NƏNƏ GƏLMƏYİB, ONU MƏN ƏVƏZ EDİRƏM
Müşahidə etdikdə görürsən ki, xüsusilə güclü Bakı küləyi əsən zaman onların işi çox ağır olur. Yaydırsa, dərd yarıdır. Amma bu zaman da qızmar günəş var. Bəs payızdırsa, qış və şaxtadırsa?
«Sehrli süpürgə» ilə nə qədər süpürürsən-süpür - xeyri yoxdur. Əgər süpürgəçi qadın tullantıları özünün düzəltdiyi «inventar»a yığmağa macal tapmadısa, külək zibili yenidən küçəboyu səpələyəcək. İnventar dedikdə, süpürgəçinin arxası ilə sürüdüyü torba və ya qutunu nəzərdə tuturuq.
Onlar üzlərini «respirator ləçək»lə bağlayır, enli şalla sarıyır - qışda şaxtadan, yayda qızmar günəşdən bu cür qorunurlar. Əyinlərində isə kommunal xidmət tərəfindən verilmiş uniforma - jilet. Lakin nə qədər süpürürsən-süpür, xüsusilə payızda, yarpaqların töküldüyü vaxtda küçələri təmiz saxlamaq mümkün deyil.
Üstəlik, indi, insanlar da təmizliyə, səliqə-sahmana riayət edilməsi baxımından o qədər də intizamlı deyillər. Nəinki piyadaların, hətta sürücülərin və sərnişinlərin də nəqliyyat vasitələrindən küçəyə zibil atması halına tez-tez rast gəlinir. Çoxsaylı siqaret qalıqları, müxtəlif enerji içkilərinin dəmir bankaları, kardondan olan şirə qutuları - siyahı “çoxçeşidli» olmasa da, kifayət qədər «dolğun»dur. Bir sözlə, küçələrin təmizliyi ilə məşğul olan qadınlara bu iş asan başa gəlmir.
Son zamanlar isə bütün bunlara küçələrdə işini görən zaman baş verən avtomobil qəzaları nəticəsində dünyasını dəyişən qadınlar haqqında xəbərlər də əlavə olunub.
Bakı Nəqliyyat Agentliyi hələ ötən ilin noyabrında Nazirlər Kabinetinə müraciət edərək, hərəkətin sıx olduğu, xüsusilə sürətli yollarda təhlükəsizlik tədbirlərinə əməl edilməsi ilə bağlı təkliflər verib. Nəticədə, Nazirlər Kabinetinin tapşırığı əsasında, Ədliyyə Nazirliyi müvafiq normativ hüquqi aktların hazırlanmasını planlaşdırır.
Bakı Nəqliyyat Agentliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Mais Ağayev «R+»a açıqlamasında bu sahədə vəziyyəti təhlil etdiklərini bildirib: «Monitorinq göstərir ki, avtomobilin mənzil-kommunal təsərrüfat birliyi əməkdaşlarını vurması ilə baş verən qəzaların əksəriyyətində vurulan insan dünyasını dəyişir. Odur ki, Bakı Nəqliyyat Agentliyinin təklifinə əsasən, sürətli küçələri insanlar yox, xüsusi texnika təmizləyəcək. Hazırda müvafiq strukturların (icra hakimiyyəti orqanları nəzərdə tutulur) balansında belə texnika var».
Hələ 2013-cü ildə Bakı üçün yeni zibilyığan texnikanın alınması planlaşdırılırdı. O, Dünya Bankının krediti ilə alınmalı idi. Lakin «R+» kommunal xidmətlərin xüsusi texnikadan, o cümlədən tozsoranlardan niyə istifadə etmədiyini müəyyənləşdirə bilməyib: Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri telefon zənglərinə cavab vermir. İcra hakimiyyətinin zibilyığan texnikalara cavabdeh olan şöbəsi isə mətbuat xidmətinin icazəsi olmadan, heç bir sualı cavablandıra bilməzmiş. Beləliklə, yuxarıda qeyd olunan «müvafiq strukturlar»dan nə qədər lazımi texnika alındığı, onlardan niyə istifadə olunmadığı haqqında suallara cavab almaq mümkün deyil. Halbuki, bir neçə il əvvəl sürətli yollarda küçə tozsoranlarından istifadə olunduğunu görmək mümkün idi. Sonradan onlar yenidən süpürgəçi qadınlarla əvəzlənib. Niyə? Məlum deyil.
Əlbəttə ki, idealda bütün süpürgəçilərin texnika ilə əvəzlənməsi planlaşdırılardı. Yeri gəlmişkən, şəhərin abad mərkəzində rəngarəng şallarda və jiletlərdə yer süpürən yaşlı qadınlar turistləri də. Yenilənmiş Bakının, Azərbaycan paytaxtının qonaqları gözəlliyi ilə valeh edən, yaxın gələcəkdə turist bumu yaşamağı planlaşdıran küçələrində hələ də süpürgəçi nənələrin xidmətindən istifadə olunur!? Maraqlıdır, bu, nə dərəcədə doğrudur?
Bəs onların əməyi xüsusi texnika ilə əvəzlənərsə, bu qadınlar gəlirdən məhrum olmayacaqlarmı? Nəqliyyat sahəsində ekspert Ərşad Hüseynov deyir ki, belə problem olmamalıdır: «Nazirlər Kabinetinin tapşırığına əməl edilməsi çətinlik yaratmamalıdır. Qanunvericilikdə yol infrastrukturunun təşkili, təhlükəsizlik normaları ilə bağlı konkret müddəalar var. Bundan başqa, zibiltəmizləyən texnika, güman ki, yalnız magistral küçələrdə istifadə olunacaq. Onlar isə ümumi yolların yalnız 20%-ni təşkil edir. Bu texnikanın həyətlərə, ensiz küçə və dalanlara girməsi mümkün görünmür. Onlar yenə də xalaların, nənələrin ümidinə qalır».
Qeyd edək ki, küçələri təmizləyən qadınlar postsovet məkanının bütün iri şəhərləri üçün fenomendir. Bu fenomen paytaxtımızın küçələrində də özünə möhkəm yer edib.
«Mən bir çox ölkədə olmuşam. İstər Rusiyada, istər Avropada küçələri, əsasən, kişilər təmizləyir. Amma onların arasında xanımlara da rast gəlinir. Onlar daha çox həmin ölkələrə qazanc dalınca gəlmiş miqrantlar olur. Bizdə isə miqrant işçi qüvvəsi çox azdır. Bazarı özümüz tənzimləyirik. Bu işlə daha çox aztəminatlı ailələrdən olan qadınlar məşğul olur», - deyə Milli Məclisin deputatı Elmira Axundova bildirir. Onun sözlərinə görə, süpürgəçinin işi toz-torpaqlı iş olsa da, elə də ağır iş deyil. Deputat onların normal əməkhaqqı aldıqlarını da deyir.
E.Axundova Milli Məclisdə bu məsələni dəfələrlə qaldırdığını bildirir. O, hesab edir ki, əsas problemlərdən biri, paytaxt küçələrində kifayət qədər zibil qutusunun olmamasıdır. Nəzərə alsaq ki, belə qutular bir-birindən ən uzağı, 50 metrlik məsafədə quraşdırılmalıdır, bu, həqiqətən də aktual məsələdir. Şəhərin mərkəzində bu probelm o qədər də hiss edilmir. Lakin hərəkətli küçələrdə, nəqliyyat qovşaqlarında, əhalinin daha sıx olduğu yaşayış massivlərində onları tapmaq çətindir. Halbuki, belə yerlərdə zibil qutularına daha çox ehtiyac var.
«Bu işi ona daha çox ehtiyacı olanlar görməlidir. Görünür, küçə təmizləmək daha asan iş sayıldığından, buraya qadınlar daha çox cəlb olunub. Bu sistemin dəyişdirilməsinin nə dərəcədə effekt verəcəyini söyləyə bilmərəm», - deyə parlamentin daha bir üzvü Fazil Mustafa bildirir.
Dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində küçələri daha çox xüsusi texnika təmizləyir. Onu isə xüsusi uniforma geymiş cüssəli gənc oğlanlar idarə edir. Əlbəttə ki, müxtəlif ölkələrin, bir ölkə daxilində ayrı-ayrı şəhərlərin xüsusiyyəti fərqli olur. Hər bir ölkənin öz seçimi var və hərə küçələri bir vasitə ilə təmizləyir. Bu məsələdə ölkənin adət-ənənəsi, orada klininq sahənin inkişaf səviyyəsi, texnikanın olub-olmaması, yerli icma və bələdiyyələr üçün küçələrin təmizlənmə qiyməti də öz rolunu oynayır.
Hər halda, məsələn, Avropada küçələrin təmizlənməsinə çox vaxt və güc sərf olunur. İstər milyonlarla insanın yaşadığı meqapolis olsun, istər 50 sakini olan qədim kənd, təmizlik, məsələyə kompleks, savadlı yanaşma hər yanda hiss edilir.
Küçələrdə təmizliyə təsir edən əsas amillərdən biri də həmin bölgənin əhalisinin məsələyə yanaşmasıdır. Onlar bütün norma və qaydalara qəti şəkildə əməl edir. Demək olar ki, bütün Avropa ölkələrində illərlə hazırlanmış və təsdiqlənmiş təmizlik qaydaları var - küçələrin, səkilərin, bordürlərin mütləq qaydada avtomatlaşdırılmış və əl ilə yuyulması. Texnika və insanların təmizliyə başlamasından əvvəl evakuator yanlış parklanmış maşınları küçələrdən yığışdırır. Daha sonra işə ağır texnika qoşulur: tozu və çirkabı təmizləyən avtotozsoranlar. Yalnız bu mərhələnin başa çatmasından sonra sulayan və yuyan maşın işə düşür.
Şübhəsiz ki, şəhər küçələrinin təmizliyi ilə bağlı ictimai rəyin, həmçinin ictimaiyyətin bu işdə iştirakının böyük rolu var.
Qeyd edək ki, Avropa ictimaiyyəti bu məsələdə çox fəaldır. Bir sıra ölkələrdə sosial hərəkatlar və ictimai təşkilatlar yalnız gözəl bəyanatlar verməklə kifayətlənmir, gündəlik təmizlik işlərində bilavasitə iştirak edir, yaxud müvafiq orqanların işə nə qədər diqqətlə yanaşdığını izləyir.
Beləliklə, Avropa təcrübəsi göstərir ki, yayda və qışda təmiz küçələr dəbdəbə yox, sivil, rahat, xoş şəhər yaşamının vacib şərtidir. O, həm də digər regionlardan həmin şəhərlərə köçənlər üçün, turistlər və qonaqlar üçün cəlbedicilik deməkdir.
Bu gün beynəlxalq klininq bazarının imkanları yalnız Avropada deyil, Azərbaycanda da bütün şəhər və kəndlərdə təmizliyin, səliqə-sahmanın yaradılmasına tam şərait yaradır. Bunun üçün əslində, çox şey tələb olunmur: yerli icra hakimiyyəti orqanlarının iradəsi, bütün təsdiqlənmiş plan və proseslərin əhali tərəfindən başa düşülməsi və qəbul edilməsi, həmçinin hər birimizin küçələrimizin təmizliyinə, səliqə-sahmanına dəstək vermək arzumuz. Razılaşın ki, yuxarıda sadalanan nümunələrdə heç bir çətinlik yoxdur. Sadəcə, artıq süpürgəçi qadınların xidmətindən imtina etməyin, bu işi xüsusi texnikalarla həyata keçirməyin vaxtıdır. Bu, Bakının mövcud yüksəksəviyyəli urbanizasiyasına tam cavab verərdi.

Machines to replace human street sweepers on high-speed roads
When you look at them, it is clear that they especially suffer from the strong Baku winds. The situation is more or less better in summer, although the scorching sunshine creates more trouble. But what about cold autumns and winters?
No matter how well they sweep the streets with their “fairy brooms” made of dry tree branches, it is a useless job: the wind takes the garbage along the roadside, if the sweepers fail to put it into a homemade garbage collector. Anything will work – a sack or box usually dragged along the cleaning path.
They cover their faces with kerchiefs used as respirators. They wrap themselves into a wide shawl keeping them from freezing in winter and the incinerating sun in summer. Atop of this is a custom uniform: usually a waistcoat issued by the municipal authority. But no matter how hard they work, the dirt and garbage remain as is, especially in autumns and winters.
The people is not well disciplined nowadays as far as the cleanliness and order are concerned. Often, both the pedestrians and car drivers throw out the garbage in the street. Numerous cigarette butts, tin cans from energy drinks, carton boxes from juices and so on. Frankly, the women street sweepers have hard times cleaning all of this. In addition, we frequently hear news about women sweepers dying on the roads of Azerbaijan because of road accidents.
In November 2016, Baku Transport Agency (BTA) appealed to the Cabinet of Ministers with a set of proposals to ensure compatibility with security measures on the congested streets of Baku, in particular on high-speed roads. It is now planned to develop appropriate regulatory and legal acts based on the instructions of the Cabinet of Ministers with the participation of the Ministry of Justice.
The spokesperson of the Baku Transport Agency, Mais Aghayev, told us about the analysis of existing situation: “Our monitoring showed that in most cases, car accidents are fatal for the workers of housing and communal services. We suggested that the high-speed streets were not cleaned by people but by specialized sweeping equipment. Currently, relevant authorities have such cleaning machines.”
Back in 2013, it was planned to purchase new garbage trucks for Baku using a loan issued by the World Bank. However, we could not find out why the municipal services have not used specialized cleaning equipment including the vacuum cleaners, as the representatives of the city authorities refused to pick up our phone calls. The relevant department holding the waste collection equipment could not comment without having a permission of the press service. Thus, we could not get any information about the number of machines purchased and the reason they have not been used so far. Although one could see vacuum cleaners on high-speed roads a couple of years ago. But then the machines were again replaced by women cleaners. Why? We have no clue.
Of course, ideally, it would be better to replace all cleaners on the roads with machinery. Especially when the elderly women in coloured shawls and vests with old brooms in a glazed centre of Baku can cause bewilderment of tourists. How come that we still use the old women cleaners on the streets of the renovated Baku, the capital of Azerbaijan, conquering the guests with its beauty and counting on a tourist boom in the near future?
But if we replace their labour with special equipment, will they remain without income? Expert Arshad Huseynov said that this issue was not relevant: “The implementation of the instructions given by the Cabinet of Ministers should not cause difficulties. However, there are open questions in the legislation concerning the organization of the road infrastructure and safety standards. In addition, it is most likely that the garbage cleaning equipment will only work on the main streets. This makes up about 20% of all roads. It is doubtful that this machinery can penetrate into courtyards, narrow roads and passages. They still remain dominated by women cleaners.”
Incidentally, the women cleaners is a phenomenon of all major cities of the post-Soviet space. This obsolete phenomenon is firmly rooted in the streets of our capital too.
“I visited many countries. Men mostly clean the streets both in Russia and in Europe. And often these are migrants. We have very little migrant workforce, we regulate our market ourselves. This job is mainly for women from low-income families,” said member of parliament Elmira Akhundova. According to her, although this work is dusty, it is not so heavy. And they get paid normal.
E. Akhundova notes that she has discussed this issue more than once in the parliament. One of the main problems is the lack of garbage cans on the streets of Baku. Given that the tanks should be placed at a distance of not more than 50 m from each other, this is relevant. If this problem holds true for the city center, then on busy roads, traffic junctions, in sleeping areas with an abundance of residents, where urns and tanks are particularly relevant, on the contrary, they are harder to find.
“This job should be done by someone who needs it. Apparently, since street cleaning is considered a relatively easy job, it mainly involves women. I do not know how effective this system will be,” says another member of parliament, Fazil Mustafa.
What about other countries?
In the developed countries of the world, the streets are cleaned mainly by specialized equipment, which is operated by strong young people in uniform. Of course, the specifics of different countries and cities within the same country are different. Each country has its own preferences, and clean the streets in various ways. In many respects, this is affected by the traditions of the country, degree of development of the cleaning industry, presence or absence of domestic machinery, and, consequently, the cost of cleaning streets for local communities and municipalities.
Either way, cleaning streets in Europe requires a lot of time and efforts. It does not matter, it's a big multi-million megalopolis or an old village with 50 inhabitants - cleanliness and a comprehensive, competent approach to the solution of this question are felt in everything. Also, one of the main factors affecting the situation with cleanliness in the streets is the attitude of residents of settlements that strictly follow the rules and regulations, including the unspoken ones, to maintain order. On the territory of virtually all European countries there are approved and worked out for years common cleaning standards - mandatory automated and manual washing of roads, sidewalks and curbs. Before the technicians and people start cleaning and cleaning, the tow truck cleans the parked cars incorrectly. Then, heavy machinery comes to work: an auto vacuum cleaner, drawing in dust and dirt. And already at the final stage, a watering machine is turned on.
Of course, public opinion on purity on the streets of cities, as well as public participation in this, are of great importance. It should be noted that the European population is very active in this regard. There are social movements and public organisations in a number of countries that not only know how to make beautiful statements but also are directly involved in the daily cleaning processes of their cities or monitor how carefully this matter is taken by responsible authorities.
So, European experience proves that clean roads in summer and in winter are not a luxury, but a necessary condition for a civilized, comfortable, pleasant life of any city, and also a factor attracting tourists and guests moving from other regions. And the world cleaning market today provides the widest opportunities for the purity and order reigning in every city not only in Europe, but also in our Azerbaijani cities and villages. And for this, nothing is needed: the strong-willed decision of local executive bodies, the understanding and acceptance of all approved plans and processes by the population, and the desire of each of us to maintain order and cleanliness in our streets. After all, you will agree that nothing complicated and unrealizable in the above examples is not. It is just time to cancel the work of women cleaners on the roads and to facilitate their work by using special cleaning equipment that could well correspond to the current high level of urbanisation in Baku.