BİR NEÇƏ PARTİYALIQ OYUN
Koreya yarımadasında vəziyyət ən gərgin beynəlxalq siyasi mövzulardan biri olaraq qalır. Ümumi fikir ondan ibarətdir ki, KXDR-də 2006-cı ildən BMT TŞ-nin qətnamələrinə məhəl qoymadan nüvə sınaqları həyata keçirən hazırkı rejimin qaldığı müddətdə Koreya yarımadasının dinc yolla nüvəsizləşdirilməsi mümkün deyil. Şimali Koreyanın qonşuları və ABŞ hesab edir ki, KXDR onların və ümumilikdə, Asiya-Sakit okean regionunun təhlükəsizliyinə təhdiddir. Üstəlik, son zamanlar Pxenyanın qitələrarası ballistik raketlər əldə etməyə çox yaxın olduğuna dair fikirlər səsləndirilir. Söhbət Amerikanı belə, vura biləcək raketlərdən gedir.
KXDR-in hazırkı lideri Kim Çen Inı qorxutmaq istəyən ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya mütəmadi olaraq, demilitarizə olunmuş zonada, Şimali Koreyanı əhatə edən dəniz sularında hərbi təlimlər keçirir. Bu isə Pxenyanı öz raketlərinin istehsalına və sınağına daha çox sövq edir. Bu qapalı dairə illərdir mövcuddur və nə qədər ki, növbəti gərginlik dalğası baş qaldırmayıb, o, ekspertlərdən başqa heç kəsi narahat etmir.
Təxribata qarşı təxribat
Cari ilin yazında buna Seul boyunca həyata keçirilən Amerika-Cənubi Koreya manevrləri və KXDR-in növbəti sınaqları yol açıb. Bundan sonra hər iki tərəfin bəyanatları getdikcə kəskinləşməyə başlayıb. Vaşinqton Pxenyanın daha bir nüvə sınağı keçirəcəyi təqdirdə, Şimali Koreyanın hərbi obyektlərinə önləyici zərbələrin endirilə biləcəyini bəyan edib. ABŞ-ın vitse-prezidenti Maykl Pens deyib ki, «Şimali Koreyanın raket-nüvə siyasətinə qarşı strateji səbir erası başa çatıb». Vaşinqton bu bəyanatın nə qədər ciddi olduğunu göstərmək üçün Koreya yarımadası sahillərinə «Carl Vinson» atom təyyarə gəmisinin başçılığı ilə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmilər, həmçinin «Tomaqavk» raketləri ilə silahlanmış sualtı qayıq da göndərib. Yaponiyanın özünümüdafiə qüvvələri isə amerikalılarla birgə təlimlərə başlandığını elan edib. Bundan başqa, aprelin 26-da ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin Kaliforniyadakı bazasından «Minitmen III» qitələrarası ballistik raketi havaya buraxılıb. Bu, planlı xarakter daşısa da, Kim Çen Ina xəbərdarlıq mesajı kimi də qiymətləndirilib.
ABŞ-ın Suriyadakı aviabazaya «Tomaqavk» raketləri ilə gözlənilməz zərbələr endirməsindən sonra, Pxenyanın yeni ABŞ administrasiyasının hədələrinə həmişəkindən daha ciddi yanaşdığına şübhə yoxdur. Lakin qorxularını nümayiş etdirməyiblər, əksinə, «ABŞ-ın istənilən təxribatına cavab olaraq», preventiv hücumun olacağı bəyan edilib. KXDR-in BMT yanında daimi nümayəndəsi Kim İn Ryon bildirib ki, ABŞ regionda təhlükəli vəziyyət yaradıb və bu, «istənilən an nüvə müharibəsinin başlanması təhlükəsini real edir». «Nodon sinmun» partiya qəzetində isə Pxenyan «Carl Vinson»u bir zərbə ilə batıra biləcəklərini, Cənubi Koreyadakı Amerika hərbçilərini «yer üzündən silmək», ABŞ-ın quru hissəsini «külə döndərmək» iqtidarında olduqlarını bəyan edib. «ABŞ-a kor-koranə və həvəslə dəstək verən», bununla da «intihar edirmişcəsinə» Şimali Koreyanın nüvə zərbəsi zonasına düşən Avstraliya da hədələnib.
Gərginlik o həddə çatıb ki, ekspertlər «Koreya yarımadasında 1950-1953-cü illər müharibəsindən sonrakı ən ciddi böhrandan» danışmağa başlayıb. Lakin bir müddət sonra, ayrı-ayrı mənbələr ABŞ-ın hərbi gücə əl atmağı düşünmədiyini, diqqəti diplomatik təzyiqlərə, sanksiyalara yönəldəcəyini bildirib. ABŞ-ın Dövlət Katibi Reks Tillerson, Müdafiə naziri Ceyms Mettis və Milli Kəşfiyyatın direktoru Den Koatsın aprelin 26-da yaydıqları birgə bəyanatda isə bildirilir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın Şimali Koreya ilə bağlı strategiyası Pxenyana təzyiqlərin sanksiyaların sərtləşdirilməsi ilə artırılmasını nəzərdə tutur. Sənəddə bildirilir ki, Ağ ev Şimali Koreyanı nüvə silahı və ballistik raket istehsalından məhz bu yolla çəkindirməyi düşünür.
Vaşinqton danışıqlardan da qaçmır. Lakin Ağ evin başçısı Donald Tramp Şimali Koreya ilə bağlı plan və gələcək addımlarının anonsunu verməyəcəyini bildirib. Odur ki, Trampın təxminedilməz lider olduğunu nəzərə alaraq, onun hansı addımları ata biləcəyini söyləmək çətindir. Üstəlik, Kim Çen Ina sanksiyalar (ticarət, faydalı qazıntıların ixracı, silah alışı və bank sektoru sahələrində) təsir etmir: o, raket sınaqlarından imtina etməyi düşünmür.
Bütün bunlarla yanaşı, Pxenyanın real imkanları da heç kəsə bəlli deyil. Dünyanın ən qapalı dövləti sayılan Şimali Koreyaya adi turist kimi belə, getmək mümkün deyil. Orada dənizə bütün girişlər yüksəkgərginlikli tikanlı məftillərlə bağlıdır. Bəziləri insanların istənilən bəhanə ilə təqib olunmasının dəhşətlərindən danışır və bu ölkə əhalisini “çuxçe” ideyası ilə zombiləşdirilmiş sekta adlandırır, digərləri isə hər şeyin Qərb KİV-in yazdığı qədər dəhşətli olmadığını bildirir. Belə bir şəraitdə KXDR-in nüvə silahı haqqında deyilənlərdən hansının həqiqət, hansının uydurma olduğunu söyləmək daha da çətinləşir. Hər halda, onu dəfələrlə yalançı nüvə sınaqları keçirməkdə də ittiham ediblər.
Əgər qismən qəbul olunmuş fikrə əsaslansaq, Şimali Koreyanın 10-16 ədəd nüvə başlığına və 1000-dən artıq ballistik raketə sahib olduğu bildirilir. Nüvə silahlarının yayılmaması üzrə Ceyms Martin Mərkəzinin məlumatına görə, Şimali Koreya raketlərinin uçma radiusu 1000-1300 (Skad, Nodonq) və 3 500 (Musudan) kilometrdir. Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Şimali Koreya, artıq 3 ildən sonra uzaqmənzilli raketlərini miniatür nüvə başlıqları ilə təchiz edə biləcək. O, Pxenyanda bu yaxınlarda keçirilmiş hərbi paradda sualtı qayıqlar üçün nəzərdə tutulmuş «Pukkuksonq-2» ballistik raketlərini də nümayiş etdirib. Bu perspektiv yalnız Cənubi Koreya ilə Yaponiyanı deyil, həm də ABŞ-ın bu ölkələrdəki, hətta öz ərazisindəki nəhəng hərbi infrastrukturunu da risk qarşısında qoyur.
Bu arada Birləşmiş Ştatların Daxili Təhlükəsizlik naziri Ceyms Kelli ölkəsinin Şimali Koreya raketlərindən qorunub-qorunmadığı haqqında sualı cavablandırmaqdan imtina edib. Bununla yanaşı, Pxenyan nüvə imkanları ilə yanaşı, döyüş qabiliyyətli orduya da malikdir. Söhbət milyonlarla insanın silaha sarıldığı ordudan gedir. Şimali Koreyanın aviasiyası, qəliz, demilitarizə olunmuş zonanın yaxınlığınadək gedib-çıxan yeraltı kommunikasiya sistemi, güclü artilleriyası da var. Artilleriyanın gücü aprelin 15-də Vonsan liman rayonunda keçirilmiş təlimlərdə nümayiş etdirilib. Yeri gəlmişkən, oradan Seulu asanlıqla vurmaq mümkündür.
Bütün bunları nəzərə alsaq, ABŞ-ın Şimali Koreyaya qarşı mümkün addımları dünyanın bütün müşahidəçilərini narahat edir. Hər halda, problemin güc yolu ilə həlli, nəinki dinc əhali arasında kütləvi tələfata, humanitar fəlakətə səbəb olacaq, həm də böyük bir ərazinin nüvə çirklənməsinə məruz qalması risqini yaradacaq. Hadisələrin episentrində milyonlarla insan, nəhəng istehsal sənayesi, Qərb investisiyaları, Amerikanın Cənubi Koreya və Yaponiyadakı bazaları, Asiya bazarları yerləşir. Bundan başqa, indi, əlverişli dövr də deyil: Cənubi Koreyada Prezident Pak Kın Heyə impiçment elan olunduğundan, Seul seçkiqabağı bataqlıqla çapalayır və onun siyasi resursları məhduddur. ABŞ administrasiyasında isə, elə yerli mətbuatın yazdığına görə, Asiya məsələləri üzrə əsl ekspert o qədər də çox deyil. Ümumiyyətlə, Dövlət Departamenti və Pentaqonda bir çox vəzifələr hələ də boşdur.
Çin amili
Amma Koreya problemi yalnız bunlardan da ibarət deyil. Onun daha bir maraqlı tərəfi var - THAAD HHM sistemi (Yüksəklikdən Müdafiə Sistemi - böyük yüksəklikdə olan ballistik və digər raketləri vurmaq üçün nəzərdə tutulub). Yarımadada böhranın ən qızğın vaxtında Cənubi Koreyanın Müdafiə Nazirliyi Kensan-Namdo əyalətində, Soncuda THAAD qurğusunun quraşdırılmasına başlandığını bəyan edib. Halbuki, həm yerli sakinlər buna qəti etiraz edir, həm də ərazidə ekoloji ekspertiza hələ bitməyib. Cənubi Koreya KİV-in məlumatına görə, ölkə ərazisindəki THAAD batareyasının 4-9 hərəkətli tırtıllı qurğusu olacaq. Onların hər biri səkkiz raketə və TPY-2 TM tip raketə qarşı radar hesblanıb. Bu sistem rəsmi olaraq, KXDR ərazisindən buraxıla biləcək raketlərdən qorunmaq üçün nəzərdə tutulub. Lakin o, Çinin nüvə gücünü də azaldır - yeri gəlmişkən, yalnız Çinin yox. Radar Rusiya ərazisinin də bir hissəsini «tutur».
Odur ki, Pekin Cənubi Koreya ərazisində THAAD sisteminin yerləşdirilməsinin qəti əleyhinədir. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Gen Şuan bildirib ki, ABŞ ilə Cənubi Koreyanın bu əməlləri Pekinin təhlükəsizliklə bağlı strateji maraqlarına ziddir. O, hesab edir ki, yaranacaq vəziyyət Koreya yarımadasında gərginliyi artıracaq və Pekin öz təhlükəsizliyini təmin etmək üçün qəti addımlar atmaq məcburiyyətində qalacaq.
Yeri gəlmişkən, eyni komplekslərin Yaponiya ərazisində də quraşdırılacağı istisna deyil. Hər halda, Yaponiyanın Baş naziri Sindzo Abe buna tərəfdar olduğunu artıq bəyan edib.
İndi, Çin bütünlükdə Şimal-Şərqi Asiyanı «bağlayacaq» HHM sistemi yaradacağını istisna etmir. Aprelin 27-də Moskvada ÇXR Mərkəzi Hərbi Şurasının Baş Operativ Birləşmiş Qərargah rəisi müavininin də iştirakı ilə təhlükəsizlik konfransı keçirilib. Toplantıda ABŞ-ın Şimali Koreya ətrafında yaranmış böhrandan ümumdünya HHM şəbəkəsi yaratmaq üçün istifadə edə biləcəyindən narahatlıq ifadə olunub.
Bu gün Pxenyanla iqtisadi əlaqələrə malik yeganə ölkə olan Çin həqiqətən də çətin vəziyyətdə qalıb. Vəziyyətə müdaxilə etməmək ABŞ-ın regionda hərbi hökmranlığını artırmasını sakitcə müşahidə etmək deməkdir. Bunun Pekin üçün nələrə aparıb-çıxaracağını izah etməyə ehtiyac yoxdur. Amma Şimali Koreya ilə ABŞ arasında müharibə də (təbii ki, Pxenyanın məğlubiyyəti ilə bitəcək) Çinə lazım deyil. Yalnız ona görə yox ki, müharibə baş verəcəyi təqdirdə, Çin onun mümkün ekoloji fəsadları və qaçqın axını ilə üz-üzə qalacaq, həm də ona görə ki, hazırda KXDR Pekin üçün buferdövlət rolunu oynayır. Şimali Koreyanın süqutu onun Cənubi Koreya ilə birləşməsi ilə nəticələnəcək və bu halda, Amerikanın bazaları Çinin düz sərhədinə gəlib çıxacaq. Bu baxımdan, Pekinə hər şeyin olduğu kimi qalması daha çox sərf edir. Odur ki, Şimali Koreyanın təxribatçı əməllərinin Pekin ilə qıcıqlandırdığını istisna etmək olmaz. Hər halda, Çin, hətta fevraldan bu ölkədən kömür idxalını da dayandırıb. Bu yaxınlarda isə Pxenyanla hava əlaqəsi kəsilib.
Rusiyanın da Şimali Koreya ilə maraqları Çinin maraqlarına bənzərdir. Dünyanın bu hissəsində Amerikanın HHM sisteminin peyda olması Moskvanı da qane etmir. İki Koreyanın mümkün birləşməsi, bununla da ABŞ hərbçilərinin Rusiya sərhədinə yaxınlaşması da Moskvaya lazım deyil.
Odur ki, Koreya münaqişəsinin KXDR ilə ABŞ və müttəfiqləri arasında qarşıdurma olduğunu söyləmək vəziyyəti həddindən artıq sadələşdirmək olardı. Güman ki, Tramp bir neçə partiyadan ibarət oyuna başlayıb. Burada birmənalı düşmənlər və ya müttəfiqlər yoxdur, lakin strateji, yaxud taktiki hədəflərə çatmaq üçün hər kəsdən istifadə oluna bilər. Əslində, normal vəziyyətdir - istər biznesdə, istərsə də siyasətdə. Odur ki, seçkiqabağı kampaniya dövründə Çini ABŞ-ın “1 nömrəli” geosiyasi düşməni adlandırmış ABŞ Prezidentinin qəflətən Çin sədri Si Cinpinlə xüsusi münasibətləri olduğunu söyləməsinin səbəbləri üzə çıxır. Yaxud, Trampı Trans-Sakit okean tərəfdaşlığından istisna ilə Çinə gözəl bir hədiyyə etməsi nə ilə bağlı idi? Bəlkə ABŞ-ın yeni prezidentinin Amerikanın hədəflərinə nail olma yolları (Çinin imkanlarının məhdudlaşdırılması hər zaman burada prioritet olub) fərqlidir?
Beləliklə, Koreya yarımadasında münaqişə ehtimalını tam istisna etmək olmaz. Silahları cingildətmək, həqiqətən, idarəolunmaz münaqişəyə yol aça bilər. Amerikalıların riskləri dəqiq hesablamaqla, Şimali Koreyaya ani zərbələr endirəcəyi də istisna deyil. Lakin güman ki, növbəti «gərginlik dalğası» Pekin və ola bilsin, Moskvanın Pxenyana təzyiqləri sayəsində bir qədər sakitləşsin.

The Korean conflict is not limited to the opposition of North Korea and the US with its allies
The situation on the Korean peninsula remains one of the most vital topics of the international politics. In general, the problem boils down to an impossibility of peaceful denuclearisation of the peninsula as long as the current regime, which has been conducting nuclear tests since 2006 in violation of the UN Security Council resolutions, remains in the DPRK. Both the neighbours of North Korea and the US believe that the DPRK poses a serious threat to their national security and the security of the entire Asia-Pacific region. Moreover, Pyongyang’s ability to create an intercontinental ballistic missile (ICBM) capable of reaching the American mainland has prompted further fears in recent years. The Americans, South Koreans and Japanese periodically conduct military exercises alongside the demilitarized zone and in the seas surrounding the DPRK in order to intimidate its current leader, Kim Jong-un, which obviously forces the North Koreans to work harder to create and test their missiles. This vicious circle has been existing for years without bothering anyone but the experts until it led to yet another cycle of tensions.
Provocation for provocation
This spring, the joint US-South Korean maneuvers along Seoul and regular tests of the DPRK provoked the tensions followed by the increase of categorical statements from both sides. Washington announced its readiness to deliver a preemptive strike against North Korean military targets if Pyongyang decides to take another nuclear test. US Vice President Michael Pence warned that “the era of strategic patience” with North Korea's nuclear missile policy was over. As an indication of the gravity of the intentions, a group of US Navy ships led by the nuclear-powered aircraft carrier Carl Vinson and a nuclear submarine armed with Tomahawk missiles headed for the shores of the Korean peninsula. Japan's Marine Self-Defense Forces announced the launch of joint exercises with the Americans. On April 26, the US Air Force launched the ICBM Minuteman III from the base in California. The launch was of a planned one, yet it looked like a warning message addressed to Kim Jong-un.
There is no doubt that after the recent surprise attack on the Syrian airbase, North Koreans took the threats of the new US administration more seriously although they were not scared and promised to carry out a preventive attack “in response to any provocation by the United States.” North Korea’s Permanent Representative to the United Nations, Kim Ying Ryong, said that “the United States has created a dangerous situation, in which a nuclear war may start at any moment.” Rodong Sinmun, a newspaper of the ruling Worker's Party of North Korea, announced the country’s readiness to “sink Carl Vinson”, “wipe out” the US military in South Korea and “turn to the ashes” the continental United States. They promised that they would reach even Australia, which is “blindly and zealously toeing the US line” thus making a suicidal act of coming within the range of the nuclear strike of the DPRK.
The situation has heated up to such an extent that experts have already started talking about “the most serious crisis on the Korean peninsula since the war of 1950-1953”. The sources later reported that the US did not intend to use the military force but would focus on imposing diplomatic and sanctions pressure. A joint statement on April 26 from the US Secretary of State Rex Tillerson, Defense Secretary James Mattis and Director of National Intelligence Dan Coates declared that the US President Donald Trump would pressure Pyongyang by tightening economic sanctions and pursuing diplomatic measures with allies and regional partners to stop the advance of Pyongyang’s nuclear and missile programs. Nor does Washington refuse to negotiate. President Trump has previously stated that his plans and further steps towards North Korea would not be announced. Knowing his unpredictable moves, it is hard to predict what he can actually do. Moreover, sanctions on trade, fossil exports, arms purchase and banking sector do not actually work, and Kim Jong-un is not going to abandon the tests either.
In fact, no one knows the real potential of Pyongyang. North Korea is considered the most closed country in the world, which is impossible to visit as a regular tourist and where the entire shoreline is isolated with barbed wires under voltage. For some, North Korea is a country of horrors where the people is persecuted for any reason and merely a sect of zombies professing the Juche. For others, not everything is as bad as the Western media propagates. It is even more difficult to tell what is true about the nuclear weapons of the DPRK. After all, the North Koreans have often been suspected in the simulated nuclear tests. According to a generally accepted view, North Korea possesses 10-16 nuclear warheads and more than 1,000 ballistic missiles. According to the James Martin Center for Nonproliferation of Nuclear Weapons, the range of North Korean missiles is 1000-1300 (Scud, Nodong) and 3,500 km (Musudan). Some experts believe that in three years North Korea will be able to equip long-range missiles with miniature nuclear warheads. At the recent military parade in Pyongyang, the DPRK demonstrated its Pukkuksong-2 submarine-launched ballistic missile (SLBM). This puts South Korea and Japan as well as the huge military infrastructure of the US and the American mainland into the risk zone. By the way, the Secretary of the US Department for Homeland Security, John F. Kelly, refused to say whether the US is protected from North Korean missiles. In addition to its nuclear potential, North Korea has an efficient army of a million armed people, military aviation, complex system of underground communications adjacent to the demilitarized zone, and powerful artillery, which demonstrated its potential during the April 15 exercises in the Wonsan port, and area within a safe reach of Seoul.
Therefore, the observers are concerned about possible steps of the US against the DPRK. In this situation, the use of force not only leads to numerous civilian casualties, a humanitarian catastrophe, but also poses a risk of nuclear contamination on the vast territory. Millions of people, large-scale industrial facilities and Western investments, US bases in South Korea and Japan, Asian markets are located in the epicenter of possible events. Moreover, with the impeachment of South Korean President Park Geun-hye, Seoul is currently concerned with the pre-elections and thus is limited in political instruments. According to the local media, the US administration has a few real experts on Asian affairs, and in general many posts in the State Department and Pentagon are still not occupied.
The Chinese factor
But the Korean problem is far from being solved. One of its remarkable components is THAAD (mobile ground-based exo-atmospheric anti-ballistic missile system designed to shoot down medium-range missiles). Amidst the crisis on the peninsula, the South Korean Defense Ministry confirmed the start of the THAAD installation in Seongju, Gyeongsang Province, despite the public protests and incomplete environmental assessment. According to the South Korean media, the THAAD battery in South Korea will have 4-9 mobile crawler tracks, each designed for eight interceptor missiles, as well as a TPY-2 TM anti-missile radar. The system is officially designed to shoot down the missiles launched from the territory of North Korea, but it also reduces the potential of Chinese nuclear forces and partially covers the part of Russia.
Therefore, Beijing has firmly opposed the deployment of the THAAD system in South Korea. Chinese Foreign Ministry Spokesman Geng Shuang said that the actions of the United States and South Korea undermine China's strategic security interests, lead to an escalation of tension on the Korean peninsula and that Beijing will take decisive measures to protect its security. Incidentally, the same anti-missile systems can be deployed in Japan. Japanese Prime Minister Shinzo Abe has already expressed his support for this initiative. The Chinese do not exclude the creation of a missile defense system covering the whole of Northeast Asia. At a security conference on April 27 in Moscow including the deputy chief of the main operational headquarters of the Central Military Council of China, there were concerns that the US could use the crisis around North Korea to create a worldwide network of missile defense systems.
China, which is the only country that has economic ties with Pyongyang, is indeed in a difficult situation. Turning a blind eye to existing situation means a calm acceptance of the US military superiority in the region and the threats for the Middle Kingdom. Neither does China need a war between North Korea and the US, which will eventually end in the defeat of North Korea. Not only because Beijing will face possible environmental consequences and a huge flow of refugees, but also because the fall of North Korea, a buffer state for China, will lead to the unification of South and North Korea and the emergence of American bases near the Chinese borders. Therefore, it is advantageous for Beijing to leave everything as it is. It is likely that the provocative behaviour of North Koreans is irritating Beijing, which has even stopped importing coal from the DPRK since February and recently suspended air communication with Pyongyang. By the way, Russia has exactly the same interests as China, to a lesser extent though. It is also not satisfied with the US presence in this part of the world and the possible unification of the two Koreas with a likely approach of the US military to its borders.
Therefore, saying that the Korean conflict boils down to a confrontation between North Korea and the US with its allies means simplifying the situation by large. Rather Trump started a multimove game with no explicit enemies or allies, but all of them may be used to achieve strategic or positional benefits. It seems to be a normal situation both in business and in politics. It becomes clear now why the American president, who was speaking of China as the main geopolitical rival of the US during the presidential campaign, then suddenly declared that he had a special relationship with Xi Jinping. Or why Trump cancelled the Trans-Pacific Partnership (TTP) thus giving China just a royal present. Maybe he had other ideas to achieve the American goals, when the limitation of China has always remained a priority.
Thus, we cannot rule out completely a probable conflict on the Korean peninsula. Sabre rattling can provoke a real uncontrollable situation. Neither can we preclude a likelihood of events when the Americans, with all the risks worked out in advance, decide on a lightning strike on North Korea. It is most likely though that the existing cycle of tensions will be smoothed over by Beijing’s and, possibly, Moscow’s pressure on Pyongyang.