Vaşinqtondan KXDR-ə güc tətbiqi ilə bağlı gələn hədələr nə qədər realdır?
KXDR ətrafında baş verənlər Asiya-Sakit okean regionunda vəziyyəti yenidən son dərəcə gərginləşdirib. Üstəlik, indi, hadisələrin gedişi yalnız Pxenyanla geosiyasi düşmənləri, ilk növbədə, ABŞ arasındakı qarşıdurmadan asılı deyil. İndi, ortada bir sıra digər amillər də var və onların sırasında ilk yerdə, şübhəsiz ki, Çinin artan qüdrəti gəlir.
Kim Çen Inın raketləri və Trampın «yeni yanaşması»
Martın son ongünlüyündə Şimali Koreyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qadağalarına əməl etmək niyyətində olmadığını təsdiqləyən iki xəbər yayılıb. Söhbət TŞ-nin Pxenyanın nüvə və raket proqramının inkişafı ilə bağlı qadağalarından gedir. Pxenyan güclü raket mühərrikinin sınaqdan keçirildiyini bəyan edib. Cənubi Koreya ilə onu dəstəkləyən ABŞ bu məlumatı KXDR-in yeni nüvə sınaqlarına hazırlaşması kimi qiymətləndirib. Lakin cəmi bir gün sonra, Kim Çen In rejimi düşmənlərini növbəti ballistik raketin sınağı ilə «imtahana çəkib». Qeyd edək ki, bundan əvvəl KXDR bir neçə ballistik raketi də sınaqdan keçirmişdi. Martın 6-da sınaqdan keçirilən raketlər isə Yaponiyanın iqtisadi zonasınadək uçmuşdu.
Cənubi Koreya KİV son sınağın uğursuz alındığını yazsa da, Kim Çen In bütün bu demarşları «KXDR-də raket sənayesinin yaradılması» kimi qiymətləndirib. Üstəlik, Pxenyan raket sınaqlarının hamısının uğurlu alındığını bildirir.
Məsələyə BMT TŞ də reaksiya verib. KXDR-in əməllərini pisləyən qurum Pxenyanı onun qətnamələrinə zidd addımlardan çəkinməyə çağırıb. Yeri gəlmişkən, 2006-cı ildə BMT TŞ bununla bağlı, düz, 6 qətnamə qəbul edib. Son 2 qətnamə isə ötən il qəbul olunub və Pxenyana qarşı mövcud sanksiyalar rejimini son dərəcə sərtləşdirib. Son sənədlərə əsasən, KXDR ilə ticarət, faydalı qazıntıların ixracı, silah alış-verişi və bank sektorunda əməkdaşlıq da qadağan edilib.
Lakin bütün bunlar Şimali Koreyanı nüvə və raket proqramından imtinaya məcbur edə bilməyib. Bunu ABŞ, Yaponiya və Cənubi Koreyaya ünvanlanmış çağırış kimi qiymətləndirmək olar. KXDR hərbi sahədə strateji proqramların reallaşdırılmasını məhz bu dövlətlər tərəfindən gələn təhlükə ilə əlaqələndirir. Pxenyan bildirir ki, onun bu addımları atmasında məqsəd «ABŞ tərəfindən gələn nüvə təhlükəsi və şantajın önlənməsidir». Odur ki, Şimali Koreyanın Qərb və dünyanın aparıcı fövqəldövləti olan Birləşmiş Ştatlarla münasibətləri, şübhəsiz ki, onun regional və qlobal miqyasdakı yerinə və roluna həlledici təsir göstərir. Bu üzdən, ABŞ-ın Donald Trampın rəhbərlik etdiyi yeni administrasiyasının «Şimali Koreya siyasəti»nin necə olacağı ciddi maraq doğurur. Tramp Barak Obamanın prezidentliyi dönəmində tətbiq olunmuş Pxenyana təzyiq təcrübəsinə hər hansı ciddi dəyişiklik edəcəkmi?
Donald Tramp ABŞ Prezidenti kürsüsünə əyləşdikdən az sonra, KXDR lideri Kim Çen Inı «çox pis» qiymətləndirib. Halbuki, əvvəllər onunla danışıqlar aparmaq, bu ölkənin nüvə problemini «danışıqlarla həll etmək» arzusunu ifadə etmişdi. Amma indi, Vaşinqtonda Şimali Koreyaya preventiv zərbələrin endirilməsinin, Cənubi Koreya və Yaponiya ərazisinə taktiki nüvə silahının yerləşdirilməsinin mümkünlüyündən danışılır. Bu, ABŞ-ın yeni administrasiyasının Pxenyanla problemin həllinə sərt yanaşma ortaya qoyduğunu təsdiqləyir. Bu xətt özünü Amerikanın dövlət katibi Reks Tillersonun ilk Asiya turnesindəcə özünü göstərib. Söhbət onun Yaponiya, Cənubi Koreya və Çinə martın 15-19-da baş tutmuş səfərindən gedir.
O, Seulda Cənubi Koreyanın Xarici İşlər naziri Yun Byonse ilə keçirdiyi birgə brifinqdə Pxenyanla bağlı «kompleks tədbirlər»in hazırlandığını etiraf edib. Tillerson bunu «diplomatik səylərin uğursuzluğu üzündən yeni yanaşma zərurətinin meydana çıxması» ilə əsaslandırıb. Dövlət katibi «KXDR-ə hərbi müdaxilənin də müzakirə olunan mümkün variantlar arasında olduğunu» söyləyib.
O, bənzər bəyanatı Tokioda da səsləndirib: Yaponiyanın XİN başçısı Fumio Kisida ilə birgə mətbuat konfransında Tillerson «təxminən, 20 ildir aparılan Şimali Koreyanın denuklearizasiya siyasətinin iflasa uğradığını» bildirib. O, məsələyə «yeni yanaşmanın vacibliyini» bir daha dilə gətirib, bunu «Şimali Koreyadan gələn təhlükənin getdikcə artması» ilə izah edib.
Həqiqətən də Şimali Koreyanın nüvə proqramının dayandırılmasına yönəlmiş səylər, özü də yalnız ABŞ-ın deyil, həm də BMT TŞ-nin səyləri iflasa uğrayıb. Şimali Koreya probleminin həlli ilə məşğul olan beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət «altılıq» (ABŞ, Rusiya, Çin, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya) faktiki olaraq, dağılıb. Bəs ABŞ-ın «yeni yanaşması» konkret nədən ibarət ola bilər və Vaşinqtondan KXDR-ə güc tətbiqi ilə bağlı gələn hədələr nə qədər realdır?
Şübhəsiz ki, amerikalılar «yeni yanaşma»nın bir hissəsi kimi, Şimali Koreyanın dünyanın maliyyə sistemindən tam və birdəfəlik təcridini nəzərdə tutur. Digər yanaşma Pxenyana təzyiqlə bağlı qlobal formatın dəyişməsidir - çoxtərəfli təzyiqin ABŞ, Yaponiya və Cənubi Koreyadan ibarət üçtərəfli təzyiqlə əvəzlənməsi nəzərdə tutulur. Dövlət katibi Tillersonun yaponiyalı həmkarı Kiçida ilə KXDR-ə təzyiqlərin artırılmasına dair razılığa gəlməsi bu baxımdan təəccüblü deyil. Tillerson Pxenyanın qarşısının kəsilməsində Yaponiya-Amerika əməkdaşlığının güclənməsinin böyük rola malik olduğunu söyləyib.
Cənubi Koreyaya gəlincə, Birləşmiş Ştatlar onu Şimali Koreyaya hərbi-siyasi təzyiqlərin əsas meydanı sayır. Martın əvvəlindən ABŞ bu ölkənin ərazisində THAAD Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) Sisteminin yerləşdirilməsinə başlayıb. Bunun ardınca isə Koreya yarımadasının cənubunda ABŞ və Cənubi Koreyanın birgə gərbi təlimlərinə start verilib.
Lakin Vaşinqtonun formalaşmaqda olan «yeni yanaşması»nın ən maraqlı məqamı Çinlə-Rusiyaya bu problemin həllində daha fəal olmaları üçün təzyiq göstərilməsi cəhdləridir. Moskva ilə Pekin KXDR-in nüvə obyektlərinə mümkün preventiv zərbələrə qəti etiraz edir. Onlar Koreya yarımadasının cənubunda ABŞ-a məxsus HHM sistemlərinin yerləşdirilməsinə də tənqidi yanaşır; məsələn, Rusiya və Çinin xarici siyasət idarələrinin birgə bəyanatında ABŞ ilə Cənubi Koreyanın sözügedən bölgədə THAAD HHM sisteminin yerləşdirilməsi işinə qəti etiraz yer alıb. Rusiya ilə Çin Vaşinqtonun bu əməllərini onların Asiya-Sakit okean regionundakı maraqlarına təhlükə kimi qiymətləndirdiklərini gəzlətmir.
Meydana Çin çıxır
Bu yerdə bir maraqlı məqamı qeyd etmək lazımdır: Pekin ABŞ ilə Cənubi Koreyanın birgə hərbi təlimləri saxlaması müqabilində Pxenyanın nüvə və raket proqramını dayandırmasını təklif etsə də, Vaşinqton faktiki olaraq, bunu rədd edib. Halbuki, Tillerson ÇXR sədri Si Cinpinlə görüşdə «biz istənilən münaqişənin qarsını almaq üçün əlimizdən gələni etmək niyyətindəyik» deyib.
Tillersonun ölkəsinin məqsədləri ilə bağlı açıqlamaları Tramp administrasiyasının Çinlə bağlı mümkün kursunu da təxmin etməyə imkan verir. Söhbət amerikalı strateqlərin açıq şəkildə dünyada Vaşinqtonun əsas siyasi və iqtisadi rəqibi adlandırdığı Çindən gedir. Prezident Tramp sələfinin «Asiyaya istiqamətlənmə» siyasətindən imtina ediləcəyinin anonsunu versə də, onların Çinin önünün kəsilməsi strategiyasının dəyişməz qalacağına şübhə yoxdur. ABŞ-ın yeni liderinin ilk addımları da bunu birbaşa və ya dolayısı ilə təsdiqləyib. Trampın Tayvan rəhbərliyi ilə danışıqlar aparması, faktiki olaraq, onun KXR-in ərazi bütövlüyünü tanımaması kimi qiymətləndirilib. Üstəlik o, bu danışıqlar zamanı Pekini yuanın ucuzlaşmasında, «vicdansız» ticari siyasət yürütməkdə günahlandırıb, Cənubi Çin dənizində süni adalar salmasını tənqid edib. Bununla yanaşı, Tramp sonradan Si Cinpin ilə telefon söhbətində «vahid Çin» siyasətini dəstəklədiyini, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməli olduğunu bildirib.
İstər Vaşinqtonun, istərsə də Pekinin davranışından məlum olur ki, Amerika-Çin dialoqunun strateji inkişaf xətti iki dövlət başçısı arasında apreldə Floridada keçirilməsi nəzərdə tutulan görüşdə müəyyənləşəcək.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, Trampın Çinlə bağlı mövqeyinin yumşalması onun son zamanlar güclənən Moskva-Pekin tərəfdaşlığını pozmaq niyyətindən irəli gəlir. Ağ evdə anlayırlar ki, Çinə qarşı siyasətin sərtləşdirilməsi Moskva ilə Pekin arasında strateji dialoqu gücləndirə bilər. Amma bu, Amerikanın Çinin önünün kəsilməsi siyasətindən imtinası anlamına da gəlmir.
Pekin Cənubi Koreya ərazisində THAAD HHM sisteminin yerləşdirilməsinə əbəs yerə etiraz etmir - axı bu yeni radarlar Çin ərazisinin də əhəmiyyətli bir hissəsini nəzarətə götürür. Belə çıxır ki, Pxenyanın nüvə proqramı və ballistik raket sınaqları amerikalılara öz strateji potensialının elementlərini (perspektivdə bəlkə də atom silahını) Koreya yarımadasının cənubuna daşımağa bəhanə verir.
Başqa sözlə, KXDR-in əməlləri praktik olaraq, ABŞ-a Pekinin önünün kəsilməsinə yönəlmiş addımlarına haqq qazandırmaq imkanı verir. Bunu isə Amerikanın Şərqi Asiyadakı hərbi iştirakının güclənməsinin tərkib hissəsi kimi qəbul etmək olar.
Beləliklə, Pentaqon rəhbəri Ceyms Mettisin fevralda səfər etdiyi Yaponiya və Cənubi Koreyada ölkəsinin regiondakı alyanslarının sarsılmazlığı haqda bəyanatlarının səbəbi də aydındır. Ağ evin təklif etdiyi büdcədə Asiyada hərbi mövcudluğun gücləndirilməsinə xərclərin artırılması da eyni səbəbdən doğur. Bu mənada, Amerikanın KXDR-ə mümkün hərbi zərbələri ilə bağlı məsələyə də aydınlıq gəlir. Pxenyanın nüvə obyektlərinin məhv edilməsi Vaşinqtona, ən azı, indiki dövrdə lazım deyil. Çünki onların mövcudluğu «ABŞ-ın təhlükəsizliyinə daha ciddi təhdid»in - Çinin artan gücünün önlənməsinə kömək edir.
Əsas mövzumuza - KXDR-in bütün çağırış və xəbərdarlıqlara rəğmən, nüvə proqramını inkişaf etdirməsinə qayıtsaq, təəssüflə qeyd etməliyik ki, Pxenyana inadkarlıq nümunəsini nüvə fövqəldövlətləri klubunun daha təcrübəli nümayəndələri verir; məsələn, ABŞ, Çin və Rusiya Nyu-Yorkda nüvə silahının qadağan edilməsinə dair təşkil olunmuş danışıqlara qatılmaqdan imtina edib. Demək, dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri nüvə potensialından imtinanı ağlından belə, keçirmir.
Amma bu, Şimali Koreyanın nüvə iddialarından və onun okeanın o tayındakı fövqəldövlətlə qarşıdurmasından kənar, tamamilə başqa mövzudur.

Насколько реальна исходящая из Вашингтона угроза применения силы в отношении КНДР?
События вокруг КНДР вновь резко обострили ситуацию в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Между тем ее расклад зависит не только от противостояния между Пхеньяном и его геополитическими недругами в лице, прежде всего США, но и от целого ряда других факторов, среди которых первое место, безусловно, принадлежит растущей мощи Китая.
Ракеты Ким Чен Ына и "новый подход" Трампа
В последнюю декаду марта мир облетели две новости, подтвердившие нежелание Северной Кореи следовать запретам Совета Безопасности ООН касательно развития ее ядерной и ракетной программ. Пхеньян заявил о проведении испытания мощного ракетного двигателя. Южная Корея и поддерживающие ее Соединенные Штаты расценили это сообщение как свидетельство готовности КНДР осуществить новые ядерные испытания. Буквально на следующий день северокорейский режим Ким Чен Ына ошарашил своих недругов очередным запуском баллистической ракеты. Несколько ранее КНДР уже произвела несколько пусков баллистических ракет, причем    6 марта они достигли исключительной экономической зоны Японии. Хотя южнокорейские СМИ утверждают, что последний запуск оказался неудачным, Ким Чен Ын назвал все эти демарши "новым рождением ракетной индустрии КНДР". Причем в Пхеньяне настаивают на том, что успешными были все без исключения запуски баллистических ракет.
Совбез ООН осудил действия КНДР, а также призвал ее воздержаться от дальнейших шагов, идущих вразрез с резолюциями всемирной организации. К слову сказать, таковых с 2006 года было принято аж целых шесть, две последние, датированные прошлым годом, значительно ужесточили действующий режим санкций против Пхеньяна, включая ограничения в области торговли, экспорта ископаемых, покупки оружия и банковского сектора.
Однако все вышеуказанные меры не заставили северокорейцев отказаться от ядерных и ракетных разработок. Это следует рассматривать как вызов, адресованный США, Японии и Южной Корее, наличием угроз со стороны которых КНДР мотивирует необходимость реализации своих стратегических программ в военной сфере. Пхеньян заверяет, что предпринимаемые им шаги осуществляются в целях "противодействия политике ядерных угроз и шантажа со стороны США". Поэтому очевидно, что решающее действие на место и роль Северной Кореи в региональном и глобальном раскладе оказывают ее отношения с Соединенными Штатами как ведущей державой Запада и всего мира. В этой связи резонный интерес вызывает вопрос, какой будет "северокорейская" политика новой американской администрации во главе с Дональдом Трампом, привнесет ли он какие-либо существенные изменения в практику давления на Пхеньян, применявшуюся в годы президентства Барака Обамы?
Вскоре после вступления на пост главы США Дональд Трамп назвал "очень плохим" лидера КНДР Ким Чен Ына, хотя ранее заявлял о своем желании провести с ним переговоры и решить "в ходе общения" ядерную проблему Северной Кореи. Кроме того, в Вашингтоне заговорили о возможности превентивных ударов по Северной Корее и размещении тактического ядерного оружия в Южной Корее и Японии, что убеждает в намерении новой администрации США внедрить жесткий подход к решению проблем с Пхеньяном. Эта линия уже дала о себе знать и в ходе первого азиатского турне американского госсекретаря Рекса Тиллерсона, посетившего Японию, Южную Корею и Китай 15-19 марта.
В Сеуле, на совместном брифинге с южнокорейским министром иностранных дел Юном Бёнсе, Тиллерсон признал факт разработки "комплекса мер" по отношению к Пхеньяну, вытекающий из "безуспешности дипломатических усилий и необходимости нового подхода", а также подтвердил, что "военные действия в отношении КНДР являются обсуждаемой возможностью". С похожими заявлениями он выступил и в Токио: на совместной с главой МИД Японии Фумио Кисидой пресс-конференции глава Госдепартамента США констатировал "провал политики по денуклеаризации Северной Кореи последних примерно 20 лет". Тиллерсон вновь заметил, что "необходим другой подход", поскольку "угроза со стороны Северной Кореи нарастает".
Действительно, дипломатические усилия не только Вашингтона, но и СБ ООН по сдерживанию ядерной программы Пхеньяна провалились. "Шестерка" международных посредников (США, Россия, Китай, Великобритания, Франция, Германия), занятых урегулированием северокорейской проблемы, оказалась практически расформированной. Однако в чем конкретно может заключаться "новый подход" США и насколько реальна исходящая из Вашингтона угроза применения силы в отношении КНДР?
Очевидно, что американцы в качестве одной из составляющих "нового подхода" рассматривают окончательную и полную изоляцию Северной Кореи от мировой финансовой системы. Другая американская наработка - фактическая замена многостороннего, глобального формата давления на Пхеньян трехсторонним, в составе США, Японии и Южной Кореи. Неудивительно, что госсекретарь Тиллерсон договорился с японским коллегой Кисидой усилить давление на КНДР, добавив, что в сдерживании Пхеньяна большую роль играет укрепление японо-американского сотрудничества.
Что же касается Южной Кореи, то Соединенные Штаты рассматривают ее как главный плацдарм военно-политического давления на Северную Корею. В начале марта США начали развертывание на территории Южной Кореи системы противоракетной обороны THAAD. Вслед за этим на юге Корейского полуострова стартовали американо-южнокорейские военные учения.
Однако самое примечательное в формирующемся "новом подходе" Вашингтона - попытка оказания давления на Китай и Россию в целях занятия ими более активной позиции по северокорейской проблематике. Москва и Пекин выступают категорически против возможного нанесения превентивных ударов по ядерным объектам КНДР, а также критически реагируют на размещение американской системы ПРО на юге Корейского полуострова. В частности, в совместном заявлении внешнеполитических ведомств России и Китая было выражено решительное возражение по поводу продвижения США и Южной Кореей процесса размещения противоракетной системы THAAD. Россия и Китай дают понять, что рассматривают действия Вашингтона как угрозу их интересам в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Китай на арене
Примечательно, что Соединенные Штаты, по сути, отвергли инициативу Пекина относительно приостановления Северной Кореей ракетной и ядерной программ в обмен на прерывание военных учений со стороны США и Южной Кореи. И это при том, что Тиллерсон в ходе встречи с председателем КНР Си Цзиньпином в Пекине заявил: "Мы твердо намерены сделать все возможное для предотвращения любого конфликта".
Выраженное Тиллерсоном намерение Соединенных Штатов позволяет просчитать возможный курс администрации Трампа относительно Китая - державы, которую американские стратеги открыто признают главным политическим и экономическим соперником Вашингтона на мировой арене.
Несмотря на то, что президент Трамп анонсировал отказ от политики своего предшественника, направленной на "разворот в Азию", американская стратегия сдерживания Китая останется, вне всяких сомнений, без существенных изменений. Прямо и косвенно свидетельствуют об этом и первоначальные шаги нового лидера США. Трамп пообщался с руководством Тайваня, что было расценено как фактическое непризнание им принципа территориальной целостности КНР, обвинил Пекин в занижении курса юаня и недобросовестной торговой политике, подверг критике строительство Китаем искусственных островов в Южно-Китайском море. Правда, затем он в телефонном разговоре с Си Цзиньпином признал политику "одного Китая" и поддержал необходимость расширения двустороннего сотрудничества. Вашингтон и Пекин дают понять, что стратегический вектор развитию американо-китайского диалога будет задан на личной встрече глав обеих держав, запланированной уже на апрель во Флориде.
Многие эксперты полагают, что смягчение "китайской" позиции Трампа связано с его намерением расколоть усилившееся в последнее время партнерство между Россией и КНР. В Белом доме осознают, что ужесточение политики в отношении к Поднебесной может привести лишь к усилению стратегического российско-китайского диалога. Однако это обстоятельство вовсе не отвергает сам факт американской политики сдерживания Китая. Равно как необходимостью данного сдерживания объясняются и многие аспекты "северокорейской" политики Вашингтона.
Пекин не зря протестует против размещения THAAD в Южной Корее - ведь новые американские радары покрывают значительную часть территории Китая. Получается, что ядерная программа Пхеньяна и запуски им баллистических ракет дают повод американцам размещать элементы своего стратегического потенциала (в перспективе включая, возможно, и атомное оружие) на юге Корейского полуострова. Иными словами, действия КНДР практически дают Штатам оправдание их курса на стратегическое сдерживание Пекина, что в более широком смысле выступает как составная часть усиления американского военного присутствия в Восточной Азии.
Понятно, почему новый глава Пентагона Джеймс Мэттис, посетив в феврале Японию и Южную Корею, говорил о нерушимости американских альянсов в регионе, а в предложенном Белым домом бюджете заметно увеличены ассигнования на укрепление военного присутствия в Азии. В этой связи очевиден и ответ на вопрос о вероятности американского удара по КНДР. Вашингтону вовсе ни к чему уничтожать ядерные объекты Пхеньяна, во всяком случае в данный момент, поскольку их наличие является своего рода ширмой для сдерживания куда более внушительной "угрозы безопасности США" - растущей мощи Поднебесной.
Возвращаясь к первичной теме - развитию ядерной программы КНДР, упорно отвергающей все призывы и предупреждения о необходимости сворачивания таковой, с сожалением приходится констатировать, что пример упорства (или, с позволения сказать, упертости) подают Пхеньяну более опытные "товарищи" из клуба ядерных держав. Так, США, Китай и Россия отказались от участия в нью-йоркских переговорах по запрету ядерного оружия. Это означает, что ведущие мировые державы и не помышляют об отказе от своего ядерного потенциала. Впрочем, это тема уже другого разговора, далеко выходящего за пределы ядерных амбиций Северной Кореи и ее противостояния с заокеанской сверхдержавой.