BİR NEÇƏ PARTİYALIQ OYUN
Koreya yarımadasında vəziyyət ən gərgin beynəlxalq siyasi mövzulardan biri olaraq qalır. Ümumi fikir ondan ibarətdir ki, KXDR-də 2006-cı ildən BMT TŞ-nin qətnamələrinə məhəl qoymadan nüvə sınaqları həyata keçirən hazırkı rejimin qaldığı müddətdə Koreya yarımadasının dinc yolla nüvəsizləşdirilməsi mümkün deyil. Şimali Koreyanın qonşuları və ABŞ hesab edir ki, KXDR onların və ümumilikdə, Asiya-Sakit okean regionunun təhlükəsizliyinə təhdiddir. Üstəlik, son zamanlar Pxenyanın qitələrarası ballistik raketlər əldə etməyə çox yaxın olduğuna dair fikirlər səsləndirilir. Söhbət Amerikanı belə, vura biləcək raketlərdən gedir.
KXDR-in hazırkı lideri Kim Çen Inı qorxutmaq istəyən ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya mütəmadi olaraq, demilitarizə olunmuş zonada, Şimali Koreyanı əhatə edən dəniz sularında hərbi təlimlər keçirir. Bu isə Pxenyanı öz raketlərinin istehsalına və sınağına daha çox sövq edir. Bu qapalı dairə illərdir mövcuddur və nə qədər ki, növbəti gərginlik dalğası baş qaldırmayıb, o, ekspertlərdən başqa heç kəsi narahat etmir.
Təxribata qarşı təxribat
Cari ilin yazında buna Seul boyunca həyata keçirilən Amerika-Cənubi Koreya manevrləri və KXDR-in növbəti sınaqları yol açıb. Bundan sonra hər iki tərəfin bəyanatları getdikcə kəskinləşməyə başlayıb. Vaşinqton Pxenyanın daha bir nüvə sınağı keçirəcəyi təqdirdə, Şimali Koreyanın hərbi obyektlərinə önləyici zərbələrin endirilə biləcəyini bəyan edib. ABŞ-ın vitse-prezidenti Maykl Pens deyib ki, «Şimali Koreyanın raket-nüvə siyasətinə qarşı strateji səbir erası başa çatıb». Vaşinqton bu bəyanatın nə qədər ciddi olduğunu göstərmək üçün Koreya yarımadası sahillərinə «Carl Vinson» atom təyyarə gəmisinin başçılığı ilə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmilər, həmçinin «Tomaqavk» raketləri ilə silahlanmış sualtı qayıq da göndərib. Yaponiyanın özünümüdafiə qüvvələri isə amerikalılarla birgə təlimlərə başlandığını elan edib. Bundan başqa, aprelin 26-da ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin Kaliforniyadakı bazasından «Minitmen III» qitələrarası ballistik raketi havaya buraxılıb. Bu, planlı xarakter daşısa da, Kim Çen Ina xəbərdarlıq mesajı kimi də qiymətləndirilib.
ABŞ-ın Suriyadakı aviabazaya «Tomaqavk» raketləri ilə gözlənilməz zərbələr endirməsindən sonra, Pxenyanın yeni ABŞ administrasiyasının hədələrinə həmişəkindən daha ciddi yanaşdığına şübhə yoxdur. Lakin qorxularını nümayiş etdirməyiblər, əksinə, «ABŞ-ın istənilən təxribatına cavab olaraq», preventiv hücumun olacağı bəyan edilib. KXDR-in BMT yanında daimi nümayəndəsi Kim İn Ryon bildirib ki, ABŞ regionda təhlükəli vəziyyət yaradıb və bu, «istənilən an nüvə müharibəsinin başlanması təhlükəsini real edir». «Nodon sinmun» partiya qəzetində isə Pxenyan «Carl Vinson»u bir zərbə ilə batıra biləcəklərini, Cənubi Koreyadakı Amerika hərbçilərini «yer üzündən silmək», ABŞ-ın quru hissəsini «külə döndərmək» iqtidarında olduqlarını bəyan edib. «ABŞ-a kor-koranə və həvəslə dəstək verən», bununla da «intihar edirmişcəsinə» Şimali Koreyanın nüvə zərbəsi zonasına düşən Avstraliya da hədələnib.
Gərginlik o həddə çatıb ki, ekspertlər «Koreya yarımadasında 1950-1953-cü illər müharibəsindən sonrakı ən ciddi böhrandan» danışmağa başlayıb. Lakin bir müddət sonra, ayrı-ayrı mənbələr ABŞ-ın hərbi gücə əl atmağı düşünmədiyini, diqqəti diplomatik təzyiqlərə, sanksiyalara yönəldəcəyini bildirib. ABŞ-ın Dövlət Katibi Reks Tillerson, Müdafiə naziri Ceyms Mettis və Milli Kəşfiyyatın direktoru Den Koatsın aprelin 26-da yaydıqları birgə bəyanatda isə bildirilir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın Şimali Koreya ilə bağlı strategiyası Pxenyana təzyiqlərin sanksiyaların sərtləşdirilməsi ilə artırılmasını nəzərdə tutur. Sənəddə bildirilir ki, Ağ ev Şimali Koreyanı nüvə silahı və ballistik raket istehsalından məhz bu yolla çəkindirməyi düşünür.
Vaşinqton danışıqlardan da qaçmır. Lakin Ağ evin başçısı Donald Tramp Şimali Koreya ilə bağlı plan və gələcək addımlarının anonsunu verməyəcəyini bildirib. Odur ki, Trampın təxminedilməz lider olduğunu nəzərə alaraq, onun hansı addımları ata biləcəyini söyləmək çətindir. Üstəlik, Kim Çen Ina sanksiyalar (ticarət, faydalı qazıntıların ixracı, silah alışı və bank sektoru sahələrində) təsir etmir: o, raket sınaqlarından imtina etməyi düşünmür.
Bütün bunlarla yanaşı, Pxenyanın real imkanları da heç kəsə bəlli deyil. Dünyanın ən qapalı dövləti sayılan Şimali Koreyaya adi turist kimi belə, getmək mümkün deyil. Orada dənizə bütün girişlər yüksəkgərginlikli tikanlı məftillərlə bağlıdır. Bəziləri insanların istənilən bəhanə ilə təqib olunmasının dəhşətlərindən danışır və bu ölkə əhalisini “çuxçe” ideyası ilə zombiləşdirilmiş sekta adlandırır, digərləri isə hər şeyin Qərb KİV-in yazdığı qədər dəhşətli olmadığını bildirir. Belə bir şəraitdə KXDR-in nüvə silahı haqqında deyilənlərdən hansının həqiqət, hansının uydurma olduğunu söyləmək daha da çətinləşir. Hər halda, onu dəfələrlə yalançı nüvə sınaqları keçirməkdə də ittiham ediblər.
Əgər qismən qəbul olunmuş fikrə əsaslansaq, Şimali Koreyanın 10-16 ədəd nüvə başlığına və 1000-dən artıq ballistik raketə sahib olduğu bildirilir. Nüvə silahlarının yayılmaması üzrə Ceyms Martin Mərkəzinin məlumatına görə, Şimali Koreya raketlərinin uçma radiusu 1000-1300 (Skad, Nodonq) və 3 500 (Musudan) kilometrdir. Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Şimali Koreya, artıq 3 ildən sonra uzaqmənzilli raketlərini miniatür nüvə başlıqları ilə təchiz edə biləcək. O, Pxenyanda bu yaxınlarda keçirilmiş hərbi paradda sualtı qayıqlar üçün nəzərdə tutulmuş «Pukkuksonq-2» ballistik raketlərini də nümayiş etdirib. Bu perspektiv yalnız Cənubi Koreya ilə Yaponiyanı deyil, həm də ABŞ-ın bu ölkələrdəki, hətta öz ərazisindəki nəhəng hərbi infrastrukturunu da risk qarşısında qoyur.
Bu arada Birləşmiş Ştatların Daxili Təhlükəsizlik naziri Ceyms Kelli ölkəsinin Şimali Koreya raketlərindən qorunub-qorunmadığı haqqında sualı cavablandırmaqdan imtina edib. Bununla yanaşı, Pxenyan nüvə imkanları ilə yanaşı, döyüş qabiliyyətli orduya da malikdir. Söhbət milyonlarla insanın silaha sarıldığı ordudan gedir. Şimali Koreyanın aviasiyası, qəliz, demilitarizə olunmuş zonanın yaxınlığınadək gedib-çıxan yeraltı kommunikasiya sistemi, güclü artilleriyası da var. Artilleriyanın gücü aprelin 15-də Vonsan liman rayonunda keçirilmiş təlimlərdə nümayiş etdirilib. Yeri gəlmişkən, oradan Seulu asanlıqla vurmaq mümkündür.
Bütün bunları nəzərə alsaq, ABŞ-ın Şimali Koreyaya qarşı mümkün addımları dünyanın bütün müşahidəçilərini narahat edir. Hər halda, problemin güc yolu ilə həlli, nəinki dinc əhali arasında kütləvi tələfata, humanitar fəlakətə səbəb olacaq, həm də böyük bir ərazinin nüvə çirklənməsinə məruz qalması risqini yaradacaq. Hadisələrin episentrində milyonlarla insan, nəhəng istehsal sənayesi, Qərb investisiyaları, Amerikanın Cənubi Koreya və Yaponiyadakı bazaları, Asiya bazarları yerləşir. Bundan başqa, indi, əlverişli dövr də deyil: Cənubi Koreyada Prezident Pak Kın Heyə impiçment elan olunduğundan, Seul seçkiqabağı bataqlıqla çapalayır və onun siyasi resursları məhduddur. ABŞ administrasiyasında isə, elə yerli mətbuatın yazdığına görə, Asiya məsələləri üzrə əsl ekspert o qədər də çox deyil. Ümumiyyətlə, Dövlət Departamenti və Pentaqonda bir çox vəzifələr hələ də boşdur.
Çin amili
Amma Koreya problemi yalnız bunlardan da ibarət deyil. Onun daha bir maraqlı tərəfi var - THAAD HHM sistemi (Yüksəklikdən Müdafiə Sistemi - böyük yüksəklikdə olan ballistik və digər raketləri vurmaq üçün nəzərdə tutulub). Yarımadada böhranın ən qızğın vaxtında Cənubi Koreyanın Müdafiə Nazirliyi Kensan-Namdo əyalətində, Soncuda THAAD qurğusunun quraşdırılmasına başlandığını bəyan edib. Halbuki, həm yerli sakinlər buna qəti etiraz edir, həm də ərazidə ekoloji ekspertiza hələ bitməyib. Cənubi Koreya KİV-in məlumatına görə, ölkə ərazisindəki THAAD batareyasının 4-9 hərəkətli tırtıllı qurğusu olacaq. Onların hər biri səkkiz raketə və TPY-2 TM tip raketə qarşı radar hesblanıb. Bu sistem rəsmi olaraq, KXDR ərazisindən buraxıla biləcək raketlərdən qorunmaq üçün nəzərdə tutulub. Lakin o, Çinin nüvə gücünü də azaldır - yeri gəlmişkən, yalnız Çinin yox. Radar Rusiya ərazisinin də bir hissəsini «tutur».
Odur ki, Pekin Cənubi Koreya ərazisində THAAD sisteminin yerləşdirilməsinin qəti əleyhinədir. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Gen Şuan bildirib ki, ABŞ ilə Cənubi Koreyanın bu əməlləri Pekinin təhlükəsizliklə bağlı strateji maraqlarına ziddir. O, hesab edir ki, yaranacaq vəziyyət Koreya yarımadasında gərginliyi artıracaq və Pekin öz təhlükəsizliyini təmin etmək üçün qəti addımlar atmaq məcburiyyətində qalacaq.
Yeri gəlmişkən, eyni komplekslərin Yaponiya ərazisində də quraşdırılacağı istisna deyil. Hər halda, Yaponiyanın Baş naziri Sindzo Abe buna tərəfdar olduğunu artıq bəyan edib.
İndi, Çin bütünlükdə Şimal-Şərqi Asiyanı «bağlayacaq» HHM sistemi yaradacağını istisna etmir. Aprelin 27-də Moskvada ÇXR Mərkəzi Hərbi Şurasının Baş Operativ Birləşmiş Qərargah rəisi müavininin də iştirakı ilə təhlükəsizlik konfransı keçirilib. Toplantıda ABŞ-ın Şimali Koreya ətrafında yaranmış böhrandan ümumdünya HHM şəbəkəsi yaratmaq üçün istifadə edə biləcəyindən narahatlıq ifadə olunub.
Bu gün Pxenyanla iqtisadi əlaqələrə malik yeganə ölkə olan Çin həqiqətən də çətin vəziyyətdə qalıb. Vəziyyətə müdaxilə etməmək ABŞ-ın regionda hərbi hökmranlığını artırmasını sakitcə müşahidə etmək deməkdir. Bunun Pekin üçün nələrə aparıb-çıxaracağını izah etməyə ehtiyac yoxdur. Amma Şimali Koreya ilə ABŞ arasında müharibə də (təbii ki, Pxenyanın məğlubiyyəti ilə bitəcək) Çinə lazım deyil. Yalnız ona görə yox ki, müharibə baş verəcəyi təqdirdə, Çin onun mümkün ekoloji fəsadları və qaçqın axını ilə üz-üzə qalacaq, həm də ona görə ki, hazırda KXDR Pekin üçün buferdövlət rolunu oynayır. Şimali Koreyanın süqutu onun Cənubi Koreya ilə birləşməsi ilə nəticələnəcək və bu halda, Amerikanın bazaları Çinin düz sərhədinə gəlib çıxacaq. Bu baxımdan, Pekinə hər şeyin olduğu kimi qalması daha çox sərf edir. Odur ki, Şimali Koreyanın təxribatçı əməllərinin Pekin ilə qıcıqlandırdığını istisna etmək olmaz. Hər halda, Çin, hətta fevraldan bu ölkədən kömür idxalını da dayandırıb. Bu yaxınlarda isə Pxenyanla hava əlaqəsi kəsilib.
Rusiyanın da Şimali Koreya ilə maraqları Çinin maraqlarına bənzərdir. Dünyanın bu hissəsində Amerikanın HHM sisteminin peyda olması Moskvanı da qane etmir. İki Koreyanın mümkün birləşməsi, bununla da ABŞ hərbçilərinin Rusiya sərhədinə yaxınlaşması da Moskvaya lazım deyil.
Odur ki, Koreya münaqişəsinin KXDR ilə ABŞ və müttəfiqləri arasında qarşıdurma olduğunu söyləmək vəziyyəti həddindən artıq sadələşdirmək olardı. Güman ki, Tramp bir neçə partiyadan ibarət oyuna başlayıb. Burada birmənalı düşmənlər və ya müttəfiqlər yoxdur, lakin strateji, yaxud taktiki hədəflərə çatmaq üçün hər kəsdən istifadə oluna bilər. Əslində, normal vəziyyətdir - istər biznesdə, istərsə də siyasətdə. Odur ki, seçkiqabağı kampaniya dövründə Çini ABŞ-ın “1 nömrəli” geosiyasi düşməni adlandırmış ABŞ Prezidentinin qəflətən Çin sədri Si Cinpinlə xüsusi münasibətləri olduğunu söyləməsinin səbəbləri üzə çıxır. Yaxud, Trampı Trans-Sakit okean tərəfdaşlığından istisna ilə Çinə gözəl bir hədiyyə etməsi nə ilə bağlı idi? Bəlkə ABŞ-ın yeni prezidentinin Amerikanın hədəflərinə nail olma yolları (Çinin imkanlarının məhdudlaşdırılması hər zaman burada prioritet olub) fərqlidir?
Beləliklə, Koreya yarımadasında münaqişə ehtimalını tam istisna etmək olmaz. Silahları cingildətmək, həqiqətən, idarəolunmaz münaqişəyə yol aça bilər. Amerikalıların riskləri dəqiq hesablamaqla, Şimali Koreyaya ani zərbələr endirəcəyi də istisna deyil. Lakin güman ki, növbəti «gərginlik dalğası» Pekin və ola bilsin, Moskvanın Pxenyana təzyiqləri sayəsində bir qədər sakitləşsin.

ИГРА В НЕСКОЛЬКО ПАРТИЙ
Корейский конфликт не ограничивается противостоянием КНДР, с одной стороны, и США и их союзников - с другой
Ситуация на Корейском полуострове остается одной из самых напряженных международных политических тем. В общих чертах проблема сводится к тому, что мирная денуклеаризация Корейского полуострова невозможна, пока в КНДР сохраняется нынешний режим, с 2006 года проводящий ядерные испытания в нарушение резолюций СБ ООН. Соседи Северной Кореи и США считают, что КНДР представляет серьезную угрозу для их национальной безопасности и безопасности всего Азиатско-Тихоокеанского региона. Тем более что в последнее время все чаще звучат опасения, что Пхеньян приблизился к созданию межконтинентальной баллистической ракеты, которая может достичь Америки. Периодически для устрашения нынешнего лидера КНДР Ким Чен Ына американцы, южные корейцы и японцы проводят рядом с демилитаризованной зоной и в окружающих КНДР морях военные учения, которые, в свою очередь, заставляют северокорейцев еще упорнее работать над созданием и испытанием своих ракет. Этот замкнутый круг существует годами и может долгое время никого, кроме экспертов, не волновать, пока не случается очередной так называемый "виток напряженности".
Провокация на провокацию
Этой весной ее вызвали американо-южнокорейские маневры вдоль Сеула и очередные испытания КНДР. Далее категоричность заявлений с обеих сторон только нарастала. Вашингтон объявил о готовности нанести упреждающий удар по северокорейским военным объектам, если Пхеньян решится на еще одно ядерное испытание. По словам вице-президента США Майкла Пенса, "эра стратегического терпения" в отношении ракетно-ядерной политики Северной Кореи завершилась. В подтверждение серьезности намерений к берегам Корейского полуострова направились группа кораблей ВМФ США во главе с атомным авианосцем Carl Vinson, а также атомная подводная лодка, вооруженная ракетами "Томагавк". Морские силы самообороны Японии объявили о начале совместных учений с американцами. Кроме того, 26 апреля с базы в Калифорнии военно-воздушные силы США запустили межконтинентальную баллистическую ракету "Минитмен III". Запуск носил плановый характер, но в то же время подозрительно смахивал на предупредительный месседж Ким Чен Ыну.
Можно не сомневаться, что после недавнего неожиданного удара "Томагавками" по авиабазе в Сирии к угрозам новой американской администрации в КНДР отнеслись серьезнее, чем обычно. Однако испуга не выказали и пообещали осуществить превентивную атаку "в ответ на любую провокацию со стороны США". Постпред КНДР при ООН Ким Ин Рён заявил, что США создали в регионе опасную ситуацию, "при которой ядерная война может начаться в любой момент". В партийной газете "Нодон синмун" Пхеньян заявил о готовности "одним ударом" потопить Carl Vinson, "стереть с лица земли" американских военных в Южной Корее и "обратить в пепел" континентальную часть США. Пообещали, что достанется даже Австралии, которая "слепо и рьяно придерживается линии США" и тем самым "суицидально" попадает в зону ядерного удара Северной Кореи.
Ситуация накалилась до такой степени, что эксперты уже заговорили о "самом серьезном кризисе на Корейском полуострове со времени войны 1950-1953 годов". Правда, позже источники сообщили, что США не намерены использовать военную силу, а сосредоточатся на оказании дипломатического и санкционного давления. В совместном заявлении 26 апреля госсекретаря Рекса Тиллерсона, министра обороны Джеймса Мэттиса и директора Национальной разведки Дэна Коатса говорится, что стратегия президента США Дональда Трампа в отношении Северной Кореи направлена на то, чтобы путем ужесточения санкций оказывать давление на Пхеньян и заставить его отказаться от своих программ по разработке ядерного оружия и баллистических ракет. Не отказывается Вашингтон и от переговоров. Впрочем, глава Белого дома Дональд Трамп также заявлял, что свои планы и дальнейшие шаги в отношении Северной Кореи анонсировать не будет. Зная непредсказуемость Трампа, трудно предугадать, что он может предпринять на самом деле. Тем более что санкции (в области торговли, экспорта ископаемых, покупки оружия и банковского сектора) на Ким Чен Ына не действуют, и от испытаний он также отказываться не собирается. При этом реальных возможностей Пхеньяна не знает никто. Северная Корея считается самой закрытой страной в мире, куда невозможно приехать простым туристом и где все подходы к морю затянуты колючей проволокой под напряжением. Кто-то рассказывает ужасы преследования людей по любому возможному поводу и представляет северокорейцев зомбированным народом-сектой, исповедующим чучхе, а кто-то говорит, что все не так уж и плохо, как рассказывают западные СМИ. Что в такой ситуации правда, а что выдумка относительно ядерного оружия КНДР - сказать еще труднее, ведь северокорейцев не раз подозревали даже в симуляции ядерных испытаний. Если придерживаться более-менее общепринятой точки зрения, считается, что Северная Корея обладает 10-16 единицами ядерных боеголовок и более 1000 баллистических ракет. Согласно данным Центра Джеймса Мартина по вопросам нераспространения ядерного оружия, радиус действия северокорейских ракет составляет 1000-1300 (Скад, Нодонг) и 3500 км (Мусудан). По мнению ряда экспертов, Северная Корея уже через три года сможет оснастить миниатюрными ядерными боеголовками ракеты большой дальности. На недавнем военном параде в Пхеньяне КНДР впервые продемонстрировала свои баллистические ракеты подводных лодок (БРПЛ) "Пуккуксонг-2". С такими перспективами в зоне риска оказываются не только Южная Корея, Япония, но и огромная военная инфраструктура США в этих странах, а также территория самих США. Глава МВБ США Джеймс Келли, кстати, отказался говорить, защищены ли США от северокорейских ракет. При этом, помимо ядерных возможностей, у КНДР боеспособная армия, где под ружьем стоят около миллиона человек, есть авиация, сложная система подземных коммуникаций, примыкающий вплотную к демилитаризованной зоне, мощная артиллерия, возможности которой были сполна продемонстрированы в ходе учений 15 апреля в районе порта Вонсан, откуда, кстати, спокойно можно достать до Сеула.
Учитывая все это, возможные шаги США против КНДР заботят наблюдателей во всем мире. Ведь силовой вариант решения проблемы приведет не только к многочисленным жертвам среди гражданского населения, гуманитарной катастрофе, но еще будет нести риск ядерного загрязнения огромной территории. В эпицентре событий находятся миллионы человек, крупное промышленное производство, крупные западные инвестиции, американские базы в Южной Корее и Японии, азиатские рынки. Кроме того, и время выбрано не слишком удачное, когда из-за импичмента президенту Южной Кореи Пак Кын Хе официальный Сеул отвлечен на предвыборные баталии и тем самым ограничен в политических средствах. В самих США, как пишут местные же СМИ, в администрации мало настоящих экспертов по азиатским вопросам, да и вообще многие должности в Госдепе и Пентагоне до сих пор все еще не заняты.
Фактор Китая
Но этим корейская проблема далеко не исчерпывается. Есть в ней еще одна примечательная составляющая - ПРО THAAD (противоракетный комплекс подвижного наземного базирования для высотного заатмосферного перехвата ракет средней дальности). В самый разгар кризиса на полуострове минобороны Южной Кореи подтвердило начало установки оборудования THAAD в Сонджу в провинции Кенсан-Намдо, причем вопреки протестам мирных жителей и еще до завершения экологической экспертизы. По сообщениям южнокорейских СМИ, батарея THAAD в Южной Корее будет иметь от четырех до девяти подвижных гусеничных установок, каждая из которых рассчитана на восемь ракет-перехватчиков, а также противоракетный радар TPY-2 TM. Развертываемая система ПРО официально предназначена для защиты от ракет с территории КНДР, но она также снижает возможности китайских ядерных сил (кстати, не только китайских - радар затрагивает и часть территории России).
Поэтому Пекин категорически против развертывания в Южной Корее системы THAAD. Официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан заявил, что действия США и Южной Кореи подрывают стратегические интересы безопасности Китая, ведут к эскалации напряженности на Корейском полуострове, и что Пекин примет решительные меры для защиты своей безопасности. Кстати, такие же комплексы могут быть размещены и в Японии, премьер-министр Японии Синдзо Абэ уже высказался за развертывание THAAD. Китайцы не исключают создание системы ПРО, покрывающей всю Северо-Восточную Азию. На проходящей 27 апреля в Москве конференции по безопасности, где присутствовал замначальника главного оперативного объединенного штаба центрального военного совета КНР, были высказаны опасения, что США могут использовать кризис вокруг Северной Кореи для создания всемирной сети противоракетной обороны.
В данной ситуации Китай, являющийся единственной страной, имеющей с Пхеньяном экономические связи, оказывается действительно в непростой ситуации. Оставлять ситуацию как есть - значит спокойно наблюдать за усилением военного превосходства США в регионе, а чем это грозит для Поднебесной, объяснять не нужно. Но война между КНДР и США (которая, естественно, закончится поражением Северной Кореи) Китаю нужна еще меньше. Не только потому, что Пекин столкнется с возможными экологическими последствиями и огромным потоком беженцев, но и потому, что сейчас КНДР играет для Пекина роль буферного государства, падение которого приведет к объединению Южной и Северной Кореи и появлению американских баз уже у самых китайских границ. С этой точки зрения Пекину выгодно оставить все как есть. Вполне вероятно, что провокационное поведение северокорейцев раздражает Пекин, который с февраля даже прекратил импорт угля из КНДР и недавно приостановил авиасообщение с Пхеньяном. Россия, кстати, хоть в меньшей степени, но в отношении Северной Кореи имеет ровно такие же интересы, как и Китай. Ей также не выгодны американская ПРО в этой части света и возможное объединение двух Корей с возможным приближением американских военных к своим границам.
Поэтому сказать, что корейский конфликт сводится к противостоянию КНДР, с одной стороны, и США и их союзников - с другой, - это значит слишком упростить ситуацию. Скорее Трамп затеял игру сразу в несколько партий, где нет однозначных врагов или союзников, но все могут быть использованы для достижения стратегических или позиционных выгод. Нормальная вообще-то ситуация - как в бизнесе, так и в политике. Именно с этой точки зрения становится понятным, почему американский президент, который во время президентской кампании говорил о Китае как о главном геополитическом сопернике США, потом вдруг заявил, что у него с председателем КНР Си Цзиньпином сложились особые отношения. Или почему Трамп отказался от Транстихоокеанского партнерства, казалось бы, тем самым сделав Китаю просто царский подарок. Может, у нынешнего хозяина Белого дома просто другие способы достижения американских целей, среди которых ограничивание Китая всегда значилось приоритетным?
Таким образом, вероятность конфликта на Корейском полуострове, конечно, полностью исключать нельзя. Бряцание оружием способно спровоцировать реальный неуправляемый конфликт. Нельзя исключать и того, что американцы, хорошо просчитав риски, все-таки решатся на молниеносный удар по КНДР. Но, скорее всего, очередной "виток напряженности" загладится за счет давления на Пхеньян со стороны Пекина и, возможно, Москвы.