ZİYANSIZ QLOBALLAŞMA
Səkkiz milyarderin varidatı 3,6 milyard insanın ümumi var-dövlətinə bərabərir. «Oxfam» xeyriyyə təşkilatının Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu üçün hazırladığı hesabatda belə deyilir. Beləliklə, zənginlərlə yoxsullar arasında uçurum ekspertlərin güman etdiyindən daha dərindir: dünya əhalisinin 1%-ni təşkil edən ən zənginlər əvvəlkitək, yerdə qalan bütün əhalidən daha varlıdır.
«Oxfam»dan olan Keti Rayt hesab edir ki, bu səviyyədə iqtisadi təbəqələşmə siyasi baxışlarda da qütbləşməyə yol açır. O, misal kimi, Donald Trampın ABŞ Prezidenti seçilməsini və britaniyalıların Avropa İttifaqından çıxmaq qərarını göstərir.
«İnsanlar qəzəblənməyə başlayır və alternativlər axtarırlar. Onlar özlərini unudulmuş sayır. Çünki nə qədər səylə işləsələr də, ölkələrinin rifahından onlara pay düşmür», - deyə Rayt bildirir.
Xeyriyyə təşkilatı «daha insanpərvər iqtisadiyyat»ın yaradılmasına, hökumətləri şirkətlərin top-menecerlərinin gəlirlərinə ciddi diqqət yetirməyə, vergidən yayınma ilə sərt mübarizəyə, zənginlər üçün daha yüksək vergi dərəcələrinin müəyyənləşdirilməsinə çağırır.
Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) ekspertləri də iqtisadi bərabərsizliyi və sosial təbəqələşməni yaxın 10 il üçün dünya birliyinin inkişafına əsas təhlükə sayır.
«Global Risks Report 2017» qlobal risklər məruzəsinin müəllifləri potensial təhlükələr sırasında iqlim dəyişikliyi, dövlətlərarası inamsızlığı və münaqişələri, təbii fəlakətlər ehtimalını, kibercinayətkarlığı, terror aktlarını və məcburi miqrantların artımını da görür.
Forum həm də «Bacarıqlı və məsuliyyətli liderlik» şüarı altında keçirilirdi. O, siyasi-iqtisadi elitaları əhalinin geniş təbəqəsinin iqtisadi rifahına daha çox diqqət ayırmağa çağırırdı.
Yoxsullarla-zənginlər arasında parçalanma risqini Beynəlxalq Valyuta Fondunun direktoru Kristin Laqard da dilə gətirib. O, inkişaf etmiş ölkələrdə orta sinfin böhran yaşadığını bildirib. Halbuki, inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadiyyatın hərəkətverici qüvvəsi məhz bu təbəqə olub.
Davos Forumunun sessiyası çərçivəsində Laqard bildirib ki, bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə vətəndaşların siyasətə etibar etməməsi və məyus olması fonunda orta sinfin həcmi azalıb. Bununla yanaşı, o, son 40 ildə dünyada orta sinfin 7%-dən 13%-dək artdığını deyir. Bu, əsasən, SSRİ-nin və bütünlükdə sosialist düşərgəsinin dağılması, həmçinin bir sıra Asiya ölkələrinin, o cümlədən Çin və Hindistanın inkişafı ilə bağlıdır. İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə orta sinfin inkişafına qloballaşma siyasətinin də təsiri olub.
Ümumiyyətlə, son bir neçə ildir, Davos Forumu qloballaşmanın əsas hərəkətverici qüvvəsi sayılır. Odur ki, qloballaşmaya yaranmış təhlükə, populizmin, proteksionizmin artması forum iştirakçılarını narahat etməyə bilməzdi. Bu müzakirələri 20 il əvvəlki çıxışını təkrar oxuyan DİF rəhbəri Klaus Şvab açıb. Şvab həmin çıxışında populizmin təhlükəsi haqqında xəbərdarlıq edib, qloballaşma prosesinin yalnız azsaylı elitaya yox, bütünlükdə cəmiyyətə fayda gətirməli olduğunu bildirib. Ötən 20 ildə Şvabın xəbərdarlığı daha böyük aktuallıq qazanıb - cəmiyyətdə qloballaşma baxımından, mərkəzdənqaçan qüvvələr daha da güclənməkdədir. «Brexit»i, ABŞ-da Donald Trampın qələbəsini, Avropada ultrasağçıların populyarlığının artmasını məhz bununla əsaslandırmaq olar.
Maraqlıdır ki, indiki şəraitdə Çinin başçılığı ilə inkişaf etməkdə olan ölkələr də qloballaşmanın genişlənməsinə tərəfdardır. Halbuki, Pekin uzun illər proteksionizm siyasətinə üstünlük verib. Və əksinə, bütün mümkün yollarla birləşmə tərəfdarı olan ABŞ, deyəsən, müdafiə mövqeyinə çəkilir.
Trampın hələ seçkiqabağı debatlar zamanı elan etdiyi proteksionizm siyasəti artıq fəal şəkildə tətbiq olunmaqdadır; məsələn, ABŞ-ın yeni Prezidenti ölkəsinin Trans-Sakit Okean Tərəfdaşlığından çıxması haqqında Sərəncam imzalayıb. Bu, Asiya-Sakit okean regionunda Azad Ticarət Zonasının yaradılmasını nəzərdə tuturdu. Bundan başqa, Tramp Meksika və Kanada ilə Şimali Amerika Azad Ticarət Zonasında iştirakın şərtlərinə yenidən baxılmasına dair danışıqlara başlanması təşəbbüsünü də irəli sürüb. Belə olan təqdirdə, Trans-Atlantik tərəfdaşlıq haqqında razılaşmanın imzalanması şansı faktiki olaraq, sıfıra bərabərdir.
Amma müqəddəs yer heç vaxt boş qalmır, deyirlər. Son illər inteqrasiya proseslərinin əsas hərəkətverici qüvvəsi rolunu Çin fəal şəkildə öz üzərinə götürməkdədir. ABŞ-ın Trans-Sakit Okean Tərəfdaşlığından imtinasından dərhal sonra, Avstraliya ilə Yeni Zelandiya Pekinin razılaşmaya qoşulmasının mümkünlüyünü bəyan edib. Çinin dünyadakı iqtisadi proseslərdə artan rolunu Davos Forumu da təsdiqləyib - forumda Çini tarixdə ilk dəfə ölkə başçısı Si Cinpin təmsil edib. Planetin baş kommunisti forumdakı çıışında qloballaşma prosesinə dəstək ifadə edib.
«Bu gün bəşəriyyət ümumi tale yaşayan həmrəy cəmiyyətə çevrilib. Ölkələr bir-birindən asılı hala gəlib və onların maraqları indi, daha çox üst-üstə düşür. Hər ölkənin inkişaf etmək haqqı var. Lakin eyni zamanda, onlar əlaqələrin genişlənməsindən gələcək faydanı görməli, başqalarının zərərinə olan maraqlara israr etməməlidir. Proteksionizm qaranlıq bir otağa sığınmaq kimidir - külək, yağış çöldə qalacaq, amma onunla bərabər hava, işıq da çöldə olacaq. Ticarət müharibəsindən heç kəs qalib çıxa bilməz», - deyə Si Cinpin bildirib.
ÜDM-nin həcminə görə dünyanın ikinci iqtisadiyyatı XXI əsrin əvvəlindən iqtisadi ekspansiyasını fəal şəkildə artırır. SSRİ-nin dağılması ilə Çin investisiyaları fəal şəkildə Mərkəzi və Orta Asiya ölkələrinə axmağa başlayıb. Söhbət xüsusilə Qazaxıstanın, Türkmənistanın və Özbəkistanın neft-qaz layihələrindən gedir. İndi, Çin Mərkəzi Asiyadan əsas neft və qaz idxalçısıdır.
Pekin məhz öz məhsulları üçün satış bazarlarını genişləndirmək üçün yeni «İpək Yolu İqtisadi Kəməri» qlobal layihəsi təşəbbüsünü irəli sürüb. O, onlarla ölkəni və 3 milyard insanı əhatə edir. Layihənin reallaşdırılmasına 100 milyardlarla dollar investisiya tələb olunur.
Bu layihə regionun bir çox ölkələrinə, o cümlədən Azərbaycana iqtisadi qazanc vəd edir. Əlverişli coğrafi mövqedə - Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində yerləşən Azərbaycan son illər özünün nəqliyyat potensialını fəal şəkildə inkişaf etdirir. Ələtdə yeni limanın və Azad Ticarət Zonasının yaradılması, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisi, Çindən Avropayadək yüklərin daşınacağı bütün marşrut üzrə vahid rəqabətədavamlı tarif siyasətinin yürüdülməsi üçün nəqliyyat-logistika prosedurunun sadələşdirilməsi - bütün bunlar İpək Yolunun yeni strategiyasında Azərbayanın potensialından fəal istifadə olunmasına yönəlmiş tədbirlərdir.
«Azərbaycan İpək Yolunun bizə aid olan seqmentinin yenidən qurulmasına birbaşa investisiya yatırıb və eyni zamanda, regional əməkdaşlığa gətirib çıxaran təşəbbüslərə start verərək siyasi cəhətdən də bu layihəyə dəstək olub», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Davos Forumunun «İpək Yolunun səmərəsi» sessiyasında bildirib. O deyib ki, Azərbaycan hər zaman ölkələrə, insanlara fayda verəcək, regionda planlaşdırıla bilən, sabitliyi artıran və regionda yaşayan bütün insanlar üçün bərabər imkanlar yaradan layihələrə başlamağa və onlarda iştirak etməyə çalışır.
Yəni, qloballaşmanın Çin rəhbərinin də qeyd etdiyi müsbət məqamları məhz budur.
İndiyədək yaradılmış nəqliyyat infrastrukturu isə qlobal tendensiyalardan geri qalmamağa, orada yer tutmağa kömək edir.
«Cari ildə Gürcüstanda və Türkiyədəki tərəfdaşlarımızla birlikdə biz bu üç ölkədə Bakı, Tiflis və Qars arasında İpək Yolunun çox önəmli bir bağlantısını tamamlayacağıq və bu da bizə qarşıdan gələn uzun illər ərzində bu layihədən faydalanmaq imkanı verəcək. Bu layihə Çindən Avropaya gedən marşrutu mövcud olan 30-35 gündən 14 günə qədər azaldacaq. Bu, ən qısa marşrut olacaq, lakin əlbəttə ki, ən ucuz marşrut olmayacaq. Bu marşrutu kommersiya baxımından da çox cəlbedici etmək, tarifləri eyni səviyyəyə gətirmək üçün indi biz tərəfdaşlarımızla işləyirik. Hələ ki, bu istiqamətdə hadisələr çox müsbət inkişaf edir və bu layihə tamamlanan kimi, biz yüklərin böyük hərəkətindən faydalanacağıq. Keçən il ilk konteyner test qatarı Çindən yola düşərək, Mərkəzi Asiyadan, Xəzər regionundan, Azərbaycan, Gürcüstan və Avropadan keçərək gəlib», - deyə İ. Əliyev Gürcüstanın Baş naziri Georgi Kvirikaşvilinin də iştirak etdiyi sessiyada bildirib.
İlham Əliyev Azərbaycanın Hindistan və Fars körfəzi ölkələrindən Rusiya və Avropaya yükdaşımalarını sadələşdirəcək «Şimal-Cənub» dəhlizinin yaradılması işinə fəal şəkildə cəlb olunduğunu da deyib: «Ümid edirik ki, yaxın iki ildə bu layihə İpək Yoluna inteqrasiya olunacaq, yeni bir nəqliyyat marşrutunun açılmasına imkan verəcək».
Qeyd edək ki, yeni «İpək Yola İqtisadi Kəməri»nin fəlsəfəsi yalnız Çindən Avropaya və əksinə yüklərin fiziki daşınması ilə məhdudlaşmır. Burada söhbət həm də ölkələr arasında enerji, IT sahəsi, mədəniyyət və s. sahələr də daxil olmaqla, kompleks əlaqələrin inkişafından gedir.
Əslində, Azərbaycan bu miqyaslı layihənin komponentlərinin yaradılması istiqamətində ilk addımlarını hələ 20 il əvvəl atıb. Azərbaycan neftinin dünya bazarlarına çıxarılması üçün Bakı-Tiflis-Ceyhan marşrutunun seçilməsi region ölkələrinin miqyaslı «Şərq-Qərb» dəhlizinin yaradılması istiqamətində səyləri birləşdirməsinin müjdəçisi idi. Bakı-Tiflis-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisi isə bu səylərin davamı sayıla bilər. Azərbaycan qazı məhz bu kəmərlə Gürüstan və Türkiyəyə nəql olunur. Miqyaslı «Cənub Qaz Dəhlizi»nin tikintisi isə Azərbaycana öz qazını Avropaya çıxarmaq imkanı verəcək. Bununla yanaşı, yaradılan infrastruktur bir sıra digər ölkələrin də enerji resurslarını Avropaya çıxarmasına yol açacaq. Söhbət Türkmənistan, Qazaxıstan, İraq, İran və digər ölkələrdən gedir.
«Bu gün Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirən neft və qaz kəmərlərindən ibarət olan enerji dəhlizinə baxsanız, İpək yolunun, əsasən, eyni dəhliz olduğunu görəcəksiniz. Əgər bu layihələr olmasa idi, çox güman ki, biz dəmir yolu bağlantısının tikintisinə başlamazdıq. Buna görə də bütün bu dəhlizlər əlaqəlidir. Bu gün biz artıq elektrik enerjisinin ixracı üçün yeni bir dəhliz yaratmışıq. Bu dəhliz Azərbaycan və Gürcüstandan Türkiyəyə gedir. Beləliklə, bir layihə digər bir layihəyə yol açır. Biz indi elektrik enerjisini, qazı və nefti ixrac edirik, dəmir yolunu tikirik və əlbəttə ki, rəqəmsal sahəyə də investisiyalar yatırmağa davam edəcəyik. Başqa bir layihə də var. Onun adı TASİM-dir. Bu, İpək Yolu ilə eyni dəhliz üzərindən keçən kommunikasiya xəttidir. Bu layihələrin rəqəmsal dəstəyi səmərəliliyi artıracaq və daha çox faydalar gətirəcək», - deyə İ.Əliyev bildirib.
«İpək Yolu üzərində yerləşən bütün ölkələrin bir-biri ilə yaxşı işçi münasibətləri olduğuna görə biz çox xoşbəxtik. Qarşılıqlı bağlılıq bunu daha da gücləndirəcək. Bu, müxtəlif ölkələr - müxtəlif siyasi gündəliyi, mədəniyyəti, dini, tarixi olan ölkələr arasında çox nadir olan əməkdaşlıq formasını təmin edəcək və hesab edirəm ki, bu, dünyanın yeni bir modelidir. Çünki biz Azərbaycanda mədəniyyətlərarası dialoq məsələsinə çoxlu investisiya yatırırıq; məsələn, keçən il Azərbaycanda “Multikulturalizm İli” elan olunmuşdu, bu il isə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunub. Biz, eyni zamanda, Avropa Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olan çox azsaylı ölkələrdənik», - deyə Prezident bildirib. O, İpək Yolu üzərində yerləşən və onlara qoşulmaq istəyən bütün ölkələrin müvafiq nazirləri arasında görüşlərin keçirilməsini təklif edib. İ. Əliyev hesab edir ki, bu, işlərin koordinasiyası və onların reallaşdırılmasına nəzarətin gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Yeni İpək yolu layihəsi iqtisadi əməkdaşlığın bütün tərəflərə yalnız fayda verəcəyini təsdiqləyən inteqrasiya nümunəsidir. Bu layihədə iştirak ölkələrin nə siyasi, nə iqtisadi azadlığını məhdudlaşdırır. Bununla yanaşı, yalnız ölkələri və şirkətləri yox, həm də insanları birləşdirərək regionu daha sabit hala gətirir. Eyni zamanda, layihə Avrasiyanın bir çox ölkələrində iqtisadi fəaliyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə gücləndirir, məhz inkişaf etməkdə olan ölkələrdə milyardlarla insanın iş yeri və gəlirlə təmininə imkan verir. Bu isə zənginlərlə-yoxsullar arasındakı uçurumun kiçilməsinə aparıb çıxarır.

A LOSS-FREE GLOBALIZATION
The New Silk Road project is an example of bringing benefits to all parties through the economic cooperation
The fortune owned by eight billionaires is equal to that of 3.6 billion ordinary people. These are the findings taken from an Oxfam report prepared for the World Economic Forum in Davos.
The gap between rich and poor was much larger than the experts expected: only 1% of the richest people own a fortune larger than that of the rest of the global population.
Such a level of economic stratification leads to polarization of political views, says Katie Wright of Oxfam, noting the election of Donald Trump as the US President and Britain’s decision to leave the European Union.
"People are getting angry and looking for alternatives. They feel neglected, as no matter how hard they work, they cannot have an adequate share of national welfare.", says Wright.
As a charitable organization, Oxfam calls for a "more humane economy" and requests the authorities of countries to pay close attention to the incomes of top managers of companies, be more aggressive against tax evasion and impose higher tax rates for the rich.
The WEF experts also believe economic inequality and social stratification are the major threats to the development of the global community in the upcoming 10 years.
According to the Global Risks Report 2017, the number of potential threats include climate change, a lack of trust, international conflicts, a higher probability of natural disasters, cybercrimes, terrorist attacks and a significant increase in the number of forced migrants.
The Davos Forum was also held under the slogan "A Responsive and Responsible Leadership" calling for political and economic elites to pay more attention to the economic well-being of the general population.
Director of the International Monetary Fund, Christine Lagarde, noted the risks associated with a widening gap between the rich and the poor, and declared a crisis of the middle class in developed countries. In fact, it was the middle class, which has always been the driving force of the economy of developed countries.
Lagarde also noted that the middle class in some of the developed countries has decreased in volume because of the low trust of citizens and their disappointment in politics.
At the same time, she stated, for the past 40 years, the number of middle class people on a global scale had increased from 7 to 13%. This is mainly due to the collapse of the Soviet Union and the socialist camp, as well as the development of a number of Asian countries, including China and India.
By and large, the policy of globalization had contributed to the development of the middle class in developing countries.
In general, the Davos Forum has been considered a main engine of globalization for the last few years. Globalization and the threats associated with the rise of populism and protectionism could not disturb the participants. Klaus Schwab, Executive Chairman of the WEF, has set the tone of discussions reading out his 20-year-old speech. He warned about the threat of populism and stressed that the globalization should benefit the whole of society not just a small fraction of it called the elite.
Over the past two decades, Schwab’s warning have became even more relevant: the centrifugal forces triggered by globalization have been gaining an increasing weight in the society, and the events of the recent past including the Brexit, Donald Trump’s electoral victory, as well as the growing popularity of the far-right in Europe could have been linked with this process.
Interestingly, the developing countries led by China, which had followed the policy of protectionism for years in the past, are supporting the expansion of globalization. On the contrary, the main driving force behind all kinds of associations - the United States, are likely to become more defensive.
The protectionism announced by Trump during his pre-election debates is being actively implemented. Thus, the new US president has signed a decree on withdrawal from the agreement on the Trans-Pacific Partnership (TTP), which has envisaged the creation of a free trade area in the Asia-Pacific region. He has also initiated the negotiations with Mexico and Canada to revise the terms of the North American Free Trade Area (NAFTA). In such circumstances, the chances that the Transatlantic Partnership Agreement is signed are actually equal to zero.
But a vacant place never remains unoccupied. China has been actively promoting itself as a new driver of integration processes in recent years. Immediately after the US renunciation of the TTP, Australia and New Zealand have welcomed China’s as an alternative to join the agreement. The Davos summit has demonstrated Beijing’s increasing role in global economic processes. It was the first time in the history that the Forum was visited by a Chinese President, Xi Jinping. In his speech, the principal Communist in the world has defended the globalization.
"Today, mankind has become a close-knit community of shared future. Countries have extensive converging interests and are mutually dependent. All countries enjoy the right to development. At the same time, they should view their own interests in a broader context and refrain from pursuing them at the expense of others. Pursuing protectionism is like locking oneself in a dark room. While wind and rain may be kept outside, that dark room will also block light and air. No one will emerge as a winner in a trade war ", said Xi.
The second largest economy of the world has been actively expanding the economic expansion since the beginning of this century. With the collapse of the Soviet Union, the Chinese investment has actively flowed into the countries of Central and Middle Asia, particularly in oil and gas projects in Kazakhstan, Turkmenistan and Uzbekistan. China is a major importer of oil and gas from Central Asia.
China has initiated a global economic zone project of the New Silk Road, which covers dozens of countries, 3 billion people, and requires hundreds of billions of dollars of investment in order to expand Chinese sales markets.
This project promises economic benefits to many countries in the region, including Azerbaijan. Located in a favorable position - at the crossroads of Europe and Asia, the country has been actively developing its transport capacity in recent years. This includes the construction of a new port and free trade zone in Alat, the Baku-Tbilisi-Kars railway, facilitation of transport and logistics procedures for the establishment of a single competitive tariff policy for the whole route of goods from China to Europe. All these measures are aimed at enhancing Azerbaijan potential in the new Silk Road strategy.
"Azerbaijan has invested direct investments in reconstruction related to our segment of the Silk Road. We also support the initiatives on promoting regional cooperation. The project has political support", said President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, at one of the sessions in Davos, "The effectiveness of the Silk Road".
Mr. President noted that Azerbaijan has always sought ways to initiate projects and to participate in those that would benefit the country, the people, and would contribute to the stability and create equal opportunities for all residents of the region. These are the positive aspects of globalization, as was mentioned by the Chinese President. Thus, the existing transport infrastructure helps keeping up with global trends.
"This year, together with our partners in Georgia and Turkey, we will complete a very important junction of the Silk Road in the three countries between Baku, Tbilisi and Kars. This will allow us to use this project for many years. This project will reduce the route from China to Europe from 30-35 to 14 days. This will be the shortest but certainly not the cheapest route. Today, we are working with our partners in order to make this route commercially attractive and to get the tariffs in line with the general level. While we are happy with positive developments in this area, as soon as the project is completed, we will be able to benefit from the significant movement of commodities. Last year, a test train with containers departed from China and passed through Central Asia, the Caspian region, Azerbaijan, Georgia and Europe", said Aliyev at the meeting with the Georgian Prime Minister, Giorgi Kvirikashvili.
Aliyev also said that Azerbaijan was actively involved in creating North-South corridor that would simplify cargo shipment from India and the Persian Gulf to Russia and Europe. "We hope that in the next two years the project will be integrated into the Silk Road, and will open a new transport route," said Aliyev.
The concept of economic belt created through the New Silk Road is not limited to the physical delivery of commodities from China to Europe and back. It is planned to develop the whole complex of relations between the two countries, including energy, IT, culture, etc.
In fact, Azerbaijan made the first steps to create the components of this ambitious project two decades ago. The choice of the route for the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline for the export of Azerbaijani oil to the world markets was a harbinger of bringing together regional countries to establish the East-West corridor. These efforts were followed by the construction of the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, through which the Azerbaijani gas is supplied to Georgia and Turkey. The construction of the large-scale Southern Gas Corridor will help to bring the Azerbaijani gas to Europe. It should be noted that the planned infrastructure will allow a number of other countries, particularly Turkmenistan, Kazakhstan, Iraq, Iran, etc., to export their energy resources to Europe.
"In fact, the existing energy corridor linking Azerbaijan, Georgia and Turkey through a set of oil and gas pipelines is basically the same corridor where the Silk Road lies. Without these projects, it is unlikely that we would have started the construction of the railway. Therefore, all of these projects are related to each other. Today, we have created a new corridor for the export of electrical power. This corridor passes through Azerbaijan, Georgia to Turkey. Thus, one project opens the way for another one. Today, we export electricity, gas and oil, building a railway. We will continue investing in the digital sector as well. There is another project called TASIM. This is a communication line through the same Silk Road corridor. A digital support for these projects will increase their efficiency and will bring even more benefits," said President Aliyev.
"We are happy that all countries along the Silk Road maintain a good working relationship with each other. Mutual communication will strengthen it even more. This will provide a unique form of cooperation between different countries - countries with a different agenda, culture, religion, history. I believe it is a new model of the world, as we in Azerbaijan are investing largely to intercultural dialogue. For example, we announced the last year as the Year of Multiculturalism. This year is the Year of Islamic Solidarity. At the same time, we are one of the few countries being a member of both the Council of Europe and the Organization of Islamic Cooperation,” said President Aliyev. He also suggested holding a meeting of the heads of relevant ministries of all the countries lying along the Silk Road, willing to join it to improve coordination of activities, and monitoring of implementation.
The New Silk Road project is just an example of integration, when the economic cooperation can bring benefits to all parties. Participation in the project does not restrict political or economic freedoms to the national borders but it is bound not only by countries and companies, but also of people, making the region more stable.
This project significantly intensifies economic activity in many countries of Eurasia, promoting jobs and income for billions of people in developing countries and reducing a gap between the rich and the poor.