Azərbaycan qısa dönəmdə ixrac potensialının artacağını proqnozlaşdırır
Azərbaycan öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyur və ön plana iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının artırılması çıxır. Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Yevlaxda keçirilən qeyri-neft ixracatçılarının birinci respublika müşavirəsində məhz bu məsələ müfəssəl müzakirə mövzusu oldu.
Məlum oldu ki, bu ilin üç ayında iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunda 2,4 faiz artım olub. Qeyri-neft sənayesi 2 faiz, kənd təsərrüfatı isə 3,5 faiz artıb. «Biz bu gün inamla deyə bilərik ki, Azərbaycan öz iqtisadi potensialını şaxələndirə bilib. Hazırda qeyri-neft sektorumuz iqtisadiyyatımızın, təxminən, 65 faizini təmin edir», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Bu ilin birinci rübündə ticarət dövriyyəsi 15 faiz, ixrac 50 faizə yaxın artıb, idxal 17 faiz azalıb. Kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı isə 44 faiz artıb. 2017-ci ilin birinci rübündə ixracda ən yüksək artım pambıq lifinin payına düşüb - 700%-dən çox, süd məhsullarının ixracı 260%, alma ixracı 144%, nar ixracı 125% artıb.
Xarici ticarətdə müsbət saldo 1 milyard dollardan çox olub. Qeyd edək ki, 2016-cı ilin nəticələrinə görə, ixracda birinci yerdə fındıq gəlir, bu məhsul ölkəyə $105 mln. valyuta gətirib. Ölkə rəhbərliyi yaxın vaxtlarda bu rəqəmi $200 mln.-a çatdırmaq niyyətindədir. Keçən il ixracatda ikinci yeri pomidor tutub, onun satışından ölkəyə $94 mln. valyuta gəlib, üçüncü yeri xurma ($68 mln.), dördüncü yeri şəkər ($62 mln.) tutub. Yalnız beşinci yerdə pambıq gəlib və ölkəyə $24 mln. valyuta gətirib, amma bu il bu rəqəm iki dəfə artacaq və artım sonra da davam edəəck.
Yerli istehsalçını dəstəkləyərək...
Milli iqtisadiyyatın perspektivləri üzrə Strateji Yol Xəritəsində hədəf indikatorlarından biri kimi, 2025-ci ilə kimi qeyri-neft ixracatını, ən azı, adambaşına $450-a qaldırmaq müəyyən edilib. Bu, 3 dəfədən çox artım deməkdir. Qeyd edək ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən ölkənin ixrac potensialının dəstəklənməsi üçün önəmli səviyyədə maliyyə resursları yatırılıb və məhsul ixracatçıları üçün xüsusi stimullaşdırıcı proqramlar işlənib. Misal üçün, 150 min hektardan çox torpağı əkin dövriyyəsinə cəlb etmək və burada yüksək məhsuldarlığa nail olmaq məqsədilə suvarma suyu və elektrik enerjisi ilə təminat layihələrinə 250 milyon manatdan çox dövlət vəsaiti yönləndirilib.
Bir sıra təsdiq edilmiş sənədlərə görə, ixrac təşviqi şamil olunan malların siyahısına bal, xurma, nar, qovrulmuş fındıq kimi kənd təsərrüfatı məhsulları, qurudulmuş meyvələr, konservləşdirilmiş meyvə-tərəvəz, mürəbbə və cemlər, turşular, spirtli içkilər və şərab, mineral sular və şirələr, undan hazırlanmış qənnadı məmulatları, habelə dəri məmulatları, ipək parçalar və xalçalar kimi digər məhsullar daxil edilib. Həmin məhsulların növündən asılı olaraq, sahibkarların ixrac etdikləri qeyri-neft məhsullarının gömrük dəyərinin 3 faizdən 6 faizədək büdcə vəsaitləri hesabına ödənilir. Cari ilin birinci rübündə İqtisadiyyat Nazirliyinə bu istiqamətdə 84 müraciət daxil olub və Rusiya, ABŞ, Çin, Belarus və digər ölkələrə ixrac olunmuş kənd təsərrüfatı və sənaye məhsulları üzrə 520 min manatdan çox ixrac təşviqi ödənilib.
«Tərəfimizdən ixrac dinamikası və sahibkarların müraciətləri təhlil olunur və ixrac potensialı yüksək olan digər məhsullar da siyahıya daxil ediləcək», - deyə İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirir.
Eyni zamanda, istehsalın dəstəklənməsi və ixrac potensialının genişləndirilməsi məqsədilə özünütəminetmə səviyyəsi və yerli istehsal potensialı yüksək olan 84 məhsul üzrə idxala ikiillik spesifik rüsumlar tətbiq edilib. Bunun nəticəsində cari ilin ilk rübündə qeyri-neft idxalı 20 faiz azalıb. Spesifik rüsumlar tətbiq edilən məhsullardan sement və klinker idxalı 92 faiz, kafel-metlax idxalı 55 faiz, alçipan idxalı 49 faiz, fındıq idxalı 58 faiz, pomidor idxalı 49 faiz, armud idxalı 37 faiz, alma idxalı 33 faiz azalıb, ərzaqlıq yumurta və soğan idxalı isə demək olar ki, dayanıb.
«Bu qərar özünütəminetmə səviyyəsi yüksək olan yerli məhsulların istehsalına böyük dəstəkdir. Ölkəmizdə məhsullar üzrə təminetmə səviyyəsi artdıqca, təhlillər aparıldıqdan sonra əlavə məhsullar da siyahıya daxil ediləcək», - deyə İqtisadiyyat naziri qeyd edib.
İstehsalat və satış
Azərbaycan haqlı olaraq öz imkanlarına ümid bəsləyir. Əgər Avropa İttifaqı ölkələrində və ümumiyyətlə, bütün dünyada neftə və qaza böyük tələb varsa, qeyri-neft sektorunun məhsulları ixrac bazarlarında ciddi rəqabətlə üzləşirlər. Buna görə də əgər yalnız qeyri-neft sektorunun məhsulları nəzərə alınarsa, Azərbaycan ixracının mənzərəsinin köklü dəyişməsi təəccüblü gəlməz; məsələn, Azərbaycan ixracının 46 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinin, 12 faizi Türkiyənin, 11 faizi MDB dövlətləri və Gürcüstanın, 5 faizi Çinin və 26 faizi qalan ölkələrin payına düşür. Amma təkcə qeyri-neft ixracına baxdıqda, 45 faizlə MDB dövlətləri və Gürcüstan liderdir. Qeyri-neft ixracının 26 faizi Türkiyənin, 12 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinin, 4 faizi Çinin, 13 faizi isə digər ölkələrin payına düşüb.
Bu baxımdan məntiqlidir ki, Azərbaycanın ilk ticarət nümayəndəsi qeyri-neft məhsulları üzrə əsas ticarət tərəfdaşı olan Rusiya Federasiyasına təyin olunub. Yaxın zamanlarda Belarusda Azərbaycan Ticarət Evinin açılışı gözlənilir. Eyni zamanda, Ukraynada bununla bağlı işlər aparılmaqla yanaşı, Azərbaycan məhsullarının ixrac potensialı olan digər ölkələrdə də ticarət evlərinin yaradılması nəzərdən keçirilir.
Diqqətəlayiqdir ki, Avropa İttifaqı ölkələrindən fərqli olaraq, Azərbaycanın bir sıra keçmiş sovet respublikaları ilə xüsusi münasibətləri var və onlar Azərbaycan məhsullarına daha əlverişli şərait yaratmağa hazırdırlar - ilk növbədə Qazaxıstan. Belə ki, Qazaxıstanın Aktau şəhərində müasir logistika mərkəzi yaradılıb. Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev bu yaxınlarda mərkəzə baxış keçirərkən, onun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və burada xüsusi gömrük rejiminin tətbiq edilməsi barədə aidiyyəti orqanlara tapşırıq verib.
«Bu mərkəzin çox böyük əhəmiyyəti var. Bu, bizə imkan verəcək ki, öz məhsullarımızı rahatlıqla Orta Asiya, Qazaxıstan bazarlarına ixrac edək. Başqa ölkələrdə də bu mərkəzlər yaradılmalıdır. Bu işlərdə xaricdə yaşayan azərbaycanlılar da öz rolunu oynamalıdırlar. Əlbəttə, ilkin mərhələdə biz MDB məkanında yerləşən qonşu ölkələrdən başlamalıyıq», - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Bununla yanaşı, Şərq - Qərb və Şimal - Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin gerçəkləşdirilməsi Azərbaycan məhsullarının nəqli üçün yeni imkanlar yaradacaq. Şəksiz ki, ən perspektivli istiqamət kimi, Fars körfəzi ölkələrini və Cənubi Asiyanı hesab etmək olar. Bu məsələdə dəmir yollarının bərpası, vaqonların hərəkətinin sürətləndirilməsi, Bakı - Tiflis - Qars dəmir yolunun işə salınması böyük rol oynayır. Gələcəkdə isə İran dəmir yolları istiqamətində Astara - Rəşt dəmir yolu sahəsinin tikintisi, İraq dəmir yollarına çıxış və s. dəstək verəcək. O cümlədən, Yaxın Şərqin isti ölkələrində Qafqaz dağlarının təbii bulaqlarının mineral sularının ixracını təşkil etmək mümkündür. Başqa sözlə, «Made in Azerbaijan» brendi altında keyfiyyətli mineral suların istehsalını və ixracını təşkil etmək mümkündür.
Ancaq yuxarıda deyildiyi kimi, ixrac potensialının artırılmasında əsas çətinlik yalnız satış bazarlarının tapılmasında deyil, həm də lazımi həcmdə rəqabətqabiliyyətli məhsulun istehsalıdır. Müşavirədə deyilib ki, dövlət tərəfindən “Azexport” portalının yaradılması istiqamətində addım atılıb və portal bu gün artıq dünya miqyasında özünü tanıtdıra bilib. Ancaq bəzi hallarda ölkədə ixraca göndəriləcək kifayət qədər məhsul olmadığı aydın olur.
«Bəzən sifariş gəlir, ancaq ixrac ediləcək məhsulumuz olmur. Ona görə, bu portalın mənası təkcə ondan ibarət deyil ki, biz öz məhsulumuzu ixrac edək, halbuki birinci vəzifə bundan ibarətdir. Eyni zamanda, bu portal bizə tələbat haqqında, regionlar haqqında məlumat verəcək, hansı regiondan, hansı ölkədən hansı məhsula tələbat var və bunu dövlət qurumları da, sahibkarlar da görəcək. Tələbat, əslində, təklifi də stimullaşdıracaq», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
İxrac potensialının artmasına investisiya təşviqi mexanizminin işə salınması da imkan yaradır. Artıq qısa müddət ərzində investisiya təşviqi üzrə 130 sənəd verilib. Bu proqram çərçivəsində ölkə iqtisadiyyatına sahibkarlar tərəfindən 1 milyard 250 milyon manat həcmində sərmayə qoyulur və qoyulacaq. Yüz otuz investisiya təşviqi sənədi arasında 26 istixana var, bu istixanalara qoyulan sərmayə 342 milyon manatdır. Amma bu məsələ yalnız meyvə və tərəvəz istehsalı ilə məhdudlaşdırılmayacaq.
2017-ci ildə 250 min ton pambığın tədarükü gözlənilir. Üzümçülüyün bərpası nəzərdə tutulur. Yeri gəlmişkən, keçən il konyak və şərab ixracı 17,5 milyon dollar təşkil edib, amma bu həcmi qısa müddət ərzində 5 dəfə artırmaq nəzərdə tutulur.
Qədim xalçaçılıq sənəti bərpa edilir. Hazırda “Azərxalça” 13 şəhərdə yeni xalça kombinatları yaradır. Azərbaycanda böyük yun fabriki yaradılması da nəzərdə tutulur və bu, ölkəyə əlavə valyuta gətirə bilər.
Azərbaycanda müstəqillik əldə edildikdən sonra, inkişaf etdirilən yeni sahələr yaradılır. Hazırda kosmik sənaye inkişaf etdirilir. Azərbaycan dünyanın məhdud sayda üzvü olan kosmik klubun üzvüdür. Hazırda Azərbaycan öz iki peykinin işindən valyuta qazanır və 2018-ci ilin əvvəlinə üçüncü peykin (ikinci telekommunikasiya peykinin) buraxılması planlaşdırılır, bu peykə artıq sifarişlər qəbul edilir.
Daha yeni bir ixrac istiqaməti müdafiə sənayesi məhsullarıdır. Azərbaycan Milli Ordunun silah, texnika tələbatını nəinki təmin edir, həm də hərbi texnika ixrac edir. Hazırda Azərbaycanda 1000-dən çox adda, o cümlədən ən son texnologiyalara əsaslanan hərbitəyinatlı məhsullar istehsal olunur.
Həmçinin “AzerGold” Səhmdar Cəmiyyəti həm qızıl yataqlarının işlənilməsi, həm də ixracı ilə məşğuldur. Aydındır ki, əlvan metalların satışı dövlətə çox böyük gəlir gətirəcək. Azərbaycan hökuməti də öz dəstəyini göstərəcək ki, “AzerGold” dünyasəviyyəli bir mədənçilik şirkətinə çevrilsin.
Azərbaycan hökumətinin atdığı bir sıra addımlar - dünyanın müxtəlif ölkələrində ticarət evlərinin yaradılması, ixrac missiyalarının təşkili və Azərbaycan şirkətlərinin xaricdə milli stend altında sərgilərinin keçirilməsi, “Made in Azerbaijan” brendinin tanıdılması və “Azexport” portalının fəallaşdırılması tezliklə ölkə ixracatında qeyri-neft sektorunun məhsullarının üstünlük təşkil etməsinə imkan verən bir zəncirin halqalarıdır.

Azerbaijan expects a growth in the export potential soon
Azerbaijan entered a new stage of development with the export potential of the non-oil sector of national economy being a priority. This topic was the subject of detailed discussion at the first republican meeting of non-oil exporters held in Yevlakh under the chairmanship of President Ilham Aliyev.
During the first three months of 2017, the non-oil sector, as well as the industry and agriculture sectors of the national economy increased by 2.4%, 2%, 3.5%, respectively. "Currently, the non-oil sector provides about 65% of the Azerbaijani economy, which means that Azerbaijan has managed to diversify its economic potential," said Mr. Aliyev.
Turnover in the first quarter of this year increased by 15%, while exports - by almost 50%, imports decreased by 17%, while exports of agricultural products increased by 44%. In the first quarter of 2017, the highest growth was observed in the export of cotton fiber - more than 700%, dairy products - 260%, apples - 144%, pomegranates - 125%. The surplus in foreign trade exceeded $1 billion.
Hazelnuts production, which attracted $105 million into the state budget, leads the race on the basis of 2016 exports, while the management expects to shortly increase the volume of exports to $200 million. Last year, the second place in exports was taken by tomatoes ($94 million), the third - persimmon ($68 million), the fourth - sugar ($62 million) and only the fifth place - cotton, which brought the currency in the amount of $24 million, but this year this figure will double with subsequent growth.
Supporting local production
The Strategic Roadmap on the perspective development of the national economy determines the increase of non-oil exports by 2025 to at least $450 per capita as one of the target indicators of economic growth, which means more than 3-fold growth.
The Azerbaijani government has invested significant financial resources to support the export potential and developed special incentive programs for exporters of products. For example, more than 250 million manats of public funds were spent on irrigation water supply and power supply projects, which help attract more than 150,000 hectares of land to the sowing sector and achieve high yields.
In accordance with a number of approved documents, a list of products to which the export promotion is applied - honey, persimmons, pomegranate, roasted hazelnut, dried fruit, canned fruits and vegetables, jams and jams, pickles, spirits and wines, mineral waters and juices, confectionery products Leather goods, silk fabrics and carpets. Depending on the type of products, the exporter is paid from 3 to 6% of the customs value of the exported non-oil products at the expense of the state budget. For the first quarter of this year, the Ministry of Economics received 84 applications, more than 520,000 manat was paid as export incentives for agricultural and industrial products sold to Russia, the United States, China, Belarus, and other countries. "We analyse the export dynamics and appeals of entrepreneurs. Other products with high export potential will be included in the list," said Minister of Economy, Shahin Mustafayev.
Meanwhile, in order to support the production and expansion of the export potential for the import of 84 products with a high level of self-sufficiency and local production potential, specific duties were applied for the period of two years. As a result, in the first quarter of this year, the volume of non-oil imports decreased by 20%. For goods with specific duties, an even greater decrease was recorded: cement and clinker - 92%, tile - 55%, plasterboards - 49%, hazelnuts - 58%, tomatoes - 49%, pears - 37%, apples - 33%. Imports of eggs and onions are practically suspended. "This decision is a big support for local production of products with a high level of self-sufficiency. As self-sufficiency in the country grows, the list of goods will be expanded on the basis of analysis," said Mr. Mustafayev.
Production and marketing
Azerbaijan seriously counts on its opportunities. While oil and natural gas are demanded by the EU countries and throughout the world, then the products of the non-oil sector are facing serious competition in export markets.
In this regard, it is not surprising that the image of Azerbaijan's exports changes drastically, if we take into account only the export of goods from the non-oil sector. In particular, Azerbaijan’s exports to the European Union is over 46% of the total exports volume, Turkey - 12%, CIS and Georgia - 11%, China - 5% and 26% - for the rest of the country. But if we consider only the export of the non-oil sector, then we export to the CIS countries and Georgia 45% of our products, 26% to Turkey, 12% to the European Union, 4% to China and 13% to other countries.
In this regard, it is logical that the first trade representative of Azerbaijan was appointed in the Russian Federation, which is the main trading partner for non-oil products. In the near future, it is expected to open the trade house of Azerbaijan in Belarus. Along with carrying out similar works in Ukraine, the establishment of trading houses in other countries with export potential of products is also considered.
Unlike the EU countries, Azerbaijan maintains special relations with a number of former Soviet republics, and they are ready to create more favorable conditions for Azerbaijani products. First of all, this is Kazakhstan. Thus, a modern logistic center was created in the Kazakh port city of Aktau. The President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev during his recent inspection of the center highly appraised its activities and instructed the relevant authorities to apply a special customs regime here. "This center is of great importance. It will allow us to freely export our products to the markets of Central Asia, Kazakhstan. Such centers should be established in other countries. Azerbaijanis living abroad also have a role to play in this matter. Of course, at the initial stage, we must start this in neighboring countries, in the CIS area," said the president.
At the same time, the implementation of international transport projects East-West and North-South will create new advantages for Azerbaijan in the supply of local commodities. Undoubtedly, the most promising areas for marketing are the countries of the Persian Gulf and South Asia. A big role will be played here by rehabilitation of the railway, increasing the speed of carriages, commissioning of the Baku-Tbilisi-Kars railway section, and the construction of the Astara-Rasht railway section with access to Iraq in the future, etc. In particular, in the hot countries of the Middle East, it is possible to successfully export mineral waters from the natural springs of the Caucasus Mountains. That is, it is possible to establish production and export quality mineral waters with the Made in Azerbaijan brand.
However, as mentioned above, it is difficult to increase export potential relying only on new sales markets. It is equally important to produce sufficient volumes of competitive goods. As was noted at the meeting, the government created Azexport web-portal, which could prove itself on a global scale. Meanwhile, it turned out that the country still does not have enough products for export.
"Sometimes we receive orders but we do not have products for export. Therefore, the objective of this portal is not only demonstrate our ability to export our products, which is the main task of course, but also to inform us about regions and countries demanding products transparently for both the state structures and entrepreneurs. Demand will stimulate the supply," added President Aliyev.
The export promotion mechanism is promoted by a mechanism for encouraging investments, through which 130 documents have been issued in a short time. Within the framework of this program, investors invest into the national economy 1.250 billion manats. 26 of 130 investment promotion documents concerns the construction of greenhouses with a total amount of 342 million manats.
However, the government relies not only on the production of fruits and vegetables. It forecasts an increase in cotton production by 2017 to 250 thousand tons, and a rapid development of viticulture. In particular, exports of cognac and wines in 2016 amounted to $17.5 million, but it is expected to increase this volume by 5 times in a short period of time.
An ancient craft of carpet weaving is reviving, and now "Azerkhalcha" creates new carpet plants in 13 cities. This will restore the production of wool in the regions. It is expected to create a large wool-spinning factory in Azerbaijan, which will bring additional currency to the country.
New branches are being created in Azerbaijan, which have developed after independence. Currently, the space industry is developing, and the country is one of the few members of the space club in the world. At present, Azerbaijan began to receive currency from the work of two satellites and is preparing to launch the third satellite (the second telecommunications satellite) in early 2018, for which orders are already being accepted.
Another new export direction is the manufacturing of defense products. Today, Azerbaijan not only satisfies the basic needs of the national army, but also exports military products. At present, more than a thousand items of hi-tech military products are manufactured in Azerbaijan.
AzerGold JSC is engaged in both development of gold deposits and gold export. It is clear that the sale of precious metals will bring huge revenue to the state, and the Azerbaijani government will support AzerGold to become a world-class company.
The steps taken by the Azerbaijani government to create trading houses in various countries of the world, organize export missions and exhibitions of local products abroad, promote the Made in Azerbaijan brand, activate the Azexport portal are links in the chain that will soon achieve a predominance in the export of national non-oil commodities.