Ukraynanın şərqində münaqişənin qızışması nə ilə bağlıdır?
Donbasda, təxminən, 3 ildir davam edən silahlı münaqişə yanvarın sonlarında yenidən qızışıb. Avdeyevka yaxınlığında və Mariupol istiqamətində əldə olan bütün növ silahlardan istifadə edilməklə döyüşlər başlayıb. Zirehli texnika və artilleriyanın da tətbiqi ilə başlamış döyüşləri 2015-ci ilin avqustundan bu yana qeydə alınan ən şiddətli qarşıdurma kimi qiymətləndirmək olar. Üstəlik, döyüşlərin zamani keçdikcə daha da qızışacağı ilə bağlı narahatlıq var.
Bununla yanaşı, tam obyektiv informasiya olmadığından, Ukraynanın cənub-şərqində nə baş verdiyini dəqiq söyləmək çətindir. Hətta deyəsən, ABŞ Prezidenti Donald Tramp belə, çaş-baş qalıb. O, aparıcı telekanallardan olan “Fox News”un sualına səmimi cavab verib: «Biz orada nə baş verdiyini dəqiq bilmirik». İndi, Trampın Ukrayna məsələsi ilə nə vaxt və necə məşğul olacağından çox şey asılıdır. Bəlkə də, o, seçim etmək məcburiyyətində qaldı: güc tətbiqi, yoxsa siyasi həll? Amma sonuncu varianta üstünlük veriləcəyi halda belə, ciddi eskalasiya risqi qalmaqdadır. Bir çox müşahidəçilər əmindir ki, Moskva ilə Vaşinqton belə bir razılığa gələ bilərdilər ki, münaqişənin real həlli üçün hər iki tərəfdəki əsas iştirakçılar dəyişsin. Demək, onlar müqavimət göstərəcəklər.
Bir tərəfdən, Tramp Poroşenko ilə fevralın 4-də baş tutmuş telefon söhbətində «sərhəd boyunca sülhün bərqərar edilməsi üçün» Kiyev və Moskva, o cümlədən münaqişəyə cəlb olunmuş bütün tərəflərlə işləyəcəyini vəd edir. Birləşmiş Ştatların BMT-dəki yeni daimi nümayəndəsi Nikki Heyli BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı ilk çıxışında Donbasdakı eskalasiyaya görə Rusiyanı günahlandırır. Digər tərəfdən isə Trampın açıqlamalarından onun hələlik Ukrayna ilə bağlı dəqiq plana malik olmadığı üzə çıxır. O, hələlik Donbasdakı döyüşçülərə Rusiyanın nəzarət edib-etmədiyini dəqiqləşdirə bilməyib, «kimin özünü necə apardığını» müəyyənləşdirməyib. Bundan başqa, Tramp hələ prezident seçkisi kampaniyası zamanı Kiyevi xeyli qorxutmuşdu. Söhbət onun istər Krımla bağlı məşhur fikirlərindən, istər Rusiyaya qarşı sanksiyaların yumşaldıla biləcəyi haqqında bəyanatlarından gedir. Odur ki, Trampın dövründə ABŞ-ın Ukraynadan boyun qaçıracağı, onun Rusiyanın vacib maraq dairəsinə aid olduğunu etiraf edəcəyinə dair narahatlıqlar var. Bəzi Amerika qəzetlərində, hətta Kremlin Ağ evlə Ukrayna ilə bağlı razılaşma hazırladığı barədə xəbərlər dolaşır. Amma Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bunu təkzib edir.
Elə eyni mənbədən belə bir fikir də yayılıb ki, hazırkı eskalasiyaya görə Rusiya günahkardır. Guya o, Tramp administrasiyasının Ukrayna ilə bağlı strategiyasını hələ də müəyyənləşdirməməsindən istifadə edir. «Washington Post» da daxil olmaqla, bir sıra ABŞ KİV Putinin Trampı sınadığını düşünür. Eyni fikri senator Con Makkeyn də Trampa açıq məktubunda yazıb. «Stratfor» isə öz növbəsində əmindir ki, Kreml Donbasdan getməyə hazırlaşır. O, «DXR» yaraqlılarının «Somali» batalyonunun komandiri Mixail Tolstıxın (Givi) fevralın 8-də baş vermiş qətlini də bununla əlaqələndirir. Bu analitik araşdırma şirkətində hesab edirlər ki, Kreml özünün Ukraynanın şərqinə müdaxiləsinin daha bir şahidindən yaxa qurtarmaq istəyib. Bundan əvvəl eyni aqibəti Arseni Pavlov («Motorola»), Aleksey Mozqovoy («Kabus») və başqaları da yaşayıb. Doğrudur, Moskva bu ehtimalı birmənalı olaraq rədd edir, lakin xarici KİV-də bu versiya böyük populyarlığa malikdir. Bu haqda «Bild» də yazır. Daha əvvəl isə «Foreign Policy» səhra komandirlərinin ölümünü «Ukrayna məsələsinin siyasi həllinə hazırlıq mərhələsi» kimi qiymətləndirmişdi.
Həqiqətən də, Rusiya ilə ABŞ arasında razılığa gəlinərsə, Avropa, çətin ki, buna ciddi maneə törədə bilsin. Böyük Britaniyada «Brexit», Fransa və Almaniyada seçkilər. Almaniyanın Ukraynadakı səfiri Ernst Rayxel də bu yaxınlarda verdiyi açıqlamada bildirib ki, Donbasda seçkilərin baş tutması üçün «rus ordusunun çıxarılması və şəhər administarsiyasının üzərində Ukrayna bayrağının asılması» əsas şərt deyil. Bu fikirlər Kiyevdə əməlli-başlı hiddətə və incikliyə səbəb olub. İndi, Qərb mətbuatında hərbi əməliyyatları Ukraynanın özünün başlada biləcəyinə dair fikirlər yer alır. Guya Kiyev bununla gündəmə qayıtmağa çalışıb (və dərhal da qayıdıb), yaxud Rusiyaya qarşı sanksiyaların ləğvini önləmək istəyib; məsələn, «Foreign Policy» jurnalı açıq şəkildə yazır: «Ukrayna cəbhə xətti boyunca uzanan və heç kəsə aid olmayan «boz zona»ya getdikcə daha çox müdaxilə edir».
Kiyevdə isə ənənəvi siyasi savaş davam edir. ABŞ-da Trama dost olmayan bütün qüvvələrlə fəal dostluq etmiş Poroşenko Vaşinqtona səfərə hazırlaşmaqla yanaşı, Almaniyanın «Berliner Morgenrost» nəşrinə müsahibəsində gözlənilməz bəyanatla çıxış edib: Ukrayna yaxın zamanlarda NATO-ya üzvlük məsələsini referenduma çıxarmağa hazırlaşır. Ukraynalı ekspertlər əmindir ki, prezident bununla ortaya tərəfdarlarını birləşdirə biləcək səs-küylü ideya atmağa, ən başlıcası isə «suda batmaz, odda yanmaz» Yuliya Timoşenkoya sinə gərməyə çalışır.
Yeri gəlmişkən, Timoşenko qibtə aparılacaq siyasi inadkarlığını davam etdirir. «Batkivşşina» partiyasının lideri yenidən Ukraynanın 1 nömrəli nyusmeykerinə çevrilib. O, hətta Poroşenkonu qabaqlamağı bacararaq Trampla da görüşüb. Ukrayna Prezidenti isə hələ ABŞ-a səfərə hazırlaşır. Və əgər Tramp Ukraynada nə baş verdiyini dəqiq bilmədiyini söyləyirsə, Timoşenko Ağ ev rəhbərinin Ukraynada yaşananlardan «dəqiq xəbərdar olduğunu» bildirib. Yuliya Vladimirovnanın sözlərinə görə, ABŞ prezidenti ona «tam dəstək» də vəd edib.
Timoşenko Trampla qısa söhbətləşməyə fevralın 2-də Vaşinqtonda ənənəvi Milli Dua Səhər Yeməyi zamanı nail olub. Poroşenkoya yaxın şəxslər isə görüşün, sadəcə, əl sıxmaqla kifayətləndiyini, həmin an Trampa yaxınlaşmaq arzusu ilə alışıb-yanan insanların çox olduğunu bildirir. Amma bu, vacib deyil - Timoşenko istədiyinə nail olub.
Son dövrlərdə Ukrayna siyasətinin birinci ledisi ölkə parlamentini «qeyri-peşəkar və korrupsiyalaşmış» hökuməti istefaya göndərməyə, «işğal olunmuş ərazilər haqqında» qanun layihəsini qəbul etməyə, ölkədə hərbi vəziyyətin elan olunmasına, Donbasın Kiyevin nəzarətində olmayan hissələri ilə ticarətin tam dayandırılmasına, Rusiyaya rəsmən müharibə elan edilməsinə də çağırıb. Rusiya mətbuatı isə yazır ki, sabiq baş nazirin «qaynaması» rusiyapərəst siyasətçi imicindən qurtulmaq məqsədi daşıyır. Əks təqdirdə o, Poroşenkonu «yıxa» bilməz.
Bütün bunların fonunda müharibə qurbanlarını udmaqda davam edir. Ukrayna Daxili İşlər nazirinin məsləhətçisi Zoryan Şkiryak bildirib ki, Donbasdakı silahlı qarşıdurma nəticəsində 10 min nəfər həlak olub. BMT-nin Humanitar Məsələlərin Koordinasiyası İdarəsinin məlu
matında isə münaqişə nəticəsində 1 milyondan artıq insanın qaçqın düşdüyü bildirilir. Donbas əhalisi artıq xeyli vaxtdır, sosial müavinət və pensiya almır, BMT bundan da narazıdır. Amma bütünlükdə Ukraynada iqtisadi böhran getdikcə dərinləşir və yoxsulların sayı durmadan artır. Bərpa olunmuş hərbi əməliyyatlar, əlbəttə ki, qurbanların, zərərçəkənlərin sayını artıracaq. Daha qorxulu olan isə odur ki, problemin siyasi yolla həlli kursu belə, prosesin geri dönəcəyinə zəmanət vermir.

С чем связано обострение конфликта на востоке Украины?
Вооруженный конфликт на Донбассе, которому уже почти три года, снова обострился в конце января. Бои, развернувшиеся под Авдеевкой и на мариупольском направлении с применением всех видов доступных вооружений, включая бронетехнику и артиллерию, стали самыми ожесточенными с августа 2015 года. Впрочем, есть опасения, что основная активизация боевых действий еще впереди.
Вместе с тем о том, что достоверно происходит на юго-востоке Украины, трудно судить из-за отсутствия полностью непредвзятой информации. Даже президент США Дональд Трамп, похоже, запутался. Он так честно и признался в ответ на вопрос ведущего телеканала Fox News: "Мы не знаем точно, что там происходит". От того, когда и как разберется Трамп в украинском вопросе, будет зависеть многое, вплоть до выбора между двух крайних сценариев: силовой вариант или политическое решение? Но даже в случае последнего варианта существует риск серьезной эскалации. Многие наблюдатели убеждены, что Москва и Вашингтон могли прийти к некоему подобию соглашения, что для реального разрешения конфликта должны смениться его основные действующие лица - по обе стороны. А значит, они будут сопротивляться.
С одной стороны, во время телефонного разговора с Порошенко     4 февраля Трамп пообещал работать с Киевом и Москвой и всеми вовлеченными в конфликт сторонами для "восстановления мира вдоль границы". Новый постпред США при ООН Никки Хейли в своей первой речи в Совбезе ООН обвинила Россию в эскалации событий на Донбассе. С другой стороны, судя по высказываниям Трампа, четкого плана, что сейчас делать с Украиной, у него нет. Он еще не решил, контролирует Россия ополченцев в Донбассе или нет, он еще не понял, "кто и как себя ведет". Более того, еще во время президентской кампании Трамп изрядно напугал Киев различными высказываниями, включая всем известное по поводу Крыма, а также говорил, что, возможно, ослабит санкции против России. Поэтому в воздухе витают опасения, что при Трампе США могут фактически откреститься от Украины, признав ее в сфере жизненных интересов России. В некоторых американских СМИ даже прошла информация о том, что Кремль готовит соглашение с Белым домом по Украине, что категорически опроверг пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Из этого же источника произрастают мнения, что Россия виновна в нынешней эскалации, пользуясь тем, что администрация Трампа пока не определилась со стратегией в отношении Украины. Некоторые американские СМИ, включая Washington Post, считают, что Путин испытывает Трампа. Об этом же заявил сенатор Джон Маккейн в открытом письме Трампу. Stratfor, в свою очередь, уверена, что Кремль готовится к уходу из Донбасса и связывает с этим убийство 8 февраля командира батальона "Сомали"  "ДНР" Михаила Толстых ("Гиви"). Кремль, по мнению этой разведывательно-аналитической компании, хотел избавиться от еще одного свидетеля его вмешательства на востоке Украины, как до этого произошло с Арсением Павловым ("Моторола"), Алексеем Мозговым ("Призрак") и другими. Москва эти предположения категорически опровергает, но в зарубежных СМИ они имеют большую популярность. Об этом пишет Bild, а еще ранее Foreign Policy назвала гибель полевых командиров "подготовительным этапом к политическому решению украинского вопроса".
Если договоренность между Россией и США действительно будет, Европа вряд ли сможет серьезно вмешаться. В Великобритании - "брексит", во Франции и Германии - выборы. К тому же посол Германии в Украине Эрнст Райхель недавно заявил, что выборы на Донбассе могут состояться не только тогда, "когда там не будет российских войск или на каждой городской администрации будет вывешен украинский флаг". Эти слова вызвали шквал возмущения и обиды в Киеве. Ведь теперь даже в западных СМИ допускают, что Украина могла сама начать боевые действия, чтобы вернуться в международную повестку дня (она моментально и вернулась) или же ради сохранения санкций против России. Так, журнал Foreign Policy прямо пишет: "Украина предпринимает все более частые вторжения в "серую зону" - ничейную территорию вдоль линии фронта".
В самом же Киеве наблюдается привычное обострение политических баталий. Порошенко, который активно дружил со всеми недругами Трампа в США, собирается в Вашингтон и вдруг в интервью немецкому изданию Berliner Morgenрost проанонсировал в ближайшее время проведение референдума о вступлении страны в НАТО. Украинские эксперты уверены, что таким образом президент пытается выработать некую громкую идею, вокруг которой мог бы сплотить своих сторонников и, самое главное, противостоять непотопляемой Юлии Тимошенко, которая продолжает демонстрировать завидное политическое упрямство.
Лидер партии "Батькивщина" вновь является украинским ньюсмейкером номер один. Она даже сумела обставить Порошенко, встретившись с Трампом, в то время как украинский президент еще только собирается в США. И если сам Трамп говорит о том, что не знает, что точно происходит в Украине, Тимошенко заявила всем, что глава Белого дома "абсолютно четко" понимает, что происходит в Украине, и заверил Юлию Владимировну в "полной поддержке". Пообщаться с Трампом Тимошенко удалось в ходе короткой встречи во время традиционного национального молитвенного завтрака 2 февраля в Вашингтоне. Правда, близкие к Порошенко люди уверяют, что встреча сводилась всего лишь к рукопожатию, и таких жаждущих прикоснуться к Трампу было много. Неважно. Тимошенко добилась того, чего хотела. За последнее время первая леди украинской политики также призвала парламент отправить в отставку "непрофессиональное и коррумпированное" правительство, принять законопроект об "оккупированных территориях", ввести военное положение, полностью прекратить любую торговлю с неподконтрольными Киеву территориями Донбасса и даже официально объявить войну России. В российских СМИ тут же выдвинули предположение, что кипучая деятельность бывшего премьер-министра связана с ее желанием отделаться от клейма именно пророссийского политика. Иначе Порошенко ей никак не свалить.
На этом фоне война продолжает свою черную жатву, и не только оружием. Советник министра внутренних дел Украины Зорян Шкиряк заявил, что в результате вооруженного конфликта в Донбассе погибли 10 тысяч человек. Согласно же данным Управления ООН по координации гуманитарных вопросов, свыше 1 миллиона человек стали беженцами. Жители Донбасса уже столько времени не получают социальные пособия и пенсии, в связи с чем выразила недовольство ООН. Но что говорить, если во всей остальной Украине разрастается экономический кризис, постоянно увеличивая число неимущих. Боевые действия, возобновившиеся с новой силой, неминуемо увеличат число жертв и пострадавших. Страшно, что даже решимость взять курс на политическое урегулирование не гарантирует обратного.