GÜCLÜLƏRİN AXTARIŞINDA
“Məndən güclü milli komanda yaratmaq tələb olunub”. Azərbaycanın boks üzrə milli komandasının yeni baş məşqçisi Leonid Layinski
Müəllif: Nadir SƏNANOĞLU Bakı
Azərbaycanda ən çox sevilən idman növlərindən biri boks hər il ölkəmizə yeni çempionlar bəxş edir. Bu baxımdan, 2017-ci il idmançılarımız üçün ciddi olacaq. Dəri əlcək sahiblərini Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunlarında güclü rəqabət gözləyir. Əlli dörd ölkənin təmsil olunacağı oyunlarda Azərbaycan millisi ən güclü heyətlə mübarizə aparacaq. Ənənəyə uyğun olaraq, 2017-ci ildə ilk yarış ölkə çempionatı keçirildi. İki yüzdən çox boksçunun yarışdığı Azərbaycan Çempionatında kişilər 10, qadınlar isə 4 çəki dərəcəsində mübarizə apardılar. Kişilərin yarışında Araz İmaməliyev (49 kq), Məsud Yusifzadə (52 kq), Tayfur Əliyev (56 kq), Cavid Çələbiyev (60 kq), İman Əhmədli (64 kq), Roman Zakirov (69 kq), Kamran Şahsuvarlı (75 kq), Eldar Quliyev (81 kq), Teymur Məmmədov (91 kq) və Ağalar Sadiqzadə (91 kq-dan yuxarı) fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıblar. Qadınların mübarizəsində isə Dinarə Fətəliyeva (48 kq), Anaxanım Ağayeva (51 kq), Məhsəti Həmzəyeva (57 kq) və Məryəm Cəbrayılova (64 kq) qızıl medal qazanıb. İkiqat dünya çempionu Məhəmmədrəsul Məcidovun “Rio-2016”dan sonra karyerasını başa vuracağı söylənilsə də, idmançı qərarını dəyişib. “R+”un əməkdaşıyla söhbət zamanı Məcidov bərpa olunandan sonra yenidən rinqə qayıdacağını bildirdi. Cari mövsüm üçün əsas hədəf isə İslam Həmrəyliyi Oyunları olacaq. Məhəmmədrəsul Məcidovun heyətə düşüb-düşməyəcəyini isə milli komandanın yeni baş məşqçisi Leonid Layinski müəyyənləşdirəcək. Xatırladaq ki, Rio de-Janeyroda keçirilən Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan millisi 1 gümüş və 1 bürünc medal qazanıb. Bu nəticə boksçular üçün qənaətbəxş hesab edilsə də, Boks Federasiyası kubalı mütəxəssis Pedro Rokeni istefaya göndərdi. Milli ukraynalı məşqçi Leonid Layinskiyə tapşırıldı.
Bir ay əvvəl federasiyanın təklif etdiyi müqaviləyə imza atan mütəxəssis “R+”un suallarını cavablandırdı.
- Təyinat münasibətilə sizi təbrik edirik. Azərbaycan haqqında məlumatınız varmı? Ölkəmizdən gələn təklifi necə qarşıladınız?
- Bu, paytaxtınıza 6-7-ci səfərimdir. Buna kimi müxtəlif beynəlxalq yarışlarla bağlı Bakıya gəlmişəm. Sonuncu dəfə burada 2010-cu ildə olmuşdum. Son 7 ildə Bakı çox dəyişib, gözəlləşib. Buna görə Prezidentiniz İlham Əliyevə təşəkkür edirəm. Ölkənizdə boks çox sevilir. Güclü boks ənənələri var. İdmançılarınız hər zaman dünya və Avropa çempionatlarında medal qazanıblar. Bu mənada, şadam ki, yaxşı komandada işləyəcəyəm. Mən işləməyi sevən insanam. ABF-yə də məni isti qarşıladıqlarına görə minnətdarlığımı bildirirəm. Qurum boksa ciddi qayğı göstərir.
- Ailənizi də Bakıya gətirmisiz?
- Hələ ki təkəm. Çünki həyat yoldaşım valideynlərimə baxmalıdır. Artıq atamın 80, yoldaşımın atasının isə 75 yaşı var. Onlara qulluq etmək lazımdır. Ancaq hərdən yanıma gələcək.
- Çempionatımızın ümumi səviyyəsi haqqında nə deyə bilərsiz?
- Sırf təşkilatçılıq sarıdan deyə bilərəm ki, hər şey əla idi. Çempionatın ilk günləri bir qədər ağır keçdi. Ancaq yarımfinaldan boksçuların səviyyəsi üzə çıxdı. Taktiki, texniki, funksional və psixoloji hazırlıq qaydasındadır. Amma indiki halda geniş danışmağa çətinlik çəkirəm. Komandanı yaxından tanımağa zaman lazımdır.
- Hansı çəkidə rəqabətin daha güclü olduğunu söyləmək olar?
- Gördüyüm qədər deyə bilərəm ki, ən güclü kateqoriya 56 kq.-dır. Bu çəkidə 8 güclü boksçu var idi. Qalan çəkilərdə isə 2-3 əlcək ustası daha çox seçilirdi. 81 və 91 kq-dakı rəqabət ürəyimcə olmadı.
- Təlim-məşq toplanışı və yarışlarla bağlı plan hazırdır?
- Boksçular indi təlim-məşq toplanışındadır. Bu il bizi ağır yarış qrafiki gözləyir. Avropa və dünya çempionatları ilə yanaşı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında da uğurlu çıxış etməliyik. Fevralın 20-28-i aralığında Bolqarıstanda keçiriləcək beynəlxalq turnirdə ölkə çempionlarını sınaqdan keçirəcəyik. Toplanışa hər çəkidən 4 boksçunu cəlb edəcəyik. Martın 14-dən 18-dək Bakıda keçiriləcək “İpək Yolu” turnirində toplanışda özünü ən yaxşı tərəfdən göstərən boksçulardan yararlanacağıq.
- Sizdən əvvəlki kubalı məşqçinin rəhbərliyi altında Azərbaycan boksçuları “Rio-2016”da 1 gümüş və 1 bürünc medal qazandı. Buna baxmayaraq, həmkarınızla müqavilə artırılmadı...
- Məndən əvvəl baş verənlər barədə şərh verməyim düzgün qəbul edilməz. Məşqçi işi çətindir. Bu gün bir komandada, 1 il sonra başqa yerdə çalışmağı normal qəbul etmək lazımdır. Yay Olimpiya Oyunlarında iki medal qazanmağınızı bilirəm. Yaxşı nəticə hesab edirəm.
- Federasiya qarşısınızda hansı hədəfləri qoyub?
- Hər bir federasiya qələbə arzulayır. Azərbaycan boksçuları hər zaman xalqı medallarla sevindirib. Sizin dünya və Avropa çempionlarınız var. İlk olaraq söhbət cari mövsümdən gedib. Məndən güclü milli komanda yaratmaq tələb olunub. Rəqabəti artırmaq lazımdır. Hər bir boksçu heyətə düşmək üçün çalışmalıdır. Əsas hədəf mayda keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunlarıdır. Azərbaycan təşkilatçı ölkə kimi ən güclü heyətlə təmsil olunacaq. Boksçuların ümidləri doğrultması üçün medal qazanmaq lazımdır. Sözsüz, başlıca məqsəd çoxlu medal qazanmaq və Azərbaycan Himnini Bakıda səsləndirməkdir.
- İkiqat dünya çempionu Məhəmmədrəsul Məcidovun aqibəti necə olacaq. O, karyerasını davam etdirəcək?
- Komanda üzvlərinin vəziyyəti barədə ətraflı məlumatım yoxdur. Məcidova gəldikdə təcrübəli və titullu idmançıdır. Sadəcə, bəxti yoxdur. Tez-tez zədələnir. Ona dəstək olmaq lazımdır. Məndə olan məlumata görə, karyerasını davam etdirəcək. Onun İslam Həmrəylik Oyunlarında iştirakı özündən asılıdır. Mənim üçün titullardan vacib boksçunun hansı formada olmasıdır. Baş məşqçi kimi yığmada ən güclülərin yer alacağına söz verə bilərəm. Ölkədə kifayət qədər güclü boksçu var, ona görə heç bir çətinlik olmayacaq. Rio Yay Olimpiya Oyunlarının mükafatçıları Lorenso Sotomayor və Kamran Şahsuvarlı da məşqlərdə iştirak edəcək. İslam Oyunlarında güclü heyət izləyəcəksiniz.

"От меня требуется создать сильную национальную сборную", - новый главный тренер Азербайджана по боксу Леонид ЛАИНСКИЙ
Один из самых любимых в Азербайджане видов спорта бокс каждый год дарит новых чемпионов. Серьезным будет для отечественных спортсменов в этом плане и 2017 год. На предстоящих в Баку Исламских играх солидарности мастеров кожаных перчаток ждет острая конкуренция. В Играх, где будут представлены 54 страны, сборная Азербайджана будет участвовать сильнейшим составом.
Традиционно первым соревнованием 2017 года стал чемпионат страны. В нем участвовали более 200 боксеров. Мужчины боролись в 10, а женщины - в 4 весовых категориях. У мужчин на высшую ступень пьедестала почета поднялись Араз Имамалиев (49 кг), Масуд Юсифзаде (52 кг), Тайфур Алиев (56 кг), Джавид Челябиев (60 кг), Иман Ахмедлы (64 кг), Роман Закиров (69 кг), Кямран Шахсуварлы (75 кг), Эльдар Гулиев (81 кг), Теймур Мамедов (91 кг) и Агалар Садыгзаде (свыше 91 кг). А у женщин золотые медали завоевали Динара Фаталиева (48 кг), Анаханым Агаева (51 кг), Мехсети Хамзаева (57 кг) и Марям Джабраилова (64 кг).
После летней Олимпиады в Рио двукратный чемпион мира Магомедрасул Меджидов планировал завершить карьеру, но затем изменил свое решение. В беседе с R+ Меджидов заявил, что вернется на ринг после реабилитации. Главной целью в нынешнем сезоне будут Исламские игры солидарности. А попадет ли Магомедрасул Меджидов в состав сборной, будет решать новый главный тренер Леонид Лаинский, который пришел на замену кубинского специалиста Педро Роке. Украинский тренер, подписавший месяц назад предложенный Федерацией бокса договор, ответил на вопросы R+.
- Поздравляем с назначением. Есть ли у вас информация об Азербайджане? Как вы встретили поступившее из нашей страны предложение?
- Это уже мой 7-й визит в вашу столицу. До этого приезжал в Баку в связи с различными международными соревнованиями. Последний раз был здесь в 2010 году. За последние 7 лет Баку сильно изменился, стал еще красивее. Я благодарю за это вашего президента Ильхама Алиева. У вас очень любят бокс. Есть хорошие традиции. Ваши спортсмены всегда завоевывали медали на чемпионатах Европы и мира. В этом плане я рад, что буду работать с хорошей командой. Я человек, который любит работать. Также благодарю за теплый прием АФБ, проявляющую большую заботу о боксе.
- Вы привезли в Баку семью?
- Пока я один. Супруга ухаживает за нашими родителями. Моему отцу уже 80, а отцу супруги - 75 лет. За ними нужен уход. Но она будет иногда приезжать ко мне.
- Что вы можете сказать об общем уровне нашего чемпионата?
- В чисто организационном плане все было прекрасно. Первые дни чемпионата протекали несколько вяло. Но в полуфиналах проявился уровень боксеров. Их тактическая, техническая, функциональная и психологическая подготовка находится на должном уровне. Однако пока мне трудно высказаться более определенно. Необходимо время, чтобы ближе познакомиться с командой.
- В каком весе конкуренция будет более острой?
- Исходя из увиденного, могу сказать, что самая сильная категория - 56 кг. В этом весе 8 сильных боксеров. В остальных весовых категориях выделялись 2-3 мастера кожаных перчаток. Не очень обрадовала меня конкуренция в категориях 81 и 91 кг.
- Готов ли план учебно-тренировочных сборов и соревнований?
- Сейчас боксеры находятся на учебно-тренировочном сборе. В нынешнем году у нас тяжелый график соревнований. Мы должны успешно выступить не только на чемпионатах Европы и мира, но и на Исламских играх солидарности. На международном турнире, который пройдет в Болгарии 20-28 февраля, мы испытаем чемпионов страны. Привлечем к сборам по 4 боксера в каждой весовой категории. В турнире "Шелковый путь", который пройдет в Баку 14-18 марта, примут участие боксеры, проявившие себя на сборах с лучшей стороны.
- До вас азербайджанские боксеры под руководством кубинского тренера завоевали в Рио-2016 одну серебряную и одну бронзовую медали. Несмотря на это, договор с вашим коллегой не был продлен…
- Мне не пристало комментировать то, что произошло до меня. Тренерская судьба тяжела. Сегодня в одной команде, завтра - в другой. Это надо воспринимать нормально. Я знаю, что на летних Олимпийских играх вы завоевали 2 медали. Считаю это хорошим результатом.
- Какие цели поставила перед вами федерация?
- Каждая федерация мечтает о победах. Азербайджанские боксеры всегда радовали свой народ медалями. У вас есть чемпионы мира и Европы. Речь, в первую очередь, о нынешнем сезоне. От меня требуется создать сильную национальную сборную. Надо усиливать конкуренцию. Каждый боксер должен стараться, чтобы попасть в состав. Главная цель - Исламские игры солидарности, которые состоятся в мае. Как страна-организатор Азербайджан будет представлен сильнейшим составом. Чтобы оправдать надежды, боксеры должны завоевать медали. Безусловно, главная цель - завоевать как можно больше медалей и добиться того, чтобы в Баку прозвучал гимн Азербайджана.
- Какой будет судьба двукратного чемпиона мира Магомедрасула Меджидова? Продолжит ли он спортивную карьеру?
- У меня нет всесторонней информации о состоянии членов команды. Что касается Меджидова, это опытный и титулованный спортсмен. Просто невезучий. Часто травмируется. Его надо поддержать. По имеющимся у меня сведениям, он продолжит карьеру. Участие в Исламских играх солидарности зависит от него самого. Для меня форма спортсмена важнее титулов. Как главный тренер могу обещать, что место в сборной получат сильнейшие. В стране есть достаточно много сильных боксеров. Поэтому не предвижу никаких затруднений. Участвовать в тренировках будут также и призеры летних Олимпийских игр в Рио Лоренцо Сотомайор и Кямран Шахсуварлы. На Исламских играх вы увидите сильную команду.