İSLAM DÜNYASINDA BİRİNCİ
IV İslam Həmrəyliyi Oyunları Azərbaycanın tək uğuru yox, həm də möhtəşəm qələbəsi oldu. Respublikamızda ilk dəfə keçirilən bu idman yarışının layiqincə təşkil edilməsi Azərbaycanın tarixini daha bir möhtəşəm nailiyyətlə zənginləşdirdi. Bir daha sübut olundu ki, Azərbaycan istənilən mötəbər yarışa yüksək səviyyədə ev sahibliyi etmək gücündədir.
İslam Dünyasının ən böyük yarışı olan mötəbər turnir indiyə qədər keçirilən islamiadalar arasında ən yaxşısı oldu.
Bakının 16 idman arenasının hər biri yarışlara yüksək səviyyədə hazırlandı və digər zəruri təşkilati tədbirlər həyata keçirildi.
Azərbaycanın ev sahibi olduğu İslam Həmrəyliyi Oyunlarında 54 ölkədən 3 mindən çox idmançı, 1000-dən çox komanda rəsmiləri və bir o qədər də texniki nümayəndə iştirak etdi. Bu rəqəmlər özlüyündə bir rekord idi, çünki bu vaxtadək İslam Həmrəyliyi Oyunlarına bu qədər ölkənin qatılması heç vaxt müşahidə olunmayıb. Yarışları işıqlandırmaq üçün 1000-dən çox media nümayəndəsi akkreditasiyadan keçdi.
İdmanın 24 növü üzrə keçirilən yarışlarda atletlər 269 dəst medal uğrunda mübarizə apardılar. Ölkəmizi bu Oyunlarda 425 atlet təmsil etdi.
On gün davam edən yarışların gedişi isə bir daha təsdiqlədi ki, Təşkilat Komitəsi tərəfindən yüksək səviyyədə hazırlıq görülüb, ən incə detallar belə nəzərə alınıb. Təşkilatçılıq və hazırlıq baxımından özündə yüzlərlə əməliyyatı və xidməti birləşdirən bu Oyunlarda ən xırda məsələlər belə zərgər dəqiqliyi ilə ölçülüb-biçilmişdi. Bu müddətdə idman komplekslərinin hamısı tam qüsursuz fəaliyyət göstərdi və yaradılan şərait həm idmançıların, həm də tamaşaçıların ürəyincə oldu. Təkcə bağlanış mərasimində səhnənin cəmi 36 saat ərzində qurulması, bu işlərə 31 ölkədən 5000-dən çox səhnə mütəxəssisinin, texniki heyətin və aktyorlar qrupunun cəlb olunması Təşkilat Komitəsinin əzmkar və gərgin fəaliyyətindən xəbər verir.
Bağlanış mərasiminin süjet xətti orijinallığı və qeyri-adiliyi ilə seçilirdi.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Bakı 2017 İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban xanım Əliyeva bu barədə deyib: “Azərbaycan növbəti tarixi qələbəyə imza atdı. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının ölkəmizdə keçirilməsi bütün İslam Dünyasının Azərbaycana və Azərbaycan xalqına olan hörmət və dəstəyinin təzahürüdür. Əminəm ki, 50-dən çox ölkəni təmsil edən idmançılar və paytaxtımızın qonaqları Azərbaycanla bağlı xoş xatirələri öz qəlblərində qoruyub-saxlayacaqlar. Bu günlər ərzində Azərbaycan xalqı qonaqpərvərliyini və mehribanlığını bir daha nümayiş etdirdi. Azərbaycan göstərdi ki, o, böyük idman dövlətidir. Milli komandamız ümumi hesabda birinci yeri qazandı. Bu tarixi qələbə ilə fəxr edir və Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Bundan da böyük qələbə bu günlər ərzində nail olduğumuz İslam aləminin həmrəyliyi və birliyinin təntənəsidir. Gəlin, hamımız bu birliyi qoruyaq, İslam həmrəyliyini gücləndirək. Qoy Allah bütün müsəlmanları qorusun!”.
Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın bir sıra yarışları arenalarda izləmələri və qaliblərə medalları şəxsən təqdim etmələri Oyunlara marağı daha da artıraraq, onu yeni məzmunla zənginləşdirdi.
IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Azərbaycan üçün əlamətdar məqamlarından biri də respublikamızın beynəlxalq miqyasda təbliği oldu. Bu Oyunlar ölkəmizin tanıtımı, imicinin daha da yüksəldilməsi istiqamətində ən tutarlı vasitə idi və biz bundan lazımınca yararlana bildik; çünki həmin günlərdə İslam Dünyasının idman nəbzi Bakı ilə döyündü. 30-dan çox ölkədə televiziyaların bu yarışı yayımlaması, həm də ölkəmizin tanıdılması idi.
İstənilən yarış təşkilatçılıqla yanaşı, həm də nəticə ilə önəmlidir. Bu baxımdan, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycanın idman nüfuzunu layiqincə qoruyan komandamıza alqış düşür.
On bir gün ərzində 269 qızıl, 267 gümüş, 350 bürünc, ümumilikdə 886 mükafat 40 ölkə təmsilçisi arasında bölüşdürülüb. Bu medallardan 162-si Azərbaycan idmançılarının payına düşüb, onlardan75-i qızıl, 50-si gümüş və 37-si bürünc medal olub.
Ümumi medal sayında Türkiyədən (195) geri qalmasına baxmayaraq, 4 qızıl cox qazanan yığmamız İslamiadanın qalibi oldu. Bununla da ölkəmiz tarixində ilk dəfə multi-idman tədbirinin ən güclüsü adına yiyələnib. İndiyədək ən yaxşı nəticəmiz 2 il öncə Avropa Oyunlarında 2-ci pillədə qərarlaşmağımız idi. Azərbaycan millisi, həm də islamiadaların ənənəsini davam etdirib. Belə ki, Səudiyyə Ərəbistanı 2005-ci, İndoneziya 2013-cü ildə təşkil etdiyi Oyunların qalibi olmuşdu. Lakin qızıl medal sayında həmin ölkələri də geridə qoyan Azərbaycan mütləq rekord müəyyənləşdirib. Türkiyə millisinin qazandığı 195 medal da tarixə rekord kimi düşüb. İlk “üçlük”ü 98 mükafatla İran qapayıb, Özbəkistan dördüncü (63 medal), Bəhreyn beşinci (21 medal) yerdə qərarlaşdı.
Millimizin aktivinə ən çox medal cüdoçularımız tərəfindən yazıldı. Onlar, ümumilikdə, 26 medal – 11 qızıl, 12 gümüş və 3 bürünc əldə ediblər. Qazanılan uğurda güləşçilərimizin – 23 medal (12-6-5) və atletlərin – 18 medal (10-4-4) da böyük payı var.
İdman gimnastları 12 medal (5-5-2), bədii gimnastlar – 8 (4-2-2) medal qazanıblar.
Güllə atıcılığında 10 medal (6-3-1) qazanılıb, onlardan 4 qızılı Ruslan Lunyov fərdi mübarizədə, 1 qızılı isə komanda yarışında qazanıb.
Taekvondo millimiz 9 medal (6-2-1), karateçilər – 10 medal (5-2-3), boksçular – 7 medal (3-3-1) ümumi medal sayına əlavə ediblər.
Su İdmanı Sarayında keçirilən yarışlarda idmancılarımız 12 medal qazanıb, bunun yarısı üzgüçülük növündə, yarısı isə suyatullanmada qazanılıb.
Üzgücülükdə 4 qızılı Maksim Şemberov qazanıb, 2 bürünc isə qadın millisinin payına düşüb. Suyatullanmada 2 qızıl, 2 gümüş, 2 bürünc medal qazanılıb.
Zorxana yarışlarında 7 medal (1-3-3), uşuda – 6 (0-3-3), ağır atletikada 4 (1-0-3), stolüstü tennisdə – 4 (0-2-2) medal qazanılıb.
Komanda növlərində Azərbaycan millilərinin uğurunu xüsusi qeyd etmək lazımdır.
İslam Oyunlarının çempionu adını futbol üzrə milli, 3*3 basketbolunda qadın və kişi yığması, həndbol və voleybol üzrə qadın yığmaları qazanıb, voleybol üzrə kişi yığması isə gümüş medala layiq görülüb.
Ümumiyyətlə, qazanılan mükafatlar ölkə idmanı tarixində yeni səhifə açdı. 23 yaşadək futbolçulardan ibarət komandamız Oyunların qalibi olmaqla, ölkə futbolu tarixində ən böyük uğura imza atdı. Üzgüçülük, basketbol, stolüstü tennis, həndbolda ilk dəfə olaraq təmsilçilərimiz bu sayda mükafata sahib çıxdılar.
Mötəbər yarışdan dərhal sonra, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalib və mükafatçılarıyla görüşən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri İlham Əliyev idmançıların tarixi nəticəyə imza atdığını bildirib: “Azərbaycan bu Oyunlarda növbəti qələbəsini qazandı. Bu parlaq qələbə münasibətilə bütün idmançıları, məşqçiləri, idman mütəxəssislərini ürəkdən təbrik edirəm və sizə yeni qələbələr, yeni uğurlar arzulayıram. Bizim idmançılar bu Oyunlarda 75 qızıl, 50 gümüş, 37 bürünc medal qazanaraq, komanda hesabında birinci oldular. Bu, böyük tarixi qələbədir. Nəzərə alsaq ki, bu Oyunlarda 50-dən çox ölkə iştirak edirdi və ölkələr ən peşəkar idmançılarını bu Oyunlara göndərmişdilər, əlbəttə, bu qələbənin əhəmiyyəti artır. Əlbəttə, biz hamımız yaxşı bilirik ki, bu qələbə təsadüfi qələbə deyil. Çünki idmançılarımız müxtəlif beynəlxalq yarışlarda, dünya, Avropa çempionatlarında, Olimpiya Oyunlarında, artıq öz güclərini göstərmişlər və Azərbaycan dünya miqyasında güclü idman dövləti kimi tanınır. Bizim son nailiyyətlərimiz də deməyə əsas verir ki, bu qələbə təsadüfi qələbə deyil. Azərbaycan idmançıları 2015-ci ildə Avropa Oyunlarında 56 medal qazanmışlar və komanda hesabında ikinci yerə çıxa bilmişlər. Keçən il Yay Olimpiya Oyunlarında medalların sayı 18-ə çatdı. Bu, bizim Olimpiya Oyunlarında iştirakımızın tarixində ən böyük rəqəmdir və medalların sayına görə Azərbaycan 14-cü, Avropa ölkələri arasında 7-ci, müsəlman ölkələri arasında isə 1-ci yerdə idi. Yəni, bugünkü qələbənin çox möhkəm təməli var və bu, onu göstərir ki, Azərbaycan idmanı inkişaf edir, Azərbaycan dövləti inkişaf edir. Bu Oyunlar, eyni zamanda, onu göstərir ki, Azərbaycanda aparılan düşünülmüş siyasət, o cümlədən idman sahəsində öz bəhrəsini verməkdədir. İdmanın inkişafı Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritetlərindən biridir. Son illər ərzində bu istiqamətdə atılmış addımlar, apardığımız siyasət bu gözəl nəticəni bizə verdi”.
Prezident Oyunların keçirilməsində Təşkilat Komitəsinin rolunu xüsusi qeyd edib: “Təşkilat Komitəsi Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə çox böyük iş görüb, bütün hazırlıq prosesi diqqət mərkəzində idi. Təşkilat Komitəsi ən xırda məsələyə qədər bütün lazımi tədbirləri görüb ki, həm idmançılar, həm də qonaqlar üçün yaxşı şərait yaradılsın. Ölkəmizə minlərlə xarici qonaq gəlmişdi. Mən Təşkilat Komitəsinin işini çox yüksək qiymətləndirirəm və bu, artıq təbii bir haldır, çünki Mehribanın rəhbərliyi ilə üçüncü beynəlxalq mötəbər yarışma keçirilir – 2012-ci ildə “Eurovision” mahnı yarışması, 2015-ci ildə Avropa Oyunları – o, birinci Oyunlar idi – Oyunların standartları yox idi və hazırlıq üçün bizim cəmi iki ilimiz var idi və bu dəfə İslam Həmrəyliyi Oyunları ən yüksək səviyyədə keçirilmişdir. Əlbəttə, bu onu göstərir ki, Təşkilat Komitəsi öz vəzifə borcunu ləyaqətlə, şərəflə icra edib. Mən Təşkilat Komitəsinin bütün üzvlərinə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm”.
Dövlət başçısı İslam Oyunlarının acılış və bağlanış mərasimlərinə də toxunub. “Biz açılış mərasimində İslam dininin mütərəqqiliyini göstərdik. Göstərdik ki, İslam dini elm, mədəniyyət, sülh, mərhəmət dinidir. Biz Azərbaycan xalqının istedadlı nümayəndələrini açılış mərasimində göstərdik. Azərbaycanın zəngin, qədim tarixini, mədəniyyətini bütün İslam aləminə, bütün dünyaya nümayiş etdirdik. Eyni zamanda, bağlanış mərasimi Azərbaycanı mütərəqqi, müasir ölkə kimi təqdim etdi. Yəni, bu nadir vəhdət bu gün Azərbaycanı dünya miqyasında əvəzolunmaz ölkəyə çevirir. Biz öz milli, dini dəyərlərimizə sadiqik, onları qoruyuruq və qoruyacağıq. Eyni zamanda, biz dünyaya açığıq, biz müasirik, biz inkişaf edirik və bu önəmli amillər bu gün əslində müasir Azərbaycan dövlətini təcəssüm etdirir. Biz dərin milli-mənəvi köklər üzərində müasir dövlət qururuq, o dövlət ki, indi hər bir vətənpərvər insan öz ölkəsi ilə fəxr edir. Bizim uğurlarımızın təməlində Vətən sevgisidir və idmançılarımızı da qələbələrə aparan əsas amil budur. Biz görürdük ki, idmançılar necə sevinirlər, xalqımız necə sevinir. Bu gün Azərbaycan dünya miqyasında çox böyük hörmətə layiq olan bir ölkədir. Azərbaycan müsəlman aləmində çox böyük rəğbətə layiq olan bir ölkədir”, – deyərək İ.Əliyev qeyd edib.
“Biz İslam Həmrəyliyi Oyunlarında da yeni yanaşmanı ortaya qoyduq, yeni standartlar tətbiq etdik. Əlbəttə ki, bu, bizim qonaqlara olan hörmətimizin əlamətidir, məsuliyyətin təzahürüdür. Eyni zamanda, bu, ümumiyyətlə, bizim siyasətimizi göstərir,çünki biz istəyirik ki, Azərbaycanda hər bir tədbir ən yüksək səviyyədə keçirilsin. Ona görə də ölkəmiz inkişaf edir, ona görə də Bakıya gələn bütün xarici qonaqlar şəhərimizə heyran qalırlar.Azərbaycan müsəlman aləmini Qərb aləmi ilə birləşdirən ölkədir. Təsəvvür edin, iki il ərzində bir ölkədə, bir şəhərdə Avropa və İslam Oyunları keçirilir. Bu Oyunlarda 100-dən çox ölkə iştirak edir. Heç bir başqa ölkə bax, bu nailiyyətlə öyünə bilməz. Haqlı olaraq fəxr edirik ki, biz bunu edə bilmişik. Ölkəmiz həm Qərb dünyasında, həm müsəlman aləmində etibarlı tərəfdaş, dost və qüdrətli dövlət kimi tanınır”, bildirərək prezident qeyd edib.
Bakıda keçirilən Oyunlar İslamiadanın tarixinə möhtəşəm idman bayramı kimi yazıldı. Bütün dünya, o cümlədən İslam aləmi bir daha Azərbaycanın nümunəvi təşkilatçılığına və qonaqpərvərliyinə şahidlik etdi. Paytaxt Bakı İslam Dünyasının idmançılarıyla sağollaşır və onlara gözəl mübarizəyə görə təşəkkür edir. 4 il sonra 2021-ci ildə İslam Həmrəyliyi Oyunları Türkiyədə keçiriləcək. İstanbulda görüşənədək...

FIRST IN THE ISLAMIC WORLD
Not only was the 4th Islamic Solidarity Games a huge success but also a majestic victory of Azerbaijan. The magnificent organization of the tournament enriched the history of sports in Azerbaijan. Once again, it was proved that Azerbaijan could hold any competition at the highest possible level.
The largest and most prestigious tournament in the Islamic world has become the best organized event among the previous Islamiads. Each of the sixteen sport arenas of Baku was prepared for the competition at the highest level, including other necessary organizational measures.
More than 3,000 athletes from 54 countries, more than 1,000 official teams and technical personnel participated in the Solidarity Games hosted by Azerbaijan. It was a real record, as none of the Games has hosted so many participants so far. More than 1,000 press representatives were accredited.
The athletes competed for 269 sets of medals in 24 sport competitions. 435 sportsmen represented Azerbaijan at these Games.
The ten-day tournament once again confirmed the high efficiency of preparations undertaken by the Organizing Committee. Even the smallest questions were solved with jewelry precision In these competitions, which covered hundreds of operations and services in terms of organization and preparation. All sports complexes functioned perfectly, the created conditions completely satisfied both the athletes and the spectators. The equipment for the closing ceremony organized just 36 hours before the event, as well as the involvement of more than 5,000 specialists, technical personnel and the cast from 31 countries prove the intense efforts of the Organizing Committee.
The plot of the closing ceremony was distinguished by its originality. Mehriban Aliyeva, the First Vice-President of Azerbaijan, Chairman of the Organizing Committee of the Islamic Solidarity Games said: "Holding the 4th Islamic Solidarity Games in our country is a sign of respect and support for the entire Islamic world by Azerbaijan and its people. I am sure that the sportsmen representing more than 50 countries and the visitors of our capital will retain in their hearts the good memories associated with our country. The Azerbaijani people once again demonstrated their hospitality and cordiality. Azerbaijan has demonstrated that it was a big sporting state. Our national team was the first in the overall ranking. I am proud of this historic victory and sincerely congratulate the Azerbaijani people! An even greater victory is the triumph of the solidarity and unity of the Islamic world that we have achieved these days. Let's all keep this unity and strengthen the Islamic solidarity. May Allah bless all Muslims!".
The presence of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva in the sports arenas and the awarding of medals to the winners personally increased the interest in the Games. Another significant moment of Baku-2017 for Azerbaijan was the propaganda of our republic on international arena. The Games were an effective means of getting to know the country, further enhancing its image. Broadcasting of the competitions on television in more than 30 countries facilitated familiarization with Azerbaijan throughout the Islamic world.
Any competition is important not only for its organization but for the outcome. In this regard, the Azerbaijani team, which defended the sporting honour of our country, is worthy of all praise. During 11 days, the representatives of 40 teams became owners of 886 medals - 269 gold, 267 silver, 350 bronze. 162 of these medals were taken by Azerbaijani athletes - 75 gold, 50 silver, and 37 bronze. Despite the lag in the total number of medals from Turkey (195 medals), the Azerbaijani team won the medal title of the Islamabad, as the Turkish squad won four gold medals less. Thus, for the first time in history, Azerbaijan won the title of the strongest in the multi-sport event. Before that, the best result was the second place in the European games.
The Azerbaijani team also continued the tradition of Islamiad, according to which the host country becomes the first in the medal standings. So, at the 2005 Games the winner was Saudi Arabia, in 2013 - Indonesia.
But Azerbaijan with 75 gold medals, set an absolute record of the Islamiad. The national team of Turkey has also set the record with 195 medals. The third runner of the tournament by the number of won medals (98) was Iran. The fourth and fifth places were taken by Uzbekistan (63 medals) and Bahrain (21), respectively.
Our judokas brought the largest pool of medals (26) to the Azerbaijani national team: 11 gold, 12 silver and 3 bronze medals. The contribution of our wrestlers and athletes was also significant: 23 medals (12-6-5) and 18 medals (10-4-4), respectively.
Azerbaijani gymnasts enriched the national team with 12 medals (5-5-2), artistic gymnasts - with 8 medals (4-2-2). In the shooting, we won 10 medals (6-3-1), while Ruslan Lunev won four gold medals in individual competitions and one in team competitions.
Taekwondo players brought 9 medals (6-2-1) to the common treasury, karatekas - 10 (5-2-3), boxers - 7 (3-3-1).
Competitions in the Palace of Water Sports brought into the treasury 12 more medals, 6 of them won by our swimmers and jumpers.
In particular, our swimmer Mikhail Shemberov won four gold medals in different disciplines; the women's swimming team added two more bronzes. In diving, the Azerbaijani national team won two gold, silver and bronze medals.
In the zorkhana competitions, we won 7 medals (1-3-3), in weightlifting - 4 (1-0-3), wushu - 6 (0-3-3), table tennis - 4 (0-2-2 ). Especially it is worth noting the success of the Azerbaijani national teams in team sports.
In particular, Azerbaijan's national football team, men's and women's 3x3 basketball teams, women's volleyball and handball teams became the champions of the Islamiad. Our men's national volleyball team was awarded a silver medal.
In general, the awards opened a new page in the history of national sports. Becoming the winner of the Games, the Azerbaijani U-23 national football team achieved the greatest success in the history of domestic football. Also, for the first time, we have such a big number of medals in swimming, basketball, table tennis and handball.
At the meeting with the winners and participants of the Islamic Solidarity Games Baku-2017, President Aliyev noted that the athletes achieved a historic result. "I sincerely congratulate all athletes, coaches, sports specialists with a brilliant victory. I wish you new victories, new successes. With 75 gold, 50 silver and 37 bronze medals awarded at these Games, our athletes became the first in the team event. This is a great historic victory. Given the professional participation of more than 50 countries in the Games, the significance of this victory certainly increases. Of course, we all know well that this victory was not accidental, since our athletes have already shown their strength at various international competitions, world championships, European and Olympic Games. Azerbaijan is known as a strong sporting state on a global scale. Our recent achievements also allow us to say that this victory is not accidental. In 2015, at the European Games, Azerbaijani athletes won 56 medals and were able to take the second place in the team event. Last year at the Summer Olympics, the number of medals reached 18. This is the highest figure in the history of our participation in the Olympic Games, and Azerbaijan ranked 14th in terms of medals, 7th among the European countries, and the first among the Muslim countries. It means our victory has a very strong foundation and that the Azerbaijani sport and the Azerbaijani state are developing. These Games also show that the thoughtful policy pursued in Azerbaijan is bearing fruit in the field of sports. The development of sport is one of the priorities of Azerbaijan’s state policy. The steps and policy taken in recent years in this direction allowed us to achieve such a wonderful result".
Ilham Aliyev also stressed the important role of the Organizing Committee in the conduct of the Games. "The Organizing Committee under the leadership of Mehriban Aliyeva did a great job, the entire preparation process was in the center of her attention. The Organizing Committee took all the necessary measures up to slightest details, so that good conditions were created for both the athletes and the guests. I highly appreciate the work of the Organizing Committee. This is already a natural phenomenon, since this is the third prestigious international competition under the leadership of Mehriban: the Eurovision Song Contest in 2012 and the European Games in 2015. These were the first Games, the standards of the Games were not yet set, and we had only two years to prepare. And this time we held the Islamic Solidarity Games. Of course, this shows that the Organizing Committee is worthy, has honorably fulfilled its official duty. I want to express my gratitude to all the members of the Organizing Committee. "
At the same time, I. Aliyev paid attention to the opening and closing ceremonies of the Islamiad: "At the opening ceremony, we demonstrated the progressiveness of Islam. They showed that Islam is a religion of science, culture, peace, mercy. We showed the talented representatives of the Azerbaijani people. We demonstrated to the entire Islamic world, the entire planet, a rich ancient history, the culture of Azerbaijan. At the same time, the closing ceremony also showed Azerbaijan as a progressive, modern country. This unique unity today turns Azerbaijan into an irreplaceable country on a global scale. We are committed to our national, religious values; we will protect and cherish them. At the same time, we are open to the world, modern, developing. These are important factors today and shape the identity of the modern Azerbaijan state. We are building a modern state on deep national and spiritual roots, a state that every patriot is proud of today.
At the heart of our success lies the love of the Motherland. This is the main factor leading our athletes to victory. We saw how happy the athletes were, our people rejoiced. We are united by our beliefs, history, views on the future. Today Azerbaijan is a country that deserves great respect on a global scale. Azerbaijan is a country worthy of great sympathy in the Muslim world."
The President stressed that the Games of Islamic Solidarity demonstrated a new approach and standards. "Of course, this is a sign of our respect for the guests, a manifestation of responsibility. At the same time, it generally shows our policy, because we want any event in Azerbaijan to be held at the highest level. Therefore, our country is developing, and all foreign guests visiting Baku admire our city.
Azerbaijan is a country that connects the Muslim world with the Western world. Imagine, for two years in one country, in one city, European and Islamic games are held. More than 100 countries participate in these Games. No other country can boast of such an achievement. We are rightfully proud that we were able to accomplish this. Our country is known in the Western and Muslim worlds as a reliable partner, a friendly and powerful state," said Mr. Aliyev.
Baku-2017 marked the history of the Islamiad as a grandiose holiday of sports. The whole world, including the Islamic world, once again witnessed the excellent organizational skills and hospitality of Azerbaijan. Baku bids farewell to the athletes of the Islamic world and thanks them for their excellent performance. The next Islamic Solidarity Games will be held in Turkey in 2022. See you in Istanbul...