Heydər Əliyev Mərkəzində «Kuklalar incəsənətdə» sərgisinə baş çəkməklə bu gözəl fəaliyyətə qatılmaq imkanımız var
Bayram həmişə gözəldir. Bayramlar hamıya - uşaqlara da, böyüklərə də lazımdır. Özəlliklə də incəsənət bayramları. Teatr, kino və televiziya ssenaristin, rejissorun, rəssamın, bəstəkarın və aktyorun fantaziyasının maraqlı dünyasından həzz almaq imkanı yaradır. Başqa məsələ isə sərgilərdir. Onlar yalnız əqli qida verməklə yanaşı, həm də fantaziyanın inkişafına imkan yaradır. Bu baxımdan, Heydər Əliyev Sarayında «R+»un baş çəkdiyi «Kuklalar incəsənətdə» sərgisi özəlliklə seçilir. Burada uşaq da, böyük də özünü şərhçi kimi hiss edə bilir.
Sözügedən məkanda gözəl mənzərə ilə qarşılaşdıq, iki ana və təxminən, onyaşlı iki uşaq sərgini eksponat-eksponat gəzirdilər, çox həvəslə nağıl və ədəbi əsər personajları barədə danışırdılar. Uşaqların bilmədiklərini isə onların anaları danışırdı - növbə ilə. Yəni istirahət günlərində birgə gəzinti üçün bundan yaxşısını düşünmək qeyri-mümkündür. Birincisi, uşaqların dünyagörüşü genişlənir, ikincisi, zövqləri gözəlliyə alışır, üçüncüsü isə valideynlərlə-uşaqlar arasında etibar yaranır.
Gerçəkliklə oyun
Oğlan anasından rusca «soyuq» mənasını verən soyadın səbəbini öyrənmək istəyirdi:
- Ana Vera Xolodnaya kimdir? Niyə məhz Xolodnaya?
Ana isə cavab verir:
- Bu, kinoaktrisadır, amma çox köhnə kinolarda oynayıb: səssiz və ağ-qara filmlərdə.
Oğlan soruşur:
- Necə yəni səssiz kino, bu, artıq kino deyil ki.
- Bu, indi XXI əsrdə belədir. XX əsrdə isə hər şey fərqli idi. İnsanlar əvvəlcə fotoqrafiyanı, sonra kinonu kəşf etdilər, ən sonda səs gəldi.
- Bəs niyə Xolodnaya?
- Onun həqiqi soyadı deyil. Bunu onun üçün düşünüblər - izləyicilərin marağını çəkmək üçündür.
Sonra biz Manon barədə məlumatları dinlədik, daha sonra Kolombine və Pulçinello haqqında, XX əsrin əvvəllərindəki Bakı şəhərinin «Qoçu və Rus gözəli» əsərində bəhs edilmiş hekayələr gəldi. Sonra isə uşaqlar özləri qəhrəmanları tanımağa başladılar və xarici görkəmləri ilə onları müəyyən etdilər.
İstərdik ki, bu söhbətə qarışaq, amma bunu etmədik, sadəcə, bədii fantaziyalar, canlanmış nağıllar dünyasına, kuklaları yarada-yarada uşaq kimi qalan rəssamların gizli qəlb dünyasına xoş səyahətə yollandıq. Bunu etmək elə də sadə deyildi, çünki sərgi zalının meydançasında 16 ölkədən 230 kukla «məskunlaşmışdı»: Azərbaycan, ABŞ, Almaniya, Belçika, Avstraliya, Çexiya, Belarus, İtaliya, Fransa, İsrail, Latviya, Rusiya, Şimali Kipr, Ukrayna, İndoneziya və Yaponiya sərgidə yer alıb.
Açıq deyək ki, bu, xüsusi və xoş bir tədbir idi, çünki işlərdə yüksək peşəkarlıq hiss edilirdi, ekspozisiyalar zərif estetik zövqdən xəbər verirdi, hər bir «qonaq»ın isə «yaşayış» yeri dəqiq müəyyən idi. Nağıl qəhrəmanları və ədəbi qəhrəmanlar tarixi şəxslər və rəssamların hüdudsuz fantaziyasından doğulmuş orijinal personajlarla birlikdə müəyyən müddətə buraya «köçüblər» və inanırıq ki, onları çoxları - bakılılar və paytaxt qonaqları görmək istəyəcək.
Qız soruşur:
- Nənə, niyə bu Pinokkionun qulaqları qulyabanı qulağına oxşayır?
- Çünki o, başqalarının söhbətini gizli dinləməyi çox sevirdi, - deyə nənə cavab verir və qız uzun müddət susur.
Dolablardan isə izləyicilərə ledi və centlmenlər, quşbazlar və rəqqasələr, meşə adamları, cinlər və taxta adamlar baxırdılar.
Uzunboylu, xurmayısaçlı qız yanındakı oğlandan soruşur:
- Maraqlıdır, görəsən, onlar bir-birləri ilə danışırlar?
- Hə, - deyə oğlan təsdiqləyir. - Gecənin yarısı düşən kimi onlar bir-birlərinə çay içməyə gedirlər.
- Sən lağa qoyma. Kuklalar sehrli varlıqdırlar. Hər şey ola bilər.
- Əlbəttə, ola bilər, - deyə oğlan kinayə ilə bildirir. - Nağılların gecəyarısı pıçıltısı!
- Sən anlamırsan, - deyə qız inandırmağa çalışdı. - Kuklalar rəssamlar üçün gerçəkliklə oynamaq üsuludur.
Kuklalar o qədər fərqlidir ki…
Dolabdan-dolaba saatyarım gəzdik, personajların «üz»lərinə baxıb, onların taleyi və yaddaqalan anları barədə süjetlə düşünməyə başladıq. Çox maraqlı işlərdir: ifadəli, emosional və bədii tərəfdən inandırıcıdırlar; ölkə də çoxdur, rəssam da. Hansınasa üstünlük vermək olmur. Azərbaycanı Elmira Abbaslının, Şamil Əsgərovun işləri təmsil edirdi.
Amma Elmira Abbaslının işləri özəldir. Təkcə ona görə yox ki, milli xarakterlə bağlı kukla-personajlar bir tipaj kimi daha cəlbedicidi və ya «özümüzünküdürlər». Yox. Sadəcə, onun kuklalarının gerçəkliklə oyunu inandırıcı, ifadəli və doğruçudur.
Qalibə və ya Simurq quşu ilə göyə qalxmağa hazırlaşan Məlikməmmədə baxın! Yaxud xoşbəxt Çobana və ya Rəqsə baxın! Bəs Qoçu və Rus qızı? Bu, xoreoqrafik təsvir üçün, sadəcə, hazır süjetdir! Heyf, bu sərgi daimi deyil. Nə vaxtsa bağlanacaq. Daha gözəl olardı ki, bizdə müəllif kuklası muzeyi olardı. Belə bir muzey Sankt-Peterburqda keçən əsrin 90-cı illərində yaradılmışdı və bu gün uşaqların sevimli məkanına çevrilib, orada tamaşalar və interaktiv səhnələr qoyulur. Kiyevdə beynəlxalq müəllif kuklası salonu «Kiyev nağılı» yaradılıb.
Ola bilər ki, bizdə də kuklaların nə vaxtsa öz evi olacaq, orada vaxt keçirməklə yanaşı, yaradıcı fikri, fantaziyaları da inkişaf etdirmək, tədbirlər keçirmək, yaxud da sadəcə, gözəl müəllif kuklası incəsənətindən həzz almaq mümkün olacaq. Həm də psixologiyada kuklalardan fəal istifadə edilir. Rusiya psixoloqları tərəfindən unikal psixoloji korreksiya üsulları işlənilib ki, onlar davranış və ünsiyyət çətinlikləri olan uşaqlar üçün nəzərdə tutulub. Kukla burada əsas alətdir. Bir neçə kukla isə artıq teatrdır!
Adam sərgini heç tərk etmək istəmir. Sərgidə keçirilmiş saatyarım ərzində biz uşaqları və böyükləri, yeniyetmələri və ahılyaşlı insanları gördük. Müəllif kuklası ümumi diqqət mövzusudur. O maraqlıdır və bir tətbiqi sənət növü kimi, ona tələb var. O, heyran edir və maqnit kimi cəzbə qadirdi və qısa müddətə olsa da, insanı bayram əhvalına kökləyir. Buna görə də hələ Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil edilmiş bu sərgiyə baş çəkməyənlərə tövsiyə edirik ki, mütləq orada olsunlar. Ailə ilə birlikdə vaxt keçirmək üçün çox xoş yerdir.

Побывать в этом прекрасном действе есть возможность, посетив выставку "Кукла в искусстве" в Центре Гейдара Алиева
Праздник - это всегда приятно. Праздники нужны всем - и детям, и взрослым. В особенности - праздники искусства. Театр, кино, телевидение предоставляют возможность наслаждаться удивительным миром фантазии сценариста, режиссера, художника, композитора и актеров. Совсем другое дело - выставки. Они дают не только пищу для ума, но и возможность для развития фантазии. В особенности такие выставки, как "Кукла в искусстве" в Центре Гейдара Алиева, на которой побывал R+. Здесь и ребенок, и взрослый могут почувствовать себя в роли интерпретатора. Наблюдали замечательную картину, где две мамы и двое детей лет десяти бродили по выставке от экспоната к экспонату и с удовольствием угадывали персонажей сказок и литературных произведений. А то, чего дети не знали, им рассказывали их мамы. По очереди. Подумалось, что лучшего варианта для совместных прогулок в выходной день и быть не может. Во-первых, потому, что расширяется кругозор у детей, во-вторых, прививается вкус к прекрасному и, в-третьих, возникает доверие между родителями и детьми.
Игры с реальностью
- Мам, а кто такая Вера Холодная? И почему она именно холодная? - спросил мальчик у своей мамы.
И мама тут же ответила: - Это актриса кино, но очень давнего кино: без звука и цвета.
- Как это? - спросил мальчик. - Кино без звука - это не кино.
- Это сейчас в XXI веке так. А в XX все было иначе. Люди сначала придумали фотографию, потом кино, а уже потом и звук.
- А холодная почему?
- Это ненастоящее имя. Ей его придумали. Это для того, чтобы вызвать интерес у зрителей. А ее настоящая фамилия для популярности в то время не подходила.
Потом мы услышали пояснительные тексты по поводу персонажа Манон, потом занимательный рассказ о Коломбине и Пульчинелло, о жизни в городе Баку в самом начале XX века, навеянной работой "Гочу и русская красавица". Ну а потом дети и сами стали называть героев, определяя их по внешнему сказочному облику. Хотелось поучаствовать в этом разговоре, но мы не стали этого делать, а просто отправились в приятное путешествие в мир художественной фантазии, ожившей сказки, потаенного мира душ художников, которые, создавая куклы, в душе остаются детьми. Сделать это было непросто, потому что в пространстве выставочного зала "поселились" 230 кукол из 16 стран: Азербайджана, США, Германии, Бельгии, Австралии, Чехии, Беларуси, Италии, Франции, Израиля, Латвии, России, Турецкой Республики Северного Кипра, Украины, Индонезии и Японии. Явление, прямо скажем, особенное и радостное, потому что работы отмечены высоким профессионализмом, экспозиция - утонченным эстетическим вкусом, а у каждой "гостьи" - точно определенное место "проживания". Здесь сказочные и литературные герои вперемежку с историческими и оригинальными персонажами, рожденными независимой фантазией художников, "поселились" на какое-то время, и хочется верить, что их увидят многие - и бакинцы, и гости столицы.
- Бабуля, а почему у этого Пиноккио уши, как у тролля? - спросила девочка.
- Потому что он очень любил подслушивать, - ответила бабушка, и девочка замолчала надолго.
А между тем со стеллажей на посетителей взирали леди и джентльмены, птицеловы и танцовщицы, лесные жители, домовые и мастеровые люди.
- Интересно, - сказала стройная шатенка своему спутнику, - а они общаются друг с другом?
- Ага, - хмыкнул парень, - как полночь наступает, так они друг к дружке в гости ходят чаю попить.
- Ты зря смеешься. Кукла - существо магическое. Все может быть.
- Конечно, может, - ерничал парень. - Полночное шуршание сказок!
- Ты не понимаешь, - пыталась переубедить шатенка. - Кукла для художника - это способ игры с реальностью.
Такие разные куклы
Бродили от стеллажа к стеллажу полтора часа, всматриваясь в "лица" персонажей, придумывая сюжеты их судеб и ситуации запечатленных мгновений. Очень интересные работы: выразительные, эмоционально и художественно достоверные, убедительные. Много стран и много художников. Трудно кому-то из них отдать предпочтение. Азербайджан представлен работами Эльмиры Аббаслы, Шамиля Аскерова. Но работы Эльмиры Аббаслы стоят особняком. Не потому, что они связаны с национальным характером куклы-персонажа или более привлекательны как типажи, или потому что "свои". Нет. Просто игры ее кукол с реальностью гораздо выразительнее, убедительнее и правдивее. Взгляните на Галиба или Меликмамеда, который вот-вот взлетит в небо вместе с птицей Симург! Посмотрите на Счастливого чабана или Танец! А Гочу и Русская девушка? Это же просто готовый сюжет для хореографической зарисовки! Жаль, что эта выставка не навсегда. Когда-нибудь она закроется. А было бы замечательно, если бы у нас появился свой музей авторской куклы. Такой создан в Санкт-Петербурге в 90-е годы прошлого века, а сегодня он - одно из любимейших мест для детворы, где разыгрываются спектакли и интерактивные действия. В Киеве создан международный салон авторской куклы "Киевская сказка". Может быть, и у нас когда-нибудь куклы обретут свой дом, где можно будет не только проводить время, но и развивать фантазию, творческую мысль, проводить мероприятия и просто наслаждаться прекрасным искусством авторской куклы. К тому же куклы сегодня очень активно используются в психологии. Российскими психологами разработаны уникальные методики психологической коррекции, которая предназначена для детей с трудностями поведения и общения. Кукла - основной инструмент. А несколько кукол - это уже театр! Уходить совсем не хотелось. За эти полтора часа, проведенных на выставке, мы видели и детей, и взрослых, и тинейджеров, и людей преклонного возраста. Авторская кукла - предмет общего внимания. Она интересна, она востребована как вид прикладного искусства. Она зачаровывает и магнетически притягивает, даря ощущение маленького праздника. Поэтому мы настоятельно рекомендуем тем, кто еще не успел посетить Центр Гейдара Алиева, обязательно побывать там. Это очень приятное место для семейного времяпрепровождения.