Normund Qrostinş: «Le Pen qələbə qazanacağı təqdirdə, Fransanın avrozonadakı yeri ciddi sual altına düşəcək»
Fransada miqrasiya burulğanı, qanlı terror aktları və iqtisadi qeyri-sabitlik fonunda prezident seçkisinin ilk turu keçirilib. Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını (Aİ) tərk etməsindən sonra, qurumun ikinci iqtisadiyyatına çevrilmiş bu ölkədə baş verənlər bütünlükdə Avrasiya məkanına bu və ya digər dərəcədə təsir göstərir.
Bu arada Azərbaycan-Fransa münasibətlərində də xüsusi bir məqam var: iki ölkə arasındakı sıx mədəni-iqtisadi əlaqələrlə yanaşı, Fransa, həm də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçidir. İndiyədək solçuların rəhbərlik etdiyi bu ölkə əvvəlcədən təxmin edilməsi mümkün siyasət yürüdürdü. İndi isə fransızlar qəflətən sağa dönüblər.
Avropanın Azadlıq Uğrunda Alyansının vitse-prezidenti (“European Alliance for Freedomz”da bu postu əvvəllər Milli Cəbhənin lideri Marin Le Pen tutub), Latviyanın Gələcəyin Tədqiqi İnstitutunun prezidenti Normund Qrostinış «R+»a müsahibəsində Fransanın yeni hakimiyyətindən gözləntilər haqqında danışıb.
- Fransada prezident seçkisinin arxada qalmış ilk turundan sonra hansı qənaətə gəlmək olar?
- Bu turun nəticəsi Fransanın ənənəvi siyasi partiyalarının ilk məğlubiyyətidir. İkinci tura onların təmsilçiləri deyil, partiyasız Makron ilə hər zaman sistemdənkənar siyasətçi olmuş, ənənəvi partiyalar sərt müxalifətdə dayanmış Marin Le Pen çıxıblar. İlk turda qalib gəlmiş namizədlərin siyasi platformasını bir cümlə ilə belə xarakterizə etmək olar: Makron - daha çox avrointeqrasiya və miqrant, Le Pen - daha çox Fransa, daha çox təhlükəsizlik və miqrasiyanın qarşısının alınması. Bununla yanaşı, Marin Le Pen Fransanın Avropa İttifaqında qalıb-qalmayacağının seçicilər tərəfindən referendum vasitəsilə müəyyənləşəcəyini də bəyan edib. O, öz mövqeyini fransızlara zorla qəbul etdirmək niyyətində deyil. Fransa üçün hansı yolun daha yaxşı olacağını seçicilər özləri müəyyənləşdirəcək.
- Bəs fransızlar da öz «breksit»ini elan edərək Aİ-dən çıxsa? Fransa ayrılacağı təqdirdə, Aİ və NATO layihələrinin, avrozonanın aqibəti necə olacaq?
- Le Penin qələbə qazanacağı təqdirdə, Fransa Aİ ilə gələcək əməkdaşlığa dair sərt danışıqlara başlayacaq. Parisin bir sıra şərtlər irəli sürəcəyinə, ilk növbədə, Parisin Aİ büdcəsinə ödəmələrinin azaldılmasını tələb edəcəyinə şübhə yoxdur. Yeri gəlmişkən, bu, Böyük Britaniyanın Aİ-ni tərketmə səbəblərindən biridir. Beləliklə, Paris Fransanın daxili bazarının qorunması məsələsini gündəmə gətirəcək. Ən əsası isə, Fransanın avrozonada qalıb-qalmayacağı ciddi sual altına düşəcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, Fransa Aİ-də ikinci iqtisadiyyatdır. Avrozonada böhran davam edir və yaxın illərdə biz bir sıra ciddi dəyişikliklərin, hətta bəlkə də avrozonanın iflasının şahidi olacağıq.
Makronun qələbəsi isə Fransanın De Qollun vaxtında qismən tərk etdiyi NATO-ya tam qayıdışı demək olacaq. NATO-nun mənzil-qərargahı məhz o zaman Parisdən Brüsselə köçüb. Le Pen isə əksinə, NATO-dan uzaq Fransa layihəsini reallaşdıracaq. Amma onun Avropa Ordusunun yaradılması ideyasına, yaxud pan-Avropa hərbi əməkdaşlığının hər hansı digər formasına dəstək verəcəyini də istisna etmək olmaz.
- Bəs Le Pen Aİ-nin ən ciddi problemi olan miqrasiya böhranını çözə biləcəkmi?
- O, hüquq-mühafizə strukturlarını kəskin şəkildə gücləndirməyi düşünür. Artıq indidən polislərin və ordunun əksəriyyəti Le Penin tərəfindədir. O, bu xidmətlərin ehtiyaclarına hər zaman böyük diqqət göstərib. Fransa siyasi əmrin olacağı təqdirdə, sərhədlərini qorumaq iqtidarında olan güclü orduya malikdir. Marin isə belə əmri vermək əzmindədir. Le Penin qələbəsi təhlükəsizliyin güclənməsinə, terror təhlükəsinin azalmasına yol aça bilər.
- Avropanın hansı ölkələrində millətçi qüvvələr seçkiləri qələbə ilə başa vura bilər? Marin Le Penin uğuru Avropanın digər sağçıları üçün nümunəyə çevrilə bilərmi?
- Doğrudur, Avropanın sağçı partiyaları onlara əqidəcə yaxın olan ABŞ Prezidenti Donald Tramp kimi, sensasion nəticə göstərə bilməyib. Lakin bütün Aİ məkanında sağçı, vətənpərvər partiyaların gücləndiyi faktdır. Avstriyanın Azadlıq Partiyası ötən il keçirilmiş prezident seçkisində səslərin, demək olar ki, yarısını qazanmışdı. Skandinaviya ölkələrində, Şərqi Avropada da sağçı partiyalar güclənir; məsələn, İsveç parlamentində yer alan nəhəng «İsveç demokratları» sürətlə populyarlaşır. Bu partiya da miqrasiyaya qarşıdır. Almaniyada isə «Almaniya üçün alternativ» payızda ilk dəfə Bundestaqda təmsil olunacaq. Fikir verin: AFR Avropanın ən böyük iqtisadiyyatıdır. Demək, alman biznesi sağçıları dəstəkləyir. Avropada biznesin dəstəyi olmadan böyük siyasət mümkün deyil.
- Bu məsələ bilavasitə Azərbaycan-Fransa münasibətlərinə də aiddir. Le Pen Qarabağ məsələsində Ermənistana dəstək ifadə edib. Makron da «soyqırımı» məsələsində erməniləri dəstəkləyir. Demək, ikinci turda bu namizədlərdən hər hansının qələbə qazanması ilə Fransa hökuməti Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərdə, birmənalı olaraq, ermənipərəst mövqe tutacaq?
- Fransada namizədlərin seçkiqabağı dövrdə verdikləri ermənipərəst bəyanatlara daxili siyasi mübarizənin bir aləti kimi baxmaq lazımdır. Namizədlərə dəstək, demək olar ki, bərabər idi - onların hər biri, təxminən, 20% səs qazanmışdı. Bu mənada, onlar üçün erməni seçicilərin səsinin əldə edilməsi son dərəcə vacib idi.
Seçkidən sonra isə Parisin xarici siyasətində ciddi dəyişikliklərin olacağını gözləməyə dəyməz. Azərbaycanlı diplomatlar seçkiyədək olduğu kimi, seçkidən sonra da Fransanın xarici siyasi qərarlarına erməni lobbisinin təsiri ilə mübarizə aparmalı olacaqlar. Burada yeni bir şey yoxdur və düşünürəm, azərbaycanlı diplomatlar bu işdə kifayət qədər təcrübəyə malikdir.
- Marin Le Pen avropalıların qloballaşma ideyasına qarşı, vətənpərvərlik dalğasında, millətçi ideyaları prioritet elan edərək dəstək alıb. Beləliklə, Avropaya fransızlarla-almanlar arasındakı qədim və kəskin rəqabət qayıda bilərmi?
- Həqiqətən də, Avropa İttifaqının fraqmentasiyası onun aradan qaldırdığı və ya neytrallaşdırdığı bir sıra ziddiyyətləri yenidən gündəmə gətirəcək. Almaniyanın ötən ili 260 milyard avro qazancla bitirdiyi bir şəraitdə, Fransa ticarət dövriyyəsinin 200 mlrd avroluq mənfi saldo ilə olmasına hazır deyil. Bu, daha çox Almaniya ixracına kömək edən avrozonanın hesabına əldə olunub. Bir sözlə, iqtisadi ziddiyyətlər artıq ortadadır və onlar həll olunacaq. Odur ki, Avropada hərbi əməkdaşlıq, sərhədlərin birgə mühafizəsi zərurətdir. Fransa Afrika qitəsində böyük təcrübəyə malikdir. O, gələcəkdə də «qara qitə»də fəal olacaq. Maraqlıdır ki, Afrika istiqaməti Marin Le Pen ilə Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin görüşündə də müzakirə edilib. Bu, ciddi niyyət siqnalıdır.

A SIGNAL ON INTENTIONS
Normunds Grostiņš: "In the event of a Le Pen victory, France’s membership in the Eurozone will be a big question"
Author: Jeyhun NAJAFOV
France held the first round of presidential elections amidst the immigration turbulence, bloody terrorist attacks and economic instability. The events in this second largest EU economy after Britain's withdrawal from the Union influence the entire Eurasian space. The relations between Azerbaijan and France have a special characteristic: along with close cultural and economic cooperation, France is the mediator in the Karabakh settlement. Until now, France’s policy ruled by the left has remained predictable. Now the French have made a sharp turn to the right. To clarify what can be expected from the future authorities of France, we have interviewed Mr. Normunds Grostiņš, the Vice-President of the European Alliance for Freedom (a position previously held by the incumbent leader of the French National Front, Marine Le Pen) and CoB of the Latvian Institute of Future Studies.
What are your conclusions after the first round of elections in France?
The results of this round of presidential elections indicate the first defeat of the traditional political parties in France. The second round will be represented by a non-partisan Emmanuel Macron and Marine Le Pen, who has always been an ‘off-the-grid’ politician known for her firm opposition to the traditional parties. The political platforms of these candidates can be briefly described as follows: Macron - more European integration and migrants, Le Pen - more France, more security, and no migration. Le Pen has repeatedly underlined that the question of France’s membership in the EU will be answered by the voters in a separate referendum. She is not going to impose her view on the whole nation. It is up to the French people to decide what will be better for their country.
And what if the French declare ‘Frexit’ and leave the EU? What will happen to the EU, NATO, and the Eurozone in this case?
In the event of Le Pen’s victory, France will hold tough negotiations with the EU on further cooperation. It is obvious that Paris will put forward a number of conditions. First of all, this is the reduction of France's contribution to the EU budget. By the way, this was one of the reasons behind Britain's withdrawal from the EU. So, Paris will put forward the measures to protect its domestic market. The most important thing is that France’s membership in the Eurozone will be a big question. Please note that France is the second economy of the Union. The Eurozone crisis continues, and in the coming years we will witness various profound changes and perhaps the collapse of the Eurozone at all. Macron’s victory will mark a full-scale return of France to NATO, which Paris left partially during De Gaulle’s tenure. Then NATO moved its headquarters from Paris to Brussels. Le Pen, on the contrary, will drive France outside NATO. But it is quite possible that she supports the idea of creating the European army or other forms of pan-European military cooperation.
Can Le Pen solve the major problem of the European Union, migration?
She intends to strengthen the law enforcement agencies dramatically. Even now, the majority of police and army officers support Le Pen. She has always shown concern for the needs of these services. France has a powerful army able to control its borders, if it receives a political order. Marine can give such an order. Le Pen’s victory can lead to greater security and reduce the threat of terrorism.
In which European countries can nationalist forces win the elections? Can the success of Marine Le Pen serve as an example for other rightists in Europe?
Although the right-wing European parties did not show such a sensational breakthrough during the elections, similar to the victory of Donald Trump, who is close to them, the rapid strengthening of right-wing patriotic parties throughout the EU is an obvious fact. The Austrian Freedom Party received almost half of the votes in the presidential elections last year. The right parties in the Scandinavian countries and Eastern Europe are intensifying. For example, the popularity of the largest party of the Swedish parliament, Swedish Democrats, is growing rapidly. In Germany, Alternative for Germany will go for the first time to the Bundestag this fall. Please note that Germany is the largest economy in Europe. This means that the German business supports the rights. There is no big politics in Europe without the support of businesses.
This question directly concerns the Azerbaijani-French relations. Le Pen has expressed her support for Armenia in the Karabakh conflict. Macron also supports Armenia in terms of the "genocide". Does this mean that with the victory of one of these candidates in the second round, the French authorities will be unequivocally pro-Armenian in relation to Azerbaijan and Turkey?
Pro-Armenian statements of candidates for the presidency during the pre-election campaign should be considered as an instrument of internal political struggle. Candidates were almost on par, each with about 20% of the votes. It was extremely important for them to get the votes of Armenian voters.
I do not expect sharp changes in the French foreign policy after the elections. Azerbaijani diplomats will have to resist, as before the elections, the influence of the Armenian lobby on France's foreign policy decisions. There is nothing new here, and I think that Azerbaijani diplomats have considerable experience in this.
Marine Le Pen gained support on the wave of patriotism and the priority of the national idea in opposition to the globalism of Europeans. Shall we expect a return of the old but fierce competition between the French and Germans to Europe?
Indeed, the fragmentation of the European Union will revive many of the contradictions that the EU had suppressed or neutralized. France is not ready to have 200 billion euros of negative trade balance. Meanwhile, Germany finished the last year with a trade surplus of 260 billion euros. This is largely due to the Eurozone, which is an instrument to support the German exports. So, the economic contradictions are quite obvious, and they will be resolved. Military cooperation in Europe, as well as the joint protection of borders is an obvious necessity. France has a lot of experience in Africa. And Paris will be active on this continent in the future. It is interesting that the African direction was discussed during the meeting of Marine Le Pen with the Russian president Vladimir Putin. This is an important signal of intentions.