Son zamanlar avrointeqrasiyanın mümkün inkişaf yollarının müzakirəsi Aİ üçün ölüm-qalım məsələsinə çevrilib
Martın 25-də 60 yaşı tamam olacaq Avropa İttifaqı (Aİ) tarixinin heç də ən yaxşı dönəmini yaşamır. Söhbət heç Böyük Britaniyanın onun sıralarını tərk etməsindən də getmir. Hərçənd, Britaniyanın ümum-Avropa bazarının möhkəmlənməsinə töhfəsini qiymətləndirməmək olmaz. Söhbət son zamalar bu birlikdə yer alan 27 dövlətin bir-birinə qarşı saysız-hesabsız tələblər irəli sürməsindən gedir. Uzun müddətdir, problemlər ya qismən çözülür, ya da ümumiyyətlə, ciddiyə alınmır. Nəticədə, onlar nəinki azalır, əksinə, getdikcə artır. Sonda bu, ittifaqı geridönüşü olmayan parçalanmaya apara bilər.
Avropada çoxları düşünür ki, problem Aİ-nin öz gücünü düz hesablamadan qapılarını Şərqi Avropa ölkələrinin üzünə açması ilə başlayıb. Qeyd edək ki, 2004-2013-cü illər ərzində Aİ-yə 13 şərq qonşusu qoşulub. Təcrübə göstərib ki, yeni ölkələrin ittifaqa qoşulması prosesi son dərəcə sürətlə getdiyindən, ümumi bazar onu «həzm edə» bilmir.
«Gənc avropalılar»ın (postsovet bloku ölkələrini belə adlandırırlar) iqtisadi inkişaf səviyyəsinə görə xeyli geridə qalmaları az deyilmiş kimi (onlarda əhalinin adambaşına düşən gəlir Aİ-nin 15 ölkəsinin orta göstəricisinin yalnız 40%-ni təşkil edir), onların Qərbi Avropanın sosial-iqtisadi modeli ilə tanış olmadıqları da üzə çıxıb. Bu, inteqrasiya prosesini daha da çətinləşdirib.
2017-ci ilədək Aİ-nin müxtəlif fondlarından ayrılan dotasiyalar Baltikyanı ölkələrin ÜDM-nin, təxminən, 20%-ni təşkil edib. Eyni göstəricini digər «gənclər» haqqında da demək olar. «Die Welt»in məlumatına görə, Polşa Aİ-yə ödədiyindən 9,4 milyard avro çox vəsait alıb. Çexiyada bu fərq 5,7, Rumıniyada 5,2, Macarıstanda isə 4,6 milyard avrodur.
Lakin Aİ artıq Şərqi Avropa ölkələrinə yardımı azaltmağa başlayıb. Halbuki, onlara dəstək proqramı 2020-ci ilədək nəzərdə tutulur. İlkin hesablamalara görə, 2017-ci ildə dotasiyalar 24% azalacaq.
Nəzərə alsaq ki, getdikcə yeni xərclər yaranır (qaçqınların məskunlaşdırılması və təhlükəsizliyin təmini, iqtisadi artımın stimullaşdırılması və işsizliklə mübarizə), Böyük Britaniyanın gedişi ilə ümum-Avropa büdcəsi 10% azalır, büdcədə, təxminən, 14 milyard avro kəsr yaranır, başqa cür ola da bilməz. Yeri gəlmişkən, Aİ-nin digər əsas maliyyə «donor”ları Almaniya (ilə 17 milyard avro) ilə Fransadır (6,1 milyard avro). Doğrudur, bu ölkələrin xərclərinin bir hissəsi müxtəlif güzəştlər hesabına geri qayıdır. Böyük Britaniya üçün bu rəqəm 5-7 milyard avro idi.
Beləliklə, Aİ-nin 2017-ci il büdcəsinin xərclər hissəsi ötən illə müqayisədə 7%, yəni, 133,8 milyard avro azalıb.
Başqa variant yoxdur. Yeni vergilərin tətbiqi planı isə - məsələn, hər ölkənin ƏDV-dən 1-2% tutulması və ya benzin vergisi (bütün Aİ ərazisində yanacağın qiymətinin eyni olmasını nəzərdə tutan bəyannaməyə əsasən) - vəziyyəti o qədər də düzəltməyəcək.
Avroskeptiklər hücumdadır
Böyük Britaniyanın maliyyə öhdəliklərinin digər donor ölkələr arasında bölüşdürülməsi isə arzuolunan deyil. Çünki bu, «Almaniya üçün alternativ», Fransa Milli Cəbhəsi, İtaliyanın «Beş ulduz» hərəkatı, Hollandiyanın «Azadlıq” partiyası və s. kimi avroskeptik partiyalarının populyarlığını daha da artıracaq.
Amma Aİ asanlıqla təslim olmaq istəmir və Böyük Britaniyanın «dərsini vermək» fikrindədir. Londona təqdim olunan 60 milyard avroluq «hesab» da bununla bağlıdır. Avrokomissarların fikrincə, bu məbləğ Birləşmiş Krallığın vahid Avropa qarşısındakı bütün büdcə öhdəliklərini ödəməlidir. Buraya Londonun əvvəllər təsdiqlədiyi, Britaniyanın infrastrukturunda istifadə edilməklə reallaşdırılmış ümum-Avropa layihəsinə xərclər aid deyil.
Böyük ehtimalla, bu tələblərin perspektivi yoxdur. Amma bu, yalnız Böyük Britaniyanın etirazları ilə bağlı deyil. Məsələ ondadır ki, Aİ-ni tərk etdiyi üçün ölkələrin bu yolla cəzalandırılmasına edilən cəhdlər, ümumiyyətlə, suveren dövlətlərin könüllü birliyi prinsipinə ziddir.
Belə çıxır ki, avroskeptiklərin populyarlığı gündən-günə artır. Üstəlik, söhbət yalnız Aİ-nin donoru olan ölkələrin deyil, həm də dotasiyalaşdırılan ölkələrin narazı sakinlərindən gedir. Onların arasında qarşılıqlı ittihamlar ildən-ilə artır. Qərbi Avropa ölkələri, faktiki olaraq, «yenilər»i dolandırdıqları üçün hiddətlənir; məsələn, 2015-ci ildə Aİ büdcəsinə ən çox maliyyəni Niderland sakinləri ödəyib - adambaşına 331 avro. Sonrakı yerləri isveçlilər (262 avro), britaniyalılar (215 avro) və almanlar (211 avro) tutur.
Şərqi Avropa ölkələrindən ucuz işçi qüvvəsinin axını da narazılıq yaradır.
«Yenilər»in narazılıqları da az deyil; məsələn, onların fikrincə, məhz Aİ-nin dotasiya siyasəti, Qərb kapitalının, ticarətinin və xidmətlərinin ekspansiyası sosialist düzəninin caynağından xilas olmuş ölkələrin müstəqil iqtisadi inkişaf yoluna qədəm qoymasına mane olub. Bundan başqa, Şərqi Avropa ölkələri öz «havadar”larını onlarla metropoliyanın müstəmləkəsi ilə davrandığı kimi davranmaqda da günahlandırır.
Yeni Avropa ölkələrinə tədarük olunan ərzaq və sənaye malları ilə bağlı qızışmaqda olan qalmaqal isə sanki odun üzərinə yağ töküb. Məlum olub ki, bu məhsulların əksəriyyəti keyfiyyətinə görə qitənin inkişaf etmiş ölkələrində satılan anoloqlarından geri qalır. Macarıstan, Slovakiya, Polşa və Çexiya kimi ölkələrdə aparılmış ekspertizalar bunu təsdiqləyib. Sən demə, bu ölkələrin liderləri artıq bir neçə ildir, Avropa Komissiyasına müraciət edərək, keyfiyyət məsələsində ikili standartlara son qoyulmasını tələb edirmiş.
Dəyişikliklər gözləntisində...
Göründüyü kimi, ümum-Avropa evində əhval heç də yaxşı deyil. Məhz bu səbəbdən, Aİ son illərin sınaqlarına vahib cəbhə kimi sinə gərə bilmir. 2008-2009-cu illərin, daha sonra isə 2014-cü ilin iqtisadi böhranları onu xeyli zəiflədib. İndi, onun terror təhlükəsindən qorunma, kütləvi qaçqın axını, Rusiya ilə qarşıdurma, «Brexit», yeni administrasiyanın gəlişi ilə ABŞ-ın xarici siyasət vektorlarının dəyişməsi və s. kimi məsələlərin həllinə hazır olmadığı üzə çıxıb.
Avropa ötən ilin yayından qaçılmaz dəyişiklikləri gözləməkdədir. Artıq hər şeyin bu cür davam edə bilməyəcəyi hər kəsə məlumdur. Böyük Britaniyanın Aİ-ni tərk etməsi isə bu prosesdə sanki detonator rolu oynayıb.
Daha sonra İtaliyada keçirilən referendumda hakimiyyətin milli hökumətin əlində cəmləşməsi və Aİ ilə sıx əməkdaşlıq tərəfdarı olan Baş nazir Matteo Rensinin tərəfdarları məğlub olub. Böyük Britaniyanın gedişindən sonra, Brüssellə-Polşanın hakim partiyası və partiyanın lideri Yaroslav Kaçinski arasında münasibətlər də pisləşib. Və əlbəttə ki, ABŞ-da keçirilən prezident seçkisində Donald Trampın qalib gəlməsi Avropa liderlərini əməlli-başlı təşvişə salıb.
Avropada inteqrasiyanın mümkün inkişaf yollarının müzakirəsi əvvəllər də müxtəlif formatlarda keçirilən sammitlərin gündəliyində durub. Son zamanlar isə bu, Aİ üçün ölüm-qalım məsələsinə çevrilib. Odur ki, Avropa Komissiyasının prezidenti Jan-Klod Yunkerin Avropa Parlamentində martın 1-də ortaya qoyduğu «Ağ kitab» heç kəs üçün gözlənilməz olmayıb. Söhbət Aİ-nin 2025-ci ilədək 5 mümkün inkişaf yolunun yer aldığı sənəddən gedir.
Sənəddə həyəcan və bədbin rənglər çoxdur. Jan-Klod Yunker bunu, artıq «yumşaq güc»ün kifayət etməməsi ilə əsaslandırır. O hesab edir ki, indi «gücün qaydalardan üstün ola biləcəyi» dönəmdir. Yunkerin fikrincə, indi, Avropa “özünün ayrı-ayrı hissəsinin kollektiv ağırlığı ilə» fəaliyyətə keçməlidir.
Beş ssenari
Birinci ssenari «əvvəlki kursun davamı”nı nəzərdə tutur - Aİ-də qalan 27 ölkə əvvəlkitək islahatlarla, iş yerləri probleminin həlli ilə, iqtisadi inkişaf və investisiyalarla məşğul olacaq. Eyni zamanda, Yunkerin də dediyi kimi, miqrasiya böhranının təcrübəsi göstərir ki, «ciddi fikir ayrılıqları yaranacağı təqdirdə, birlik yenidən pozula bilər».
İkinci ssenari Aİ-nin əsas səylərini ümumdaxili bazarın inkişafına yönəltməsidir. Bu zaman paralel olaraq, siyasi inteqrasiya prosesləri dayandırılmalıdır. «Amma birgə ticarət resursları məhduddur», - deyə Avropa Komissiyasının rəhbəri bildirib. Onun fikrincə, bu, «bütün səviyyələrdə gözləntilərlə nəticələr arasında uçuruma səbəb olacaq».
Üçüncü ssenari «çox istəyən çox işləməlidir» prinsipi ilə hərəkət edəcək «müxtəlif sürətli Avropa»nı nəzərdə tutur. Bu halda, inteqrasiya prosesləri Aİ daxilində bunu istəyən ölkələr arasında gedəcək, iştirak etmək istəməyənlər isə seçimlərində sərbəstdirlər. Bu yerdə Yunker bir xəbərdarlıq da edir: Aİ daha qeyri-şəffaf və çətin struktura çevrilə bilər.
Dördüncü ssenari - Aİ-nin səyləri «az olsun, effektiv olsun» prinsipi ilə bir neçə istiqamətə yönəltməsini nəzərdə tutur. Bu halda texnoloji innovasiyalar, təhlükəsizlik, miqrasiya, sərhədlərin müdafiəsi və müdafiə prioritet istiqamətlər olacaq. Regionların dəstəklənməsi, əmək bazarı, tibb və sosial siyasət isə dövlətin kompetensiyasına qaytarılacaq. Avropa Komissiyasında hesab edirlər ki, bu ssenari ilə bir sıra istiqamətlərdə ciddi irəliləyişə nail olmaq mümkündür.
Nəhayət, beşinci ssenaridə söhbət Aİ ölkələrinin «səlahiyyətləri, resursları və qərarlara görə məsuliyyəti bölüşməsindən» gedir. Yəni, üzv ölkələr birgə fəallığı artırmalıdır. Bu zaman əsas istiqamət «avrozona ölkələri üçün yaxşı olan hər kəs üçün yaxşıdır» şüarı ilə avrozonanın gücləndirilməsidir.
«Bu, ictimaiyyətin Aİ-nin legitimliyinə şübhə ilə yanaşan, onun milli hökumətlərdən həddindən çox səlahiyyət qopardığını düşünən hissəsinin əhvalını korlayacaq», - deyə Yunker bildirib.
Qızğın mübahisələr
«Ağ kitab» peyda olar-olmaz, iki və daha çox sürət ideyası ətrafında qızğın mübahisələr başlay            ıb.
Ümumiyyətlə, bu barədə ilk dəfə hələ 2009-cu ilin iqtisadi böhranı zamanı danışılmışdı. O zaman bu, bəzi analitiklərin cəsarətsiz xəbərdarlığı idisə, indi, az qala, Aİ-ni dağılmaqdan xilas etməyin yolu kimi təqdim olunur;
məsələn, Fransa, Almaniya, Lüksemburq və İtaliya parlamentlərinin aşağı palatalarının spikerləri açıq məktubla çıxış ediblər. İtaliyanın «La Stampa» qəzetində dərc olunmuş məktubda deyilir: «Məhz indi, daha sıx siyasi inteqrasiyaya keçməyin, böyük səlahiyyətlərə malik federativ ittifaq dövlətinin yaradılmasının vaxtıdır… Avropa ideallarına inananlar Aİ-nin çarəsizcəsinə süquta yuvarlandığını müşahidə etməməli, əksinə, onu dirçəltmək imkanı qazanmalıdır. Aİ-nin ona (Avropa federasiyasına) dərhal qoşulmaq istəməyən digər üzvlərinə isə bunu sonradan etmək imkanı yaradılmalıdır».
«Digər üzvlər» dedikdə, ilk növbədə, Aİ-nin dotasiyaları hesabına yaşayan Şərqi Avropa ölkələri, həmçinin avrozonaya və Şengen zonasına qoşulmamış (müvafiq olaraq 9 və 5 ölkə) nəzərdə tutulur.
«Ağ kitab»ın müəllifləri hesab edir ki, Aİ daxilində daha çox inteqrasiya etmiş 15 və daha az inteqrasiya etmiş 12 dövlətdən ibarət qruplar yaratmaq olar.
Lakin bu koalisiyaya seçim meyarları, hələ ki, aydın deyil. İqtisadi nailiyyətlərə əsaslansaq, məsələn, Aİ-nin ən nəhəng iqtisadiyyatlarından, ittifaqın 6 yaradısından biri olan İtaliyanın dövlət borcu ÜDM-in 132%-nə bərabərdir. Yunanıstanın dövlət borcu daha çoxdur. Ən az borc isə Estoniya, Lüksemburq və Bolqarıstandadır - 30%-dən az. Latviya ilə Polşanın borcu da Aİ-nin liderləri olan Almaniya ilə Fransanın borcundan daha azdır. Demək, meyar kimi, iqtisadi yox, siyasi məqsədəuyğunluq götürüləcək.
Belçikanın Baş naziri Şarl Mişelin sözlərinə görə, avrozona çərçivəsində inkişaf və istahatların mühərrikinə çevriləcək «əsas nüvə”nin yaradılması vacibdir. O, bildirib ki, söhbət «köhnə Avropa»nın inkişaf etmiş dövlətlərindən gedir.
Yollar Romaya aparır
«Ağ kitab»ı oxuyan hər kəs haqlı olaraq bir sual verir: «Quo vadis?» («Hara belə?»). Bununla, əfsanəyə görə, apostol Pyotrla Xristos arasındakı dialoqla paralel aparılır. Pyotrun «Quo vadis, Domine?» (“İlahi, hara belə?”) sualına Xrostos belə cavab verib: “Eo Romam iterum crucifigi” (“Çarmıxa çəkilmək üçün Romaya gedirəm”).
Romada Domine-Kvo-Vadis kilsəsi var. Əfsanəyə görə, həmin kilsə bu söhbətin baş tutduğu yerdə yerləşir. Martın 25-də Aİ-nin 27 üzvünün liderləri elə həmin Romada, həmin kilsənin yaxınlığında Avropa İttifaqının yaradılmasının əsasını qoymuş Roma müqaviləsinin 60 illiyini qeyd edəcək. İttifaq tarixində ilk dəfə olaraq genişlənmək əvəzinə, kiçilir.

Discussions on possible perspectives of European integration has recently turned to be a matter of life or death for the EU
The European Union will turn sixty on March 25. It is going through rather unfortunate times. It's not about the leave of the UK, which significantly contributes to the strengthening of the pan-European market but the remaining 27 countries have many claims to each other. The problems have been solved half-heartedly or ignored at all. As a result, they continue piling up like an avalanche, and may eventually cause irreparable damage to the whole community.
Many in Europe believe that the problems began when the EU has overestimated its strength by opening its gates instantly to a large number of Eastern European neighbors (13 countries in total) during 2004-2013. As it turned out, the adoption process went much faster than the general market could “digest”.
Not only did the “Young Europeans” (the so-called countries of the post-Soviet bloc) have fallen behind economic development rates (with the average per capita income equal to only 40% of the average of the 15 EU countries), but they were not yet familiar with social economic model of the Western Europe. This further complicated the integration process.
Until 2017, subsidies from various EU funds accounted for almost 20% of GDP of the Baltic states and about the same number of other “newcomers”. According to Die Welt, Poland received €9.4 billion, Czech Republic €5.7 billion, Romania €5.2 billion, and Hungary €4.6 billion more than they paid to the EU budget. But the European Union has already begun reducing aid to Eastern European countries although the program of structural support should last until 2020. According to preliminary estimates, subsidies will decrease in 2017 by 24%.
Eventually, with new expenditures such as refugee accommodation and security programs, stimulation of economic growth and unemployment reduction, including the withdrawal of the UK, the pan-European treasury will shrink by 10%, or about €14 billion. Incidentally, the main financial donors of the EU are Germany (€17 billion per year) and France (€6.1 billion per year). In fact, some of this amount returns at the expense of various benefits, which in case of the Great Britain was about €5-7 billion. That's why the EU expenditures in 2017 are reduced by 7% compared to the past periods - up to €133.8 billion.
There are no other options. Plans for the introduction of new taxes will not save the situation significantly, including 1-2% cut of the VAT in each country, as well as the gasoline tax (according to the declaration, to equalize fuel prices throughout the EU).
The Eurosceptics attack
Redistribution of Britain's financial obligations to other donor countries is not desirable, as it will lead to even greater growth in the popularity of Eurosceptic parties such as the Alternative for Germany, the French National Front, the Italian Five Stars Movement, the Dutch Party of Freedom and many others.
But the EU does not want to give up easily intending to teach Britain a lesson. For example, the recent invoice issued to the UK indicates €60 billion. The European Commissioners believe that this amount should cover all budgetary obligations of the UK. It also includes spending on previously approved European projects implemented using the British infrastructure.
These requirements are unlikely to get a green light. The reason is not only the retaliatory claims from the UK. In fact, any attempts to “punish” member-states for withdrawal from the EU undermine the Union’s ideological foundations as a voluntary union of sovereign states.
Therefore, it turns out that the popularity of Eurosceptics is growing daily. And this is not only about dissatisfied residents of the donor countries but also the subsidized member-states. Mutual accusations grow from year to year. The countries of Western Europe are outraged by the fact that they actually sustain the “newcomers”. In 2015, the Netherlands was the biggest donor of the EU with €331 per capita followed by Sweden (€262), the Great Britain (€215), and Germany (€211). The discontent is caused also by the flow of cheap labour from the countries of Eastern Europe.
The “newcomers” also have many complaints. They believe it was the EU's subsidized policy and the expansion of Western capital, goods and services that led them to escape the tenacious paws of the socialist system unable to fully embark on the path of independent economic development. Moreover, the countries of Eastern Europe blame their benefactors for treating them as a metropolis with colonies.
The ever growing scandal associated with food and industrial goods supplied to the countries of New Europe has fueled the flames. It turned out that many of these goods are inferior to those sold in the developed countries of the continent as far as their quality is concerned. This is confirmed by inspections conducted in countries such as Hungary, Slovakia, Poland, and the Czech Republic. It turns out that the leaders of these countries have been applying to the European Commission in vain for many years requesting the elimination of double standards of quality.
Pending changes
It is obvious that the European community is far from being in a complacent mood. Therefore, the EU could not resist the trials of recent years failing to demonstrate a united power. It has badly suffered the economic crises of 2008-2009 and 2014 unable to address issues such as the protection against terrorism, massive influx of refugees, confrontation with Russia, Brexit, change in vectors of the US foreign policy under the new administration, etc.
Since last summer, Europe is waiting for inevitable changes. It is already clear to everyone that this cannot continue “as usual”. The UK’s decision to leave the Union had a detonating effect on these processes. Then came the failure of Italian referendum supposed to support the concentration of power under the umbrella of the national government and close cooperation of Prime Minister Matteo Renzi with the EU. With the departure of Britain, Brussels' relations with the ruling party of Poland and its leader Jaroslaw Kaczynski became even more complicated. And, of course, the victory of Donald Trump in the presidential elections has strongly alarmed the European leaders.
Discussions on possible perspectives of European integration has been one of the main issue on the agenda of various summits but recently it has been perceived as a matter of life or death for the European Union. Therefore, the presentation of the so-called White Paper by the EC President Jean-Claude Juncker on March 1 in the European Parliament, outlining five possible scenarios for the development of the EU by 2025, was not surprising.
The document contains many pathetic and gloomy colors. Mr. Juncker explains this by saying that “soft power” is no longer sufficient at a time when “strength can prevail over rules.” Europe, he believes, should “act with the collective weight of its individual parts.”
Five scenarios
According to the first scenario, the EU “continues with the previous course”, i.e. the remaining 27 countries of the union continue to focus on reforms, unemployment, economic growth and investments. At the same time, the experience with the migration crisis shows that “in case of serious disagreements, unity can be broken again.”
The second scenario is based on focusing the EU’s main efforts on the development of common domestic market while stopping integratory political processes. Meanwhile, “resources for joint trade are limited,” warns the head of the European Commission, which will lead to “a widening gap between expectations and results at all levels.”
The third scenario envisages “Europe at different speeds”, which is based on the principle of “do more to get more”. Integration processes will develop in a group of countries within the EU, and countries that do not want to participate in them will be left on their own. The EU can become an even more opaque and complex structure, warns Junker.
Under the fourth scenario, the EU will concentrate the efforts in several areas led by the principle of “less but more effective.” Technological innovation, security, migration, border protection and defense will remain priority areas, while regional support, the labor market, medicine and social policy will be managed by member-states individually. The European Commission believes that this will result in significant progress in a number of areas.
And, finally, the fifth scenario is based on the premise that the EU countries “will share powers, resources and responsibility for solutions”. That is, the member-states will increase joint activity. The main focus will be the strengthening of the Eurozone under the slogan “what is good for Eurozone countries is good for everyone.” Accordingly, the jurisdiction and powers of the EU will be expanded. “This will spoil the mood of that part of the society that doubts the legitimacy of the EU and believes that it takes too much power from national governments,” warns Juncker.
Hot debates
Immediately after the release of the White Paper, the most heated debate erupted around the idea of ​​two or more speeds.
In fact, the first talks started back during the economic crisis of 2009. At that time, these were limited to timid assumptions of some analysts, and now it is being presented almost as a way of saving the EU from collapse.
For example, the speakers of the lower chambers of the parliaments of France, Germany, Luxembourg and Italy issued an open letter published in the Italian newspaper La Stampa, which reads as follows: “Now is the moment to move towards closer political integration: Federal Union of States with large skills... Those who believe in the European ideal is to be able to revive rather helplessly to its slow decline. And other EU member-states who do not want to join immediately in that closer integration (the European Federation) should be able to do it later.”
The “other states” refer primarily to the countries of Eastern Europe, those who continue receiving the EU grants, as well as those who have not joined the Eurozone (nine states of the Union) and the Schengen zone (five EU countries).
As suggested by the authors of the White Paper, it is possible to create within the EU groups of 15 more and 12 less integrated countries.
However, the selection criteria in the coalition are not yet clear. As far as the economic achievements are concerned, then Italy, which is one of the largest economies of the EU and one of the six “founding fathers” of the Union, has a national debt equal to 132% of GDP. Only Greece has a higher debt. The lowest debts are in Estonia, Luxembourg and Bulgaria - less than 30%, Latvia and Poland have a lower debt than the leaders of the European Union - Germany and France. This means that the criterion will not be the economy but political expediency.
According to the Belgian Prime Minister, Charles Michel, it is necessary to form a “solid core” within the Eurozone, which would become a driver of growth and reforms with a focus on the developed states of the Old Europe.
The road leads to Rome
Everyone who is familiar with the White Paper ask the only question: “Quo vadis?” (Where are you going?). This is a meaningful analogy with the famous historical dialogue between the apostle Peter and Jesus Christ, who in reply to Peter’s question “Quo vadis, Domine?” (“Where are you going, Lord?”) said: “Romam eo iterum crucifigi” (“To Rome, to be crucified again”).
There is a church, Domino-Quo-Vadis, in Rome, where according to the legend, the above conversation took place.
Then again, on March 25, in Rome, maybe even not far from this church, the leaders of 27 EU member-states will celebrate the 60th anniversary of the Treaty of Rome, which initiated the European Union. For the first time in its history, the Union is shrinking, not expanding. Juncker’s White Paper is an attempt to answer the question: what will happen now?