«CARLSBERG» AİLƏSİNİN TAMHÜQUQLU ÜZVÜ
Xırdalan Pivə Zavodu bu yaxınlarda «Carlsberg» ailəsinin tamhüquqlu üzvünə çevrilib. Tanınmış Danimarka pivə istehsalçısının qrupuna isə Xırdalan zavodu hələ 2008-ci ildən Rusiyanın «Baltika» qrupunun vasitəsilə daxildir. Buna görə də o, «Baltika-Baku» adlandırılıb. Amma müəssisənin baş şirkətə daha da inteqrasiya etməsi və beynəlxalq standartları daha dərindən tətbiqi üçün Azərbaycandakı zavodun adının «Baltika-Baku»dan «Carlsberg Azerbaijan»a dəyişdirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Azərbaycan və Danimarka arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün Xırdalan zavodunun önəmini bu yaxında müəssisəyə yüksəksəviyyəli Danimarka rəsmi nümayəndə heyətinin gəlməsi də sübut edir. O cümlədən, Danimarkanın Vergilər naziri Karsten Lauritsen, Danimarkanın Türkiyədəki səfiri Svend Ollinq və Danimarkanın Bakıdakı fəxri konsulu Arnud Qovart Bakıya səfərləri çərçivəsində zavoda baş çəkiblər. Görüş zamanı pivə sahəsində vəziyyət, «Carlsberg»in və ümumilikdə, Danimarka şirkətlərinin Azərbaycanda biznes perspektivləri müzakirə edilib. Qonaqlar pivə istehsalı prosesi ilə tanış olublar, yerli növlərin, o cümlədən işlənib-hazırlanmış, amma həmin vaxta kimi hələ satışa təqdim edilməmiş növlərin də dadına baxıblar.
«Bizim şirkətin «Carlsberg» ailəsinin tamhüquqlü üzvü olduğu bir zamanda, bü cür yüksəksəviyyəli qonaqların səfəri bizim zavod üçün yeni başlanğıcdan xəbər verir. Qlobal şirkətə bu yeni inteqrasiya mərhələsi bizim biznesin Azərbaycanda uzunmüddətli əsasda inkişaf etmək niyyətindən xəbər verir», - deyə «Carlsberg Azerbaijan»ın maliyyə direktoru Tomas Volke Xırdalan zavodunun adının dəyişdirilməsi ilə bağlı bildirib.
Danimarkanın Bakıdakı fəxri konsulu Arnud Qovart qeyd edib ki, «Carlsberg»in Azərbaycan bazarında tutduğu önəmli paya heyran qalıb. Azərbaycan iqtisadiyyatı üçünsə «Carlsberg Azerbaijan» qeyri-neft sektorunun inkişafı və çağdaş dünya standartlarına uyğun məhsul istehsalı baxımından yetərincə önəmli rol oynayır.
Zavodda 200-ə yaxın adam işləyir, daha 400 adam əlaqədar sahələrdə (distribüterlər, agentlər, podratçılar və s.) çalışırlar. Bütünlükdə, «Carlsberg Group»un Xırdalan zavodunun inkişafına sərmayələri 47 mln. manatı keçib ki, bu da 1969-cu ildə tikilmiş müəssisəni keçmiş SSRİ məkanında ən çağdaş pivəbişirmə müəssisələrindən birinə çevirib.
Fevralın sonunda illik 15-20 milyon manat vergi ödənişinin gerçəkləşdirilməsinə və biznesin tam şəffaflığına görə, şirkət Azərbaycan Vergilər Nazirliyinin «vergi tərəfdaşı» statusuna layiq görülüb.
Qeyd etməyə dəyər ki, son illərdə müəssisə «Xırdalan», «Baltika 0», «Baltika 7», «Baltika 9», «Tuborq», «Kuler», «Əfsanə», «Jiqulevskoye firmennoye» kimi porulyar pivə növləri buraxmaqla, məhsulların çeşidini yetərincə genişləndirib. Məhsulunun yüksək keyfiyyətinə görə, «Carlsberg Azerbaijan» Azərbaycan bazarının 75%-ə qədərini nəzarətdə saxlayır. Bu göstərici «Carlsberg» qrupu üçün də yetərincə yüksəkdir.
Bununla belə, bazarda yüksək payı olmasına baxmayaraq, «Carlsberg Azerbaijan» buraxılan məhsulların çeşidini artırmaqdadır və aprel ayından üç yeni məhsul - «Kvas Taras», «Xırdalan Export», həmçinin açıq pivə formatında «Kuler» təqdim edəcək.
Bütünlükdə, dünya pivəbişirmə sənayesi nəhənglərindən birinin Azərbaycanda təmsil olunması ölkədə pivə istehsalının 170 ildən artıq ənənəyə malik iri istehsalçılardan birinin ənənəsinə uyğun yüksək səviyyədə təşkilini göstərir.
Bəllidir ki, «Carlsberg Group» üç regionun - Qərbi Avropa, Şərqi Avropa və Asiyanın onlarca ölkəsində pivəbişirmə müəssisəsinə malikdir, onun məhsulları 150 ölkədə təmsil olunub. Şirkətin portfoliosuna 140-dan artıq pivə brendi daxildir.
İqtisadi göstəricilər həm bütün «Carlsberg» qrupunun, həm də Xırdalandakı müəssisənin gələcək inkişafını müsbət qiymətləndirməyə imkan verir. Şirkətin maliyyə hesabatında göstərilir ki, 2016-cı ilin nəticələrinə görə, «Carlsberg» şirkətlər qrupunun təmiz qazancı 4,486 mlrd. Danimarka kronu (təxminən, $643,6 mln.) olub, bir il qabaq isə qrup 2,926 mlrd. Danimarka kronu ($419,8 mln.) zərər etmişdi. Özü də şirkət mədaxilin 4,8% azalaraq 31,371 mlrd. krona ($4,5 mlrd.) düşməsi fonunda qazanca nail ola bilib.

FULL MEMBER OF THE CARLSBERG FAMILY
The Khirdalan plant has been a member of the famous Danish beer manufacturer since 2008 through the Russian group Baltika. Hence the name of the plant, Baltika-Baku.
However, to further integrate the plant into the group and to unify the corporate style with other group companies, it was decided to rename the company in Azerbaijan from Baltika-Baku to Carlsberg Azerbaijan.
The recent visit of a high-ranking official Danish delegation to the enterprise manifests the significance of the Khirdalan plant in terms of expanding economic cooperation between Azerbaijan and Denmark.
In particular, the Danish Minister of Taxes Karsten Lauritzen, the Ambassador of Denmark to Turkey Svend Olling and the Turkish Consul to Azerbaijan Arnud Govart visited the plant during their visit to Baku. During the visit, they discussed the situation in the beer industry, business prospects of Carlsberg in Azerbaijan and Danish companies in general.
The guests were also introduced the process of beer production, tasted local varieties, including the newly developed one, which is still not sold.
"Further integration into the Carlsberg Group marks a new beginning for the brewery and demonstrates the desire to develop our business in Azerbaijan for the long term," said Thomas Wolke, CFO of Carlsberg Azerbaijan.
The Honorary Consul of Denmark to Baku Arnud Govart noted that he was impressed how Carlsberg managed to occupy a significant market share in Azerbaijan.
Carlsberg Azerbaijan plays a very important role in the Azerbaijani economy in terms of the development of the non-oil sector and state-of-the-art production standards.
The company was awarded the status of the "tax partner" of the Ministry of Taxes of Azerbaijan for the payment of ₼15-20 million in annual tax payments and full transparency in business operations.
The plant employs about 200 people, another 400 are employed in related fields (distributors, agents, contractors, etc.).
In general, total investments in the development of the Khirdalan plant amounted to more than ₼47 million, which transformed the company built in 1969 into one of the most modern breweries in the former USSR.
It is noteworthy that in recent years the company has significantly expanded the range of products including the following popular brands of beer: Khirdalan, Baltika 0, Baltika 7, Baltika 9, Tuborg, Cooler, Afsana , Zhigulevsky. Thanks to the production of high-quality products, Carlsberg Azerbaijan controls about 75% of the market in Azerbaijan. This is a very high indicator for the Carlsberg group as well.
Meanwhile, despite such a high market share, Carlsberg Azerbaijan expands its list of products and will present three new products starting from April: Kvas Taras, Xırdalan Export, and Cooler in draft beer format.
In general, the rebranding of the Khirdalan plant shows a high level of organization of beer production in Azerbaijan, which corresponds to the traditions of one of the world's largest producers with more than a century and a half tradition. As known, Carlsberg Group owns breweries in dozens of countries in three major regions - Western Europe, Eastern Europe and Asia. Its products are represented in 150 countries. The company's portfolio includes more than 140 brands of beer.
Economic indicators allow us to evaluate positively the future development of both the entire Carlsberg Group and the Khirdalan plant. By the end of 2016, the net profit of the Carlsberg Group of companies reached 4.446 billion Danish kroner (about $643.6 million) against a loss of 2.926 billion DKK ($419.8 million) in 2015, according to the group's financial statements. In addition, the company managed to achieve profits amidst a decrease in revenues by 4.8% to 31.371 billion Kroner ($4.5 billion).