YAVAŞ, AMMA İNAMLI...
Güclü valyuta titrəmələrindən sonra, Azərbaycanda bərqərar olmuş maliyyə sabitliyi bu ilin birinici rübünün yekunları üzrə daha aydın görünür. Manatın məzənnəsi sabitləşib, strateji valyuta ehtiyatları artmağa başlayıb, xarici ticarətdə müsbət saldo müşahidə edilir. Ancaq neftin qiymətinin barrel üzrə $50-dan aşağı düşməsi kimi təhlükəli meyil son iki ildə çox mürəkkəb inkişaf dövrü yaşamış milli iqtisadiyyatın gələcəyi baxımından narahatlıq yaradır.
Qızıl-valyuta ehtiyatlarının artımı
Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) valyuta ehtiyatları cari ilin birinci rübünün yekunlarına görə, $60 mln. artaraq, $33,207 mlrd.-a çatıb. Özü də investisiya çantasının 2/3-si qısamüddətli aktivlərə yerləşdirilib. Bu, ondan xəbər verir ki, hətta dünya neft bazarında vəziyyət pisləşsə belə, ARDNF ölkənin maliyyə bazarlarını əlavə vəsaitlərlə təmin etməyə hazırdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, birinci rübün yekunlarına görə, Mərkəzi Bankın (AMB) valyuta ehtiyatları $4,432 mlrd. təşkil edib, ölkənin qızıl-valyuta ehtiyatları $518 mln. artaraq, $37,639 mlrd. təşkil edib.
Burada maraqlı bir məqamı da unutmaq olmaz: ARDNF başçısı Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, birinci rübdə fond ölkədə iqtisadi sabitliyin təmini üçün AMB-yə 2,3 mlrd. manat transfert gerçəkləşdirib. Yada salaq ki, 2017-ci ildə fondun büdcəsində bu məqsədlər üçün 7,5 mlrd. manat ayrılması nəzərdə tutulub. Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, hesablamalar göstərir ki, bu məbləğ tam həcmdə tələb olunmayacaq. «Ancaq son rəqəmin neçə olacağını indidən deyə bilmərəm», - deyə fond rəhbəri bildirib. Yəni sabitlik əlamətləri göz qabağındadır.
Qeyd edək ki, birinci rübün sonuna olan məlumata görə, xarici ticarətdə də $1 mlrd.-dan çox müsbət saldo müşahidə edilib. AMB rəhbərliyi öz növbəsində bildirib ki, əgər dünya iqtisadiyyatında qeyri-ordinar durum olmayacaqsa, cari ilin sonuna görə ölkənin tədiyyə balansı müsbət olacaq.
Gözlənilən təhlükə
Bununla yanaşı, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün real təhlükə dünya bazarlarında neftin qiymətinin kəskin azalması ola bilər. Bu sahədə durumun nə qədər dəyişkən olduğunu Şimal dənizi neftinin barrelinin qiymətinin 2016-cı il noyabrın 30-dan sonra ilk dəfə olaraq, 2017-ci il mayın 5-də $47-dan aşağı düşməsi göstərir, amma bir həftədən sonra qiymət yenidən $50-dan yuxarı qalxdı.
Bu titrəmələr gözlənilən idi - indiki ABŞ Prezidenti Donald Tramp seçkiqabağı Amerika karbohidrogen istehsalçılarına verdiyi vədlərini yerinə yetirir. Tramp neft hasilatına Barak Obama tərəfindən qoyulmuş qadağanı aradan qaldırdı və 28 aprel 2017-ci il tarixdə fərman imzalayaraq, Atlantik, Sakit və Şimal buzlu okean sahələrindən, həmçinin Meksika körfəzində neft hasilatına icazə verdi. Trampın mart ayında sosial şəbəkədə neftin barrelinin qiymətinin $25-dan yuxarı olmaması barədə verdiyi açıqlama nəzərə alınarsa, neftin qiymətinin düşməsi daha da ciddi ola bilər.
ABŞ rəhbərliyinin neft hasilatının artırılması ilə bağlı apardığı aqressiv siyasət, əlbəttə, OPEC ölkələrində və neft ixracatçısı olan digər iri ölkələrdə böyük narahatlıq doğurur. Yada salaq ki, OPEC ölkələri və kartelə daxil olmayan 11 ölkə 1 yanvar 2017-ci il tarixdən neft hasilatını sutkada 1,8 mln. barrel azaltmaq barədə razılığa gəliblər. Atılan addım neft bazarında «qara qızıl»ın, artıq təklifini azaltmaq ehtiyacından doğub. Əldə edilən sazişlər nəticəsində, artıq 2017-ci ilin yanvarında neftin barrelinin qiyməti $57-ı keçib.
Ancaq neftin qiymətinin bahalaşması ABŞ-da şist neftinin hasilatını da candandırıb. Aydındır ki, OPEC-in aparıcı istehsalçısı Səudiyyə Ərəbistanının neft bazarındakı payı hazırda azalmaqdadır, amma ABŞ şist neftinin hasilatını bərpa etməklə gündəlik hasilatı 9,3 mln. barrelə qaldıra bilib. Hazırda neft ixracatçısı olan ölkələr ümid edirlər ki, ərəb şeyxləri dözüm göstərəcək və şist yataqlarında neft hasilatı ilə məşğul olan şirkətləri müflis etmək üçün növbəti dəfə bazarları «doldurmaq» niyyətinə düşməyəcəklər.
Bu məsələdə müəyyən qərara sazişi imzalamış ölkələrin energetika nazirlərinin mayın 25-də Vyanada keçiriləcək görüşündə gəlinə bilər. Görüşdə hasilatın azaldılması barədə sazişin ilin sonuna qədər uzadılması müzakirə olunacaq.
Neft-qaz sektorunun resursları tükənir
BTC FOB Ceyhan neft qarışığının orta qiymətinin cari ilin birinci rübündə barrel üzrə $55 səviyyəsində olmasına baxmayaraq, sözügedən dövrdə milli iqtisadiyyatda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) növbəti azalması qeydə alınıb. Dövlət Statistika Komitəsinin göstəricilərinə görə, birinci rübün sonuna ÜDM 15,3 mlrd. manat təşkil edib ki, bu da 2016-cı ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 0,9% azdır.
Bununla belə, əgər qeyri-neft sektorunda 2,4% artım qeydə alınıbsa, neft sektorunda 6,8% azalma müşahidə edilib. Amma bu, ilk öncə, neft hasilatının azalması, o cümlədən OPEC çərçivəsində əldə edilən ilə anlaşmanın icrası ilə izah edilir. Qeyd edək ki, cari il Azərbaycan hökuməti ÜDM-in 1% artacağını proqnozlaşdırır. Uyğun olaraq, cari ildə qeyri-neft sektoru sahələrinin hesabına ÜDM-in inkişaf templərinin gələcək artımını gözləməyə dəyər.
Bununla yanaşı, beynəlxalq maliyyə institutları öz proqnozlarında daha ehtiyyatlıdırlar və bunun da məntiqi izahı var. Çünki Azərbaycan iqtisadiyyatında baş verənlərə bütünlükdə region üzrə proqnozlar və hadisələr kontekstində baxılır.
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) "Regional iqtisadiyyatın inkişaf perspektivləri: Qafqaz və Mərkəzi Asiya (QMA)" icmalında qeyd edir ki, son zamanlarda regionda durumun yaxşılaşmasına baxmayaraq, xarici şərtlər, gözlənildiyi kimi, ortamüddətli perspektivdə nisbətən zəif olaraq qalacaq.
"Həmçinin, keçmiş xarici şoklar nəticəsində, QMA regionu daha zəifləmişdi - dövlət borcları artmışdı, maliyyə sektoru zəifləmişdi. Bu baxımdan, 2018-2022-ci illər üzrə QMA-da orta artım templəri 4,3% səviyyəsində proqnozlaşdırılır ki, bu, regionun 2000-2014-cü illərdə nümayiş etdirdiyi 8,1%-dən xeyli aşağıdır", - deyə fond vurğulayır.
BVF sanır ki, Azərbaycanda iqtisadi fəallıq, proqnozlaşdırıldığı kimi, yavaş bərpa olunacaq. OPEC və OPEC-ə daxil olmayan ölkələrlə sazişə uyğun olaraq, neft hasilatının daha aşağı həcmdə olması iqtisadi fəallığa məhdudlaşdırıcı təsir göstərəcək. Bu, həmçinin maliyyə asılılığı amillərinin saxlanmasının və büdcə konsolidasiyasının gözlənilən təsirləri altında baş verəcək.
Dünya Bankı (DB) isə hələ ki, 2017-ci il üçün Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 1,4% azalacağını, amma 2018-ci il üçün 0,6% artım olacağını proqnozlaşdırır.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) isə Azərbaycan iqtisadiyyatının 2017-ci ildə 0,5% geriləyəcəyini düşünür və 2018-ci il üçün 2% artım proqnozlaşdırır. AYİB qeyd edir ki, neftin qiymətinin barrel üzrə $50-55 ətrafında sabitləşməsi fonunda birinci rübdə Azərbaycanın milli valyutası möhkəmlənib və ölkə yetərli qədər valyuta rezervlərinə malikdir.
Beynəlxalq maliyyə institutlarının narahatlığına qarşı bu faktı gətirmək olar ki, ölkə büdcəsinin formalaşmasında qeyri-neft sektorunun rolu nəzərəçarpacaq səviyyədə artır. Maliyyə Nazirliyinin göstəricilərinə görə, 2017-ci ilin birinci rübündə ölkə büdcəsinin gəlirləri 3,591 mlrd. manat təşkil edib ki, bu da proqnozdan 3,4% yüksəkdir, xərclər isə 3,912 mlrd. manat olub ki, bu da proqnozdan 4,5% azdır. Büdcənin gəlir hissəsinin əsas maliyyə daxilolmaları Vergilər Nazirliyinin xətti ilə təmin edilib və 1,42 mlrd. manat təşkil edib ki, bu da proqnozun 103,8%-nə bərabərdir. Özü də vergi işçilərinin topladığı vəsaitlərin 67,2%-i və ya 954,5 mln. manatı qeyri-neft sektorunun payına düşüb.
Bildirmək gərəkdir ki, neftin qiymətinin sabitləşməsi bir sıra deputatların Milli Məclisdə çıxış edərək, büdcənin gəlir və xərclərinin artırılması üçün proqnozlara yenidən baxılması təklifi ilə çıxış etməsinə səbəb olub. Yada salaq ki, ölkə büdcəsi neftin qiymətinin barrel üçün 40 dollara bərabər olması əsasında hesablanıb. Amma neft bazarında baş verən son hadisələr bu qiymətin daha məntiqli olduğunu göstərir. Özü də neft-qaz sektorunda neft hasilatının azalması meyli özünü bariz göstərir. Birinci rübdə neftin qiymətinin artmasına baxmayaraq, bu sektordan ölkə büdcəsinə daxilolmaların azalması meyli qeydə alınır.
Qeyri-neft sektorundan daxilolmaların sabit artımına və uyğun olaraq, qeyri-neft ixracının böyüməsinə nail olmaq üçün manatın əsassız möhkəmləndirilməsinə yol vermək olmaz. Neftin qiymətinin düşməsi Rusiya və Qazaxıstanın milli valyutalarının zəifləməsinə gətirə bilər ki, manatın «üzən» məzənnəsinin formalaşdırılması zamanı bu amili nəzərə almaq məqsədəuyğun ola bilər. Çünki Azərbaycan məhsulları, hələ ki, ənənəvi Rusiya və MDB ölkələri bazarlarında uğurla satılır.
Bir sözlə, maliyyə alətləri vasitəsilə və qeyri-neft ixracatının artırılması ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı üzrə proqnoz göstəricilərini yaxın gələcəkdə müsbət dinamikaya dəyişdirmək mümkündür.

Азербайджанская экономика остается стабильной на фоне колебаний цен на нефть
Финансовая стабильность, установившаяся в Азербайджане после сильных валютных колебаний, наиболее отчетливо прослеживается по итогам первого квартала текущего года: курс маната стабилизировался, стратегические валютные резервы стали расти, во внешней торговле прослеживается положительное сальдо.
Однако опасная тенденция падения цен на нефть ниже $50 за баррель на мировых рынках не может не вызывать опасение относительно перспектив национальной экономики, которая пережила весьма непростой период своего развития в последние два года.
Рост золотовалютных резервов
Валютные резервы Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР) по итогам первого квартала текущего года несколько выросли - на $60 млн., достигнув $33,207 млрд.
При этом 2/3 инвестиционного портфеля размещены в краткосрочных активах. Это говорит о том, что ГНФАР готов в случае необходимости обеспечить дополнительными средствами финансовый рынок страны, если ситуация на мировом нефтяном рынке ухудшится.
С учетом того, что по итогам первого квартала валютные резервы Центробанка составили $4,432 млрд., золотовалютные резервы страны выросли на $518 млн., достигнув $37,639 млрд.
Интересный момент: по словам главы ГНФАР Шахмара Мовсумова, в I квартале фонд осуществил трансферты в 2,3 млрд. манатов в ЦБА для обеспечения экономической стабильности в стране. Напомним, что на 2017 год в бюджете фонда на эти цели предусмотрено выделить 7,5 млрд. манатов. Но, по словам Ш.Мовсумова, расчеты показывают, что эта сумма не потребуется в полном объеме. "Однако какова будет конечная цифра, сейчас я назвать не могу", - сообщил глава фонда. То есть признаки стабильности налицо.
Отметим, что по итогам первого квартала во внешней торговой деятельности также прослеживается положительное сальдо в размере более $1 млрд.
Руководство Центробанка, в свою очередь, заявило, что если не будет неординарной ситуации в мировой экономике, по итогам текущего года и платежный баланс страны будет положительным.
Ожидаемая угроза
Между тем реальной угрозой для азербайджанской экономики может стать резкое снижение цен на нефть на мировых рынках. Насколько изменчива ситуация здесь, можно судить хотя бы по тому, что 5 мая 2017 года стоимость североморской нефтяной смеси опустилась ниже $47 за баррель впервые с 30 ноября 2016 года, хотя через неделю опять прошла отметку в $50.
Эти колебания ожидаемы - нынешний президент США Дональд Трамп выполняет свои предвыборные обещания перед американскими производителями углеводородных ресурсов. Так, Трамп снял запрет на добычу нефти, наложенный Бараком Обамой, подписав 28 апреля 2017 года указ о разрешении добычи нефти и газа на участках Атлантического, Тихого, Северного Ледовитого океанов и в Мексиканском заливе. При этом падение цен на нефть может быть более серьезным, если вспомнить заявление, сделанное Трампом в социальной сети в марте о том, что нефть не должна стоить выше $25 за баррель.
Агрессивная политика руководства США по увеличению добычи нефти, конечно, вызывает большую обеспокоенность со стороны стран ОПЕК и других крупных стран - экспортеров нефти. Напомним, что страны, входящие в ОПЕК, и     11 стран, не входящих в картель, договорились с 1 января 2017 года сократить добычу нефти на 1,8 млн. баррелей в сутки. Предпринятый шаг вызван необходимостью сократить избыточное предложение "черного золота" на нефтяном рынке. Результат достигнутых сокращений привел к тому, что уже в начале января 2017 цена на нефть превысила $57 за баррель.
Но рост цен на нефть оживил также добычу сланцевой нефти в Америке. Понятно, что доля на нефтяном рынке ведущего производителя в ОПЕК Саудовской Аравии сейчас сокращается, в то время как США за счет восстановления производства сланцевой нефти уже довели ежесуточную добычу в стране до 9,3 млн. баррелей. И теперь страны - экспортеры нефти надеются, что арабские шейхи проявят выдержку и не сорвутся в очередной раз "заливать" мир нефтью с целью разорить компании, занятые разработкой сланцевых месторождений. Определенность в этом вопросе может быть достигнута на встрече министров энергетики задействованных в соглашении стран, которая пройдет 25 мая в Вене с целью обсуждения возможности пролонгации до конца года договора о сокращении добычи.
Нефтегазовый сектор исчерпывает ресурс
Несмотря на то, что средняя цена на нефтяную смесь BTC FOB Ceyhan в первом квартале текущего года была на уровне $55 за баррель, в национальной экономике в рассматриваемый промежуток времени зафиксировано очередное снижение валового внутреннего продукта (ВВП). По данным Госкомитета по статистике, по итогам первого квартала объем ВВП составил 15,3 млрд. манатов, что на 0,9% меньше аналогичного периода 2016 года.
При этом если рост ненефтяного сектора составил 2,4%, то в нефтяном секторе зафиксировано падение на 6,8%. Но это объясняется в первую очередь падением добычи нефти, в том числе и по обязательствам по сокращению нефти в рамках сделки с ОПЕК. Отметим, что в текущем году азербайджанское правительство прогнозирует рост ВВП на 1%. Соответственно в текущем году стоит ожидать дальнейшего увеличения темпов развития ВВП за счет отраслей ненефтяного сектора.
Вместе с тем международные финансовые институты в своих прогнозах еще более сдержанны, и тому у них есть логичное объяснение. Так, ситуация в азербайджанской экономике рассматривается ими в контексте событий и прогнозов в целом по региону. Международный валютный фонд (МВФ) в своем обзоре "Перспективы развития региональной экономики: Кавказ и Центральная Азия (КЦА)" отмечает, что, несмотря на улучшение в последнее время ситуации в регионе, внешние условия, как ожидается, в среднесрочной перспективе будут оставаться относительно слабыми. "В то же время в результате прошлых внешних шоков регион КЦА стал более уязвимым - госдолг увеличился, а финансовый сектор ослаб. В этом контексте средние темпы роста КЦА в 2018-2022 годах прогнозируются на уровне 4,3%, что намного ниже 8,1%, которые регион демонстрировал в 2000-2014 годах", - подчеркивает фонд.
В МВФ считают, что экономическая активность в Азербайджане, как прогнозируется, будет восстанавливаться медленно, будучи ограниченной более низким объемом добычи нефти в соответствии с соглашением между членами ОПЕК и не ОПЕК, воздействием сохраняющихся факторов финансовой уязвимости и ожидаемым воздействием бюджетной консолидации.
Также Всемирный банк пока прогнозирует спад ВВП Азербайджана в 2017 году на уровне 1,4%, но уже в 2018-м рост в 0,6%.
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) же рецессию в Азербайджане в 2017 году прогнозирует на уровне 0,5%, а в 2018-м рост ВВП в 2%. ЕБРР подчеркивает, что нацвалюта Азербайджана в первом квартале упрочилась на фоне стабилизации цен на нефть на уровне $50-55 за баррель и страна обладает достаточными валютными резервами.
На опасения же международных финансовых институтов можно привести тот факт, что роль ненефтяного сектора в формировании бюджета страны заметно растет. По данным Министерства финансов, доходы госбюджета в первом квартале 2017 года составили 3,591 млрд. манатов, что на 3,4% выше прогноза, а расходы - 3,912 млрд. манатов (на 4,5% меньше). В доходной части бюджета основные финансовые поступления были обеспечены по линии Министерства налогов на сумму 1,42 млрд. манатов, что составило 103,8% от прогноза. При этом 67,2%, или 954,5 млн. манатов, собранных налоговиками средств пришлись на долю ненефтяного сектора.
Надо сказать, что стабильные цены на нефть в начале года подвигли ряд депутатов Милли меджлиса выступить с предложениями о пересмотре бюджета в сторону увеличения доходной и расходной частей. Напомним, что бюджет страны сформирован из расчета прогнозной цены на нефть $40 за баррель. Однако последние события на нефтяном рынке отметают целесообразность данного шага. Тем более что в нефтегазовом секторе отчетливо прослеживается тенденция снижения добычи нефти, и тем самым, несмотря на рост цен на нефть в первом квартале, поступления от данного сектора в бюджет страны имеют тенденцию к снижению.
Чтобы добиться стабильного роста поступлений от ненефтяного сектора и, соответственно, увеличения его экспорта, важно не допустить необоснованного укрепления маната. Падение цен на нефть может привести к ослаблению нацвалют России и Казахстана, поэтому было бы целесообразней учитывать и этот фактор при формировании "плавающего" курса маната. Ведь пока азербайджанская продукция ненефтяного сектора экономики наиболее успешно реализуется на традиционном рынке России и остальных стран СНГ.
Словом, путем финансовых инструментов и наращивания ненефтяного экспорта прогнозные данные по азербайджанской экономике на ближайшее будущее можно изменить в положительную динамику.