Cənubi Koreyanın dövlət başçısına impiçmentin elan olunmasından sonra ölkənin siyasi kursu dəyişəcəkmi?
Koreya Respublikası, Prezidentin impiçmentlə üzləşdiyi növbəti ölkə oldu. Digər anoloji hallarda olduğu kimi, dövlət başçısının vəzifədən kənarlaşdırılması, əlbəttə ki, yalnız daxili siyasi vəziyyətə deyil, ölkənin beynəlxalq arenadakı mövqelərinə də öz təsirini göstərəcək.
Prezident qızı, prezident
Cənubi Koreyada bu cür ciddi daxili siyasi çaxnaşma son dəfə uzaq 1979-cu ildə yaşanmışdı. O zaman dövlət başçısı 17 illik rəhbərliyi dönəmində ciddi islahatlar həyata keçirərək,  Koreyanın iqtisadi möcüzəsinin memarı adını qazanan Pak Çon Xi idi. Amma bu, «memar»ı onun avtoritar hakimiyyətinə qarşı çıxan düşmənlərin sayının getdikcə artmasından qoruya bilməmişdi. Demokratik hərəkatın getdikcə güclənməsi ilə sonda Pak Çon Hi öldürülmüşdü. Maraqlıdır ki, prezidenti Koreya kəşfiyyatının başçısı qətlə yetirmişdi…
O vaxtdan 37 il keçir. İndi, Cənubi Koreyanı yenidən minlərlə insanın iştirak etdiyi mitinqlər, nümayişlər bürüyüb. Bu dəfə xalqın etirazı Prezident Pak Kın Hiyə - Koreya mözücəsinin "ata”sının qızınadır. İstər onun özü, istərsə də bütünlükdə Cənubi Koreya üçün xoşbəxtlik sayıla biləcək məqam ondan ibarətdir ki, bu dəfə qətlsiz ötüşmək mümkün olub. Amma Pak Kın Hi postunu tərk etmək məcburiyyətində qalıb.
Pak Kın Henin unikallığı Koreya Respublikası tarixinə ilk qadın prezident kimi düşməsidir. Vaxtilə, atasının prezidentliyi dövründə o, ölkənin birinci xanımı statusunu da daşıyıb. Çünki anası prezidentə qarşı sui-qəsd cəhdlərinin birində güllələnərək öldürülmüşdü. Atasının ölümündən sonra Pak Kın He siyasət aləmini tərk edərək, əsasən xeyriyyəçilik və ekoloji layihələrlə məşğul olub.
Həmin hadisələrin üzərindən, təxminən, 20 il keçdikdən sonra, Pak Çon Hinin tərəfdarları Böyük Ölkənin Partiyasını yaradır, daha sonra onun adını dəyişərək «Senuri» - Yeni Hədəflər Partiyası qoyurlar. Nəhayət, 1998-ci ildə onlar Pak Kın Heni parlament seçkisinə qatılmağa razı salırlar. Nəticədə, mərhum atasının ad-sanının köməyilə o, öz dairəsində seçkini udur. Daha sonra o, bir neçə dəfə təkrarən parlamentə seçilir. 2012-ci ildə isə Pak Kın Henin rəhbərlik etdiyi «Senuri» seçkidə inamlı qələbə qazanır. Nəticədə o, prezidentliyə namizəd olur. Elə həmin ilin dekabrında Pak Kın He dövlət başçısı postu uğrunda seçkidə də qalib gəlir.
Amma Pak Çon Hi uğurlu prezident ola bilmədi. Bu il onun «Senuri» partiyası parlament seçkisini uduzdu. Bu, əslində əksər vətəndaşların prezidentin siyasətinə şübhə ilə yanaşdığının göstəricisi idi. Bəlkə də Pak Kın He həmvətənlərinin gözündə itirilmiş mövqeyini bərpa edə biləcəkdi. Lakin bir anda çaxan ildırım onu prezidentlik kürsüsündən atdı. Onunla bərabər, Cənubi Koreyanın bütünlükdə hakimiyyəti sarsıldı.
Prezidentin rəfiqəsi
Pak Kın Henin iflasının səbəbi onun ən yaxın rəfiqəsi, tanınmış din xadimi Çxve Txe Minin qızı Çxve Sun Sildir. Məlum olub ki, Pak Kın He uzun müddətdir bu ailənin təsiri altında imiş və Çxve Sun Sil prezidentə yaxınlığından sui-istifadə edirmiş. Dövlət başçısı rəfiqəsinə onun çıxışlarına düzəlişlər etmək imkanı verir, nazirlərin təyinatını və istefaya göndərilməsini onunla razılaşdırırmış. Dövlət qulluqçusu olmayan Çxve Sun Silin üzünə məxvi sənədlər, arxiv belə, açıq imiş. Amma qalmaqalın məğzi bu qadının prezident rəfiqəsinə hədsiz təsir imkanlarında deyil. Ölkədə korrupsiya da onun adı ilə bağlıdır. Söhbət Çxve Sun Silin nəhəng korporasiyalardan öz fondları üçün pul qoparmasından gedir.
Beləliklə, yüzminlərlə koreyalının prezidentin yerinə qərarlar vermiş fırıldaqçı xanımın özbaşınalığına etiraz olaraq küçələrə axışması təəccüblü deyil. İctimaiyyətin təzyiqi ilə Çxve Sun Sil artıq həbs olunub. Bundan sonra parlament hakimiyyətdən sui-istifadə etməkdə günahlandırılan prezidentə impiçment elan olunması proseduruna başlayıb. Sonda 300 deputatdan 234-ü Pak Kın Henin hakimiyyətdən kənarlaşdırılmasına səs verib. Onların arasında hakim partiyanın 60-dan artıq təmsilçisi də var. Bu, göstərir ki, «Senuri» ölkənin siyasi həyatında aparıcı mövqelərini qoruyub saxlamaq üçün nüfuzdan düşmüş prezidentdən üz döndərir.
İndi, Pak Kın Henin taleyi prokurorluq tərəfindən aparılmaqda olan araşdırmanın nəticəsindən və Konstitusiya Məhkəməsinin çıxaracağı hökmdən asılıdır. Xüsusi təyin olunmuş prokurorun hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmış prezidentə qarşı irəli sürülən bütün ittihamlara aydınlıq gətirməsi üçün 3 ay vaxtı var. Bundan sonra məhkəmə 180 gün ərzində işə baxacaq və yekun hökmü elan edəcək. Odur ki, proses hələ 9 ayadək uzana bilər. Bu müddətdə Pak Kın He prezident titulunun daşıyıcısı olaraq qalacaq və prezident iqamətgahında yaşayacaq. Amma Cənubi Koreyada onun formal prezidentliyinin də sonuna sayılı günlər qaldığına, ölkəni növbədənkənar prezident seçkisinin gözlədiyinə heç kəs şübhə etmir. Üstəlik, Cənubi Koreyada prezidentlərin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması və onların məhkəməyə cəlbi nadir hadisə deyil. 1988-ci ildən bu yana Pak Kın Henin 5 sələfindən yalnız 2-si hüquq-mühafizə orqanlarının diqqətinə düşməməyi bacarıb. Bu faktlar indiki prezidentin də impiçmentin ardınca cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması ehtimalını artırır. Halbuki, 2012-ci ildə onu prezident seçən koreyalılar Pak Kın Henin qüsursuz imicini qoruyub-saxlayacağına, atası Pak Çox Hin haqqında xatirələrə zərbə vurmayacağına əmin idi. Üstəlik, Pak Kın Henin ailəsi, övladı da yoxdur - bu ölkədə əvvəlki prezidentləri korrupsiyaya sövq edən faktorlar arasında ailə və uşaqlar xüsusi «yer tuturdu».
Yeni prezident kim olacaq?
Məhkəmə hökmü elan olunanadək Koreya Respublikası Prezidentinin səlahiyyətləri Baş nazir Hvan Qyo Ana həvalə olunub. Keçmiş prokurorluq işçisi olan Hvan Qyo An neytral siyasi fiqur sayılır ki, indiki ağır keçid dövründə bu, çox faydalı ola bilər. Amma gələn il ölkədə, böyük ehtimalla, növbədənkənar prezident seçkisi keçiriləcək. Bu mənada, ekspertlər müxtəlif perspektivlər proqnozlaşdırır. Əksəriyyət hesab edir ki, prezidentin əməlləri üzündən hakim partiya xeyli zəifləyib və ona BMT-nin hazırkı Baş katibi, bu postda səlahiyyət müddəti dekabrın 31-də bitəcək Pan Gi Munun prezidentliyə namizəd göstərilməsi belə, kömək etməyəcək.
Gözlənilən növbədənkənar seçkinin favoriti artıq indidən solçu siyasətçi Mun Ce İn sayılır. Qeyd edək ki, o, 2012-ci il seçkisində Pak Kın Henin rəqibi olub. Mun Ce İnin hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə Seulun xarici siyasətində bir sıra dəyişikliklər ola bilər. Mümkün dəyişikliklərin nəticələrini dünyanın maraqlı dairələri artıq indidən təhlil etməkdədir.
Bu halda, ilk növbədə, Koreyanın Şimalı ilə Cənubu arasındakı münasibətlərdə müəyyən yaxınlaşma proqnozlaşdırılır. Pak Kın Henin prezidentliyi dönəmində bu münasibətlər, az qala, silahlı qarşıdurma həddinədək gərginləşib. Yeri gəlmişkən, bu məsələdə də Çxve Sun Silin əlinin olduğu üzə çıxıb. Ölkədə solçu siyasətçinin hakimiyyətə gəlişi KXDR-in birgə layihələrə cəlb olunması ilə nəticələnə bilər. Hər halda, Mun Ce İn «Günəş işığı siyasəti»nin bərpasının, yəni Şimali Koreya ilə barışığın tərəfdardır. Bu istiqamətdə addımlardan biri Cənubi Koreyanın sağçı hökumətinin ölkə ərazisində Amerikanın THAAD raketdən müdafiə sisteminin yerləşdirilməsi haqda qərarına yenidən baxılması olar. Rəsmi olaraq o, Şimali Koreyaya məxsus ballistik raketlərin «tutulması» üçündür. Lakin Rusiya ilə Çin Cənubi Koreya ərazisində bu sistemin yerləşdirilməsini öz təhlükəsizliklərinə birbaşa təhdid sayırlar.
Bu məsələnin başqa tərəfi də var. Cənubi Koreya bu sistemdən imtina edərsə, əsas strateji müttəfiqi, təhlükəsizliyinin qarantı, onu nüvə çətirilə təmin etmiş ABŞ-ın gözündən düşə bilər. Üstəlik, Amerikada prezident seçkisini qazanmış Donald Trampın administrasiyası, böyük ehtimalla, Şimali Koreyaya qarşı sərt mövqe tutacaq.
Bununla yanaşı, Cənubi Koreyanın strategiyasında Birləşmiş Ştatlara geosiyasi istiqamət o qədər dərin kök atıb ki, Seulla-Vaşinqton arasında münasibətlərin soyuyacağını güman etmək çətindir. Lap Şimali və Cənubi Koreyalar arasında köklü yaxınlaşma ehtimalı qədər. Bu iki ölkə arasında ziddiyyət dərin siyasi və ideoloji xarakter daşıyır. Amma hazırda Cənubi Koreyada yaşananların əsas mahiyyəti heç də ölkənin xarici siyasətində baş verə biləcək dəyişikliklərlə bağlı deyil. Söhbət ölkə daxilində siyasi qüvvələr nisbətində mümkün dəyişikliklərdən də getmir. Vacib olanı ölkə başçısına impiçment elan olunması faktının özüdür. Son zamanlar anoloji hal bir sıra digər ölkələrdə, məsələn, Paraqvay və Braziliyada da yaşanıb. Bu, inkişaf edən demokratiyanın göstəricisi olmaqla yanaşı, həm də ən müxtəlif qitələrdə yerləşən bir çox dövlətlərdə siyasi sabitliyin çox həssas olduğunun da göstəricisidir.

RENUNCIATION OF THE PRESIDENT
The Republic of Korea is the latest country where the head of state faces impeachment. As in other similar situations, the renunciation will definitely affect not only the internal political situation in the country, but also its international stance.
President, the President's daughter
Last time when South Korea suffered such a serious internal political turmoil was in 1979. During his 17 years in rule, then President Park Chung-hee had implemented impressive reforms, which earned him the fame of the architect of the Korean ‘economic miracle’. However, this did not save Park Chung-hee from the growth in the number of his enemies, who opposed the authoritarian government. On the wave of democratic movement, Park Chung-hee was assassinated by the head of the Korean intelligence...
37 years passed since then. Again, mass rallies and demonstrations are skyrocketing throughout South Korea. Now the object of popular discontent is President Park Geun-hye, the daughter of the ‘father’ of the Korean miracle. Luckily for her, and all of South Korea, she is not threatened with murder but still had to leave the office of the president.
Park Geun-hye is unique in that she became the first female president in the history of the Republic of Korea. She once performed the duties of the First Lady since her mother was shot during one of the attempts on the life of her father. After her father was assassinated too, she left politics focusing mainly on charity and environmental projects. After almost 20 years, the supporters of Park Chung-hee organized the Grand National Party, later renamed to Saenuri – the New Frontier Party. They persuaded Park Geun-hye to participate in the 1998 parliamentary elections. Largely thanks to the unfading glory of her late father she won in her constituency but in later years was re-elected to the parliament several times. Under her leadership, Saenuri won a landslide victory in 2012 elections, and guaranteed nomination for the president. In December 2012, Park Geun-hye won the presidential election.
However, the daughter of Park Chung-hee did not become a successful president. In 2016, Saenuri lost the parliamentary elections, which was an indication of skepticism among majority of the citizens to presidential policies. Perhaps, Park Geun-hye could still regain her image in the eyes of her compatriots. But then there was a thunder, which knocked her out of the presidential chair and shook the supreme power throughout South Korea.
President’s girlfriend
The reason for the failure of Park Geun-hye is her best friend, Choi Soon-sil, the daughter of the famous religious leader Choi Tae-min. As it turned out, Park Geun-hye has long been under the influence of this family, and Choi Soon-sil has actively exploited her proximity to the president. Park Geun-hye allowed her friend to make changes in presidential speech, to coordinate the resignation and the appointment of ministers. Although not a government employee, Choi Soon-sil had access to classified documents. But the scandal is not only about the boundless influence of this woman on her friend, the president. She is also accused of corruption, namely knocking money from large corporations for her own funds.
No wonder that hundreds of thousands of South Koreans took to the streets in protest against the arbitrariness of the impostor skillfully conducting the president's actions. Under public pressure, Choi Soon-sil was arrested and the parliament launched the impeachment procedure due to abuse of presidential power. 234 out of 300 members of parliament were in favor of the renunciation of President Park. Among them are more than 60 representatives of the ruling party, which means that Saenuri renounces the discredited president in an effort to maintain its key position in the political life of the country.
The fate of Park Geun-hye now depends on the prosecutor's investigation and decision of the Constitutional Court. A specially appointed prosecutor has three months to deal with all the charges brought against the ousted president. Then the court will investigate the case within 180 days and make the final verdict. So, the trial may last up to 9 months. Until that time, Park Geun-hye will still hold the title of president, live in the presidential palace, and keep her secretaries. But almost everyone in South Korea has no doubt that these will be her last days as the president, and the country is expecting early presidential elections, given that the removal of South Korean presidents and associated judicial investigations is not a rare phenomenon in the political practice of the country. Only two of the five predecessors have managed to avoid the attention of law enforcement agencies since 1988. These facts increase the likelihood that after the impeachment, Park Geun-hye will be prosecuted. When electing her the next president in 2012, South Koreans believed that she would save her impeccable reputation and would not jeopardize the memory of her father, Park Chung-hee. Especially considering the fact that Park Geun-hye has no family and children – the relatives was the main factor that pushed former presidents to corruption.
Who will be the next president?
Acting head of the Republic of Korea until the final verdict of the court is the Prime Minister of South Korea, Hwan Kyo-ahn. This former employee of the prosecution is considered a politically neutral figure, who can be very useful in the difficult transition period. However, early presidential elections is likely to be held in the country in the coming year, and therefore the experts give various forecasts in this regard. According to most of them, the ruling party is significantly weakened due to the removal of the president, and it does not help even a possible nomination of the current UN Secretary General Ban Ki-moon, whose mandate expires on 31 December, will not help her.
The left politician, Moon Jae-in, is the favorite of expected early elections. He was the opponent of Park Geun-hye in the 2012 elections. If he comes to power, there may be some changes in the foreign policy of Seoul, the effects of which are already thoroughly analyzed the concerned among the international community.
First of all, it is assumed that the relations between North and South Korea will become warmer. During the years of the Park presidency, these relations have been brought almost to the brink of armed conflict, and, as it became known, Choi Soon-sil has also played her part in this. The coming of the left policy to power in South Korea may give green light joint projects with DPRK. In any case, Moon Jae-in supports the renewal of "Sunshine Policy", i.e. appeasement of North Korea. One of the steps in this direction can be a review of the decision of the South Korean cabinet to deploy American THAAD missile system on the territory of South Korea. Officially, the system is designed to intercept North Korean ballistic missiles but Russia and China see it as a direct threat to their security. However, if the program is abandoned, Seoul risks falling out of the US favour, its main strategic ally and the security guarantor ensuring South Korea’s nuclear umbrella. Especially since the new Trump administration will apparently take a tough stance against North Korea.
Anyway, the geopolitical orientation towards the United States has taken such deep roots in South Korea's strategy that it is difficult to suggest a possible cooling of relations between them. It is also difficult to imagine radical rapprochement between Seoul and Pyongyang, which have deep political and ideological contradictions.
However, the essence of events ongoing in South Korea is not related to possible corrections in her foreign policy line and even the alleged reshuffle in the balance of political forces within the country. What is important is the fact of the impeachment of South Korean president, who is an indicator of a developing democracy, as well as an indicator of the precariousness of political stability in many other countries, like we have observed in recent years in a number of other countries, in particular Paraguay and Brazil.