Çərşənbə axşamı, 11:22
Muzey Mərkəzinin art-qalereyasında tanınmış amerikalı abstraksionist rəssamı Şeyn Quffoqqun sərgisi təqdim edilib
Muzey Mərkəzinin art-qalereyasında tanınmış amerikalı abstraksionist rəssamı Şeyn Quffoqqun sərgisi məhz bu adla açıldı və aprelə qədər fəaliyyət göstərəcək. O, Los-Ancelesdə anadan olub, Kaliforniya İncəsənət İnstitutunu bitirib. İşlərində XVI əsrdən populyar olan yeniləmə texnikasından istifadə edir. Yeniləmə texnikası bir-birinin üzərinə şəffaf boya təbəqələrinin çəkilməsidir. Bu üsul rəssama daha dərin rənglər və onların çalarlarını əldə etməyə imkan yaradır.
Quffoqq rəsmlərini yağlı, pastel boyaları ilə, tutqunsulu boyalar və akvarellə çəkir. Ekspozisiyaya 73 əsər - rəsmlər və bir neçə heykəl daxildir. ABŞ -ın çağdaş abstrakt rəssamlıq məktəbini təmsil edən rəssam ABŞ-da və Avropada çox populyardır. Hollivud ulduzları və siyasətçilər öz kolleksiyalarını onun işləri ilə zənginləşdirirlər. Onun rəsmləri Hammer muzeyinin kolleksiyalarında Dyuk adına çağdaş İncəsənət Universitetinin Muzeyində, Kaliforniyadakı Fresko Art Muzeyində və s.-də saxlanılır.
Bakıda baxışa çıxarılmış işlərin bir hissəsini rəssam, yeniləmə texnikasını virtuoz səviyyədə bacaran «universal insan» Leonardo da Vinçiyə həsr edib. Rəssam öz yaradıcılığını “sözsüz poeziya” adlandırır. Sərgi Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin və «Arts Council Azerbaijan» Qeyri-Hökumət Təşkilatının (QHT) dəstəyi ilə keçirilir.
Hər şey səyahətdən başladı…
1980-ci ildə Avropaya səyahət edən Şeyn Quffoqq gözlənilmədən öz mistik baxışı ilə onu heyran qoyan Leonardo da Vinçi dühasını və işığı fantastik gerçəkliyi ilə təqdim etməyi bacaran Rembrandt dühasını kəşf edib. Daha sonra onun həyatına Tomas Eliotun modernist poeziyası daxil olub. Bütün bunlar ağıl və ürəyin əsl sintezi, daha sonra isə İnsan və Kainatın əlaqəsinə dair fəlsəfi özünüdərkin sonsuz bədii variasiyasına çevrildi. Və ekspozisiya obrazlı ad aldı - «müşahidə edən həm də müşahidə olunandır» (THE OBSERVER IS THE OBSERVED).
Uzun müddət insanlar sanırdılar ki, «o biri» dünya onlardan ayrıdır, obyektiv Kainat isə insanların başa düşməsi mümkün olmayan qanunlara tabedir. Rəssam bizim çoxumuza xas olan bu baxışı təkzib edir və irəli sürür ki, dünyaların bir-birindən heç bir təcridi yoxdur, onlar bir-biri ilə orqanik qovuşur və sonsuza qədər bir-birlərinə nüfuz edir. Onun fikrincə, fiziki dünyanın əsası heç də fiziki deyil, həmçinin «daxili» və «xarici»ni bölən xətlər, ümumiyyətlə yoxdur.
İnsan həyatının hər bir anı seçim anıdır. İnsan hər zaman burada və indidədir. Onun ruhunun fəaliyyət sahəsi sonsuzdur. Rəssamın yaradıcılığında «Mən»in paradoksal ruh və bədən birliyi; zaman və zamandan kənar tale, həmçinin bunun nəticəsi olaraq, bütün insan həyatı boyu davam edən zaman və əbədiyyət birliyi belə görünür.
Heykəllər
İnsan - Kainat konsepsiyası çərçivəsində Quffoqqun gerçəkliyə metafizik baxışı yalnız rəsmlərdə deyil, həm də Muzey Mərkəzində qoyulmuş heykəllərdə də əks olunub. Rəssam dünyanın sadə qavrayış çərçivəsindən kənara çıxır və «şüur ilə şüursuzluq» arasında yerləşən nöqtəni tapmağa çalışır. Realizm konsepsiyasına uyan gerçəklik dünyası onun üçün darıxdırıcı və narahatdır. «Fırlanan dünyanın tərpənməz nöqtəsi”ndə onun üçün elə gerçəklik cəmləşib ki, bu, Həqiqəti dərk etməyə imkan verə bilər.
Həqiqət isə ondadır ki, zaman mövcud deyil. Yaradıcı dərk anında bu «tərpənməz nöqtə» ilə eyniləşən rəssam ölməzliyinin məğzini anlayır. Sənətşünaslıqda «fəlsəfi abstraksionizm» kimi bir anlayış varmı? Bu müəllifin bədii təcrübələrini də yalnız belə adlandırmaq olar, yaxud «abstraksionizm fəlsəfəsi».
Murano şüşəsi: heykəllər
Şüşədən düzəldilmiş bu əsərlər baxışları maqnit kimi cəlb edən heykəllərdir. Rəngləri və formaları diqqət çəkir, şüuraltına dolaraq estetik həzz duyğusu yaradır. Rəssam özü bu barədə deyir: «Əks fəzanı və ya formanı üçölçülü obyektə çevirmək ideyası “görünməzdən-görünən”in keçidinə uyğundur. Bu şüşə heykəllər həm orqanik, həm də erkək və qadın başlanğıcını əks etdirir. Mən istəyirəm ki, onları dərhal tanısınlar, onlar həm də öz sirlərini qorusunlar».
Rəssamlar, bir qayda olaraq, həmişə öz çağlarının carçılarıdır. Şeyn Quffoqq da istisna deyil. O, ifadəli metafora dilinə keçərək, yaradıcılığı ilə bizləri öz işlərinin metaforik və metafizik fəzasında intellekt payı axtarmağa çağırır.

“THE OBSERVER IS THE OBSERVED”
The exhibition of the popular American abstractionist Shane Guffogg at the National Art Gallery will be open until April. He was born in Los Angeles and received his B.F.A. from Cal Arts. He employs the glazing technique once popular in the 16th century. Glazing is superposition of thin transparent layers on a painting. This technique allows the artist to get deeper colors and shades. Guffogg mainly paints in oil, pastel, gouache, and watercolor. The exhibition features 73 works of the master: paintings and several sculptures. Guffogg is very popular in the US and Europe as the acknowledged representative of the contemporary American abstract painting school. His works are in collections of the Hollywood stars and politicians, the Hammer Museum, Museum of Contemporary Art of the Duke University, Fresco Art Museum in California, and others. Some of his exhibited works in Baku are dedicated to Vitruvian Man by Leonardo da Vinci, who was the master of the glazing technique. Guffogg himself calls his creations ‘wordless poetry’. The exhibition is supported by the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, the US Embassy to Azerbaijan, and Arts Council Azerbaijan.
It all started with the travel...
While traveling in Europe in 1980, Shane Guffogg unexpectedly for himself opened the genius of Leonardo da Vinci, who struck him with his mystical vision, and the genius of Rembrandt, who was able to convey fantastically the light. Later in his life, he has discovered the modernist poetry of Thomas Elliott. All of this became part of his inner world reflected in the production of his mind and soul, and transformed into endless artistic variations on the theme of philosophical rethinking of the relationship of the man and the universe. Later, the exhibition has gained a figurative name The Observer Is the Observed.
For a long time people thought that the world "out there" was a separate substance while the objective universe is subject to its own laws inaccessible to the mortals. Artist refutes this view most of us, says that there is no isolation of the worlds, but is their organic fusion and an endless flow of each other. He feels, the basis of the physical world is not physical, that the line separating "internal" and "external", does not exist. Every moment of life - this is the moment of his choice. Man - is always here and now. A field of activity of his spirit - is boundless. It is seen as a paradoxical unity of the carnal and the spiritual "I" in the artist's work; temporal and timeless destiny, and as a result - the unity of all human life trailing time and eternity.
Sculptures
The metaphysical view of Guffogg on the essence of things in the context of Man-Universe is reflected not only in his paintings but also in sculptures on display in the halls of the National Art Gallery. The artist goes beyond the conventional perception of the world, trying to find the point which lies between the "conscious and the unconscious." He was bored and uncomfortable in the world of reality, which fits into the concept of canonical realism. And for him to "immovable rotating point of the world" is the concentrated essence of things, which can lead to the comprehension of truth. And it is that no time. Identifying this "immovable point" in a moment of creative inspiration, the artist understands the essence of immortality. Is there a definition of art as "a philosophical abstractionism"? This could be called the artistic experiments of this author. Or the "philosophical abstractionism."
The Murano glass sculptures
These magnetically attracting works are made of glass. The colors and shapes of these sculptures hold attention, seizing you subconscious and shining a sense of aesthetic pleasure. That’s what the artist says about them: "The idea of ​​turning a negative medium or a form into a three-dimensional object was based on the invisible-visible. These glass sculptures are both organic and architectural, masculine and feminine. I want them to be instantly recognizable but also retain their mystery."
The artists are recognized as the heralds of their time. Shane Guffogg is no exception. Speaking the expressive language of metaphor, his creativity provoke us to search for the intellectual component in the metaphorical and metaphysical space of his works.