Çərşənbə axşamı, 11:09
Mərziyə Davudova əsas qəhrəmanı o qədər təbii, inandırıcı ifa edirdi ki, sonda tamaşa salonundakı qadınlar da onunla bərabər öz çadralarını atırdılar
Aktrisalığın qəhrəmanlığa bərabər olduğu illər idi. Hələ də qızlar, qadınlar təkcə qohum-qardaş qorxusundan deyil, bütövlükdə cəmiyyətin qınağından çəkinir, bu sənətə yaxın dura bilmirdilər. Ona görə də Azərbaycan teatr səhnəsində qadın rollarını uzun illər aktyorlar ifa etməli olmuşdular. Mərziyə Davudova belə bir vaxtda bu sənətə gəldi. Və Azərbaycanın ilk peşəkar aktrisalarının sırasına qoşuldu.
...1901-ci ilin 8 dekabrında Həştərxanın Serevo kəndındə dünyaya gəlmişdi Mərziyə Davudova. Milliyyətcə tatar idi. Təhsilə böyük marağı olan, qızının savad almasını istəyən anasının istəyi ilə kəndlərində varlıların ianəsi ilə fəaliyyət göstərən “Darültəhsil” adlı dördillik qızlar məktəbində oxudu. Həmin məktəbi bitirdikdən sonra Həştərxanda “Cəmiyyəti-xeyriyyə-islamiyyədə təhsilini davam etdirdi.
Atasını erkən itirdi. 1915-ci ildə anası yenidən ailə qurdu. Mərziyə tək qaldı. İlk dəfə on dörd yaşında getdiyi, baxdığı birinci tamaşadan sonra ovsununa düşdüyü teatr bundan sonra Mərziyə Davudovanı daha çox cəlb etməyə başladı. İlk səhnə həyəcanını da Həştərxanda yaşadı. İqbal məktəbində “Birinci Teatr” adlı ikipərdəli tamaşada Əfifə rolunu ifa edəndə 16 yaşı vardı. O vaxta qədər “Cəmiyyəti-xeyriyyə-islamiyyə” məktəbini bitirmiş, artıq müəllimlik fəaliyyətinə başlamışdı. Sonralar özü bu barədə deyirdi: “Mən 1916-cı ildə müəllimlik təhsili aldıqdan sonra Həştərxanda, məktəbdə dərs verirdim. 1917-ci ildə 1 May bayramında müəllimlərin verdiyi bir tamaşada Əfifə adlı əsas rolda çıxış etdim. 1920-ci ildən başlayaraq, əvvəlcə Bakıda opera teatrında, sonra isə M.Əzizbəyov adına Dövlət Dram Teatrında çalışmağa başladım”...
1917-ci ildə sənhəyə ilk çıxışı onu dram dərnəyinə həvəsləndirmişdi. Həmin vaxtlar Azərbaycanın iki böyük sənətkarı - Hüseyn Ərəblinski və Mirzəağa Əliyev tez-tez Həştərxanda qastrol səfərində olur, oradakı həvəskar aktyorların iştirakı ilə tamaşalar göstərirdilər. Onlar həm də yerli teatr həvəskarlarının hazırladıqları tamaşalara baxırdılar. Səhnədə Mərziyə Davudovanın oyununu bəyənən Hüseyn Ərəblinski onun teatr marağının keçici həvəs olmadığını anladı, istedadının fərqinə vardı. O, 1918-ci ildə Həştərxanda qastrolda ikən Mərziyəni Bakıya dəvət etdi.
1919-cu ildə gənc qız anasını da itirdi. 1920-ci ildə Bakıya gəldi. Bu şəhərlə bağlı ilk istəyi, ən böyük arzusu Hüseyn Ərəblinski ilə tərəf-müqabil olmaq idi. Ancaq geçikmişdi. Səhnəyə çıxmağı, rollar oynamağı həqarət bilən cəmiyyətdəki nadanlar teatr sevgisini Hüseyn Ərəblinskiyə bağışlamamışdılar. 1919-cu ildə Azərbaycanın peşəkar teatr sənətinin banilərindən biri, aktyor və rejissor Hüseyn Ərəblinski dayısı oğlu tərəfindən qətlə yetirilmişdi.
...Gənc qız böyük ümidlərlə gəldiyi bu şəhərə həmişəlik bağlandı. Görünür, tale Mərziyəyə həyat səhnəsində belə bir rol seçmişdi. Ömrünün bundansonrakı illəri Bakıda keçəcəkdi. Tezliklə Azərbaycanın başqa bir qüdrətli sənətkarı ilə - Abbas Mirzə Şərifzadə ilə tərəf-müqabil kimi səhnəyə çıxdı. Aralarında dillərdə dastana çevrilən sevgi başladı...
Şübhəsiz ki, Mərziyə Davudovanın peşəkar aktrisa olmasında bu böyük sənətkarın - Abbas Mirzə Şərifzadənin misilsiz  rolu var idi. Onlar səhnədə  tərəf-müqabil, həyatda sevgiliydilər. Evləndilər. 1924-cü ilin 6 fevralında qızları Firəngiz dünyaya gəldi...
Azərbaycan teatr sənəti özünün qürurla yada salınacaq illərini yaşayırdı. Hər tamaşa bir sənət hadisəsinə çevrilirdi. Səhnəyə yeni aktrisalar gəlirdi. Azərbaycan teatr sənəti qüdrətli aktyorlarımızla yanaşı, Şövkət Məmmədova, Fatma Muxtarova, Sürəyya Qacar, Həqiqət Rzayeva, Münəvvər Kələntərli, Mərziyə Davudova kimi bacarıqlı aktrisalarımızın sayəsində inkişaf edirdi. Bu qədər istedadlı aktrisanın arasında seçilmək, tanınmaq asan məsələ deyildi. Mərziyə Davudova elə ilk rolları ilə fərqlənə bildi. O, “Arşın mal alan” musiqili komediyasında Gülçöhrə, sonra Cahan xala rollarını oynadı. “İblis” tamaşasında Abbas Mirzə Şərifzadə ilə tərəf-müqabili oldu. Bu rollar onu tamaşaçılara sevdirdi. “Sevil” tamaşasındakı Sevil rolu isə gənc aktrisaya ayrı bir şöhrət gətirdi. Əsər dövrün ovqatını əks etdirirdi. Mərziyə Davudova da əsas qəhrəmanı - Sevili o qədər təbii, inandırıcı ifa edirdi ki, sonda tamaşa salonundakı qadınlar onunla bərabər öz çadralarını atırdılar. Mərziyə Davudovanın ifası barədə Cəfər Cabbarlı 1933-cü ildə yazmışdı: "Mərziyə yetkin bir sənətkardır, ustadır. Aktrisa səhnədəki əhval-ruhiyyəsi ilə bütün tamaşa salonuna təsir edən heyrətamiz bir istedada malikdir".
Onun Sevili o qədər məşhur oldu ki, digər teatrların səhnələrində də böyük uğurla göstərildi. Mərziyə Davudova bu rolla rus tamaşaçıları qarşısına da çıxdı. 1930-1931-ci illərdə o, Bakıda Rus Dram Teatrında Sevil rolunu oynadı. Aktrisa Sevil rolunu azərbaycanca, başqa aktyorlar isə öz rollarını rusca ifa etdilər. Ümumiyyətlə, o dövrdə bu cür maraqlı yaradıcılıq görüşləri keçirilirdi.
1930-1931-ci illər tamaşa mövsümündə Mərziyə Davudova Bakı Türk İşçi Teatrına da dəvət olundu. Həmin teatrın aktyorları ilə birlikdə “Sevil” tamaşasında çıxış etdi. Yenə səhnəyə məşhur Sevili ilə çıxdı...
Bu iki sənətkarın - Abbas Mirzə Şərifzadə ilə Mərziyə Davudovanın evliliyi uzun sürmədi. Firəngiz balaca ikən ayrıdılar. Ata-anasının ayrılıq səhnəsi Firəngiz Şərifovanın yaddaşında çox ağrılı bir xatirə kimi yaşayırdı. İlləröncə Firəngiz xanım danışmışdı bunları mənə: “Axşamüstüydü. Pilləkənlərdə dayanmışdıq. Mən anamın qucağındaydım. Atam da, anam da çox kədərliydilər. Mən isə sanki onların ayrıldıqlarını hiss edirdim. Əllərimi atama tərəf uzadıb ağlayırdım. Sanki bununla onu geri qaytarmaq istəyirdim...”.
Ancaq sənətdə yoldaşlıqları davam edirdi. Hər ikisi yenə teatrda çalışır, oynadıqları bir-birindən maraqlı rolları ilə adlarını Azərbaycan teatr sənəti tarixinə yazırdılar...
Çox keçmədi ki, Mərziyə Davudova teatrın başqa bir istedadlı aktyoru ilə - özündən iki yaş kiçik, milliyyətcə acar olan Ülvi Rəcəblə evləndi. Bu evlilikdən Rauf adlı oğulları dünyaya gəldi.
Talelərində o qədər bənzərliklər var idi ki... Ülvi Rəcəb də Mərziyyə Davudova kimi Bakıya uzaq bir yurddan gəlmişdi. O, 1903-cü ildə Batumi yaxınlığındakı Canivri kəndində doğulmuşdu. 1918-ci ildə, müharibədən geri dönən Ülvi Rəcəb elə həmin il Batumda qastrolda olan Azərbaycan aktyorları ilə tanış olmuşdu. “Artistlər cəmiyyəti”nin zalında oynanan “Otello” tamaşasına baxan Ülvi Rəcəbi Hüseyn Ərəblinski öz Otellosu ilə heyran etmişdi. O zaman bəxti gətirmişdi, Azərbaycan aktyorlarının göstərdikləri bir neçə tamaşada epizodik rollar oynamış, “Arşın mal alan” operettasında, xəstələnən aktyorun yerinə Soltan bəy rolunda səhnəyə çıxmışdı. Ülvi Rəcəb o vaxtdan həyatını aktyorluq sənətinə bağlamışdı. Bakıya isə o, rejissor Aleksandr Tuqanovun dəvəti ilə gəlmişdi, 1925-ci ildən Milli Dram Teatrında işləməyə başlamış, tezliklə Ülvi Rəcəb teatrın aparıcı aktyoru Abbasmirzə Şərifzadə ilə dublyor olmuşdu...
1932-ci ildə Mərziyə Davudovaya Əməkdar artist adı verildi. 1936-cı ildə isə o, Xalq artisti adına layiq görüldü. 1937-ci ildə Mirzə İbrahimovun “Həyat" dramı ilk dəfə tamaşaya qoyuldu. Mərziyə Davudova bu tamaşada Həyat, Ülvi Rəcəb isə Süleyman oldu. “Həyat” onları şöhrətlərinin zirvəsinə ucaltdı. Mehdi Məmmədov yazırdı: “Tamaşa gurultulu müvəffəqiyyət qazandı. İfaçılar ansamblı, xüsusilə də əsas rolların ifaçıları - Mərziyyə Davudova (Həyat) və Ülvi Rəcəb (Süleyman) yüksək qiymətləndirilmişdir. Əsasən, klassik repertuarda romantik səpkili rollar oynayan bu aktyorlar indi “Həyat” tamaşasında həyati cizgilərlə, məişət boyaları ilə zəngin olan realist xarakterlər yaratmaqla böyük qələbə əldə etdilər. Yekdilliklə təsdiq olundu ki, bədii siqləti böyük olan bir tamaşa, onun nəzdində və mərkəzində isə Mərziyyə Davudova kimi sənətkarın ifasında Həyat obrazı yarandı”.
Ancaq ona böyük uğur gətirən bu tamaşa aktrisanın həyatının ən acı xatirısinə döndü. Çünki “Həyat” tamaşasında oynadığı Süleyman rolu həyat yoldaşının - Ülvi Rəcəbin Milli Dram Teatrında son işi oldu. Tamaşanın premyerasından bir müddət sonra Ülvi Rəcəbi həbs edildi. Teatr sənətindəki xidmətlərinə görə, 1933-cü ilin 25 aprelində Əməkdar artisti fəxri adı verilən aktyor 1937-ci ildə “xalq düşməni” adı ilə mühakimə olundu.
1937-ci ilin repressiyasının qurbanı yalnız Ülvi Rəcəb olmadı. Sovet hökumətinin repressiya siyasəti teatr sənətimizə də ağır zərbələrini vurdu. Bənzərsiz aktyor, millətinin təssübkeşi Abbas Mirzə Şərifzadə də “xalq düşməni” adı ilə güdaza getdi. Onu da, Ülvi Rəcəb də 1938-ci ildə güllələdilər.
Ülvi Rəcəb, Abbas Mirzə Şərifzadə “xalq düşməni” elan olunduqdan sonra Mərziyə Davudova da çox sorğu-suala çəkildi. Həyatının ağır günlərini yaşadı. Bir tərəfdən, istintaqa aparılıb-gətirilməkdən yorğun düşdü, bir tərəfdən də evdə atalarını soruşan iki övladının - qızı Firəngizin və oğlu Raufun suallarıyla üz-üzə qaldı. O, ömrünün sonunadək qəlbində daşıyacağı repressiya xofunu gizlədərək həm uşaqlarını ovutmalı, həm də sənətinə davam etməli oldu.
Yorulmadan çalışır, yeni tamaşalarda oynayır, teatra gələn gənclərə bacardığı qədər köməklik göstərirdi. Xalq artisti Hökümə Qurbanova xatirələrində yazırdı ki, bu da taleyin qismətidir. Mərziyə xanımın ilk dəfə yaratdığı obrazları sonralar mən oynadım. Həmişə həyəcan keçirirdim ki, o bu məsələyə necə baxacaq. Böyük ürək və istedad sahibi idi. Həmişə tamaşadan sonra məni ilk təbrik edib oyunumu bəyəndiyini söyləyən Mərziyə xanım olardı.
...Mərziyə Davudovanın sənət uğurları davam edirdi. O, 1948-ci ildə “Şərqin səhəri” pyesində oynadığı Gülzar roluna görə, o vaxtın ən yüksək mükafatlarından sayılan Stalin mükafatına layiq görüldü. 1949-cu ildə isə sovet incəsənətindəki xidmətlərinə görə ən böyük fəxri ad - SSRİ Xalq Artisti adını aldı. Fəxri adları, mükafatları bununla da bitmədi. İki dəfə - 1946-cı ildə və 1949-cu ildə Mərziyə Davudova Qırmızı Əmək Bayrağı ordeni ilə təltif edildi. 1959-cu ildə “Şərəf nişanı” ordeni və bir sıra medallarla mükafatlandırıldı. 1947, 1951 və 1953-cü illərdə Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası Ali Sovetinə deputat seçildi. O, Məşədi Əzizbəyov adına Azərbaycan Dövlət Milli Dram Teatrında çalışmaqla bərabər, 1956-cı ildən ömrünün sonunadək Azərbaycan Teatr Cəmiyyətinin sədri vəzifəsini yerinə yetirdi.
Mərziyə Davudova həm də 1928-ci ildən başlayaraq, filmlərdə çəkildi. "Hacı Qara", "Bir ailə", "Bakının işıqları", "Bir məhəllədən iki nəfər", "Koroğlu" və digər rolları onu həm də kinoaktrisa kimi tanıtdı.
Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının o zaman elə tamaşaları olurdu ki, tamaşaçılar, Mərziyə Davudovanın oyununa heyranlıqla baxmaq üçün gəlirdilər. Mənfi və ya müsbət xarakterindən asılı olmayaraq, aktrisanın canlandırdığı hər bir rol - “Kral Lir”də Qoporelya, “Hamlet”də Gertruda, “Maqbet”də Ledi Maqbet, “Tufanlı il”də Kaplan, “Tufan”da Kabanixa, “Nizami”də Məhsəti, “Oqtay Eloğlu”da Firəngiz, “Sevil”də Sevil,  “Almaz”da Yaxşı, ”Səyavuş”da Südabə, “Fərhad və Şirin”də Şirin, “Topal Teymur”da Almaz, “Qaçaq Nəbi”də Həcər, “Xanlar”da Qızyetər, “Solğun çiçəklər”də Gülnisə, “Polad qartal”da Nərgiz və başqa  rolları diqqət mərkəzindəydi.
Qızı Firəngiz Şərifova hələ səkkiz yaşında dramaturq Cəfər Cabbarlının təkidi, atası Abbas Mirzənin razılığı ilə "Oqtay Eloğlu"nda Sevər, "Sevil"də Gündüz rollarıyla səhnəyə çıxmişdi. Mərziyə xanım onu konservatoriyaya - ailələrinin yaxın dostu Üzeyir Hacıbəylinin yanına apardı. Dedi: “Üzeyir bəy, Firəngiz bizim davamçımız ola bilərmi?”. Bəstəkar Firəngiz xanımı dinləməmiş öz fikrini dedi: “Abbas Mirzənin yadigarı mütləq onun davamçısı olmalıdır”. Firəngiz Şərifova 1941-ci ildə Üzeyir bəyin məsləhəti ilə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (indiki Musiqi Akademiyası) vokal fakültəsinə daxil oldu. Sonradan həyatını səhnə ilə bağladı, Abbas Mirzə Şərifzadənin və Mərziyə Davudovanın arzularının layiqli davamçısı oldu.
1962-ci ilin 6 yanvarında Mərziyə Davudovanın səhnə sevgisi ilə dolu, sevincli, şöhrətli, ağrılı-acılı həyatı bitdi. Aktrisa öz rolları ilə Azərbaycan teatr sənətinə yazdığı adla həmişəlik yaddaşlara köçdü.

The character of Marziya Davudova was so convincing that the female spectators also dropped their veils
These were the years when being an actress was tantamount to heroism. The women and girls avoided this profession not only for fear of relatives, but also beware of public censure. Therefore, for many years, the male actors were forced to perform female roles on Azerbaijani theater stage. It was during this time Marziya Davudova appeared on stage. And soon stood on a par with the first professional actors of Azerbaijan.
Marziya Davudova was born on December 8, 1901 in the village of Serevo in Astrakhan. She was Tatar by nationality. According to her mother's request, who showed great interest in education and wanted to educate her daughter, Marziya entered a four-year school for girls Daryultahsil, operating in their village due to donations of the rich. After graduating from the school, she continued her education at the Islamic Charitable Society in Astrakhan.
She lost her father early. In 1915, her mother created a new family. Marziya was left alone. The theater, which she visited for the first time in 14 years, was very attractive to her. In Astrakhan, she had experienced the excitement of being on stage for the first time. She was only 16 years old when performed Afifa in a two-act play "The First House" at school. Prior to that, she had to leave school and began teaching. She later recalled: "I became a teacher at one of the schools in Astrakhan. On May 1, 1917, I performed the title role of Afifa in the play staged by our teachers. Since 1920, I began working in Baku - first in the opera theatre, and then at the Azizbayov State Drama Theater".
Her successful debut on the stage in 1917 encouraged Marziya to join the drama club. Back at that time, the outstanding masters of the stage of Azerbaijan Huseyn Arablinski and Mirzaaga Aliyev used to tour in Astrakhan staging performances, which featured local amateur actors. Huseyn Arablinski liked the performance of the talented Marziya Davudova on stage. During a tour in Astrakhan in 1918, he invited Marziya to Baku.
In 1919, a young girl lost her mother too. In 1920, she arrived to Baku. Her great wish associated with the city was to become a partner on stage with Huseyn Arablinski. But her dream has never come true. The obscurantists, who believed the performance on stage was a humiliation, could not forgive Hussein Arablinski and his love for the theater. One of the founders of the professional theater in Azerbaijan, actor and director Huseyn Arablinski was killed in 1919 by his cousin.
... A young girl, who arrived to this city with great hope, has spent her entire life in Baku. Soon she came on the scene as a partner of another prominent Azerbaijani master, Abbas Mirza Sharifzadeh.
Undoubtedly, Sharifzadeh played a huge role in the development of Marziya Davudova as a professional actress. On stage, they were partners, but in real life - in love. They married, and their daughter Firangiz was born on February 6, 1924.
The Azerbaijani theater at that time experienced a rise. Each performance became a real event. The art of drama in Azerbaijan was known not only by luminaries, but it developed also thanks to actresses like Shovkat Mamedova, Fatma Mukhtarova, Surayya Gajar, Hagigat Rzayeva, Munavvar Kalantarli, Marziya Davudova. It was not so easy to stand out among so many talented actresses. Marziya Davudova has managed this from her very first roles. She starred in the comedy "Arshin mal alan" as Gulchohra, and then as Aunt Jahan. In "Iblis", she has partnered with Abbas Mirza Sharifzadeh. These roles made her the favourite of the audience. The role of Sevil has brought glory to the young actress. This work reflects the spirit of her age. The character of Marziya Davudova was so natural and convincing that even the women spectators dropped their veils by the end the play.
Jafar Jabbarli wrote about the performance of Marziya Davudova in 1933: "Marziya is a mature master. She has an amazing talent, mesmerizing the audience from the stage."
Her Sevil was a hit successfully staged on other theaters. Marziya Davudova performed this role also for the Russian audience. In 1930-1931, she played Sevil on stage of the Russian Drama Theatre in Baku, where she performed the role in the Azerbaijani language while the rest of the cast in Russian. At that time, such interesting creative meetings were popular.
In 1930-1931 theatrical season, Marziya Davudova was invited to the Baku Turkic Workers Theater, where she performed together with the actors in "Sevil".
The family life of two famous masters of the scene, Abbas Mirza Sharifzadeh and Marziya Davudova, did not last long. They parted when Firangiz was young. The scene of parting father and mother had impressed Firangiz Sharifova seriously. Many years after the event, Firangiz Khanum remembered: "Night was falling. We stood on the stairs. I was at mother's arms. Both father and mother were very sad. I felt as though their parting. I was crying holding out my hands to my father. As if I wanted to get him back..."
But on stage, they continued creative collaboration. Both worked in the theater, inscribing their names in the history of theatrical art with new interesting roles...
Soon Marziya Davudova married another talented actor, Ulvi Rajab, Ajarian by nationality. They had a son Rauf.
Their lives were very similar... Ulvi Rajab also arrived in Baku from distant lands. He was born in Janivri village close to Batumi. In 1918, after returning from the war, Ulvi Rajab also met the Azerbaijani actors touring in Batumi. Huseyn Arablinski’s character Othello played on stage of the "Actor’s Society" in Batumi fascinated young Ulvi Rajab. He was lucky: he played small roles in several productions, and also appeared on stage as Soltan-bey in the operetta "Arshin mal alan" instead of a sick actor. Ulvi Rajab had connected his life with the theater since. He came to Baku at the invitation of director Alexander Tuganov. Since 1925, he has worked at the National Drama Theatre, and soon became the lead actor of the theater doubling Abbas Mirza Sharifzadeh...
In 1932, Marziya Davudova was awarded the title of the Honored Artist. In 1936, she became the People’s Artist of Azerbaijan. In 1937, Mirza Ibrahimov’s "Hayat" was first staged in theatre, where Marziya Davudova played Hayat and Ulvi Rajab - Suleyman. "Hayat" took both of them to stardom. Mehdi Mammadov wrote: "The play was a real success. The ensemble of performers, especially Marziya Davudova (as Hayat) and Ulvi Rajab (as Suleyman) were awarded high scores. The actors, mainly performing romantic roles in the classical repertoire, had a great victory, creating rich and realistic characters. It was unanimously confirmed that a performance of great artistic value was designed, centered on the character of Hayat performed by Master Marziya Davudova ".
Meanwhile, the show, which had a great success, remained in her memory as a bitter memory: the role of Suleiman, performed by her husband Ulvi Rajab, was his last work. Shortly after the premiere, Ulvi Rajab was arrested. Actor, awarded the honorary title Honored Artist on April 25, 1933, was condemned as "public enemy" in 1937.
Not only Ulvi Rajab was a victim of repressions in 1937. Policy of repressions pursued by the Soviet government was a heavy blow to the entire national theatrical art. The incomparable actor, a fanatic of his people Abbas Mirza Sharifzadeh was also branded as "public enemy and shot together with Ulvi Rajab in 1938.
After Ulvi Rajab and Abbas Mirza Sharifzadeh were announced "public enemies", Marziya Davudova was repeatedly subject of interrogations. It was hard times for her. On one hand, she was tired of investigation, and on the other her children were asking questions about their fathers. Concealing fear of reprisals, which remained until the end of her life, she continued her stage career.
Davudova had worked tirelessly, playing in new productions, helping to new recruits. The People's Artist Hokuma Gurbanova wrote in her memoirs that Marziya Davudova was destined by fate: "I played the characters created by Marziya Davudova. I was always worried how she would react to this. She had a big heart and great talent. After performances, Marziya-khanum has always congratulated me and appreciate my performance. "
Marziya Davudova continued to make progress in the arts. For her role of Gulzar in the play "The morning of the East", she was awarded one of the most prestigious awards of the time in 1948- the Stalin Prize. İn 1949, in acknowledgement for her services to the Soviet art she was given the most honorable title, the People's Artist of the USSR. Twice - in 1946 and 1949 - she was awarded the Order of Red Banner of Labor, in 1959 - the Order "Badge of Honor". She had many medals. In 1947, 1951 and 1953 she was elected member of parliament to the Supreme Soviet of Azerbaijan SSR. Along with her works at the Azerbaijan National Drama Theatre from 1956 until his death, she was the chairman of the Azerbaijan Theatre Society.
Since 1928, Marziya Davudova was cast in films. The movies "Hacı Qara", "Bir ailə", "Bakının işıqları", "Bir məhəllədən iki nəfər", "Koroğlu" glorified her as a film actress.
The audience specifically attended the performances performed by Marziya Davudova. Positive or negative did not matter - Goneril ("King Lear"), Gertrude ("Hamlet"), Lady Macbeth ("Macbeth"), Kaplan ("Wuthering year"), Kabanikha ("Storm"), Mahsati ("Nizami"), Firangiz ("Ogtay Eloglu"), and others. These roles have always attracted great interest of viewers.
Her daughter Firangiz was eight years old when the playwright Jafar Jabbarli insisted and got consent of her father to take her to the scene as Sevar in "Ogtay Eloglu" and Gunduz in the play "Sevil". Once Marziya Davudova took her to the Philharmonic, to a close friend of the family Uzeyir Hajibayov and asked hm if her daughter could become an actress. The composer did not let her finish the sentence: "The heiress of Abbas Mirza Sharifzadeh has to become his follower." On the advice of Uzeyir bey in 1941 Firangiz-khanum entered the vocal faculty of the Azerbaijan State Conservatoire (now Academy of Music). Later she tied his life to the stage, becoming a worthy successor to Abbas Mirza Sharifzadeh and Marziya Davudova.
In 1962, Marziya Davudova’s life full of love for stage stopped. But due to her roles, vivid characters the actress has forever inscribed her name to the history of Azerbaijani theater, and still remains in our memories.