Cənubi Koreyanın dövlət başçısına impiçmentin elan olunmasından sonra ölkənin siyasi kursu dəyişəcəkmi?
Koreya Respublikası, Prezidentin impiçmentlə üzləşdiyi növbəti ölkə oldu. Digər anoloji hallarda olduğu kimi, dövlət başçısının vəzifədən kənarlaşdırılması, əlbəttə ki, yalnız daxili siyasi vəziyyətə deyil, ölkənin beynəlxalq arenadakı mövqelərinə də öz təsirini göstərəcək.
Prezident qızı, prezident
Cənubi Koreyada bu cür ciddi daxili siyasi çaxnaşma son dəfə uzaq 1979-cu ildə yaşanmışdı. O zaman dövlət başçısı 17 illik rəhbərliyi dönəmində ciddi islahatlar həyata keçirərək,  Koreyanın iqtisadi möcüzəsinin memarı adını qazanan Pak Çon Xi idi. Amma bu, «memar»ı onun avtoritar hakimiyyətinə qarşı çıxan düşmənlərin sayının getdikcə artmasından qoruya bilməmişdi. Demokratik hərəkatın getdikcə güclənməsi ilə sonda Pak Çon Hi öldürülmüşdü. Maraqlıdır ki, prezidenti Koreya kəşfiyyatının başçısı qətlə yetirmişdi…
O vaxtdan 37 il keçir. İndi, Cənubi Koreyanı yenidən minlərlə insanın iştirak etdiyi mitinqlər, nümayişlər bürüyüb. Bu dəfə xalqın etirazı Prezident Pak Kın Hiyə - Koreya mözücəsinin "ata”sının qızınadır. İstər onun özü, istərsə də bütünlükdə Cənubi Koreya üçün xoşbəxtlik sayıla biləcək məqam ondan ibarətdir ki, bu dəfə qətlsiz ötüşmək mümkün olub. Amma Pak Kın Hi postunu tərk etmək məcburiyyətində qalıb.
Pak Kın Henin unikallığı Koreya Respublikası tarixinə ilk qadın prezident kimi düşməsidir. Vaxtilə, atasının prezidentliyi dövründə o, ölkənin birinci xanımı statusunu da daşıyıb. Çünki anası prezidentə qarşı sui-qəsd cəhdlərinin birində güllələnərək öldürülmüşdü. Atasının ölümündən sonra Pak Kın He siyasət aləmini tərk edərək, əsasən xeyriyyəçilik və ekoloji layihələrlə məşğul olub.
Həmin hadisələrin üzərindən, təxminən, 20 il keçdikdən sonra, Pak Çon Hinin tərəfdarları Böyük Ölkənin Partiyasını yaradır, daha sonra onun adını dəyişərək «Senuri» - Yeni Hədəflər Partiyası qoyurlar. Nəhayət, 1998-ci ildə onlar Pak Kın Heni parlament seçkisinə qatılmağa razı salırlar. Nəticədə, mərhum atasının ad-sanının köməyilə o, öz dairəsində seçkini udur. Daha sonra o, bir neçə dəfə təkrarən parlamentə seçilir. 2012-ci ildə isə Pak Kın Henin rəhbərlik etdiyi «Senuri» seçkidə inamlı qələbə qazanır. Nəticədə o, prezidentliyə namizəd olur. Elə həmin ilin dekabrında Pak Kın He dövlət başçısı postu uğrunda seçkidə də qalib gəlir.
Amma Pak Çon Hi uğurlu prezident ola bilmədi. Bu il onun «Senuri» partiyası parlament seçkisini uduzdu. Bu, əslində əksər vətəndaşların prezidentin siyasətinə şübhə ilə yanaşdığının göstəricisi idi. Bəlkə də Pak Kın He həmvətənlərinin gözündə itirilmiş mövqeyini bərpa edə biləcəkdi. Lakin bir anda çaxan ildırım onu prezidentlik kürsüsündən atdı. Onunla bərabər, Cənubi Koreyanın bütünlükdə hakimiyyəti sarsıldı.
Prezidentin rəfiqəsi
Pak Kın Henin iflasının səbəbi onun ən yaxın rəfiqəsi, tanınmış din xadimi Çxve Txe Minin qızı Çxve Sun Sildir. Məlum olub ki, Pak Kın He uzun müddətdir bu ailənin təsiri altında imiş və Çxve Sun Sil prezidentə yaxınlığından sui-istifadə edirmiş. Dövlət başçısı rəfiqəsinə onun çıxışlarına düzəlişlər etmək imkanı verir, nazirlərin təyinatını və istefaya göndərilməsini onunla razılaşdırırmış. Dövlət qulluqçusu olmayan Çxve Sun Silin üzünə məxvi sənədlər, arxiv belə, açıq imiş. Amma qalmaqalın məğzi bu qadının prezident rəfiqəsinə hədsiz təsir imkanlarında deyil. Ölkədə korrupsiya da onun adı ilə bağlıdır. Söhbət Çxve Sun Silin nəhəng korporasiyalardan öz fondları üçün pul qoparmasından gedir.
Beləliklə, yüzminlərlə koreyalının prezidentin yerinə qərarlar vermiş fırıldaqçı xanımın özbaşınalığına etiraz olaraq küçələrə axışması təəccüblü deyil. İctimaiyyətin təzyiqi ilə Çxve Sun Sil artıq həbs olunub. Bundan sonra parlament hakimiyyətdən sui-istifadə etməkdə günahlandırılan prezidentə impiçment elan olunması proseduruna başlayıb. Sonda 300 deputatdan 234-ü Pak Kın Henin hakimiyyətdən kənarlaşdırılmasına səs verib. Onların arasında hakim partiyanın 60-dan artıq təmsilçisi də var. Bu, göstərir ki, «Senuri» ölkənin siyasi həyatında aparıcı mövqelərini qoruyub saxlamaq üçün nüfuzdan düşmüş prezidentdən üz döndərir.
İndi, Pak Kın Henin taleyi prokurorluq tərəfindən aparılmaqda olan araşdırmanın nəticəsindən və Konstitusiya Məhkəməsinin çıxaracağı hökmdən asılıdır. Xüsusi təyin olunmuş prokurorun hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmış prezidentə qarşı irəli sürülən bütün ittihamlara aydınlıq gətirməsi üçün 3 ay vaxtı var. Bundan sonra məhkəmə 180 gün ərzində işə baxacaq və yekun hökmü elan edəcək. Odur ki, proses hələ 9 ayadək uzana bilər. Bu müddətdə Pak Kın He prezident titulunun daşıyıcısı olaraq qalacaq və prezident iqamətgahında yaşayacaq. Amma Cənubi Koreyada onun formal prezidentliyinin də sonuna sayılı günlər qaldığına, ölkəni növbədənkənar prezident seçkisinin gözlədiyinə heç kəs şübhə etmir. Üstəlik, Cənubi Koreyada prezidentlərin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması və onların məhkəməyə cəlbi nadir hadisə deyil. 1988-ci ildən bu yana Pak Kın Henin 5 sələfindən yalnız 2-si hüquq-mühafizə orqanlarının diqqətinə düşməməyi bacarıb. Bu faktlar indiki prezidentin də impiçmentin ardınca cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması ehtimalını artırır. Halbuki, 2012-ci ildə onu prezident seçən koreyalılar Pak Kın Henin qüsursuz imicini qoruyub-saxlayacağına, atası Pak Çox Hin haqqında xatirələrə zərbə vurmayacağına əmin idi. Üstəlik, Pak Kın Henin ailəsi, övladı da yoxdur - bu ölkədə əvvəlki prezidentləri korrupsiyaya sövq edən faktorlar arasında ailə və uşaqlar xüsusi «yer tuturdu».
Yeni prezident kim olacaq?
Məhkəmə hökmü elan olunanadək Koreya Respublikası Prezidentinin səlahiyyətləri Baş nazir Hvan Qyo Ana həvalə olunub. Keçmiş prokurorluq işçisi olan Hvan Qyo An neytral siyasi fiqur sayılır ki, indiki ağır keçid dövründə bu, çox faydalı ola bilər. Amma gələn il ölkədə, böyük ehtimalla, növbədənkənar prezident seçkisi keçiriləcək. Bu mənada, ekspertlər müxtəlif perspektivlər proqnozlaşdırır. Əksəriyyət hesab edir ki, prezidentin əməlləri üzündən hakim partiya xeyli zəifləyib və ona BMT-nin hazırkı Baş katibi, bu postda səlahiyyət müddəti dekabrın 31-də bitəcək Pan Gi Munun prezidentliyə namizəd göstərilməsi belə, kömək etməyəcək.
Gözlənilən növbədənkənar seçkinin favoriti artıq indidən solçu siyasətçi Mun Ce İn sayılır. Qeyd edək ki, o, 2012-ci il seçkisində Pak Kın Henin rəqibi olub. Mun Ce İnin hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə Seulun xarici siyasətində bir sıra dəyişikliklər ola bilər. Mümkün dəyişikliklərin nəticələrini dünyanın maraqlı dairələri artıq indidən təhlil etməkdədir.
Bu halda, ilk növbədə, Koreyanın Şimalı ilə Cənubu arasındakı münasibətlərdə müəyyən yaxınlaşma proqnozlaşdırılır. Pak Kın Henin prezidentliyi dönəmində bu münasibətlər, az qala, silahlı qarşıdurma həddinədək gərginləşib. Yeri gəlmişkən, bu məsələdə də Çxve Sun Silin əlinin olduğu üzə çıxıb. Ölkədə solçu siyasətçinin hakimiyyətə gəlişi KXDR-in birgə layihələrə cəlb olunması ilə nəticələnə bilər. Hər halda, Mun Ce İn «Günəş işığı siyasəti»nin bərpasının, yəni Şimali Koreya ilə barışığın tərəfdardır. Bu istiqamətdə addımlardan biri Cənubi Koreyanın sağçı hökumətinin ölkə ərazisində Amerikanın THAAD raketdən müdafiə sisteminin yerləşdirilməsi haqda qərarına yenidən baxılması olar. Rəsmi olaraq o, Şimali Koreyaya məxsus ballistik raketlərin «tutulması» üçündür. Lakin Rusiya ilə Çin Cənubi Koreya ərazisində bu sistemin yerləşdirilməsini öz təhlükəsizliklərinə birbaşa təhdid sayırlar.
Bu məsələnin başqa tərəfi də var. Cənubi Koreya bu sistemdən imtina edərsə, əsas strateji müttəfiqi, təhlükəsizliyinin qarantı, onu nüvə çətirilə təmin etmiş ABŞ-ın gözündən düşə bilər. Üstəlik, Amerikada prezident seçkisini qazanmış Donald Trampın administrasiyası, böyük ehtimalla, Şimali Koreyaya qarşı sərt mövqe tutacaq.
Bununla yanaşı, Cənubi Koreyanın strategiyasında Birləşmiş Ştatlara geosiyasi istiqamət o qədər dərin kök atıb ki, Seulla-Vaşinqton arasında münasibətlərin soyuyacağını güman etmək çətindir. Lap Şimali və Cənubi Koreyalar arasında köklü yaxınlaşma ehtimalı qədər. Bu iki ölkə arasında ziddiyyət dərin siyasi və ideoloji xarakter daşıyır. Amma hazırda Cənubi Koreyada yaşananların əsas mahiyyəti heç də ölkənin xarici siyasətində baş verə biləcək dəyişikliklərlə bağlı deyil. Söhbət ölkə daxilində siyasi qüvvələr nisbətində mümkün dəyişikliklərdən də getmir. Vacib olanı ölkə başçısına impiçment elan olunması faktının özüdür. Son zamanlar anoloji hal bir sıra digər ölkələrdə, məsələn, Paraqvay və Braziliyada da yaşanıb. Bu, inkişaf edən demokratiyanın göstəricisi olmaqla yanaşı, həm də ən müxtəlif qitələrdə yerləşən bir çox dövlətlərdə siyasi sabitliyin çox həssas olduğunun da göstəricisidir.

ОТРЕЧЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА
Республика Корея стала очередной страной, президент которой подвергся процедуре импичмента. Как и в других аналогичных случаях, отстранение главы государства от власти, разумеется, оказывает воздействие не только на внутриполитическую ситуацию в стране, но и на ее позиции на международной арене.
Президент, дочь президента
Столь серьезные внутриполитические потрясения Южная Корея в последний раз переживала в далеком 1979 году. Тогда президентом страны был Пак Чон Хи, который за 17 лет своего правления осуществил внушительные реформы, снискавшие ему славу архитектора корейского экономического чуда. Впрочем, это не спасло Пак Чон Хи от роста числа его врагов, выступавших против авторитарной власти "архитектора". В условиях разрастания демократического движения Пак Чон Хи был убит, причем от руки главы корейской разведки...
С тех пор прошло ровно 37 лет. И снова Южную Корею охватили многотысячные митинги и манифестации. На сей раз объектом народного недовольства стала президент Пак Кын Хе - дочь "отца" корейского чуда. К счастью для нее и всей Южной Кореи, до смертоубийства главы государства дело не дошло, но Пак Кын Хе все же вынуждена была покинуть свой пост.
Уникальность Пак Кын Хе заключается в том, что она стала первой женщиной-президентом в истории Республики Корея. В свое время она исполняла обязанности первой леди страны при своем отце, так как ее мать была застрелена во время одного из покушений на Пак Чон Хи. После убийства отца она покинула мир политики, сосредоточившись в основном на благотворительности и экологических проектах. Прошло почти 20 лет, и сторонники Пак Чон Хи организовали Партию великой страны, позже переименованную в "Сэнури" - Партию новых рубежей. Они уговорили Пак Кын Хе поучаствовать в парламентских выборах 1998 года. Во многом благодаря немеркнущей славе своего покойного отца она выиграла в своем округе, а в последующие годы несколько раз переизбиралась в парламент. Под ее руководством "Сэнури" одержала убедительную победу на выборах 2012 года, что послужило выдвижению кандидатуры самой Пак Кын Хе на должность президента. В декабре того же года Пак Кын Хе одержала победу на выборах главы государства.
Однако дочь Пак Чон Хи не стала успешным президентом. В уходящем году ее партия "Сэнури" потерпела поражение на парламентских выборах, что свидетельствовало о скептическом отношении большинства граждан к политике самого президента. Возможно, Пак Кын Хе удалось бы еще вернуть утраченные позиции в глазах соотечественников. Но тут грянул гром, который выбил ее с президентского кресла и сотряс всю высшую власть в южнокорейском государстве.
Подруга президента
Причина провала Пак Кын Хе - ее лучшая подруга Чхве Сун Силь, дочь известного религиозного деятеля Чхве Тхэ Мина. Как выяснилось, Пак Кын Хе уже длительное время находится под влиянием этой семьи, причем Чхве Сун Силь особенно активно эксплуатировала свою близость к президенту. Пак Кын Хе позволяла своей подруге вносить правки в президентские речи, с ней она согласовывала отставки и назначения министров. Не являясь государственной служащей, Чхве Сун Силь имела доступ к секретным документам. Но суть скандала не только в безграничном влиянии этой женщины на свою подругу-президента. В вину ей вменяется и коррупция, а именно - выбивание денег из крупных корпораций для собственных фондов.
Неудивительно, что сотни тысяч южных корейцев вышли на улицы в знак протеста против произвола проходимки, вершащей действиями президента. Под давлением общественности Чхве Сун Силь арестовали, а парламент запустил процедуру импичмента президента, обвиненную в злоупотреблении властью. 234 из 300 депутатов высказались за отстранение Пак Кын Хе от власти. Среди них и свыше 60 представителей правящей партии - свидетельство того, что "Сэнури" отрекается от дискредитированного президента в стремлении сохранить свои ключевые позиции в политической жизни страны.
Судьба Пак Кын Хе зависит теперь от прокурорской проверки и решения конституционного суда. У специально назначенного прокурора есть три месяца, чтобы разобраться со всеми обвинениями, выдвинутыми против отстраненного от власти президента. Затем суд рассмотрит дело в течение 180 дней и вынесет окончательный вердикт. Так что разбирательство может затянуться до 9 месяцев. На это время за Пак Кын Хе останется титул президента, она будет жить в президентском дворце и сохранит штат секретарей. Но практически никто в Южной Корее не сомневается в том, что дни ее формального президентства сочтены и страну ждут досрочные президентские выборы. Тем более что случаи отстранения южнокорейских президентов от власти и судебных расследований против них - отнюдь не редкое явление во внутриполитической практике этой страны. С 1988 года лишь двое из пяти предшественников Пак Кын Хе сумели избежать внимания правоохранительных органов. Эти факты увеличивают вероятность того, что после импичмента Пак Кын Хе против нее будет возбуждено уголовное дело. А ведь выбирая ее президентом в 2012 году, южные корейцы верили в то, что она сбережет свою безупречную репутацию и не поставит под удар память о своем отце Пак Чон Хи. Особенно с учетом того, что у Пак Кын Хе нет собственной семьи и детей - родни, фактор которой подталкивал прежних президентов к "подвигам" на коррупционном поприще.
Кто станет президентом?
Временным исполняющим обязанности главы Республики Корея до вердикта суда назначен премьер-министр Южной Кореи Хван Гё Ан. Этот бывший сотрудник органов прокуратуры считается политически нейтральной фигурой, что может оказаться очень полезным в сложный переходный период. Однако в наступающем году в стране, скорее всего, пройдут досрочные президентские выборы, а потому эксперты представляют различные перспективные выкладки на этот счет. Согласно большинству из них, правящая партия значительно ослаблена из-за отстранения президента, и ей не поможет даже возможное выдвижение на пост главы государства кандидатуры нынешнего генсека ООН Пан Ги Муна, полномочия которого истекают 31 декабря.
Фаворитом ожидаемых досрочных выборов уже сейчас называют левого политика Мун Джэ Ина, который был противником Пак Кын Хе на выборах 2012 года. В случае его прихода к власти возможны определенные изменения во внешней политике Сеула, последствия которых уже сейчас обстоятельно анализируются заинтересованными мировыми кругами.
Прежде всего допускается некоторое потепление в отношениях между Югом и Севером Кореи. За годы президентства Пак Кын Хе эти отношения были подведены чуть ли не на грань вооруженного противостояния, причем, как стало известно, руку к этому приложила Чхве Сун Силь. Приход к власти в Южной Корее левого политика может ознаменоваться вовлечением КНДР в совместные проекты. Во всяком случае Мун Джэ Ин выступает за возобновление "Политики солнечного света", то есть умиротворения Северной Кореи. Одним из шагов в этом направлении может стать пересмотр решения правого южнокорейского кабинета о размещении на территории Республики Корея американской противоракетной системы THAAD. Официально она предназначена для перехвата северокорейских баллистических ракет, но рассматривается Россией и Китаем в качестве прямой угрозы их безопасности. Однако, отказавшись от этой программы, Сеул рискует попасть в немилость США - главного стратегического союзника и гаранта безопасности Южной Кореи, обеспечивающего ее ядерным зонтиком. Тем более что новая американская администрация, формируемая в результате победы Дональда Трампа на президентских выборах в США, будет занимать, судя по всему, жесткую позицию в отношении Северной Кореи.
Впрочем, геополитическая ориентация на Соединенные Штаты пустила столь глубокие корни в стратегии Южной Кореи, что трудно предположить возможное похолодание отношений между ними. Равно как и допустить кардинальное сближение между Сеулом и Пхеньяном, противоречия между которыми носят глубинный политический и идеологический характер.
Однако суть происходящих ныне в Южной Корее событий вовсе не в возможных корректировках ее внешнеполитической линии. И даже не в предполагаемых перестановках в раскладе политических сил внутри страны. Важен сам факт импичмента южнокорейского президента, который, подобно аналогичным процессам, наблюдавшимся в последнее время в ряде других стран, в частности в Парагвае и Бразилии, является столь же признаком развивающейся демократии, сколь и показателем шаткости политической стабильности во многих государствах самых разных континентов.