VYANA “QARABAĞ”ının REKORDLARI
Tarixi torpaqlarımız Dağlıq Qarabağ mövzusu bizim üçün həmişə həssas mövzu olub. Məhz buna görə də bu ad altında yaranan futbol klubu, rəqs qrupları hər zaman diqqət mərkəzindən kənarda qalmayıb. Sirr deyil ki, son illər Azərbaycan Çempionatının qalibi olan Ağdamın “Qarabağ” klubu milyonların ürəyini fəth edib. Qurban Qurbanovun yetirmələri ardıcıl üç mövsüm Avropa Liqasında qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmaqla yeni tarix yazıb.
“R+”un haqqında danışacağı “Qarabağ” klubu isə Avropada, konkret desək, Avstriya Çempionatında çıxış edir. Avstriyanın Vyana şəhərində “Qarabağ Vyana” adında futbol klubunun yaradılması ideyası və təşəbbüsü 2013-cü ildə klubun prezidenti Orxan Vəliyev tərəfindən irəli sürülmüşdü. 2014-ci il iyul ayında isə “FC Karabakh Wien” rəsmi olaraq təsis edilib. Klubun İdarə Heyətində 4 azərbaycanlı, 1 avstriyalı və 1 türk yer alıb.
Klubun prezidenti Orxan Vəliyev “R+”a açıqlamasında “Karabakh Wien” haqqında bunları dedi: “Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir. Son illər məlum hadisələrlə bağlı bu ad daha çox müharibə və digər sözlərlə yanaşı çəkilir. Dostlarla söhbətləşəndə klub yaratmaq və adını “Qarabağ” qoymaq istədiyimizi bildirdik. Bir növ bu ad Avstriyada hamımızı birləşdirir. Qeydiyyatdan “Karabakh” kimi keçdik. Çünki adın burada rahat başa düşülməsi vacib idi. Klubla bağlı planlarımız çoxdur. Amma hər bir yeniliyi zamanında etmək istərdik.
Azərbaycanda çıxış edən Ağdamın “Qarabağ” klubunun uğurları bizi çox sevindirir. “Karabakh” üçün əsas hədəf yüksək liqaya vəsiqə qazanmaqdır. Çox çətin bir işdir. Amma mümkünsüz deyil. Biz qısa zamanda əldə olunan təsadüfi nəticələr istəmirik. Ardıcıl planlı şəkildə çalışırıq. Gələcəkdə klubda azərbaycanlı futbolçuların da oynaması mümkündür. Bu bizi ancaq sevindirə bilər”.
Klubun adı Azərbaycan və Avstriya üçün tarixi əhəmiyyətə malik olan region və şəhər adlarının vəhdətindən seçilibn. Belə ki, Vyana şəhəri Avstriyada və Avropada mədəniyyət və incəsənət tarixinin beşiyi, Qarabağ regionu isə Azərbaycan və Qafqazda eyni şəkildə mədəniyyət və incəsənət məkanı kimi tanınır. Təəssüfflər olsun ki, son 25 illik zaman kəsiyində Avropa və dünya ictimaiyyətində “Qarabağ” sözünün daha çox müharibə və münaqişə adları ilə birgə hallanması,Qarabağın,əslində, sahib olduğu dəyərə xələl gətirib və dünya ictimaiyyəti tərəfindən yanlış tanınmasına səbəb olub. Bilavasitə Avstriyada və Avropada Qarabağın adının yerli ictimaiyyətə Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi idman vasitəsilə tanıdılması gənc azərbaycanlı təsisçilər tərəfindən əsas hədəf olaraq qarşıya qoyulub.
“Karabakh Vyana” FK İdarə Heyəti 5-7 illik uzunmüddətli inkşaf konsepsiyası hazırlayıb. Belə ki, uzunmüddətli konsepsiyaya uyğun olaraq, “Karabakh Vyana” öz idman meydançasına sahib olmaqla, əlverişli infrastruktur qurmalı, əsas komanda Avstriya Bundesliqasına qədər yüksəlməli, uşaq-gənclər idman məktəbi isə xarici klubların təcrübəsindən istifadə edilməklə, futbol məktəbindən akademiya səviyyəsinə qədər inkişaf etdirilməlidir.
Komandanın uğurlu nəticələri özünü çox gözlətməyib. Azərbaycanlıların yaratdığı “Karabakh” futbol klubu Avstriyanın II Landesliqasının çempionu olub. Avstriya futbolunun tarixində ilk dəfə xaricilər tərəfindən yaradılmış klub çempionluq sevinci yaşayıb. Liqanın 2015/2016 mövsümünün sonuna iki oyun qalmış “Karabakh” artıq çempionluq qazanıb. Bununla da Avstriyanın 4-cü liqasının 2016/2017 mövsümündə yerini təmin edib. Qeyd edək ki, bu, Vyana Federal Torpaqlar liqasının ən yüksək pilləsidir.
Ötən mövsüm Liqada qələbəyə əlavə olaraq “Karabakh” futbol klubu “Vienna Toto Cup” kubokunu başı üzərinə qaldırıb.
Vyana Futbol Federasiyasının (WFV) təşkilatçılığı ilə Vyana Şəhər Hökumət evində 2015/2016 -cı il WFV liqalarında çempionluq titulu qazanmış futbol klublarının mükafatlandırılma mərasimində "Karabakh Vyana"nın qazandığı uğurlar haqqında xüsusi danışılıb. Mötəbər tədbirin açılışında iştirak edən Vyana şəhər İdman naziri çempion olan klubu qələbə münasibətilə təbrik edib. Tədbirdə Vyananın "Karabakh Vyana" klubunun göstərdiyi oyun xüsusi vurğulanıb və komandanın daha böyük uğurlara nail olacağına ümid bəsləndiyi qeyd olunub.
Sevindirici haldır ki, "Karabakh Vyana" futbol klubu uğurlarını, sadəcə, əsas komanda ilə deyil, aşağı yaş qruplarının təmsil olunduğu C liqasında da davam etdirir. C liqasında qış fasiləsindən öncə keçirilən sonuncu 10-cu turda da qələbə qazanan "Karabakh Vyana"nın yeniyetmələrdən ibarət heyəti fasiləyə çempion kimi yollanıb. Klubun əsas hədəfi cari mövsüm uşaq və yeniyetmələrin təmsil olunduğu daha yüksək - B liqasına vəsiqə qazanmaqdır.
Məlumat üçün bildirək ki, reqlamentə əsasən, C Liqasında xallar “U-14”, “U-16” və “U-18” komandalarının bir turda qazandığı nəticələrin cəminə əsasən hesablanır.
Avstriyada yeni yüksəldiyi Wiener Stadt Ligada mübarizə aparan "FC Karabakh Vyana" klubu cari mövsümdə uğurlarını davam etdirir. Komanda 2016-2017 mövsümünün ilk yarısında tarixi nəticəyə imza atıb. Belə ki, ilk dövrədə keçirilən 15 turdan 10 görüşdə qələbə qazanan "Karabakh Vyana" 5 oyunda bərabərlik əldə etməklə, yeni rekord müəyyənləşdirib. 15 matçda uduzmayan klub məğlubedilməz oyunlar seriyasını davam etdirib. Bununla da Avstriyanın 4-cü liqası və Vyana əyalətinin ən yüksək liqası olan “Wiener Stadt Liga”da ən uzun məğlubiyyətsizlik rekordu qeydə alınıb. Liqanın ikinci yarımsezonuna 2017-ci il fevral ayının 26-da start veriləcək.
Artıq Avstriyada “Karabakh” klubunun böyük fan-klubu mövcuddur. Düzdür, fan-klub, əsasən, avstriyalı azarkeşlərdən ibarətdir. Amma xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr də komandanın nəticələri ilə yaxından maraqlanır. Üstəlik, Azərbaycandakı azarkeşlər də qazanılan nəticələrə biganə yanaşmır. Sosial şəbəkədə fəal olan azarkeşlər gələcəkdə “Karabakh Vyana” klubu ilə Azərbaycan çempionu “Qarabağ” arasında yoldaşlıq görüşünün keçirilməsini arzulayır.
Sözsüz ki, Avstriya Bundesliqasında “Karabakh” adı altında komanda çıxış edərsə, bu həm ölkəmiz, həm də idmanımız üçün böyük hadisə olacaq. Bunun üçün “Karabakh” ardıcıl bir neçə mövsümü uğurlu keçirməli və yüksək liqada vəsiqə uğrunda sona qədər yarışmalıdır.

RECORDS OF THE VIENNESE KARABAKH
Nagorno-Karabakh, occupied by Armenian armed forces for more than 25 years, remains a painful issue for Azerbaijan and Azerbaijanis. That is why a football club, dance groups under this name are always in the spotlight. It is no secret that the winner of the national championship for the last years – FC Karabakh won the hearts of millions. The team led by Gurban Gurbanov made its way to the group stage of the Europa League for three consecutive seasons, and marked a new chapter in the history of the national football.
But in Europe there is another club Karabakh, which acts as the Austrian championship. The idea and initiative to create in Vienna Vienna Karabakh football club was launched in 2003, its president Orkhan Veliyev. FC Karabakh Wien was formally established in August, 2014. The composition of the board of the club includes 4 Azerbaijanis, 1 Austrian and 1 Turk.
Club’s president Orkhan Veliyev told R+ about Karabakh Wien: Karabakh is an inseparable part of Azerbaijan. In connection with the well-known events in recent years, the name is more often associated with the word war. Talking to friends, I expressed my desire to create a club and call it Karabakh. In Austria, the name seemed unites us all. It has been registered as Karabakh. After all, it was important that it is easy to understand. We have many plans connected with the club. But I would like to implement every innovation in its time. We are very pleased with the success acting in Azerbaijan Karabakh club of Aghdam. And for the club Karabakh main goal - reaching the big leagues in Austria Cup. This is a very difficult thing. But not impossible. We do not seek short-term success at random. We work according to plan. In the future performance of the club and Azerbaijani footballers. This we can only be happy.
Name of the club consists of historically important for Azerbaijan and Austria region and city names. For example, the city of Vienna is known in Europe as the cradle of culture and art, and the Karabakh region of the same famous in Azerbaijan and the Caucasus. Unfortunately, the use of over the past 25 years the word Karabakh paired with the words war and conflict caused damage to the true values ​​of Karabakh and led to misconceptions of the world community about it. Young Azerbaijani-founders set a goal to educate the public in Austria and Europe with Karabakh as part of Azerbaijan, through sport.
Board FC Karabakh Wien developed a long-term vision of development for 5-7 years. Thus, in accordance with this club is to create a convenient infrastructure, including its own playground, the core team should leave the Bundesliga in Austria, and Children and Youth Sports School, taking advantage of the experience of foreign clubs to develop to the level of the Academy.
It did not take long until the team started to show a successful performance. The club became the champion of Austria’s II Landesliga. For the first time in the history of Austria, the joy of victory went to the club created by foreigners. Karabakh has won the championship two rounds before the end of the season 2015/2016 years and secured a place in the fourth league in Austria. Note that this is the highest stage of the Vienna Federal Land League.
In FC Karabakh Wien, last season along with a win in the league cup and took over as Vienna Toto Cup.
Successes of Karabakh Wien were highlighted at the award ceremony of football clubs, which have become champions in the 2015/2016 season, in Vienna organized by the Football Federation (VFF). Minister of Sports of Vienna taking part in the opening of this prestigious event congratulated the club with the victory. Emphasis was placed on the game demonstrated and expressed the hope that the team will achieve even greater success.
I am glad also that the success of FC Karabakh Wien core team are continued in the league and C, which shows the younger age groups. Having won and held before the winter break 10 round junior part Karabakh Vienna went on hiatus as a champion. The main purpose of the club - the conquest of infant and junior team in the current season tickets in league B. According to regulations, the league with points calculated on the basis of the results of one round teams U-14, U-16 and U-18.
And this season, the FC Karabakh Wien continues to achieve success in the league Wiener Stadt - Vienna's top league, which has only recently made its way up. In the first half of the season 2016/2017, the team has achieved historic results. So, winning 10 of 15 meetings held and playing 5 matches in a draw, Karabakh Wien set a new record of the Wiener Stadt Liga - 15 consecutive games without a loss. The second half of the season starts on 26 February 2017.
Karabakh has already a large fan club in Austria. However, it is mainly composed of Austrian fans. The results of the club are interested in and studying abroad Azerbaijani students. Do not remain indifferent to win success and fans in Azerbaijan. Fans active in social networks are willing to conduct of a friendly match between the club Karabakh Vienna and the champion of Azerbaijan FC Karabakh in the future.
No doubt if the Austrian Bundesliga team plays under the name Karabakh, it will be a great event for Azerbaijan. To achieve this, FC Karabakh Wien must successfully carry out several seasons in a row and compete for the big leagues until the end.