Çərşənbə axşamı, 11:18
Azərbaycan gimnastı Bakıda keçirilən Dünya Kubokunda Olimpiya çempionları ilə mübarizədə üçüncü yeri qazandı
Milli Gimnastika Arenası növbəti dəfə dünyanın aparıcı atletlərini bir yerə topladı. Novruz günlərində möhtəşəm arenada kişi və qadın idman gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku mərhələsi keçirildi. Artıq ikinci ildir ki, paytaxtımızın ev sahibliyi etdiyi bu kubokda 23 ölkədən, ümumilikdə, 85 kişi, 35 qadın idmançı çıxış etdi.
Turnirin ilk 2 günü təsnifat mərhələləri, son 2 günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar baş tutdu. Yeni Olimpiya dövrünün 2017-ci ildən qüvvəyə minən yeni qaydaları əsasında kişi gimnastları 6, qadın gimnastları isə 4 dəst medal uğrunda mübarizə apardılar.
Xatırladaq ki, 2015-ci ildən etibarən, Bakıda gimnastikanın bütün Olimpiya növləri üzrə Dünya Kuboku mərhələsinin keçirilməsi artıq ənənəyə çevrilib. İrimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərin zəngin təcrübəyə əsaslanaraq yüksək səviyyədə təşkili, əlbəttə, ölkədə gimnastika növlərinin inkişafına böyük təkan verir və gimnastikasevərlərin sayını ildən-ilə artırır. Bu yolun davamı olaraq, növbəti dəfə təşkil edilən kubokda arenaya toplaşan tamaşaçılar tanınmış idman gimnastlarının təqdimatında güc, zəriflik və əzmkarlığı əks etdirən gərgin mübarizənin şahidi oldular. Dünya Kubokunda Azərbaycan idmançıları ilə yanaşı, məşhur gimnastlar - Olimpiya çempionları Elefterios Petrunias (Yunanıstan), Kristian Berki (Macarıstan), Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Filip Ude (Xorvatiya) və Avropa çempionu Aleksandr Şatilov (İsrail) öz məharətlərini nümayiş etdirdi. Qadın idmançılar arasında isə 3 qat Olimpiya çempionu Katalina Ponor (Rumıniya) və Olimpiya Oyunlarının qızıl medalçısı Oksana Çusovitina (hazırda Özbəkistanı təmsil edir) kimi məşhur gimnastlar yer aldılar.
Yarış yüksək təşkilatçılıqla yanaşı, azərbaycanlı gimnast Marina Nekrasovanın uğurlu çıxışı ilə yadda qaldı. Təmsilçimiz sərbəst hərəkətlərdə bürünc medal qazanmaqla azarkeşlərə sevinc bəxş etdi. Marina Nekrasova finalda 12.833 xal yığaraq, ən yaxın rəqibi, yunan gimnastı İoanna Suloqini 0,2 xal qabaqladı. Bu növdə qızıl medalı 13.433 xalla rumıniyalı gimnast Katalina Ponor, gümüş medalı 13.400 xalla avstraliyalı gimnast Emili Littl qazandı. Dünya Kubokunun bürünc medalçısı Marina Nekrasova “R+”a açıqlamasında məşqçilərin və federasiyanın əməyini xüsusi vurğulayıb: “Şadam ki, Bakıda keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda bürünc medal qazandım. Mən hərəkəti maksimum yerinə yetirdim. Tir üzərində hərəkətlərdə isə bir qədər həyəcanlandım. Hərəkəti daha yaxşı yerinə yetirə bilərdim. Bürünc medal qazanmaqda məşqçilərin və federasiyanın böyük əməyi var. Onlara göstərilən dəstəyə görə təşəkkürümü bildirirəm. Qarşıda məni Avropa Çempionatı və İslam Həmrəyliyi Oyunları gözləyir. Bu yarışlara hazırlaşacağam”.
Dünya Kubokunda medal qazanmağa cüzi xalı çatmayan gənc idmançımız Murad Ağarzayev özünü yaxşı tərəfdən göstərdi. Qitənin ən titullu gimnastlarına qarşı layiqli mübarizə aparan Ağarzayev perspektivli atlet olduğunu növbəti dəfə təsdiqlədi. Məşqçilər onun xallarını yüksək qiymətləndirsə də, Murad “R+”a müsahibəsində çıxışından razı qalmadığını bildirdi: “Mən özümə söz vermişəm ki, Vətənimin bayrağını yüksəldəcəyəm. Hər kəs məni dəstəkləyirdi, məndən yaxşı nəticələr gözləyirdi. Təəssüf ki, onların ümidini doğrulda bilmədim. Medal qazanmadığıma görə, öz çıxışımdan razı qala bilmərəm. Amma Dünya Kuboku karyeramda ən böyük yarış idi. Buna görə məni başa düşmək olar. Bakıya ən güclü gimnastlar gəlmişdilər. Onlara qarşı finala qədər yarışmaq heç də asan deyildi. Mayda İslam Həmrəyliyi Oyunlarında medal qazanmaq arzusundayam. Bunun üçün gecə-gündüz məşq etməyə hazıram”.
Dünya Kubokunun yüksək təşkilatçılığa görə yarışda iştirak edən məşhur gimnastları, eləcə də Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəsmiləri Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkür etdi. Yarışla bağlı “R+”a danışan federasiyanın baş katibi, Avropa Gimnastika İttifaqının vitse-prezidenti Fərid Qayıbov nəticədən razı qaldığını söylədi: “Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mövcud olduğu 15 il ərzində elə bir səviyyəyə çatıb ki, artıq digər ölkələr bizim təcrübəmizdən yararlanır. Qonaqların, gimnastların razı qalması bizim işimizə verilən ən doğru qiymətdir. Biz bundan sonra da bu cür yarışlar keçirəcəyik. Bunun üçün bütün şərtlər var. Biz hər dəfə yeni bir şey etməyə çalışırıq”.
O, Azərbaycan gimnastikasevərlərini Marina Nekrasovanın sərbəst hərəkətlərdə Dünya Kubokunun bürünc medalını qazanması münasibətilə təbrik etdi və gimnastın çıxışı barədə bunları dedi: “Biz bunu gözləyirdik. Bu Dünya Kubokuna çox insan hazırlaşırdı. Mən hamını təbrik edirəm - onların əməyi boşa keçmədi. Gimnastlarımızla fəxr edirəm”.
F.Qayıbov qeyd edib ki, M.Nekrasovanın medalı son anda qazanıldı və bu ona 2015-ci ildə Minskdə keçirilmiş bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatını xatırlatdı: “O zaman da azərbaycanlı gimnast Marina Durunda medalı son anda qazanmışdı”.
Federasiyanın baş katibi bildirib ki, aprelin 28-30-da Bakıda növbəti gimnastika bayramı olacaq: “Bu dəfə Milli Gimnastika Arenası lent, ip, gürz və halqa ustalarının ixtiyarına veriləcək. Ən gözəl idman növünün azarkeşlərini zalda gözləyirik, ümid edirik, gimnastlarımız uğurla çıxış edəcəklər”.
Olimpiya Oyunlarının qızıl medalçısı, 7 Olimpiadada iştirak etməklə Ginnesin Rekordlar kitabına düşən Oksana Çusovitina (hazırda Özbəkistanı təmsil edir) “R+”a açıqlamasında gördüklərindən yaxşı mənada təəccübləndiyini dedi: “Azərbaycan Gimnastika Federasiyasını təbrik edə bilərəm. Yarış çox yüksək səviyyədə keçirildi. Milli Gimnastika Arenası dünyanın ən gözəl idman komplekslərindən biridir. Mənə inana bilərsiniz. Qırx iki yaşım var, bu müddətdə çoxlu sayda turnirdə iştirak etmişəm. Dünya Kubokunun qitə çempionatı səviyyəsində təşkil olunduğunu deyə bilərəm. Paytaxt Bakı çox gözəlləşib. Sanki qədim və müasir şəhər sintez olunub. Bakını daha çox sevdim. Şəhər bütün idmançılara doğmalaşdı”.
Qeyd edək ki, aprelin 28-30-da Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku baş tutacaq. Yarışda 30-a yaxın ölkənin iştirak gözlənilir.

BRONZE EQUAL TO GOLD
Yet again, the national gymnastics arena in Baku brought together the world's leading athletes. During the Novruz, it became the meeting point of men and women athletes fighting for the World Cup. 85 men and 35 women from 23 countries attended the competitions held in the capital of Azerbaijan for the second time.
The qualification stages were held during the first two days followed by the finals on individual gym equipment. Pursuant to the new Olympic rules effective since 2017, men and women fought for six and four sets of medals, respectively.
Since 2015, the World Cup gymnastics stages have been traditionally held in Baku. The organization of high-level large-scale international competitions encourages the development of various types of gymnastics in the country significantly and contributes to the growing number of fans. The next stage of the series was attended by many fans, who witnessed a tense struggle reflecting the strength, grace and will to win.
Olympics champions Eleftherios Petrunas (Greece), Christian Berki (Hungary), Olympic silver medalist Philip Ude (Croatia) and European champion Alexander Shatulov (Israel) demonstrated their skills at the World Cup, along with Azerbaijani athletes. Famous gymnasts represented the women as well: the Olympic champions Catalina Ponor (Romania) and Oksana Chusovitina, who represented Uzbekistan.
Along with the high level of organization, the competition was also remembered by successful performance of the Azerbaijani gymnast Marina Nekrasova. She pleased the fans by winning a bronze medal in floor exercises. With 12.833 points scored in the finals, Marina Nekrasova outstripped her nearest persecutor - Greek gymnast Ioanna Sulogini by 0.2 points. Romanian gymnast Catalina Ponor was awarded the gold medal (13.433 points), and Australian Emily Little (13.400) won silver.
In her interview with Region Plus, the bronze medalist of the World Cup, Marina Nekrasova, emphasized the role of her coaches and the Federation: "I am glad that I won a bronze medal at the World Cup in artistic gymnastics in Baku. I did my best. Frankly, I was a little nervous doing the exercise on the log. I could do it better. I am obliged to my coaches and the Federation, who have invested a lot to my bronze medal as well. I express my gratitude to them for their support. I am preparing to the European Championship and the Islamic Solidarity Games."
Young athlete Murad Agharzayev also demonstrated good performance but missed just a few points to get a medal of the World Cup. In a worthy fight against the most titled athletes of the continent, Agharzayev confirmed that he was a promising athlete. Although the coaches highly appreciated his performance, Murad expressed his dissatisfaction with the result: "I promised myself to do everything to raise the flag of Azerbaijan. Everyone supported me, they waited for good results. Unfortunately, I could not justify their hopes. I cannot be satisfied with my achievement, since I did not win a medal. The World Cup was the biggest competition in my career. The strongest gymnasts arrived in Baku. Fighting them to the finals was not so easy. I dream of winning in May a medal in the Islamic Solidarity Games. I am ready to work for this all day long."
The famous sportsmen, who participated in the competitions, as well as the officials of the International Gymnastics Federation, expressed their gratitude to the Azerbaijan Gymnastics Federation for the highest level of organization of the World Cup. In an interview with R +, the Secretary General of the Federation, Vice President of the European Gymnastic Union Farid Gayibov expressed satisfaction with the results: "Since its establishment 15 years ago, the Azerbaijan Gymnastics Federation has reached such a level that other countries use our experience. The satisfaction of our guests and gymnasts is the highest appreciation of our work. We will continue to hold similar competitions in the future. For we have all necessary conditions. We will try to do something new every time."
Farid Gayibov also congratulated Azerbaijani gymnastics fans with the bronze medal of Marina Nekrasova: "We have been waiting for this. A lot of effort was invested for her successful performance at the World Cup. I congratulate everyone - their work has not been in vain. I'm proud of our gymnasts."
F. Gayibov noted Nekrasova won her medal at the last moment, which reminded him of the European Rhythmic Gymnastics Championship held in Minsk in 2015: "At that time, our gymnast Marina Durunda also won the medal at the very last minute."
The Secretary General said that the next sports festival would be the World Cup in rhythmic gymnastics, which will be held in Baku on April 28-30: "The National Gymnastic Arena will be at the disposal of the masters. We are waiting for the fans of the most beautiful sport and we hope for the successful performance of our gymnasts."
In her interview with R+, the gold medalist of the Olympic Games listed in the Guinness Book of World Records for her participation in seven Olympics, Oksana Chusovitina, said that she was pleasantly surprised: "I can congratulate the Azerbaijan Gymnastics Federation. The competition was held at the highest level. The national gymnastics arena is one of the best sports complexes in the world. And I mean it. I'm 42 years old and I took part in many tournaments. I can say that the World Cup was organized at the level of the World Cup. Baku has become much more beautiful. The ancient city seems to be a mixture of the past with modernity. I fell in love with Baku even more. Your city became home to all athletes."