Çərşənbə axşamı, 05:38
Yəqin ki, artıq Batumiyə səfərlə heç kəsi təəccübləndirmək olmaz. Batumi bulvarındakı «Əli və Nino» heykəli, «Şeytan çarxı», «Əlifba qülləsi» və s. çoxuna tanışdır.
Ən əsası, elə bu bulvardaca çimmək mümkündür, lakin Batumi, sadəcə, dəniz demək deyil, xüsusilə də dənizlə təəccüblənməsi mümkün olmayan Azərbaycan sakinləri üçün. Burada 10-20 kilometr məsafə qət etməklə, tamamilə fərqli dünyaya düşürsünüz - dağlar, çaylar, şəlalələr, antik və orta əsrlərə aid qalalar dünyasına. Odur ki, Acarıstan Muxtar Respublikasının paytaxtı yay mövsümündə əbəs yerə 800 minədək turistin istirahət məkanına çevrilmir. Halbuki, şəhər əhalisinin sayı bundan 2 dəfə azdır.
Azərbaycan əhalisi də son illərdə Acarıstan və ümumiyyətlə, Gürcüstan üçün sevilən turistə çevrilib.
2016-cı ilin statistikasına görə, Gürcüstana baş çəkmiş 6,3 milyon turistin 1,5 milyonu Azərbaycan vətəndaşı olub. Onların da əhəmiyyətli hissəsi məhz Acarıstana yolanıb.
Batumi bulvarı
Səkkiz kilometr uzunluğunda sahilyanı park 1881-ci ildə salınıb. Bu gün bulvar turistlərin sevimli gəzinti yerinə çevrilib. Yayda burada turist əlindən, sözün əsl mənasında, tərpənmək olmur. Batumi bulvarında şəkil çəkdirənlərin ən sevimli məkanlarından biri Qurban Səidin qəhrəmanlarının şərəfinə ucaldılmış «Əli və Nino» abidəsidir. Qadın və kişi formasında olan bu iki fiqur 24 sutka ərzində hərəkət edir, bir-birinə yaxınlaşır və uzaqlaşır. Elə burada da yerli limandan zövq almaq olar. Doğrudur, burada yaxtalar Dubay və ya Monakodakı qədər dəbdəbəli deyil, lakin onların da öz «pirat»ları var.
Elə heykəlin yaxınlığında yerləşən «Şeytan çarxı»ndan, həmçinin «Əlifba qülləsi»ndən bulvara gözəl mənzərə açılır. Bu qüllədə gürcü əlifbasının DNT formasında 33 hərfi əks olunub.
Bulvarın ən qədim obyektlərindən biri də hələ 1863-cü ildə, Osmanlı İmperiyası dövründə tikilmiş mayakdır. Mayak bu gün də pis hava şəraitində Batumi limanına daxil olan gəmilərə yol göstərir. Lakin indi, onun işığı infraqırmızıdır.
Çaça qalası da yaxınlıqdadır. Əvvəllər bu qaladan tündspirtli içki süzülürmüş. Lakin spirtli içkini pulsuz əldə etmək istəyənlərin sayının gündən-günə artması ilə bu «xeyriyyəçilik»i dayandırmaq qərarına gəliblər - alkoqolizmi təbliğ etməmək üçün.
Bulvarın daha bir görməli yeri Batumi Nikah Sarayı və musiqili fəvvarə kompleksidir. Yeri gəlmişkən, istənilən cütlük burada nikaha girə bilər. Fəvvarənin gecə saatlarında parlayan gözəl işıqları bir çox turisti cəlb edir. Müxtəlif alətlərdə ifa edən uşaq fiqurları cərgəsi isə parka xüsusi kalorit qazandırır. Parkın düz ortasındakı əzəmətli sütunlar bulvarın qapısının rəmzidir. Bu sütunlar da, memarlığı ilə hamını valeh edən Yay Teatrı da 1930-cu ildə tikilib.
Ümumilikdə, bütün bulvar ərazisində kiçik heykəllər var və onlar Batumiyə xüsusi kalorit verir.
Tolerant şəhər
Bulvarın içərisinə doğru bir qədər hərəkət etdikdə, istər nisbətən köhnə binaları, istərsə də müasir dövrdə inşa olunmuş, artıq Pyassa meydanı kimi, şəhərin vizit vərəqəsinə çevrilmiş gözəl tikililəri görmək mümkündür. Venesiya üslubunda olan bu meydan 2009-cu ildən Batuminin bəzəyinə çevrilib; burada, demək olar ki, hər gün açıq səma altında canlı konsertlər olur. Bu, ətrafda şam edən turistlərin könlünü daha da açır.
Meydanın yaxınlığında Batuminin mərkəzi məscidi yer alır. O, 1863-cü ildə, Osmanlı İmperiyası dönəmində tikilib. Elə burada yenə də həmin dövrdə yunanların xahişi ilə ucaldılmış Müqəddəs Nikolay kilsəsində pravoslavlar ibadət edirlər. Batumi Kafedral Kilsəsi ilk baxışdan, Gürcü Pravoslav Kilsəsinin memarlığına heç cür uymur. Əksinə, o daha çox katolik kilsələrini xatırladır. Əslində, Müqəddəs Məryəm Ana Kilsəsi həqiqətən də 1902-ci ildə katolik icması tərəfindən tikilib. Orada elmi-tədqiqat institutlarından birinin yerləşdirildiyi Sovetlər dönəmindən sonra isə o, Gürcü Pravoslav Kilsəsinə verilib.
Delfin Batuminin rəmzi kimi...
Batumiyə getdinsə, delfinaridə gözəl şounu mütləq izləməlisən. Delfinlər Batuminin rəmzi sayılır və onlar tez-tez sahildə çimən insanlara yaxınlaşır. Girişin kifayət qədər ucuz - 15 lari (7,5 dollar) olduğu delfinaridə insan bu ağıllı canlıların yaratdığı inanılmaz bayram atmosferinə düşür. Şou başlayanadək isə dənizlə birləşən Nurigel gölünün sahilindəki ağacların kölgəsində dayanmaq olar. Burada siz qarmaqla balıq tutanları müşahidə edə, yaxud Batumi zooparkına baş çəkə bilərsiniz.
Batumililər etiraf edirlər ki, Acarıstan, kurort şəhər kimi, şöhrətini müstəqillik illərində, hətta daha çox bu əsrin əvvəlindən qazanmağa başlayıb. Sovet İttifaqı dönəmində Gürcüstanda Qara dəniz kurortu kimi ilk yerdə Suxumi gəlirdi. Batumi isə sadəcə, böyük liman şəhərlərindən biri idi. Üstəlik, onun Türkiyə ilə sərhədə yaxın olması şəhərin insanların üzünə tam açılmasına mane olurdu. İndi isə dincəlmək istəyənlər, çətin ki, separatçı Suxumini seçsin. Üstəlik, Batumi sürətlə yenilənib və 1990-cı illərin əvvəllərindəki yarıdağınıq Suxumini çoxdan geridə qoyub.
Neft Bakısını dünya ilə birləşdirən liman
Batumi kurort statusuna rəğmən, Gürcüstanın Potidən sonra ikinci böyük limanıdır. Hələ XX əsrin əvvəllərində Rusiya İmperiyasının ilk boru xəttini məhz Bakı ilə Batumi birləşdirib. Həmin boru xətti ilə əvvəlcə ağ neft, sonradan isə xam neft nəql olunub. Məhz Bakı nefti sayəsində Batumidə neft emalı zavodu inşa olunub. İndi onu söküblər.
Lakin Batumi limanının Azərbaycan üçün əhəmiyyəti bu gün də aktuallığını qoruyub-saxlayır. Məsələ ondadır ki, Batuminin dəmir yolu ilə ildə 3 milyon ton Azərbaycan nefti, üstəlik, Bakı vasitəsilə tranzit olaraq Qazaxıstan nefti daşınır. Görünür, limanın yerləşdiyi küçə (bu, Batuminin mərkəzi küçələrindən biridir) təsadüfən Bakı küçəsi adlanmır.
Bununla yanaşı, Batumi heç də yalnız çimərlik istirahəti ilə məhdudlaşmır. Acarıstan paytaxtının ətrafında fəal ekoturizm həvəskarları üçün maraqlı çox şey var. Eyni şeyi yalnız antik dövrə aid tarixi abidələrə həvəs göstərənlər üçün də demək olar.
Antik şəhər
Qara dəniz sahilindəki Batus (dərin) şəhəri hələ eramızdan əvvəl IV əsrdə Aristotel tərəfindən xatırlanıb. Batumi bu gün də Qara dəniz sahillərinin ən dərinsulu limanlarından biri olaraq qalır. Şəhərin özündə antik abidələr yoxdur. Lakin ondan cəmi bir neçə kilometr aralıda orta əsrlərə aid Batumi qalasının qalıqlarını görmək mümkündür. Onun tarixi XII əsrə gedib çıxır.
Antik dövrlə təmas üçün isə Batuminin 20 kilometrliyində yerləşən Qonio qəsəbəsinə yollanmaq, oradakı Qonio-Apsaross qalasına baş çəkmək olar. Eramızdan əvvəl I əsrə aid Roma qalası haqqında ilk xatırlatma Strabona aiddir. Burada Roma ordusunun 3-5 kaqortası olub. Sonradan qala Bizans, Kolxida və gürcü kilsəsinin, Osmanlı və Rusiya imperiyalarının hakimiyyəti altına keçib. Hər bir halda, ondan birbaşa təyinatı üzrə istifadə olunub, qalanın divarları yenilənib və bu onun hazırkı günədək yaxşı formada qalmasına kömək edib. Praktik olaraq, qala divarlarının bu günə gəlib-çıxmış şəkli, əsasən, Osmanlı İmperiyası dövrünə aiddir. Qalanın içərisində isə Roma hamamının hissələrini və 2 000 il yaşı olan su kəmərini görmək mümkündür. Apsoros adı arqonavtlar və qızıl qoyun dərisi haqqında miflə bağlıdır. Əfsanəyə görə, Kolxida çarı Eet qızı Medeyanın köməyi ilə qızıl qoyun dərisini oğurlamış arqonavtları yaxalamaq üçün oğlu Apsorosu yollayıb. Lakin arqonavtların başçısı Yason Apsorosu öldürüb.
Təbii ki, Batumi bu qədər məşhur əfsanədən istifadə etməyə bilməzdi. Nəticədə, qızıl qoyun dərisi ilə Medeyanın heykəli şəhərin mərkəzi meydanlarından birini bəzəyir.
Apsaross qalası ilə bağlı daha bir əfsanə var - bəzi tarixi mənbələrə görə, İyudanın İsa Məsihə xəyanətindən sonra, 12 həvariyundan birinə çevrilmiş Matfiy burada dəfn olunub. Məlumata görə, Matfiy Gürcüstanda xristianlığı təbliğ edib və Qonino yaxınlığında şəhid olub. Onu bu qalada dəfn ediblər və hazırda orada həmin qəbiri görmək mümkündür. Lakin bu versiyanın nə dərəcədə dəqiq olduğunu söyləmək çətindir. Çünki digər bir məlumata görə, Matfiy İudeyada qətlə yetirilib, onun cəsədi isə sonralar Almaniyaya aparılıb.
Kobuleti
Yeri gəlmişkən, Acarıstanda dincəlməyi planlayan zaman Batumi ilə kifayətlənməmək də olar. İstirahət zamanı şəhər şəraitindən tam uzaqlaşmaq istəyirsinizsə, bir neçə kilometr şimalda kiçik kurort şəhərciyi - Kabuleti yerləşir. O, gözəl çimərlikləri ilə məşğurdur. Postsovet məkanının ən uzun küçələrindən biri, sahil boyunca 13 kilometr uzanan küçə məhz buradadır. Kabuletidə böyük otellərlə yanaşı, mənzillərin əksəriyyəti də kirayə verilib. Ondan bir qədər sonra - Acarıstan-Gürcüstan sərhədində isə dünyaşöhrətli ulduzları özünə cəlb edən möhtəşəm Black See Arena yer alır. Artıq mayın 20-də bu arenada əfsanəvi «Aerosmith» rok qrupunun konserti olacaq. Bunadək isə «Scorpions», Kristina Aqilera, Vanessa Mey və bir çox digər ulduzlar orada konsert proqramı ilə çıxış ediblər.
Konsertin başlanmasını isə arenanın yaxınlığındakı parkda gözləmək olar. Bu parkı tanınmış gürcü və dünya bəstəkarlarının, ifaçılarının heykəlləri bəzəyir. Parkın qeyri-adiliyi ondadır ki, sensorlara malik heykəllərə yaxınlaşan zaman həmin bəstəkarın və ya ifaçının əsərini eşidə bilirsiniz.
Bitmək bilməyən meşələr və çaylar
Təbiətisevənlər üçün ilk növbədə, Batuminin Botanika bağına baş çəkmələri məsləhətdir. O, şəhər mərkəzindən 15 dəqiqəlik məsafədədir. 110 hektarlıq ərazidə salınmış bağın yüksəkliyindən Batuminin valehedici mənzərəsini görə bilərsiniz. Yaxınlıqda isə məşhur Yaşıl burun çimərliyi. Bu çimərlikdə ağaclar, praktik olaraq, dənizdən başlayır.
Botanika bağı 1880-ci ildə salınıb və 1912-ci ildə insanların üzünə açılıb. Burada, təxminən, 5 min növdə bitki növü və forması var. Bu onu dünyanın ən böyük bağlarından birinə çevirir. Botanika bağını gəzərkən, Şimali və Cənubi Amerikaya, Yaponiyaya, Avstraliyaya və s. məxsus ağac və bitkiləri görə bilərsiniz. Ümumilikdə, bağ 9 bölməni özündə birləşdirən 21 zonadan ibarətdir. Havanın təmizliyi, güllərin ətri insanın başını gicəlləndirir. Siqaret hərisi belə, burada evkaliptlərin, şam ağaclarının, sərflərin, palıdların, palmaların və s. kölgəsində gəzişən zaman siqaret çəkməyi unudacaq.
Bağın yüksək hissəsində ayrıca, bütün gürcülərin katolikos-patriarxı II İlyanın «Günəşli gecə» xiyabanı salınıb. Patriarx bağa gələn zaman yaxınlıqdakı evdə qalır.
Nəhayət, görünür, güclü külək nəticəsində aşmış, lakin bir neçə ağaca həyat vermiş tülpan ağacının yanından etinasız keçmək mümkün deyil - bu ağaclar əsas kökdən üfüqi şəkildə qalxır.
Batumidən Çoroxi çayı boyunca şərqə getdikdə isə 30 kilometr sonra, Maxuntseti şəlaləsinin səsi eşidilməyə başlayır. Xalq rəvayətinə görə, sonsuzadək tamaşa etməyin mümkün olduğu 3 şeydən biri su axınıdır (digərləri alovun yanması və insan əməyidir). Su 30 metr hündürlükdən tökülürsə (bəzi məlumatlara görə isə 50 metrdən), bu mənzərədən göz çəkmək mümkün deyil. Hava çox isti olduqda, şəlalənin suyunda çimmək də olar. Ondan cəmi bir neçə metr aralıda isə XII-XIII əsrlərə aid tağşəkilli körpünü görəcəksiniz. Xalq arasında onu "Çariça Tamara" körpüsü adlandırırlar. Qeyd edək ki, gürcü dövləti tarixinin ən yaxşı dövrlərindən biri - «gürcü tarixinin qızıl əsri» bu gürcü çariçasının adı ilə bağlıdır (1166-1213). Daş və əhəngdaşından tikilmiş bu körpü, ən azı, 900 ildir ki, insanları Açaristsxali çayının bir sahilindən digər sahilinə daşıyır. Yerli sakinlər deyir ki, bu körpüdən keçərkən arzu tutmaq lazımdır və həmin niyyət tezliklə həyata keçir.
Şərab və pendir bolluğu
Maxuntsetiyə gedən yolda iki çay - Çoroxi ilə Açaristsxalinin qovuşduğu yerdə ayaq saxlamaq lazımdır. Burada Açaristsxalinin bulanıq suyu Çoroxinin təmiz suyuna qarışaraq, Qara dənizə tərəf yol alır.
Maxuntseti şəlaləsindən qayıdarkən isə şərab həvəskarları Acarıstan Şərab evində bu içkinin dadına baxa bilər. Gürcüstan ta qədimdən şərabçılığı ilə tanınır və o, qədim üzümçülük mərkəzlərindən biridir. Arxeoloji tapıntılar Gürcüstanda şərabçılığın hələ eramızdan əvvəl II-III əsrlərdə yarandığını göstərir. Bu, Gürcüstanı ən qədim şərab mənbələrindən birinə çevirir. Burada Kaxetiya və Alazan vadisində istehsal olunan şərablar daha populyar olsa da, Acarıstan da öz xüsusiətirli şərabları ilə öyünə bilər. Onların arasında üzümün «Çxaveri» növündən çəkilən çəhrayı şərab xüsusi yer tutur. Bu üzüm elə Acarıstanda yetişdirilir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu, Gürcüstan ölçülərinə görə, kifayət qədər bahalı şərabdır - butulkası 50 lari (təxminən, 20 dollar). Yeri gəlmişkən, burada Hillari Klinton ABŞ-ın dövlət katibi olan zaman çəhrayı şərabın dadına baxmışdı.
Söz şərabdan düşmüşkən, gürcü süfrəsindən də danışaq. Gürcüstanda masaya verilən yeməklər regionlara görə dəyişsə də, pendir və şərab dəyişməzdir. Gürcü süfrəsini bu iki ərzaqsız təsəvvür etmək mümkün deyil. Şərab kimi, pendir də regiona görə fərqlənir - Acarıstanda xüsusi acar saçaq pendiri hazırlanır. Onun dadı kifayət qədər yumşaq, lakin duzludur. Yeri gəlmişkən, acarların ən populyar yeməklərindən olan boranonun hazırlanmasında məhz bu pendirdən istifadə edilir. Dənizin yaxınlığını, ətrafdan saysız-hesabsız çay axdığını nəzərə alsaq, Acarıstanda balıq çox sevilir. Burada masaya müxtəlif balıq yeməkləri verilir. Xəmir xörəkləri - açma, sinyori, İmeretiya xaçapurisi də xüsusi şöhrətə malikdir. Bütün bu yeməklərin dadına eyni vaxtda baxmaq olarsa, acar xaçapurisinin xüsusi yeri var. Bu xaçapuri o qədər doyumludur ki, onu ya səhər, ya da naharda yeyirlər. Formasına görə qayığa oxşayan xəmirin düz ortasında yumurta sarısı vurulur. Bu, Acarıstanın rəmzidir - dərin tarixə malik günəşli dəniz bölgəsi.

Batumi is the breadbasket of the Georgian tourism, wine, and health industries
A trip to Batumi should surprise no one nowadays. Many visitors know the sculpture of Ali and Nino on the Batumi Boulevard, the Ferris wheel, the Alphabet Tower, and so on. And most importantly, one can swim right on the boulevard. But Batumi is not only the sea, especially for Azerbaijanis who are no stranger to the sea. You will find yourself in a completely different world - the world of mountains, rivers, waterfalls, antique and medieval fortresses just 10-20 km away from the city. That is why the capital of the Autonomous Republic of Ajaria is a popular resort for almost 800 thousand tourists in the summer season, which is twice the population of Batumi. In recent years, the citizens of Azerbaijan have become the avid tourists frequenting Georgia and, particularly, Ajaria. According to the 2016 statistics, 1.5 out of 6.3 million tourists visiting Georgia are our nationals, with the largest share of them stopping by in Ajaria.
The Batumi Boulevard
This eight-kilometre long coastal park was established in 1881. It is a favourite walking spot for tourists invading the boulevard each summer. One of the popular scenes for photo shoots here is the sculpture of Ali and Nino erected in honour of the heroes of Gurban Said’s famous novel. All day long, the figures of the loving couple spin around in circles approaching each other. Right on the boulevard, you can admire the local marina full of yachts of various kinds, albeit not as luxurious as in Dubai or Monaco but noteworthy nevertheless.
A beautiful view of the boulevard opens from the top of the Ferris wheel right next to the sculpture, as well as from the Alphabet Tower decorated with 33 letters of the Georgian alphabet, which combine the design of DNA. One of the oldest objects on the boulevard is a lighthouse built back in 1863 when these territories were under the Ottoman rule. Currently, the lighthouse uses a beam of an infrared light to guide the ships entering the Batumi port in inclement weather conditions. Nearby is the Chacha Tower, which indeed was the source of this strong alcoholic beverage back in the day. But due to increasingly high number of fans of the free chacha, a "charitable" distribution of the drink was stopped so as not to promote alcoholism.
Another notable spots in the boulevard are the musical fountain complex and Batumi’s wedding palace, where any couple can join in matrimony under the noise of a bamboo grove. The colourful night illumination of the fountain attracts many tourists, while the children figurines with musical instruments on the columns provide a special ambience to the park. In the centre of the boulevard is a majestic colonnade symbolising the gates of the park. It was built in the 1930s together with the impressive Summer Theatre.
In general, the visitors are free to discover lots of small sculptures scattered around the entire boulevard area and lending a particular flavour to Batumi.
The Tolerant City
At some walking distance into the boulevard, you can see relatively old buildings standing side by side with modern structures, which have become a trademark of the city, like the Piazza Square. This Venetian style complex adorns Batumi since 2009 and is a popular open-air landmark famous for its live concerts for the dining tourists.
Next to the Piazza Square is the central mosque of Batumi built by the Ottomans in 1863. Here is the Church of St. Nicholas built almost at the same time at the request of the Orthodox Greeks. At first glance, the Batumi Cathedral does not look like an architecture typical for the Georgian Orthodox Church; rather it is a reminiscent of the Catholic churches. In fact, the Cathedral of the Blessed Virgin Mary was built in 1902 by the Catholic community and housed one of the research institutes during the Soviet period before being transferred to the Georgian Orthodox Church.
Dolphin – the symbol of Batumi
While in Batumi, you cannot miss a colourful show in the local dolphinarium. The dolphins are a symbol of Batumi and often approach the people swimming along the coastline. For quite an affordable entrance fee (₾15 or $7.5), you can immerse into the incredible atmosphere of holiday created by these intelligent species.
Before the start of the show, you can enjoy a beautiful view of the Nurigel Lake under the shade of trees growing on its banks. You can also see many anglers here or visit the Batumi Zoo.
The Batumians believe that this amazing resort city, the capital of Ajaria, has become famous after the independence and even since the beginning of this century. In the Soviet period, Sukhumi was the most popular Black Sea resort of Georgia, while Batumi has long been considered as one of the largest port cities. Its proximity to the Turkish border had not contributed much to the openness of the city. But few would decide to spend a vacation in the separatist Sukhumi nowadays, whereas Batumi has quickly renewed and left Sukhumi, dilapidated back in the early 1990s, far behind.
The port that connected the Baku oil to the world
Despite its resort status, Batumi remains the second largest port of Georgia after Poti. As early as the beginning of the 20th century, Baku and Batumi were connected with the first pipeline in the Russian Empire used to pump kerosene and crude oil. Thanks to the oil from Baku, an oil refinery was built in Batumi, although it does not exist anymore. But the Batumi port remains as important for Azerbaijan as before: it receives up to 3 million tons of Azerbaijani and Kazakh oil transported by rail annually. Therefore, it is not surprising that one of the central streets of Batumi passing by the port is called Baku.
Batumi is by no means a beach city only. The neighbourhoods of the capital attract the fans of active ecotourism and ancient historical monuments.
The Ancient City
Aristotle mentions the city of Batus (meaning deep) on the Black Sea coast in the 4th century BC. Batumi remains one of the deep-sea ports of the Black Sea. In fact, there are no ancient monuments in the city, except the remains of a medieval fortress dating back the 12th century AD and located a few kilometres from the city centre.
The fans of antiquities can visit the village of Gonio (20 km from Batumi) to see the Gonio-Apsaros fortress. This Roman fortress of the 1st century BC was first mentioned by Strabo as a housing accommodation for three-five Roman cohorts. Later, the fortress has become the property of Byzantium, the Colchis and Georgian kingdoms, the Ottoman and Russian empires. No matter who was the succeeding ruler of Gonio-Apsaros, the fortress had always been used for its intended purpose with its walls being constantly updated, which has contributed to its preservation up until now. The whole complex has basically remained intact since the Ottoman times. Inside the fortress, you can see the fragments of the Roman baths and a two thousand-year-old water pipe. The name ‘Apsaros’ derives from a myth about the Argonauts and the Golden Fleece. A king of Colchis, Aeetes, sent his son Absyrtus to chase the Argonauts, who had stolen the fleece with the help of Medea, Aeetes’s daughter. However, the leader of the Argonauts, Jason, killed Absyrtus… Failure to use such a well-known legend would be an unattainable luxury for Batumi. Currently, a statue of Medea holding the Golden Fleece adorns one of the central squares of the city.
The Gonio-Apsaros fortress is a theme of another story. Thus, according to some historical reports, it is a resting place for Saint Matthew, who became one of the twelve apostles of Jesus Christ after his betrayal by Judas. It is claimed that Matthew had been preaching the Christianity in Georgia before he died as a martyr near Gonio and was buried herein, where one can still see his grave. The credibility of this story remains questionable, since other sources report that Matthew was killed in Judea and his relics were later transferred to Germany.
Kobuleti
Incidentally, you do not need to limit yourself to Batumi while planning your vacation in Ajaria. If you wish to escape from the urban fuss, we highly recommend visiting a small resort town of Kobuleti located just a few kilometres to the north. It is remarkable for its beautiful beaches and one of the longest streets in the entire post-Soviet territory – a 13 km-long slightly-curved path running along the coastline. In addition to large hotels, you can find many houses there for rent. A little far from Kobuleti, just on the border of Ajaria and Guria, is the magnificent Black See Arena, which attracts many world-class celebrities every year. On May 20, this famous concert hall will be packed with the fans of the legendary rock band Aerosmith. Previous performers include the Scorpions, Christina Aguilera, Vanessa May and many other stars.
Before the concert, you can enjoy a short walk in the nearby park decorated with the statues of famous Georgian and world composers and singers. It is amazing to hear short passages from the works of these artists when you walk by them.
Abundance of forests and rivers
For those who love the nature tourism, make sure to visit the Batumi Botanical Garden located fifteen minutes’ drive from the city centre. A top down view of Batumi from the garden, which covers an area of ​​110 hectares, is amazing. By the way, it is very close to yet another popular beach, Cape Verde, where the trees almost approach the sea.
The Botanical Garden was founded in 1880 and has been open to visitors since 1912. You can see some five thousand plant species there, which makes it one of the largest gardens in the world. There are trees and plants from the North and South America, Japan, Australia, etc. In general, the garden is divided into 21 zones united under 9 branches. Clean air, the smell of flowers will literally turn your head. Even the inveterate smokers will forget about their cigarettes walking in the shadows of mighty eucalypts, pines, cypresses, oaks, palms, magnolias, and so on.
A separate alley, Sunny Night, built for the Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II is located on the elevated platform inside the garden next to a house where the patriarch has stayed for some time during his visit. Finally, do not forget to pass by the tulip tree, which apparently has fallen due to a strong wind but has given life to several other trees that grow up vertically from the main trunk.
If you drive some 30 kilometres east from Batumi along the Chorokhi River, you can hear the raging noise of the Makhuntseti waterfall. The popular wisdom says: “There are three things that one can watch endlessly – flowing water, burning fire and a working man”. Now imagine the water falling down from 30 meters (some say 50 meters) – a fascinating experience that one cannot cease watching at. In a particularly hot weather, you can even swim inside the plunge pool. Just across the road from the waterfall is an arched bridge dating back the 12th-13th centuries. The locals call it the Queen Tamara’s (1166-1213) Bridge. Tamara was the queen of Georgia, who had ruled during one of the best periods in the history of this small Caucasian country, namely the Golden Age of the Georgian history. Built from stone and limestone, the bridge over the Acharistskhali River has been serving the people for over 900 years. It is believed that one must make a wish on the bridge, which will surely come true.
Abundance of wine and cheese
On your way to Makhuntseti, it is worth stopping at the confluence of Chorokhi and Acharistskhali rivers. The muddy waters of Acharistskhali flow into the pure Chorokhi further continuing their journey to the Black Sea.
Going back from the Makhuntseti waterfall, the wine lovers can stop by the Ajaria Wine House. Georgia has been famous for its wines since the ancient times, being one of the oldest centres of viniculture. The archaeological finds indicate that the wine production in Georgia originated in the II-III millennium BC, which makes the country one of the oldest cradles of winery. Although the most famous Georgian wines are produced in Kakheti region located in the Alazani Valley, Ajaria can also offer its special flavours. One of them is a rose wine produced from the Chkhaveri grape variety. It is quite expensive, by Georgian standards, - a bottle will cost you ₾50 (about $20). By the way, the former Secretary of State Hillary Clinton has tried Chkhaveri there.
Since we spoke about the wines, it is time to utter a couple of words about the Georgian banquets. Well, you may be served different types of meals depending on which region of Georgia you are visiting, but the cheese and wine will be always present on the table. It is impossible to imagine a Georgian feast without these two ingredients. Like the wines, the cheeses also vary from one region to another. Ajaria is known for its special braided cheese with a rather tender but salty taste. By the way, this cheese is used to make one of the popular Ajarian dishes, borano. Due to the proximity of the sea and the abundance of rivers, the Ajarians like fish and serve a variety of fish dishes. The flour dishes achma, sinori, and the Imereti khachapuri are extremely popular. While you can taste all of them say in a combined manner, the Ajarian khachapuri is quite different. It is so rich that the locals prefer eating it for breakfast or lunch. The dough is shaped into an open gondola topped with a raw egg and butter. This particular dish symbolises Ajaria, a sunny sea country with an ancient history.