkdən, aramsız olaraq səsləndi. Başqa bir konsertdə isə müəllif, BMA-nın professoru Fərhad Bədəlbəylinin iştirakı ilə «Ave Mariya» səsləndi və Angelika Azərbaycan dilində ifa etdi.
Bu konsertlərə, adətən, Kölndə və Almaniyanın başqa şəhərlərində yaşayan çox həmvətənimiz gəlir. Belə konsertlər yüksək səviyyədə - dəvətnamələrlə, afişalarla, fotolarla təşkil edilir. Amma bəzənsə, təəssüf ki, Bakıdan qonaqlar gələ bilmir.
Almaniyada mən tanınmış orqan ustası, caz musiqisini əla ifa edən Yurgen Volfla birlikdə Azərbaycan musiqisindən ibarət iki disk yazdırmışam, orqan musiqisi üzrə birgə konsertlər layihəsi gerçəkləşdirmişəm. Nə qədər ki, səhnədəyəm orqanda möhtəşəm səslənən Azərbaycan musiqisini təbliğ etməkdə davam edəcəyəm.
- Sizin hobbi və arzularınız...
- Mən xarici dilləri öyrənirəm, ingilis və fransızı bilirəm, indi də alman dilini təkmilləşdirirəm. Rəsmləri də unutmuram. Azərbaycan orqan musiqisini daha çox ifa etməyi arzulayıram.

Rena ISMAYILOVA: My dream is to play as much Azerbaijani organ music as possible
The Honored Artist of Azerbaijan, organist and teacher Rena Ismayilova was born and lived for a long time in Baku. She has performed at concerts in many cities of Europe and has taught at the Conservatory as Acting Professor of organ class. She currently lives in Cologne, Germany but continues playing at concerts in German cities. Rena-khanim is the first performer of nearly all new organ works of Azerbaijani composers. In addition, she has made arrangements and transcriptions for the organ the works of world and Azerbaijani classics in two volumes.
In her interview with R+, Rena Ismayilova spoke about her life and work.
- Rena, how did you become a musician?
- My older sister, now the Honored Artist and Professor of the Conservatory (Baku Music Academy - BMA), Secretary of the Union of Composers of Azerbaijan, Zemfira Gafarova, was my first mentor after she discovered my talents when I was five. She continues being my mentor, I always feel her presence. When Zemfira is with me, I feel calmer. I am graduated from piano school. I was attached to literature, however, I went in the footsteps of my sister and chose the Faculty of History of the Conservatory with a degree in musicology.
- Why music? After all, you grew up in a family of The People’s Artist Gullu Mustafayeva and the Honored Artist Najafgulu Ismayilov?
- Well, I think the desire of my parents to see me a successful musician coincided with mine. I remember that as a child, I took the first place in drawing competition arranged by the magazine “Vesyoliye kartinki”. My mother was working with a ballet dancer, and I drew a dancer also, and a row of trees. I love watercolor, it has more light. Now, living in Cologne, I want to enroll in a school of painting. When studying musicology, I realized that I wanted to be on the scene accompanied with applauses, as a real artist. I wanted to see all that I had seen as a child, performing in front of our neighbors, accompanied by Zemfira, and announced none other than the winner of the Stalin Prize (laughs). I fell in love with organ immediately, not only for its excellent and powerful sound but also due to its magnificent appearance. Indeed, there is no more similar tool like the organ, be it its sound or structure. The appearance of organ is a tribute to baroque, romance and modern structure. No wonder the organ is called the King of Instruments. During his visit to Baku, the well-known Yugoslav organist, Željko Sojčić, prophesied to me the title of the Queen of Organ. After the Conservatory under the mentorship of the talented organist and remarkable man, Prof. Zara Jafarova, I began my postgraduate study in Moscow under Prof. Leonid Roizman. Since I lived with my friends, away from the place of study, I was very late for the first lesson at 7 am. Professor was waiting in the hall looking at me very expressively. I was so ashamed that from then on I would take a taxi and arrive half an hour earlier than my teacher arrived. During my studies, I worked a lot, attending concerts and rehearsals. I would listen and absorb everything like a sponge. Communication, both in Baku and Moscow Conservatory, with the best musicians of the world was at the highest level and remarkable. Then began the next phase of my life associated with pedagogy. I have had many students, including winners, whom I love and am proud of them.
- Tell us a little about the organ
- Organ has three rows of keyboards on top and various registers, which are regulated during the performance by an assistant. They change the pitch and timbre of the sound. We also work with our feet on pedals. Organ is an electrically powered instrument. No power and it can turn off. It is not an easy job to tune it either – an expert enters the inside of organ and begins tuning the instrument. We have become friends with organ. It relieves negative charges and charges me with positive energy. It is fantastic! It is not easy to play organ, as some believe. But I'm in love with my instrument! Barely touching him, I feel taking off the ground straight into the space.
- In your repertoire, you have elements from Gara Garayev’s Don Quixote. It is known that the composer has not written it for the organ.
- This is one of my successful transcriptions. I have developed an interest in organ music of Azerbaijan since 1971. Since my first year at the conservatory, I have shown myself as a talented accompanist and a soloist, performing with chamber orchestra. I soon became friends with our renowned composers - Vasif Adigozalov, Agshin Alizade, Farhang Huseynov and others. They believed I could be the first performer of their works for organ. I am trying to keep the Azerbaijani organ music. Therefore, I have published two volumes of transcriptions for the organ. Some works, written originally for other instruments, sounded just fine in the organ.
- At one of the festivals, you performed “The prelude to Gara Garayev’s memory” by Jalal Abbasov. And at climax of the performance, you have almost fell on the keyboard. Was this for an external effect, or for powerful sound?
- For a more powerful sound. “Ave Maria” by Farhad Badalbeyli, performed by two singers - Farida Mammadova and Sabina Asadova, has also sounded perfect in organ. The soprano in Sevda Ibrahimova’s “Ithaf” (Dedication) is also very good when performed in organ. The number one on my concerts is the mugham “Bayati-Shiraz” by Nazim Aliverdibayov, which I love to perform. I like its power, brightness, effects. It is always accompanied by standing ovation from the audience.
- What about your life in Cologne?
- I have been living here for 10 years. This is a beautiful German city on the Rhine. There are many well-kept parks for recreation. And I really love nature. When I first entered the church, I saw enlightened persons anxiously listening to music. This was so exciting that I began to cry. There are a lot of churches, cathedrals with organs here. I also found a place for my rehearsals. In Baku, the audience is demanding and more sophisticated in music than in Cologne, where it is attentive, intelligent, does not make unnecessary movements during the performance. I often play at church services. For a concert, it is necessary to apply in advance to negotiate a program. In Baku, I once assisted to the organist from Leipzig, Wolfgang Schatelich, we then became friends. He sent me by mail almost 9 volumes of Bach's music. He invited my parents to Leipzig. At his home, he showed us a beautiful white cabinet organ, which was made by his father-in-low. He worked with me on Bach's organ. I gave my first concert in Germany at the Church of St. Joseph, where I also performed works of Azerbaijani composers. In Cologne, I met an amazing woman, organist, conductor and singer Angelika Müller. Together we performed “Ithaf” by Sevda Ibrahimova, who was visited Cologne specifically for the concert. Her angelic voice was indescribable, as if from the heaven. On another concert, Angelika sang “Ave Maria” in Azerbaijani language in the presence of the author, Prof. Farhad Badalbeyli. There are usually many Azerbaijanis at these concerts, who live in Cologne and other German cities. The organization of such concerts is thought to be good - invitations, posters, photos. It is a shame that I cannot visit Baku often. In Germany, I recorded two CDs of Azerbaijani music, along with the famous organist Jürgen Wolf, who played excellent jazz music. As long as I can be on stage, I will certainly promote Azerbaijani music, which sounds great on organ.
- Do you have hobbies and dreams?
- I'm studying foreign languages, I can speak English and French, and am mastering my German. I do not forget about the painting. My dream is to play as much Azerbaijani music as possible.