YELİSEY SARAYININ MOTSARTI
Emmanuel Makron Fransa tarixinin ən gənc prezidenti olmaqla yanaşı, bu posta seçkiyə müstəqil şəkildə qatılaraq seçilmiş ilk şəxsdir
Fransada keçirilmiş son Prezident seçkisinin nəticələri, nəinki 1959-cu ildə Beşinci respublikanın yaradıldığı zaman qoyulmuş ənənənin pozulması, həm də ölkənin siyasi landşaftının köklü şəkildə dəyişməsinin detonatoru sayıla bilər. 50 ildən artıq idi ki, seçki nəticəsində bu dövlətin başına 2 əsas siyasi partiya - Sosialistlər və Respublikaçılar (Hollçuların partiyası adını bir neçə dəfə dəyişib) partiyalarından birinin namizədi keçirdi. Bu dəfə «Milli Cəbhə»nin lideri Marin Le Pen ilə «İrəli» hərəkatının yaradıcısı Emmanuel Makronun seçkinin ikinci turuna keçmələri ilə, bu ənənəyə son qoyulub.
Motsart
Deyirlər ki, Fransa mətbuatı son 5-6 ayda Makron haqqında bütün digər prezidentliyə namizədlərlə bağlı ümumi yazılandan dəfələrlə çox yazıb. Bu, əlbəttə ki, həm də yalnız 2016-cı ilin yazında siyasi təşkilat yaradaraq, prezident seçkisinin favoritinə çevrilə bilmiş gənc siyasətçiyə (dekabrda onun 39 yaşı tamam olub) olan maraqla əlaqədardır. Amma məsələ yalnız maraqda deyil. Makron cəmiyyətin əhvalını tuta bilib. Cəmiyyət isə «klassik» partiyaların bir-birini əvəzləyən liderlərinin ölkəni saldığı iqtisadi və siyasi durğunluqdan, nəhayət, can qurtarmaq arzusundadır.
Gənc siyasətçinin karyerası, həqiqətən, xoş təəssürat yaradır. Makron təhsilini ölkənin ən nüfuzlu tədris müəssisələrində alıb - Parisin IV Henrix liseyi və Milli Administrasiya Məktəbi (ENA). Bu təhsil ocaqlarını vaxtilə Fransanın daha 3 prezidenti bitirib.
Gənc oğlan təhsilini başa vurar-vurmaz, İqtisadiyyat Nazirliyində işləməyə başlayıb. Beş il sonra buradan Rotşildlərin bankına keçib və orada çalışdığı 2 ildə «maliyyə Motsartı» adını qazanıb. O, «Nestle»ni «Pfizer» əczaçılıq şirkətinin bir hissəsini 12 milyard dollara almağa razı sala bildiyi üçün belə adlandırılıb.
2012-ci ildə Makron yenidən İqtisadiyyat Nazirliyinə qayıdıb və 2 il sonra - 36 yaşında nazir təyin olunub. Fəal şəkildə dövlət şirkətlərinin birləşdirilməsi ilə məşğul olan gənc siyasətçi bu dəfə «Yelisey sarayının Motsartı» adını qazanıb.
Uğur qazanmaq şansı olmadan
Makron prezidentliyə namizədliyini irəli sürmək qərarına gələn zaman da özünə xas davranıb. Kifayət qədər tərəfdarı olmadığından, müasir siyasi texnologiyalardan istifadənin zəruri olduğunu anlayan Makron özünə Barak Obamanın seçki kampaniyasında yaxşı məktəb keçmiş 3 məsləhətçi götürüb.
Siyasi texnoloqların cəlbi strategiyası özünü doğruldub - «İrəli» hərəkatının könüllüləri ev-ev gəzərək, öz namizədlərini təbliğ etməyib (Fransa qanunları bunu qadağan edir), sadəcə, insanlardan onları daha çox nəyin narahat etdiyini soruşublar. Sonda aparılmış sorğuların nəticələrinə əsasən, hər bir region üçün fərdi seçki proqramı hazırlanıb.
Lakin Emmanuel Makrona ikinci tura yüksəlmək hüququ vermiş 24,01% səsi yalnız bununla əsaslandırmaq olmaz. Sosialist Fransua Ollandın biabırçı idarəçiliyi nəticəsində fransızların ona inamı 10-12%-ə düşmüşdü. Respublikaçılardan olan namizəd Fransua Fiyon isə korrupsiya qalmaqalı ilə «sarsılmışdı». Belə olan halda, bu partiyaların uğur qazanmaq şansı qalmamışdı. Nəticədə, seçkinin ikinci turuna yenə də gözlənilməz olaraq, «Milli Cəbhə»nin lideri Marin Le Pen yüksəlmişdi. Bununla da o, atası, partiyanın yaradıcısı Jan-Mari Le Penin uğurunu təkrarlamışdı (2002-ci ildə Jan-Mari Le Pen ikinci turda Jak Şiraka məğlub olmuşdu).
Sonda Emmanuel Makron səslərin 66,06%-ni qazanaraq, Fransa tarixinin ən gənc prezidenti olub. Son 170 ildə bu rekord Lui-Napoleon Bonaparta məxsus idi. O, 1848-ci ildə hakimiyyətə 40 yaşında gəlmişdi.
Maraqlıdır ki, İctimai Rəyin Öyrənilməsi İnstitutunun (Ifop) hələ 2016-cı ilin sentyabrında apardığı sorğu zamanı fransızların 53%-nin Makronun, ümumiyyətlə, prezidentlik yarışına qoşulmasını belə, istəmədiyini göstərmişdi.
Kibermüharibə
Görünür, yalan xəbərlər və haker hücumları müasir seçki kampaniyalarının mütləq atributuna çevrilib. Ötən il onlar ABŞ-da prezident seçkisinin nəticələrinə təsir göstərmişdi, bu il isə, çox güman ki, Fransa-Rusiya münasibətlərinə təsirsiz ötüşməyəcək. Kiberhücumların arsenalının bənzərliyinə rəğmən, nəticələr fərqli olur və bu, tamamilə anlaşılandır.
Klinton öz məğlubiyyətində özünün adlandırdığı kimi, «rus WikiLeaks-i»ni günahlandırır. Lakin Makrona qarşı tamamilə oxşar addımlar onun aşkar üstünlük qazanmasına əngəl olmayıb.
Səbəb nədir? Birincisi, Klinton uzun illərin siyasətçisidir və bu dövrdə artıq amerikalılarda onunla bağlı qəti fikir formalaşıb. Burada, əlbəttə ki, söhbət yalnız müsbət fikirlərdən getmir. Odur ki, kompromatlara dərhal inanıblar. Makron isə 2 il iqtisadiyyat naziri olsa da, siyasətdə yenidir. Bundan başqa, həm ABŞ-da, həm də Fransada seçicilər dəyişiklik istəyirdi. Makron bu dəyişiklikləri vəd edirsə, Klintonla bağlı belə gözləntilər yox idi.
İkinci səbəb - fransız seçici amerikalılarla müqayisədə daha tərübəli və siyasi cəhətdən savadlıdır. Hər halda, Oksford Universitetinin ekspertləri bu qənaətə gəlib. Onların araşdırması göstərib ki, Fransada sosial şəbəkə istifadəçiləri siyasi diskussiyalarda daha keyfiyyətli informasiya mənbələrinə istinad edir. Seçkiqabağı kampaniya dövründə sosial şəbəkələrin fransız istifadçiləri saxta mənbə və "sarı mətbuat"dan 2 dəfə çox ciddi mənbələrə istinad edib. ABŞ-da bu, 1:1 nisbətində olub.
Fransada siyasi mədəniyyətin yüksək olduğunun göstəricisi kimi, seçkinin ikinci turundakı fəallığı da göstərmək olar. O, yerli ənənə ilə müqayisədə elə də yüksək olmayıb - 74,56%. ABŞ üçün isə bu, 1896-cı ildən bəri yeni rekord olardı.
Rusiya ilə münasibətlərə gəlincə, o, bir qədər korlana bilər. Çünki haker hücumlarının arxasında Kremlin nəzarət etdiyi strukturların dayandığına dair ehtimallar var. Kiberhücumlar haqqında çox yazan məşhur Wired saytı, hələlik, ruslara kimlərinsə «tələ qurduğunu» istisna etməsə də, Fransa KİV Rusiyanın təşkil etdiyi hücumların Makronun Putinə və Moskvaya münasibətini dəyişdiyini bildirir.
Fransa üçün pozitiv
Seçki proqramını təqdim edən Makron fransızlara yalnız iqtisadiyyatın müasirləşdirilməsini deyil, həm də təhsildə, səhiyyədə, təhlükəsizlikdə və beynəlxalq əməkdaşlıqda islahatlar vəd edib; məsələn, o, hazırda 10% olan işsizlik həddini 2022-ci ilə 7,7%-ə endirməyə söz verib. Makron şirkətləri üçün gəlir vergisinin 33,3-dən 25%-ə endiriləcəyini, məmurlara qohumlarını işə götürməsinin qadağan ediləcəyini, ev təsərrüfatlarının 80%-ni gəlir vergisindən azad edəcəyini və «zənginlər üçün» vergilərə yenidən baxılacağını da bildirib.
Makronun vədinə əsasən, dövlət xərclərinin 60 milyard avro azaldılması məqsədilə aparılacaq büdcə islahatları çərçivəsində 120 min dövlət qulluqçusu işdən çıxarılacaq. Eyni zamanda, polisdə əlavə 10 min, məktəblərdə isə 5 minədək iş yeri açılacaq.
Makron dini geyimlə bağlı qanunların sərtləşdirilməyəcəyini deyir, miqrantların çox olduğu «problemli» şəhər rayonlarından gənc işçiləri işə cəlb edən şirkətlər üçün vergi güzəştləri vəd edir.
Vahid Avropa ideyasının qatı tərəfdarı olan Makron, eyni zamanda, Aİ çərçivəsində köklü islahatlara başlanmasına israr edəcək. Bunun üçün o, avrozonanın gücləndirilməsini təklif edir. Qeyd edək ki, bu zonada Fransa iqtisadiyyatının həcminə görə, Almaniyadan sonra ikincidir. Sabiq bank işçisi olan Makron avrozonanın parlamentinin Maliyyə Nazirliyi və ayrıca büdcəsinin yaradılmasını istəyir. O, Avropa sənayesinin, xüsusilə Çinin qeyri-sağlam rəqabətindən qorunması üçün tariflərin artırılmasına da tərəfdardır.
Hazırda Fransanın dövlət borcu ÜDM-in, təxminən, 100%-nə bərabərdir. Onun bu onilliyin sonunadək ciddi şəkildə azalacağı gözlənilmir. Hər halda, «Moody's» Beynəlxalq Reytinq Agentliyi belə deyir. Fransanın iqtisadi inkişaf potensialı da o qədər yüksək qiymətləndirilmir: ciddi islahatlar aparılmasa, artım tempi 1,5%-i, çətin ki, keçsin.
«Fransanın yeni seçilmiş prezidenti Emmanuel Makronun yeni siyasi platforması ölkə üçün ümumilikdə pozitivdir. Çünki o, iqtisadi inkişafa hesablanıb. Lakin yeni prezidentin siyasi planlarını həyata keçirə bilib-bilməyəcəyi Fransanın qanunverici orqanına iyunda keçiriləcək seçkidən asılı olacaq», - deyə agentlik bildirir.
Hamı seçkiyə...
İyunun 11-i və 18-i ölkə sakinləri yenidən seçki məntəqələrinə üz tutacaq - bu dəfə onlar Fransa parlamentinə 577 deputat seçməlidir. Adını dəyişərək, «Respublika, irəli» qoymuş «İrəli» hərəkatının öz hökumətini formalaşdıra bilib-bilməyəcəyi, hakimiyyəti kiminləsə bölüşüb-bölüşməyəcəyi məhz qanunverici orqanda yaranacaq siyasi qüvvələr nisbətindən asılı olacaq.
«Yəqin ki, koalisiya qurmaq lazım gələcək», - deyə Makronun müəllimi olmuş iqtisadçı Alen Mink BBC-yə müsahibəsində bildirib: «Onun «İrəli» hərəkatı ilə 280 deputat kürsüsü qazanacağına inanmıram. Üstəlik, onların yarısı siyasətə lap yeni gəlmiş şəxslərdir və elektron poçtla göndərilmiş 14 min rezümedən seçiliblər».
Lakin vəziyyət elədir ki, hələlik, yerləri kiminlə bölüşməyin lazım gələcəyi də aydın deyil. Əsas rəqiblər olan respublikaçılarla-sosialistlərin daxili ziddiyyətləri o həddə çatıb ki, partiyalar faktiki olaraq, parçalanmanın, hətta bəlkə də bir neçə yerə parçalanmanın astanasındadır. Təbii ki, bu partiyaların hər birində Markona qoşulmağa hazır olanlar var. Lakin onun özü buna elə də maraq göstərmir. Çünki Makronun seçki kampaniyası zamanı verdiyi vədlərdən biri dövlət idarəçiliyinə yeni güclərin cəlb ediləcəyi olub.
Bu arada seçicilərin istəyini nəzərə alan Mari Le Pen, nəinki «Milli Cəbhə»nin imicində ciddi dəyişikliklərə qərar verib, hətta təşkilatın adını belə, dəyişmək qərarına gəlib. Sosialistlərdən Fransa Prezidentliyinə sabiq namizəd Benua Amon yeni siyasi təşkilat yaratdığını bəyan edib. Parisin sabiq merləri Ann İdalqo ilə Lillya Martin Obri isə Avropa Ekoloji və Sosial-Demokratiya Hərəkatının yaradılmasına başlayıblar…
Fransada çoxdandır, belə siyasi fəallıq yaşanmırdı. Odur ki, qarşıdan gələn parlament seçkiləri ehtirasların coşması, təxminedilməzliyi baxımından prezident seçkisindən heç də geri qalmır. Emmanuel Makronun seçkiqabağı vədlərinin taleyi də məhz onun nəticəsindən asılıdır.

МОЦАРТ ЕЛИСЕЙСКОГО ДВОРЦА
Эммануэль Макрон стал самым молодым французским президентом и первым самовыдвиженцем, занявшим этот пост
Итоги последних президентских выборов во Франции не только нарушили традиции, заложенные еще в 1959 году при создании Пятой республики, но и стали детонатором коренного перекроя политического ландшафта страны. Привычный избирательный процесс, при котором на протяжении более 50 лет во главе государства становился один из представителей двух основных политических партий - Социалистической или Республиканской (партия голлистов несколько раз меняла название), был нарушен выходом во второй тур лидера Национального фронта Марин Ле Пен и основателя движения "Вперед" Эммануэля Макрона.
Говорят, что французская пресса за последние 5-6 месяцев писала про Макрона в несколько раз чаще, чем про остальных кандидатов в президенты, вместе взятых. Конечно же, это в немалой степени связано с интересом к молодому политику (в декабре ему исполнилось 39 лет), сумевшему весной 2016 года создать политическую организацию, которая и сделала его фаворитом президентской гонки. Однако дело не в простом любопытстве. Макрон правильно уловил настроения общества, желающего вырваться, наконец, из того экономического и политического застоя, в который ввергли страну сменяющие друг друга лидеры "классических" партий.
Карьера молодого политика и впрямь впечатляет. Макрон получил образование в самых престижных учебных заведениях страны - парижском Лицее Генриха IV и Национальной школе администрации (ENA), которую в свое время заканчивали, помимо него, еще три президента Франции.
Сразу после учебы молодой человек стал работать в министерстве экономики, откуда через 5 лет перешел на 2 года в банк Ротшильдов, где и получил прозвище "моцарт финансов" за то, что убедил Nestle купить подразделения биофармацевтической компании Pfizer за $12 млрд. В 2012 году он вновь в министерстве экономики, которое возглавил спустя два года в возрасте 36 лет. Активно занимаясь слияниями и поглощениями госкомпаний, молодой политик на этот раз заслужил прозвище "Моцарт Елисейского дворца".
Без шансов на успех
Приняв решение выдвинуть свою кандидатуру в президенты, Макрон и здесь не изменил привычке действовать с размахом. Понимая, что при отсутствии достаточного числа сторонников ему без современных политических технологий не обойтись, он нанимает трех консультантов, прошедших хорошую школу в президентской кампании Барака Обамы.
Стратегия приглашенных политтехнологов сработала - волонтеры движения "Вперед" ходили по домам, но не агитировали за своего кандидата (это запрещено законами Франции), а опрашивали, что людей больше всего беспокоит. Затем, на основании результатов опросов, были составлены индивидуальные программы предвыборной кампании для того или иного региона.
Только этим, конечно же, нельзя объяснить набранные Эммануэлем Макроном 24,01% голосов, позволившие ему выйти во второй тур. Провальное правление социалиста Франсуа Олланда с уровнем доверия французов к нему в 10-12% и коррупционные скандалы кандидата от республиканцев Франсуа Фийона не оставили этим партиям никаких шансов на успех. Таким образом, во второй тур неожиданно вышла также лидер Национального фронта Марин Ле Пен, повторившая тем самым успех своего отца, основателя партии Жана-Мари Ле Пена (в 2002 году во втором туре он проиграл Жаку Шираку). Ну а в итоге Эммануэль Макрон, набрав 66,06% голосов избирателей, стал самым молодым президентом в истории Французской Республики. 170 лет продержался рекорд Луи-Наполеона Бонапарта, который пришел к власти в 1848 году в возрасте 40 лет. Любопытно, что еще в сентябре 2016 года 53% французов, опрошенных Институтом изучения общественного мнения (Ifop), не хотели, чтобы Макрон даже баллотировался в президенты.
Кибервойна
Похоже, фейковые новости и хакерские атаки стали обязательными атрибутами современных избирательных кампаний. В прошлом году они повлияли на выбор президента США, в этом, не исключено, на французско-российские межгосударственные отношения. При всей схожести арсенала кибератак последствия разные и это вполне объяснимо.
Клинтон в своем поражении обвиняет, как она его называет, "русский WikiLeaks", но ведь абсолютно идентичные действия против Макрона не помешали ему победить с явным преимуществом. В чем причина? Ну, во-первых, за долгие годы политической деятельности Клинтон у американцев уже сложилось о ней довольно устойчивое мнение, и не обязательно положительное. Потому в компромат поверили сразу. Макрон же в политике новичок, хоть и проработал два года министром экономики. И в Штатах, и во Франции избиратель жаждет перемен. Макрон их обещает, а с Клинтон в этом отношении особых надежд не было.
Вторая причина - французский избиратель более искушен и политически образован, нежели американский. К такому выводу пришли эксперты из Оксфордского университета. Согласно их исследованиям, участники французских социальных сетей, в отличие от американских, при политических дискуссиях используют более качественные источники информации. Ссылки, которыми делились французские пользователи во время предвыборного периода, в два раза чаще приводили к материалам солидных изданий, чем к подделкам и откровенно желтым статьям. В США в прошлом году это соотношение было практически 1:1.
В качестве примера высокой политической культуры во Франции можно привести и явку на второй тур голосования - он составил небольшие, по здешним меркам, 74,56%, в то время как для США это был бы рекорд аж с 1896 года. А вот отношения с Россией могут быть немного подпорчены, так как есть предположения, что хакерские атаки организовали подконтрольные Кремлю структуры. И хоть известный сайт Wired, много пишущий о киберпреступности, пока не исключает, что "русских кто-то подставил", французские издания пишут, что российская атака ухудшила мнение Макрона о Путине и о России.
Позитив для Франции
Представляя свою программу, Макрон пообещал французам не только модернизацию экономики, но и реформы в образовании, здравоохранении, безо-пасности и международном сотрудничестве.
В частности, он намерен уменьшить безработицу с нынешних 10 до 7,7% к 2022 году, снизить налоги на доходы корпораций с 33,3 до 25%, запретить чиновникам брать на работу родственников, освободить от фиксированного подоходного налога 80% домашних хозяйств и пересмотреть налоги "на богатых". 120 тысяч госслужащих будут уволены в рамках бюджетной реформы по сокращению госрасходов на 60 миллиардов евро, в то же время появятся 10 тысяч дополнительных рабочих мест в полиции и до 5 тысяч - в школах. Макрон исключает ужесточение законов, касающихся религиозных предметов одежды, и предлагает налоговые послабления компаниям, нанимающим на работу молодых сотрудников из "проблемных" городских районов, преимущественно населенных мигрантами.
Убежденный сторонник единой Европы, Макрон в то же время пообещал настоять на коренных реформах в ЕС. Для этого он предлагает укрепить еврозону, в которой Франция занимает второе после ФРГ место по объемам экономики. Экс-банкир хотел бы создать парламент еврозоны, министерство финансов и отдельный бюджет. Он также высказывается за повышение тарифов для защиты европейской промышленности от нечестной конкуренции, в частности со стороны Китая.
В настоящее время госдолг Франции составляет почти 100% от ВВП и вряд ли существенно снизится до конца этого десятилетия, отмечает международное рейтинговое агентство Moody's. Потенциал экономического роста во Франции относительно невелик: темпы увеличения вряд ли будут выше 1,5% без существенных реформ.
"Новая политическая платформа избранного президента Франции Эммануэля Макрона является в целом позитивной для Франции, поскольку она направлена на рост экономики. Однако результаты выборов в законодательные органы Франции в июне будут иметь решающее значение для определения того, сможет ли новый президент выполнить свои политические планы", - делает вывод агентство.
Все на выборы
11 и 18 июня жители страны вновь выйдут к избирательным участкам - на этот раз для того, чтобы проголосовать за 577 депутатов Национального собрания Франции. От расклада политических сил в нем будет зависеть, сможет ли движение "Вперед", переименованное в "Республику на марше", сформировать собственное правительство или же предстоит делиться с кем-то властью.
"Придется создавать коалицию, - предположил наставник Макрона экономист Ален Минк в интервью BBC. - Я не верю, что ему под силу заполучить 280 депутатов от движения "Вперед", особенно учитывая, что половина из них абсолютные новички в политике и были выбраны из 14 тысяч резюме, пришедших по электронной почте". Однако ситуация такова, что пока непонятно, с кем и делиться-то. Внутренние противоречия у основных конкурентов - республиканцев и социалистов - настолько сильны, что эти партии стоят перед угрозой раскола, возможно, даже на несколько частей. Есть, правда, в той и другой партии у Макрона сторонники, готовые присоединиться к нему, но он не особо-то этого и хочет, так как одним из главных его предвыборных обещаний был курс на привлечение к управлению страной свежих сил. Вот и Марин Ле Пен, идя навстречу запросам избирателей, решилась не только на серьезную перекройку имиджа Национального фронта, но даже на смену его названия. Бывший кандидат в президенты Франции от социалистов Бенуа Амон также заявил о создании нового политического движения. Мэры Парижа Анн Идальго и Лилля Мартин Обри приступили к созданию Движения европейской экологической и социальной демократии…
Давно во Франции не было такой политической активности. Так что предстоящие парламентские выборы по своему накалу и непредсказуемости никак не уступают президентским. От их результатов зависит судьба предвыборных обещаний Эммануэля Макрона.