Bakıda zibil enerji, suvarma mənbəyinə və hətta sənət əsərinə necə çevrildi?
Biz tullantıları zibil qutularına atdıqdan sonra onların aqibəti necə olur? Tullantıların istifadəsi sənayesi nədən ibarətdir? Bu suallar insanları o qədər də maraqlandırmır. Əvvəllər Bakıda tullantılar bayağı şəkildə, bunun üçün Balaxanı qəsəbəsində yerləşən əraziyə atılırdı. Həmin vəziyyət davam etsəydi, Bakı sakinləri əsl ekoloji fəlakətlə üzləşəcəkdi.
Məhz bu səbəbdən, Azərbaycan Prezidentinin 2008-ci il avqustun 6-da imzaladığı «Bakı şəhərində məişət tullantıları ilə bağlı idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında» Sərəncama uyğun olaraq, «Təmiz Şəhər» ASC yaradılıb. Tullantıların utilizasiyası sisteminin qurulması məhz bu quruma həvalə olunub. Nəticədə, 2009-cu ildə «Təmiz Şəhər»in tabeliyinə verilmiş Balaxanı zibilliyində tullantıların yandırılmasına tezliklə tam son qoyulub və bununla da Balaxanı üzərindəki qara tüstü yox olub. Ərazi hasara alınıb, ciddi mühafizə sistemi qurulub, qəbul olunan tullantıların qeydiyyatına başlanılıb. Bundan başqa, ərazidə müasir daxili və xarici infrastruktur qurulub, ərazidə çalışanlar üçün normal iş şəraiti yaradılıb.
Tullantıların istifadəsi istiqamətində beynəlxalq təcrübənin də nəzərə alınması ilə atılmış ən vacib addım isə 2012-ci ildə Bakı Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunun istifadəyə verilməsidir. «R+»un əməkdaşı həmin zavodda olub.
Faydalı tullantı
Məlumatlı olmadığın sahə ilə tanışlıq hər zaman maraqlıdır. Burada biz tullantının utilizasiya sayəsində cəmiyyətə necə faydalı ola biləcəyini gördük. «Təmiz Şəhər» ASC-nin fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biri, məişət tullantılarından təkrar xammalın alınması və onun təkrar istehsala yönəldilməsidir. Bu məqsədlə, zavodda bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi də həyata keçirilir. Çeşidləmə zamanı ümumi kütlədən kağızın, şüşənin, plastikin, əlvan metalların və s. ayrılması məişət tullantılarının ümumi həcminin azalmasına, enerjiyə qənaət olunmasına, ən əsası isə onların ətraf mühitə mənfi təsirinin azalmasına imkan verir; məsələn, 1 ton kağızın təkrar emalı 17 ağacın kəsilməsini əngəlləyə bilər.
Ümumilikdə, zavod ildə 200 min tonadək zibili çeşidləmək gücündədir. Bu çeşidləmədən sonra, bütün çeşidlər təkrar emal olunacaq.
Heç nə itmir
Tez-tez lazımsızlıqdanmı, təsadüfənmi atılmış ən gözlənilməz əşyalar da tapılır. Onlar üçün inzibati korpusda kiçik muzey yaradılıb. Orada şüşədən, metaldan maraqlı suvenirlərə, hətta qədim stəkanaltılara və xəncərlərə də rast gəlmək olar. «Bu eksponatları, adətən, ekskursiyalar zamanı nümayiş etdiririk», - deyə «Təmiz Şəhər» ASC-nin ictimaiyyətlə əlaqələr xidmətinin rəhbəri Elmar Məlikov bildirir. Onun sözlərinə görə, hər həftənin cümə axşamı günü məktəblilər üçün zavoda ekskursiya təşkil olunur. «Arzulayanlar o qədər çox olur ki, bəzən hamını 1 gündə qəbul edə bilmirik», - deyə E.Məlikov qeyd edir.
Təkrar emala yaramayan tullantılar isə onun yandırılması üçün nəzərdə tutulmuş zavoda göndərilir. Yeri gəlmişkən, zavod ildə 500 min ton zibil və 10 min ton tibbi tullantı yandırmaq gücündədir.
FİƏ
Bərk məişət tullantılarının yandırılması nəticəsində əldə olunan elektrik enerjisi (bu isə 231,5 milyon kVt/saatdır) zavodun ərazisindəki yarımstansiyaya, oradan isə şəhərin stansiya və yarımstansiyalarına yönəldilir. Bu, Sumqayıt və ya Gəncə kimi şəhərin ilboyu tam işıqlandırılmasına kifayət edəcək elektrik enerjisidir. Bakıdakı bu müəssisə istehsalat gücünə görə, Şərqi Avropa və MDB məkanının ən böyük anoloji müəssisəsidir. Dördüncü nəsil (4G) texnologiyasının tətbiqi ilə tikilmiş zavod Avropa İttifaqının ətraf mühitin mühafizəsilə bağlı sərt normativlərinə tam cavab verir. Zavodun fəaliyyəti zamanı yaranan buxar qazlarının azaldılması layihəsi iqlim dəyişikliyinə dair qəbul edilmiş Kiot protokolunun müvafiq mexanizminə uyğun şəkildə qeydə alınıb.
Məhz bu səbəbdən, son zamanlar belə zavodlar tullantıların yandırılması zavodu yox, «tullantıdan enerjiyə» müəssisəsi adlandırılır.
Bununla yanaşı, nə çeşidləməyə, nə təkrar emala, nə də yandırılmaya yarayan tullantılar da var. Elmar Məlikovun sözlərinə görə, buraya, ilk növbədə, orqanik zibillər - qida tullantıları və s. aiddir. Belə tullantılar məişət tullantılarının zərərsizləşdirilməsi poliqonunda xüsusi qaydada basdırılır. «Bu poliqon keçmiş Balaxanı zibilliyinin yaxınlığında yerləşir. İndi, həmin zibilliyin izi-tozu qalmayıb», - deyə mətbuat xidmətinin rəhbəri bildirir: «Orqanik və digər tullantılar torpağa basdırılır, onların üzərinə xüsusi geomembran döşənir. Sonra oraya yenidən zibil tökülür və yenidən membran döşənir». Orqanikanın çürüməsi nəticəsində, meydana gələn metan borular vasitəsilə xüsusi silindrə, oradan isə sənaye yarımstansiyasına ötürülür.Çirkli su isə süzgəclər sistemi ilə təmizlənir və ondan suvarmada istifadə olunur.
«Bu vaxtadək burada 11 min ağac əkmişik», - deyə Məlikov bildirir.
Layihələr
İdealda zibil əhali tərəfindən çeşidlənməlidir. Şəhərlərdə və regionlarda çeşidləmə üçün nəzərdə tutulmuş zibil qutuları da bu məqsədlə quraşdırılır. Bundan başqa, tullantılar evlərdəcə ayrılmalı, təyinatı üzrə qablaşdırılmalıdır. Bizdə bu, hələ ki, qeyri-real görünür. «Əslində, bizim səlahiyyətlərimiz tullantıların qəbulu və çeşidlənməsi ilə məhdudlaşır. Ümumilikdə, Azərbaycanda zibilin çeşidlənməsi təcrübəsi yoxdur», - deyə Məlikov qeyd edir. Lakin 2010-cu ildə «Təmiz Şəhər»in təşəbbüsü ilə Qala qəsəbəsində «Təmiz Qala» pilot layihəyə start verilib. Bu, şəhər kənarında yerləşən ən böyük qəsəbələrdən biridir. «Biz orada 2 rəngdə - qırmızı və göy rəngdə 150 qutu quraşdırmışıq. Onlar orqanik və qeyri-orqanik tullantıların ayrılması üçün nəzərdə tutulub. Layihə, sadəcə, fərqli qutulardan ibarət deyil - onların hər biri üçün fərqli zibil maşınları ayrılıb. Layihə, artıq 7 ildir həyata keçirilir və sakinlər, tədricən, tələblərə uyğunlaşmağa başlayıb - onlar konteynerlərdən düzgün istifadə edir», - deyə E.Məlikov bildirir.
Lakin bu, sadəcə, pilot layihədir. Bütün şəhərdən zavoda Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin zibil maşınları ilə daşınan tullantılar qarışıq olur. Şəhərdə zaman-zaman çeşidləmə konteynerlərindən istifadəyə cəhdlər edilsə də, görünür, hələ ki, nəticə yoxdur. Hazırda İçərişəhərdə bu cür nümunəvi konteynerlərə rast gəlmək mümkündür. Onlarda qida artıqları, şüşə, kardon və s. üçün ayrı-ayrı zibil qutuları var. Aydındır ki, turistlər və Bakının qonaqları şəhərin görməli yerləri ilə tanışlıq üçün, ilk növbədə, İçərişəhəri gəzir. Onlar üçün fərdi zibil qutuları, yəqin ki, yenilik deyil. Şəhərimizin sakinləri üçün isə bu, hələ də ciddi əhəmiyyət daşımır.
Bütün bunlarla yanaşı, tullantıların çeşidlənməsini bir anda və yalnız konteynerlər vasitəsilə həll etmək mümkün deyil. Bunun üçün fəal maarifləndirmə işi, sosial layihələr daxil olmaqla, kompleks tədbirlər həyata keçirilməlidir.
«Yaşıl biznes»
«Təmiz Şəhər»in «Tullantıdan-sənətə» muzey layihəsi də var. O, Qala qəsəbəsindəki muzey kompleksində yerləşir. E.Məlikovn sözlərinə görə, oraya müxtəlif instalyasiyaların hazırlanması məqsədilə hər il ayrı-ayrı ölkələrdən rəssamlar dəvət olunur. Burada gözəl art-obyektlərlə yanaşı, insan fantaziyasının hüdudsuz olduğunu da görmək mümkündür. Polietilen barelyef, siqaret tullantılarından kompozisiya, plastik butulkalardan hazırlanmış mobillər, elektrik lampaları... Belə instalyasiya və obyektləri sadalamaqla bitməz.
Balaxanı Sənaye Parkı da investisiya gözləyir. Onun ərazisində «yaşıl biznes»i inkişaf etdirmək niyyətində olan müəssisələr üçün bütün lazımi şərait yaradılacaq. Beləliklə, sənayenin bir sahəsində əmələ gələn tullantılar digər sahə üçün xammala çevriləcək, təkrar emal ilə təbii resurslara və enerjiyə qənaət olunacaq. Hələlik, park yalnız 5 rezident cəlb edə bilib. Onlar üzərlərinə 23,5 milyon manatlıq investisiya öhdəliyi götürüb, 300 iş yeri açacaqlarına söz veriblər. Hələlik, parka gözlənilən investisiya yatırılmış investisiyanın 2,5%-ni ötmür. Lakin bu, yalnız başlanğıcdır.
Hökumətin «yaşıl biznes»ə dəstəyi bu sahənin sürətli inkişafına şərait yaradacaq. Bu isə öz növbəsində, iqtisadiyyatın çoxtərəfli inkişafına imkan verəcək, ətraf mühitə zərəri, insanların sağlamlığına olan riskləri azaldacaq.

The garbage collected in Baku is processed to become a source of energy, irrigation and even artistic inspiration
What does happen to garbage after it is taken out of the garbage bin? How does the garbage processing industry work? People start asking such questions. Previously, the garbage was trivially piled up at a designated polygon in the village of Balakhany. And if this situation remained for some time, the residents of Baku would face a real ecological catastrophe.
On August 6, 2008 the President of Azerbaijan issued a decree "On improving the management of solid household waste in the city of Baku" and established OJSC Temiz Shahar. The company was entrusted with the creation of a modern waste management system. Soon, Temiz Shahar has managed to extinguish the fires on the territory of the Balakhany dump - a landfill handed over to the company in 2009, and a thick cover of smoke over Balakhany has disappeared. The territory of the site was fenced, a clear system of protection, accounting of waste, a modern internal and external infrastructure was created, normal operating conditions for the landfill staff were ensured.
The most important step in the establishment of a garbage collection system was the launch of a plant for the incineration of solid household waste (SHW) in 2012, which is operating in accordance with international standards.
Useful Waste
It is always interesting to open a veil of the unknown for yourself. Here in the "kingdom of garbage” we learned how the recycled waste can serve for the benefit of society. One of the priority activities of OJSC "Temiz Shahar" is the production of secondary raw materials from the total volume of domestic waste and its direction for re-production. There is a special plant for sorting solid household wastes. Separation from the total mass in the process of sorting paper, glass, plastic, non-ferrous metals and others leads to a reduction in the total volume of household waste, energy saving and, most importantly, to a decrease in the negative environmental impact. Thus, recycling one ton of paper can prevent the cutting of 17 trees.
In general, the plant is capable of sorting up to 200 thousand tons of garbage a year. After such sorting, everything will find a way to be ready for repeated utilization.
Nothing is Wasted
Often the personnel of the plant finds even the most unexpected objects in the garbage; thrown out either accidentally or as unnecessary. The management of the plant has set up a small museum for such items in the administrative building. You can find here cute souvenirs made of glass, metal, antique cupholders and even daggers. “We usually show all these exhibits during excursions," says Elmar Malikov, head of the Public Relations Service, Temiz Shahar. Every Thursday, the plant arranges excursions for schools. There are so many interested people that we often cannot arrange the excursions for everyone."
Unprocessed garbage is sent to the incineration plant, which can burn up to 500 thousand tons of waste and 10 thousand tons of medical waste per year.
Efficiency Factor
The electric power received as a result of burning solid household wastes (231.5 million kWh) goes to the substation located just on the plant’s territory, and then it is distributed to city stations and substations. This is enough for full coverage of a city like Sumgayit or Ganja within a year. In terms of productivity, this Baku-based company is considered the largest among similar in Eastern Europe and the CIS. The plant, built using the technologies of the fourth generation (4G), fully complies with the strictest regulations of the European Union in the field of environmental protection. The greenhouse gas reduction project for the plant was successfully registered in accordance with the clean development mechanism of the Kyoto Protocol adopted under the UN Framework Convention on Climate Change.
It is for this reason that the name of such plants has recently been changed from “waste incineration plants” to “waste-to-energy” enterprises.
But besides this there is also waste, which is not suitable for sorting, processing or burning. This is primarily organic garbage - food remains, etc. Such waste is buried in a special way at the landfill disinfection yard. "This landfill is not far from the former Balakhany garbage dump. Now there is no trace left of it. Organic and other wastes are buried in the ground, a special geomembrane is laid over them. Then a layer of waste is put on it again followed by another a layer, and so on. The methane released because of decay of organic matter is taken through pipes into a special cylinder, and from there to an industrial substation. Dirty waters go through a filtering system and are used for irrigation. We have been able to plant 11,000 trees here so far," says Mr. Malikov.
Projects
Ideally, the garbage should be sorted by the population itself, for which sorting garbage cans are established in cities and regions. In addition, garbage must be selected and packaged already in homes, which in our conditions is still an unattainable reality. "In reality, our powers are limited to the fact that we accept garbage and sort it. In general, there is no practice of sorting garbage in Azerbaijan”, says Mr. Malikov. But in 2010, on the initiative of "Temiz Shahar", a pilot project was launched in the village of Tamiz Gala. This is one of the largest settlements outside the city. "We installed here 150 boxes of two colors, red and blue - for organic waste and inorganic. The project does not just include different boxes - different sorts of garbage trucks are provided for each kind of boxes. The project is already seven years old, and little by little the residents begin to comply with the requirements and use the containers correctly."
But this is only a pilot project. Garbage coming to the plant from all over the city - the same one that collects garbage trucks under the Baku city executive authority department, is mixed - organic and inorganic. Despite the fact that attempts were periodically made to introduce sorting containers, this idea did not seem to succeed. In Icheri Sheher there are a number of exemplary containers for sorting various types of garbage - food debris, glass, cardboard, etc. It is clear that tourists and visitors to the city primarily go to the Old Town in search of attractions. For them, perhaps, separate containers are a matter of habit. But for our townspeople they are still as something of little importance. In addition, the problem of trash sorting cannot be solved at a time and only by containers. A whole range of activities is needed, including active educational work, and social projects.
Green business
Temiz Shahar has also a museum project "Tullantıdan sənətə" (From waste to art). It is located in the museum complex in the village of Gala. As E. Malikov said, artists from different countries are invited every year to create various kinds of installations. It is not only beautiful art objects, but you can truly witness that there is no limit to human imagination. Polyethylene bas-relief, a composition made of cigarette butts, mobile plastic bottles, and electric bulbs. You can count these installations and objects indefinitely.
Balakhany Industrial Park is also waiting for investments. All necessary conditions will be created for enterprises wishing to develop green business on its territory. Thus, the waste of one sphere of industry will be used as raw material for another, and as a result of the re-production, the economy of natural resources and energy will be achieved. So far, the park has managed to attract only five residents, who could invest ₼23.4 million and pledged to open 300 jobs. The expected investment in the park does not exceed 2.5% of the investments already made. But this is only the beginning.
The support of the "green" business by the government will lead to a rapid development of this sphere, which will contribute to a diversified economic growth, as well as reducing risks and negative impact on the environment and human health.