Azərbaycan, ötən əsrdə olduğu kimi, bu gün də qlobal neft və qaz bazarında vacib rol oynayır
Nobel mükafatçıları 100 ildən artıqdır ki, fizika, kimya, tibb sahələrindəki səs-küylü ixtiralarına, həmçinin ədəbi əsərlərinə, dünyada sülhün əldə olunması səylərinə görə kifayət qədər ciddi maddi mükafat (ən azı, 1 milyon dollar) alırlar. Nobel Komitəsi dinamit ixtira etdiyi üçün XIX əsrin sonlarında jurnalistlər tərəfindən o qədər də şərəfli sayılmayacaq «ölüm alverçisi» adlandırılmış Alfred Nobelin son iradəsini qeyd-şərtsiz yerinə yetirir. Hesab olunur ki, Alfred Nobel alimlərin mükafatlandırılmasına yönəldilmiş vəsaitini məhz silah ticarəti ilə əldə edib. Lakin onu da unutmaq olmaz ki, Alfred 1879-cu ildə Bakıda neft hasilatı və emalı ilə məşğul olmuş «Nobel qardaşları şirkəti»ni yaradanlardan biri idi. Nobel Mükafatı Fondunun 12%-i Nobellərin məhz Bakıda qazandıqları vəsait hesabına formalaşıb.
XIX əsrin sonlarında Bakı dünyanın «qara qızıl» hasil olunan əsas mərkəzi sayılırdı. Həmin dövrdə dünyada ümumi neft hasilatının yarısı Bakının payına düşürdü. Lakin Nobellər Bakı nefti haqqında yalnız XIX əsrin sonlarında xəbər tutmuşdularsa, yerli sakinlərin yerin altından çıxan «yanar yağ» haqqında bir neçə əsr əvvəldən məlumatlı idi. Dünyada sənaye üsulu ilə ilk neft hasilatı da Bakıda baş verib. Azərbaycanda bundan xəbərdar idilər. Amma arxivlərdən onu rəsmən təsdiqləyən sənədlər yalnız bu yaxınlarda tapılıb. Nəticədə, dünyanın 21 metr dərinliyində olan və 1847-ci ildə qazılmış ilk neft quyusu Bakının Bibiheybət qəsəbəsində tapılıb, bərpa olunub və onun üzərində açıq səmada muzey yaradılıb.
«Biz gərək bunu dünyada yaxşı təbliğ edək. Çünki dəfələrlə demişəm ki, sənaye üsulu ilə ilk neft Azərbaycanda çıxarılıb, ancaq onun yeri dəqiq bilinmirdi. Ona görə tapşırıq verdim ki, o yer müəyyən olunsun. Əlbəttə ki, biz bilirdik bu, Bibiheybət ərazisində olub, ancaq indi onun yeri də dəqiqləşdi və gözəl bir abidə yaradıldı. Hesab edirəm ki, bu, həm neftçilər, həm də ölkəmizə gələn turistlər üçün çox gözəl hadisədir», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev abidənin açılış mərasimində bildirib.
O, XIX-XX əsrlərdə Azərbaycanın neftin vətəni kimi tanındığını xatırladıb, lakin bu resursların heç də xalqın rifahının yaxşılaşdırılmasına istifadə olunmadığını bildirib.
«O vaxt biz Çar Rusiyasının tərkibində idik və buradan çıxarılan təbii ehtiyatlar xalqımızın güzəranına o qədər də təsir etmirdi. Kasıbçılıq, səfalət idi. Azərbaycan xalqı böyük bir sərvətin sahibi idi, ancaq özü bu sərvətdən istifadə edə bilmirdi. Sovet dövründə də Azərbaycan neft respublikası kimi özünü göstərib. İkinci Dünya müharibəsi dövründə Azərbaycan neftçilərinin əməyi olmasaydı, müharibənin nəticələri tam başqa cür ola bilərdi. Azərbaycan neftçiləri faşizm üzərində Qələbədə həlledici rol oynayıblar. Biz bu il 2 milyard ton neftin hasil olunmasını qeyd edəcəyik. Təsəvvür edin, əgər Azərbaycan müstəqil ölkə olsaydı, indi dünyanın ən zəngin ölkələrindən biri olacaqdı. Bu gün isə bizim neftimiz xalqımıza xidmət edir, dövlətimizi gücləndirir», - deyə İ.Əliyev bildirib.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadənin sözlərinə görə, neft hasilatının həcmi 2 milyard tona 2017-ci ilin noyabrında çatacaq. «İndiyədək 1 milyard 971 milyon ton neft çıxarılıb. Bir milyard ton dənizdən, 971 milyon ton qurudan», - deyə o, SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində «Confidence Capital» şirkəti ilə birgə keçirdiyi ikinci beynəlxalq forumda bildirib. Bununla yanaşı, statistikaya görə, Azərbaycanın müstəqilliyi dövründə neft hasilatı 650 milyon ton təşkil edib. Onun böyük hissəsi «Azəri-Çıraq-Günəşli» yatağının payına düşür. 1997-ci ildən bu blokda 423,5 milyon ton neft hasil olunub.
Dünyada neftin qiymətinin sabitliyinə dəstək məqsədilə ötən ilin sonunda əldə edilmiş qlobal razılaşmada Azərbaycanın da iştirak etməsi onun beynəlxalq neft sənayesindəki əhəmiyyətinin göstəricisidir. Üstəlik, Azərbaycan hasilatın azaldılmasına dair götürdüyü öhdəliyi ikiqat yerinə yetirir və bu, neft bazarının əsas aktorlarından lazımi qiyməti alır.
«Azərbaycan neft hasilatının azaldılması öhdəliyini ən yaxşı yerinə yetirən ölkələrdən biri, bəlkə də birincisidir», deyə Səudiyyə Ərəbistanının Energetika, Sənaye və Təbii Resurslar naziri Xalid əl-Falih Bakıya səfəri zamanı bildirib.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın neft hasilatının azaldılması razılaşmasının mümkün prolonqasiyası baxımından da vacib oyunçu rolu getdikcə möhkəmlənir. «Düşünürük ki, dünyanın neft ehtiyatını, təxminən, 5 illik səviyyəyə çatdırmaq lazımdır. Azərbaycanın Energetika naziri mayın 24-25-də Vyanada bizə qoşulmağa razılıq verib», - deyə əl-Falih bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan neft-qaz sənayesində əsas istiqamət kimi, «mavi yanacaq» ixracını seçib. Dünya ölçülərinə görə nəhəng yataq sayılan «Şahdəniz»in tammiqyaslı işlənməsi də buna kömək etməlidir. Ümumilikdə, ölkənin təsdiqlənmiş təbii qaz ehtiyatı 2,5 trilyon kubmetrdir. Onun yarısı «Şahdəniz» yatağının payına düşür. Bu yatağın işlənməsinin ilk mərhələsindəcə Azərbaycan qaz idxalçısından ixracatçısına çevrilib. Bu dövrdə o, Gürcüstanın təbii qaza olan tələbatını tam ödəməklə yanaşı, Türkiyəyə 6,6 milyard kubmetr «mavi yanacaq» ixrac edib.
Qaz istiqaməti həm də ümumilikdə, dünyada, o cümlədən Avropada qaz istehlakının artımı baxımından səmərəlidir. Azərbaycan qazının böyük hissəsi məhz Avropaya ixrac olunacaq.
«Fitch» qrupuna daxil olan «BMI Research» mərkəzinin analitiki Emma Riçardsın sözlərinə görə, qarşıdakı onillikdə Avropada yerli qaz hasilatı azalacaq, istehlak isə artacaq; məsələn, 2016-cı ildə burada 130 milyard kubmetr təşkil etmiş «mavi yanacaq» ixracı 2026-cı ildə 100-110 milyard kubmetrədək azalacaq. Eyni dövrdə bu yanacağın istehlakının 500-dən 550 milyard kubmetrədək artacağı gözlənilir. Nəticədə, təbii qaz idxalı 350 milyard kubmetrdən 450 milyard kubmetrə yüksələcək. Azərbaycanın strategiyası da Avropanın qaza artan tələbatının ödənilməsinə hesablanıb. Üstəlik, bunun yeni mənbələrdən alternativ marşrutlarla həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
«Şahdəniz» yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsi və «Cənub Qaz Dəhlizi» qaz nəqli sisteminin çəkilişi, artıq 2018-ci ildə Türkiyəyə ildə əlavə 6 milyard kubmetr, 2020-ci ildən isə Yunanıstan, Bolqarıstan və İtaliyaya 10 milyard kubmetr qaz ixracına imkan verəcək.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Vitali Bəylərbəyovun sözlərinə görə, «Şahdəniz» yatağının işlənməsi, TANAP və TAP boru xətlərinin tikintisi üzrə bütün işlər qrafikə uyğun gedir. «İtaliya sahillərində zeytun ağaclarının yerinin dəyişdirilməsi ilə əlaqədar ləngimələr, hələ ki, TAP-ın inşasına təsir etmir. Hər halda, TAP konsorsiumu bizə bu barədə heç nə deməyib. İstənilən halda, borunun İtaliyadan keçəcəyi hissə ən qısa hissədir - cəmi 8 kilometr. Odur ki, ayrı-ayrı ləngimələr layihənin reallaşdırılmasına ciddi təsir göstərməməlidir. Əsas odur ki, «Cənub Qaz Dəhlizi»nin işə salınması Azərbaycanın digər perspektiv qaz yataqlarında fəal işə başlanmasına imkan verəcək. Buraya «Şahdəniz» yatağının işlənməsinin üçüncü mərhələsi, eyni zamanda, «Abşeron», «Ümid», «Babək», «Şəfəq-Asiman» və digər yataqlar daxildir. Perspektivdə bu yataqlardan əldə olunacaq təbii qaz «Cənub Qaz Dəhlizi»ni layihənin ötürücülük qabiliyyətinin ikiqat artırılmasından sonra belə, doldurmağa imkan verəcək. Üstəlik, biz Xəzər dənizinin şərq sahillərindən, həmçinin İraqdan da qaz nəql etməyi planlaşdırırıq», - deyə V.Bəylərbəyov SOCAR-ın forumunda bildirib.
Bununla yanaşı, «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsi SOCAR üçün Balkan ölkələrinə çıxış kimi, yeni perspektivlər də açır. SOCAR, məhz bu məqsədlə İon-Adriatik boru xəttinə də qoşulub. Bu boru xətti Albaniyada TAP-a qoşulmaqla, Çernoqoriya, Xorvatiya, Bosniya və Herseqovinadan keçə bilər. Bu, SOCAR-a Bosniya və Herseqovinanı qazlaşdırmaq, TAP layihəsi çərçivəsində isə Albaniyaya qaz tədarük etmək imkanı verəcək.
Azərbaycan qazı üçün Bolqarıstandan Rumıniya və Macarıstana istiqamətlənmiş «Vertikal qaz dəhlizi» layihəsi də maraqlı perspektivlər vəd edir. «BMI Research» mərkəzinin məlumatına görə, əgər Qərbi Avropa üçün həlledici amil qazın qiymətidirsə, bir mənbədən asılı olan Mərkəzi və Şərqi Avropa regionu üçün ən vacibi, «mavi yanacaq» əldə etməkdir. Odur ki, «Vertikal qaz dəhlizi»nin işə salınması «Cənub Qaz Dəhlizi» vasitəsilə Şərqi Avropa ölkələrinə, Polşaya, Çexiyaya və Baltikyanı dövlətlərə də qaz tədarükünə imkan verəcək.
Dünyada istehlak tendensiyasının dəyişməsinə də diqqət yetirmək lazımdır. İndi, mayeləşdirilmiş qaz tədarükü getdikcə artır. «BMI Research» mərkəzinin hesablamalarına görə, qarşıdakı illərdə bu sahədə ciddi sıçrayış qeydə alınacaq. Nəticədə, 2026-cı ildə ümumi qaz tədarükündə mayeləşdirilmiş təbii qazın payı 15%-dən 20%-ə yüksələcək. Boru xəttinin çəkilməsi mümkün olmayan regionlarda da mayeləşdirilmiş qaza tələbatın artdığını nəzərə alan SOCAR bu bazarda özünə yer etmək qərarına gəlib; məsələn, «SOCAR Trading» şirkəti artıq mayeləşdirilmiş təbii qazla bağlı ilk layihəsini reallaşdırıb. Şirkətin Layihələrin İnkişafı və İnvestisiyalar Departamentinin rəhbəri Toğrul Köçərlinin sözlərinə görə, söhbət Maltada mayeləşdirilmiş təbii qazın təkrar təbii qaza çevrilməsi terminalının və elektrik stansiyasının inşasından gedir. Layihənin dəyəri 500 milyon avrodur. «Maltada qaz terminalı və elektrik staniyası açmışıq. Bu, bizim ilk belə kombinasiya edilmiş layihəmizdir. Elektrik stansiyası Maltanın elektrik enerjisinə olan tələbatının 40%-ni ödəyəcək», - deyə T.Köçərli bildirib.
Onun sözlərinə görə, layihə «Siemens» və Maltanın GEM investisiya şirkəti ilə birgə həyata keçirilib.
Layihə mayeləşdirilmiş təbii qaz ticarəti sahəsində «SOCAR Trading»ə marağı artırıb.
«Biz diqqətimizi məhz qazın mayeləşdirilməsi layihələrinə cəmləmişik. Bu, daha ucuz layihələrdir və konkret qaz mənbələrinə bağlı deyil. Əgər qazın mayeləşdirilməsi terminalı 2-3 milyard dollar civarındadırsa, onun təkrar təbii qaz halına salınması terminalı bundan xeyli ucuzdur», - deyə o, bildirib.
Şirkət artıq Fil Dişi Sahilində «Total» və «Shell» şirkətləri ilə birlikdə daha bir mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalı layihəsinin reallaşdırılmasına başlayıb.
T.Köçərli «R+»a açıqlamasında bildirib ki, layihənin dəyəri, təxminən, 120-130 milyon avrodur və o, bu bu ölkədə mayeləşdirilmiş təbii qazın yenidən təbii qaz halına salınması məqsədilə yaradılıb. Bundan sonra hazır qaz ölkənin «CI Energy» şirkətinə veriləcək, şirkət isə onu yalnız daxili tələbatın ödənilməsinə yönəltməyəcək, həm də Afrikanın yaxınlıqdakı digər ölkələrə ixrac edəcək. Gələcəkdə isə bu ölkədə elektrik stansiyasının inşası imkanları nəzərdən keçirilə bilər.
SOCAR-ın mayeləşdirilmiş qaz tədarükü imkanlarına Pakistan da maraq göstərir. O, Qvadar limanında terminalın tikilməsi təklifi ilə çıxış edib. «Pakistanla razılaşma Azərbaycana mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalının tikintisinə dair müzakirələrə başlamaq imkanı verir. Kommersiya komandası bu məsələ ilə məşğuldur. Pakistan anoloji razılaşmanı bizdən başqa, yalnız Qətərlə imzalayıb. Qətər isə məlum olduğu kimi, dünyada mayeləşdirilmiş təbii qaz ixracı üzrə liderdir. Pakistan mayeləşdirilmiş təbii qaz almağa hazırdır. Çünki ölkə sürətlə inkişaf edir və nəticədə, qaz istehlakı da sürətlə çoxalır. Pakistanda qaz hasilatı həcmi azdır», - deyə Köçərli qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, İran və Türkmənistandan boru xətti ilə qaz nəqlinə dair bir neçə layihə olsa da, bu sahədə, hələ ki, real uğur əldə edilməyib.
Ümumilikdə, SOCAR-ın strategiyası yalnız Azərbaycanın karbohidrogen resurslarının tədarükünə yox, həm də üçüncü ölkələrlə neft və qaz ticarətindən əlavə gəlir qazanılmasına yönəlib. Nəzərə alsaq ki, SOCAR Azərbaycanın nəhəng vergi ödəyicisidir, bu strategiyanın ölkə üçün nə dərəcədə effektiv olduğu ortadadır.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan neft-qaz yataqlarının işlənməsində özünü transmilli şirkətlərə etibarlı tərəfdaş kimi tanıda bilib. O, eyni zamanda, regional və qlobal miqyasda etibarlı neft və qaz tədarükçüsü kimi də tanınır. SOCAR-ın vitse-prezidenti Vitali Bəylərbəyovun sözlərinə görə, Azərbaycan bütün müstəqilliyi dövründə heç bir neft müqaviləsinin şərtlərinə dəyişiklik etməyib və bu, investorların təşviqinə, neft-qaz sektoruna yeni şirkətlərin cəlbinə öz təsirini göstərir.
SOCAR-ın regional bazarda etibarlı tərəfdaş olduğunu isə bu yaxınlarda Gürcüstanın Neft-Qaz Korporasiyasının sədri Liana Cervalidze bir daha dilə gətirib: «Şirkətin bu bazarda monopolis olmasına baxmayaraq, biz bu vəziyyətdən sui-istifadə hallarına rast gəlməmişik».

Азербайджан, как и век назад, играет важную роль на мировом рынке нефти и газа
Лауреаты Нобелевской премии уже более 100 лет получают приличное финансовое вознаграждение (не менее $1 млн.) за крупнейшие открытия в области физики, химии, медицины, а также литературное произведение и усилия по достижению мира на планете. Нобелевский комитет неукоснительно выполняет последнюю волю Альфреда Нобеля, получившего в конце XIX века с легкой руки журналистов не слишком почетный титул "торговца смертью" за изобретение динамита. Считается, что именно оружейный бизнес Альфреда Нобеля позволил сколотить состояние, которое он завещал направить на премии ученым. Однако нельзя забывать и то, что Альфред был одним из братьев, основавших в 1879 году "Товарищество братьев Нобель", которое вело добычу и переработку нефти в Баку. И в общем фонде Нобелевской премии 12% относится именно к доходам, полученным Нобелями в Баку.
На конец XIX века Баку считался главным мировым центром добычи "черного золота", обеспечивая половину всей мировой нефтедобычи. Но если Нобели узнали о нефти в Баку лишь в конце XIX века, то о "горючем масле", выходящем из земли, местные жители знали уже несколько веков назад. И впервые промышленным способом нефть начали добывать именно в Баку. В Азербайджане об этом событии знали, но документарное подтверждение в архивах было найдено совсем недавно. В итоге первую в мире скважину глубиной 21 м, пробуренную в 1847 году в бакинском поселке Бибиэйбат, нашли и восстановили, создав музей под открытым небом.
"Мы должны хорошо пропагандировать это в мире. Я неоднократно говорил, что впервые нефть промышленным способом была добыта в Азербайджане, однако место этого не было точно известно. Поэтому я дал поручение установить это место. Конечно, нам было известно, что это было на территории Бибиэйбат, однако сейчас это место уточнено и здесь создан прекрасный памятник. Считаю, что это прекрасное событие как для нефтяников, так и для туристов, прибывающих в нашу страну", - сказал на церемонии открытия памятника президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Он отметил, что хотя на рубеже XIX-XX вв. Азербайджан был известен как нефтяной край, ресурсы отнюдь не шли на благосостояние народа.
"В то время мы были в составе царской России и добываемые здесь природные ресурсы не особо влияли на благосостояние нашего народа. Царили бедность, нищета. Азербайджанский народ владел большим богатством, но сам не мог пользоваться им. Азербайджан и в советский период проявил себя как нефтяная республика. Если бы не труд азербайджанских нефтяников во время Второй мировой войны, ее итоги могли бы быть совсем другими. Азербайджанские нефтяники сыграли решающую роль в победе над фашизмом. В этом году мы будем отмечать добычу 2-миллиардной тонны нефти. Представьте, если бы Азербайджан был независимой страной, то сейчас он был бы одной из богатейших стран мира. А сегодня наша нефть служит нашему народу, усиливает наше государство", - сказал И.Алиев.
По словам первого вице-президента SOCAR Хошбахта Юсифзаде,    2-миллиардная тонна будет добыта в ноябре 2017 года: "До сих пор извлечен 1 млрд. 971 млн. тонн нефти, из них 1 млрд. - из морских месторождений, а 971 млн. тонн - из сухопутных", - сообщил он на втором международном форуме SOCAR, проведенном Бакинской высшей школой нефти совместно с компанией Confidence Capital. При этом, согласно статистике, добыча нефти в период независимости Азербайджана составила порядка 650 млн. тонн, большая часть которой приходится на блок месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли". С 1997 года на блоке было добыто 423,5 млн. тонн нефти.
Участие Азербайджана в достигнутом в конце минувшего года глобальном соглашении о сокращении добычи нефти с целью поддержания цен указывает на значимость страны в мировой нефтяной индустрии. Причем Азербайджан вдвое перевыполняет взятые на себя обязательства по сокращению добычи нефти, что находит соответствующий отклик и у главных акторов нефтяного рынка. "Азербайджан является одним из лучших, если не лучшим, исполнителем обязательств по сокращению добычи нефти", - сказал министр энергетики, промышленности и природных ресурсов Саудовской Аравии Халид аль-Фалих во время визита в Баку.
При этом за Азербайджаном закрепляется роль активного игрока в возможной пролонгации соглашения о сокращении нефти. "Мы думаем, что необходимо привести мировые запасы нефти к среднему пятилетнему уровню. Министр энергетики Азербайджана согласился присоединиться к нам в Вене в 24-25-х числах мая", - сказал Х. аль-Фалих.
Но главным перспективным направлением нефтегазодобывающей промышленности Азербайджан выбрал экспорт "голубого топлива", чему призвана способствовать полномасштабная разработка гигантского по мировым меркам газоконденсатного месторождения "Шахдениз". В целом доказанные газовые ресурсы страны оцениваются в 2,5 трлн. кубометров газа, половина из которых сконцентрирована в "Шахденизе". Благодаря первому этапу разработки месторождения "Шахдениз" Азербайджан превратился из импортера газа в экспортера, полностью обеспечивая потребности Грузии и поставляя 6,6 млрд. кубометров в Турцию.
Газовое направление выгодно еще с точки зрения глобального роста потребления газа в целом в мире, и в частности в Европе, куда и будет направлена большая часть экспорта азербайджанского газа.
Как заявила аналитик входящего в группу Fitch центра BMI Research Эмма Ричардс, в Европе предстоящее десятилетие ознаменуется падением собственной добычи газа и ростом потребления. В частности, добыча газа упадет со 130 млрд. кубометров в 2016 году до 100-110 млрд. в 2026-м, а потребление за тот же период возрастет с 500 до 550 млрд. кубометров. В результате импорт газа увеличится с 350 до 450 млрд. кубометров. Стратегия Азербайджана как раз направлена на удовлетворение растущих потребностей Европы в газе, причем из нового источника и по альтернативному маршруту.
Разработка второй стадии месторождения "Шахдениз" вкупе со строительством системы газопроводов "Южный газовый коридор" позволит уже с 2018 года поставлять дополнительно 6 млрд. кубометров газа в год в Турцию, а с 2020 года - 10 млрд. кубометров в Грецию, Болгарию и Италию. Как отметил заместитель вице-президента SOCAR Виталий Беглярбеков, весь ход работ по проекту разработки "Шахдениз", строительству газопроводов TANAP и TAP идет по графику. "Имеющиеся задержки с переносом оливковых деревьев на итальянском побережье пока не отражаются на сроках строительства TAP, по крайней мере консорциум TAP нас об этом не информировал. В любом случае итальянский участок самый короткий - всего 8 км, и отдельные задержки не должны кардинально влиять на общее выполнение проекта. Главное, что запуск ЮГК позволит активно работать в направлении разработки других перспективных газовых месторождений Азербайджана, в том числе третьей стадии месторождения "Шахдениз", а также "Абшерон", "Умид", "Бабек", "Шафаг-Асиман" и прочих. В перспективе запасов этих месторождений хватит на заполнение ЮГК даже с учетом его двукратного расширения. Плюс мы рассчитываем и на поставку газа с восточного побережья Каспийского моря, а также из Ирака", - сказал В.Беглярбеков на форуме SOCAR.
При этом для SOCAR проект ЮГК открывает новые перспективы в виде возможности выхода на ряд балканских стран. С этой целью SOCAR стала участником Ионическо-Адриатического трубопровода, который в Албании может присоединиться к TAP и пройти через Черногорию, Хорватию, Боснию и Герцеговину. Это позволит SOCAR газифицировать Боснию и Черногорию, а в рамках проекта TAP - наладить поставки газа в Албанию.
Интересные перспективы для азербайджанского газа открывает и проект "Вертикальный газовый коридор", направленный из Болгарии в Румынию и Венгрию. По данным BMI Research, если для Западной Европы определяющее значение имеет цена газа, то для региона Центральной и Восточной Европы, зависящего от одного источника, - доступность "голубого топлива". Поэтому запуск "Вертикального газового коридора" откроет перспективы поставок газа из "Южного газового коридора" в страны Восточной Европы, вплоть до Польши, Чехии и стран Балтии.
Нельзя не обратить внимание и на изменения мировой тенденции потребления, которая показывает рост потребности в поставках сжиженного газа. По расчетам BMI Research, в предстоящие годы будет наблюдаться резкий рост поставок СПГ. В результате к 2026 году доля СПГ в общих поставках газа возрастет с 15% до 20%. Учитывая тенденцию роста потребления сжиженного газа в регионах, куда невозможно довести трубу, SOCAR также решила застолбить себе место на этом рынке.
В частности, компания SOCAR Trading уже реализовала первый проект по СПГ. По словам руководителя департамента развития проектов и инвестиций компании Тогрула Кочарли, речь идет о проекте строительства терминала по регазификации СПГ и электростанции на Мальте стоимостью 500 млн. евро.
"Мы открыли на Мальте газовый терминал и электростанцию, это наш первый такой комбинированный проект. Электростанция будет обеспечивать 40% потребностей Мальты в электроэнергии", - сказал Т.Кочарли, отметив, что проект реализован совместно с Siemens и мальтийской инвестиционной компанией GEM.
При этом данный проект повысил интерес к SOCAR Trading в сфере торговли СПГ.
"Мы сконцентрировались именно на проектах по разжижению СПГ, это более дешевые проекты и они не привязаны конкретно к источникам газа. Если терминал по сжижению СПГ стоит в пределах $2-3 млрд., то терминал по регазификации на порядок меньше", - сказал он.
Компания уже приступила к реализации проекта еще одного терминала СПГ в Кот-д`Ивуаре совместно с Total и Shell. Как уточнил Т.Кочарли в беседе с R+, проект стоимостью около 120-130 млн. евро направлен на регазификацию СПГ в этой стране и передаче его ивуарской компании CI Energy, которая намерена направлять его не только на нужды страны, но и экспортировать в другие близлежащие страны Африки. Причем в дальнейшем может быть рассмотрена возможность и строительства электростанции.
Интерес к возможностям SOCAR по поставкам сжиженного газа проявляет и Пакистан, предложивший построить терминал в порту Гвадар. "С Пакистаном заключено соглашение, позволяющее Азербайджану обсуждать вопрос строительства СПГ-терминала. Коммерческие команды прорабатывают этот вопрос. Аналогичное соглашение Пакистан подписал еще только с Катаром, который является мировым лидером по экспорту СПГ. Пакистан готов покупать СПГ, поскольку страна развивается очень быстро, потребление газа тоже растет быстрыми темпами, а добыча газа осуществляется в небольших объемах", - сказал Т.Кочарли, подчеркнув, что, несмотря на наличие нескольких проектов по поставкам трубопроводного газа из Ирана и Туркменистана, реальных достижений в этой сфере пока нет.
В целом стратегия SOCAR направлена не только на поставки углеводородных ресурсов Азербайджана, но и на возможности дополнительного заработка за счет торговли нефтью и газом третьих стран. Учитывая, что SOCAR является крупнейшим налогоплательщиком в Азербайджане, налицо большая эффективность данной стратегии для страны.
При этом надо отметить, что Азербайджан уже зарекомендовал себя в качестве надежного партнера транснациональных компаний в разработке нефтегазовых месторождений, а также в качестве поставщика нефти и газа регионального, да и мирового масштаба. По словам помощника вице-президента SOCAR Виталия Беглярбекова, за весь период независимости Азербайджан не изменил условия ни одного нефтяного контракта, что поощряет инвесторов и способствует привлечению новых компаний в этот сектор.
О надежности же SOCAR на региональном рынке недавно высказалась представитель Грузинской нефтегазовой корпорации Лиана Джервалидзе: "Несмотря на монопольные позиции компании на этом рынке, мы не видели случаев злоупотребления этим положением". А в нынешней мировой ситуации, когда нефть и газ зачастую становятся инструментом политических игр, такая оценка дорогого стоит.