2017-ci il qeyri-müəyyənlik və sərt praqmatizm dövrünün müjdəçisi ola bilər
Yeni - 2017-ci il qeyri-müəyyənliklə başlayıb. Bunun əsas «günahkarı» Vaşinqtondadır və o, yanvarın 20-dən etibarən, ABŞ-ın 45-ci Prezidenti kimi fəaliyyətə başlayacaq.
Avropa bu il Aİ-nin Almaniya, Fransa və Hollandiya kimi aparıcı dövlətlərindəki seçkilərdən nə gözləndiyini bilmir. Qərb ölkələrində qatı sağçıların populyarlığı, millətçilik, antiqlobalizm durmadan artır. Atlantikanın hər iki tərəfindən olan bir çox ekspert düşünür ki, İkinci Dünya müharibəsindən sonra formalaşmış dünya düzəni dağılır. Dövlətüstü hakimiyyət institutlarına, ilk növbədə, BMT-yə inamsızlıq artır. Yeni münasibətlər formatı yaranır və dünyanın fövqəldövləti olan ABŞ da daxil olmaqla, bütün ölkələr yeni şəraitə uyğunlaşmağa, daha əlverişli mövqe tutmağa çalışır. Odur ki, 2017-ci ildə regional nüfuz dairəsi uğrunda çox sayda lokal münaqişələr baş verə bilər.
Aparıcı oyunçuların dünya arenasında qarşıdurmaları daha çox virtual aləmdə gedəcək. Amerika xüsusi xidmət orqanlarının ABŞ-dakı Prezident seçkisi kampaniyası zamanı təşkil olunmuş kiberhücumlara Rusiyanın aidiyyətinin olduğunu bəyan etməsi, güman ki, sadəcə, bu iki ölkə arasındakı münasibətlərin xüsusiyyətini göstərmir. Bu, ciddi beynəlxalq kibermünaqişələrin başlanğıcıdır. Coğrafi sərhədləri olmayan internet trolları, hakerlər, prankerlər və s. ordusu yeni və əbədi qeyri-müəyyən geosiyasi reallıq formalaşdıracaq.
Beləliklə, 2017-ci il ABŞ-ın xarici siyasi kursunun nə qədər və hansı istiqamətdə dəyişəcəyi sualına aydınlıq gətirməlidir. Tramp həqiqətən də ABŞ-ın digər dövlətlərin daxili işlərinə qarışmasına son qoyacaqmı? O, Çinlə münasibətləri gərginləşdirəcəkmi? Rusiya ilə münasibətlərin normallaşdırılmasını, sanksiyaların ləğvi və ya yumşaldılmasını lazım biləcəkmi? Ən başlıcası, bu, nə ilə bağlıdır? Doğrudanmı, Amerikanın qlobal liderliyi artıq tavana dirənib? Ruslarla-amerikalılar arasında normal dialoqun qurulması üçün, ən azı, Suriya və Ukrayna məsələlərində ortaq məxrəcə gəlinməlidir. Elə bu da öz-özlüyündə 2017-ci ilin mənzərəsini yaradacaq. Bununla yanaşı, Ağ evin yeni rəhbərinin planları ABŞ-ın daxili siyasi həyatında daha ciddi bölünmələrə səbəb ola bilər. Qarşıda meydana, məsələn, Kaliforniyanın Birləşmiş Ştatları tərk etməsi təşəbbüsü kimi müxtəlif populist təşəbbüslər çıxa bilər. Bu, qeyri-ciddi olduğu qədər də, rəmzi xarakter daşıyır. Bir müddət sonra Trampın populyarlığı sürətlə azalmağa başlaya bilər. «The Independent»in Kvinnipeq Universiteti yanında ictimai rəyin öyrənilməsi mərkəzinə istinadən verdiyi məlumata görə, artıq amerikalıların 51%-i onun əməllərindən narazıdır.
Trampın bəyanatları, artıq Çini də narahat edib. Belə ki, indi, Pekinlə-Vaşinqton arasında ayrı-ayrı məsələlərlə bağlı son dərəcə ciddi gərginlik yaşana bilər. Söhbət, xüsusilə Cənub-Şərqi və Şərqi Çin dənizləri ilə bağlı məsələlərdən gedir. Lakin iki ölkə arasında birbaşa və ya dolayı toqquşmaların, həmçinin tammiqyaslı ticarət müharibəsinin başlayacağını gözləmək olmaz.
Bütün dünya Trampın Meksika ilə sərhəddə divarın inşası və ya TTIP-ni tərketmə barədə vədlərinə necə əməl edəcəyini (yaxud, bu vədlərindən imtinanı necə əsaslandıracağını) maraqla izləyəcək. Yaxın Şərqdəki ümumi vəziyyət baxımından isə Tramp administrasiyasının İsraillə münasibətləri vacib məqam olacaq. Obamanın yəhudi dövləti ilə münasibətlərinin heç də qaydasında olmadığı məlumdur.
2017-ci ildə Avropadakı miqrant böhranı da gözlənilməz məcrada inkişaf edə bilər. Müharibədən qaçan insanlara, xüsusilə, Afrika ölkələrindən «ekoloji qaçqınlar»ın da qoşulacağı istisna deyil. Bu, avropalı siyasətçiləri daha sərt mövqe tutmağa, təhlükəsizlik məsələsini ön plana çıxarmağa vadar edir. İlin əvvəlində həm ABŞ-da, həm Avropada isteblişmentə qarşı xalq etirazının əlamətlərini görən analitiklər indi, bu trendin güclənəcəyini düşünürlər. Beləliklə, qatı sağçı partiyaların, millətçi əhvalın, avroskeptizmin populyarlığı artacaq. Bütün bunların fonunda Almaniya, Fransa, Hollandiya, eyni zamanda, bəlkə də İtaliyada seçkilərin nəticələrini müşahidə etmək maraqlı olacaq. Almaniyada 4-cü müddətə kansler olmaq istəyən Angela Merkelin qələbə qazanacağı gözlənilir. Lakin onun mühafizəkar Xristian Demokratik İttifaqı populyarlığını getdikcə itirməkdədir. Bu, sosial-demokratlara da aiddir. «Almaniya üçün alternativ» (AüA) partiyası isə irəli gedəcək. Amma ölkədə keçiriləcək seçkiyədək (sentyabr-oktyabr) qalan qeyri-müəyyənlik dövründə «suda batmaz-odda yanmaz» kansleri oyundan çıxaracaq hadisələr də yaşana bilər.
Fransada aprelin sonu, mayın əvvəlində prezident kürsüsü uğrunda, yəqin ki, burjua partiyası olan «respublikaçılar»ın lideri, sabiq baş nazir Fransua Fiyon və sağ-millətçi «Milli Cəbhə»dən olan Marin Le Pen üz-üzə gələcəklər. Sosioloqlar artıq inanır (və bir-birini əmin edir) ki, qələbə çalacağı təqdirdə, «frekzit» (ən azı, avrozonadan), Aİ və NATO ilə xüsusi münasibətlər vəd edən Le Pen prezident seçilə bilməyəcək. Amma eyni sosioloqlar «Brexit»in və Trampın prezident seçilməsinin mümkünlüyünə də inanmırdılar. Üstəlik, Fiyon solçular üçün populyar olmayan şüarlardan istifadə edir və bu, onun elektoratını Le Penə meyilləndirə bilər. Yaxud Fiyon millətçilərin liderinin sözlərini dinləməli, müəyyən qədər ona oxşamağa çalışmalıdır.
Fransada qarşıdan gələn seçkinin indidən «Avropanın Stalinqradı» kimi təqdim olunması təəccüblü deyil.
Hollandiyada martda keçiriləcək parlament seçkisində Gert Vildersin başçılıq etdiyi sağ-millətçi «Azadlıq Partiyası»nın qələbəsi sürpriz olmayacaq. Aİ Konstitusiyası və Ukrayna ilə Aİ arasında assosiasiya sazişinin imzalanmasını «qılınclamış» elektoratdan bunu gözləmək olar.
İtaliyada isə hökumət böhranı davam edəcək. Konstitusiya islahatları təşəbbüsü referendumda rədd edilmiş sabiq baş nazir hələ də İtaliyanın ən populyar siyasətçisidir. O, komediya aktyoru Beppe Qrillonun «Beş ulduz hərəkatı»na sinə gərə bilər.
Böyük Britaniyada «Brexit» martdan etibarən, fəal fazaya qədəm qoymalıdır. Özünü kifayət qədər sakit aparan Baş nazir Tereza Meyin o dövrdə ölkənin idarə olunması üçün daha münasib siyasətçi ilə əvəzlənəcəyi də istisna deyil.
Avropada bir sıra digər məsələlərlə bağlı referendumların keçiriləcəyini, həmçinin Kataloniya başda olmaqla, bir sıra bölgələrdə separatçı əhvalın artacağını da istisna etmək olmaz.
2017-ci ildə prezident seçkisinin keçiriləcəyi və dünya siyasəti üçün əhəmiyyətli ölkələrdən biri də İrandır. Hazırkı Prezident Həsən Ruhaninin təkrarən dövlət başçısı seçiləcəyini və özünün mötədil islahatçı kursunu davam etdirəcəyini heç də əminliklə söyləmək olmaz. Ona mühafizəkarlardan Əli Xamneini daha çox qane edən rəqibin çıxıb-çıxmayacağı böyük ölçüdə, həm də elə dini liderin özündən asılıdır. İrana tətbiq olunmuş sanksiyalar hələ də aradan qaldırılmayıb və onlar xüsusilə maliyyə sahəsində İranı əməlli-başlı sıxır. Bundan başqa, Tramp ABŞ-ın İranla nüvə razılaşmasından çıxacağını vəd edir. Rəsmi Tehranın regionda mövqelərini gücləndirməyə çalışdığını və Suriya münaqişəsindəki rolunu nəzərə alsaq, bu ölkə yeni ilin nyusmeykeri ola bilər.
Rusiyada 2017-ci il seçkiöncəsi ili olması ilə maraqlıdır - Vladimir Putin, nəhayət, planlarını açıqlamalıdır. Moskva üçün əsas problem təhlükəsizlik və xarici siyasətlə yanaşı, həm də iqtisadiyyatdır. 1917-ci il Oktyabr inqilabının 100-cü ildönümü ilə bağlı çox diskussiyalar olacaq. Hər halda, bu, Rusiya tarixinin bəlkə də ən qanlı tarixdir. Yeri gəlmişkən, noyabrın 7-də Sevastopoldakı keçmiş «Musson» hərbi elektronika müəssisəsinin binasında divara hörülmüş və gələcəyin kommunistlərinə ünvanlanmış çağırış da çıxarılaraq oxunacaq. Qeyd edək ki, keçmiş SSRİ-nin bir çox şəhərlərində də anoloji müraciətlər saxlanılır.
Suriyanı 2017-ci ildə sülh gözləmir. Güman ki, o, İraqda, Əfqanıstanda, Liviyada olduğu kimi, «nə hərb, nə sülh» dövrünə qədəm qoyacaq.
2016-cı ildə Ukrayna problemi olduğu kimi, 2017-ci ildə də Suriya mövzusu dünya siyasətinin gündəmindən bir qədər çəkilə bilər. Yanvarın sonunda Astanada Rusiya ilə Türkiyə tərəfindən təşkil olunan sülh konfransı keçiriləcək. Moskva ilə Ankara bu ölkədə sonsuzluğadək savaşmaq istəmir, lakin orada öz maraqlarını təmin etməyə çalışır. Amma Trampın ABŞ-ı hələ öz sözünü deyəcək. Tərəflərlə amerikalıların iştirakı olmadan ciddi danışıqlar aparmaq əlbəttə ki, alınmaz.
“İD” 2016-cı ildə olduğu kimi, yeni ildə də nüfuzunu və gücünü tədricən itirəcək. Lakin ona qalib gəlinməsi, çətin ki, mümkün olsun. Yaraqlılar zaman keçdikcə itirdikləri yaşayış məntəqələrinə qayıdacaq, yeni yaşam vasitələri axtaracaq. Odur ki, 2017-ci ildə istənilən yerdə terror aktları törədilə bilər. Terrorçular yeni taktikalara əl atacaq. Əgər 2016-cı ildə nəqliyyat vasitələri ilə insan kütlələri tapdanırdısa, bu il hər hansı yeni bir üsul ortaya çıxa bilər. Bəlkə də dünya yeni siyasi qətllərin də şahidi olacaq - Rusiyanın Türkiyədəki səfirinin qətli kimi. Xüsusilə, ötən il miqyaslı terror aktlarından qorunmağı bacarmış ölkələr diqqətli olmalıdır - Rusiya, ABŞ, İsrail. 2016-cı ildə terrorçulardan daha çox zərər görmüş Türkiyə də yəqin ki, radikalların hədəfi olaraq qalacaq. Bu ölkədə aprelin əvvəlində Konstitusiyaya dəyişikliklər üzrə referendum gözlənilir və bu şəraitdə ölkə daxilində siyasi vəziyyət də gərginləşə bilər. Qeyd edək ki, Konstitusiya dəyişikliyi Prezident Ərdoğanın və hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının istəyidir.
Şərqi Asiyada da gərginlik davam edəcək. Söhbət Cənubi Çin dənizindəki mübahisəli adalardan, Şimali Koreyadan, ola bilsin ki, həm də Tayvandan gedir. Cənubi Koreyada da siyasi böhran davam edəcək. Latın Amerikasında, xüsusilə Venesuela və Braziliyada da həyat sakit keçməyə bilər.
Postsovet məkanına gəlincə, Ukraynada, Moldovada artıq ənənə halını almış siyasi böhranlar mümkündür. Bu, payızda parlament seçkisinin keçiriləcəyi Ermənistana və prezident seçkisinə hazırlaşan Qırğızıstana da aiddir. Hərbi qarşıdurmalar baxımından ən təhlükəli bölgələr isə təəssüf ki, Donbas və Dağlıq Qarabağ olaraq qalır. Cənubi Qafqaz ölkələri ABŞ-ın yeni administrasiyasını diqqətlə izləyəcəklər, dialoq qurmağa çalışacaqlar. Beləliklə, ümumi mənzərə kifayət qədər gərgin görünür. Amma nikbinliyə yenə də əsas var. 2017-ci il sonda nisbi sabitliyin təminatçısına çevriləcək iqtisadi qazancın və təhlükəsizliyin daha ön plana çıxacağı dönüş anı və sərt praqmatizm dövrünün müjdəçisi ola bilər.

2017 год может стать периодом неопределенности и предвестником эпохи жесткого прагматизма
Новый 2017 год начался с неопределенности. Основной "виновник" этого находится в Вашингтоне и 20 января готовится вступить в должность 45-го президента США. Европа в наступившем году не знает, чего ожидать от выборов в таких ключевых странах ЕС, как Германия, Франция и Голландия. В странах Запада наблюдается рост крайне правых настроений, национализма, антиглобализма. Многие эксперты по обе стороны Атлантики сходятся во мнении, что мировой порядок, сложившийся после Второй мировой войны, разрушается. Крепчает недоверие к наднациональным институтам власти, в первую очередь к ООН. Вырабатывается новый формат отношений, и все страны, включая даже мирового лидера США, пытаются адаптироваться к новым условиям, занять наиболее выгодную позицию. Поэтому в 2017 году можно ожидать множества локальных конфликтов по линии региональных переделов сфер влияния. Все чаще противостояние ведущих игроков на мировой арене будет вестись на виртуальных площадках. Заявление американских спецслужб о причастности России к кибератакам во время президентской кампании в США, скорее всего, является не просто спецификой двусторонних отношений этих стран, а началом череды серьезных международных киберконфликтов. Армии интернет-троллей, хакеров, пранкеров и т.д., не связанные географическими границами, будут формировать новую и всегда неопределенную геополитическую реальность.
Итак, 2017 год станет ответом на вопрос, насколько и в какую сторону изменится внешнеполитический курс США. Действительно ли Трамп прекратит вмешательство США во внутренние дела других стран? Пойдет на обострение отношений с Китаем? Решится нормализовать отношения с Россией и снять или смягчить санкции? И главное, с чем это связано? Неужели действительно глобальное лидерство Америки уперлось в потолок? Для нормализации диалога русским и американцам, как минимум, придется прийти к общему знаменателю по Сирии и Украине, и это само по себе уже будет формировать картину 2017-го. При этом планы нового хозяина Белого дома могут вызвать еще больший раскол во внутриполитической жизни США. Появятся различные популистские инициативы, как, например, за выход Калифорнии из состава США, что совершенно несерьезно, но очень символично. Популярность Трампа может начать стремительно падать. Уже сейчас, по данным The Independent со ссылкой на опрос, проведенный центром изучения общественного мнения при Квиннипэгском университете, его действиями недовольны 51% американцев.
Заявления Трампа заранее насторожили Китай. Между Пекином и Вашингтоном возможны отдельные моменты крайней напряженности, особенно в Южно-Китайском и Восточно-Китайском морях, но вряд ли стоит ожидать прямых и даже косвенных столкновений, как и полномасштабной торговой войны. Во всем мире будут с интересом наблюдать, как Трамп начнет реализовывать (или как обоснует отказ от реализации) такие свои обещания, как строительство стены на границе с Мексикой или выход из TTIP. Важным моментом для общей ситуации на Ближнем Востоке станет то, какие отношения сложатся у администрации Трампа с Израилем, учитывая, что его предшественник Обама с традиционным американским союзником совершенно не ладил.
Непредсказуемо может развиваться в 2017 году мигрантский кризис в Европе. Не исключено, что к людям, бегущим от войны, прибавятся экологические беженцы, особенно из стран Африки. Это вынуждает европейских политиков занимать в этом отношении более жесткую позицию и ставить тему безопасности во главу угла. Аналитики, которые в начале года проглядели признаки народного протеста против истеблишмента и в США, и в Европе, сейчас предрекают усиление данного тренда. Популярность крайне правых партий, националистические настроения, евроскептицизм будут расти. На этом фоне крайне интересно наблюдать за исходом выборов в Германии, Франции, Голландии, а также, возможно, и в Италии. На выборах в Германии победу предрекают Ангеле Меркель, которая решилась на четвертый срок. Однако ее консервативная партия ХДС продолжает терять популярность, как и социал-демократы. А вот партия "Альтернатива для Германии" будет рваться вперед. Впрочем, в условиях неопределенности за время до выборов в ФРГ (сентябрь-октябрь) еще могут произойти события, потенциально могущие выбить непотопляемого канцлера из седла. Во Франции в конце апреля и начале мая за президентское кресло, скорее всего, схлестнутся бывший премьер-министр Франсуа Фийон из буржуазной партии "Республиканцы" и Марин Ле Пен из правонационалистического "Национального фронта". Социологи сейчас свято верят (и убеждают других), что Ле Пен, которая в случае своего успеха обещает "фрекзит" (по крайней мере из зоны евро) и особые отношения как с ЕС, так и с НАТО, победить не сможет. Но те же социологи также не верили в возможность Brexit и избрания Трампа. Тем более что Фийон идет с непопулярными у левых лозунгами, и это может притянуть электорат к Ле Пен. Или же Фийон будет вынужден прислушаться к тому, что говорит глава националистов, и в какой-то степени стать на нее похожим. Неудивительно, что грядущие выборы во Франции заранее нарекли "европейским Сталинградом". В Голландии на парламентских выборах в марте не станет сюрпризом победа правой националистической "Партии свободы" под руководством заядлого евроскептика Герта Вилдерса. Такого вполне можно ожидать от электората, на счету которого значатся зарубленные Конституция ЕС и соглашение об ассоциации Украины и ЕС. Италия останется во власти политического кризиса. Бывший премьер-министр, чья инициатива конституционных реформ была отвергнута на референдуме, все равно является самым популярным политиком в Италии. Он может противостоять популистскому "Движению пяти звезд", возглавляемому комедийным актером Беппе Грильо. В Великобритании с марта Brexit должен вступить в активную фазу, и возможно, что премьер-министр Тереза Мэй, которая ведет себя достаточно тихо, будет смещена кандидатом, более подходящим для управления страной в такое время. Не исключены новые референдумы в Европе по другим вопросам, а также активизация сепаратистских настроений, где ритм задаст Каталония.
Среди ключевых для мировой политики стран, где в 2017 году должны состояться президентские выборы, значится Иран. Совсем не факт, что нынешнему президенту Хасану Рухани удастся переизбраться и продолжить свой умеренно реформистский курс. Появится ли у него конкурент из числа консерваторов и более угодный Али Хаменеи, зависит в немалой степени от самого верховного лидера. Санкции с Ирана так и не сняли, и они давят на Тегеран особенно в финансовой сфере. Кроме того, Трамп обещал вывести США из соглашения по иранскому атому. Учитывая стремление официального Тегерана к усилению своих позиций в регионе и его роль в сирийском конфликте, Иран может стать одним из ньюсмейкеров нового года.
В России год интересен тем, что является предвыборным, когда Владимир Путин, наконец, должен будет раскрыть свои планы. Наряду с бе-зопасностью и внешней политикой для Москвы главной проблемой продолжит оставаться ситуация в экономике. Много дискуссий будет вестись вокруг 100-й годовщины Октябрьской революции 1917 года, что в российской истории, возможно, является самой роковой датой. Кстати, 7 ноября будет вскрыто послание, адресованное коммунистам будущего, которое хранится за табличкой, прикрепленной на здании бывшего предприятия военной электроники "Муссон" в Севастополе. Аналогичные послания хранятся и в других городах бывшего СССР. Сирия в 2017 году мира не увидит и, скорее всего, перейдет в разряд "не мир, не война", как в Ираке, Афганистане, Ливии. Сирийская тема может уйти и из горячей повестки мировой политики, как в 2016 году ушла Украина. В конце января в Астане запланирована мирная конференция, подготовленная Россией и Турцией. Москва и Анкара не хотят вечно воевать в этой стране, но желают закрепить свои завоеванные интересы. Впрочем, США Трампа еще скажут свое слово. Провести серьезные переговоры со сторонами конфликта без американцев, конечно, не получится. Группировка ИГ, как и в 2016 году, будет постепенно терять влияние и силы, но победить ее вряд ли удастся. Боевики временами будут возвращаться в ранее отбитые у них населенные пункты, изобретать новые способы выживания.
Поэтому террористические атаки в 2017 году могут произойти где угодно. Террористы продолжат применять новые тактики. Если в 2016-м совершались массовые наезды транспортными средствами на людей, то в этом году может появиться что-то новое. Возможно, мир станет свидетелем и новых политических убийств, аналогичных убийству посла России в Турции. Особую бдительность, конечно, стоит проявить странам, которые в прошлом году сумели избежать крупных терактов, - России, США, Израилю. Турция, наверное, больше других пострадавшая в 2016 году от рук террористов, скорее всего продолжит оставаться мишенью для радикалов. Ситуацию может обострить внутриполитическая обстановка в этой стране, где в начале апреля ожидается референдум по внесению изменений в конституцию, которых желают президент Эрдоган и правящая Партия справедливости и развития.
Напряженной продолжит оставаться ситуация в Восточной Азии - вокруг спорных островов в Южно-Китайском море, вокруг Северной Кореи, возможно, Тайваня, продолжится политический кризис в Южной Корее. Неспокойно может быть в Латинской Америке, особенно в Венесуэле, Бразилии.
На постсоветском пространстве политические кризисы могут случиться в уже привычных к ним Украине и Молдове, в Армении, где весной состоятся парламентские выборы, в Кыргызстане, где пройдут президентские выборы. Самыми опасными в смысле военного противостояния, к сожалению, продолжат оставаться конфликты на Донбассе и в Нагорном Карабахе. Страны Южного Кавказа будут присматриваться к новой администрации США, выстраивать диалог.
Таким образом, общая картина складывается довольно напряженной, но все-таки оставляет место для оптимизма. 2017 год может стать временем перелома и предвестником эпохи жесткого прагматизма, когда экономическая выгода и собственная безопасность станут превыше всего, и это будет залогом относительной стабильности.