«CARLSBERG» AİLƏSİNİN TAMHÜQUQLU ÜZVÜ
Xırdalan Pivə Zavodu bu yaxınlarda «Carlsberg» ailəsinin tamhüquqlu üzvünə çevrilib. Tanınmış Danimarka pivə istehsalçısının qrupuna isə Xırdalan zavodu hələ 2008-ci ildən Rusiyanın «Baltika» qrupunun vasitəsilə daxildir. Buna görə də o, «Baltika-Baku» adlandırılıb. Amma müəssisənin baş şirkətə daha da inteqrasiya etməsi və beynəlxalq standartları daha dərindən tətbiqi üçün Azərbaycandakı zavodun adının «Baltika-Baku»dan «Carlsberg Azerbaijan»a dəyişdirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Azərbaycan və Danimarka arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün Xırdalan zavodunun önəmini bu yaxında müəssisəyə yüksəksəviyyəli Danimarka rəsmi nümayəndə heyətinin gəlməsi də sübut edir. O cümlədən, Danimarkanın Vergilər naziri Karsten Lauritsen, Danimarkanın Türkiyədəki səfiri Svend Ollinq və Danimarkanın Bakıdakı fəxri konsulu Arnud Qovart Bakıya səfərləri çərçivəsində zavoda baş çəkiblər. Görüş zamanı pivə sahəsində vəziyyət, «Carlsberg»in və ümumilikdə, Danimarka şirkətlərinin Azərbaycanda biznes perspektivləri müzakirə edilib. Qonaqlar pivə istehsalı prosesi ilə tanış olublar, yerli növlərin, o cümlədən işlənib-hazırlanmış, amma həmin vaxta kimi hələ satışa təqdim edilməmiş növlərin də dadına baxıblar.
«Bizim şirkətin «Carlsberg» ailəsinin tamhüquqlü üzvü olduğu bir zamanda, bü cür yüksəksəviyyəli qonaqların səfəri bizim zavod üçün yeni başlanğıcdan xəbər verir. Qlobal şirkətə bu yeni inteqrasiya mərhələsi bizim biznesin Azərbaycanda uzunmüddətli əsasda inkişaf etmək niyyətindən xəbər verir», - deyə «Carlsberg Azerbaijan»ın maliyyə direktoru Tomas Volke Xırdalan zavodunun adının dəyişdirilməsi ilə bağlı bildirib.
Danimarkanın Bakıdakı fəxri konsulu Arnud Qovart qeyd edib ki, «Carlsberg»in Azərbaycan bazarında tutduğu önəmli paya heyran qalıb. Azərbaycan iqtisadiyyatı üçünsə «Carlsberg Azerbaijan» qeyri-neft sektorunun inkişafı və çağdaş dünya standartlarına uyğun məhsul istehsalı baxımından yetərincə önəmli rol oynayır.
Zavodda 200-ə yaxın adam işləyir, daha 400 adam əlaqədar sahələrdə (distribüterlər, agentlər, podratçılar və s.) çalışırlar. Bütünlükdə, «Carlsberg Group»un Xırdalan zavodunun inkişafına sərmayələri 47 mln. manatı keçib ki, bu da 1969-cu ildə tikilmiş müəssisəni keçmiş SSRİ məkanında ən çağdaş pivəbişirmə müəssisələrindən birinə çevirib.
Fevralın sonunda illik 15-20 milyon manat vergi ödənişinin gerçəkləşdirilməsinə və biznesin tam şəffaflığına görə, şirkət Azərbaycan Vergilər Nazirliyinin «vergi tərəfdaşı» statusuna layiq görülüb.
Qeyd etməyə dəyər ki, son illərdə müəssisə «Xırdalan», «Baltika 0», «Baltika 7», «Baltika 9», «Tuborq», «Kuler», «Əfsanə», «Jiqulevskoye firmennoye» kimi porulyar pivə növləri buraxmaqla, məhsulların çeşidini yetərincə genişləndirib. Məhsulunun yüksək keyfiyyətinə görə, «Carlsberg Azerbaijan» Azərbaycan bazarının 75%-ə qədərini nəzarətdə saxlayır. Bu göstərici «Carlsberg» qrupu üçün də yetərincə yüksəkdir.
Bununla belə, bazarda yüksək payı olmasına baxmayaraq, «Carlsberg Azerbaijan» buraxılan məhsulların çeşidini artırmaqdadır və aprel ayından üç yeni məhsul - «Kvas Taras», «Xırdalan Export», həmçinin açıq pivə formatında «Kuler» təqdim edəcək.
Bütünlükdə, dünya pivəbişirmə sənayesi nəhənglərindən birinin Azərbaycanda təmsil olunması ölkədə pivə istehsalının 170 ildən artıq ənənəyə malik iri istehsalçılardan birinin ənənəsinə uyğun yüksək səviyyədə təşkilini göstərir.
Bəllidir ki, «Carlsberg Group» üç regionun - Qərbi Avropa, Şərqi Avropa və Asiyanın onlarca ölkəsində pivəbişirmə müəssisəsinə malikdir, onun məhsulları 150 ölkədə təmsil olunub. Şirkətin portfoliosuna 140-dan artıq pivə brendi daxildir.
İqtisadi göstəricilər həm bütün «Carlsberg» qrupunun, həm də Xırdalandakı müəssisənin gələcək inkişafını müsbət qiymətləndirməyə imkan verir. Şirkətin maliyyə hesabatında göstərilir ki, 2016-cı ilin nəticələrinə görə, «Carlsberg» şirkətlər qrupunun təmiz qazancı 4,486 mlrd. Danimarka kronu (təxminən, $643,6 mln.) olub, bir il qabaq isə qrup 2,926 mlrd. Danimarka kronu ($419,8 mln.) zərər etmişdi. Özü də şirkət mədaxilin 4,8% azalaraq 31,371 mlrd. krona ($4,5 mlrd.) düşməsi fonunda qazanca nail ola bilib.

ПОЛНОЦЕННЫЙ ЧЛЕН СЕМЬИ CARLSBERG
В группу известного датского производителя пива Хырдаланский завод входит еще с 2008 года через российскую группу "Балтика", в связи с чем он и был назван "Балтика-Баку".
Но для дальнейшей интеграции предприятия в головную компанию и более глубокого внедрения международных стандартов было принято решение о переименовании завода в Азербайджане из "Балтика-Баку" в Carlsberg Azerbaijan.
О важности Хырдаланского завода для расширения экономического сотрудничества Азербайджана и Дании свидетельствует недавний визит высокопоставленной официальной датской делегации на предприятие.
В частности, в рамках визита в Баку завод посетили министр по налогам Дании Карстен Лауритцен, посол Дании в Турции Свенд Оллинг и почетный консул Дании в Азербайджане Арнуд Говарт.
В ходе визита были обсуждены ситуация в пивной отрасли, перспективы бизнеса Carlsberg в Азербайджане и датских компаний в целом.
Гости также ознакомились с процессом производства пива, попробовали местные сорта, в том числе и недавно разработанный, который на тот момент еще не был представлен в продаже.
"Визит столь высокопоставленных гостей именно в этот период, когда наша компания стала полноценным членом группы Carlsberg, знаменует собой новый старт для нашего завода. Этот новый этап интеграции в глобальную компанию демонстрирует стремление развивать наш бизнес в Азербайджане на долгосрочной основе", - сказал финансовый директор Carlsberg Azerbaijan Томас Вольке в связи переименованием Хырдыланского завода.
Почетный консул Дании в Баку Арнуд Говарт отметил, что впечатлен тем, какую значительную долю рынка в Азербайджане удалось занять Carlsberg.
Для экономики Азербайджана Carlsberg Azerbaijan играет весьма важную роль в контексте развития ненефтяного сектора и производства продукции по современным мировым стандартам.
На заводе работают около 200 человек, еще 400 заняты в смежных сферах (дистрибьюторы, агенты, подрядчики и т.д.). В целом общие инвестиции Carlsberg Group в развитие Хырдаланского завода составили более 47 млн. манатов, что превратило предприятие, построенное еще в 1969 году, в одно из современнейших пивоварен на пространстве бывшего СССР.
В конце февраля за уплату ежегодных налоговых платежей в размере 15-20 млн. манатов и благодаря полной прозрачности бизнеса компания была повторно удостоена статуса "налогового партнера" Министерства налогов Азербайджана.
Следует отметить, что за последние годы предприятие значительно расширило ассортимент продукции, выпуская такие популярные сорта пива, как "Хырдалан", "Балтика 0", "Балтика 7", "Балтика 9", "Туборг", "Кулер", "Афсана", "Жигулевское фирменное". Благодаря высокому качеству продукции Carlsberg Azerbai-jan контролирует порядка 75% рынка в Азербайджане. Этот показатель является весьма высоким также и для группы Carlsberg.
При этом, несмотря на столь высокую долю присутствия на рынке, Carlsberg Azerbaijan расширяет перечень выпускаемой продукции и с апреля представит три новых продукта - "Квас Тарас", "Xыrdalan Export", а также "Кулер" в формате разливного пива.
В целом присутствие в Азербайджане одного из мировых гигантов пивоваренной индустрии показывает высокий уровень организации производства пива в Азербайджане, соответствующий традициям одного из крупнейших производителей с более чем 170-летней традицией. Как известно, Carlsberg Group владеет пивоварнями в десятках стран в трех крупных регионах - Западной Европе, Восточной Европе и Азии, ее продукция представлена в 150 странах. Портфолио компании насчитывает более 140 брендов пива.
Экономические показатели позволяют позитивно оценивать будущее развитие как всей группы Carlsberg, так и предприятия в Хырдалане. По итогам 2016 года чистая прибыль группы компаний Carlsberg достигла 4,486 млрд. датских крон (около $643,6 млн.) против убытка в 2,926 млрд. датских крон ($419,8 млн.) годом ранее, следует из финансовой отчетности компании. При этом прибыли компания смогла добиться на фоне снижения выручки на 4,8% - до 31,371 млрд. крон ($4,5 млрд.).