İnsan haqlarının müdafiəsi - kütlənin şüuru ilə manipulyasiya etmək üçün əlverişli alətdən başqa bir şey deyil?
İnsan haqlarının, xüsusilə qadınların hüquqlarının pozulmasına dair ittihamlar Donald Trampın rəqiblərinin əsas silahına çevrilir. Artıq "Qadın marşı"nın daimi etirazçı hərəkata çevriləcəyinə dair proqnozlar səslənir. Amma bəlkə də biz, sadəcə, siyasi şounun tamaşaçılarıyıq. Bəlkə də insan haqlarının müdafiəsi - kütlənin şüuru ilə manipulyasiya etmək üçün əlverişli alətdən başqa bir şey deyil.
Donald Trampın qalmaqallı seçki kampaniyası və milyonlarla amerikalının seçkinin nəticəsindən məyusluğu 45-ci Prezidentin inauqurasiyası günü özünü etiraz aksiyaları şəklində göstərməyə bilməzdi. Belə də oldu. Yanvarın 20-də baş tutmuş hakimiyyətin ötürülməsi mərasimindən əvvəl də, ondan sonra da Vaşinqtonun mərkəzində çoxsaylı etirazçılar inzibati binaların ətrafında dolaşır, piştaxtaları sındırır, polisi daş-qalaq edir, əvəzində, gözyaşardıcı qaz «alır» və yalnız bundan sonra sakitləşirdi. Yeri gəlmişkən, bu zaman 200-dən artıq insan həbs olunub.
Bəlkə də kimlərsə Vaşinqton maydanına ümid edirdi, amma əlbəttə ki, bu, baş vermədi. Müxtəlif şouların heyranı olan, iradənin istənilən formada ifadəsini yüksək qiymətləndirən Amerika xalqı variantların daha yaxşısını seçdi. Prezident Trampdan narazılıq parlaq-çəhrayı çalar, seksual məna almağa başladı. Yüzminlərlə qadın (həm də kişi) ABŞ-ın 500-dən artıq şəhərində bayağı şəkildə qazan döyməkdənsə, başlarına qadın cinsiyyət orqanı formalı papaq (Pussyhat Project, yaxud «dünyanın ən nüfuzlu papağı») geyərək, “Women`s March”a çıxdı. Bu, ABŞ tarixinin ən miqyaslı etirazına çevrildi. Bundan başqa, amerikalı xanımlara Avstraliya, Böyük Britaniya, Fransa, İspaniya, Yeni Zelandiya, Yaponiya və digər ölkələrdəki həmcinslərindən də dəstək gəldi. Aksiya iştirakçıları bir çox kreativ şüarlar səsləndirir (bu şüarlardan bəziləri Oval otağın yeni sahibinə açıq təhqir belə, sayıla bilər), qəti addımların atılmasını tələb edirdi. «İnqilab buradan başlayır. Lakin dəyişikliklər qurban tələb edir. Bu gün sizə sualım belədir: hazırsınızmı?» - deyə tanınmış müğənni Madonna nümayişçilərə sual edib. Onun marşdakı çıxışı bu aksiyaların ən rezonanslı məqamlarından biri olub.
Trampın günahlar siyahısı, hələlik, əsasən, sərt bəyanatlardan ibarət olsa da, amma artıq ilk real addımlar da var.
Birincisi, yeni Prezidentin məşhur kişilərin gözəl qadınlara qarşı edə biləcəyi hərəkətlər haqqında əvvəllər söylədiyi sözlərdir. İkincisi, Tramp seçkiqabağı kampaniya zamanı abortlara büdcədən vəsait ayrılmasına son qoyulacağını bildirib. Söhbət yalnız Amerikada yox, bütün dünyada milyonlarla qadına reproduktiv sahədə xidmətlər göstərən, o cümlədən abortlar təşkil edən «Planned Parenthood» şirkətindən gedir. Nəticədə, Trampı qadınlara nifrət edən seksist adlandırmağa başlayıblar.
Çikaqo Qrant-parkındakı nümayişdə çıxış edən tanınmış yazıçı, detektiv-tənha qadın haqqında silsilə kitabların müəllifi, vətəndaş və reproduktiv hüquqlar uğrunda illərdir, fəal mübarizə aparan Sara Paretski Tramp haqqında narazılıqları, bir növ, ümumiləşdirməyə çalışıb. Feminizmin əsas şüarlarını xatırladan Paretski Amerika qadınlarının nailiyyətlərini sadalayıb - bərabərlik, seksual həyat, həyat yoldaşlarının, atalarının, kilsənin və hökumətin fikrindən asılı olmamaq, hamiləliklə bağlı qərar vermək haqqı. Və indi, qadınlarla yanaşı, müsəlmanlara, miqrantlara, səhiyyə sisteminə, ətraf mühitə, LGBT haqlarına nifrət edən Tramp, qəfildən qadınların bütün bu hüquqlarına əl uzadır.
Amma Amerika qadınlarının niyə məhz Trampa qarşı bu cür birləşdiklərini tam anlamaq da mümkün deyil. Doğrudur, Tramp artıq prezidentliyinin üçüncü günündə xaricdə abortların təşkilinə yardım göstərən beynəlxalq təşkilatların federal büdcədən maliyyələşməsini qadağan edən qərarı imzalayıb. Amma bu, onun ideyası deyil axı. İlk dəfə belə qərarı hələ 1984-cü ildə Reyqan imzalamışdı, sonralar oğul Buş eyni addımı atmışdı. Demokratlar Klinton və Obama isə bu qanunları, əlbəttə ki, ləğv etmişdilər. Yəni, əslində hər şey illərdən gələn ənənəyə uyğun gedir. Başqa sözlə, Respublikaçılar Partiyası artıq 40 ildir bu ideyanı dəstəkləyir, lakin bu, indiyədək amerikalılarda bu qədər hiddət doğurmamışdı. Bundan başqa, söhbət yalnız büdcə vəsaitindən gedir və bu, özəl sponsorlar tərəfindən maliyyələşməyə heç bir məhdudiyyət qoymur. «Planned Parenthood» ciddi gəlirə malikdir və yeri gəlmişkən, bu gəlirin bir hissəsini, təbii olaraq, demokratların seçkiqabağı kampaniyasına da xərcləyir.
Bir sözlə, sanki amerikalı xanımlar indi ayılıb. Qadınların əllərindəki şüarlara baxarkən düşünürsən ki, yəqin, Hollivud Amerikada yox, hansısa başqa ölkədə yerləşir. Və ya ABŞ-da yerləşsə də, qadının, ilk olaraq seksual obyekt kimi təqdim edildiyi filmləri sanki o çəkməyib. Aksiyaya qatılmış Madonna, Şer, Alişa Kiz, Keti Perri, Culiya Roberts, Eşli Cadd, Skarlett Yohansson, Emma Uotson, Ceyn Fonda və digərləri də sanki pulu kilsələrdə moizə oxumaqla qazanırlar. Sanki dünyada çəkilən pornoqrafik filmlərin 98%-i ABŞ-da lentə alınmır. Sanki pornosənayenin milyardlarla dollar vergi gəliri gətirdiyi yer ABŞ, xüsusilə demokratların əsas dayağı olan Kaliforniya deyil.
2009-cu ildə maliyyə böhranının Amerikanın böyüklər üçün əyləncə sənayesini də «vurmasından» sonra, nəhəng pornoşirkətlərin nümayəndələri Konqresə və hökumətə müraciət edir, dövlət dəstəyi, federal büdcədən maliyyə yardımı istəyirdi. Statistika da amansız rəqəmlər ortaya qoyur - pornokontentin əksəriyyətində kişilərin qadınlar üzərində üstünlüyü nümayiş olunur. Ən populyar pornosəhnələrin 88,2%-də isə aqressiv epizodlar yer alır. Belə çıxır ki, büdcə həm də qadınların istismarı hesabına dolur. Belə olan təqdirdə, abortların qadağan olunmasının bu qədər qəzəblə qarşılanması nə ilə bağlıdır? Amerika qadınları, məsələn, analığın qorunması sahəsindəki siyasətə nədən belə kütləvi etiraz etmir? Halbuki, ABŞ bu məsələdə dünyanın ən geridəqalmış ölkələri - Papua-Yeni Qvineya, Svalizend və Lesoto ilə bir cərgədədir. Ailə və tibbi səbəblərdən məzuniyyət qanununa (FMLA) əsasən, amerikalı qadınlara doğuşdan, ən tezi, 2 həftə əvvəldən 12 həftəlik ödənilməyən məzuniyyət verilə bilər. Bu da yalnız 50-dən artıq işçisi olan şirkətlərə aiddir. Doğrudur, bu qanun ştatdan asılı olaraq dəyişir, lakin ümumilikdə vəziyyət məhz bu cürdür. Doğuşdan əvvəl və sonra qadınlara heç bir güzəşt nəzərdə tutulmur. Halbuki, statistikaya görə, ailələrin, demək olar ki, 40%-də qadın ailəni dolandıran tək, yaxud əsas şəxsdir; məsələn, «The New Republic»dəki məqalələrdən biri (2014) UPS şirkətində sürücü olan Peqqi Yanq adlı qadının həyatından bəhs edir. O, hamilə olduğu dövrdə şirkətin əlillərə və iş yerində zədə almış şəxslərə verdiyi daha yüngül işlə təmin olunmasını istəsə də, qadın öz hesabına məzuniyyətə göndərilib. Bu isə onu tibbi və pensiya güzəştlərindən, işləmək qabiliyyətində olmaması üzündən verilməli olduğu müavinətlərdən məhrum edib. Halbuki, hamiləlik əlilliyə bərabər tutulur.
Bir sözlə, amerikalı fəalların etiraz obyektlərini hansı kriteriyalarla seçməsi çoxları üçün qaranlıq qalır.
Bütün bunlarla yanaşı, görünən odur ki, baş verənlər Trampı o qədər də narahat etmir. «Dünən etirazları izlədim. Məndə belə təəssürat yarandı ki, seçki elə indicə keçirilib! Görəsən, bu insanlar niyə səs vermirdi?» - deyə dövlət başçısı Twitter sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
Tramp administrasiyası abort haqqında qanunla yanaşı, artıq immiqrasiya sahəsində qanunvericiliyə də yenidən baxmağa başlayıb. Ağ evin yeni sahibi Meksika ilə sərhəddə səddin tikilməsi, bir sıra Yaxın Şərq və Afrika ölkələrindən insanların ABŞ-a girişinin məhdudlaşdırılması ideyalarından da imtina etməyib. Bu isə istər qaçqınlara, istərsə də artıq Amerika vizası almış bir sıra şəxslərə öz təsirini göstərəcək.
Tramp inauqurasiya mərasimindəki çıxışında öz elektoratını «böyük hərəkat» adlandıraraq, orada «irqindən, dinindən, mənşəyindən və baxışından asılı olmayaraq, özünə və ailəsinə daha yaxşı, parlaq gələcək arzulayan, ağır işlərdə çalışan milyonlarla kişi və qadının birləşdiyini» bildirib. Yəni, Tramp hesab edir ki, hər şey, əslində, ittihamların əksinədir - o, nəinki ayrı-seçkilik etmir, hətta ayrı-seçkilikdən əziyyət çəkənlərə yardım göstərir. O, demokratiyanın əsaslarına zidd hərəkət etmir, əksinə, onu daha təmiz, əvvəlki şəklinə qaytarır - «Vaşinqtonda kifayət qədər uzun müddətdir ki, siyasətçilərin əlində olan hakimiyyəti xalqa qaytarır».
Beləliklə, hər iki tərəfin pazllarını topladıqda, istər-istəməz onlayn rejimdə şou alınır - Missuri Universitetinin duzsuz mühafizəkar xorundan tutmuş, ana söyüşü söyən pop-divayadək. Sanki yanvarın 20-də hamımız çoxdankı serialın növbəti seriyasına tamaşa edirdik və bu dəfə hər kəsin yaxşı tanıdığı qəhrəmanların (münasibətləri o qədər də ideal olmayan Klinton cütlüyü, yolun sonuna gəlmiş Obama, plaşla «mübarizə aparan» Buş, onun arxasında dayanan dinməz Çeyni, Hollivud aktyorlarının) iştirakıyla. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, mərasimdən bir gün əvvəl CNN andiçmə mərasimi zamanı Trampın və onun silahdaşlarının qətlə yetiriləcəyi təqdirdə, nələrin yaşana biləcəyi haqqında flashforward hazırlamışdı. Bir sözlə, serialın «İnauqurasiya» bölməsini bütün dünya üzrə 31 milyon insanın izləməsi (yeri gəlmişkən, bu, Trampı çox sevindirdi və o, bu barədə tvitterdə də yazdı) və narıncıpapaqlı «şou»nun sosial şəbəkələri «partlatması» təsadüfi deyil. Bu, o deməkdir ki, yaxın aylarda da «serial» yüksək reytinqini qoruyub-saxlayacaq.
Bəs insan haqlarının məsələyə nə dəxli var? Sadalanan nümunələr göstərir ki, nəsə etmək hüququnun mövcudluğu, hələ onu etmək imkanının olması demək deyil. Düzdür, indi Amerikada qadınlar nə vaxt hamilə qalacaqları ilə bağlı qərarı özləri verirlər. Lakin reallıqda elə bir vəziyyətlə üzləşirsən ki, tam anlayırsan - əsas məsələ başa papaq qoyub nümayişlərə çıxmaq yox, yaxşı maaş almaqdır. Odur ki, hər şeyi pulun idarə etdiyi dünyada söhbət insan haqlarından gedən zaman, ön plana heç də iqtisadi və sosial hüquqlar çıxmır. Amma nədənsə, buna görə heç kəs yürüşə çıxmır - nə Vaşinqtonda, nə də başqa yerdə…

Is the protection of human rights just a handy tool for manipulating mass consciousness?
The allegations of violation of human rights (particularly the women's rights) become the main tool in hands of Donald Trump’s opponents. You have probably heard the statements that the Women’s March would result in permanent protest movement. Whatever the case is, it is likely that we are witnessing yet another political show, where the protection of human rights is employed merely as a handy tool for manipulating mass consciousness.
The recent presidential campaign was full of scandals and frustration of millions of Americans unhappy with the outcome of elections, who could not help themselves but express their feelings protesting the Inauguration Day of the 45th president. And this happened. A few protesters have been seen around administrative buildings, breaking windows of a couple shops, knocking several police officers and getting calmed down with tear gas and more than 200 people arrested before, during and after the transfer of power on January 20th in Washington. Apparently, the Washington Maidan did not happen even though some people could have hopes for it. The Americans, as a nation admiring different shows and highly appreciating the ability to express themselves in any imaginable way, came up with a better idea. Dissatisfaction with President Trump was expressed using a bright pink color and sexual innuendo. Hundreds of thousands of women and men from more than 500 American cities have not come together to bang pots pig-headedly but put on hats looking like a female sexual organ (hence the name of the movement, the Pussyhat Project, or "the most influential hat in the world") and took part in the Women’s March. The protests have become the most ambitious in the history of the USA. In addition, the fellow protesters in Australia, the UK, France, Spain, New Zealand, Japan and other countries supported the American women. Participants chanted many creative slogans (some were quite offensive to the new host of the Oval Office) and called for decisive actions. "The revolution starts here. But the changes require sacrifice. My question to you today is: are you ready?", proclaimed the famous singer Madonna, whose performance in the march caused the greatest effect.
Currently, Mr. Trump is accused mainly of his sharp statements, although he is also known for his past actions. Firstly, it is about his statements regarding the attitude of famous men toward beautiful women. Secondly, during the election campaign, Mr. Trump has promised to stop government funding of abortions. The organization Planned Parenthood provides reproductive health services, including abortion, to millions of patients not only in America but around the world. As a result, the nickname sexist (the one who feels hatred toward women (misogyny), has firmly stuck with President Trump. Sara Paretsky, a long-term activist for civil and reproductive rights and a writer best known for her series of books about a female private eye (and a strong single woman V I Warshawski), has summed up the general dissatisfaction with Trump in her speech in Chicago's Grant Park. Paretsky has reminded the famous feminist slogans and voiced the achievements of American women such as equality, sexual life, freedom from the opinion of men, clergymen and the government, the right to decide about pregnancy. Now it turns out that Trump, who also hates the Muslims, migrants, health care system, the environment, and LGBT rights, encroaches on these liberties.
However, it is still not clear why the American women are so up in arms against Trump. Indeed, on his third day as the president, Trump signed a decree, which abolishes federal funding of international organizations contributing to abortions abroad. But it was not his idea. In fact, the first such decree was signed by Ronald Reagan in 1984 and followed by the last Bush administration. Later, the Democrats Clinton and Obama have canceled these decrees. That is part of a long tradition. In other words, the Republican Party sticks to this stance for forty years, although the American women were reluctant to demonstrate mass indignation somehow in the past. Also, the recent decree concerns the federal budget without restricting money inflow from private sponsors. The Planned Parenthood has huge incomes, which incidentally are used to sponsor the election campaigns the Democrats.
It seems that the American women woke up only this January. You look at the slogans of protesters and think that Hollywood is possibly located in a different country. As if none of the studios have ever made films where the woman appears as a sexual object. As if all these celebrities in the Women’s March including Madonna, Cher, Alicia Keys, Katy Perry, Julia Roberts, Ashley Judd, Scarlett Johansson, Emma Watson, Jane Fonda and others make their living reading the Sunday sermons. As if it is not the United States, which produces 98% of all the pornography globally and where the porn industry is a significant source of tax revenue total the billions of dollars, especially in California - the main stronghold of the Democrats. In early 2009, after the American adult entertainment industry faced the financial crisis also, the representatives of largest porn companies have appealed to the Congress and the government requesting for state support and the allocation of funds from the federal budget. The statistics show that the major portion of pornographic content is based on the domination of men over women and 88.2% of porn scenes hitting the top ranks by popularity demonstrate aggressiveness. It turns out that the exploitation of women is one of the income generation mechanisms for the replenishment of federal budget.
So, why the same ban on abortion receive such an indignation from the protesters? Why the American women never protested at such a large scale against the US maternal health policy, which is one of the worst in the world, next to the level of Papua-New Guinea, Swaziland and Lesotho? In accordance with the Family and Medical Leave Act (FMLA), the American workers are entitled to 12 weeks of unpaid leave commencing no earlier than 2 weeks before the expected date of delivery, and only working in companies with more than 50 employees. Of course, such acts vary depending on state but on average, the situation is identical. There are no benefits to or after the delivery. And this happens in a country where (according to statistics) the woman is the sole or main breadwinner in almost 40% of families. Let us take an article published in The New Republic in 2014, which tells a story of Peggy Young, who works as a driver for UPS. When she asked for a light-duty work during her pregnancy, the company put her on unpaid leave instead, which cost the young woman medical, pension and disability benefits. By the way, pregnancy is equivalent to disability, as it makes breastfeeding impossible, thereby threatening the health of the women and their children. One can only shrug at such selectivity of American activists.
Nevertheless, Mr. Trump is apparently not that worried about the events. "Watched protests yesterday but was under the impression that we just had an election! Why didn't these people vote?" he wrote on his Twitter page. In addition to the law on abortion, the Trump administration has already started work on the revision of immigration laws. The new president has not given up the idea to build a wall on the border with Mexico and to limit the entry of a number of citizens from the Middle East and Africa into the US, which will affect the refugees, as well as some people who have already obtained US visas. In his inaugural speech, Trump called his electorate "a great movement" united "without distinction of race, religion, origin and beliefs. Millions of working men and women who want a better, brighter future for themselves and their families." Well, it turns out Trump said quite the opposite: he does not discriminate but helps the victims of discrimination. That he does not undermine the foundations of democracy but leads his country to its clean and original form: "we are transferring power from Washington, D.C., and giving it back to you, the people."
As a result, when one tries to bring all pieces of the puzzle together, it resembles an online show starting from the conservative chorus of the University of Missouri to a cursing pop-diva. It seems on January 20, all of us watched the next series of a long-standing soap opera, where a coordinated team of familiar characters (the Clintons, the leaving Obamas, George Bush fighting with his slicker, silent Cheney behind him, the Hollywood actors) have introduced new characters, the Trumps family. Moreover, a day before the celebrations, CNN made a remarkable flashforward about what would happen if Trump and his associates were killed right at the time of taking the oath. In short, it is not surprising that the episode entitled "Inauguration" has collected 31 million viewers around the world (Trump was happy to share this on Twitter) and in the coming months promise the same good ratings and a costume ball with pink hats blew social networks.
Then what’s the human rights got to do with it? The above examples show that the freedom to do something is often very far from the actual possibilities. Yes, there are women in the United States who are free to decide when they become pregnant but in reality there can be situations when wearing a cap cannot help better than a salary. In a world where everything is ruled by money, when it comes to protecting human rights in the first place did not put economic and social rights. But for some reason, no one marches on this occasion - neither in Washington nor anywhere else.