Çərşənbə axşamı, 11:18
Yaşar İMANOV: «Olur ki, bir neçə variant yazırsan və yenə də razı qalmırsan, sən demə, ən yaxşı variant birincisi imiş»
Azərbaycanın Xalq artisti, bəstəkar və dirijor Yaşar İmanov 35 il Suxumidə yaşayıb və çalışıb. İndi onun 83 yaşı var. Azərbaycan və Gürcüstan Bəstəkarlar İttifaqının üzvdür. Suxumidə evlənib, iki oğlu, iki nəvəsi və bir nəticəsi var, onların da hamısı musiqiyə bağlıdır.
Suxumidə o, simfonik orkestr yaradıb və rəhbəri olub. 1990-cı illərin əvvəlində Bakıya gəlmiş professor İmanov Q.Qarayev adına Kamera Orkestrinə, Azərbaycan Radio və Televiziyasının Niyazi adına Simfonik Orkestrinə  rəhbərlik edib. Hazırda o, Bakı Musiqi Akademiyasının
professorudur, yeni əsərlər yazmaqda davam edir. Maestro «R+»la söhbətində öz yaradıcılığından və ailəsindən danışıb.
- Məktəb illərində siz hansı alətdə ifa  edirdiniz?
- İxtisasca trubaçıyam, Asəf Zeynallı adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbini vaxtından tez bitirmişəm. Sonra Moskva Konservatoriyasının dirijorluq fakültəsində oxumuşam, orada bəstəkar D. Şostakoviçlə ünsiyyətdə olmaq xoşbəxtliyi nəsibim olub, o, SSRİ Bəstəkarlar İttifaqı yanında gənclər üçün kompozisiya seminarı keçirdi. Onun yanında mən balet süitası üzərində işi başa çatdırdım, o, dövlət imtahanında bu əsərə dirijorluq etməyimi məsləhət gördü. Bu əsər Sovet Ordusunun  Dram Teatrında, Moskvada, Qorki adına İstirahət Parkında ifa edildi.
Məni Gürcüstana işləməyə göndərdilər. Həmin vaxt «Aleko», «Yevgeni Onegin», «Daisi» operalarını tamaşaya qoydum, biz bir çox respublikalara qastrola gedirdik, həm də maestro Niyazinin dəvəti ilə Bakıda olurduq.
- Maestro Niyazi ilə bağlı nə kimi xatirələriniz var?
- Biz konservatoriyada oxuyanda onun bir konsertini də buraxmırdıq. Qalerada otursaq da, öz kumirimizin konsertinə pulsuz baxırdıq. Bir dəfə Bakıya gələndə  onun xəstəxanada olduğunu öyrəndim. Hər gün yanına gedirdim, çox darıxırdı, iş, həmkarlar barədə soruşurdu. Bakıdan getməzdən öncə, onunla vidalaşmağa getmişdim. O, çox gözəl plov bişirən xanımına  zəng eləyib dedi ki, Yaşar gələcək, ən yaxşı plovunu bişir. Sən demə, o vaxt Mərkəzi Komitə səviyyəsində mənim Bakıya dəyişdirilməyim təklif edilibmiş.
- Siz dörd simfoniyanın, bir operanın, simli kvartetin, “20 Yanvar”a həsr edilmiş poemanın, Qarabağa həsr edilmiş əsərlərin və bir çox başqa bəstələrin müəllifisiniz. Yeni musiqini necə yazırsınız? Sizin üçün parlaq təəssürat, yoxsa materialı öyrənmək  önəmlidir?
- Əgər bu, proqramlı əsərdirsə, məsələn, Qarabağ hadisələrinə və ya “20 Yanvar”a həsr edilibsə, materialı daha ətraflı örənmək lazımdır, buna görə ədəbiyyatı və sənədləri oxuyuram. Amma ümumiyyətlə, iri əsərin yaranmasına ilham verən çox parlaq təəssürat daha vacibdir. Olur ki, bir neçə variant yazırsan və yenə də razı qalmırsan, sən demə, ən yaxşı variant birinci imiş. Romans və ya mahnının yazılması üçün xüsusi əhval, xoşagələn ədəbi mənbə, ən başlıcası, yaradıcılıq istəyi və müvafiq obraz yaratmaqdır.
- Uşaqlıqdan ən çox yadınızda qalan xatirəniz hansıdır?
- Mənim, demək olar ki, bütün uşaqlıq xatirələrim boyalarla və sevinclə doludur. Amma anam mənə bunları danışıb. Novruz Bayramında - 21 martda anadan olmuşam, mənə qədər 2 qardaşım kiçik yaşda ölüb. Həyatım barədə qorxuya düşən anam məni İçərişəhərə - Mir Mövsüm ağanın yanına aparıb. Hamı bilir ki, Mir Mövsüm ağa ağsaqqal və seyid idi, şəhər camaatı onu müqəddəs sayırdı və düşünürdü ki, o, xəstələri sağalda bilir. Mir Mövsüm ağanın sümükləri zəif idi və özü müstəqil yeriyə, hətta düz otura bilmirdi. Buna görə,  xalq arasında belə bir fikir vardı ki, Mir Mövsüm ağa  sümüksüz doğulub və onu “Ətağa” adlandırırdılar. O, xahiş edib ki, əlini mənim başımın üstünə qoysunlar və adım da Yaşar olsun. O deyib ki, mən yaşayacağam. Həmin vaxtdan yaşayıram və artıq 84 yaşım var.
- Deyirlər ki, sizin musiqiçi ailəniz var, hamı musiqi ilə məşğuldur. Bu, necə alınıb, sizin təsirinizlə belə olub, yoxsa öz-özünə belə alınıb?
- Onlar uşaqlıqdan musiqi dinləyiblər, musiqiçilərin əhatəsində böyüyüblər. Həyat yoldaşım da pianoçudur, Tiflis Konservatoriyasını bitirib, Bakı Musiqi Akademiyasının (BMA) dosentidir, fortepiano və konsertmeyster siniflərində dərs keçib. Ona görə genlər öz işini görüb. Böyük oğlum Azərbaycanın Əməkdar artistidir, Ü.Hacıbəyov adına  Dövlət Simfonik Orkestrində birinci qoboyçudur, Opera və Balet Teatrının konsertmeysteridir.  Kiçik oğlum altçıdır. O da Azərbaycanın Əməkdar artistidir, Dövlət Kvartetində işləyir. Hər ikisi konservatoriyada ixtisasdan və BMA-da kamera ansamblından dərs keçir. Kiçik oğlumun tələbəsi olan Elnarə Tağızadə bu yaxınlarda Batumidə beynəlxalq müsabiqədə Qran-pri qazanıb, Litvada keçirilən beynəlxalq müsabiqədə isə ikinci yer  tutub.
Nəvəm  violonçel ifaçısıdır, Bakı Musiqi Akademiyasını bitirib, magistraturanı isə Norveçdə oxuyub. Hazırda Tiflis Simfonik Orkestrinin konsertmeysteridir. Qardaşım arvadı vokalçıdır, kapellada oxuyur və Bakı Musiqi Akademiyasında vokal dərsi keçir.
- Öz ailənizdən siz ailə ansamblı yaradıb, öz əsərlərinizi ifa edə bilərsiniz. Maraqlıdır, ilk əsərinizi  nə vaxt yazmısınız?
- On dörd yaşımda fortepiano pyesi yazmışdım, onu professor, bəstəkar Borisu İsaakavoviç Zeydmana göstərdim. O, musiqi pedaqoqu, Azərbaycan SSR və Özbəkistan SSR-in əməkdar incəsənət xadimi idi. İlk iri əsərlərim kimi, «Ay doğan gecə» operasının, fortepiano ilə orkestr üçün konsertin, səs ilə orkestr üçün konsertin, 5 hissəli balet simfoniyasının, üvertüra-fantaziyanın, Qafqaz rapsodiyasının, çox sayda mahnıların, romansların  adını çəkə bilərəm.
- İndi BMA-da hansı fəndən dərs keçirsiniz?
- Mən orkestrləşməni tədris edirəm. Bu kursu bitirən tələbələr fortepiano üçün yazılmış musiqinin orkestrləşməsini gerçəkləşdirə bilər. Melodiyanı müxtəlif alətlər arasında paylaya bilərlər. Həm də orkestr dirijorluğundan dərs keçirəm. Mənim yetirmələrim bu gün müxtəlif orkestrlərdə, o cümlədən hərbi orkestlərdə çalışırlar. Yalnız ifaçı kimi deyil, həm də dirijor kimi işləyirlər, həmçinin bir çox tədris müəssisələrində dərs keçirlər. Mənim istedadlı tələbəm klarnetçi Muxtar məzun olmağa hazırlaşır, o, artıq orkestrdə çalışır, yəqin ki, onu da hərbi orkestrdə dirijor yeri gözləyir.  Mən BMA-da opera hazırlığından dərs keçən zaman çox sayda istedadlı vokalçılara Opera və Balet Teatrının səhnəsinə yollayış  vermişəm.
- Azərbaycanın gənc musiqiçilərinin vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Az sayda qabiliyyətli tələbə bu gün musiqidə qalır, daha çoxu maaşı yüksək olan kommersiya peşələri ilə maraqlanırlar. Yaxşı orkestrə düşmək üçün seçim müsabiqəsindən keçmək lazımdır.
- Hazırda  yaradıcılığınızda nə baş verir?
- Bu yaxınlarda BMA-nın böyük zalında mənim kamera musiqisi üzrə müəllif gecəm oldu, orada yalnız instrumentalistlər və vokalçılar yox, həm də Azərbaycan Dövlət Kvarteti iştirak etdi. Bütün sərbəst vaxtımı bəstəyə həsr etməyə  çalışıram.
Həm də Radio və Televiziyanın 85 yaşını qeyd edən Simfonik Orkestrinin  konsertində başqa dirijorlarla yanaşı, mən də 5 əsər ifa elədim.

GREAT MUSIC: AS IT SHOULD BE
Yashar IMANOV: "Sometimes I write a few variants of the same piece of work and am still unhappy. Then it turns out that the best variant is the first one."
The People's Artist of Azerbaijan, composer and conductor Yashar Imanov has lived and worked in Sukhumi for 35 years. Now he is 83 years old. He is a member of the Union of Composers of Azerbaijan and Georgia. He married in Sukhumi, has two sons, two grandchildren, one great-grandson, and all of them are attached to music. In Sukhumi, he created a symphonic orchestra. Upon arrival to Baku at the beginning of the 90s, Professor Imanov led the Gara Garayev Chamber Orchestra, the Niyazi Symphonic Orchestra at the Azerbaijan State Radio and Television. He is currently Professor of the Baku Music Academy and continues writing new compositions. In his interview with R +, Maestro Imanov spoke about his career and family.
- What instrument did you play in high school?
- Actually, I am a trumpeter and graduated the Asaf Zeynalli Music School ahead of schedule. Then I studied at the Faculty of Conducting of the Moscow Conservatory, where I was lucky enough to meet with the composer Dmitri Shostakovich, who led a workshop on the composition for the young musicians at the Union of Soviet Composers. At the same time, I was close to finish a ballet suite and Shostakovich advised me to conduct it at examination session. This suite was performed on the stage of the Drama Theatre of the Soviet Army in the Gorky Park in Moscow. Then I was sent to work in Georgia. It was at that time that I staged operas Aleko, Eugene Onegin, and Daisi, and was on tour to many of the republics of the former Soviet Union, and visited Baku at the invitation of Maestro Niyazi.
- What are your memories about Maestro Niyazi?
- When we were in the conservatory, we did not miss any of his concerts. Although we were listening from the gallery, it was a chance take part at his concerts for free. During one of my visits to Baku, I found him at the hospital and was visiting him every day. He greatly missed his friends and was asking about our work and colleagues. Before leaving, I went to say goodbye. He telephoned his wife, who was known for her great pilaf, and asked her to prepare the best for me. It turned out later that the Central Committee raised the question of my transfer to Baku at that time.
- You are the author of four symphonies, an opera, a string quartet, a poem dedicated to January 20, works related to Karabakh, and many other works. How do you write new music? Do you need any memorable impression as an incentive, or the study of related materials is enough?
- If my work is dedicated to any program event, for example, the Karabakh events or the tragedy of January 20, I need to study the materials by reading books and related documents. But in general, it is better to have a very memorable event, which would have inspired me for the creation of large-scale works. Sometimes I write a few variants of the same piece of work and am still unhappy. Then it turns out that the best variant is the first one, the rest flies into the bin. One needs a special mood, a favorite literary source, and most importantly a desire to create an appropriate image to compose a romance or song.
- What is your most vivid memory from childhood?
- Almost all of my childhood memories are full of colours and joy. But that's what my mom told me once. I was born on the eve of Novruz, on March 21. I had two elder brothers who died still young. Fearing for my life, my mother took me to Mir-Movsum Agha, who was residing in Icheri Sheher. As you know, he was a Seyyid and venerated by the population as a holy man able to heal the sick. Mir-Movsum Agha was suffering from underdeveloped bones, and he could not walk or even sit without assistance. And the people believed that he was born without bones, hence calling him Et-Agha (the Meat Man, Ed.). He asked to put his hand onto my head and named me Yashar (the one who lives long, Ed.). He said that I will live long. And I do since then and will turn 84 soon.
- We know that your all members of your family are attached to music. Was it your influence or something else?
- My children have heard the music since childhood and grown up in a musical environment. My wife is a pianist, she graduated from the Tbilisi Conservatory and is Associate Professor of the Baku Music Academy (BMA). She led the class of piano and the Accompanists’ class. My eldest son is the Honored Art Worker of Azerbaijan, the first oboe at the U. Hajibeyov State Symphony Orchestra and the Accompanist of the Musical Theater of Opera and Ballet. My youngest son is a violist, also the Honored Art Worker of Azerbaijan, the member of the State Quartet. They both teach at the Conservatory and lead the chamber ensemble at the BMA. One of the students of my son is Elnara Taghizade, who won the Grand Prix at the international competition held in Batumi and was the second at the international competition in Lithuania.
My grandson is plays cello and graduated from the BMA and obtained his Masters of Art degree in Norway. He is currently the concertmaster at the Tbilisi Symphony Orchestra. The wife of my brother is a singer, who sings at the chapel and leads the vocals class at the BMA.
- Well, you can create a family ensemble, and perform your compositions on tours. By the way, when did you start composing your first works?
- At the age of 14. At that time, I wrote my first piano pieces and showed them to my professor, the composer Boris Isaakavovich Zeidman. He was also a music teacher, the Honored Art Worker of Azerbaijan and Uzbekistan. My major works include the opera "In the night of the new moon", Concerto for Piano and Orchestra, Concerto for Violin, Concerto for Vocal and Orchestra, a ballet symphony in 5 parts, an overture-fantasia, the Caucasian Rhapsody, a number of songs and romances.
- What do you teach at the BMA currently?
- Orchestration. After completing this course, the students will be able to do the orchestration of music written for the piano and arrange music using different instruments. I also teach orchestral conducting. My graduates now play in various orchestras including the military. Some of them are also conductors and teach in many music schools around the country. One of my gifted students, Mukhtar, will complete his studies soon. He is a clarinetist working in the orchestra. He will probably become a conductor of a military band. When I was teaching at the Department of Opera Training at the BMA, I helped many talented singers to take the stage of the Theatre of Opera and Ballet.
- How do you find the level of young musicians in Azerbaijan?
- Few students today are capable of making good music. Most of them are more interested in making business with a decent salary. To get into a good band, it is necessary to be patient to during the qualifying competition.
- Can you share some news from your creative life with us?
- Recently, I have held a chamber music concert in the great hall of BMA, which involved not only the instrumentalists and vocalists but also the State Quartet of Azerbaijan. I try to devote my spare time to composing new pieces.
I also conducted (along with other conductors) five pieces at a concert dedicated to the 85th anniversary of the Niyazi Symphony Orchestra of the State Radio and Television.