2017-ci il qeyri-müəyyənlik və sərt praqmatizm dövrünün müjdəçisi ola bilər
Yeni - 2017-ci il qeyri-müəyyənliklə başlayıb. Bunun əsas «günahkarı» Vaşinqtondadır və o, yanvarın 20-dən etibarən, ABŞ-ın 45-ci Prezidenti kimi fəaliyyətə başlayacaq.
Avropa bu il Aİ-nin Almaniya, Fransa və Hollandiya kimi aparıcı dövlətlərindəki seçkilərdən nə gözləndiyini bilmir. Qərb ölkələrində qatı sağçıların populyarlığı, millətçilik, antiqlobalizm durmadan artır. Atlantikanın hər iki tərəfindən olan bir çox ekspert düşünür ki, İkinci Dünya müharibəsindən sonra formalaşmış dünya düzəni dağılır. Dövlətüstü hakimiyyət institutlarına, ilk növbədə, BMT-yə inamsızlıq artır. Yeni münasibətlər formatı yaranır və dünyanın fövqəldövləti olan ABŞ da daxil olmaqla, bütün ölkələr yeni şəraitə uyğunlaşmağa, daha əlverişli mövqe tutmağa çalışır. Odur ki, 2017-ci ildə regional nüfuz dairəsi uğrunda çox sayda lokal münaqişələr baş verə bilər.
Aparıcı oyunçuların dünya arenasında qarşıdurmaları daha çox virtual aləmdə gedəcək. Amerika xüsusi xidmət orqanlarının ABŞ-dakı Prezident seçkisi kampaniyası zamanı təşkil olunmuş kiberhücumlara Rusiyanın aidiyyətinin olduğunu bəyan etməsi, güman ki, sadəcə, bu iki ölkə arasındakı münasibətlərin xüsusiyyətini göstərmir. Bu, ciddi beynəlxalq kibermünaqişələrin başlanğıcıdır. Coğrafi sərhədləri olmayan internet trolları, hakerlər, prankerlər və s. ordusu yeni və əbədi qeyri-müəyyən geosiyasi reallıq formalaşdıracaq.
Beləliklə, 2017-ci il ABŞ-ın xarici siyasi kursunun nə qədər və hansı istiqamətdə dəyişəcəyi sualına aydınlıq gətirməlidir. Tramp həqiqətən də ABŞ-ın digər dövlətlərin daxili işlərinə qarışmasına son qoyacaqmı? O, Çinlə münasibətləri gərginləşdirəcəkmi? Rusiya ilə münasibətlərin normallaşdırılmasını, sanksiyaların ləğvi və ya yumşaldılmasını lazım biləcəkmi? Ən başlıcası, bu, nə ilə bağlıdır? Doğrudanmı, Amerikanın qlobal liderliyi artıq tavana dirənib? Ruslarla-amerikalılar arasında normal dialoqun qurulması üçün, ən azı, Suriya və Ukrayna məsələlərində ortaq məxrəcə gəlinməlidir. Elə bu da öz-özlüyündə 2017-ci ilin mənzərəsini yaradacaq. Bununla yanaşı, Ağ evin yeni rəhbərinin planları ABŞ-ın daxili siyasi həyatında daha ciddi bölünmələrə səbəb ola bilər. Qarşıda meydana, məsələn, Kaliforniyanın Birləşmiş Ştatları tərk etməsi təşəbbüsü kimi müxtəlif populist təşəbbüslər çıxa bilər. Bu, qeyri-ciddi olduğu qədər də, rəmzi xarakter daşıyır. Bir müddət sonra Trampın populyarlığı sürətlə azalmağa başlaya bilər. «The Independent»in Kvinnipeq Universiteti yanında ictimai rəyin öyrənilməsi mərkəzinə istinadən verdiyi məlumata görə, artıq amerikalıların 51%-i onun əməllərindən narazıdır.
Trampın bəyanatları, artıq Çini də narahat edib. Belə ki, indi, Pekinlə-Vaşinqton arasında ayrı-ayrı məsələlərlə bağlı son dərəcə ciddi gərginlik yaşana bilər. Söhbət, xüsusilə Cənub-Şərqi və Şərqi Çin dənizləri ilə bağlı məsələlərdən gedir. Lakin iki ölkə arasında birbaşa və ya dolayı toqquşmaların, həmçinin tammiqyaslı ticarət müharibəsinin başlayacağını gözləmək olmaz.
Bütün dünya Trampın Meksika ilə sərhəddə divarın inşası və ya TTIP-ni tərketmə barədə vədlərinə necə əməl edəcəyini (yaxud, bu vədlərindən imtinanı necə əsaslandıracağını) maraqla izləyəcək. Yaxın Şərqdəki ümumi vəziyyət baxımından isə Tramp administrasiyasının İsraillə münasibətləri vacib məqam olacaq. Obamanın yəhudi dövləti ilə münasibətlərinin heç də qaydasında olmadığı məlumdur.
2017-ci ildə Avropadakı miqrant böhranı da gözlənilməz məcrada inkişaf edə bilər. Müharibədən qaçan insanlara, xüsusilə, Afrika ölkələrindən «ekoloji qaçqınlar»ın da qoşulacağı istisna deyil. Bu, avropalı siyasətçiləri daha sərt mövqe tutmağa, təhlükəsizlik məsələsini ön plana çıxarmağa vadar edir. İlin əvvəlində həm ABŞ-da, həm Avropada isteblişmentə qarşı xalq etirazının əlamətlərini görən analitiklər indi, bu trendin güclənəcəyini düşünürlər. Beləliklə, qatı sağçı partiyaların, millətçi əhvalın, avroskeptizmin populyarlığı artacaq. Bütün bunların fonunda Almaniya, Fransa, Hollandiya, eyni zamanda, bəlkə də İtaliyada seçkilərin nəticələrini müşahidə etmək maraqlı olacaq. Almaniyada 4-cü müddətə kansler olmaq istəyən Angela Merkelin qələbə qazanacağı gözlənilir. Lakin onun mühafizəkar Xristian Demokratik İttifaqı populyarlığını getdikcə itirməkdədir. Bu, sosial-demokratlara da aiddir. «Almaniya üçün alternativ» (AüA) partiyası isə irəli gedəcək. Amma ölkədə keçiriləcək seçkiyədək (sentyabr-oktyabr) qalan qeyri-müəyyənlik dövründə «suda batmaz-odda yanmaz» kansleri oyundan çıxaracaq hadisələr də yaşana bilər.
Fransada aprelin sonu, mayın əvvəlində prezident kürsüsü uğrunda, yəqin ki, burjua partiyası olan «respublikaçılar»ın lideri, sabiq baş nazir Fransua Fiyon və sağ-millətçi «Milli Cəbhə»dən olan Marin Le Pen üz-üzə gələcəklər. Sosioloqlar artıq inanır (və bir-birini əmin edir) ki, qələbə çalacağı təqdirdə, «frekzit» (ən azı, avrozonadan), Aİ və NATO ilə xüsusi münasibətlər vəd edən Le Pen prezident seçilə bilməyəcək. Amma eyni sosioloqlar «Brexit»in və Trampın prezident seçilməsinin mümkünlüyünə də inanmırdılar. Üstəlik, Fiyon solçular üçün populyar olmayan şüarlardan istifadə edir və bu, onun elektoratını Le Penə meyilləndirə bilər. Yaxud Fiyon millətçilərin liderinin sözlərini dinləməli, müəyyən qədər ona oxşamağa çalışmalıdır.
Fransada qarşıdan gələn seçkinin indidən «Avropanın Stalinqradı» kimi təqdim olunması təəccüblü deyil.
Hollandiyada martda keçiriləcək parlament seçkisində Gert Vildersin başçılıq etdiyi sağ-millətçi «Azadlıq Partiyası»nın qələbəsi sürpriz olmayacaq. Aİ Konstitusiyası və Ukrayna ilə Aİ arasında assosiasiya sazişinin imzalanmasını «qılınclamış» elektoratdan bunu gözləmək olar.
İtaliyada isə hökumət böhranı davam edəcək. Konstitusiya islahatları təşəbbüsü referendumda rədd edilmiş sabiq baş nazir hələ də İtaliyanın ən populyar siyasətçisidir. O, komediya aktyoru Beppe Qrillonun «Beş ulduz hərəkatı»na sinə gərə bilər.
Böyük Britaniyada «Brexit» martdan etibarən, fəal fazaya qədəm qoymalıdır. Özünü kifayət qədər sakit aparan Baş nazir Tereza Meyin o dövrdə ölkənin idarə olunması üçün daha münasib siyasətçi ilə əvəzlənəcəyi də istisna deyil.
Avropada bir sıra digər məsələlərlə bağlı referendumların keçiriləcəyini, həmçinin Kataloniya başda olmaqla, bir sıra bölgələrdə separatçı əhvalın artacağını da istisna etmək olmaz.
2017-ci ildə prezident seçkisinin keçiriləcəyi və dünya siyasəti üçün əhəmiyyətli ölkələrdən biri də İrandır. Hazırkı Prezident Həsən Ruhaninin təkrarən dövlət başçısı seçiləcəyini və özünün mötədil islahatçı kursunu davam etdirəcəyini heç də əminliklə söyləmək olmaz. Ona mühafizəkarlardan Əli Xamneini daha çox qane edən rəqibin çıxıb-çıxmayacağı böyük ölçüdə, həm də elə dini liderin özündən asılıdır. İrana tətbiq olunmuş sanksiyalar hələ də aradan qaldırılmayıb və onlar xüsusilə maliyyə sahəsində İranı əməlli-başlı sıxır. Bundan başqa, Tramp ABŞ-ın İranla nüvə razılaşmasından çıxacağını vəd edir. Rəsmi Tehranın regionda mövqelərini gücləndirməyə çalışdığını və Suriya münaqişəsindəki rolunu nəzərə alsaq, bu ölkə yeni ilin nyusmeykeri ola bilər.
Rusiyada 2017-ci il seçkiöncəsi ili olması ilə maraqlıdır - Vladimir Putin, nəhayət, planlarını açıqlamalıdır. Moskva üçün əsas problem təhlükəsizlik və xarici siyasətlə yanaşı, həm də iqtisadiyyatdır. 1917-ci il Oktyabr inqilabının 100-cü ildönümü ilə bağlı çox diskussiyalar olacaq. Hər halda, bu, Rusiya tarixinin bəlkə də ən qanlı tarixdir. Yeri gəlmişkən, noyabrın 7-də Sevastopoldakı keçmiş «Musson» hərbi elektronika müəssisəsinin binasında divara hörülmüş və gələcəyin kommunistlərinə ünvanlanmış çağırış da çıxarılaraq oxunacaq. Qeyd edək ki, keçmiş SSRİ-nin bir çox şəhərlərində də anoloji müraciətlər saxlanılır.
Suriyanı 2017-ci ildə sülh gözləmir. Güman ki, o, İraqda, Əfqanıstanda, Liviyada olduğu kimi, «nə hərb, nə sülh» dövrünə qədəm qoyacaq.
2016-cı ildə Ukrayna problemi olduğu kimi, 2017-ci ildə də Suriya mövzusu dünya siyasətinin gündəmindən bir qədər çəkilə bilər. Yanvarın sonunda Astanada Rusiya ilə Türkiyə tərəfindən təşkil olunan sülh konfransı keçiriləcək. Moskva ilə Ankara bu ölkədə sonsuzluğadək savaşmaq istəmir, lakin orada öz maraqlarını təmin etməyə çalışır. Amma Trampın ABŞ-ı hələ öz sözünü deyəcək. Tərəflərlə amerikalıların iştirakı olmadan ciddi danışıqlar aparmaq əlbəttə ki, alınmaz.
“İD” 2016-cı ildə olduğu kimi, yeni ildə də nüfuzunu və gücünü tədricən itirəcək. Lakin ona qalib gəlinməsi, çətin ki, mümkün olsun. Yaraqlılar zaman keçdikcə itirdikləri yaşayış məntəqələrinə qayıdacaq, yeni yaşam vasitələri axtaracaq. Odur ki, 2017-ci ildə istənilən yerdə terror aktları törədilə bilər. Terrorçular yeni taktikalara əl atacaq. Əgər 2016-cı ildə nəqliyyat vasitələri ilə insan kütlələri tapdanırdısa, bu il hər hansı yeni bir üsul ortaya çıxa bilər. Bəlkə də dünya yeni siyasi qətllərin də şahidi olacaq - Rusiyanın Türkiyədəki səfirinin qətli kimi. Xüsusilə, ötən il miqyaslı terror aktlarından qorunmağı bacarmış ölkələr diqqətli olmalıdır - Rusiya, ABŞ, İsrail. 2016-cı ildə terrorçulardan daha çox zərər görmüş Türkiyə də yəqin ki, radikalların hədəfi olaraq qalacaq. Bu ölkədə aprelin əvvəlində Konstitusiyaya dəyişikliklər üzrə referendum gözlənilir və bu şəraitdə ölkə daxilində siyasi vəziyyət də gərginləşə bilər. Qeyd edək ki, Konstitusiya dəyişikliyi Prezident Ərdoğanın və hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının istəyidir.
Şərqi Asiyada da gərginlik davam edəcək. Söhbət Cənubi Çin dənizindəki mübahisəli adalardan, Şimali Koreyadan, ola bilsin ki, həm də Tayvandan gedir. Cənubi Koreyada da siyasi böhran davam edəcək. Latın Amerikasında, xüsusilə Venesuela və Braziliyada da həyat sakit keçməyə bilər.
Postsovet məkanına gəlincə, Ukraynada, Moldovada artıq ənənə halını almış siyasi böhranlar mümkündür. Bu, payızda parlament seçkisinin keçiriləcəyi Ermənistana və prezident seçkisinə hazırlaşan Qırğızıstana da aiddir. Hərbi qarşıdurmalar baxımından ən təhlükəli bölgələr isə təəssüf ki, Donbas və Dağlıq Qarabağ olaraq qalır. Cənubi Qafqaz ölkələri ABŞ-ın yeni administrasiyasını diqqətlə izləyəcəklər, dialoq qurmağa çalışacaqlar. Beləliklə, ümumi mənzərə kifayət qədər gərgin görünür. Amma nikbinliyə yenə də əsas var. 2017-ci il sonda nisbi sabitliyin təminatçısına çevriləcək iqtisadi qazancın və təhlükəsizliyin daha ön plana çıxacağı dönüş anı və sərt praqmatizm dövrünün müjdəçisi ola bilər.

2017 may become a turning point and foretoken of tough pragmatism
The new year of 2017 began with uncertainty. The main "culprit" is in Washington preparing to take over the office of the 45th US president on January 20. Europe is in the dark as to what to expect from the elections in key EU countries including Germany, France and the Netherlands. The Western countries witness the rise of far-right sentiments, nationalism, and anti-globalism. Many experts on both sides of the Atlantic agree that the world order established after the Second World War has destroyed with an intense distrust to powers of supranational institutions, primarily the UN. We have a new format of relations, and all countries, including the world’s leader US, are trying to adapt to new conditions and to take the most advantageous position. Therefore, we can expect many local conflicts through regional redistribution of spheres of influence in 2017. The opposition between the leading actors will increasingly take place on virtual platforms. The statements of American intelligence about the Russian involvement in the cyberattacks during the recent presidential campaign in the US is most likely not just the specifics of bilateral relations between both countries but the beginning of the series of major international cyber conflicts. An army of online trolls, hackers, and prankers not limited to geographical boundaries will form a new and always uncertain geopolitical reality.
Thus, 2017 will be the answer to the question of how and in what direction will the US foreign policy change. Will Mr. Trump stop US interference in internal affairs of other countries? Will he support the worsening of relations with China? Will he dare normalize relations with Russia and remove or mitigate the sanctions? And most importantly, what are the reasons of these actions? Does it really mean that America's global leadership has reached the top? In order to normalize the dialogue, both Russians and Americans at least need to reach a consensus on Syria and Ukraine. This will form the image of 2017. At the same time, the plans of the new host of the White House may cause even more division in the US domestic political life. There will be a variety of populist initiatives, such as the withdrawal of California from the US, which is absolutely unserious but very symbolic. The popularity of Trump can plummet. Even now, according to Opinion Research Center’s poll results published by The Independent, 51% of Americans are dissatisfied with the President-elect’s actions.
Trump’s statements alarmed China in advance. We can expect some moments of extreme tension between Beijing and Washington, particularly over the issues in the South and East China Seas but we can hardly expect direct or indirect collisions even as a full-blown trade war. The world community will watch with interest how the Trump administration implements (or justifies the rejection of implementation) the promises such as building a wall on the Mexican border or withdrawal from the TTIP. The important point for the overall situation in the Middle East will become the kind of relationship that the Trump administration develops with Israel, given that his predecessor, Obama, did not get along well with this traditional US ally.
The migrant crisis in Europe can develop unpredictably in 2017. It is possible that environmental refugees especially from Africa will add to people fleeing from war. This forces European politicians to hold a more rigid stance and to regard the issues of safety as a top priority. The analysts, who overlooked the symptoms of popular protest against the establishment in the United States and Europe at the beginning of the year, now predict a strengthening of this trend. The popularity of extreme right-wing parties, nationalist sentiments, and Euroscepticism will increase. It is very interesting to see the outcome of the elections in Germany, France, the Netherlands, and possibly, in Italy. In Germany, the victory of Angela Merkel, who decided for a fourth term, is predicted. However, her conservative CDU party continues to lose popularity. The same is true for the Social Democrats. Alternative for Germany (ADH) will try to be ahead. However, under conditions of uncertainty on the eve of German elections (September-October) more events may occur which can potentially prevent the unsinkable Chancellor from re-election. In France, it is likely that the former Prime Minister François Fillon of the bourgeois party the Republicans and Marine Le Pen of the  National Front will go toe-to-toe for the presidency in late April and early May. Sociologists now firmly believe (and convince others) that Le Pen, who promises Frexit (or at least the withdrawal from the Euro-zone) and special relations with both the EU and NATO cannot win. But it is the same sociologists that did not believe in the possibility of Brexit and Trump’s overwhelming victory. This seems especially likely, as Fillon is unpopular among the leftists with his slogans. This can attract the electorate to Le Pen. Or, Fillon will be forced to listen to Le Pen’s statements and to some extent try to be like her. It is, therefore, not surprising that the upcoming elections in France are called the European Stalingrad. In the Netherlands, the victory of the nationalist right Freedom Party led by die-hard Eurosceptic Geert Wilders in the parliamentary elections in March will not be a surprise. This is quite possible to expect from the electorate, which has previously rejected the EU Constitution and the agreement on association of Ukraine with the EU. Italy will remain in the grip of a political crisis. The former prime minister, whose initiative on the constitutional reform was rejected in a referendum, is still the most popular politician in Italy. He can resist the populist Five Star Movement led by the comedian Beppe Grillo. In the UK, it is expected that the Brexit will enter into an active phase in March with a likely event that the Prime Minister Theresa May is replaced with a candidate more suitable for the governance of the country under existing circumstances. New referendums in Europe on other issues, as well as the revitalization of separatist sentiments are possible with Catalonia ahead of this trend.
Iran is one of the main countries to hold presidential elections in 2017. It is likely that the current president Hassan Rouhani is not able to be re-elected and continue the moderately reformist course. Whether he has a competitor from among conservatives depends to a large extent from the Supreme Leader, Ali Khamnei. The sanctions against Iran are not cancelled yet, and they put pressure on Tehran in particular in Iran’s financial sector. In addition, Trump promised to withdraw the United States from the agreement on the Iranian atom. Given the desire of official Tehran to strengthen its position in the region and its role in the Syrian conflict, Iran could be one of the newsmakers of this year.
Russia is interesting because Mr. Putin will finally reveal his future plans. In addition to security and foreign policy, Moscow's main problem continues to be the economic situation. Many discussions will take place around the 100th anniversary of the October Revolution of 1917, which is perhaps the most fateful date in Russian history. Incidentally, on November 7 will be opened a message addressed to the Communists of the future, which is kept under a sign attached to the building of the former military electronics company Musson in Sevastopol. Similar messages are kept in the other cities of the former USSR.
We will not witness peace in Syria in 2017. The country will most likely fall under a category of "no peace, no war", as in Iraq, Afghanistan and Libya. The Syrian issue may become less hot issue on agenda of world politics, same as Ukraine in 2016. In late January, it is planned to hold a peace conference under the leadership of Russia and Turkey in Astana. Moscow and Ankara do not want to fight in this country forever but both wish to consolidate their interests. However, the United States led by the Trump administration still have their say. Obviously, it will not be possible to conduct serious negotiations with the parties to the conflict without the Americans. Same as in 2016, the ISIS will gradually lose influence and power but a complete victory over it seems unlikely. The militants will return to the previously left settlements inventing new methods of survival.
Therefore, the terrorist attacks in 2017 can happen anywhere. The terrorists will continue to use new tactics. If 2016 remained in history with mass attacks on vehicles, this year we can expect something new. Perhaps the world will witness new assassinations similar to the murder of the Russian Ambassador to Turkey. It is of utmost significance to demonstrate vigilance for countries that have managed to avoid large-scale terrorist attacks in 2016 such as Russia, the USA, Israel. Turkey, which has suffered more than any other country in 2016, is likely to continue to be a target for radicals. The situation may aggravate the political situation in the country, where the referendum on constitutional amendments is expected in early April. This is supported by President Erdogan and the ruling Justice and Development Party (AKP).
The situation in East Asia around the disputed islands in the South China Sea, North Korea, and Taiwan remains tense. The political crisis in South Korea continues. We can witness unrests in Latin American countries, particularly in Venezuela and Brazil.
In the post-Soviet territory, the political crises may occur in Ukraine and Moldova, Armenia (parliamentary elections are expected in spring this year), Kyrgyzstan (presidential elections). Unfortunately, the most dangerous zones of a military confrontation remain the areas such Donbass and the Nagorno-Karabakh. The South Caucasus countries will watch the new US administration closely to build a dialogue.
Thus, the overall image remains to be quite tense but still leaves room for optimism. 2017 can be a turning point and foretoken of tough pragmatism when economic benefits and private security will be paramount to guarantee relative stability.