Donbasdakı qiyamçı bölgəyə aparan dəmir yolunun blokadası kimə sərf edir?
Ukraynada artıq həftələrdir ki, «kömür müharibəsi» gedir. Səbəblərin kökü münaqişədə iştirak edən bütün tərəflərə gedib-çıxır, bütün bunların nə ilə nəticələnəcəyini isə heç kəs bilmir. Bir şey aydındır ki, baş verənlər ölkənin cənub-şərqində illərdir, davam edən münaqişənin bütün paradoksallığını ortaya qoyur.
Yanvarın sonlarından Ukraynanın millətçi qruplarının fəalları və könüllü batalyonlarının keçmiş döyüşçüləri Donbasla ölkənin digər hissəsi arasında dəmir yollarının blokadaya salınması üçün bir araya gəliblər. Məsələ ondadır ki, ölkədə kömürün böyük hissəsi Donetsk və Luqanskda emal olunur və bundan sonra elektrik stansiyaları və poladəritmə zavodlarına daşınır. İllərdir, formalaşmış bu istehsal prosedurunu pozmaq asan deyil və bəlkə də, ümumiyyətlə, mümkünsüzdür.
Lakin yaranmış vəziyyət bütün istiqamətlərdə düşünməyi zəruri edir. Müxalifətçi «Samopomoş» partiyasından olan deputat Viktoriya Voytsiskaya hesab edir ki, Kiyev «iqtisadi cəhətdən təcavüzkardan asılı qala bilməz».
«Biz blokadanın işğalçıların cibinə zərbə vurması ilə fəxr edirik», - deyə elə həmin partiyanı təmsil edən veteran və deputat Semyon Semyonçenko bildirib. O, ölkənin şərq regionlarının Rusiya tərəfindən işğal olunmuş ərazilər elan edilməsini, düşmənlə «korrupsiya biznesi”nə son qoyulmasını tələb edir.
Qeyri-rəsmi məlumata görə, blokadanın təşəbbüskarları sabiq Baş nazir Arseni Yasenyuk, Ukraynanın Daxili İşlər naziri Arsen Avakov və Ali Radadakı «Xalq Cəbhəsi» fraksiyasının rəhbəri Aleksandr Turçinovdur. Blokadaya «Batkivşşina» lideri Yuliya Timoşenko da dəstək verib. O, blokada təşkilatçılarının «oliqarx-klan sisteminə qarşı» getdiklərini bəyan edib.
Sabiq deputat, «Azadlıq» partiyasının lideri Oleq Tyaqnibok da həmin cərgədədir. «Poroşenko hökuməti öz insanlarının qanı ilə alver edir», - deyə o, bildirib.
Poroşenko isə blokadaya qarşıdır. O, bu möqeyini ölkənin cənub-şərqində də Ukrayna vətəndaşlarının yaşaması ilə əsaslandırır. Baş nazir Vladimir Qroysman isə fəalları sabotajçılar adlandırıb. Onun fikrincə, blokadanın nəticəsi onsuz da çətin vəziyyətdə olan Ukrayna iqtisadiyyatı üçün acınacaqlı nəticələr verə bilər.
Hökumət, artıq ölkənin enerji sektorunda fövqəladə vəziyyət elan edib. Məsələ ondadır ki, ölkənin 15 istilik-elektrik stansiyasının 7-si antrasit kömürü ilə işləyə bilir. Bu isə məhz ölkənin şərqində hasil olunur.
Ukraynanın ÜDM-də 12%-lik paya sahib metallurgiya sənayesi büdcəyə valyuta daxilolmalarının 20%-ni təşkil edir. İndi o, kollapsla üz-üzədir. Polad istehsalı artıq 19% azalıb. Ən dəhşətlisi isə fəaliyyəti dayandırılmış domnaların yenidən işə salınmasının mümkünsüzlüyüdür. Çünki onlar texnoloji baxımdan fasiləsiz istehsal prosesi üçün nəzərdə tutulub. Bu, əlbəttə ki, digər yaxın müəssisələrin də fəaliyyətini dayandırmasına səbəb olacaq və nəticədə, işsizliyin səviyyəsi sürətlə artacaq. Daha dəqiqini Qroysman deyib: tədarükün tam dayandırılması Ukraynaya 3,5 milyard dollar və 75 min iş yeri bahasına başa gələcək. Hazırda Ukrayna blokada üzündən ayda 148 milyon dollar itirir. Ukrayna Mərkəzi Bankının rəhbəri Valeriya Qontareva əmindir ki, blokada ilin sonunadək davam edəcəyi təqdirdə, dolların məzənnəsi yüksələcək və iqtisadiyyatda proqnozlaşdırılan 2,8%-lik artım 2 dəfə azalacaq.
Digər yandan, blokadanın separatçı «DXR» və «LXR»ə necə təsir göstərəcəyi məsələsi də açıq qalır. Orada da istehsalat prosesinin fasiləsizliyi problemi var. Donetsk vilayətindəki metallurgiya müəssisələrinə artıq dəmir filizi lazımdır; məsələn, söhbət Ukraynanın ən qədim metallurgiya müəssisələrindən biri olan Yenakiyevs metallurgiya zavodundan, onun Makeyevkadakı filialından, Xartsızsk Boru Zavodundan, Donetsk Metallurgiyadan və s. gedir.
«DXR-LXR» martın 1-dən Ukrayna müəssisələrinin «milliləşdirildiyini» bəyan edib. Onların əksəriyyəti oliqarx Rinat Axmetova məxsusdur (DTEK və Metinvest). Söhbət 40-dan artıq obyektdən gedir: bir neçə iri metallurgiya zavodu və 20-dən artıq mədən. «Biz müharibə şəraitində olduğumuz Ukrayna ilə bütün əlaqələri kəsirik», - deyə «DXR» separatçılarının rəhbəri Aleksandr Zaxarçenko bildirib. Lakin belə olacağı təqdirdə, bütün bu müəssisələr həm Ukrayna tərəfindən, həm də beynəlxalq sanksiyalara məruz qalacaq. Bu problemin həlli üçün məhsulun satışı üçün bazarları və filiz mənbələrini Ukraynadan kənarda tapmaq lazım gələcək. Yalnız bu halda zavodlar işə düşəcək və «respublikalar» özünü dolandıra biləcək. Odur ki, «DXR-LXR», sadəcə, vəziyyətdən istifadə edərək, risqə gedib. Bunun nə ilə nəticələnəcəyi isə məlum deyil.
Ukrayna münaqişəsinin ən maraqlı məqamı da elə bu anda meydana çıxır. Donbass mətbuatına və sosial şəbəkələrdə yazılanlara inansaq, hazırda oranın sakinləri «milliləşdirmə»nin arxasında əslində nəyin dayandığını anlamağa çalışır. Məsələ ondadır ki, bütün münaqişə ərzində Rinat Axmetov həm Ukrayna, həm də qiyamçılarla işləyərək, eyni vaxtda iki kresloda oturmağa çalışıb. Hər iki tərəf ondan vergi alıb və iş yerlərinə görə məmnun olub.
Odur ki, indi, iki variant mümkündür. Birinci versiyaya görə, Axmetovun «milliləşdirilən» müəssisələrinin sahibi əslində dəyişmir. Sadəcə Axmetov bununla Kiyevə vergi ödəməkdən qurtulmaqla, küllü miqdarda qənaət imkanı qazanır. Eyni zamanda, o, Rusiyaya ixraca meylli olan və fəaliyyəti dayandırılmış maşınqayırma müəssisələrini işə salmaq imkanı da əldə edir.
Amma Axmetovun artıq qazana biləcəyindən çox itirmiş olması bu versiyanın əleyhinə işləyir. Martın 6-da onu «Bloomberg»in versiyasına əsasən dünyanın ən zəngin 500 insanı siyahısından «atıblar». Analitiklərin hesablamalarına görə, Axmetov 2 həftədə, təxminən, 1 milyard dollar itirib.
İkinci versiyaya görə, Donbas separatçıları Ukrayna ilə iqtisadi əlaqələri kəsmək qərarına gəlib. Rusiyanın bu yaxınlarda tanınmamış respublikaların vətəndaşlarına verilən pasportların tanınması haqqında qərar çıxarması, martın 1-dən isə rublun Ukraynanın şərq regionlarının vahid valyutasına çevrilməsi bunu dolayısı ilə təsdiqləyir.
Belə çıxır ki, müəssisələr, həqiqətən, Axmetovun əlindən alınıb və artıq onların strukturu və siması da məlumdur - formal olaraq Ukraynanın olan müəssisələr məhsulunu xarici bazarlara çıxaracaq. Burada söhbət arxasında, guya, Ukraynanın ən gənc oliqarxlarından olan Sergey Kurçenkonun dayandığı «Vneştorqservis»dən gedir. Kurçenko «DXR»də axtarışa verilib və bu üzdən ona qarşı xüsusi simpatiya yoxdur. Lakin görünür, hələlik, yeni sxemin qurulması üçün daha yaxşı namizəd tapılmayıb. Məsələ ondadır ki, sırf logistik baxımdan bazarı yalnız Rusiyada tapmaq olar. Rusiya Dövlət Dumasının MDB üzrə komitəsinin sədri Leonid Kalaşnikovun sözlərinə görə, Ukraynanın «DXR» və «LXR» ərazisində yerləşən müəssisələrinin Rusiya bazarlarına yönəlməsi mümkündür. «Məhsul satılmalıdır. İnsanlar boş yerə mədənlərdə oturmayacaq ki. Müəyyən iqtisadi kontragentlər buna kömək edəcək. Sənədlərin («DXR-LXR») tanınması da bu işə yardım göstərəcək. Axı söhbət yalnız pasportlardan yox, həm də yük sənədlərindən gedir», - deyə Kalaşnikov qeyd edib.
Amma bu halda bu «kömür pazlı»nın digər hissəsi uyğun gəlmir - belə idisə, ukraynalı ultrasağçıların və antiterror əməliyyatları veteranlarıın faktiki olaraq öz düşmənləri - «DXR-LXR» separatçılarının «əlinə oynaması»nın mənası nə idi? Onlar ödədiyi vergilərin antiterror əməliyyatlarını maliyyələşdirilməsinə də xərcləndiyi Axmetovun niyə batırsınlar? Axı Donetsk kömürü ölkədə digər oliqarxlara məxsus müəssisələrin də fəaliyyətini təmin edir və nəticədə əldə olunan qazancın bir hissəsi yenə də antiterror əməliyyatlarına yönəldilir? Onlar bu istehsal zəncirini niyə qırsın? «Düşmənlə əlaqələrə yox!» motivi qətiyyən inandırıcı görünmür. Çünki blokadanın təşəbbüskarlarının özlər, məsələn, Rusiyaya ixracdan, rus investisiyasından imtinanı tələb etmir. Ukrayna KİV-də yer alan məlumatlar isə göstərir ki, 2016-cı ildə ölkə ixracında məhz Rusiya ən böyük paya sahib olub. Həmin ilə görə Ukraynanın ən nəhəng investoru da Rusiyadır (bütünlükdə xarici investisiyaların 38%-i). Bu siyahıda ikinci yerdə Kipr (10%) gəlir. Bu rəqəmin arxasında da Rusiya pullarının durduğunu düşünmək olar.
Buradan yenə də blokadanın səbəbi kimi, 2 mümkün variant ağla gəlir. Birinci versiyaya görə, «kömür müharibəsi» elə Axmetovun öz sifarişidir. Bəlkə də Axmetov bu insident nəticəsində daha çox mənfəət götürür. İkinci varianta görə, «kömür müharibəsi» Ukraynada gedən oliqarx savaşının epizodlarından biridir. Bu sahədə detallar hər zaman çoxdur (dəqiqliyini müəyyənləşdirmək hər zaman asan olmasa da): adlar, ən müxtəlif səviyyələrdə qarışıq əlaqələr və s. Odur ki, sadə dildə desək, blokada təşəbbüsü Poroşenkodan narazı qrup tərəfindən irəli sürülb və indi, onlar faktiki olaraq, prezidentə qarşı açıq oyun oynayır. Hər halda, hazırda Poroşenko həqiqətən də çətin vəziyyətdə qalıb. Odur ki, ortaya istər-istəməz sual çıxır: blokada, həqiqətən, «DXR-LXR» separatçılarına qarşı yönəlib, yoxsa prezidentə qarşı? Poroşenko Ukraynada iqtisadi vəziyyətin kəskin pisləşəcəyindən ehtiyalanaraq dəmir yolu əlaqəsini istənilən yolla bərpa etməyə çalışacaqsa, opponentləri onu separatçılarla ticarət əlaqələri yaratmaqda günahlandıracaq. Bu, əlbəttə ki, hakimiyyətin imicinə ciddi zərbə olacaq. Bundan başqa, fəallar müqavimət göstərməyə də başlaya bilər və bu, toqquşmalara belə, yol aça bilər. Belə olarsa, ölkədə növbədənkənar parlament və prezident seçkiləri məsələsinin gündəmə gəlməsi də mümkündür.
Odur ki, Ukraynada ən maraqlı hadisələr, təəssüf ki, hələ qarşıdadır. Sadalanan versiyalardan hansı doğru olur-olsun, «kömür müharibəsi”ndən real uduzan yenə də əhalidir - «barrikadanın hər iki üzündəki» əhali. İstiliyin, elektrik enerjisinin və iş yerlərinin yoxluğunu tam ciddiliyi ilə məhz onlar hiss edəcəklər.

Who is the benefactor of the blocked railway communication line with rioting groups in the Donbass?
The “coal war” in Ukraine continues for a week now. The reasons lead to different sides of the conflict while the outcome is unpredictable. It is quite obvious that the ongoing events reveal a paradox of the long-standing conflict in the southeast of the country.
Since the end of January, activists of the Ukrainian nationalist groups and former fighters of the Ukrainian volunteer battalions have united to blockade the railway lines between the Donbas and the rest of the country. In fact, Donetsk and Lugansk produce most of the coal, which then is shipped to power plants and steel mills nationwide. This production cycle has been in effect for decades and it is not easy to break it, if at all possible.
But the current situation, as it turned out, makes you think about all directions. A member of parliament from the opposition party Self Reliance, Viktoria Voitsitskaya, believes that Kyiv “cannot depend economically on the aggressor”. “We are proud that the blockade hits the wallets of occupants,” said the veteran and MP Semion Semenchenko from the same party, which calls for the official recognition of Ukraine’s eastern regions occupied by Russia, and the stopping of “corrupt business” with the enemy. According to unofficial sources, the initiators of the blockade are former Prime Minister Arseniy Yatsenyuk, Minister of Interior Arsen Avakov, and head of the People's Front faction of the parliament Alexander Turchinov. The leader of Batkivshchyna (Fatherland), Yulia Timoshenko supported the participants of the blockade noting with satisfaction the “offensive against the clan-oligarchic system”. Former MP and leader of Svoboda (Freedom), Oleg Tyagnibok, also said that “the government of Poroshenko is selling the blood of his people.”
Poroshenko criticized the blockade alleging as his reason that the southeast of the country is a home for Ukrainian citizens. Prime Minister Vladimir Groisman called the activists saboteurs, as the result of blockade might become very deplorable for the Ukrainian economy, which is going through hard times. The government imposed “a state of emergency” in energy sector, since the seven of fifteen Ukrainian thermal power plants can only work on anthracite coal extracted in the east of the country. The Ukrainian metallurgical industry with 12% share in GDP and providing 20% of foreign exchange earnings threatens to collapse completely. The steel production has already fallen by 19%. But the worst thing is the stopped blast furnaces cannot be restored, as they have been constructed for a continuous production process. This will obviously bring the related enterprises to a halt and increase the unemployment. Specifically, Mr. Groisman believes that a complete stop of supplies will result in the loss of $3.5 billion and 75,000 jobs. Currently, the blockade costs Ukraine up to $148 million per month. The head of the Central Bank of Ukraine Valery Gontarev is confident that if the blockade continues until the end of the year, the dollar rate will increase and the predicted economic growth of 2.8% will be halved.
On the other hand, the question is how the blockade will affect the separatist DNR-LNR, which are facing the same problem associated with discontinuity of the production cycle. The metallurgical enterprises in Donetsk such as the oldest metallurgical enterprises of Yenakiyevo Steel Plant with its branch in Makeyevka, Khartsyzsk Tube Works, Donetsk Metallurgical Plant, Yasinovka Coking Plant and many others need iron ore. Since March 1, “DNR-LNR” announced the “nationalization” of Ukrainian enterprises, most of which belong to the oligarch Rinat Akhmetov (DTEK and Metinvest) controlling more than 40 facilities: several large metallurgical plants and more than 20 mines. “We stop all communications with Ukraine since we are at war with it,” said the head of “DNR” separatists Alexander Zakharchenko. But in this case all these enterprises fall under Ukrainian and international sanctions. To solve this problem, it is necessary to find commodity markets and sources of ore outside Ukraine. Only then will the plants work and these republics will become self-sustaining. In this case, “DNP-LNR” have simply taken advantage of the situation and risked unaware of the outcome of own actions.
And here is the most interesting moment of the Ukrainian conflict. The residents of Donbass, through the local media and social networks, are trying to understand what is really behind the “nationalization”. In fact, during the whole conflict, Rinat Akhmetov has been trying to have it both ways working with both the Ukrainian side and the rebels of the “DNR-LNR”. Both sides received taxes from him and were pleased with the jobs.
Two options are possible. Thus, the first option is that Akhmetov's enterprises suffering from the “nationalization” do not actually change the owner but Akhmetov has a chance to save huge sums, as he stops paying taxes to Kyiv. Also, it may become possible to start machinery plants, which have been idle before. However, this option is unlikely since Akhmetov has already lost much more than he could earn. On March 6, he was “thrown out” from the list of the 500 richest people in the world according to Bloomberg. According to analysts, in two weeks Akhmetov lost almost $1 billion.
According to the second option, the separatists of Donbass decided to take a course toward curtailing economic relations with Ukraine. This version is confirmed indirectly by the fact that Russia has recently recognized passports issued to residents of unrecognized republics, and since March 1, the ruble is the only official currency in the eastern regions of Ukraine.
It turns out that the enterprises are indeed taken from Akhmetov and even the appropriating structure and individual – formally Ukrainian, which will export products to the foreign market, are known. This is allegedly Vneshtorgservis supported by one of the youngest oligarchs of Ukraine, Sergei Kurchenko. “DNR” keeps him on the wanted list but, apparently, there are no better candidates for setting up a new sales scheme. The only logical choice for the market can be Russia. According to the Chairman of the State Duma Committee for the CIS, Leonid Kalashnikov, it is possible to re-canalize Ukrainian enterprises on the territory of “DNR” and “LNR” to the Russian market. “The products need to be sold anyway, as people will not be just sitting in the mines doing nothing. Certain contractors will contribute to marketing. The recognition of documents (“DNP-LNR”) will also contribute to this, as it's not just about passports but also cargo documents,” said Kalashnikov.
But in that case another part of this coal puzzle does not converge - why then activists of Ukrainian ultra-right and veterans of ATU actually play along to their opponents - the separatists of “DNR-LNR”? Why should they stoke Akhmetov, when his taxes went including financing ATU? Why do they interrupt the industrial chain, in which Donetsk coal provides for the country the work of many enterprises, which also belong to other oligarchs, financing ATU? The motive “not to have any business with the enemies” does not at all seem convincing, because the same initiators of the blockade, for example, do not at all demand to abandon exports to Russia and investments from it. The Ukrainian mass media also cite data according to which in 2016 Russia accounted for the largest percentage of the total volume of Ukrainian exports, and Russia was the largest investor in Ukraine (38% of foreign investments). The second most important investor in Ukraine is Cyprus (10%), and it is likely that Russian money is behind these figures.
Again, there are two possible versions of the blockade. According to the first version, the coal war was unleashed by the order of Akhmetov, who would receive all the above-mentioned benefits, if any. According to the second version, the coal war is one of the episodes of the so-called war of the oligarchs in Ukraine. This topic is always full of details (not always verifiable though), names, intricate multi-level links. In short, the blockade is initiated by a group that is unhappy with Poroshenko's growing strength and now actually plays openly against him. After all, now Poroshenko really found himself in such a difficult situation that one wonders whether the blockade is directed against the separatist “DNP-LNR” or the president? If Poroshenko, fearing a sharp deterioration of the national economy, still decides to resume railway communication between the regions of the country, his opponents will accuse him of maintaining trade relations with separatists, and this will be a serious blow to the image of government authorities. In addition, activists can resist, which can lead to clashes and unpredictable consequences including extraordinary parliamentary and presidential elections.
So, unfortunately, we can expect the most noteworthy events in Ukraine in the future. But no matter which version (or a combination of versions) prevails, the losing side of the “coal” war is the Ukrainian population “on the other side of the barricade”, which is likely to suffer from the absence of heat, electricity and jobs .