İSLAMİADANIN SU SƏYAHƏTİ
Azərbaycanın göl və çaylarından su, İslam Oyunlarının simvolu kimi, 3 min kilometrdən çox məsafəni qət edəcək
Bu il mayın 12-dən 22-dək Bakıda keçiriləcək IV İslam Həmrəyliyi Oyunları bütün Azərbaycan, eləcə də İslam Dünyası üçün mötəbər idman təntənəsidir. On gün ərzində bütün İslam Dünyasının nəbzi Azərbaycanda döyünəcək. Məhz buna görə də 2017-ci ilin əsas idman hadisəsi İslam Həmrəyliyi Oyunlarıdır.
Bakının İslam Həmrəyliyi Oyunlarına hazırlığı əsas mərhələyə qədəm qoyub. Daş Salnamə Muzeyində, artıq “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə start verilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri xanım Mehriban Əliyeva, ailə üzvləri, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud mərasimdə iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycanın belə mötəbər yarışa ev sahibliyi edəcəyini böyük hadisə adlandırdı: “IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirilməsi bizim üçün böyük şərəfdir. Biz bunu İslam ölkələrinin Azərbaycana olan hörmətinin və inamının təzahürü kimi qəbul edirik. Eyni zamanda, bu, bizim üçün böyük məsuliyyətdir və demək olar ki, bütün hazırlıq işləri başa çatıb. Biz Oyunları qəbul etmək üçün tam hazırıq. 57 ölkəni təmsil edən 3 mindən çox idmançı Azərbaycanda yarışacaq. Biz bütün qonaqları qəbul etməyə hazırıq, onları səbirsizliklə gözləyirik. Qeyd etdiyim kimi, bu Oyunlarda 57 ölkənin idmançıları iştirak edəcəklər və bu, Oyunların tarixində bir rekorddur. Biz buna çox sevinirik. Eyni zamanda, minlərlə rəsmi nümayəndə, qonaq ölkəmizə gələcək. Əminəm ki, qonaqların ölkəmizlə, onun reallıqları ilə, bizim qədim tariximizlə tanış olmaq üçün imkanları olacaqdır”.
Prezident İ.Əliyev Azərbaycanın qədim tarixə, mədəniyyətə malik olan bir dövlət olduğunu bildirib. “Bizim mədəniyyətimiz, tariximiz qürur mənbəyimizdir, milli sərvətimizdir. Qədim tariximizi əks etdirən tarixi-dini abidələrimiz sübut edir ki, Azərbaycan xalqı qədim xalqdır və ta qədim dövrlərdən bu diyarda yaşayıb, qurub-yaradıb. Azərbaycan qədim müsəlman diyarıdır. Biz fəxr edirik ki, dünyanın ən qədim məscidlərindən biri olan Şamaxı Cümə məscidi 743-cü ildə tikilmişdir. Bu məscid bir neçə il bundan əvvəl əsaslı bərpa edilmiş və qapılarını Azərbaycan xalqının üzünə açmışdır. Əminəm ki, qonaqlar Bakının və digər bölgələrimizin tarixi yerləri ilə tanış olacaqlar. Oyunların keçirilməsində könüllülərin rolu xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Şadam ki, bu Oyunların keçirilməsində 8 mindən çox könüllü iştirak edəcək. Onlarsız bu Oyunları keçirmək qeyri-mümkündür”, İ.Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı İlham Əliyev qeyd etdi ki, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının rəmzi sudur: “Su həyat deməkdir. Təbiət və insan susuz yaşaya bilməz. Azərbaycan füsunkar təbiətə malik bir ölkədir. Gözəl göllərimiz, çaylarımız, bulaqlarımız, şəlalələrimiz, gözəl Xəzər dənizimiz bizim təbii sərvətimizdir. Bu gün Xəzərin sahilindən ölkəmizin müxtəlif istiqamətlərinə böyük səyahət başlayır. Su, əslində bir rəmzdir və Oyunların rəmzi məhz sudur. Hesab edirəm ki, bu seçim yüksək qiymətə layiq olmalıdır. Qoy, bizim yolumuz su kimi aydın, niyyətimiz su kimi təmiz olsun”.
Qeyd edək ki, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının səyahəti su ünsürünə həsr olunub. Çünki su hər bir canlı üçün həyat mənbəyidir. Paklıq və birlik rəmzi olan suyun İslamda böyük mənəvi dəyəri var və o, Xəzər dənizinin sahilində yerləşən Bakı üçün də xüsusi əhəmiyyəti ilə seçilir.
Bakıdan olan uşaq iki nüfuzlu idmançının - taekvando üzrə Dünya Çempionatının ikiqat mükafatçısı Rəşad Əhmədov və Rio Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Mariya Stadnikin müşayiəti ilə Xəzər dənizinin sahillərindən birlik rəmzi olan suyu bütün Azərbaycana paylamaq üçün toplayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Xəzər dənizindən götürülmüş suyu özləri ilə aparmaq üçün Azərbaycanın bütün guşələrindən gəlmiş uşaqlara təqdim etdi.
Ölkənin 15-dən çox tarixi şəhərini, 5 gölü, 1 su anbarını, 3 çayı, 1 bulağı, 3 şəlaləni və Xəzər dənizini əhatə edən su səyahəti bununla da 3 min kilometrdən çox məsafəni qət edəcək. Azərbaycanın müxtəlif guşələrində böyük təbii gözəlliyə malik 15 su məkanının hər birində iki atletin müşayiəti ilə yerli uşaq xüsusi mərasimdə mis qabı su ilə dolduracaq.
Prezident İlham Əliyevin göndərdiyi Xəzərin suyu ilə yanaşı, götürüləcək digər sular sonradan axşam festivalında təqdim olunacaq. Azərbaycan musiqisi və rəqsləri, möhtəşəm su effektləri və əlvan atəşfəşanlığı ilə zəngin olan bu tədbirdə hər kəs iştirak edə biləcək.
Beləliklə, səyahət başladı. “Xəzərdən başlayan səyahət” mayın 12-də Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının açılış mərasimi ilə başa çatacaq. Həmin vaxt uşaqlar ölkənin göl və çaylarından, şəlalə və bulaqlarından topladıqları Azərbaycanın saf suları ilə İslam dünyasının 50-dən çox dövlətindən olan idmançıları Oyunlarda salamlayacaqlar.
Yarışın əsas atributlarından olan “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəxri kürsüdə yer alacaq idmançılara təqdim olunacaq medallar Oyunlara 35 gün qaldığı vaxtda Azərbaycan İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Əməliyyat Komitəsi (AİHOƏK) tərəfindən nümayiş olunub.
Azərbaycan xalça naxışlarında rast gəlinən və İslam mədəniyyəti ikonoqrafiyasına əsaslanan loqo qızıl, gümüş və bürünc medalların mərkəzində yer alıb. Ölkəmizin zəngin tarixini özündə xarakterizə edən bu elementlər “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının əsas dəyərlərini - sülh, birlik, hörmət və mükəmməlliyi özündə cəmləşdirib. Medalın digər üzündə isə İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının emblemi əks olunub.
Diametri 80 millimetr, qalınlığı 9 millimetr olan medallar “Azərsuvenir” MMC tərəfindən AİHOƏK-in dizayn komandası ilə əməkdaşlıq şəraitində hazırlanıb.
Qeyd edək ki, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında suyatullanma, üzgüçülük, su polosu, “3x3” basketbol, boks, voleybol, zorxana, taekvondo, karate, uşu, atletika/paratletika, bədii və idman gimnastikası, güləş, həndbol, cüdo/paracüdo, tennis, stolüstü tennis, futbol, atıcılıq və ağır atletika üzrə yarışlar keçiriləcək. İlk olaraq futbola start veriləcək. İlk oyun açılışdan 3 gün əvvəl - mayın 8-də baş tutacaq.

THE WATER JOURNEY OF THE ISLAMIAD
Water from different lakes, rivers, and springs of Azerbaijan symbolising the Islamic Games to travel more than 3,000 km
The forthcoming 4th Islamic Solidarity Games to be held in Baku on May 12-22 is a magnificent sporting event for Azerbaijan and the entire Islamic world. During ten days, the pulse of the whole Islamic world will beat in Azerbaijan. That is why the Islamic Solidarity Games is the main sporting event of 2017.
The preparation of Baku for the Islamiad has entered the main phase. The Water Journey of the 4th Islamic Solidarity Games (Baku-2017) has already started in the Museum of the Stone Chronicles and originates from the Caspian Sea. The ceremony was attended by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Chairman of the Organizing Committee of the 4th Islamic Solidarity Games Mehriban Aliyeva, Prince of Saudi Arabia and President of the Islamic Solidarity Sports Federation and the National Olympic Committee of Saudi Arabia Abdullah bin Mosaad bin Abdulaziz al-Saud.
President Aliyev called the holding of such a prestigious competition in Azerbaijan a great event: "The 4th Islamic Solidarity Games is a great honour for us. We acknowledge this as a sign of respect and confidence of Islamic countries to Azerbaijan. At the same time, this is a big responsibility. We confirm that all the preparatory works have been completed. We are ready to accept the Games. More than 3,000 athletes from 57 countries will compete in Azerbaijan. We are ready to receive all the guests. We are looking forward to them. As I already mentioned, the Games will be attended by sportsmen from 57 countries, which is a record in the history of the Games. We are very happy about this. At the same time, thousands of official representatives and guests will visit our country. I am sure that the guests will have a chance to get acquainted with our country, its realities and ancient history," said Mr. Aliyev.
He added that Azerbaijan has an ancient history and culture. "Our culture and history are a source of our pride, national treasure. Historical and religious monuments prove that the Azerbaijani people are an ancient people, which has been living and creating in this land since the ancient times. Azerbaijan is an ancient Muslim land. We are proud that the Shamakhi Juma mosque, which is one of the oldest mosques in the world, was built in 743 AD. A few years ago, this mosque has been completely restored and opened the doors to the Azerbaijani people. I am sure that the guests will get acquainted with the historical places of Baku and other regions of our country. The role of volunteers is of special importance in the conduct of the Games. I am glad that more than 8,000 volunteers will take part in these Games. It is impossible to hold these Games without them," stated President Aliyev.
Mr. President noted that water was the symbol of the Islamic Solidarity Games: "Water is life. The nature and man cannot live without water. Azerbaijan has a picturesque nature. Beautiful lakes, rivers, springs, waterfalls, the beautiful Caspian Sea is our natural treasure. Today, from the shores of the Caspian Sea, a great journey begins in various directions of our country. Let our way be transparent and our intentions pure as water."
In fact, the journey of the 4th Islamic Solidarity Games is symbolised by the water element. Water is a symbol of purity and unity and has a great moral value in Islam. It has a special significance for Baku, which is located on the Caspian coast.
A kid from Baku accompanied by two well-known athletes, two-time world taekwondo champion Rashad Ahmadov and the silver medalist of the Rio Olympic Games Maria Stadnik, took some water from the Caspian Sea, a symbol of unity, in order to distribute to all Azerbaijan.
President Aliyev handed over the Caspian water to children coming from all corners of Azerbaijan to take it all the way back.
The Water Journey will cover more than 15 historical cities, five lakes, one reservoir, three rivers, a spring, three waterfalls of the country and the Caspian Sea travelling more than 3,000 kilometers in total. Local children from each of the 15 spots located in various picturesque corners of Azerbaijan will fill copper utensils with water at a special ceremony accompanied by two athletes.
Then, the Caspian water sent by President Aliyev, as well as the water collected from other sources will be presented at the evening festival. This event will be accompanied by Azerbaijani music and dances, grandiose water effects, bright fireworks and everyone can take part in it.
The journey starting at the Caspian Sea will last 37 days and end on May 12 in Baku at the opening ceremony of the 4th Islamic Solidarity Games. The children will welcome participating sportsmen from 50 countries of the Islamic world with clean water from lakes and rivers, waterfalls and springs of Azerbaijan.
Thirty-five days before the start of the tournament, the Azerbaijan Operating Committee of the Islamic Solidarity Games (AOCISG) presented the medals of the Games.
The Baku-2017 logo often found on Azerbaijani carpet patterns and based on images of Islamic culture is placed in the centre of gold, silver and bronze medals. These elements symbolise the country's richest history and contain the core values ​​of the Games: peace, unity, respect and excellence. The reverse side of the medals has an emblem of the Islamic Solidarity Sports Federation. These 80-by-9 mm medals were manufactured in Azerbaijan by Azersuvenir in cooperation with a group of designers of Baku-2017.
The Islamic Solidarity Games will have competitions in the following sports: jumping, swimming, water polo, basketball 3x3, boxing, volleyball, zorkhana, taekwondo, karate, wushu, athletics / paraathletics, artistic and sports gymnastics, wrestling, handball, judo / parajudo, tennis, table tennis, football, shooting and weightlifting. The football tournament starts the first. The first game will be held three days before the opening ceremony, on May 8.