TOTAL MÜHARİBƏ MEYDANI
Suriya yalnız ölkədaxili qüvvələr arasında deyil, həm də xarici dövlətlər arasında hərbi əməliyyatlar meydanına çevirlib
Suriyada Xan-Şeyhun şəhərinə kimyəvi hücum və Amerikanın Homs əyalətində hökumət qüvvələrinə məxsus Şayrat bazasına aviazərbələri nəticəsində kəskin şəkildə artmış gərginlik davam edir. Vəziyyət o həddə çatıb ki, indi, sülhə ümid etmək belə, çox çətindir. Ölkə, sözün əsl mənasında, müharibə qazanında qaynayır. Regional və qlobal siyasi mərkəzlərin də «səyləri» ilə gərginlik pik həddə çatıb.
Amerikanın planı və Türkiyənin zərbəsi
Suriya müharibəsinin əsas cəbhəsi ABŞ və Rusiyanın beynəlxalq koalisiyalarla «İslam Dövləti»nə (İD) qarşı apardığı savaş olaraq qalır. İndi, sonuncular Suriyadakı paytaxtlarını Rakkadan 140 kilometr cənub-şərqdə yerləşən Deyr əz-Zora köçürüb. İndi, illərdir, müharibənin davam etdiyi ölkədə məhz bu şəhərlər hərbi əməliyyatların əsas episentrinə çevrilib. Onların “İD”dən azad olunması uğrunda həm Suriyanın hökumət qüvvələri, həm də beynəlxalq güclər və onların dəstəklədiyi Suriya müxalifətçiləri vuruşur. Strateji hesablamalara görə, Rakka və Deyr əz-Zor uğrunda döyüşlər “İD”nin Suriyadan tam çıxarılması işində həlledici olacaq.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın məhz bu günlərdə Pentaqonun istər Suriyada, istərsə də “İD” ilə mübarizənin davam etdiyi daha bir meydanda - İraqda səlahiyyətlərini artırması təsadüf deyil. Söhbət Birləşmiş Ştatların Müdafiə naziri Ceyms Mettisin üzərinə qoyulmuş yeni vəzifədən gedir. O, bu ölkələrdə «çox sayda» amerikalı hərbçi yerləşdirməlidir.
Bu yerdə onu da xatırladaq ki, Pentaqon başçısı «xilafətin darmadağın edilməsi üzrə hərbi plan»ı Prezident Trampa hələ fevralda təqdim etmişdi. Plana əsasən, “İD” ilə mübarizədə əməliyyatların effektivliyini təmin etmək üçün həm Suriya, həm də İraqın «cihadçılar»ın əlində olan iri şəhərlərinin 50-60 kilometrlik radiusu boyunca ABŞ-ın hərbi məntəqələri yaradılmalıdır. Mettis etiraf edib ki, “İD” obyektlərinə, sadəcə, aviazərbələrin endirilməsi ilə qalib gəlmək mümkün deyil.
Güman ki, Suriyanın döyüş meydanında Amerikanın mövqelərini gücləndirmək üçün ABŞ-ın praktik olaraq, artıq yaradılmış «Rmeylan», «Komani» və «Tabka» bazarından istifadə ediləcək. Onlar kürd əhalinin sıx yaşadığı ərazilərdə yaradılıb. Bu, Suriya müharibəsində Amerika siyasətinin əsas silahı kimi, kürd əhalinin çıxış etdiyini bir daha təsdiqəlyir; məsələn, «Suriya Demokratik Qüvvələri» (SDQ) ötən ilin noyabrından Amerika aviasiyası və xüsusi təyinatlılarının dəstəyi lə “İD”yə qarşı «Fəratın qəzəbi» adlı hərbi əməliyyat keçirir.
Lakin ABŞ-ın kürdpərəst siyasətinin nəticələrindən biri də Suriyanın şimalında kürd muxtariyyətinin yaradılması ola bilər (amerikalıların İraqda yaratdıqları kimi). Hələ ötən ilin martında Vaşinqton Suriya kürdlərini «Şimali Suriya Federativ Regionu»nun yaradılması ideyası ilə ruhlandırıb. Prezident Tramp isə özündənəvvəlki administrasiyanın bu istiqamətdəki siyasətini davam etdirməklə, faktik olaraq, Fəratın şərqində yerləşən və kürdlərin yaşadığı rayonların Dəməşqin yurisdiksiyasına qaytarılmasına imkan verməyəcəyini göstərir.
Suriya rəhbərliyi, əlbəttə ki, ölkənin parçalanmasını nəzərdə tutan bu plana qarşıdır. Prezident Bəşər Əsəd də RİA «Novosti»yə müsahibəsində açıq şəkildə bildirib ki, ölkənin şimalında kürdlərin özünüidarə ilə məşğul olması şəraitində mümkün olsa da, dinc dövrdə buna heç bir ehtiyac qalmayacaq. Onun fikrincə, Suriyanın regionlarına özünüidarə hüququnun verilməsi yalnız yeni Konstitusiya çərçivəsində həll oluna bilər. «Suriya müxtəlif mədəniyyətlərin, etnik qrupların, dinlərin, sektaların və s. birgə qaynadığı qazandır. Odur ki, bu sosial layların heç biri Suriyanın gələcəyini müəyyənləşdirə bilməz. Konsensus vacibdir», - deyə Əsəd qeyd edib.
Rəsmi Dəməşqin Suriyanın ərazi bütövlüyünü qoruyub-saxlamaq cəhdi isə əlbəttə ki, Birləşmiş Ştatları qane etmir. Eyni zamanda, Türkiyənin daha bir kürd muxtariyyətinin yaranmasına yol verməmək səyləri də Vaşinqtonun xoşuna gəlmir. ABŞ-ın Türkiyə HHQ-nin Suriya və İraqın şimalında kürd terrorçularının, ilk növbədə, PKK yaraqlılarının mövqelərinə aviazərbələr endirməsinə mənfi münasibəti də buradan qaynaqlanır. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mark Toner deyib: «ABŞ administrasiyası Türkiyənin Suriya və İraqın şimalına Vaşinqtonla lazımi koordinasiya olmadan zərbələr endirməsindən narahatdır. Üstəlik, onlar bunu «İslam Dövləti»nə qarşı qlobal koalisiya ilə də koordinasiyasız şəkildə edib».
Bu yerdə xatırladaq ki, təxminən, 1 ay əvvəl SDQ komandanlığı Vaşinqtona Türkiyədəki strateji əhəmiyyətli «İncirlik» bazasının Suriya ərazisində ABŞ-a tabe olan «Tabka» və digər hərbi obyektlərlə əvəzlənməsini təklif edib. Türkiyənin aviazərbələrindən dərhal sonra isə Suriya kürdlərinin liderləri ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiyaya müraciət ünvanlayaraq, Ankaraya təzyiq göstərilməsini istəyib. Bundan başqa, Suriya kürdlərinin daha bir hərbi strukturu olan «Suriyalı kürdlərin qeyri-nizami qoşunları» ölkənin şimalında uçuşsuz zonanın yaradılması təklifi ilə çıxış edib.
Beləliklə, Suriya kürdləri və “İD” ilə müharibə meydanında onların arxasında dayanmış ABŞ, həm də Suriyanın unitar dövlətçilik sisteminin ləğvinə, Türkiyənin regional gücünün azaldılmasına çalışır. Faktiki olaraq, buferzonanın yaradılması planı da Suriyanın şimalında uçuşsuz zonanın yaradılması kimi, eyni anda həm Dəməşqin, həm də Ankaranın maraqlarına qarşı yönəlmiş ideyaya bağlıdır. ABŞ bu plana iki yaxın müttəfiqi olan İsraillə İordaniyanı da qoşub.
«Cənub cəbhəsi» yaranacaqmı?
Suriyanın cənubunda buferzonanın yaradılması ideyasını ABŞ Prezidenti Tramp İordaniya Kralı II Abdullah ilə fevralda keçirdiyi görüşündə də müzakirə edib. Amerikapərəst koalisiya üçün bu ideyanın nə qədər aktual olduğu onun hələ də “İD”nin nəzarətində qalan Rakka şəhərində üzləşdiyi çətinliklər zamanı da özünü göstərib. İordaniya KİV-in məlumatına görə, hazırda ABŞ, Böyük Britaniya və İordaniya Silahlı Qüvvələrindən ibarət birgə qrup Suriyanın, əsasən, «cihadçılar»ın nəzarətində olan cənub hissəsinə girmək üçün əmr gözləyir. Burada eyni zamanda, söhbət həm də “İD” ilə mübarizədə daha bir cəbhənin açılmasından - İordaniyadan Suriyanın cənubuna, Suriya səhrasının şərq hissəsinə və Dara şəhərinə hücum edilməsindən gedir.
Amerika mənbələri xəbər verir ki, İordaniyaya əvvəldən atılmış Amerika-Britaniya ordusu artıq «xeyli vaxtdır ki, Suriya-İordaniya sərhədində əməliyyatlar aparır». Bu yerdə, “İD”yə istər «cənub cəbhəsi»ndən, istərsə də «şimal»dan hücumun Qərbin çoxdankı ideyasının reallaşdırılması ilə müşayiət olunacağına şübhə yoxdur. Söhbət Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsindən gedir. Görünən odur ki, ABŞ Prezidenti Trampın siyasətində də bu ideya özünə tam yer edib. O, Ağ evə rəhbərliyə başladığı ilk günlərdə bu ideyadan imtina etsə də, İdlib əyalətinə kimyəvi hücumdan sonra Bəşər Əsədin hakimiyyətdən dərhal uzaqlaşdırılmalı olduğunu düşünür. Qeyd edək ki, Qərb kimyəvi hücumun Suriyanın hökumət qüvvələri tərəfindən törədildiyini düşünür.
Amerika-Britaniya-İordaniya qüvvələrinin Suriyanın cənubuna mümkün həmləsi haqqında danışarkən, Rusiyanın mövqeyi də nəzərə alınmalıdır. Bu perspektiv Moskvanı heç cür qane etmir. «Cənub cəbhəsi»nin açılması amerikapərəst koalisiyanın güclənməsi demək olacaq. Onsuz da o, Suriyadakı aviabazaya zərbələrin endirilməsindən sonra qüvvələr nisbətini öz xeyrinə dəyişməyə yaxındır. Trampın dövründə Vaşinqtonun «Suriya siyasəti»nin nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşması fonunda buna müqavimət göstərən Rusiya öz hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemlərinin Dəməşqə satılması üçün Suriya hökuməti ilə danışıqlara başlayıb. Moskvada hesab edirlər ki, bu, Suriyanı ABŞ-ın qanadlı raketlərinin növbəti hücumundan qoruya bilər.
Bu arada Rusiya ekspertləri Moskvanın Suriyaya yerüstü hərbi dəstək imkanlarını müzakirə edir. Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd isə RİA «Novosti»yə müsahibəsində Rusiyanın quru qoşunlarının dəstəyinə ehtiyacının olduğu haqqında fikirləri təkzib edib. Bununla yanaşı o, Rusiya Hərbi Kosmik Qüvvələrinin Suriya Ordusuna dəstəyini yüksək qiymətləndirib. Buna baxmayaraq, rusiyalı strateqlər Moskvanın Suriyada yerüstü əməliyyatlara başlamayacağı təqdirdə, Dəməşqin müharibəni qalib başa vura bilməyəcəyini düşünür. Bu ehtimal isə vəziyyəti daha da qarışdırır. Xüsusilə, artıq qeyd etdiyimiz məqam - amerikalılarla müttəfiqlərinin «cənub cəbhəsi» açması ehtimalı…
Təl-Əviv və Əmman üçün İran «sümüyü»
«Cənub cəbhəsi»nin açılması ehtimalından danışarkən İran amilini nəzərə almamaq olmaz. İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) Suriyadakı total savaşın əsas xarici iştirakçılarından biridir. Son zamanlar İİKK-nin Suriyada mümkün stasionar baza əldə etməsi ilə bağlı qızğın müzakirələr gedir. Onun bu ölkədə hərbi-dəniz bazası yaratması da gündəmdədir. Bununla da İran Suriya ərazisində strateji dayaq nöqtəsi yaradacaq üçüncü dövlətə çevriləcək. Məlum olduğu kimi, hazırda Rusiya de-yure Hmeymim və Tartusda hərbi bazalara malikdir, Birləşmiş Ştatlar isə de-fakto Suriya Kürdüstanında öz bazalarını yaradıb. Suriya ərazisində İran bazasının yaradılması perspektivi, təbii ki, Vaşinqton və müttəfiqlərini qətiyyən qane etmir. Söhbət, ilk növbədə, Suriyanın bilavasitə qonşuları olan İsraillə-İordaniyadan gedir. Üstəlik, bu baza Suriyada Tehranın yaxın müttəfiqi, Təl-Əviv və Əmmanın isə qatı düşməni olan «Hizbullah» şiə qruplaşmasının hərbi mövcudluğunun artmasına yol açacaq.
İsraillə-İordaniya Suriyanın cənubunda buferzonanın yaradılması zərurətini sərhədləri yaxınlığında İranla «Hizbullah»ın hərbi mövcudluğunun güclənməsinə imkan verməmək niyyəti ilə əsaslandırır. Bunu İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu açıq şəkildə ifadə edib. Yəhudi dövlətinin Kəşfiyyat naziri İsrael Kats isə Vaşinqtona səfəri zamanı Təl-Əvivin Birləşmiş Ştatlarla xüsusi bir razılaşma əldə etmək niyyətində olduğunu söyləyib. Onun sözlərinə görə, bu razılaşma «İrana Suriyada, havada, yerdə, dənizdə daimi hərbi qüvvə saxlamaq imkanı verməyəcək». İsrail bu məsələnin Suriya münaqişəsinin həllinə dair istənilən mümkün beynəlxalq razılaşmada qeyd olunmasını tələb edir.
İordaniyaya gəlincə, Kral II Abdullah «The Washington Post»a müsahibəsində Əmmanın öz sərhədləri yaxınlığında İİKK-nin mövcudluğu ilə barışmaq niyyətində olmadığını qəti şəkildə bəyan edib.
Amma İordaniya ABŞ-dan Suriyanın cənubundakı mümkün hərbi əməliyyatlarda iştirakına icazə gözləyirsə, İsrail, deyəsən, artıq Vaşinqtondan bu razılığı alıb. Artıq Təl-Əviv Suriya ərazisinə müntəzəm zərbələr endirməyə də başlayıb. O, bu addımını müharibə burulğanına düşmüş ərəb ölkəsində İranla «Hizbullah»ın hərbi mövqelərinin güclənməsinə imkan vermək istəməməsi ilə əsaslandırır; məsələn, fevralın sonlarında İsrail HHQ «Hizbullah» döyüşçülərinin Dəməşqdən şimalda, Əl-Katif şəhəri yaxınlığındakı Kalyamun dağ silsiləsində yerləşən düşərgəsinə raket zərbələri endirib. Martda onlar Kalyamunu yenidən bombalayaraq, «Hizbullah»ın buradakı sığınacağını, eyni zamanda, həm də Suriya Ordusunun HHM batereyasını məhv edib. Aprelin son rübündə isə İsrail HHQ Holan yüksəkliyi yaxınlığındakı əl-Kuneytra əyalətində Suriya Ordusuna hücum edib. Bununla da Təl-Əviv İrana və qruplaşmaya öz qüvvələrini Holan yüksəkliyinə, İsrailin şimal sərhədlərinə yönəltmək imkanı verməyəcəyini göstərib. Bundan başqa, «Hizbullah»ın Dəməşq beynəlxalq aeroportu ərazisindəki silah anbarına da zərbələr endirilib. İsrailin Müdafiə naziri Aviqdor Liberman ölkəsinin İranın Suryada fəallaşmasından narahatlığını etiraf edib. O, xüsusilə Suriya ərazisindən İran silahının Livandakı «Hizbullah» təşkilatına silah keçirmək üçün istifadə olunmasından narahatlığını dilə gətirib.
Beləliklə, Suriya fasiləsiz döyüş meydanına çevrilib. İndi, burada yalnız suryiadaxili qüvvələr deyil, həm də öz hərbi-siyasi iddialarını təmin etməyə çalışan xarici dövlətlər döyüşür. Bəs sonda bu hərbi «ziyafət»dən, artıq yüzminlərlə qurban vermiş Suriya xalqına nə çatacaq? Deyəsən, bu sualın cavabı suriyalıların özündən başqa, heç kəsi düşündürmür. Bədbəxtlikdən, Suriyanın özündə də siyasi qüvvələr o qədər qarışıb ki, birləşə, parçalanmış, qan içində boğulan vətənlərinin xilası naminə vahid mövqedən çıxış edə bilmirlər…

THE ARENA OF THE TOTAL WAR
Following the notorious chemical attack in Khan-Shaykhun and an American missile strike at the Shairat air base in the province of Homs, the situation in Syria has sharply aggravated and continues to develop in the most unfavorable way with almost an impossible chance of achieving peace. The country literally brews in a overheated boiler of war thanks to the efforts of the leading centres of strength of regional and global politics.
The American plan and the Turkish blow
The central front of the Syrian war remains the war of international coalitions led by the US and Russia against the so-called Islamic State (IS). The latter moved its Syrian capital from Raqqa to Deir al-Zor located 140 km southeast. The governmental forces of Syria, international forces and the detachments of the Syrian opposition supported by them struggle hard in these two cities, an epicenter of military operations nowadays. According to strategic estimates, the battles for Raqqa and Deir al-Zor will be crucial to final extrusion of the IS from the Syrian territory.
It is not surprising that the US President Donald Trump expanded the powers of the Pentagon both in Syria and Iraq, which is another arena of confrontation with the IS. Now, the US Secretary of Defense James Mattis is tasked to deploy “a greater number” of American troops in these countries.
Incidentally, at the end of February, Mr. Mattis presented to President Trump a military plan for the “defeat of the caliphate”, according to which the effectiveness of the anti-IS operations cannot be improved without establishing US military bases around a 50-60 km perimeter of major cities held by “jihadists” in Syria and Iraq. Mattis admitted that it would be impossible to win only by means of air strikes.
Apparently, the Pentagon is going to use the existing American bases of Rmeilan, Kobani and Tabka near the areas mainly populated by the Kurds as a foothold for strengthening American positions in the arena of military operations. This reconfirms that the Kurds are the main instrument of American policy in the Syrian war. In particular, the Syrian Democratic Forces (SDF) carrying out the military operation The Wrath of Euphrates with the support of the American aviation against the IS since November 2016.
One of the consequences of the Kurdish-oriented policy of the US should be the creation of the Kurdish autonomy in the north of Syria, similar to the one that the Americans have created in Iraq. Back in March 2016, Washington encouraged the Syrian Kurds to create a federal region in the Northern Syria. President Trump, following the policy of the previous US administration, actually makes it clear that he will not allow the return of the Kurdish-populated areas to the east of the Euphrates under the jurisdiction of Damascus.
Of course, the Syrian leadership protests against any plans leading to the split of the country. The Syrian President Bashar al-Assad in his interview with RIA Novosti bluntly stated that self-government of Kurds in the north of Syria is understandable under current conditions but in peacetime, there is no reason for this. He believes that the issue of autonomous ruling of Syrian regions can be resolved only according to the new constitution of the country. “Syria is a melting pot of different cultures, ethnic groups, religions, sects and so on. Therefore, no part of this social fabric can determine the future of Syria, a consensus is needed,” said Assad.
Obviously, the United States is not happy with Damascus’s desire to preserve the territorial integrity of Syria, as well as with Turkey's reluctance to admit the creation of yet another Kurdish autonomous entity. Hence, Washington's negative response to the latest attacks of the Turkish air force on the positions of Kurdish terrorist organizations, primarily the Kurdistan Workers' Party (PKK), in northern Syria and Iraq. The US State Department spokesman Mark Toner said: “We are … deeply concerned that Turkey conducted airstrikes … in northern Syria as well as northern Iraq without proper coordination either with the United States or the broader global coalition to defeat ISIS”.
It is worth noting that almost a month ago the SDF command suggested the US to use the Tabka base and other military targets subordinate to the Americans in Syria as a substitute for the strategically significant Incirlik air base in Turkey. Immediately after the Turkish air strikes, the leaders of the Syrian Kurds appealed to the US-led international coalition to exert pressure on Ankara. In addition, “Detachments of the Syrian Kurdish militia” – yet another paramilitary structure of the Syrian Kurds - advocated the creation of a no-fly zone in the north of the country.
Thus, the forces of the Syrian Kurds and the US behind them in the arena of war with the IS also seek the elimination of the Syrian statehood and weakening of Turkey's regional positions. With the idea of creating, in fact, directed against the interests of Damascus and Ankara at the same time as a no-fly zone in northern Syria, plans for the formation of buffer zones are also consonant with the implementation of which the US connected two other closest allies - Israel and Jordan.
Southern front in the horizon?
In February, President Trump discussed the idea of creating a buffer zone in southern Syria at his meeting with Jordan's King Abdullah II. This task has become relevant for the pro-American coalition as a result of its very difficult advance to the city of Raqqa, which is still under the control of the IS. The Jordanian media note that a joint grouping of US, British and Jordanian military forces is waiting for an order to enter southern Syria predominantly controlled by jihadists. Thus, we can witness an activation of yet another front of the war with the IS, namely the offensive from Jordan to the south of Syria, to the eastern part of the Syrian desert and the city of Dar'a.
The US sources report that the US-British forces deployed in Jordan earlier have already “been conducting a long operation on the Syrian-Jordanian border.” There is no doubt that the attack on the IS through the southern and northern fronts will serve the realisation of a long-cherished idea of the West to overthrow the government of Assad. This approach seems to have finally consolidated in the policy of President Trump. During his first days as president, the overthrowing of Assad was not his priority. However, after a chemical attack in the province of Idlib by Syrian government troops (according to the West), he spoke for immediate removal of the Syrian president from power.
Speaking about the possible invasion of the American-British-Jordanian forces to the south of Syria, one should also take into account Russia's position, which is not happy with such a prospect of events. The opening of the “southern front” is fraught with the strengthening of the pro-American coalition, which is close to changing the alignment of forces in its favour as a result of an American strike against the Syrian airbase. Counteracting the US's “Syrian policy”, which became noticeably more active during the Trump administration, Russia entered into negotiations with Damascus regarding the sale of its missile defense system. Moscow believes that this move can protect Syria from new attacks by US cruise missiles.
Meanwhile, Russian experts are also discussing the possibility of Russia's ground military assistance to Syria. In his interview with RIA Novosti, Syrian President Assad denied the need for Russian ground forces, praising the support of the Syrian army by the Russian Space Forces. However, Russian strategists suggest that Damascus will fail the war if Moscow does not start ground operations in Syria. Such a possibility is even more tiring. Especially given the above-mentioned prospect of opening the “southern front” by the Americans and their allies.
Iranian “bone” for Tel Aviv and Amman
Given a possible opening of the “southern front”, it is impossible to ignore the contributing factor of Iran. The Guard Corps of the Islamic Revolution (IRGC) is one of the key external participants in the total Syrian massacre. Lately, there has been a lot of talk about the intention of IRGC to have a stationary or a naval base in Syria. Iran could therefore become the third player with strategic support in Syria after Russia, which de jure has military bases of Khmeimim and Tartus, and the United States, which de facto established its bases in the so-called Syrian Kurdistan. Washington and its allies are not happy with the perspective of Iranian bases in Syria, especially near Syria's immediate neighbors, Israel and Jordan. Moreover, this basing will be accompanied by the strengthening of the military presence in Syria of Tehran's closest partner and the ardent enemy of Tel Aviv and Amman, the Lebanese Shiite group Hezbollah.
Israel and Jordan explain the need to create a buffer zone in southern Syria in an attempt to prevent the military presence of Iran and Hezbollah near their borders. This was stated directly by Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. Israel's intelligence minister, Israel Katz, during his visit to Washington made it clear that Tel Aviv intended to reach an agreement with the US not to allow Iran to have “permanent military forces in Syria, in the air, on land, at sea.” Israel demands that this issue be identified in any possible international agreement on the settlement of the conflict in Syria. As for Jordan, in his interview with The Washington Post, King Abdullah II confirmed Amman's categorical reluctance to put up with the IRGC's presence at the Jordanian border.
However, while Jordan only expects the US consent to start a military operation in southern Syria, Israel seems to have received green light already. Israel has immediately proceeded to methodical strikes on the Syrian territory, motivating it with an intention to prevent the strengthening of military positions of Iran and Hezbollah.
Thus, at the end of February, the Israeli Air Force fired rockets at the Hezbollah camp on the Kalyamun mountain range, near the town of al-Katif, north of Damascus. In March, they again bombarded Kalyamun, destroying the positions of Hezbollah and at the same time batteries of the Syrian air defense. In the last decade of April, the Israeli air force attacked Syrian troops in the province of al-Quneitra, near the Golan Heights, making it clear that Tel Aviv would not allow Iran and the group to concentrate their forces on the Golan Heights, off Israel's northern border. In addition, the Hezbollah’s weaponry depot near the international airport in Damascus was attacked. Israeli Defense Minister Avigdor Lieberman confirmed that Israel was concerned about Iran's activity in Syria, especially the use of Syrian territory as a trans-shipment base for the transfer of Iranian weapons to Hezbollah in Lebanon.
Thus, Syria has turned into a field of continuous fighting, led not only by various Syrian forces but also by foreign states willing to satisfy their military and political ambitions. What will be the ultimate outcome of this military feast for the Syrian people, who have already lost hundreds of thousands of lives during this merciless war? It seems that nobody cares about the answer to this question, except for the Syrians. Unfortunately for Syria itself, the disunity of political forces is so high that they do not manage to unite their efforts, express a single will for the sake of saving their blood-torn homeland.