TOTAL MÜHARİBƏ MEYDANI
Suriya yalnız ölkədaxili qüvvələr arasında deyil, həm də xarici dövlətlər arasında hərbi əməliyyatlar meydanına çevirlib
Suriyada Xan-Şeyhun şəhərinə kimyəvi hücum və Amerikanın Homs əyalətində hökumət qüvvələrinə məxsus Şayrat bazasına aviazərbələri nəticəsində kəskin şəkildə artmış gərginlik davam edir. Vəziyyət o həddə çatıb ki, indi, sülhə ümid etmək belə, çox çətindir. Ölkə, sözün əsl mənasında, müharibə qazanında qaynayır. Regional və qlobal siyasi mərkəzlərin də «səyləri» ilə gərginlik pik həddə çatıb.
Amerikanın planı və Türkiyənin zərbəsi
Suriya müharibəsinin əsas cəbhəsi ABŞ və Rusiyanın beynəlxalq koalisiyalarla «İslam Dövləti»nə (İD) qarşı apardığı savaş olaraq qalır. İndi, sonuncular Suriyadakı paytaxtlarını Rakkadan 140 kilometr cənub-şərqdə yerləşən Deyr əz-Zora köçürüb. İndi, illərdir, müharibənin davam etdiyi ölkədə məhz bu şəhərlər hərbi əməliyyatların əsas episentrinə çevrilib. Onların “İD”dən azad olunması uğrunda həm Suriyanın hökumət qüvvələri, həm də beynəlxalq güclər və onların dəstəklədiyi Suriya müxalifətçiləri vuruşur. Strateji hesablamalara görə, Rakka və Deyr əz-Zor uğrunda döyüşlər “İD”nin Suriyadan tam çıxarılması işində həlledici olacaq.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın məhz bu günlərdə Pentaqonun istər Suriyada, istərsə də “İD” ilə mübarizənin davam etdiyi daha bir meydanda - İraqda səlahiyyətlərini artırması təsadüf deyil. Söhbət Birləşmiş Ştatların Müdafiə naziri Ceyms Mettisin üzərinə qoyulmuş yeni vəzifədən gedir. O, bu ölkələrdə «çox sayda» amerikalı hərbçi yerləşdirməlidir.
Bu yerdə onu da xatırladaq ki, Pentaqon başçısı «xilafətin darmadağın edilməsi üzrə hərbi plan»ı Prezident Trampa hələ fevralda təqdim etmişdi. Plana əsasən, “İD” ilə mübarizədə əməliyyatların effektivliyini təmin etmək üçün həm Suriya, həm də İraqın «cihadçılar»ın əlində olan iri şəhərlərinin 50-60 kilometrlik radiusu boyunca ABŞ-ın hərbi məntəqələri yaradılmalıdır. Mettis etiraf edib ki, “İD” obyektlərinə, sadəcə, aviazərbələrin endirilməsi ilə qalib gəlmək mümkün deyil.
Güman ki, Suriyanın döyüş meydanında Amerikanın mövqelərini gücləndirmək üçün ABŞ-ın praktik olaraq, artıq yaradılmış «Rmeylan», «Komani» və «Tabka» bazarından istifadə ediləcək. Onlar kürd əhalinin sıx yaşadığı ərazilərdə yaradılıb. Bu, Suriya müharibəsində Amerika siyasətinin əsas silahı kimi, kürd əhalinin çıxış etdiyini bir daha təsdiqəlyir; məsələn, «Suriya Demokratik Qüvvələri» (SDQ) ötən ilin noyabrından Amerika aviasiyası və xüsusi təyinatlılarının dəstəyi lə “İD”yə qarşı «Fəratın qəzəbi» adlı hərbi əməliyyat keçirir.
Lakin ABŞ-ın kürdpərəst siyasətinin nəticələrindən biri də Suriyanın şimalında kürd muxtariyyətinin yaradılması ola bilər (amerikalıların İraqda yaratdıqları kimi). Hələ ötən ilin martında Vaşinqton Suriya kürdlərini «Şimali Suriya Federativ Regionu»nun yaradılması ideyası ilə ruhlandırıb. Prezident Tramp isə özündənəvvəlki administrasiyanın bu istiqamətdəki siyasətini davam etdirməklə, faktik olaraq, Fəratın şərqində yerləşən və kürdlərin yaşadığı rayonların Dəməşqin yurisdiksiyasına qaytarılmasına imkan verməyəcəyini göstərir.
Suriya rəhbərliyi, əlbəttə ki, ölkənin parçalanmasını nəzərdə tutan bu plana qarşıdır. Prezident Bəşər Əsəd də RİA «Novosti»yə müsahibəsində açıq şəkildə bildirib ki, ölkənin şimalında kürdlərin özünüidarə ilə məşğul olması şəraitində mümkün olsa da, dinc dövrdə buna heç bir ehtiyac qalmayacaq. Onun fikrincə, Suriyanın regionlarına özünüidarə hüququnun verilməsi yalnız yeni Konstitusiya çərçivəsində həll oluna bilər. «Suriya müxtəlif mədəniyyətlərin, etnik qrupların, dinlərin, sektaların və s. birgə qaynadığı qazandır. Odur ki, bu sosial layların heç biri Suriyanın gələcəyini müəyyənləşdirə bilməz. Konsensus vacibdir», - deyə Əsəd qeyd edib.
Rəsmi Dəməşqin Suriyanın ərazi bütövlüyünü qoruyub-saxlamaq cəhdi isə əlbəttə ki, Birləşmiş Ştatları qane etmir. Eyni zamanda, Türkiyənin daha bir kürd muxtariyyətinin yaranmasına yol verməmək səyləri də Vaşinqtonun xoşuna gəlmir. ABŞ-ın Türkiyə HHQ-nin Suriya və İraqın şimalında kürd terrorçularının, ilk növbədə, PKK yaraqlılarının mövqelərinə aviazərbələr endirməsinə mənfi münasibəti də buradan qaynaqlanır. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mark Toner deyib: «ABŞ administrasiyası Türkiyənin Suriya və İraqın şimalına Vaşinqtonla lazımi koordinasiya olmadan zərbələr endirməsindən narahatdır. Üstəlik, onlar bunu «İslam Dövləti»nə qarşı qlobal koalisiya ilə də koordinasiyasız şəkildə edib».
Bu yerdə xatırladaq ki, təxminən, 1 ay əvvəl SDQ komandanlığı Vaşinqtona Türkiyədəki strateji əhəmiyyətli «İncirlik» bazasının Suriya ərazisində ABŞ-a tabe olan «Tabka» və digər hərbi obyektlərlə əvəzlənməsini təklif edib. Türkiyənin aviazərbələrindən dərhal sonra isə Suriya kürdlərinin liderləri ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiyaya müraciət ünvanlayaraq, Ankaraya təzyiq göstərilməsini istəyib. Bundan başqa, Suriya kürdlərinin daha bir hərbi strukturu olan «Suriyalı kürdlərin qeyri-nizami qoşunları» ölkənin şimalında uçuşsuz zonanın yaradılması təklifi ilə çıxış edib.
Beləliklə, Suriya kürdləri və “İD” ilə müharibə meydanında onların arxasında dayanmış ABŞ, həm də Suriyanın unitar dövlətçilik sisteminin ləğvinə, Türkiyənin regional gücünün azaldılmasına çalışır. Faktiki olaraq, buferzonanın yaradılması planı da Suriyanın şimalında uçuşsuz zonanın yaradılması kimi, eyni anda həm Dəməşqin, həm də Ankaranın maraqlarına qarşı yönəlmiş ideyaya bağlıdır. ABŞ bu plana iki yaxın müttəfiqi olan İsraillə İordaniyanı da qoşub.
«Cənub cəbhəsi» yaranacaqmı?
Suriyanın cənubunda buferzonanın yaradılması ideyasını ABŞ Prezidenti Tramp İordaniya Kralı II Abdullah ilə fevralda keçirdiyi görüşündə də müzakirə edib. Amerikapərəst koalisiya üçün bu ideyanın nə qədər aktual olduğu onun hələ də “İD”nin nəzarətində qalan Rakka şəhərində üzləşdiyi çətinliklər zamanı da özünü göstərib. İordaniya KİV-in məlumatına görə, hazırda ABŞ, Böyük Britaniya və İordaniya Silahlı Qüvvələrindən ibarət birgə qrup Suriyanın, əsasən, «cihadçılar»ın nəzarətində olan cənub hissəsinə girmək üçün əmr gözləyir. Burada eyni zamanda, söhbət həm də “İD” ilə mübarizədə daha bir cəbhənin açılmasından - İordaniyadan Suriyanın cənubuna, Suriya səhrasının şərq hissəsinə və Dara şəhərinə hücum edilməsindən gedir.
Amerika mənbələri xəbər verir ki, İordaniyaya əvvəldən atılmış Amerika-Britaniya ordusu artıq «xeyli vaxtdır ki, Suriya-İordaniya sərhədində əməliyyatlar aparır». Bu yerdə, “İD”yə istər «cənub cəbhəsi»ndən, istərsə də «şimal»dan hücumun Qərbin çoxdankı ideyasının reallaşdırılması ilə müşayiət olunacağına şübhə yoxdur. Söhbət Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsindən gedir. Görünən odur ki, ABŞ Prezidenti Trampın siyasətində də bu ideya özünə tam yer edib. O, Ağ evə rəhbərliyə başladığı ilk günlərdə bu ideyadan imtina etsə də, İdlib əyalətinə kimyəvi hücumdan sonra Bəşər Əsədin hakimiyyətdən dərhal uzaqlaşdırılmalı olduğunu düşünür. Qeyd edək ki, Qərb kimyəvi hücumun Suriyanın hökumət qüvvələri tərəfindən törədildiyini düşünür.
Amerika-Britaniya-İordaniya qüvvələrinin Suriyanın cənubuna mümkün həmləsi haqqında danışarkən, Rusiyanın mövqeyi də nəzərə alınmalıdır. Bu perspektiv Moskvanı heç cür qane etmir. «Cənub cəbhəsi»nin açılması amerikapərəst koalisiyanın güclənməsi demək olacaq. Onsuz da o, Suriyadakı aviabazaya zərbələrin endirilməsindən sonra qüvvələr nisbətini öz xeyrinə dəyişməyə yaxındır. Trampın dövründə Vaşinqtonun «Suriya siyasəti»nin nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşması fonunda buna müqavimət göstərən Rusiya öz hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemlərinin Dəməşqə satılması üçün Suriya hökuməti ilə danışıqlara başlayıb. Moskvada hesab edirlər ki, bu, Suriyanı ABŞ-ın qanadlı raketlərinin növbəti hücumundan qoruya bilər.
Bu arada Rusiya ekspertləri Moskvanın Suriyaya yerüstü hərbi dəstək imkanlarını müzakirə edir. Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd isə RİA «Novosti»yə müsahibəsində Rusiyanın quru qoşunlarının dəstəyinə ehtiyacının olduğu haqqında fikirləri təkzib edib. Bununla yanaşı o, Rusiya Hərbi Kosmik Qüvvələrinin Suriya Ordusuna dəstəyini yüksək qiymətləndirib. Buna baxmayaraq, rusiyalı strateqlər Moskvanın Suriyada yerüstü əməliyyatlara başlamayacağı təqdirdə, Dəməşqin müharibəni qalib başa vura bilməyəcəyini düşünür. Bu ehtimal isə vəziyyəti daha da qarışdırır. Xüsusilə, artıq qeyd etdiyimiz məqam - amerikalılarla müttəfiqlərinin «cənub cəbhəsi» açması ehtimalı…
Təl-Əviv və Əmman üçün İran «sümüyü»
«Cənub cəbhəsi»nin açılması ehtimalından danışarkən İran amilini nəzərə almamaq olmaz. İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) Suriyadakı total savaşın əsas xarici iştirakçılarından biridir. Son zamanlar İİKK-nin Suriyada mümkün stasionar baza əldə etməsi ilə bağlı qızğın müzakirələr gedir. Onun bu ölkədə hərbi-dəniz bazası yaratması da gündəmdədir. Bununla da İran Suriya ərazisində strateji dayaq nöqtəsi yaradacaq üçüncü dövlətə çevriləcək. Məlum olduğu kimi, hazırda Rusiya de-yure Hmeymim və Tartusda hərbi bazalara malikdir, Birləşmiş Ştatlar isə de-fakto Suriya Kürdüstanında öz bazalarını yaradıb. Suriya ərazisində İran bazasının yaradılması perspektivi, təbii ki, Vaşinqton və müttəfiqlərini qətiyyən qane etmir. Söhbət, ilk növbədə, Suriyanın bilavasitə qonşuları olan İsraillə-İordaniyadan gedir. Üstəlik, bu baza Suriyada Tehranın yaxın müttəfiqi, Təl-Əviv və Əmmanın isə qatı düşməni olan «Hizbullah» şiə qruplaşmasının hərbi mövcudluğunun artmasına yol açacaq.
İsraillə-İordaniya Suriyanın cənubunda buferzonanın yaradılması zərurətini sərhədləri yaxınlığında İranla «Hizbullah»ın hərbi mövcudluğunun güclənməsinə imkan verməmək niyyəti ilə əsaslandırır. Bunu İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu açıq şəkildə ifadə edib. Yəhudi dövlətinin Kəşfiyyat naziri İsrael Kats isə Vaşinqtona səfəri zamanı Təl-Əvivin Birləşmiş Ştatlarla xüsusi bir razılaşma əldə etmək niyyətində olduğunu söyləyib. Onun sözlərinə görə, bu razılaşma «İrana Suriyada, havada, yerdə, dənizdə daimi hərbi qüvvə saxlamaq imkanı verməyəcək». İsrail bu məsələnin Suriya münaqişəsinin həllinə dair istənilən mümkün beynəlxalq razılaşmada qeyd olunmasını tələb edir.
İordaniyaya gəlincə, Kral II Abdullah «The Washington Post»a müsahibəsində Əmmanın öz sərhədləri yaxınlığında İİKK-nin mövcudluğu ilə barışmaq niyyətində olmadığını qəti şəkildə bəyan edib.
Amma İordaniya ABŞ-dan Suriyanın cənubundakı mümkün hərbi əməliyyatlarda iştirakına icazə gözləyirsə, İsrail, deyəsən, artıq Vaşinqtondan bu razılığı alıb. Artıq Təl-Əviv Suriya ərazisinə müntəzəm zərbələr endirməyə də başlayıb. O, bu addımını müharibə burulğanına düşmüş ərəb ölkəsində İranla «Hizbullah»ın hərbi mövqelərinin güclənməsinə imkan vermək istəməməsi ilə əsaslandırır; məsələn, fevralın sonlarında İsrail HHQ «Hizbullah» döyüşçülərinin Dəməşqdən şimalda, Əl-Katif şəhəri yaxınlığındakı Kalyamun dağ silsiləsində yerləşən düşərgəsinə raket zərbələri endirib. Martda onlar Kalyamunu yenidən bombalayaraq, «Hizbullah»ın buradakı sığınacağını, eyni zamanda, həm də Suriya Ordusunun HHM batereyasını məhv edib. Aprelin son rübündə isə İsrail HHQ Holan yüksəkliyi yaxınlığındakı əl-Kuneytra əyalətində Suriya Ordusuna hücum edib. Bununla da Təl-Əviv İrana və qruplaşmaya öz qüvvələrini Holan yüksəkliyinə, İsrailin şimal sərhədlərinə yönəltmək imkanı verməyəcəyini göstərib. Bundan başqa, «Hizbullah»ın Dəməşq beynəlxalq aeroportu ərazisindəki silah anbarına da zərbələr endirilib. İsrailin Müdafiə naziri Aviqdor Liberman ölkəsinin İranın Suryada fəallaşmasından narahatlığını etiraf edib. O, xüsusilə Suriya ərazisindən İran silahının Livandakı «Hizbullah» təşkilatına silah keçirmək üçün istifadə olunmasından narahatlığını dilə gətirib.
Beləliklə, Suriya fasiləsiz döyüş meydanına çevrilib. İndi, burada yalnız suryiadaxili qüvvələr deyil, həm də öz hərbi-siyasi iddialarını təmin etməyə çalışan xarici dövlətlər döyüşür. Bəs sonda bu hərbi «ziyafət»dən, artıq yüzminlərlə qurban vermiş Suriya xalqına nə çatacaq? Deyəsən, bu sualın cavabı suriyalıların özündən başqa, heç kəsi düşündürmür. Bədbəxtlikdən, Suriyanın özündə də siyasi qüvvələr o qədər qarışıb ki, birləşə, parçalanmış, qan içində boğulan vətənlərinin xilası naminə vahid mövqedən çıxış edə bilmirlər…

АРЕНА ТОТАЛЬНОЙ ВОЙНЫ
Ситуация в Сирии, резко обострившаяся в результате химической атаки в городе Хан-Шейхун и американского ракетного удара по базе правительственных сил Шайрат в провинции Хомс, продолжает развиваться в самом невыгодном для шанса на мир ключе. Страна буквально варится в сплошном котле войны, накаленном до предела усилиями ведущих центров силы региональной и глобальной политики.
Американский план и турецкий удар
Центральным фронтом сирийской войны остается война ведомых США и Россией международных коалиций против так называемого "Исламского государства" (ИГ). Последнее перенесло свою столицу в Сирии из Ракки в расположенный в 140 км к юго-востоку от нее Дейр эз-Зор. Именно эти города, в боях за освобождение которых от ИГ участвуют как правительственные войска Сирии, так и международные силы и поддерживаемые ими отряды сирийской оппозиции, составляют эпицентр текущего этапа военных действий на территории истерзанной многолетней войной страны. Согласно стратегическим выкладкам, битвы за Ракку и Дейр эз-Зор станут решающими с точки зрения окончательного выдавливания ИГ с сирийской территории.
Не случайно именно в эти дни президент США Дональд Трамп расширил полномочия Пентагона как в Сирии, так и в Ираке - еще одной арене противостояния с ИГ. Речь идет о возложении на министра обороны США Джеймса Мэттиса задачи размещения "большей численности" американских войск в этих странах.
Следует напомнить в этой связи, что глава Пентагона еще в конце февраля представил президенту Трампу военный план "разгрома халифата". Согласно плану эффективность операций в борьбе с ИГ невозможно повысить без создания пунктов базирования военных США в радиусе примерно 50-60 км от удерживаемых "джихадистами" крупных городов в Сирии и Ираке. Мэттис признал, что достичь победы не удастся посредством одних лишь авиаударов по объектам ИГ.
Судя по всему, в качестве плацдарма для усиления американских позиций на арене боевых действий в Сирии будут использоваться практически уже созданные американские базы "Рмейлан", "Кобани" и "Табка" в районах компактного проживания курдского населения. Это еще раз подтверждает, что в качестве главного орудия американской политики в сирийской войне выступают курды. В частности, "Сирийские демократические силы" (SDF), которые с ноября прошлого года осуществляют при поддержке американской авиации и спецназа военную операцию "Гнев Евфрата" против ИГ.
Одним из последствий курдо-ориентированной политики США обещает стать создание курдской автономии на севере Сирии, наподобие той, которую американцы создали в Ираке. Еще в марте прошлого года Вашингтон вдохновил сирийских курдов на создание "Федеративного региона Северной Сирии". Президент Трамп, продолжая политику предыдущей американской администрации в данном направлении, фактически дает понять, что не допустит возвращения курдонаселенных районов, лежащих к востоку от Евфрата, под юрисдикцию Дамаска.
Сирийское руководство, разумеется, протестует против подобных планов раскола страны. Президент Сирии Башар Асад в интервью РИА "Новости" прямо заявил, что само-управление курдов на севере Сирии в условиях войны объяснимо, но в мирное время для этого нет никаких причин. По его мнению, вопрос о самоуправлении сирийских регионов может быть решен только в рамках новой конституции страны. "Сирия - это плавильный котел различных культур, различных этнических групп, религий, сект и так далее. Поэтому ни одна часть этого социального полотна не может определить будущее Сирии, необходим консенсус", - подчеркнул Асад.
Очевидно, стремление официального Дамаска сохранить территориальную целостность Сирии не устраивает Соединенные Штаты. Как не устраивает их и нежелание Турции допустить создание еще одного курдского автономного образования. Отсюда и негативная реакция Вашингтона на последние удары ВВС Турции по позициям курдских террористических организаций, прежде всего Рабочей партии Курдистана (ПКК) в северных частях Сирии и Ирака. Официальный представитель Госдепартамента США Марк Тонер заявил об обеспокоенности американской администрации тем, что "Турция нанесла удары на севере Сирии и Ирака без должной координации ни с США, ни с глобальной коалицией против "Исламского государства".
Уместно напомнить, что почти месяц назад командование SDF предложило США использовать базу "Табка" и другие подчиненные американцам военные объекты в Сирии в качестве замены стратегически значимой базы "Инджирлик" в Турции. Сразу же после турецких авиаударов лидеры сирийских курдов обратились с призывом к международной коалиции во главе с США оказать давление на Анкару. Кроме того, "Отряды курдского сирийского ополчения" - еще одной военизированной структуры сирийских курдов - выступили за создание бесполетной зоны на севере страны.
Таким образом, силы сирийских курдов и стоящие за ними США на арене войны с ИГ добиваются также ликвидации унитарной сирийской государственности и ослабления региональных позиций Турции. С идеей создания фактически направленной против интересов одновременно Дамаска и Анкары бесполетной зоны на севере Сирии созвучны и планы формирования буферных зон, к реализации которых США подключили двух других ближайших союзников - Израиль и Иорданию.
Грядет "южный фронт"?
Идею создания буферной зоны теперь уже на юге Сирии президент США Трамп обсудил на февральской встрече с королем Иордании Абдаллой II. Актуальность этой задачи для проамериканской коалиции дала о себе знать по мере ее весьма непростого продвижения к городу Ракка, все еще находящемуся под контролем ИГ. Иорданские СМИ отмечают, что совместная группировка вооруженных сил США, Великобритании и Иордании ожидает приказа войти в южную часть Сирии, преимущественно находящуюся под контролем джихадистов. Тем самым речь идет об активизации еще одного фронта войны с ИГ, а именно - наступлении из Иордании на юг Сирии, в восточную часть сирийской пустыни и город Даръа.
Американские источники сообщают, что ранее переброшенные в Иорданию американо-британские войска уже "проводят длительное время операции на сирийско-иорданской границе". И не приходится сомневаться в том, что наступление на ИГ через "южный фронт", так же как и через "северный", будет сопровождаться реализацией давно вынашиваемой Западом идеи свержения правительства Асада. Этот подход, похоже, окончательно закрепился и в политике президента США Трампа. В первые дни после своего прихода в Белый дом он отказывал задаче свержения Асада в приоритетности, но после химической атаки в провинции Идлиб, осуществленной, по версии Запада, сирийскими правительственными войсками, выступил за немедленное отстранение президента Сирии от власти.
Говоря о возможном вторжении американо-британо-иорданских сил на юг Сирии, следует учитывать и позицию России, которую никак не может устраивать подобная перспектива. Открытие "южного фронта" чревато усилением проамериканской коалиции, которая близка к изменению расклада сил в свою пользу в результате американского удара по сирийской авиабазе. Противодействуя заметно активизировавшейся при Трампе "сирийской политике" Соединенных Штатов, Россия вступила в переговоры с Дамаском относительно продажи своих ПРО. Этот шаг, как полагают в Москве, может обезопасить Сирию от новых ударов крылатыми ракетами США.
Между тем российские эксперты обсуждают и возможность наземной военной помощи Сирии со стороны РФ. Президент Сирии Асад в интервью РИА "Новости" опроверг необходимость в российских наземных войсках, дав высокую оценку поддержке сирийской армии со стороны Военно-космических сил РФ. Однако российские стратеги высказывают мысль о том, что Дамаску не удастся победить в войне, если Москва не начнет сухопутную операцию в Сирии. Ее вероятность еще больше накаляет обстановку. Особенно с учетом вышеприведенной перспективы открытия "южного фронта" американцами и их союзниками.
Иранская "кость" для Тель-Авива и Аммана
Рассматривая возможность открытия "южного фронта", невозможно обойти вниманием и способствующий ему фактор Ирана. Корпус стражей исламской революции (КСИР) - один из ключевых внешних участников тотальной сирийской бойни. В последнее время усиленно ведутся разговоры о том, что иранский КСИР намерен получить в Сирии точку стационарного базирования или же военно-морскую базу. Тем самым Иран может стать третьим после России, которая де-юре обладает военными базами Хмеймим и Тартус, и США, которые де-факто создали свои базы в так называемом Сирийском Курдистане, игроком, имеющим на территории Сирии точку стратегической опоры. Перспектива иранского базирования на сирийской земле категорически не устраивает Вашингтон и его союзников, прежде всего непосредственных соседей Сирии - Израиль и Иорданию. Тем более что это базирование будет сопровождаться и усилением военного присутствия в Сирии ближайшего партнера Тегерана и ярого врага Тель-Авива и Аммана - ливанской шиитской группировки "Хезболла".
Стремлением не допустить закрепления военного присутствия Ирана и "Хезболлы" у своих границ Израиль и Иордания и объясняют необходимость создания буферной зоны на юге Сирии. Об этом прямо заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. А министр разведки Израиля Исраэль Кац в ходе визита в Вашингтон недвусмысленно дал понять, что Тель-Авив намерен достичь соглашения с Соединенными Штатами о том, чтобы не позволить Ирану иметь "постоянные военные силы в Сирии на воздухе, на земле, на море". Израиль требует, чтобы данный вопрос был обозначен в любом возможном международном соглашении по урегулированию конфликта в Сирии. Что же касается Иордании, то король Абдалла II в интервью The Washing-ton Post подтвердил категорическое нежелание Аммана мириться с присутствием КСИР у иорданской границы.
Однако если Иордания лишь ожидает согласия США допустить ее к участию в возможной военной операции на юге Сирии, то Израиль, видимо, уже получил подобное "добро" от заокеанской сверхдержавы. И приступил к методическим ударам по сирийской территории, мотивируя это стремлением не допустить усиления военных позиций Ирана и "Хезболлы" в охваченной войной арабской стране.
Так, в конце февраля израильские ВВС нанесли ракетные удары по лагерю бойцов "Хезболлы" на горной гряде Калямун, близ города Эль-Катиф к северу от Дамаска. В марте они вновь бомбардировали Калямун, уничтожая позиции "Хезболлы" и заодно батареи ПВО сирийской армии. В последнюю декаду апреля ВВС Израиля атаковали войска Сирии в провинции Эль-Кунейтра, близ Голанских высот, дав понять, что Тель-Авив не позволит Ирану и группировке концентрировать свои силы на Голанских высотах, у северной границы Израиля. Кроме того, нанесен удар по оружейному складу "Хезболлы" в районе международного аэропорта в Дамаске. Министр обороны Израиля Авигдор Либерман подтвердил, что Израиль обеспокоен активностью Ирана в Сирии, особенно использованием сирийской территории в качестве перевалочной базы для переправки иранского оружия организации "Хезболла" в Ливане.
Таким образом, Сирия превратилась в поле сплошных боевых действий, ведомых не только различными внутрисирийскими силами, но и зарубежными государствами в целях удовлетворения своих военно-политических амбиций. Что же достанется в конечном счете от этого ратного пиршества самому сирийскому народу, положившему уже сотни тысяч жизней на алтарь беспощадной войны? Похоже, ответ на этот вопрос никого не волнует, кроме самих сирийцев. Но, к несчастью для самой Сирии, разобщенность политических сил столь высока, что им так и не удается объединить свои усилия, выразить единую волю во имя спасения своего растерзанного, истекающего кровью отечества.