Çərşənbə axşamı, 11:18
Yaşar İMANOV: «Olur ki, bir neçə variant yazırsan və yenə də razı qalmırsan, sən demə, ən yaxşı variant birincisi imiş»
Azərbaycanın Xalq artisti, bəstəkar və dirijor Yaşar İmanov 35 il Suxumidə yaşayıb və çalışıb. İndi onun 83 yaşı var. Azərbaycan və Gürcüstan Bəstəkarlar İttifaqının üzvdür. Suxumidə evlənib, iki oğlu, iki nəvəsi və bir nəticəsi var, onların da hamısı musiqiyə bağlıdır.
Suxumidə o, simfonik orkestr yaradıb və rəhbəri olub. 1990-cı illərin əvvəlində Bakıya gəlmiş professor İmanov Q.Qarayev adına Kamera Orkestrinə, Azərbaycan Radio və Televiziyasının Niyazi adına Simfonik Orkestrinə  rəhbərlik edib. Hazırda o, Bakı Musiqi Akademiyasının
professorudur, yeni əsərlər yazmaqda davam edir. Maestro «R+»la söhbətində öz yaradıcılığından və ailəsindən danışıb.
- Məktəb illərində siz hansı alətdə ifa  edirdiniz?
- İxtisasca trubaçıyam, Asəf Zeynallı adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbini vaxtından tez bitirmişəm. Sonra Moskva Konservatoriyasının dirijorluq fakültəsində oxumuşam, orada bəstəkar D. Şostakoviçlə ünsiyyətdə olmaq xoşbəxtliyi nəsibim olub, o, SSRİ Bəstəkarlar İttifaqı yanında gənclər üçün kompozisiya seminarı keçirdi. Onun yanında mən balet süitası üzərində işi başa çatdırdım, o, dövlət imtahanında bu əsərə dirijorluq etməyimi məsləhət gördü. Bu əsər Sovet Ordusunun  Dram Teatrında, Moskvada, Qorki adına İstirahət Parkında ifa edildi.
Məni Gürcüstana işləməyə göndərdilər. Həmin vaxt «Aleko», «Yevgeni Onegin», «Daisi» operalarını tamaşaya qoydum, biz bir çox respublikalara qastrola gedirdik, həm də maestro Niyazinin dəvəti ilə Bakıda olurduq.
- Maestro Niyazi ilə bağlı nə kimi xatirələriniz var?
- Biz konservatoriyada oxuyanda onun bir konsertini də buraxmırdıq. Qalerada otursaq da, öz kumirimizin konsertinə pulsuz baxırdıq. Bir dəfə Bakıya gələndə  onun xəstəxanada olduğunu öyrəndim. Hər gün yanına gedirdim, çox darıxırdı, iş, həmkarlar barədə soruşurdu. Bakıdan getməzdən öncə, onunla vidalaşmağa getmişdim. O, çox gözəl plov bişirən xanımına  zəng eləyib dedi ki, Yaşar gələcək, ən yaxşı plovunu bişir. Sən demə, o vaxt Mərkəzi Komitə səviyyəsində mənim Bakıya dəyişdirilməyim təklif edilibmiş.
- Siz dörd simfoniyanın, bir operanın, simli kvartetin, “20 Yanvar”a həsr edilmiş poemanın, Qarabağa həsr edilmiş əsərlərin və bir çox başqa bəstələrin müəllifisiniz. Yeni musiqini necə yazırsınız? Sizin üçün parlaq təəssürat, yoxsa materialı öyrənmək  önəmlidir?
- Əgər bu, proqramlı əsərdirsə, məsələn, Qarabağ hadisələrinə və ya “20 Yanvar”a həsr edilibsə, materialı daha ətraflı örənmək lazımdır, buna görə ədəbiyyatı və sənədləri oxuyuram. Amma ümumiyyətlə, iri əsərin yaranmasına ilham verən çox parlaq təəssürat daha vacibdir. Olur ki, bir neçə variant yazırsan və yenə də razı qalmırsan, sən demə, ən yaxşı variant birinci imiş. Romans və ya mahnının yazılması üçün xüsusi əhval, xoşagələn ədəbi mənbə, ən başlıcası, yaradıcılıq istəyi və müvafiq obraz yaratmaqdır.
- Uşaqlıqdan ən çox yadınızda qalan xatirəniz hansıdır?
- Mənim, demək olar ki, bütün uşaqlıq xatirələrim boyalarla və sevinclə doludur. Amma anam mənə bunları danışıb. Novruz Bayramında - 21 martda anadan olmuşam, mənə qədər 2 qardaşım kiçik yaşda ölüb. Həyatım barədə qorxuya düşən anam məni İçərişəhərə - Mir Mövsüm ağanın yanına aparıb. Hamı bilir ki, Mir Mövsüm ağa ağsaqqal və seyid idi, şəhər camaatı onu müqəddəs sayırdı və düşünürdü ki, o, xəstələri sağalda bilir. Mir Mövsüm ağanın sümükləri zəif idi və özü müstəqil yeriyə, hətta düz otura bilmirdi. Buna görə,  xalq arasında belə bir fikir vardı ki, Mir Mövsüm ağa  sümüksüz doğulub və onu “Ətağa” adlandırırdılar. O, xahiş edib ki, əlini mənim başımın üstünə qoysunlar və adım da Yaşar olsun. O deyib ki, mən yaşayacağam. Həmin vaxtdan yaşayıram və artıq 84 yaşım var.
- Deyirlər ki, sizin musiqiçi ailəniz var, hamı musiqi ilə məşğuldur. Bu, necə alınıb, sizin təsirinizlə belə olub, yoxsa öz-özünə belə alınıb?
- Onlar uşaqlıqdan musiqi dinləyiblər, musiqiçilərin əhatəsində böyüyüblər. Həyat yoldaşım da pianoçudur, Tiflis Konservatoriyasını bitirib, Bakı Musiqi Akademiyasının (BMA) dosentidir, fortepiano və konsertmeyster siniflərində dərs keçib. Ona görə genlər öz işini görüb. Böyük oğlum Azərbaycanın Əməkdar artistidir, Ü.Hacıbəyov adına  Dövlət Simfonik Orkestrində birinci qoboyçudur, Opera və Balet Teatrının konsertmeysteridir.  Kiçik oğlum altçıdır. O da Azərbaycanın Əməkdar artistidir, Dövlət Kvartetində işləyir. Hər ikisi konservatoriyada ixtisasdan və BMA-da kamera ansamblından dərs keçir. Kiçik oğlumun tələbəsi olan Elnarə Tağızadə bu yaxınlarda Batumidə beynəlxalq müsabiqədə Qran-pri qazanıb, Litvada keçirilən beynəlxalq müsabiqədə isə ikinci yer  tutub.
Nəvəm  violonçel ifaçısıdır, Bakı Musiqi Akademiyasını bitirib, magistraturanı isə Norveçdə oxuyub. Hazırda Tiflis Simfonik Orkestrinin konsertmeysteridir. Qardaşım arvadı vokalçıdır, kapellada oxuyur və Bakı Musiqi Akademiyasında vokal dərsi keçir.
- Öz ailənizdən siz ailə ansamblı yaradıb, öz əsərlərinizi ifa edə bilərsiniz. Maraqlıdır, ilk əsərinizi  nə vaxt yazmısınız?
- On dörd yaşımda fortepiano pyesi yazmışdım, onu professor, bəstəkar Borisu İsaakavoviç Zeydmana göstərdim. O, musiqi pedaqoqu, Azərbaycan SSR və Özbəkistan SSR-in əməkdar incəsənət xadimi idi. İlk iri əsərlərim kimi, «Ay doğan gecə» operasının, fortepiano ilə orkestr üçün konsertin, səs ilə orkestr üçün konsertin, 5 hissəli balet simfoniyasının, üvertüra-fantaziyanın, Qafqaz rapsodiyasının, çox sayda mahnıların, romansların  adını çəkə bilərəm.
- İndi BMA-da hansı fəndən dərs keçirsiniz?
- Mən orkestrləşməni tədris edirəm. Bu kursu bitirən tələbələr fortepiano üçün yazılmış musiqinin orkestrləşməsini gerçəkləşdirə bilər. Melodiyanı müxtəlif alətlər arasında paylaya bilərlər. Həm də orkestr dirijorluğundan dərs keçirəm. Mənim yetirmələrim bu gün müxtəlif orkestrlərdə, o cümlədən hərbi orkestlərdə çalışırlar. Yalnız ifaçı kimi deyil, həm də dirijor kimi işləyirlər, həmçinin bir çox tədris müəssisələrində dərs keçirlər. Mənim istedadlı tələbəm klarnetçi Muxtar məzun olmağa hazırlaşır, o, artıq orkestrdə çalışır, yəqin ki, onu da hərbi orkestrdə dirijor yeri gözləyir.  Mən BMA-da opera hazırlığından dərs keçən zaman çox sayda istedadlı vokalçılara Opera və Balet Teatrının səhnəsinə yollayış  vermişəm.
- Azərbaycanın gənc musiqiçilərinin vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Az sayda qabiliyyətli tələbə bu gün musiqidə qalır, daha çoxu maaşı yüksək olan kommersiya peşələri ilə maraqlanırlar. Yaxşı orkestrə düşmək üçün seçim müsabiqəsindən keçmək lazımdır.
- Hazırda  yaradıcılığınızda nə baş verir?
- Bu yaxınlarda BMA-nın böyük zalında mənim kamera musiqisi üzrə müəllif gecəm oldu, orada yalnız instrumentalistlər və vokalçılar yox, həm də Azərbaycan Dövlət Kvarteti iştirak etdi. Bütün sərbəst vaxtımı bəstəyə həsr etməyə  çalışıram.
Həm də Radio və Televiziyanın 85 yaşını qeyd edən Simfonik Orkestrinin  konsertində başqa dirijorlarla yanaşı, mən də 5 əsər ifa elədim.

Яшар ИМАНОВ: "Бывает, напишешь несколько вариантов, и все недоволен, а оказывается, лучший вариант - это первый"
Народный артист Азербайджана, композитор и дирижер Яшар Иманов 35 лет жил и работал в Сухуми. Сейчас ему 83 года. Член Союза композиторов Азербайджана и Грузии. В Сухуми женился, у него два сына, двое внуков, один правнук, и все имеют отношение к музыке. В Сухуми он создал симфонический оркестр и был его руководителем. По приезде в Баку в начале 90-х годов профессор Иманов руководил Камерным оркестром им. Г.Гараева, Симфоническим оркестром им. Ниязи Азербайджанского радио и телевидения. Сейчас он профессор Бакинской музыкальной академии, продолжает писать новые сочинения. В беседе с R+ маэстро рассказал о своем творчестве и семье.
- На каком инструменте вы играли в школе?
- По специальности я трубач, а училище имени Асафа Зейналлы закончил досрочно. Затем учился в Московской консерватории на факультете дирижеров, где посчастливилось общаться с композитором Д.Шостаковичем, который вел семинар по композиции для молодых при Союзе композиторов СССР. При нем я заканчивал работать над Балетной сюитой, которой он посоветовал дирижировать на госэкзамене. Это произведение исполнялось на сцене Драматического театра советской армии, в парке отдыха имени Горького в Москве. Направили работать в Грузию. В то время я поставил оперы "Алеко", "Евгений Онегин", "Даиси", мы ездили на гастроли во многие республики и также по приглашению маэстро Ниязи в Баку.
- Какие воспоминания связаны у вас с маэстро Ниязи?
- Когда мы учились в консерватории, не пропускали ни один его концерт. Хоть и сидели на галерке, зато бесплатно слушали концерт своего кумира. В один свой приезд я застал его в больнице и навещал каждый день, он сильно скучал, спрашивал о работе, коллегах. А перед отъездом я зашел попрощаться, так он позвонил своей супруге, большой искуснице приготовления плова, и заказал лучший из ее пловов, потому что придет Яшар. Оказывается, тогда на уровне ЦК ставился вопрос о моем переводе в Баку.
- Вы автор четырех симфоний, одной оперы, струнного квартета, поэмы, посвященной 20 января, сочинений, связанных с Карабахом, и многих других произведений. Как вы пишете новую музыку? Вам необходимо какое-либо яркое впечатление или же изучение материала?
- Если это программное сочинение, например, карабахские события или трагедия 20 января, нужно более тщательное изучение материала, читаю литературу, документы. А вообще лучше очень яркое впечатление от события, которое вдохновило бы на создание крупного сочинения. Бывает, напишешь несколько вариантов, и все недоволен, а оказывается, лучший вариант - это первый, остальное летит в корзину. Для написания романса или песни нужны особое настроение, понравившийся литературный источник и, главное, желание творить и создать соответствующий образ.
- Какое у вас самое яркое воспоминание из детства?
- Почти все воспоминания детства наполнены красками и радостью. Но вот что мне рассказывала мама. Я родился на Новруз байрамы 21 марта, до меня 2 брата умерли в малом возрасте. Опасаясь за мою жизнь, мама повела меня в Ичери шэхэр к Мир-Мовсюму Аге. Как известно, Мир-Мовсюм Ага был старцем и сеидом и почитался населением города как святой и способный излечивать немощных. У Мир-Мовсума Аги были слаборазвитые кости и он не мог самостоятельно передвигаться и даже ровно сидеть, из-за чего в народе было поверье, будто бы Мир-Мовсум Ага родился без костей, за что из уст в уста его называли "Эт-Ага". Он попросил, чтобы его руку положили на мою голову и назвали Яшаром. Он сказал, что я буду жить. С тех пор и живу, скоро исполнится 84 года.
- Говорят, у вас музыкальная семья, все занимаются музыкой - как это получилось, под вашим влиянием или само собой?
- С детства мои дети слышали музыку, росли в окружении музыкантов, супруга - пианистка, окончила Тбилисскую консерваторию, доцент БМА, вела класс фортепиано и концертмейстерский класс. Сыграли роль гены. Старший сын - заслуженный артист Азербайджана, первый гобой Государственного симфонического оркестра имени Уз.Гаджибекова и концертмейстер Театра оперы и балета, младший сын - альтист, тоже заслуженный артист Азербайджана, он - артист Государственного квартета. Оба ведут спецпредмет в консерватории и камерный ансамбль в БМА. Ученица младшего сына Эльнара Тагизаде на международном конкурсе в Батуми завоевала Гран-при, а на международном конкурсе в Литве взяла второе место.
Внук - виолончелист, закончил БМА, а магистратуру - в Норвегии. Ныне концертмейстер Тбилисского симфонического оркестра. Супруга брата - вокалистка, поет в капелле и ведет вокал в БМА.
- Из вашей семьи вы можете составить семейный ансамбль и исполнять ваши произведения. Интересно, а когда написали первые сочинения?
- В 14 лет были написаны фортепианные пьесы, их я показал профессору, композитору Борису Исааковичу Зейдману. Он был и музыкальным педагогом, заслуженным деятелем искусств Азербайджанской ССР и Узбекской ССР. Из крупных произведений назову оперу "В ночь на новолуние", Концерт для фортепиано с оркестром, есть концерт для скрипки, концерт для голоса с оркестром, Балетная симфония в 5 частях, Увертюра-фантазия, Кавказская рапсодия, много песен, романсов.
- Сейчас какой предмет ведете в БМА?
- Я преподаю оркестровку. Заканчивая этот курс, студенты смогут делать оркестровку музыки, написанную для фортепиано. Разложить все мелодии на разные инструменты. Еще преподаю оркестровое дирижирование. Мои выпускники сегодня играют в различных оркестрах, в том числе и военных, и не только исполнители, но и дирижеры, еще преподают во многих музыкальных учебных заведениях. Сейчас готовится к выпуску мой одаренный студент кларнетист Мухтар, который уже работает в оркестре, вероятно, его ждет место дирижера военного оркестра. А когда я преподавал на кафедре оперной подготовки в БМА, многим талантливым вокалистам дал путевку на сцену Театра оперы и балета.
- Как расцениваете положение молодых музыкантов в Азербайджане?
- Немногие способные студенты сегодня остаются в музыке, больше интересуются коммерческими профессиями с достойными зарплатами. Чтобы попасть в хороший оркестр, необходимо выдержать отборочный конкурс.
- Что сейчас нового происходит в вашей творческой жизни?
- Недавно в большом зале БМА состоялся мой авторский вечер камерной музыки, в котором участвовали не только инструменталисты и вокалисты, но и Государственный квартет Азербайджана. Я стараюсь все свободное время посвящать сочинительству.
И еще на концерте Симфонического оркестра радио и телевидения имени Ниязи, который отметил свой 85-летний юбилей, наряду с другими дирижерами я исполнил 5 произведений.