YAVAŞ, AMMA İNAMLI...
Güclü valyuta titrəmələrindən sonra, Azərbaycanda bərqərar olmuş maliyyə sabitliyi bu ilin birinici rübünün yekunları üzrə daha aydın görünür. Manatın məzənnəsi sabitləşib, strateji valyuta ehtiyatları artmağa başlayıb, xarici ticarətdə müsbət saldo müşahidə edilir. Ancaq neftin qiymətinin barrel üzrə $50-dan aşağı düşməsi kimi təhlükəli meyil son iki ildə çox mürəkkəb inkişaf dövrü yaşamış milli iqtisadiyyatın gələcəyi baxımından narahatlıq yaradır.
Qızıl-valyuta ehtiyatlarının artımı
Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) valyuta ehtiyatları cari ilin birinci rübünün yekunlarına görə, $60 mln. artaraq, $33,207 mlrd.-a çatıb. Özü də investisiya çantasının 2/3-si qısamüddətli aktivlərə yerləşdirilib. Bu, ondan xəbər verir ki, hətta dünya neft bazarında vəziyyət pisləşsə belə, ARDNF ölkənin maliyyə bazarlarını əlavə vəsaitlərlə təmin etməyə hazırdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, birinci rübün yekunlarına görə, Mərkəzi Bankın (AMB) valyuta ehtiyatları $4,432 mlrd. təşkil edib, ölkənin qızıl-valyuta ehtiyatları $518 mln. artaraq, $37,639 mlrd. təşkil edib.
Burada maraqlı bir məqamı da unutmaq olmaz: ARDNF başçısı Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, birinci rübdə fond ölkədə iqtisadi sabitliyin təmini üçün AMB-yə 2,3 mlrd. manat transfert gerçəkləşdirib. Yada salaq ki, 2017-ci ildə fondun büdcəsində bu məqsədlər üçün 7,5 mlrd. manat ayrılması nəzərdə tutulub. Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, hesablamalar göstərir ki, bu məbləğ tam həcmdə tələb olunmayacaq. «Ancaq son rəqəmin neçə olacağını indidən deyə bilmərəm», - deyə fond rəhbəri bildirib. Yəni sabitlik əlamətləri göz qabağındadır.
Qeyd edək ki, birinci rübün sonuna olan məlumata görə, xarici ticarətdə də $1 mlrd.-dan çox müsbət saldo müşahidə edilib. AMB rəhbərliyi öz növbəsində bildirib ki, əgər dünya iqtisadiyyatında qeyri-ordinar durum olmayacaqsa, cari ilin sonuna görə ölkənin tədiyyə balansı müsbət olacaq.
Gözlənilən təhlükə
Bununla yanaşı, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün real təhlükə dünya bazarlarında neftin qiymətinin kəskin azalması ola bilər. Bu sahədə durumun nə qədər dəyişkən olduğunu Şimal dənizi neftinin barrelinin qiymətinin 2016-cı il noyabrın 30-dan sonra ilk dəfə olaraq, 2017-ci il mayın 5-də $47-dan aşağı düşməsi göstərir, amma bir həftədən sonra qiymət yenidən $50-dan yuxarı qalxdı.
Bu titrəmələr gözlənilən idi - indiki ABŞ Prezidenti Donald Tramp seçkiqabağı Amerika karbohidrogen istehsalçılarına verdiyi vədlərini yerinə yetirir. Tramp neft hasilatına Barak Obama tərəfindən qoyulmuş qadağanı aradan qaldırdı və 28 aprel 2017-ci il tarixdə fərman imzalayaraq, Atlantik, Sakit və Şimal buzlu okean sahələrindən, həmçinin Meksika körfəzində neft hasilatına icazə verdi. Trampın mart ayında sosial şəbəkədə neftin barrelinin qiymətinin $25-dan yuxarı olmaması barədə verdiyi açıqlama nəzərə alınarsa, neftin qiymətinin düşməsi daha da ciddi ola bilər.
ABŞ rəhbərliyinin neft hasilatının artırılması ilə bağlı apardığı aqressiv siyasət, əlbəttə, OPEC ölkələrində və neft ixracatçısı olan digər iri ölkələrdə böyük narahatlıq doğurur. Yada salaq ki, OPEC ölkələri və kartelə daxil olmayan 11 ölkə 1 yanvar 2017-ci il tarixdən neft hasilatını sutkada 1,8 mln. barrel azaltmaq barədə razılığa gəliblər. Atılan addım neft bazarında «qara qızıl»ın, artıq təklifini azaltmaq ehtiyacından doğub. Əldə edilən sazişlər nəticəsində, artıq 2017-ci ilin yanvarında neftin barrelinin qiyməti $57-ı keçib.
Ancaq neftin qiymətinin bahalaşması ABŞ-da şist neftinin hasilatını da candandırıb. Aydındır ki, OPEC-in aparıcı istehsalçısı Səudiyyə Ərəbistanının neft bazarındakı payı hazırda azalmaqdadır, amma ABŞ şist neftinin hasilatını bərpa etməklə gündəlik hasilatı 9,3 mln. barrelə qaldıra bilib. Hazırda neft ixracatçısı olan ölkələr ümid edirlər ki, ərəb şeyxləri dözüm göstərəcək və şist yataqlarında neft hasilatı ilə məşğul olan şirkətləri müflis etmək üçün növbəti dəfə bazarları «doldurmaq» niyyətinə düşməyəcəklər.
Bu məsələdə müəyyən qərara sazişi imzalamış ölkələrin energetika nazirlərinin mayın 25-də Vyanada keçiriləcək görüşündə gəlinə bilər. Görüşdə hasilatın azaldılması barədə sazişin ilin sonuna qədər uzadılması müzakirə olunacaq.
Neft-qaz sektorunun resursları tükənir
BTC FOB Ceyhan neft qarışığının orta qiymətinin cari ilin birinci rübündə barrel üzrə $55 səviyyəsində olmasına baxmayaraq, sözügedən dövrdə milli iqtisadiyyatda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) növbəti azalması qeydə alınıb. Dövlət Statistika Komitəsinin göstəricilərinə görə, birinci rübün sonuna ÜDM 15,3 mlrd. manat təşkil edib ki, bu da 2016-cı ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 0,9% azdır.
Bununla belə, əgər qeyri-neft sektorunda 2,4% artım qeydə alınıbsa, neft sektorunda 6,8% azalma müşahidə edilib. Amma bu, ilk öncə, neft hasilatının azalması, o cümlədən OPEC çərçivəsində əldə edilən ilə anlaşmanın icrası ilə izah edilir. Qeyd edək ki, cari il Azərbaycan hökuməti ÜDM-in 1% artacağını proqnozlaşdırır. Uyğun olaraq, cari ildə qeyri-neft sektoru sahələrinin hesabına ÜDM-in inkişaf templərinin gələcək artımını gözləməyə dəyər.
Bununla yanaşı, beynəlxalq maliyyə institutları öz proqnozlarında daha ehtiyyatlıdırlar və bunun da məntiqi izahı var. Çünki Azərbaycan iqtisadiyyatında baş verənlərə bütünlükdə region üzrə proqnozlar və hadisələr kontekstində baxılır.
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) "Regional iqtisadiyyatın inkişaf perspektivləri: Qafqaz və Mərkəzi Asiya (QMA)" icmalında qeyd edir ki, son zamanlarda regionda durumun yaxşılaşmasına baxmayaraq, xarici şərtlər, gözlənildiyi kimi, ortamüddətli perspektivdə nisbətən zəif olaraq qalacaq.
"Həmçinin, keçmiş xarici şoklar nəticəsində, QMA regionu daha zəifləmişdi - dövlət borcları artmışdı, maliyyə sektoru zəifləmişdi. Bu baxımdan, 2018-2022-ci illər üzrə QMA-da orta artım templəri 4,3% səviyyəsində proqnozlaşdırılır ki, bu, regionun 2000-2014-cü illərdə nümayiş etdirdiyi 8,1%-dən xeyli aşağıdır", - deyə fond vurğulayır.
BVF sanır ki, Azərbaycanda iqtisadi fəallıq, proqnozlaşdırıldığı kimi, yavaş bərpa olunacaq. OPEC və OPEC-ə daxil olmayan ölkələrlə sazişə uyğun olaraq, neft hasilatının daha aşağı həcmdə olması iqtisadi fəallığa məhdudlaşdırıcı təsir göstərəcək. Bu, həmçinin maliyyə asılılığı amillərinin saxlanmasının və büdcə konsolidasiyasının gözlənilən təsirləri altında baş verəcək.
Dünya Bankı (DB) isə hələ ki, 2017-ci il üçün Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 1,4% azalacağını, amma 2018-ci il üçün 0,6% artım olacağını proqnozlaşdırır.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) isə Azərbaycan iqtisadiyyatının 2017-ci ildə 0,5% geriləyəcəyini düşünür və 2018-ci il üçün 2% artım proqnozlaşdırır. AYİB qeyd edir ki, neftin qiymətinin barrel üzrə $50-55 ətrafında sabitləşməsi fonunda birinci rübdə Azərbaycanın milli valyutası möhkəmlənib və ölkə yetərli qədər valyuta rezervlərinə malikdir.
Beynəlxalq maliyyə institutlarının narahatlığına qarşı bu faktı gətirmək olar ki, ölkə büdcəsinin formalaşmasında qeyri-neft sektorunun rolu nəzərəçarpacaq səviyyədə artır. Maliyyə Nazirliyinin göstəricilərinə görə, 2017-ci ilin birinci rübündə ölkə büdcəsinin gəlirləri 3,591 mlrd. manat təşkil edib ki, bu da proqnozdan 3,4% yüksəkdir, xərclər isə 3,912 mlrd. manat olub ki, bu da proqnozdan 4,5% azdır. Büdcənin gəlir hissəsinin əsas maliyyə daxilolmaları Vergilər Nazirliyinin xətti ilə təmin edilib və 1,42 mlrd. manat təşkil edib ki, bu da proqnozun 103,8%-nə bərabərdir. Özü də vergi işçilərinin topladığı vəsaitlərin 67,2%-i və ya 954,5 mln. manatı qeyri-neft sektorunun payına düşüb.
Bildirmək gərəkdir ki, neftin qiymətinin sabitləşməsi bir sıra deputatların Milli Məclisdə çıxış edərək, büdcənin gəlir və xərclərinin artırılması üçün proqnozlara yenidən baxılması təklifi ilə çıxış etməsinə səbəb olub. Yada salaq ki, ölkə büdcəsi neftin qiymətinin barrel üçün 40 dollara bərabər olması əsasında hesablanıb. Amma neft bazarında baş verən son hadisələr bu qiymətin daha məntiqli olduğunu göstərir. Özü də neft-qaz sektorunda neft hasilatının azalması meyli özünü bariz göstərir. Birinci rübdə neftin qiymətinin artmasına baxmayaraq, bu sektordan ölkə büdcəsinə daxilolmaların azalması meyli qeydə alınır.
Qeyri-neft sektorundan daxilolmaların sabit artımına və uyğun olaraq, qeyri-neft ixracının böyüməsinə nail olmaq üçün manatın əsassız möhkəmləndirilməsinə yol vermək olmaz. Neftin qiymətinin düşməsi Rusiya və Qazaxıstanın milli valyutalarının zəifləməsinə gətirə bilər ki, manatın «üzən» məzənnəsinin formalaşdırılması zamanı bu amili nəzərə almaq məqsədəuyğun ola bilər. Çünki Azərbaycan məhsulları, hələ ki, ənənəvi Rusiya və MDB ölkələri bazarlarında uğurla satılır.
Bir sözlə, maliyyə alətləri vasitəsilə və qeyri-neft ixracatının artırılması ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı üzrə proqnoz göstəricilərini yaxın gələcəkdə müsbət dinamikaya dəyişdirmək mümkündür.

The financial stability established in Azerbaijan after strong currency fluctuations can be clearly seen in the first quarter of this year: Manat’s rate stabilized, the strategic foreign currency reserves began to grow, and foreign trade has a surplus.
However, the dangerous global trend of oil prices falling below $50 per barrel cannot but cause concerns about the prospects of the national economy, which has experienced a very difficult period in the past two years.
Growth of gold and foreign currency reserves
The foreign currency reserves of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) increased by $60 million, reaching $33.207 billion, according to the results of the first quarter of this year.
At the same time, 2/3 of the investment portfolio is made of short-term assets. This shows that SOFAZ is ready, if necessary, to provide the country's financial market with additional funds if the situation in the world oil market worsens.
Given that the currency reserves of the Central Bank amounted to $4.432 billion in the first quarter, the country's gold and currency reserves increased by $518 million reaching $37.639 billion.
An interesting point: according to the head of SOFAZ Shahmar Movsumov, in the first quarter the Fund transferred ₼2.3 billion to CBA to ensure the economic stability. In 2017, it is planned to allocate ₼7.5 billion in the budget of the fund for these purposes. But, according to Movsumov, the calculations show that this amount will not be required in full. "Yet I cannot tell the final figure now," said Movsumov. So, there are signs of stability.
In the first quarter of the year, Azerbaijan’s foreign trade surplus was more than $1 billion.
The management of the Central Bank stated that if there is not an extraordinary situation in the world economy, following the results of this year, the country's balance of payments will be positive.
The expected threat
Meanwhile, a sharp drop in global oil prices can be a real threat to the national economy. We can see the likelihood of changes in this situation based on the following figures: on May 5, the cost of the North Sea oil mixture fell below $47 per barrel for the first time since November 30, 2016, although a week later it passed a mark of $50.
These fluctuations are expected - the incumbent U.S. President Donald Trump fulfills his election promises to the American producers of hydrocarbon resources. Thus, Trump lifted the ban on oil production imposed by Barack Obama, signing on April 28, 2017, a decree authorizing the extraction of oil and gas in the Atlantic, Pacific, Arctic Oceans and the Gulf of Mexico. At the same time, the fall in oil prices could be more serious, if we recall the statement made by Trump on the social network in March that oil should not be worth more than $25 per barrel.
The aggressive policy of the US leadership to increase oil production, of course, is of great concern to the OPEC countries and other major oil exporting countries. On January 1, 2017, the OPEC member-states and 11 non-member states agreed to cut theoil production by 1.8 million barrels per day. This step was taken due to a need to reduce the excess oil supplies in the market. As a result, the oil price exceeded $57 per barrel in early January 2017.
But the rising oil prices also revived the shale oil production in the U.S. It is clear that the share of the leading OPEC producer (Saudi Arabia) is now declining, while the U.S. has already increased the daily production to 9.3 million barrels thanks to the restoration of the shale oil production. Currently, the oil exporting countries hope that the Arab sheikhs will show restraint and will not rush to pour the world with oil again to ruin companies engaged in the development of shale reserves.
Certainty in this issue can be achieved at the meeting of the energy ministers of the countries involved in the agreement, which will be held in Vienna on May 25 with the aim of discussing the possibility of extending the production reduction contract by the end of the year.
The oil and gas sector exhausts the resource
Despite the fact that the average price for the BTC FOB Ceyhan petroleum mixture in the first quarter of this year was at the level of $55 per barrel, the national economy recorded another decline in its gross domestic product (GDP) in the period under review. According to the State Statistics Committee, by the results of the first quarter the volume of GDP was ₼15.3 billion, which is 0.9% less than the same period in 2016.
At the same time, if the growth of the non-oil sector amounted to 2.4%, then in the oil sector a decrease of 6.8% was recorded. But this is primarily due to a drop in oil production, including for the obligations to reduce oil in the deal with OPEC. It should be noted that this year the Azerbaijani government forecasts GDP growth of 1%. Accordingly, this year it is expected to further increase the rate of GDP development at the expense of the non-oil sector.
At the same time, international financial institutions are even more reserved in their forecasts, and they have a logical explanation for this. Thus, the situation in the Azerbaijani economy is considered in the context of events and forecasts in the whole region. The International Monetary Fund (IMF) in its review "Prospects for the Development of the Regional Economy: The Caucasus and Central Asia (CCA)" notes that, despite recent improvements in the situation in the region, external conditions are expected to remain relatively weak in the medium term. "At the same time, as a result of past external shocks, CCA has become more vulnerable - public debt has increased and the financial sector has weakened. Therefore, the average growth rate of CCA in 2018-2022 is projected at 4.3%, well below 8.1 %, which the region demonstrated in 2000-2014, "the fund emphasizes.
IMF believes that the economic activity in Azerbaijan is projected to recover slowly, being constrained by lower oil production in accordance with the agreement between OPEC member- and non-member states, the impact of remaining factors of financial vulnerability and the expected impact of fiscal consolidation.
Also, the World Bank still predicts a decline in Azerbaijan's GDP in 2017 at 1.4%, but already a 0.6% growth in 2018.
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) predicts a recession in Azerbaijan in 2017 at 0.5%, and in 2018, GDP growth of 2%. The EBRD stresses that the national currency of Azerbaijan in the first quarter was strengthened against the background of stabilization of oil prices at the level of $50-55 per barrel and the country has sufficient foreign exchange reserves.
The IFIs concerns include the fact that the role of the non-oil sector in the formation of the country's budget is growing noticeably. According to the Ministry of Finance, the state budget revenues in the first quarter of 2017 were ₼3.591 billion, which is 3.4% higher than the forecast, and expenses – ₼3.912 billion (4.5% less). In the revenue part of the budget, the main financial revenues were provided by the Ministry of Taxes (₼1.42 billion), which is 103.8% of the forecast amount. At the same time, the non-oil sector accounted for 67.2%, or ₼954.5 million collected by the tax authorities.
It should be noted that stable oil prices at the beginning of the year prompted a number of proposals by the members of parliament to revise the budget in the direction of increasing revenue and expenditure. The national budget is based upon a forecast price of oil $40 per barrel. However, the latest developments in the oil market have discarded the expediency of this measure. Moreover, there is a distinct tendency to reduce oil production in the sector and thus, despite the growth in oil prices in the first quarter, revenues tend to decrease.
In order to achieve stable growth in non-oil sector revenues and to increase the exports, it is important to prevent the unjustified strengthening of the manat. The fall in oil prices could lead to a weakening of the national currency of Russia and Kazakhstan, so it would be more appropriate to consider this factor when forming a "floating" rate of manat. After all, Azerbaijan’s non-oil products are most successfully sold in the traditional market of Russia and other CIS countries.
In short, it is possible to change the forecasts on the Azerbaijani economy positively for the near future using the appropriate financial instruments and the growth in non-oil exports.