QARABAĞDA MÜHARİBƏ, yoxsa SÜLH?
2016-cı ilin əvvəlində xarici və yerli analitiklər, o cümlədən bu məqalənin müəllifi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə konstruktiv, məzmunlu danışıqların aparılmamasının müharibə risqini xeyli artırdığını deyirdi. Həqiqətən də bu dövrdə qoşunların təmas xəttində atışmalar artır, üstəlik, tərəflər bir sıra hallarda yüngül silahlardan istifadə ilə kifayətlənməyərək qumbaraatanlardan, minaatanlardan istifadə edirdi. İlboyu, az qala, hər gün ölənlər və yaralananlar haqqında xəbərlər gəlib. Bununla yanaşı, erməni siyasətçiləri, hərbçiləri və analitikləri öz ictimaiyyətini sakitləşdirmək üçün lovğa-lovğa danışır, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin uğurlu hücum əməliyyatları keçirməyə qadir olmadığını deyir, hətta müəyyən preventiv zərbələr endirməklə, Azərbaycanın «cəzalandırılma”sını təklif edirdi. Onlardan bəziləri isə hətta Azərbaycanın daha bir neçə rayonunun işğal olunması, Kürədək gedilməsi, Bakının belə, ələ keçirilməsi ilə ermənilərin şərtlərinin diktə olunmasının vacibliyi kimi absurd fikirlərlər səsləndirirdi.
Lakin çoxsaylı təxribatların sonunda Qarabağda apreldə başlayan döyüşlər Ermənistan silahlı qüvvələrinin «məğlubedilməzliyi» haqqında mifləri darmadağın etdi. Azərbaycan Ordusunun silahlanma baxımından düşməndən xeyli üstün olduğu üzə çıxdı, Azərbaycan əsgərləri və zabitləri isə yüksək bacarıq nümayiş etdirdilər. Onlar çox qısa zamanda düşmənin Talış kəndi ərazisindəki 14 postunu və müdafiə istehkamlarını, Lələtəpə yüksəkliyini azad etdilər. Bunadək həmin nöqtələrdən Azərbaycan kəndləri müntəzəm şəkildə atəşə tutulurdu.
Aprel toqquşmalarının tammiqyaslı müharibəyə çevrilməsinin qarşısını yalnız ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin ehtiyatlı davranışı aldı. Söhbət, ilk növbədə, Rusiya Prezidenti Vladimir Putindən gedir. Azərbaycan və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Baş Qərargah rəisləri təcili olaraq Moskvaya dəvət edildi, orada hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair razılıq əldə olundu.
Bundan sonra bir qədər özünə gələn erməni siyasətçiləri və hərbçiləri, guya, Moskvanın Ermənistan ordusunun əks-hücumuna imkan vermədiyinə, əks təqdirdə, onların nəinki itirdikləri mövqeləri və 2 min hektardan artıq ərazini geri qaytarmağa, daha da irəliləməyə qadir olduğuna dair fikirlər səsləndirməyə başladı. Lakin ermənilərin təbliğata hesablanmış bu hiyləsi aprel döyüşlərinin real nəticələrini dəyişə bilməz. Ermənistan ordusunun bir çox yüksək rütbəli nümayəndəsinin vəzifədən kənarlaşdırılması, hətta müdafiə naziri Seyran Ohanyanın postundan uzaqlaşdırılması əslində udanla uduzanın kim olduğunu aydın şəkildə ortaya qoydu.
Atəşkəs rejiminin gücləndirilməsi və sülh danışıqlarının bərpası üçün yazda Vyanada təcili olaraq İlham Əliyev ilə Serj Sarqsyanın görüşü təşkil olundu. Görüşdə ABŞ, Fransa və Rusiyanın, hətta Avropa İttifaqının xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri də iştirak edirdi. Bunun ardınca Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov növbə ilə Yerevana və Bakıya səfər etdi, daha sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə məsələ Sankt-Peterburqda ən yüksək səviyyədə müzakirə olundu. Bütün bunlar münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesində irəliləyişin olacağına ümidlər yaratmışdı. Lakin əvvəllər də dəfələrlə yaşandığı kimi, yayda danışıqlar yenidən «dalana dirəndi». Serj Sarqsyan və komandasının, eyni zamanda bütünlükdə hakim elitanın millətçi miflərlə zəhərlənmiş radikal qruplara qarşı getmək gücündə olmadığı üzə çıxdı. Bu qruplar isə Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinin bir hissəsinin belə, boşaldılmasını yolverilmiəz sayır.
Erməniləri, şübhəsiz ki, orduya «İsgəndər» operativ-taktiki raket komplekslərinin alınması da xeyli ürəkləndirib. Bu sistemlər İrəvanda keçirilmiş hərbi paradda təmtəraqla nümayiş də etdirilib. Amma raketlərin Rusiya tərəfindən müttəfiqinə, sadəcə, nümayiş olunması üçün verildiyi, yoxsa həqiqətən ordu üçün alındığı hələ də məlum deyil. Hələlik, bu məsələ rəsmi olaraq heç bir beynəlxalq reyestrdə qeyd olunmayıb. Halbuki, mövcud beynəlxalq konvensiyalara görə, raket sistemlərinin satışı zamanı bu, vacibdir.
Ermənistana Rusiyanın ayırdığı 200 milyonluq güzəştli hərbi kredit çərçivəsində də silah tədarükünə başlanılıb. Tərəflər arasında birgə hərbi qrupun yaradılması haqqında saziş də imzalanıb. Qrup Rusiyanın Gümrüdəki 102 saylı hərbi bazasını və Ermənistan ordusunun Naxçıvanla sərhəd boyunca dislokasiya olunmuş 4-cü korpusunu özündə birləşdirəcək.
İndi, Rusiyanın hesabına hərbi potensialını gücləndirmiş Ermənistanın beynəlxalq vasitəçilərin israrına rəğmən, məzmunlu danışıqlardan yayınması, sadəcə, mövcud status-kvonu möhkəmləndirmək, yəni, Azərbaycan ərazilərinin işğalını sonsuzadək davam etdirmək üçün atəşkəs rejiminin gücləndirilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsinə çalışması təəccüblü deyil. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Hamburqda keçiriən 23-cü iclasındakı çıxışında açıq şəkildə deyib: «Ermənistanın danışıqlarda ilkin şərt irəli sürmək cəhdləri prezidentlərin Vyana və Sankt-Peterburq razılaşmalarının pozulmasından başqa bir şey deyil».
Əslində, barışığın möhkəmləndirilməsi vəziyyətin konservasiyası üçün yox, münaqişəyə son qoyulması istiqamətində konstruktiv, məzmunlu danışıqların aparılması, hərbi əməliyatların fəsadlarının aradan qaldırılması üçün şərt kimi vacibdir. Bununla əlaqədar Rusiyanın XİN başçısı S.Lavrov ATƏT XİNŞ-in toplantısında atəşkəs razılaşmasına əməl olunmasının vacibliyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ATƏT-in monitorinq missiyası müşahidəçilərinin sayının artırılmasına dair ümumi razılıq var. Lakin onların harada yerləşdiriləcəyi ilə bağlı konsensusa hələ ki, nail olunmayıb.
Bu sözləri diplomatik dildən adi dilə tərcümə edəriksə, bu, o deməkdir ki, ermənilər beynəlxalq müşahidəçilərin mövcud təmas xəttində yerləşdirilməsinə çalışır. Bakı isə hesab edir ki, onların bölgədə daimi əsaslarla mövcudluğu yalnız işğalçı erməni qüvvələrinin işğal olunmuş torpaqlardan çıxarılması ilə paralel şəkildə mümkündür. Danışıqların gündəminə gəlincə, ermənilərin bütün hiylələrinə baxmayaraq, o, əvvəlkitək qalır. ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin XİN başçıları Hamburqda keçirilən sammitdə «Madrid prinsipləri» adlı məşhur təklifləri bir daha təsdiqləyib, tərəfləri danışıqları dərhal bərpa etməyə çağırıb.
Görünür, danışıqlar prosesi bərpa olunacaqsa belə, bu, 2017-ci ildə mümkün olacaq. Hələliksə istər Ermənistan, istərsə də Azərbaycan silahlanmanı davam etdirir, miqyaslı hərbi təlimlər keçirir, beynəlxalq mövqelərini gücləndirir.
Bu arada dünya mətbuatının diqqəti İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahunun Bakıya, İran Prezidenti Həsən Ruhaninin isə İrəvana etdiyi dekabr səfərlərinə yönəlib. Amma İsraillə-Azərbaycan arasında danışıqların predmeti yüz milyonlarla dollar dəyərində iqtisadi-ticari münasibətlər, enerji sahəsində miqyaslı birgə planlar, hərbi-texniki əməkdaşlıq olubsa, İran-Ermənistan danışıqları daha çox nümayiş xarakteri daşıyıb. Çünki əslində, tərəflərin bir-birinə təklif edəcəyi heç nə yoxdur; məsələn, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın İsraildən aldığı silah-sursata görə ödədiyi məbləğin 5 milyard dollara yaxınlaşdığını bildirib. Bu, Ermənistanla-İranın ümumi iqtisadi-ticari münasibətlərinin həcmi ilə müqayisədə, ən azı, 10 dəfə çoxdur.
Bütün bunların fonunda Azərbaycanla-Ermənistan arasında hərbi baxımdan neqativ dinamika davam edirsə, danışıqlarda durğunluq hökm sürürsə, xalq diplomatiyası sahəsində və sülhməramlı təşəbbüslərdə müəyyən irəliləyiş gözə dəyir; məsələn, noyabrda Bakıda təşkil olunmuş konfransda Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyətinin fəalları ilə yanaşı, onların erməni həmkarların Vaan Martirosyan, Suzan Cağinyan və Vahe Avetyan da iştirak ediblər. Müzakirələrin sonunda Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə Ermənistan-Azərbaycan «Sülh platforması»nın yaradıldığına dair Bakı Bəyannaməsi imzalanıb.
Platformaya qoşulan ermənilərin - istər Bakıya gələnlər, istərsə də ona sonradan qoşulanların Ermənistan KİV tərəfindən «rüsvay edilməsinə», hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən birbaşa təzyiqlərə məruz qalmasına baxmayaraq, sənədi imzalayanların sayı getdikcə artır. Dekabrda onu tanınmış sovet yazıçısı, hazırda «Literaturnaya Kanada» almanaxının baş redaktoru, Ermənistan Yazıçılar İttifaqının, İngiltərə Yazıçılar İttifaqının, Ukrayna Jurnalistlər İttifaqının üzvü Vaahn Karapetyan, «Novosti Qruziya» informasiya agentliyinin müxbiri Artyom Avakimov, Ukraynanın, ABŞ-ın erməni əsilli hüquq müdafiəçiləri, fəal vətəndaşları və b. imzalayıblar.
2016-cı ilin sonlarının daha bir maraqlı hadisəsi Ermənistanın ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyanın müxalifətçi Erməni Milli Konqresinin (EMK) qurultayındakı çıxışıdır. O, ölkəsindəki bütün problemlərin kökünün dəhşətli miqyas almış korrupsiyada və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmamış qalmasında olduğunu bildirib. Ter-Petrosyan rasional addımlar atmaq əvəzinə, erməni ictimaiyyətini İsraildəki kimi «ordu-millət»in formalaşdırılması haqda absurd ideologiya ilə «yemləyən» hakim rejimi sərt tənqid edib.
Levon Ter-Petrosyan konkret faktlara istinad etməklə bu ideoloji konsepsiyanın əsassız olduğunu sübut edib. Onun sözlərinə görə, müstəqillik qazandığı ilk dövrdən etibarən, əhalisi artaraq 600 mindən 7 milyona çatmış İsraildən fərqli olaraq, Ermənistan əhalisi miqrasiya, doğum sayının azalması üzündən durmadan azalır. Onların maddi resusrları da müqayisəyə gəlmir. İsrail inkişaf etmiş iqtisadiyyata malikdirsə, Ermənistan 1994-2008-ci illərdəki müəyyən inkişafdan sonra dəhşətli tənəzzül yaşayıb. Üstəlik, onun yenidən dirçəlişə keçmə perspektivi də yoxdur.
Levon Ter-Petrosyan Ermənistanın qarşısında bir vəzifənin dayandığını birbaşa söyləyib: Qarabağ probleminin həlli. O, yalnız bundan sonra Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin öz-özünə qaydaya düşəcəyini bildirib. Sabiq prezident Qarabağ probleminin həlli yolunu da açıqlayıb və mərhələli həlldən başqa variantın olmadığını söyləyib. «Erməni Milli Konqresi sələfi Erməni Ümumxalq Hərəkatı kimi, Ermənistanın yeganə partiyasıdır ki, kompromis və sülhə inandığını nəinki heç zaman gizlətməyib, hətta açıq şəkildə ifadə edib. Odur ki, EMK yalnız bu prinsipdən çıxış etməklə deyil, həm də yaranmış vəziyyətə əsasən qarşıdan gələn parlament seçkisinə silahlanma yarışına son qoyulmasını, yeni müharibə təhlükəsinin aradan qaldırılmasını, Qarabağ probleminin çözülməsini, Türkiyə ilə münasibətlərin qaydaya salınmasını nəzərdə tutan konstruktiv proqramla qatılmalıdır. Çünki bunlar partiyamızın deyil, Ermənistan və Qarabağ xalqının həyati maraqlarından irəli gədir», - deyə o, qeyd edib.
Levon Ter-Petrosyanın çıxışından Azərbaycan liderləri haqqında səsləndirdiyi fikirlərə ayrıca nəzər salmaq lazımdır. O deyib: «Mən hərbi ritorikasına rəğmən, İlham Əliyevi rasional düşünən dövlət xadimi, sülhün bərqərar olunması istiqamətində uyğun addımlar atmağa qadir şəxs sayıram, necə ki vaxtilə onun atası, mərhum Heydər Əliyev mənim «Müharibə, yoxsa sülh?» məqaləmə sağlam reaksiya vermişdi».
Erməni siyasətçi Rusiyanın münaqişənin sülh yolu ilə həllində vasitəçiliyini də xüsusi vurğulayıb: «Mən Qarabağ probleminin həllində açarın Rusiyanın əlində olduğunu demişəm. Onun səyləri bunu bir daha təsdiqləyir. Bununla yanaşı, prioritetləri arasında Qarabağ probleminin həllinin olmadığı Qərb də Rusiyaın bu məsələdəki xüsusi rolunu nəinki dərk edir, həm də onu qiymətləndirir».
EMK lideri partiyasının qarşıdan gələn parlament seçkisi üçün şüarını da səsləndirib: «Sülh, barışıq, mehriban qonşuluq».
L.Ter-Petrosyanın EMK-nin qurultayındakı çıxışına reaksiya gözlənildiyi kimi, birmənalı olmayıb. Ümumilikdə çıxışa reaksiya mənfidir və sabiq prezidenti qorxaqlıqda, satqınlıqda belə, günahlandırırlar. Amma bu, onun partiyadaşlarını utandırmır; məsələn, EMK fraksiyasının rəhbəri Levon Zurabyan hesab edir ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə çağırışlar qarşıdan gələn seçkidə onların qələbəsini təmin edə bilər. «Bütün keçən dövr ərzində biz hazırkı hakimiyyətin status-kvonu qorumağa çalışdığına, paralel olaraq ölkənin talanına, korrupsiyaya, təhlükəsizliyimizin sarsılmasına şahidlik etmişik. Biz isə başqa şeydən danışırıq: əgər hər hansı hakimiyyət məğlubiyyət olmayan sülh nizamlanmasına gedirsə, bu prosesi dəstəkləmək lazımıdr. Ter-Petrosyan problemin sülh yolu ilə həllinə çağırış edir. Bu, bizim proqramımızdır. Seçkidə qalib gəlsək, hakimiyyət bizdə olsa, biz bunu edəcəyik», - deyə Zurabyan bildirib.
Erməni analitik Aşot Safaryan isə hesab edir ki, Levon Ter-Petrosyanın qiymətləndirməsi və təklifləri hakimiyyətin arzularına, niyyətinə nəinki zidd deyil, əksinə, bəlkə də onunla tam üst-üstə düşür. Analitikin fikrincə, burada söhbət, sadəcə, ictimaiyyətin reaksiyasını yoxlamaqdan gedir.
Bütün sadalananları ümumiləşdirərək demək olar ki, Ermənistan hakimiyyəti beynəlxalq vasitəçilərin, həmçinin tarixi fobiyalardan, qonşularla düşmənçilikdən, onlara qarşı ərazi iddialarından bezmiş öz insanlarının çağırışlarını dinləməzsə, yenə də danışıqları uzatmaqda davam edərsə, 2017-ci il sülh yox, müharibə gətirəcək. Elə müharibə ki, onunla müqayisədə aprel döyüşlərinə yalnız «kəşfiyyat» adı vermək mümkün olacaq. Azərbaycan heç zaman ərazisinin kiçik bir hissəsini belə, Ermənistana verməycək, öz torpaqlarında ikinci erməni dövlətinin yaradılması ilə razılaşmayacaq. Bunu Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə və birmənalı şəkildə bəyan edib. Vəziyyət erməni işğalçılarının Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması üçün miqyaslı hərbi əməliyatlara başlanılmasına imkan verməyəcəksə, heç bir erməni xeyirxahlığı Ermənistana hərbi, dialomatik, iqtisadi və informasiya təzyiqinin qarşısını ala bilməyəcək. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri erməni işğalı altındakı əraziləri hissə-hissə də olsa, geri qaytaracaq.
Müharibə bizim seçimimiz deyil. Amma o, qaçılmaz zərurətə çevrilə bilər. Yüzlərlə yeni gəncin ölümü, əlilə çevrilməsi, dağıntı və s. heç kəsə gərək deyil. Bu üzdən ümid edək ki, vətəndaşlarının sülh şəraitində yaşamasını istəyən ağıllı siyasətçilərin birgə səyləri, həmçinin beynəlxalq vasitəçilərin köməyi İlə mənfi ssenarinin qarşısını almaq mümkün olacaq. İnanaq ki, nəhayət, Ermənistanla Azərbaycan arasında çoxdan gözlənilən möhkəm, uzunmüddətli sülhə nail olunması istiqamətində irəliləyiş baş verəcək.

WAR OR PEACE IN KARABAKH?
In early 2016, many foreign and local analysts, including myself, indicated that the absence of meaningful and substantive negotiations on peaceful settlement of Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict bears increasingly dangerous war risks. Indeed, frequent skirmishes occurred on the contact line, and often both sides have not limited themselves to light weapons only using grenade launchers and mortars. We have received reports on dead and wounded almost daily. Armenian politicians, the military and intelligence confidently reassured the population with assurances about the inability of Azerbaijani armed forces for a successful attack, offered to put some kind of pre-emptive strikes, called for "punishment" of Azerbaijan. Some of them have made delusional arguments about the need to occupy a few more areas up until the Kura River and Baku to be able to announce Armenian dictate of surrender.
However, the April fighting in Karabakh in response to numerous provocations of Armenian propaganda dispelled the myth of invincibility of the Armenian armed forces. It turned out that the Azerbaijani army has a superiority in weapons and soldiers and officers demonstrated good training. Re-taking of 14 posts and regimental fortified enemy positions near the village of Talish and the Lalatepe Hill, from which Azerbaijani villages were systematically shelled, took a couple days. The warning statements of co-chairmen of the OSCE Minsk group and primarily the address of the Russian President Vladimir Putin prevented a full-scale war as a result of the escalation of situation in April. The chiefs of staff of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan were invited to Moscow as a matter of urgency. They have agreed the time to stop all military actions.
Having recovered from the fright, Armenian politicians and the military began to rant about the fact that Moscow's intervention stopped the alleged counterattack of the Armenian army, which would not only recapture the lost positions and more than 2,000 hectares of areas that have fallen under the control of the Azerbaijani armed forces but would also advance forward. However, the Armenian propaganda tricks cannot change the actual result of the April fighting. The dismissal of many higher-ranking officers from the Armenian army, as well as the resignation of Defense Minister Seyran Ohanian leaves no room for doubt with regard to the winning and losing sides.
Presidents Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan had an urgent meeting in Vienna in the spring to consolidate the cease-fire regime and resume the peace talks with the participation of heads of foreign policy departments of the United States, France, Russia and the European Union. Subsequent shuttle visits of the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov to Yerevan and Baku, and then the Armenian-Azerbaijani summit, initiated by Russian President Vladimir Putin in St. Petersburg gave rise to hopes for progress in the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. However, as it happened many times before, the talks have stalled in the summer. It was obvious that President Serzh Sargsyan and his government, as well as the whole of the ruling elite were not willing to resist radical groups influenced by nationalist myths, who do not even accept a slightest thought of withdrawal of Armenian forces from at least part of the occupied Azerbaijani territories.
Armenians were later encouraged after receiving tactical missile complexes Iskander from Russia. They have been demonstrated with fanfares at a military parade in Yerevan, although there are still doubts if the missiles were real rather than a demonstration of transmission of Russian missiles to its ally. Officially, none of the international register of the deal has not yet been fixed, as required by the rules of the transfer of missile systems applicable international conventions. Russia has started deliveries of arms under the 200 million military concessional loan to Armenia. An agreement was signed to establish a joint military grouping comprising the 102nd Russian military base in Gumri and the 4th Army Corps in Armenia, stationed on the perimeter of the border with Nakhchivan.
No wonder that having increasing its military potential thanks to Russia, Armenia evades meaningful negotiations despite the insistent recommendations of international mediators and tries to implement only measures to strengthen the ceasefire regime, secure the status quo, that is the open-ended occupation of Azerbaijani territories. Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated unequivocally at the 23rd OSCE Ministerial Council Meeting in Hamburg: "Armenia's attempts to put forward preconditions to talks is nothing but undermining of Vienna and St. Petersburg agreements of the presidents".
Strengthening the truce is important but not for the preservation of the situation, as well as a necessary condition for constructive and meaningful negotiations to end the conflict and the elimination of the effects of hostilities. In this regard, the Minister of Foreign Affairs Sergei Lavrov at the OSCE Ministerial Council stressed the need to confirm the agreement on compliance with the ceasefire. According to him, there is general agreement that the number of observers in the OSCE monitoring mission should be increased but there is no consensus as to where they will be deployed. The interpretation of this diplomatic language usually means that the Armenians are making the deployment of international observers to the existing line of contact while Baku agreed to allow their continued presence only in parallel with the withdrawal of Armenian occupying forces. As for the negotiating agenda, that, contrary to the subterfuges of the Armenians, it remains the same. Foreign Ministers of the Head - the OSCE Minsk Group confirmed at the summit in Hamburg certain provisions of the Madrid principles, calling on the parties to resume negotiations without delay.
Apparently, if the negotiation process resumes, this will happen in 2017. In the meantime, both Armenia and Azerbaijan continue accumulating weapons, conducting large-scale military exercises, strengthening their international position.
The visit of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to Baku and Iran's President Rouhani to Yerevan in December attracted attention of world media. But if the subject of negotiations between Israel and Azerbaijan was trade relations for many hundreds of millions of dollars, large-scale joint plans in the energy sector and military-technical cooperation, the Iranian-Armenian negotiations were symbolic, as the parties, in fact, offered each other nothing. According to President Ilham Aliyev, the volume of military equipment and arms that Azerbaijan is going to buy from Israel will reach an impressive $5 billion. This is ten times more than the entire volume of trade and economic relations between Armenia and Iran.
If Azerbaijan and Armenia continued to witness negative trend in military area during the passing year, and the negotiations stagnated, then there have been some positive developments on part of public diplomacy and peace-building initiatives. Thus, in November, a conference was held in Baku, which, together with Azerbaijani civil society activists took part and their Armenian colleagues Vahan Martirosian, Susan Jaghinian and Vahe Avetian. The outcome of the discussion was the adoption of the Baku Declaration on the establishment of the Armenian-Azerbaijani Peace Platform on the Nagorno-Karabakh conflict. Although both the Armenian participants of the platform and those who joined the initiative later suffered defamation in Armenian media and direct pressure from law enforcement agencies of Armenia, the number of signatories is growing. In December, it was approved by the well-known Soviet writer and the existing Chief Editor of the anthology Literary Canada, member of the Union of Armenian Writers, member of the Union of British Writers, member of the Ukrainian Union of Journalists Vahan Karapetian; the correspondent of information agency News Georgia Artem Avakimov, human rights defenders and civil society activists of Armenian origin living in Ukraine, USA, etc.
Another noteworthy event of the passing 2016 was the address of the first president of Armenia Levon Ter-Petrosian at the congress of the opposition Armenian National Congress, in which he identified terrible corruption in the country and the unresolved Karabakh conflict as the roots of all problems. He sharply criticized the current regime, which stuffed Armenian society with ridiculous ideology of the establishment of "nation-army", like the one implemented in Israel, instead of taking rational steps.
Levon Ter-Petrosian pointed out the inconsistency of this ideological concept. According to him, unlike Israel, whose population since the beginning of independence was constantly growing and today reaches almost 7 million vs 600 thousand, the population of Armenia has been steadily declining because of migration and declining fertility. The same situation is in material resources. Israel has a highly developed economy, while Armenia is experiencing a recovery after a terrible decline in 1994-2008 without any prospects for improvement.
Ter-Petrosian also indicated that Armenia is facing the only challenge: the solution of the Karabakh problem, after which the Armenian-Turkish relations will be solved in a natural way. There is no other way to resolve the Karabakh conflict but the gradual settlement. "The Armenian National Congress, like its predecessor the Armenian National Movement, is the only party of Armenia, which has repeatedly and publicly stated its belief in compromise and peace. Consequently, because of the existing situation, the ANC should participate with a constructive program in the upcoming parliamentary elections supporting the cessation of the arms race and elimination of new war threats, the solution of the Karabakh issue, the normalization of relations with Turkey, which stems from vital interests of Armenia and the people of Karabakh ", said Ter-Petrosian.
It is noteworthy to highlight the words of Levon Ter-Petrosian on the Azerbaijani leader: "In spite of his belligerent rhetoric, I think Ilham Aliyev is a rationally-thinking statesman able to make a proportionate step towards the establishment of peace much needed for his people, as reacted his father, the late Heydar Aliyev, to my extensive article "War or Peace?". The Armenian politician has stressed the role of Russian mediation in the peaceful settlement of the conflict: "I have said that the key to the solution of the Karabakh issue is in the hands of Russia. Its efforts prove this once again. The Karabakh problem is not the priority of the West. However, the West appreciates the special role of Russia in this matter." The leader of the ANC has also announced the slogan of his party in the upcoming parliamentary elections: "Peace, reconciliation, good-neighborliness".
As expected, Levon Ter-Petrosian received an ambivalent response at the ANC congress. In general, the response was dominated by negative assessments including accusations of cowardice and betrayal. But that did not bother his party. The head of the ANC faction Levon Zurabian stated that the call for a peaceful settlement of the Karabakh conflict could ensure the victory of ANC in the upcoming parliamentary elections. "Until now, we have only seen how the current authorities were trying to maintain the status quo through looting national wealth and corruption undermining our security. We have a different position: if the authorities, whoever they may be, are for a peaceful settlement on terms that do not imply the defeat, it is necessary to support this process. Ter-Petrosian calls for a peaceful settlement. This is our program if we win the election. If we have the power, we will do it", said Levon Zurabian. According to the Armenian analyst Ashot Safarian, evaluations and suggestions of Ter-Petrosian do not contradict but perhaps are in parallel with the aspirations and intentions of the authorities. They just check the public reaction.
Wrapping up, we can say that if the authorities in Yerevan do not listen to appeals of international mediators, as well as their own people tired of historic phobia, hostility and territorial claims to its neighbors, if they continue inhibiting the negotiations then 2017 will bring not peace but war. Azerbaijan will never agree to convey Armenia even a slight portion of its territory and will not allow the establishment of a second Armenian state. This was clearly and repeatedly stated by President Ilham Aliyev. Even if the situation does not allow a large-scale military action to expel the enemy occupation forces, no Armenian well-wishers in the world will be able to prevent permanent military, diplomatic, economic, informational pressure on Armenia. Azerbaijani armed forces will return the territories occupied by Armenian forces.
War is not our choice but it may be a harsh necessity. Nobody needs new lost and destruction of lives of hundreds of young men. Therefore, we only hope that the joint efforts of prudent politicians working in public favor and with the assistance of international mediators, it will be possible to prevent a negative scenario and achieve the long-awaited progress towards a lasting and durable peace between Azerbaijan and Armenia.