QƏLBİMLƏ BAKIYA BAĞLIYAM
Rus Dram Teatrında İsraildə yaşayan azərbaycanlı aktrisa Dina Tumarkinanın yaradıcılıq gecəsi keçirilib
«Bakıda, Xəqani küçəsində, Rus Dram Teatrında…». - İsraildə yaşayan bakılı Aleksandr Aqranovskinin dostu, gözəl insan, 1960-1970-ci illərdə bakılıların kumiri olmuş Dina Tumarkinaya ithaf etdiyi şeir belə başlayır. Rus Dram Teatrının səhnəsində Azərbaycan SSR-in Xalq Artisti, Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı Dina İosifovna Tumarkinaya həsr olunmuş bədii gecə keçirilib. Gecə aktrisanın anadan olmasının 85 illiyinə həsr edilmişdi. Tədbirin təşkilatçıları «Azİz» İsrail-Azərbaycan Dostluğu Assosiasiyası və Rus Dram Teatrı idi. Gecənin tam anşlaqla keçməsini görmək çox xoş idi.
Aktrisa 1990-cı ildə İsrailə köçsə də, çox xoşbəxt olduğu Bakını, bu günə kimi də isti dostluq əlaqələri saxladığı bakılıları heç zaman unutmayıb. «Azİz»çilərin Yerusəlimdə keçirdiyi çoxsaylı poeziya, ədəbiyyat, teatr məclislərini onun iştirakı, keçmişdə yaşamış və müasir Azərbaycan müəlliflərindən ifa etdiyi şeir və nəsr parçaları olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil.
Ruhun halı
Azərbaycan mədəniyyətinə sevgi aktrisanın ruhunun əbədi halıdır. Buna görə o, Azərbaycanın çağdaş həyatından danışarkən «bizdə», «biz», «bizim şəhərdə», «bizim ölkədə» deyə fikrini ifadə edirdi. Bu, zalda hərarət və alqışlara səbəb olurdu. Belə çıxır ki, tez-tez işlədilən «keçmiş bakılılar olmur» ifadəsi gerçəkdir. O, 30 ilə yaxındır ki, başqa ölkədə yaşasa da, ruhu ilə Bakıya bağlıdır.
Bəs, bu nə deməkdir? Sevginin yalnız bir qismi küçələrə, evlərə, memarlığa aid olur. Əgər bütün bu gözəlliklər insanlarla, onların həyat tərzi, bir-birləri ilə ünsiyyət üslubu, əxlaq və mənəviyyat dəyərləri ilə canlanmırsa, sevgiyə layiq görülmür. İnsanlar başlıca dəyərdirlər, müsbət emosiyaların, şəxsi münasibətlərin daşıyıcılarıdırlar. Xalqlar və dövlətlər arasında dostluq əlaqələrini onlar yaradırlar ki, bu da dünyanı qorumağa kömək edir.
Bu cür görüşlərin də önəmi bariz fakta çevrilir. Yubileyi keçirilən xanım bu barədə danışaraq, sevdiyi torpaqda və səhnədə olmaq, həmkarları, dostları və yaradıcılığının pərəstişkarları ilə görüşmək imkanına görə, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fonduna, Milli Məclisin üzvü Fuad Muradova, «Azİz» İsrail-Azərbaycan Dostluğu Assosiasiyasına, doğma Rus Dram Teatrına və direktor Ədalət Hacıyevin şəxsində teatrın rəhbərliyinə təşəkkür edib.
«Mən bu gün burada - bu şəhərdə, bu səhnədə, həmkarların, dostların və tanışların arasında, hamı ilə - mənim sevimli izləyicilərimlə birlikdə olmaqdan çox xoşbəxtəm. Azərbaycanda yetişdiyimə, bizim gözəl Bakıda inkişaf edərək qəbul edildiymə görə, xoşbəxt olmaya bilməzdim», - deyə o bildirib.
Həmkarları teatrın aktrisası Aleksandra Nikuşinanın şeirləri ilə böyük aktrisanın əfsanəvi keçmişinin himnini «səsləndirdilər». Bədii gecə iki saat davam etdi, bu iki saat aktrisanın sevimli həmvətənləri, dostları, ölkəsi və teatr haqqında səmimi sözləri ilə yaddaqalan oldu. Cavabda isə zalda oturanların və indi başqa ölkələrdə yaşasa da, Bakını sevən, aktrisanın istedadı qarşısında baş əyən, onu öz gəncliklərinin və xoşbəxt keçmişlərin yadigarı sayan insanların hörmət, ehtiram və etiraf sözləri səsləndi.
Aktrisa, dost və vətənpərvərin ünvanına
Çox sayda teleqram vardı. Dina İosifovna Tumarkinanın həmkarları - xalq artistləri Yuri Baliyev, Məbud Məhərrəmov, Səfa Mirzəhəsənov, Aleksandra Nikuşina, əməkdar artistlər Fuad Osmanov, Rita Əmirbəyova, Yevgeniya Nevmerjitskaya, Natalya Baliyeva, Yelena Spitsina bir-birlərini əvəz edərək, aktrisanı salamladılar, birgə yaradıcılıq çağlarını xatırladılar, aktrisaya yubileyi münasibətilə Rusiyadan, Almaniyadan, ABŞ-dan, Kanadadan, İsraildən göndərilmiş teleqramları oxudular.
«Azİz» Beynəlxalq Assosiasiyanın Ağsaqqallar Şurasının sədri Mixail Aqarunov deyib: «…Bilirəm və əminəm ki, biz, yəni İsraildə yaşayan dostlarınız və pərəstişkarlarınız kimi, Bakı tamaşaçıları da sizinlə - görkəmli aktrisa, gözəl xanım və cazibədar insanla görüşə sevinirlər. Mən hələ də 1996-cı ildə çap edilmiş "Bakı" qəzetini saxlayıram. Orada dahi azərbaycanlı Heydər Əliyev haqqında İsraildə ibrani dilində çap edilmiş kitabın təqdimetmə mərasimində sizin Heydər Əliyevlə görüşünüz barədə məlumat dərc edilmişdi. Siz onda böyük və riqqətli niqlə çıxış etdiniz, həmyerlilərimizə İsraildə yaşayan keçmiş Azərbaycan vətəndaşlarının hamısının adından səmimi salam və xoş arzular çatdırdınız. Cavab nitqində Heydər Əliyev bizim teatr və sizin haqqınızda bu sözləri dedi: «Bu gün hamıya bizim teatrın ulduzu Dina Tumarkinanı dinləmək xoş oldu. Biz həmişə onun sənətinin pərəstişkarı olmuşuq. Azərbaycanda Rus Dram Teatrının həmişə böyük nüfuzu olub və bu indi də davam etməkdədir, bu teatrın tamaşaçısı, daimi publikası həmişə olub. Çoxları bu teatra həm bütünlükdə gözəl sənətdən, həm də məhz gözəl aktrisa Dina Tumarkinanın gözəl oyunundan həzz almağa gedirdilər». Mən də bu sözlərə qoşulur və sizə böyük xoşbəxtlik arzulayıram!».
«Emmi-2017, San-Dieqo» mükafatının nominantı İrina Dubova: «Siz mənim həyatımda böyük rol oynamısınız. Yəqin ki, siz tamaşalardan sonra sizi gözləyən, hədsiz inadkarlıqla, ən azı, 15 dəqiqə yanınızda olmaq istəyən, sizi metroya qədər ötürən 13 yaşlı qızı xatırlayırsınız. Sizin dözümlü münasibətiniz və diqqətiniz gələcək aktrisa İrina Duboavanın taleyini müəyyən etdi. Çox sağ olun ki, sizdən çox şey öyrənməyə imkan verdiniz!».
Viktoriya Dolinskaya, İsrail: «REKA radiostansiyasında Dina Tumarkinanın hər bir çıxışı radiodinləyicilərin coşğun rəylərinə səbəb olur. Bu gözəl qadının və aktrisanın üzərində zamanın hökmü yoxdur».
İlya Nemtsov, yazıçı, jurnalist, İsrail: «Dina Tumarkina İsrailin fəal teatr həyatına qoşulmaqla və əcdadlarının çətin dilini öyrənməklə yanaşı, İsrail səhnəsində 20-yə yaxın daim xatırlanacaq rol oynayıb. Onun rollarında «oyun» yox idi, onlar yaşanan həyatın parçaları idilər. Təsadüfi deyil ki, Dina Tumarkina həm Azərbaycan, həm də İsrail teatrının əfsanəsi idi. Dina Tumarkina kimi insanlar müxtəlif xalqları birləşdirən körpülər olmaqla yanaşı, həm də sözün tam mənasında, ümumi bəşəri mədəniyyəti təcəssüm etdirirlər».
Keçmiş bakılılar olmur
Dina Tumarkina… Aktrisa, maraqlı şəxsiyyət, valehedici təbəssümə və son dərəcə gözəl obertonları olan səsə malik qadın olmaqla yanaşı, həmin axşamı bayrama çevirən bir xanım idi. O, öz istedadını bəxş etməklə, şeirlər oxumaqla zalla ünsiyyəti kiçik tamaşaya - tövbə və anlaşma tamaşasına, sevginin, yaddaşın və minnətdarlığın etirafı tamaşasına çevirdi. İsraildə ibrani dilində 7 və rus dilində 8 tamaşada oynamış Dina Tumarkina hazırda səhnəyə çıxmır. Amma «Azİz»çilərin İsraildə keçirdiyi heç bir tədbir onun iştirakı olmadan keçmir.
Ona əvvəlki kimi tələb var və öz yaradıcılığının pərəstişkarları tərəfindən sevilir, özünü daim peşəkar formada saxlayır və bununla da həyatı ilə sübut edir ki, nə keçmiş bakılı, nə də keçmiş aktrisa olur. Əgər sən doğrudan da aktrisasansa, deməli, bu, əbədilikdir. Həyatın özü kimi. Diaqnoz kimi. Tale kimi. Tumarkinanın həyatında bu anlamlar birləşir. Buna görə də yubiley axşamının pərdələri altında o, pərəstişkarlarına tükənməz yaradıcılıq eşqinin sirlərini açıb, «Mənim əzizlərim! Aktrisa həmişə on səkkiz yaşındadır! O, sevmək və öz sənətini, sevgisini bəxş etmək istəyir! Peşə gəncliyinin sirri bundadır».

MY SOUL IS BOUND TO BAKU
The Russian Drama Theater hosted a creative evening of Dina Tumarkina, an Azerbaijani actress living in Israel
"In Baku, at Khagani, at the Russian Drama Theater..." That’s how starts a poem of a former Baku resident Alexander Agranovsky currently living in Israel, who devoted it to an actress, friend, good person, and an idol of Bakunians of the 60-70's, Dina Tumarkina.
The Russian Drama Theater hosted an event dedicated to the People's Artist of Azerbaijan SSR, laureate of the State Prize of Azerbaijan SSR, Dina Iosifovna Tumarkina. The guests celebrated the 85th anniversary of the legendary actress. The organizers were the association of Israeli-Azerbaijani friendship "AzIz" and the Russian Drama Theater. They were happy to see that the event was held with a full house.
Although the actress left for Israel in 1990, she never forgot Baku, where she was happy. She did not forget the people of Baku, to whom she is still bound with warm friendly relations. Numerous evenings of poetry, literature, theatrical gatherings held by "Aziz members" in Jerusalem, do not do without her participation, the performance of poems and prose of the Azerbaijani authors of the past and the present.
A state of mind
The love of Azerbaijani culture is a constant state of the actress's soul. Therefore, at the recent event, she was talking about today's life of Azerbaijan by always repeating the pronoun "we", the words "in our city", "in our country". This caused a lively response in the hall and applause. So it turns out that a popular phrase "there are no former Bakunians" is an absolute truth. Having lived almost 30 years in another country, her soul is bound to Baku. What does it mean? Love only partly belongs to the streets, houses, architecture. But if all this beauty is not animated by people, their way of life, their style of communication with each other, moral and ethical values, then it is not worth loving. People are the main value, the bearers of positive emotions, personal relationships. They create friendly relations between each other and states that help to preserve peace. And the importance of such meetings becomes obvious. Tumankina spoke about this, expressing gratitude for the opportunity to visit her beloved land, the stage, to meet with colleagues, friends and fans of her creativity: the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, a member of the Milli Majlis Fuad Muradov, the Israeli-Azerbaijani Friendship Association "AzIz", to her native Russian Drama theater and its leadership represented by director Adalet Hajiyev.
"I'm happy to be here today: in this city, on this stage, among colleagues, friends, acquaintances, my dear spectators are with you. Raised by Azerbaijan, past formation in our wonderful Baku and received recognition here, I cannot help but be happy," said Tumankina.
Her colleagues on the stage recited Tumankina the verses from a fellow actress Alexandra Nikushina. The event lasted two hours, during which the actress addressed to her beloved compatriots, friends, the country, the theater. In response, the words of recognition, respect, respect of those who were in the hall, and those who live in other countries today, but love their city of Baku, admire the talent of an actress who personifies their youth and a happy past.
Actress, friend, patriot
There were many telegrams. They replaced one another and colleagues of Dina Tumarkina - actors Yuri Baliyev, Mabud Maharramov, Safa Mirzahasanov, Alexandra Nikushina, Fuad Osmanov, Rita Amirbayova, Yevgeniya Nevmerzhitskaya, Natalia Baliyeva, Elena Spitsina, greeting the actress, recalling the times of joint creativity, read out telegrams sent to the address from Russia, Germany, the United States. Canada, and Israel.
Mikhail Agarunov, Chairman of the Council of Elders of the International Association "AzIz": "... I know, I am sure that our spectators, just like all of us, your friends and admirers living in Israel, are happy to meet you today - a great actress, a beautiful woman and charming lady. I still keep the Baku newspaper of 1996, which reported on your meeting with the great Azerbaijani Heydar Aliyev in Baku at the presentation ceremony of a book about him published in Israel in Hebrew. You then delivered a big and touching speech, giving all our former inhabitants of Azerbaijan living in Israel, cordial greetings and kind wishes to our fellow countrymen. In his return speech, Heydar Aliyev made the following words about you and our theater: "We were all delighted to hear today the star of our theater, Dina Tumarkina. We have always been fans of her art. The Russian theater in Azerbaijan enjoyed and now enjoys great prestige. It has always had its spectators, a constant audience. And many went to this theater to enjoy both the wonderful art in general and the play of the beautiful actress Dina Tumarkina." I join these words and wish you more happiness!"
Irina Dubova, nominee for the Emmy-2017 Award, San Diego: "You played a big role in my life. Of course, you will remember a 13-year-old girl waiting for you after your performances with irrepressible perseverance to be just next to you, at least for 15 minutes, escorting you to the metro station. Your patient attitude and attention to me determined the fate of the future actress, Irina Dubova. Thank you for giving an opportunity to learn a lot from you!"
Viktoriya Dolinskaya, Israel: "Every speech of Dina Tumarkina on the waves of the radio station REKA raises enthusiastic responses from radio listeners. And time does not dominate this wonderful woman and actress."
Ilya Nemtsov, writer, journalist, Israel: "Dina Tumarkina not only fits into the active theatrical life of Israel, not only mastered the difficult language of her ancestors, but also played on the Israeli stage about 20 forever memorable roles. Her performances have never been factitious: her roles are pieces of life lived. It is no accident that Dina Tumarkina became a legend of both Azerbaijani and Israeli theaters. Such people as Dina Tumarkina are not only a bridge connecting cultures of different peoples, but they themselves fully embody the universal culture."
There are no former Bakunians
Dina Tumarkina ... The actress, an interesting person, a woman with a charming smile and voice, with amazing overtones, was also a woman-holiday that evening. She gave her charm and talent, reading poems, turning communication with the audience into a small play-confession, a performance-explanation and recognition: in love, memory, gratitude. Having performed seven plays in Hebrew in Israel and eight in Russian, she does not enjoy the theatrical stage currently. But none of the evenings held in Israel by AzIz can do without her participation. She is still in demand and loved by fans of her work, she continues to keep herself in professional form, proving with her own life that there are not only ex-Bakunians, but also actresses. If you really are an actress, it's a forever feeling. A life-long journey that is. It is a diagnosis. A fate. Tumarkina’s personality unites all these definitions. Therefore, at the end of the event, she shared a secret of inexhaustible creativity to her fans: "My dear! An actress is always eighteen! She wants to love and give you her art and her love! This is the secret of professional youth."