Hollandiyalı tədqiqatçı-jurnalist itkin düşmüş hesab olunan azərbaycanlıların şəxsiyyətini müəyyənləşdirib
Müəllif: Ayaz MİRZƏYEV
“Bu qəbiristanlıq mənim üçün hüzn, kədər yerindən çox, həyat mənbəyidir. Əvvəl-əvvəl sovet əsgərləri mənə uzaq ölkədən olan simasız ölülər kimi görünürdüsə, indi şəkilləri və tapa bildiyim qohumlarının söhbətləri sayəsində, onlar, sanki diriliblər. Onların hamısı öz simasını bərpa edib. Mən onları yenidən insan etdim - lap bizim kimi, öz tarixi və qisməti, yaxınları, 50 ildən artıq sevimli ərləri və atalarının taleyindən bixəbər qalan qohumları ilə…», - deyə niderlandlı tədqiqatçı-jurnalist Remko Reydinq özünün «Şöhrət Meydanının övladı» kitabında yazır.
O, kitabda hər birinin arxasında bir insan taleyinin dayandığı araşdırmalarının nəticələrini toplayıb. Söhbət faşist düşərgələrində, sürgün işlərində ölmüş, sonradan Hollandiyada təkrar dəfn edilmiş sovet əsgərlərindən gedir. Onların bir çoxu bu gün də itkin düşmüş sayılır. Lakin Remkonun səyləri nəticəsində, düz, 200 insanın şəxsiyyətini müəyyənləşdirmək mümkün olub.
Jurnalist bu işlə şəxsi təşəbbüsü ilə məşğuldur. O, 18 ildir ki, Şöhrət Meydanında uyuyan əsgərlərin şəxsiyyətini müəyyənləşdirmək, onların yaxınlarına, bəlkə də, hələ də xəbər gözlədikləri atalarının, babalarının taleyi haqqında danışmaq məqsədilə arxivlərdə axtarışlar aparır.
Remkonun şəxsiyyətini müəyyənləşdirdiyi əsgərlər arasında azərbaycanlılar da var. Lakin jurnalist əmindir ki, o, Azərbaycan arxivlərində də araşdırma apararsa, bu cür insanların sayı arta bilər.
- Hörmətli Remko, zəhmət olmasa, araşdırmanız haqqında danışın... Hollandiyadakı faşist konslagerlərində öldürülmüş sovet əsgərlərinin məzarları, sənədləri ilə bağlı araşdırma aparmaq ideyası necə yaranıb və bu işə nə vaxtdan başlamısınız?
- Mən doğma şəhərimdə sovet qəbiristanlığının olduğunu ilk dəfə 1998-ci ildə öyrənmişəm. O zaman jurnalistika məktəbində oxuyur, paralel olaraq, yerli qəzetdə idman müxbiri işləyirdim. Tələbə mübadiləsi proqramı çərçivəsində təcrübə keçdiyim Moskvadan yenicə qayıtmışdım. Moskvada olarkən Rusiyaya vurulmuşdum və rus dilini öyrənməyə başlamışdım. Elə onda qəzetimizin redaktoru mənə yaxınlıqdakı «rus izi» - qəbiristanlıq haqqında danışdı.
Məlum oldu ki, Amersfoort və Leysden şəhərlərinin kənarında qəbiristanlıqlar var və onların üzərindəki başdaşlarında kiril əlifbası ilə «Sovet əsgəri filankəs», yaxud «Naməlum sovet əsgəri» kimi yazılar yazılıb. Eyni yazılar yerli arxivdə də var imiş, lakin artıq latın əlifbası ilə. Vəssalam. Anladım ki, onların qohumları tapılmayıb və bu əsgərlər itkin düşmüş sayılır. Demək, onları tapacaq ilk şəxs ola bilərəm. Bu, gənclik iddialarıma da uyğun idi. Amma əsas, əlbəttə ki, mənəvi borc məsələsidir.
- Bildiyimizə görə, araşdırdığınız məzarlar arasında Azərbaycan əsgərlərinin qəbirləri də var. Mütəxəssislərin də köməyi ilə onlardan ikisinin şəxsiyyətini müəyyənləşdirə bilmisiniz…
- Azərbaycandan olan bir əsgərin şəxsiyyətini müəyyənləşdirə bilmişəm. Bu, Oğuz rayonunun Qumlaq kəndindən olan Bəbiş Babayevdir. Təəssüf ki, qohumlarını hələ də tapa bilməmişik. Bundan başqa, Azərbaycanda yaşamış bir rus əsgərini də üzə çıxarmışam - Andrey Antonoviç Zaxarov. Həmin qəbiristanlıqda dəfn olunmuş, ən azı, daha 2 əsgər, böyük ehtimalla, Azərbaycandandır. Lakin onların yalnız adını müəyyənləşdirə bilmişəm. Deyəsən, adları da düz yazılmayıb: Tahiz Vəliyev və Şanbala Salamov.
- Rusiyada sənədlərlə bağlı araşdırmalar aparmaqla, çox əsgərin şəxsiyyətini müəyyənləşdirmisiniz. Azərbaycanda da anoloji iş aparmağı düşünürsünüzmü?
- Mən azərbaycanlı əsgərlərin qohumlarının izinə düşməyə çalışsam da, alınmayıb. Çox ümid edirəm ki, Azərbaycan hökuməti və insanları bu əsgərlərin ailələri ilə bağlı araşdırmalarıma həvəslə yardım göstərəcək. Onların yaxınları, yəqin ki, bütün bu 75 ili əsgərlərindən xəbər gözləyib.
- Ümumiyyətlə, araşdırmalarınızın nəticələri necədir? Hollandiyada neçə sovet əsgəri dəfn olunub? Onların şəxsiyyətini, milliyyətini və digər məlumatları üzə çıxarmaq üçün nə tələb olunur?
- Sovet Şöhrət Meydanında 865 əsgər dəfn olunub. Onlar kütləvi şəkildə dəfn edilsələr də, başdaşları ayrıdır. O zaman bu insanlar Sovet İttifaqının bir parçası olub. Onların sənədlərini, artıq 18 ildir axtarıram. Arxivlərdə apardığım araşdırmalar nəticəsində, bir çox əsgərin adını tapmışam. Odur ki, onların haralı olduğunu bilirəm. 200-dən artıq əsgərin ailəsi ilə bağlı araşdırma aparmışam və bu ailələrə atalarının, həyat yoldaşlarının, qardaşlarının, babalarının, əmi və ya dayılarının, artıq itkin olmadıqlarını, Niderlandda dəfn olunduqlarını xəbər vermişəm.
- Araşdırmalarınız əsasında yazılmış kitab və ya çəkilmiş film varmı? Yeni nəşrlər haqqında düşünürsünüzmü?
- Müxtəlif ölkələrdə mənimlə, araşdırmalarımla bağlı minlərlə yazı yazılıb. Özüm də kitab yazmışam və o, rus dilinə tərcümə olunub. Kitab «Şərəf Meydanının övladı» adlanır. Araşdırmalarım əsasında bir neçə sənədli film də çəkilib. Bir neçə sayt da var (məsələn, www.soldaat.su <http://www.soldaat.su>). İşlər davam edir...

The Dutch journalist identifies the Azerbaijanis believed to be missing
"For me, this cemetery is less a place of sorrow than a source of life. If the Soviet soldiers seemed to me the faceless dead from a distant country, now they came to life thanks to the photos and stories of their relatives whom I was able to find. All of them have their own face. I made them people like you and me, with their own history and destiny, who have relatives that had not had a clue what happened to their beloved husbands and fathers for more than fifty years," writes the Dutch journalist Remko Reiding in his book "A Child of the Field of Glory."
In his book, he collected the results of his studies, each of which means individual human destiny. It's about Soviet soldiers who died in Nazi concentration camps and in hard labor reburied later in the Netherlands. Many of them are still listed as missing. But thanks to the efforts of Remko, about 200 people have already been identified.
For this work, the journalist undertook his own initiative. For 18 years, he has been searching the archives to identify the soldiers resting on the Field of Glory and telling them about the fate of their father, grandfather, from whom they may still be waiting for the news.
Remko has also identified some Azerbaijani soldiers as well. But the journalist believes that this number can grow if he succeeds in investigating the Azerbaijani archives.
Dear Remko, please tell us about your research. Where did you get the idea of investigating the graves and documents of Soviet soldiers killed in fascist concentration camps in Holland and when you started your work?
I learned about the existence of a Soviet cemetery in my city in 1998, when I studied at the school of journalism and worked as a sports journalist in a local newspaper. Then I had just returned from Moscow, where I was practicing under the student exchange program. There I managed to fall in love with Russia and began to study Russian. The editor of our newspaper later told me about a "Russian trace" in our history.
As it turned out, on the outskirts of the cities of Amersfoort and Leusden there is a burial with gravestones and inscriptions in the Cyrillic alphabet: "Soviet warrior …" or "Unknown Soviet warrior". In the local archive, I found the same records, but already in Latin. And nothing more. I realized that their relatives were not found, the soldiers are missing. And I can be the first to find them. This was in line with my youthful ambitions. But all the same, the main thing was to fulfill the moral duty.
As far as we know, among the graves you have examined there are also the graves of Azerbaijani soldiers, and you have already established the identities of two of them with the help of specialists.
I managed to identify one soldier from Azerbaijan, Babish Babayev from the village of Kumlak, Oguz Region. Unfortunately, his relatives are still not found. I also singled out one Russian soldier who lived in Azerbaijan: Andrei Antonovich Zakharov. At least two more soldiers, most likely from Azerbaijan, are buried in this burial. But I found there only their names, and they are probably incorrectly written: Takhiz Veliyev and Shanbala Salamov.
You have established the identities of many soldiers by examining documents in Russia. Do you plan to carry out similar work in Azerbaijan?
I tried to trace the relatives of soldiers in Azerbaijan but, unfortunately, unsuccessfully. I very much hope that the Azerbaijani authorities and people will gladly help to trace the families of these soldiers, because their relatives probably wait for 75 years for news of their relatives.
What are the results of your research as a whole? How many Soviet soldiers are buried in Holland? What needs to be done to establish their identity, nationality and other data?
There are 865 soldiers buried in the Soviet Field of Glory. They are buried in a mass grave, but the tombstones are separate. Then they were part of the Soviet Union. I have been looking for their documents for nineteen years. Thanks to this work in the archives, I have managed to identify many of the soldiers, so I know where they come from. I have traced the families of more than 200 soldiers and told them that their husband, father, brother, grandfather or uncle were no longer missing, but were actually buried in the Netherlands.
Are there books or films based on your research? Do you think about new publications?
There are thousands of publications about me and my search in different countries. I wrote a book, A Child of the Field of Glory, which is translated into Russian. Several documentaries about my research have been filmed. There are several websites (for example, www.soldaat.su). And this work continues.