Ukraynanın şərqində münaqişənin qızışması nə ilə bağlıdır?
Donbasda, təxminən, 3 ildir davam edən silahlı münaqişə yanvarın sonlarında yenidən qızışıb. Avdeyevka yaxınlığında və Mariupol istiqamətində əldə olan bütün növ silahlardan istifadə edilməklə döyüşlər başlayıb. Zirehli texnika və artilleriyanın da tətbiqi ilə başlamış döyüşləri 2015-ci ilin avqustundan bu yana qeydə alınan ən şiddətli qarşıdurma kimi qiymətləndirmək olar. Üstəlik, döyüşlərin zamani keçdikcə daha da qızışacağı ilə bağlı narahatlıq var.
Bununla yanaşı, tam obyektiv informasiya olmadığından, Ukraynanın cənub-şərqində nə baş verdiyini dəqiq söyləmək çətindir. Hətta deyəsən, ABŞ Prezidenti Donald Tramp belə, çaş-baş qalıb. O, aparıcı telekanallardan olan “Fox News”un sualına səmimi cavab verib: «Biz orada nə baş verdiyini dəqiq bilmirik». İndi, Trampın Ukrayna məsələsi ilə nə vaxt və necə məşğul olacağından çox şey asılıdır. Bəlkə də, o, seçim etmək məcburiyyətində qaldı: güc tətbiqi, yoxsa siyasi həll? Amma sonuncu varianta üstünlük veriləcəyi halda belə, ciddi eskalasiya risqi qalmaqdadır. Bir çox müşahidəçilər əmindir ki, Moskva ilə Vaşinqton belə bir razılığa gələ bilərdilər ki, münaqişənin real həlli üçün hər iki tərəfdəki əsas iştirakçılar dəyişsin. Demək, onlar müqavimət göstərəcəklər.
Bir tərəfdən, Tramp Poroşenko ilə fevralın 4-də baş tutmuş telefon söhbətində «sərhəd boyunca sülhün bərqərar edilməsi üçün» Kiyev və Moskva, o cümlədən münaqişəyə cəlb olunmuş bütün tərəflərlə işləyəcəyini vəd edir. Birləşmiş Ştatların BMT-dəki yeni daimi nümayəndəsi Nikki Heyli BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı ilk çıxışında Donbasdakı eskalasiyaya görə Rusiyanı günahlandırır. Digər tərəfdən isə Trampın açıqlamalarından onun hələlik Ukrayna ilə bağlı dəqiq plana malik olmadığı üzə çıxır. O, hələlik Donbasdakı döyüşçülərə Rusiyanın nəzarət edib-etmədiyini dəqiqləşdirə bilməyib, «kimin özünü necə apardığını» müəyyənləşdirməyib. Bundan başqa, Tramp hələ prezident seçkisi kampaniyası zamanı Kiyevi xeyli qorxutmuşdu. Söhbət onun istər Krımla bağlı məşhur fikirlərindən, istər Rusiyaya qarşı sanksiyaların yumşaldıla biləcəyi haqqında bəyanatlarından gedir. Odur ki, Trampın dövründə ABŞ-ın Ukraynadan boyun qaçıracağı, onun Rusiyanın vacib maraq dairəsinə aid olduğunu etiraf edəcəyinə dair narahatlıqlar var. Bəzi Amerika qəzetlərində, hətta Kremlin Ağ evlə Ukrayna ilə bağlı razılaşma hazırladığı barədə xəbərlər dolaşır. Amma Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bunu təkzib edir.
Elə eyni mənbədən belə bir fikir də yayılıb ki, hazırkı eskalasiyaya görə Rusiya günahkardır. Guya o, Tramp administrasiyasının Ukrayna ilə bağlı strategiyasını hələ də müəyyənləşdirməməsindən istifadə edir. «Washington Post» da daxil olmaqla, bir sıra ABŞ KİV Putinin Trampı sınadığını düşünür. Eyni fikri senator Con Makkeyn də Trampa açıq məktubunda yazıb. «Stratfor» isə öz növbəsində əmindir ki, Kreml Donbasdan getməyə hazırlaşır. O, «DXR» yaraqlılarının «Somali» batalyonunun komandiri Mixail Tolstıxın (Givi) fevralın 8-də baş vermiş qətlini də bununla əlaqələndirir. Bu analitik araşdırma şirkətində hesab edirlər ki, Kreml özünün Ukraynanın şərqinə müdaxiləsinin daha bir şahidindən yaxa qurtarmaq istəyib. Bundan əvvəl eyni aqibəti Arseni Pavlov («Motorola»), Aleksey Mozqovoy («Kabus») və başqaları da yaşayıb. Doğrudur, Moskva bu ehtimalı birmənalı olaraq rədd edir, lakin xarici KİV-də bu versiya böyük populyarlığa malikdir. Bu haqda «Bild» də yazır. Daha əvvəl isə «Foreign Policy» səhra komandirlərinin ölümünü «Ukrayna məsələsinin siyasi həllinə hazırlıq mərhələsi» kimi qiymətləndirmişdi.
Həqiqətən də, Rusiya ilə ABŞ arasında razılığa gəlinərsə, Avropa, çətin ki, buna ciddi maneə törədə bilsin. Böyük Britaniyada «Brexit», Fransa və Almaniyada seçkilər. Almaniyanın Ukraynadakı səfiri Ernst Rayxel də bu yaxınlarda verdiyi açıqlamada bildirib ki, Donbasda seçkilərin baş tutması üçün «rus ordusunun çıxarılması və şəhər administarsiyasının üzərində Ukrayna bayrağının asılması» əsas şərt deyil. Bu fikirlər Kiyevdə əməlli-başlı hiddətə və incikliyə səbəb olub. İndi, Qərb mətbuatında hərbi əməliyyatları Ukraynanın özünün başlada biləcəyinə dair fikirlər yer alır. Guya Kiyev bununla gündəmə qayıtmağa çalışıb (və dərhal da qayıdıb), yaxud Rusiyaya qarşı sanksiyaların ləğvini önləmək istəyib; məsələn, «Foreign Policy» jurnalı açıq şəkildə yazır: «Ukrayna cəbhə xətti boyunca uzanan və heç kəsə aid olmayan «boz zona»ya getdikcə daha çox müdaxilə edir».
Kiyevdə isə ənənəvi siyasi savaş davam edir. ABŞ-da Trama dost olmayan bütün qüvvələrlə fəal dostluq etmiş Poroşenko Vaşinqtona səfərə hazırlaşmaqla yanaşı, Almaniyanın «Berliner Morgenrost» nəşrinə müsahibəsində gözlənilməz bəyanatla çıxış edib: Ukrayna yaxın zamanlarda NATO-ya üzvlük məsələsini referenduma çıxarmağa hazırlaşır. Ukraynalı ekspertlər əmindir ki, prezident bununla ortaya tərəfdarlarını birləşdirə biləcək səs-küylü ideya atmağa, ən başlıcası isə «suda batmaz, odda yanmaz» Yuliya Timoşenkoya sinə gərməyə çalışır.
Yeri gəlmişkən, Timoşenko qibtə aparılacaq siyasi inadkarlığını davam etdirir. «Batkivşşina» partiyasının lideri yenidən Ukraynanın 1 nömrəli nyusmeykerinə çevrilib. O, hətta Poroşenkonu qabaqlamağı bacararaq Trampla da görüşüb. Ukrayna Prezidenti isə hələ ABŞ-a səfərə hazırlaşır. Və əgər Tramp Ukraynada nə baş verdiyini dəqiq bilmədiyini söyləyirsə, Timoşenko Ağ ev rəhbərinin Ukraynada yaşananlardan «dəqiq xəbərdar olduğunu» bildirib. Yuliya Vladimirovnanın sözlərinə görə, ABŞ prezidenti ona «tam dəstək» də vəd edib.
Timoşenko Trampla qısa söhbətləşməyə fevralın 2-də Vaşinqtonda ənənəvi Milli Dua Səhər Yeməyi zamanı nail olub. Poroşenkoya yaxın şəxslər isə görüşün, sadəcə, əl sıxmaqla kifayətləndiyini, həmin an Trampa yaxınlaşmaq arzusu ilə alışıb-yanan insanların çox olduğunu bildirir. Amma bu, vacib deyil - Timoşenko istədiyinə nail olub.
Son dövrlərdə Ukrayna siyasətinin birinci ledisi ölkə parlamentini «qeyri-peşəkar və korrupsiyalaşmış» hökuməti istefaya göndərməyə, «işğal olunmuş ərazilər haqqında» qanun layihəsini qəbul etməyə, ölkədə hərbi vəziyyətin elan olunmasına, Donbasın Kiyevin nəzarətində olmayan hissələri ilə ticarətin tam dayandırılmasına, Rusiyaya rəsmən müharibə elan edilməsinə də çağırıb. Rusiya mətbuatı isə yazır ki, sabiq baş nazirin «qaynaması» rusiyapərəst siyasətçi imicindən qurtulmaq məqsədi daşıyır. Əks təqdirdə o, Poroşenkonu «yıxa» bilməz.
Bütün bunların fonunda müharibə qurbanlarını udmaqda davam edir. Ukrayna Daxili İşlər nazirinin məsləhətçisi Zoryan Şkiryak bildirib ki, Donbasdakı silahlı qarşıdurma nəticəsində 10 min nəfər həlak olub. BMT-nin Humanitar Məsələlərin Koordinasiyası İdarəsinin məlu
matında isə münaqişə nəticəsində 1 milyondan artıq insanın qaçqın düşdüyü bildirilir. Donbas əhalisi artıq xeyli vaxtdır, sosial müavinət və pensiya almır, BMT bundan da narazıdır. Amma bütünlükdə Ukraynada iqtisadi böhran getdikcə dərinləşir və yoxsulların sayı durmadan artır. Bərpa olunmuş hərbi əməliyyatlar, əlbəttə ki, qurbanların, zərərçəkənlərin sayını artıracaq. Daha qorxulu olan isə odur ki, problemin siyasi yolla həlli kursu belə, prosesin geri dönəcəyinə zəmanət vermir.

What is the reason of conflict escalation in the Eastern Ukraine?
The armed conflict in the Donbass, which continues for nearly three years, intensified again in late January. The fights at Avdeyevka and in the direction of Mariupol with all available types of weapons, including armored vehicles and artillery, have been the most violent since August 2015. However, it is possible that the fights will considerably intensify in the future.
Meanwhile, it is difficult to know for sure what is going on at the south-east of Ukraine, as there is no reliable source of unbiased information. Even the US President Donald Trump seems to be confused. He has honestly admitted absence of information in his interview to Fox News: «We do not know exactly what's going on." Much depends on when and how Trump’s sorts out the Ukrainian issue, including the choice between two extreme scenarios: a military intervention or political decision? But even the latter option is bound to a risk serious escalation. Many experts believe that Moscow and Washington could reach to some sort of an agreement stipulating that the real solution to the conflict is the replacement of main actors on both sides, which basically means they will resist.
On the one hand, during a telephone conversation with Poroshenko on February 4, Trump has promised to collaborate with Kiyev and Moscow and all parties involved in the conflict to "restore peace along the border." The new US ambassador to the UN Nikki Haley in her first speech at the UN Security Council has accused Russia of escalating events in Donbass. Meanwhile, judging by the statements of Trump, he has still not a clear plan of actions regarding the situation in Ukraine. He has not yet decided if the militia in the Donbass is controlled by Russia and he still does not know "who is who and how they behave." Moreover, during his presidential campaign, Trump badly frightened Kiyev with his statements, including the well-known one on the Crimea and said that he might ease sanctions against Russia. Therefore, there are some fears that the current US administration may actually leave Ukraine alone recognizing it within the vital interests of Russia. According to some US media, the Kremlin is preparing an agreement with the White House on Ukraine, however, the spokesman of the Russian president Dmitry Peskov has categorically denied these allegations.
The same source reports that Russia is guilty of the current escalation, using the uncertainty of the Trump's administration about its Ukrainian strategy. Some American media, including the Washington Post, believe that Putin tests Trump. Senator John McCain also indicated the same in his open letter to Trump. Stratfor, in turn, is confident that the Kremlin is preparing to leave Donbass connecting this assumption with the murder of the commander of "Somalia" battalion Mikhail Tolstoy (Givi) on February 8, and wants to get rid of witnesses of intervention in eastern Ukraine, as previously happened with Arseny Pavlov ("Motorola"), Alexey Mozgov ("Ghost") and others. Moscow denies these assumptions, which are very popular in the foreign media, however, as reported by the German newspaper Bild. Earlier, Foreign Policy called the deaths of warlords as "a preparatory stage for the political solution of the Ukrainian question."
If indeed there is an agreement between Russia and the United States, Europe is unlikely to seriously intervene. The UK is dealing with the Brexit, while France and Germany are preparing for the elections. In addition, the German Ambassador to Ukraine, Ernst Reichel, said recently that “not necessarily that the elections in the Donbass can take place only when there will be no Russian troops, or on each city will be posted the Ukrainian flag." These words caused a flurry of indignation and resentment in Kiyev. Because now even the Western media assumes that Ukraine itself could start fighting to get back on the international agenda, which in fact she did, or for the sake of sanctions against Russia. So, Foreign Policy magazine (FP) is quite straight in the following statement: "Ukraine is making increasingly frequent incursions into the "gray zone", which is no man's land along the front line."
Meanwhile, one can observe the usual aggravation of political battles in Kiyev. Poroshenko, who was friends with all active foes of Donald Trump in the US, is going to visit Washington. Suddenly, in his interview with the German Berliner Morgenrost, he has announced the holding of a referendum on Ukraine’s accession to NATO in the near future. The Ukrainian experts believe that this way the president is trying to work out some kind of idea to gather his supporters and, most importantly, to resist unsinkable Yulia Tymoshenko, who continues to demonstrate enviable political obstinacy.
The leader of All-Ukrainian Union Fatherland (Batkivshchyna) is again the number one newsmaker. She has even managed to beat Poroshenko meeting with Trump first, while the Ukrainian president is only going to visit the United States. And if Trump says that he does not know what exactly is happening in Ukraine, Tymoshenko stated that the White House was "absolutely clear" about the situation in Ukraine and assured her in the "full support." Tymoshenko was able to talk to Trump during a brief meeting during the traditional National Prayer Breakfast on February 2 in Washington. However, the close circle of Poroshenko claim that Tymoshenko and Trump were noticed handshaking only, and there were too many people eager to touch Trump anyway. Anyway, Tymoshenko has achieved what she wanted. Recently, the ‘first lady’ of the Ukrainian politicians also called on the parliament to dismiss the "unprofessional and corrupt" government and to pass a bill on "occupied territories", martial law, the cease of all trade with the territories beyond the control of Kiyev such as the Donbass, and even formally declare war on Russia. The Russian media has immediately suggested that the feverish activity of the former prime minister was associated with her desire to get rid of any pro-Russian notion she has been accused of so far. Otherwise, Poroshenko has no other tools to make his rival fall down.
Nevertheless, the war in the eastern Ukraine continues and it is not limited to weapons only. Advisor to the Minister of Internal Affairs of Ukraine Zorian Shkiryak stated that ten thousand people were killed in the Donbass as a result of the armed conflict. However, according to the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, more than one million people became refugees. The Donbas residents are unable to receive social benefits and pensions for the long period, and the United Nations has expressed its discontent with this fact. Thus, it is no surprise that the rest of Ukraine suffers the growing economic crisis and the constant increase of the number of the poor. The resumed fights will inevitably increase the number of victims and casualties. It is terrible that even the determination to adhere to political settlement of the conflict does not guarantee peace in the region.