ŞƏRQİN CƏHƏNNƏM ATƏŞİ
Deyəsən, Suriyada və bütünlükdə Yaxın Şərqdə sülhü qan içərisində boğulan xalq yalnız yuxusunda görə biləcək. Nəhəng fövqəldövlətlər gərginliyi getdikcə artırmaqla, regionun hüdudlarını aşır.
Xan-Şeyhun faciəsi
Aprelin 4-də bütün dünyaya dəhşətli xəbər yayılıb: Suriyanın İdlib əyalətinin Xan-Şeyhun şəhərinin bombalanması nəticəsində, 100-dək insan dünyasını dəyişib. Daha sonra xəbərə dəhşətli foto və videokadrlar əlavə edilib: nəfəs çatışmazlığı üzündən qıvrılan onlarca uşaq. Bu, insanlara qarşı kimyəvi silahdan istifadə olunduğunu düşünməyə əsas verib.
Xan-Şeyhun şəhəri və İdlib əyaləti, demək olar ki, tamamilə üsyançıların nəzarətindədir. «Həyat Təhrir əş-Şam» qruplaşmasından olan cihadçıların da nəzarət etdiyi bu region zaman-zaman Suriya və Rusiya aviasiyası tərəfindən bombardman edilir. Bu səbəbdən, Suriya müxalifəti və Qərb siyasətçiləri kimyəvi silahdan istifadəyə görə də dərhal Suriya Hərbi Hava Qüvvələrini günahkar elan edib. Rəsmi Dəməşq ittihamları rədd edərək, kimyəvi silahdan hansısa üsyançı qrupun istifadə etdiyini açıqlayıb. Rusiya tərəfinin versiyasına görə isə Suriya aviasiyası terrorçulara məxsus böyük bir anbara zərbələr endirib. Sadəcə, orada tərkibində zəhərli maddələr olan silah-sursat saxlanırmış. Bununla yanaşı, Moskva müttəfiqi olan Bəşər Əsəd hökumətinin kimyəvi silaha malik olmadığını bildirir. Ruslar Dəməşqin hələ bir neçə il əvvəl kimyəvi silah ehtiyatlarını məhv etdiyini xatırladır. O zaman bunu Kimyəvi Silahlara Qadağa Təşkilatı da etiraf etmişdi.
Qərb isə İdlib əyalətinə zəhərli qaz hücumunu məhz Bəşər Əsəd rejiminin məqsədli şəkildə təşkil etdiyinə əmindir. ABŞ Prezidenti Donald Tramp baş verənlərə münasibət bildirərkən, onu «Rusiya üçün hüznlü gün» adlandırıb. O, fikrini «Rusiyanın Dəməşqin yanında dayanması» ilə izah edib. Bununla yanaşı, Tramp «bütün bəşəriyyətə təhqir olan» qaz hücumunun cavabsız qalmayacağını da bildirib. Və Amerika administrasiyası bu hədəsini cəmi bir neçə gün sonra real əməllə təsdiqləyib: Suriyanın Homs əyalətindəki Şayrat aviabazasına, təxminən, 60 ədəd qanadlı «Tomakavq» raketi atılıb. Qeyd edək ki, İdlibə uçuşlar məhz bu bazadan həyata keçirilirdi. Suriya tərəfinin məlumatına görə, bombardman nəticəsində aviabaza tamamilə yararsız hala düşüb və insident zamanı 5 nəfər həlak olub.
Amerikan zərbəsi
Prezident Tramp ABŞ Konqresi üzvlərinə Suriya HHQ-yə məxsus aviabazanın bombalanmasına dair göndərdiyi məlumat məktubunda qərarını belə izah edib: «Mən bu qərarı Suriyanın kimyəvi silahlarla yeni hücumlar etməsi imkanlarını azaltmaq üçün vermişəm. Suriya rejimi qadağan olunmuş kimyəvi silahlardan istifadədən çəkindirilməlidir. Bununla biz regionda sabitliyin bərqərar olmasına kömək edir, hazırkı humanitar fəlakətin daha da ağırlaşmasını əngəlləyirik».
Vaşinqtonun əməllərinə ən yaxın müttəfiqlərindən dərhal dəstək gəlib. Söhbət Avropa İttifaqı, İsrail, Səudiyyə Ərəbistanı, Yaponiya və digərlərindən gedir. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə hətta ABŞ-ın Suriyaya raket zərbələrinin Suriya rejiminin «yatırılması» üçün kifayət olmadığını bildirib.
İranla Rusiya isə təbii ki, ABŞ-ın addımını qəti şəkildə pisləyib. Rusiya Prezidenti Vladimir Putin onu «suveren dövlətə təcavüz, yalan bəhanələrlə beynəlxalq hüquq normalarının pozulması» kimi qiymətləndirib. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında isə deyilir: «Özünə əziyyət verib heç nəyi araşdırmayan ABŞ güc tətbiqinə, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə aparan dövlətlə hərbi qarşıdurmaya gedib. Bu, ABŞ-ın ilk belə düşünülməz addımı deyil. Belə əməllər dünyada mövcud olan problemləri daha da dərinləşdirir, beynəlxalq təhlükəsizliyə təhdid yaradır».
Şübhəsiz ki, Suriyada baş verən son hadisələr son onillikdə onsuz da «soyuq müharibə» şəraitində olan Amerika-Rusiya münasibətlərinin gələcək inkişafına təsirsiz ötüşməyəcək. Putin, artıq ABŞ-ın Suriyaya zərbələrinin Vaşinqton-Moskva münasibətlərinə zərbə vuracağını nümayiş etdirib. Bu, ilk növbədə, elə Suriya istiqamətində təsdiqini tapıb. Rusiya ABŞ ilə Suriyada həyata keçirilən əməliyyatlar zamanı uçuşların təhlükəsizliyinin təmini, insidentlərin qarşısının alınması haqqında imzaladıqları memorandumun qüvvədən düşdüyünü bəyan edib. Bundan başqa, Amerikanın aviazərbələrindən sonra, Rusiya HDQ-yə məxsus hərbi gəmilərin təcili olaraq Suriya sahillərinə qayıtmağa başladığı məlum olub.
Bütün bunlar getdikcə dərinləşməkdə olan Amerika-Rusiya qarşıdurması mozaikasında sadəcə ştrixlərdir. İdlib faciəsi və Homsda baş verənlər bu prosesin nə qədər dərinə gedə biləcəyini ortaya qoyub. Dünya SSRİ-nin dağılmasından, hətta bir qədər də keçmişə getsək, Kuba ətrafında yaşanmış Karib böhranından sonra ilk dəfə qlobal münaqişənin astanasına gəlib çıxıb. Ekspertlər hesab edir ki, Rusiya ABŞ-ın Suriya aviabazasına endirdiyi zərbələrə cavab olaraq, bu ölkənin ərazisindəki HHM sistemlərindən istifadə etsəydi, məsələ iki nüvə fövqəldövləti arasında birbaşa qarşıdurmayadək gedib çıxa bilərdi. Xoşbəxtlikdən, bütün planet üçün acı nəticələr verə biləcək bu ssenaridən qaçmaq mümkün olub. Lakin təhlükə hələ də qalır. Son hadisələr göstərir ki, Birləşmiş Ştatlar qlobal lider rolundan imtina etməyi düşünmür, Rusiya isə dünyada ABŞ-ın başçılığı ilə, Qərbin hegemonluğuna meydan oxuyur.
«Bu, hələ son deyil»
Amerika-Rusiya qarşıdurması özünü BMT Təhlükəsizlik Şurasının Suriyadakı vəziyyətin müzakirəsi məqsədilə təşkil olunmuş fövqəladə toplantısında da tam çılpaqlığı ilə ortaya qoyub. ABŞ Bəşər Əsədin siyasi səhnədən getməsinə çalışdığını təsdiqləyib. Halbuki, Xan-Şeyhuna zərbədən cəmi bir neçə gün əvvələdək Tramp administrasiyası, artıq Əsədin hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmasının Ağ ev üçün prioritet olmadığını, onun taleyini Suriya xalqının həll edəcəyini bildirirdi. Odur ki, döyüş meydanında da vəziyyətin Suriya hökumətinin xeyrinə dəyişdiyi bir vaxtda, kimyəvi silahdan istifadənin Dəməşqə nə qədər sərf etdiyi ciddi sual doğurur. Hər halda, İdlib faciəsindən sonra amerikalılar Barak Obamanın prezidentliyi dövrünə aid ritorikanı daha da sərtləşdirib. Donald Tramp bildirib ki, indi o, Suriyanı «öz məsuliyyət zonası» sayır. ABŞ-ın BMT yanında daimi nümayəndəsi Nikki Heyli də yəqin ki, bu «məsuliyyət»dən çıxış edərək, ölkəsinin Suriyada «daha irəli getməyə» hazır olduğunu bəyan edib.
Rusiyanın BMT-dəki nümayəndəsi Vladimir Safronov isə buna cavab olaraq, Amerikanın Suriyaya təcavüzünün yalnız terrorçuluğu gücləndirdiyini bildirib. Onun fikrincə, 4 aprel hadisələrinin obyektiv və müstəqil araşdırılması ABŞ-ı zərrə qədər də maraqlandırmır.
Bu qızğın müzakirələrin sonunda TŞ heç bir sənəd qəbul etməyib. Bu fakt isə Suriyada vəziyyətdən çıxış yolunun olmadığına dair fikirləri daha da gücləndirib. İndi, qarşı-qarşıya dayanan tərəflər arasında danışıqlar prosesi iflasa uğramaq təhlükəsi ilə üzləşib. Halbuki, Astanada aparılmış danışıqlar nikbinliyə müəyyən əsaslar vermişdi. Astana görüşündən sonra danışıqlar Cenevrədə davam etdirilsə də, rəsmi Dəməşq və müxalifətin iri fraksiyalarının nümayəndələri arasında birbaşa təmasların davam etdirilməsi haqqında razılığa gəlinməmişdi.
İdlib faciəsi və ABŞ-ın aviazərbələri, sadəcə, Suriyada vəziyyətin dalana dirəndiyini növbəti dəfə təsdiqləməyib. O həm də göstərib ki, 2011-ci ildən Suriyada hökm sürən «hamının-hamıya qarşı müharibəsi» durumu davam edir, hətta daha da güclənir. Üstəlik, bu müharibədə əsas mübarizənin nəhənglər - ABŞ ilə Rusiya arasında getdiyi bir daha təsdiqlənib. Bu mübarizə, öz növbəsində, cəhənnəm qazanında yanan Suriyanı sülh perspektivindən daha da uzaqlaşdırır.
Mosul ittiham edir
Bütün bunlarla yanaşı, Suriya arenası qlobal qarşıdurmanın yalnız bir parçasıdır. Suriya kimi, “İD”nin ekspansiyası ilə üzləşmiş İraqda baş verənlər də bununla birbaşa əlaqəlidir. İraqda da vəziyyət fövqəldövlətlər arasındakı çəkişmədən asılıdır. Bunun ən bariz nümunəsi, bu yaxınlaradək cihadçıların nəzarətində olmuş Mosul ətrafında baş verənlərdir.
Ötən ilin oktyabrında İraq Ordusu və ABŞ-ın başçılıq etdiyi koalisiya Mosul şəhərinin terrorçulardan azad olunması əməliyyatına başlamışdı. Onlar şəhərin şərq hissəsində tezliklə istəklərinə nail olmuşdular. Fevralın ortalarında isə İraq hökuməti şəhərin qərb hissəsinin azadlığı uğrunda əməliyyatlara başlanıldığını bəyan etdi. Cəmi 1 ay sonra “İD” dəstələrinin Mosuldan tamamilə çıxarıldığına, onların Suriya yaraqlıları ilə əlaqələrinin kəsildiyinə dair məlumat yayıldı. O zaman, təxminən, yarım milyon insan Mosulun qərbini tərk etsə də, 200-300 min dinc sakin hələ də terrorçuların nəzarətində qalmış rayonlardadır. İndi, az qala, hər gün həmin ərazilərdən qaçmağa cəhd edən dinc sakinlərin kütləvi şəkildə öldürüldüyünə dair xəbərlər gəlir.
Lakin yerli əhalinin yaşadığı müsibət yalnız terrorçuların cəza aksiyaları ilə bağlı deyil. ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiyanın “İD” yaraqlılarının obyektlərinə endirdiyi aviazərbələr nəticəsində də vaxtaşırı yüzlərlə dinc sakin həlak olur. Belə faciələrdən biri martın 17-də baş verib. Həmin gün Mosulun qərb hissəsinin bombardmanı zamanı 100-dən artıq insan dünyasını dəyişib. Şəhər administrasiyasının rəhbəri Hüseyn Haşimin məsələyə münasibəti kifayət qədər aydın olub: «Bu qurbanlara, yanlış zərbələrə görə koalisiya qüvvələri məsuliyyət daşıyır».
Rusiya bundan istifadə etmək imkanını əldən verməyib; məsələn, ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında deyilir ki, ABŞ-ın Suriyaya qarşı həyata keçirdiyi aksiya diqqəti Mosulda baş verənlərdən yayındırmaq məqsədi daşıyır.
Amma fövqəldövlətlərin bu qarşılıqlı ittihamları Suriya, İraq və digər Yaxın Şərq ölkələri xalqlarının dərdini azaltmır. İllər əvvəl dünyanın siyasi texnoloqları bu regionda «ərəb baharı»nın başlanmasından danışırdı. Lakin yaşanan qanlı təcrübə göstərir ki, o, burada, sadəcə, cəhənnəm atəşi yaradıb ki, nəhəng güc strukturlarının iddiaları bu alovdan çıxmağa imkan vermir.

HELLFIRE OF THE EAST
It seems the bleeding local population may only dream about the peace in Syria and the entire Middle East. Meanwhile, the major powers intensively escalate the confrontation, which goes beyond the regional limits.
The tragedy of Khan-Shaykhun
On April 4, the world community heard horrible news: the Syrian city of Khan-Shaykhun in the province of Idlib was bombed, about 100 people were killed. The messages were accompanied by shocking photo and video footage of several dozen children writhing in torment from lack of air. These evidences gave reason to believe that the death was due to the use of chemical weapons.
The town of Khan-Shaykhun and the province of Idlib are almost entirely controlled by the rebels, including the so-called jihadists from the Hayat Tahrir al-Sham group, and are often raided by Syrian and Russian military aircraft. Therefore, the Syrian opposition and Western politicians immediately accused the air forces of Syria of raiding and using chemical weapons against residents of Khan-Shaykhun. Damascus refused the allegations stating that chemical weapons were used by one of the rebel groups. The Russians claim that the Syrian air forces hit a large terrorist depot storing ammunition with poisonous substances. At the same time, Moscow further argues that the allied government of Syria headed by President Bashar Assad does not possess chemical weapons. Thus, it was reported several years ago that Damascus destroyed its chemical weapons reserves, which was also confirmed by the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons.
Nevertheless, the West insists that it was the Assad regime, which purposefully carried out the gas attack in the province of Idlib. The US President Donald Trump called the tragedy "a very sad day for Russia because they are aligned." And he warned that the gas attack, which became an "insult to all of humanity," will not go unpunished. The American administration confirmed these threats in practice in just a few days following the event. Almost 60 Tomahawk cruise missiles hit the Syrian airbase Shayrat in Homs province known to be the launch point of air raids on Idlib. According to Syrian sources, the airbase is destroyed with ten people killed.
American strike
In his letter to the members of the US Congress about the missile strike, President Trump openly explained the reasons behind his decision: "I directed this action in order to degrade the Syrian military’s ability to conduct further chemical weapons attacks and to dissuade the Syrian regime from using or proliferating chemical weapons, thereby promoting the stability of the region and averting a worsening of the region’s current humanitarian catastrophe."
Support for Washington's actions was expressed by its closest allies including the European Union, Israel, Saudi Arabia, Japan, and others. Special acclamations of approval of the American missile strike came from Ankara. The Turkish President Recep Tayyip Erdogan even said that the US missile strike against Syria is not a sufficient step to pacify the Syrian regime.
Naturally, Iran and Russia have strongly condemned the US action. Russian President Vladimir Putin described Washington's actions as "aggression against a sovereign state in violation of international law under a contrived pretext." The statement of the Russian Foreign Ministry says: "Without bothering to figure anything out, the US moved toward a demonstration of strength, to military resistance against a country that is fighting international terrorism. The US is not the first time to demonstrate such a thoughtless approach, which only exacerbates the problems existing in the world and creates a threat to international security."
It goes without saying that the latest developments in Syria will have consequences for the future of the US-Russian relations, which have been remaining in the "cold peace" for the past decade. Putin has made it clear that the US strikes against Syria were damaging relations between Washington and Moscow. Thus, Russia suspended the memorandum with the US on the prevention of incidents and ensuring the safety of aviation flights during operations in Syria. In addition, after an American strike on the Syrian base, it became known that the Russian Navy ships are urgently returning to the Syrian shores.
However, all of the above is just a few strokes in a very saturated mosaic of the growing American-Russian confrontation. The tragedy in Idlib and the military action in Homs have demonstrated the dangers of the worsening situation. After all, perhaps for the first time since the collapse of the USSR, not to mention an even more ancient event - the Caribbean crisis around Cuba, the world has really come to the brink of a global conflict. The experts believe that if Russia used air defense systems on Syrian territory in response to the US missile strike, the issue could turn into a direct confrontation of the nuclear powers. Fortunately, this gloomy prospect for the whole planet was avoided. But the threat remains, fueled by the fact that the United States still wants to remain the only global leader, while Russia has once again challenged the dominant hegemony of the West led by the US.
"Ready to go further"
The emergency meeting of the UN Security Council on the current situation in Syria has entirely reflected the level of American-Russian contradictions. The US confirmed that they were working towards the departure of Bashar Assad from the political scene. In fact, a few days before the attack on Khan-Shaykhun, the Trump administration assured that the removal of Assad from power was no longer a priority for the White House, and the Syrian people would decide his fate. Therefore, it is still a big question if the chemical weapons attack was in favour of the Syrian government under the current advantageous situation on the battlefield. After the Idlib tragedy, Americans tightened the rhetoric of the presidency of Barack Obama. According to Donald Trump, he now considers the situation in Syria as a zone of "his responsibility." And given this "responsibility", the US permanent representative to the United Nations Nikki Haley warned that the United States was "ready to go further" in Syria.
In response, the Russian representative to the UN, Vladimir Safronov, said that the US aggression against Syria only contributed to the strengthening of terrorism and that the US was not at all interested in impartial and independent investigation of the April 4 incident.
The Security Council did not accept any documents on the outcome of such a stormy meeting. And this fact only strengthened the impression of despair about the Syrian issue. The negotiations between the opposing sides is also under threat of failure, although their contacts in Astana gave some grounds for optimism. However, the Geneva round of Syrian negotiations following the Astana talks did not lead to the continuation of direct contacts between representatives of Damascus and the largest factions of the opposition.
The tragedy in Idlib and the American strike were not just new manifestations of the Syrian impasse. They point to the fact that the situation in Syria has only strengthened in the state of the war of all against all observed since 2011. And in this war, as it was again confirmed, the key role is played by the struggle of the giants - the USA and Russia, the confrontation between them only further alienates the burning Syria from the perspective of the long-awaited peace.
Mosul blames
Meanwhile, the Syrian arena is only part of the global confrontation. It is directly connected with the events in Iraq, which, like Syria, has undergone expansion by the IS and also depends on the course of great-power dissent. This is most convincingly evidenced by the events around the city of Mosul, which until recently has been under the control of jihadists.
In October 2016, the Iraqi army and a coalition led by the US started a military operation for the liberation of Mosul. Soon the terrorists left the eastern part of the city. In mid-February, Iraqi authorities announced the beginning of another operation to liberate the western part of the city. A month later, reports were received of the complete encirclement of the IS detachments in Mosul and the severance of their communications with militants in Syria. And although almost half a million people left their homes in the western part of Mosul, between 200 and 300 thousand civilians are still in areas that are under the control of terrorists. Almost daily information is received about the mass executions of residents for attempting to escape from the IS-controlled territory.
However, the disasters experienced by the local population are not related only to punitive acts of terrorists. Hundreds of civilians are being killed under regular bombardment of IS facilities by the air force of the US-led international coalition. One of the most terrible tragedies occurred on March 17, when more than 100 people were killed during the bombing in the western part of Mosul. Head of the city administration, Hussein Hajim, openly stated: "The coalition forces are responsible for these victims and mistakenly inflicted blows."
Russia took advantage of this fact. In particular, the Russian Foreign Ministry issued a statement stating that the US military action against Syria was a desire to divert attention from the situation in Mosul.
Whatever the truth is, these mutual accusations of great powers do not ease the fate of peoples living in Syria, Iraq and other countries of the Middle East. A few years ago, world political strategists announced the beginning of the "Arab spring" in this region but as the bloody outcome of these events show, it has fanned only the infernal flame and the way out of this situation is blocked by global ambitions of the largest power centres.