QƏTƏR TİKANLI MƏFTİLLƏR ARXASINDA
Ərəb ölkələri arasında yaranmış ziddiyyət bir neçə həftədir ki, dünya siyasətinin əsas süjetlərindən biridir. Konkret desək, 10 ölkə Qətərin təcrid duruma salınması üçün birləşib. Lakin onların bu qərarının arxasında Ərəb Dünyasından kənar səbəblər gizlənir.
Doha ilə əlaqələrin kəsilməsi
Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ), Yəmən, Misir, Liviya, Maldiv Respublikası, Mavriki Respublikası, Mavritaniya və Komor adalarının Doha ilə diplomatik əlaqələri kəsmək qərarı aydın səmada ildırım effekti verib. Qətərə qarşı çıxan ölkələr onunla bütün quru, hava və dəniz əlaqələrinin kəsildiyini bəyan edib. Beləliklə, Fars körfəzinin ərəb monarxiyaları arasında, az qala, ideal görünən münasibətlərin mif olduğu bir daha aydın oldu.
Qətər terrorçuluğu və ekstremizmi dəstəkləməkdə, həmçinin digər ərəb dövlətlərinin işlərinə qarışmaqda ittiham olunur. Qətərdən narazı olanların ittihamlar siyahısında Dohanın İranla normal münasibətlər qurmaq istəyi xüsusi yer tutur. Bu məqam, xüsusilə Səudiyyə Ərəbistanını son dərəcə narahat edir.
Məlum olduğu kimi, səudiyyəlilər Tehranı müsəlman dünyasına liderlik uğrunda özünün əsas rəqibi görür.
Dohanın «Müsəlman Qardaşları" və onunla əlaqəli sünni qruplaşmalarını dəstəkləməsi də qıcıqlandırıcı amillər sırasındadır. Bu, xüsusilə anti-Qətər kampaniyasına qoşulmuş Misiri narahat edir. Xatırladaq ki, Misir Prezidenti Abdel Fəttah əs-Sisi hakimiyyətə məhz «Müsəlman Qardaşları"n namizədi Məhəmməd Mursini devirərək gəlib və dərhal bu təşkilata qarşı əsl müharibə elan edib.
Qətərə ünvanlanmış bütün bu ittihamlar, əlbəttə ki, bəzi dövlətlərin, əsasən də Səudiyyə Ərəbistanının regional hegemonluq cəhdləri fonunda ərəbdaxili qarşıdurmanın təzahürüdür. Son illərdə Qətər adambaşına düşən gəlirin həcminə görə, dünyanın ən varlı ölkəsinə çevrilib. Eyni zamanda o, maliyyə-iqtisadi baxımdan da yalnız Fars körfəzi regionunun deyil, bütünlükdə, Ərəb Dünyasının nüfuzlu oyunçularından biridir. Tunis, Liviya və digər ölkələrdə hakim rejimlərin devrilməsi ilə nəticələnmiş «ərəb baharı» adlı prosesin əsas sponsorlarından biri məhz Doha hesab olunur. Qətər İraq və Suriyada döyüşən bir sıra islamçı qruplaşmaları dəstəkləyir. Üstəlik o, radikal vəhhabi qruplaşmalarına dəstək verən Səudiyyə Ərəbistanından fərqli olaraq, «Müsəlman Qardaşları» ilə müttəfiq təşkilatların arxasında dayanır.
Ər-Riyadla Doha arasında ziddiyyətin daha bir səbəbi, energetika sahəsinə aiddir. Qətər qaz resurslarına görə ən zəngin ölkələrdəndir. Bununla əlaqədar olaraq, belə bir fikir də var ki, Qərbin yol açdığı Suriya böhranının səbəblərindən biri də Qətərin bu ölkə ərazisi ilə Avropaya qaz xətti çəkmək istəyidir.
Lakin Qətər ətrafında baş verənlərə Yaxın Şərq üçün daha əlamətdar olan digər proseslərdən kənar baxmaq mümkün deyil. Söhbət özü-özlüyündə regional və qlobal miqyasda geosiyasi qarşıdurmanın tərkib hissəsi olan İran ətrafında yaşananlardan gedir.
«Sınmayan» İran və qılıncların rəqsi
İranla normal münasibətləri dəstəkləyən Qətərdən narazılıq iki fakt üzündən baş qaldırıb. Birincisi, ərəb-islam-Amerika sammitində ABŞ və Səudiyyə Ərəbistanı İranı kəskin tənqid etdiyi halda, Qətərin informasiya agentliyi belə bir məlumat yayıb: Qətər əmiri Tamim ben-Hamad əl-Tani Vaşinqtonla-ər-Riyadın 110 milyard dollarlıq hərbi razılaşma əldə etməsini tənqid edib və Tehranla dialoqun vacibliyini bildirib. Doğrudur, sonradan rəsmi Doha xəbəri təkzib edərək, agentliyin saytının haker hücumuna məruz qaldığını bildirib. Lakin İranla düşmən olan Səudiyyə Ərəbistanı, Misir, BƏƏ və digərləri qətərlilərin bu izahatına inanmayıb və bu, Doha ilə münasibətlərin kəsilməsinin səbəblərindən birinə çevrilib.
İkincisi, Qətərin İraq ərazisində girov götürülmüş əmir ailəsinin azad olunması üçün milyardlar ödədiyinə dair xəbər, sanki qızışan alovu biraz da körükləyib. Bu barədə xəbəri Britaniyanın «Financial Times» nəşri yayıb. Məlumatda bildirilir ki, pul həm «əl-Qaidə»nın Suriyadakı qanadlarından birinə, həm də İranın xüsusi xidmət orqanlarına ödənilib. Son məqam, yəqin ki, səudiyyəlilər və müttəfiqləri üçün Doha-Tehran əməkdaşlığının daha bir sübutudur.
Bütün bunlarla yanaşı, ərəb-sünni dünyasında anti-İran ritorikasını ər-Riyaddan çox ABŞ «alovlandırır». ABŞ-ın Donald Trampın rəhbərlik etdiyi yeni administrasiyası Vaşinqtonun İrana özündənəvvəlki yanaşmasına yenidən baxmaq qərarına gəlib. Söhbət Barak Obamanın prezidentliyi dövründə yürüdülmüş İran siyasətindən gedir. İndi, hətta İranın nüvə proqramı ilə bağlı əldə edilmiş razılaşma belə, sual altındadır. Məlum olduğu kimi, bu razılaşma Obama administrasiyasının İran probleminin güc yolu ilə həlli ideyasından imtinası nəticəsində əldə olunmuşdu. Ağ evin hazırkı rəhbəri isə İranın Yaxın Şərqdə nüfuzunu artırmasına mane olmaq üçün istənilən qəti addım atmağa hazır olduğunu nümayiş etdirir. İrana mümkün hücum bəhanəsi kimi, onun terroru dəstəkləməsi də göstərilir. Bununla yanaşı, Birləşmiş Ştatlar bu regionda üstünlüyü yenidən Səudiyyə Ərəbistanı ilə hərbi əməkdaşlığa verməyə başlayıb. İran və bir sıra digər dövlətlər isə ər-Riyadı Suriya və İranda döyüşən vəhhabi qruplaşmalarının dəstəklənməsində birbaşa və dolayısı ilə məhz bu ölkəni günahlandırır.
Bu arada İran rəhbərliyinin Tehranda Qətərin «çıxdaş» elan olunduğu günlərdə törədilmiş terror aktlarına münasibətinə də toxunmaq yerinə düşər. İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) rəhbərinin müavini, general Hüseyn Salami diqqəti İranda terror aklarının ABŞ Prezidentinin «terrorçuları dəstəkləyən» Səudiyyə Ərəbistanı liderləri ilə görüşündən dərhal sonra törədildiyinə çəkib. İranın Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif isə birbaşa bildirib ki, «İran ABŞ-ın əlaltısının dəstəyi ilə terrora məruz qalıb». O, əlbəttə ki, Səudiyyə Ərəbistanını nəzərdə tutub.
Bununla yanaşı, Tehranın, faktiki olaraq, ona loyallığına görə cəzalandırılan Qətərin boykot olunmasına münasibəti də maraqlıdır. «Bu, qılınclarla rəqsin hələ ilk nəticəsidir», - deyə İranın Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Hamid Abutalebi öz «Twitter» hesabında yazıb. Bu zaman o, ABŞ Prezidenti ilə Səudiyyə Ərəbistanı Kralı Salman ibn Abduləzizin birgə oynadıqları ənənəvi “Əl-arda” rəqsinə eyham vurub.
Həqiqətən də, anti-Qətər kampaniyasının okeanın o tayındakı fövqəldövlət tərəfindən qızışdırıldığına şübhə etmək çətindir; çünki Donald Trampın Qətərin terrorçulara ən yüksək səviyyədə dəstək verdiyinə dair bəyanatı da var. Burada bir xüsusi məqama diqqət yetirmək lazımdır: Qətər Fars körfəzinin digər ərəb monarxiyaları kimi, uzun müddət Vaşinqtonun strateji tərəfdaşı olub. Yalnız onu xatırladaq ki, əmirliyin ərazisində ABŞ-a məxsus hərbi baza var, amma ABŞ-ın liberal qloballaşma tərəfdarı kimi çıxış edən əvvəlki administrasiyasından fərqli olaraq, Trampın dövründə bu fakt ciddi strateji əhəmiyyətini itirib. Ağ evin hazırkı rəhbəri, faktiki olaraq, liberal qloballaşma maraqlarının ikinci planda olduğu kurs yürüdür. Onun «İran siyasəti»nə yenidən baxması, Ağ evin iradəsinin əleyhinə olaraq, Tehranla dostluq edən Qətəri cəzalandırmaq istəyi də bundan irəli gəlir.
Türkiyə özünü yetirdi
Birləşmiş Ştatların bir neçə ərəb ölkəsinin demarşına dəstək verməsi, faktiki olaraq, Qətəri təcrid vəziyyətinə salır. Qonşularla diplomatik münasibətlərin pozulması fonunda, Qətərdə fond bazarı iflasa uğrayıb, Qətər Milli Bankının səhmləri məhv olub. İndi, «Fars körfəzindəki qardaşlar»la ticarət əlaqələrinin kəsildiyi Qətərdə əhalini mal qıtlığı, qiymətlərdə artım gözləyir. Məhz bu üzdən insanlar kütləvi şəkildə mağazalara axışır, ərzaqla yanaşı, dərman, ilkin tələbat mallarını kütləvi halda alıb evlərinə daşıyır. Amma Qətərin blokadanı yarmaq, hətta düşmənlərin mümkün güc tətbiqinin qarşısını almaq imkanı hələ də qalır.
Qətərin quru və hava blokadası ilə üzləşməsindən sonra, onun üçün yeganə açıq yol qalıb - Fars körfəzi vasitəsilə İrana. Belə şəraitdə məhz Tehran Qətərə yardım əlini uzadıb. İran əmirliyi lazımi ərzaqla təmin etməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Bununla yanaşı, Qətərə bilavasitə hərbi yardım göstərməyə hazır ölkələr də ortaya çıxıb. Söhbət, ilk növbədə, Qətərin Suriya Azadlıq Ordusuna dəstəyini yüksək qiymətləndirən Türkiyədən gedir.
Məlum olduğu kimi, Suriya müharibəsində Ankara da Suriya Azadlıq Ordusunu dəstəkləyir. Türkiyə körfəz ölkələrinin anti-Qətər gedişlərini Ankaranın özünə də qarşı yönəlmiş addım kimi qiymətləndirib və bu, təəccüblü deyil. Türkiyədə hesab edirlər ki, burada məqsədlərdən biri də Suriya münaqişəsinin həllində Rusiya-Türkiyə-İran əməkdaşlığını zəiflətməkdir.
Türkiyənin XİN başçısı Mövlut Çavuşoğlu açıq şəkildə bildirib ki, Ankara bir sıra ərəb ölkələrinin Qətərlə diplomatik əlaqələri kəsməsindən məyusdur. O, həmin ölkələri dialoqa çağırıb. Yeri gəlmişkən, ərəbdaxili parçalanmada maraqlı olmadığını göstərib. Vaşinqton, ər-Riyad və digərləri ilə qarşıdurmada Dohanı dəstəklədiyini dolayısı ilə ortaya qoyub.
Ankara isə Qətərə dəstək anlamında daha bir strateji addım atıb. Türkiyə Parlamenti Qətərlə bu ölkə ərazisində Türkiyə hərbi bazasının yerləşdirilməsinə dair razılaşmanı ratifikasiya edib. Bundan dərhal sonra, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan razılaşmanın ratifikasiyasına dair Sərəncam imzalayıb. Beləliklə, Ankara, əslində, Doha ilə ikitərəfli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə dair hələ 2014-cü ildə imzalanmış razılaşmaya əsasən, strateji ittifaq yaradıb. Beləlikdə, hərbçilərini Qətərə göndərməyə, orada hərbi baza yaratmağa hazır olduğunu bəyan edən Ankara, Dohanı tək qoymayacağını göstərib.
Türkiyənin ardınca Pakistan da Qətərə hərbi kontingent göndərməyə hazır olduğunu bəyan edib. İslamabadın Qətərə 20 mindən artıq hərbçi göndərəcəyi gözlənilir. O, bunu hərbi sahədə ikitərəfli əməkdaşlığa dair razılaşmaya uyğun edəcək.
Ankara ilə İslamabadın bu addımları, əlbəttə ki, bəzi suallar yaradır. Birincisi, bu iki ölkənin Qətərə hərbi dəstəyi onların sıx əməkdaşlıq etdiyi Səudiyyə Ərəbistanına qarşı çıxdıqları anlamına gəlirmi? Yoxsa bu, sadəcə, ərəblərin barışmasına yardım aksiyasıdır?
Digər və heç də az əhəmiyyət daşımayan sual: Ankara ilə Pakistanın demarşını regionu yenidən formalaşdırmaq cəhdinə qarşı çıxanlara güzəştə getməyəcəyini nümayiş etdirən Vaşinqtonun yeni Yaxın Şərq siyasətindən narazılıq kimi qiymətləndirmək olarmı?
Qətərdə baş verənlər ətrafında ortaya çıxan bu və digər suallar vəziyyətin nə qədər çətin, təxminedilməz olduğunu göstərir. Hazırda bir şey aydındır: yaşananlar Yaxın Şərq və bütünlükdə müsəlman dünyasındakı proseslərin qlobal təhlükəsizlik baxımından həyati əhəmiyyət daşıdığını göstərir.

QATAR BEHIND THE BARS
A break among the Arab countries remains one of the central topics of the world politics for a couple of weeks now. Ten countries have decided to isolate Qatar, but the underlying causes of this decision go far beyond the Arab community.
Breaking up with Doha
A statement that Saudi Arabia, Bahrain, the United Arab Emirates (UAE), Yemen, Egypt, Libya, the Maldives, the Republic of Mauritius, Mauritania, and the Comoros break up diplomatic relations and cease all land, air and sea communications with Doha was totally unexpected. Thus, the seemingly idyllic relations between the Arab monarchies of the Persian Gulf was merely a myth...
Qatar is accused of supporting terrorism and extremism, as well as interfering in the affairs of other Arab states. A special point in this list of accusations is the building of normal relations with Iran. The latter aspect causes extreme discontent, particularly in Saudi Arabia, which considers Iran its main rival for leadership in the Muslim world.
At the same time, the Arab countries are irritated by Doha’s support of the Muslim Brotherhood and the associated Sunni groups. This is especially a matter of concern for Egypt, which joined the anti-Qatar campaign. Egyptian president, Abdel Fattah al-Sisi, came to power after the overthrow of Muslim Brotherhood’s leader Mohammed Mursi and declared a real war against this organization.
In fact, all these accusations against Qatar are only a manifestation of contradictions developing amidst the aspirations of a number of Arab countries, mainly Saudi Arabia, to regional hegemony. In recent years, Qatar, the richest country in the world in terms of per capita income, has become a financially and economically powerful player not only in the Gulf region, but in the entire Arab space. Doha is known to be one of the main sponsors of the so-called Arab Revolution that led to the change of regimes in Tunisia, Libya and other countries. Qatar supports a number of Islamist groups fighting in Iraq and Syria, and unlike Riyadh, which stands for radical Wahhabi groups, Doha mainly relies on structures allied with the Muslim Brotherhood.
Another conflict of interests between Riyadh and Doha lies in the energy sector, as Qatar is one of the richest suppliers of the natural gas. Some believe that one of the reasons that has provoked the Syrian crisis was the West’s intention to conduct a gas pipeline from Qatar to Europe via Syria.
However, it is impossible to have a holistic view of the Qatar crisis without considering a rapid development of events in another the Middle Eastern region. It is about the situation around Iran, which is an important component of geopolitical confrontation on a regional and global scale. Especially if you analyze the existing situation having Qatar as one of the influencing factors.
Iran and the sword dance
In fact, two events became a main reason for dissatisfaction with Qatar as a country that maintains normal relations with Iran. First, despite sharp criticism of Iran by the United States and Saudi Arabia at the Arab-Islamic-American summit in Riyadh, the Qatari news agency released a statement by the Emir of Qatar, Tamim bin Hamad al-Thani, expressing his dissatisfaction with the military deal between Washington and Riyadh for $110 billion and a need to support the dialogue with Tehran. Subsequently, Doha denied the authenticity of this speech claiming that fake remarks attributed to the Emir of Qatar were posted on the website of Qatar News Agency by hackers. Nevertheless, Saudi Arabia, Egypt, the UAE and other countries hostile to Iran did not believe Qatar’s explanations, which was one of the reasons for the abrupt cutting of their relations with Doha.
Secondly, accusations that Qatar paid a ransom of up to $1 billion “to a terrorist group active in Iraq” to release kidnapped members of its royal family also added fuel to the fire. Financial Times reported that the ransom was paid to one of the cells of the terrorist organization Al-Qaeda in Syria, and to the special services of Iran. Apparently, mentioning of Iran has become yet another argument in favor of cooperation between Doha and Tehran for the Saudis and their allies.
However, the United States play a much greater role than Riyadh in unwinding of anti-Iranian rhetoric in the Arab-Sunni world. In fact, the new American administration is reconsidering Washington's previous policy towards Iran, which was effective during the presidency of Barack Obama. The Trump administration is even questioning the nuclear deal with the Islamic Republic, which has been possible mainly due to the Obama administration’s refusal to pursue a military solution to the Iranian issue. Trump, however, makes it clear that he is ready for any decisive action to counteract the expansion of Iranian influence in the Middle East. As a pretext for attacks on Iran, his administration claims that Iran supports terrorism. At the same time, the U.S. is again planning to take advantage of military cooperation with Saudi Arabia, which Iran and some other countries explicitly or implicitly accuse of supporting terrorist groups operating in Syria and Iraq under the banner of Wahhabism.
It is worth mentioning that the Iranian leadership made statements about the terrorist attacks in Tehran amidst the Qatar diplomatic crisis. Deputy head of the Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC), General Hossein Salami, drew attention to the fact that the terrorist attacks in Iran occurred shortly after the meeting of the American president with the leaders of Saudi Arabia, who “support the terrorists.” Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif stated that “the Iranians counter terror backed by the U.S. clients” referring to Saudi Arabia.
Tehran’s response to the boycott of Qatar, which actually pays for its loyalty to Iran, is also noteworthy. “This is the first result of a dance with swords,” said Hamid Abutalebi, Deputy Head of the Administration of Iranian President, hinting at a traditional al-ardah dance jointly performed by the U.S. president Trump and the Saudi King Salman bin Abdul-Aziz.
Indeed, it is difficult to get rid of the impression that the anti-Qatar campaign is inspired by the transatlantic superpower. It is also impossible to ignore Trump’s statement about Qatar’s high-level support of terrorists. However, it is necessary to underline an important point here: for a long time, Qatar along with other Arab monarchies of the Persian Gulf acted as a strategic ally of Washington. Suffice to say that the U.S. military base is still operating on the territory of the emirate. But this fact, which had a huge strategic significance under the former U.S. administration supporting the liberal globalism, has lost its appeal under President Trump. The incumbent host of the White House is actually implementing a course, which places the liberal-globalist interests in the background. That is the reason why Washington has reviewed its “Iranian policy”. Trump's decision to publicly punish Qatar, which contrary to the White House’s interests was rubbing elbows with Tehran, is an explicit manifestation of such a revision.
Turkey’s pop-up
In fact, the demarche of several Arab countries supported by the U.S. means Qatar’s isolation. Immediately after the announcement of abrupt cutting of diplomatic relations, Qatar’s stock market collapsed with a drastic fall of the shares of the National Bank of Qatar. Due to termination of trade operations with the “Gulf brothers”, the population expects a shortage of goods and a rise in prices, hence massively buying up food, medicines and basic necessities. However, Qatar still has a potential to break through the blockade and even prevent a possible pressure from the enemies.
Being in blockade, Qatar had only one way open - through the Persian Gulf to Iran. Thus, Iran helped Qatar expressing readiness to supply the Emirate with the necessary food.
Meanwhile, there were countries ready to ensure direct military support to Doha. Like Turkey, which highly appreciates Qatar's support for the Free Syrian Army in the bloody war in Syria. It is not surprising that Turkey considers the actions against Qatar as a move against Ankara, which allegedly aims to weaken the Russian-Turkish-Iranian interaction in the Syrian settlement.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu stated that Ankara was upset by the decision of several Arab countries to cut diplomatic relations with Qatar. Instead, he called for continuation of the dialogue between them. By the way, Moscow also expressed its disinterest in the Qatar crisis and indirectly supported Doha in its unfolding confrontation with Washington, Riyadh and others.
However, Ankara took yet another strategically significant step to support Qatar. The Turkish parliament ratified the agreement with Qatar on the deployment of the military contingent of Turkey on the territory of this country. Immediately after that, Turkish President Recep Tayyip Erdogan signed an order ratifying the agreement. In fact, Ankara established a strategic alliance with Doha based on an agreement on strengthening bilateral cooperation signed by the parties back in 2014. Ankara also announced a dispatch of its military troops to Qatar and the establishment of a Turkish military base in this Emirate, making it clear that she would not tolerate any offense against Doha.
Following Turkey, Pakistan also made a similar decision to send the military troops to Qatar. It is expected that Pakistan sends to Qatar more than 20 thousand military personnel in accordance with bilateral agreements in the military sphere.
Of course, the steps taken by Ankara and Islamabad raise a number of questions. First: does the military support of Qatar mean an attack against Saudi Arabia, which is also a partner of both Turkey and Pakistan? Second: are these actions designed to promote truce between the Arab countries? Third: does the demarche of Ankara and Pakistan manifest dissatisfaction with Washington's new Middle East policy under Donald Trump, who has clearly mentioned that he would not tolerate any resistance to American plans on the reconstruction of the region?
These and other questions indicate the extreme ambiguity and complexity of the Qatar diplomatic crisis. One thing is clear though – the existing situation confirms the ultimate significance of regional processes for the global security and the entire Muslim world, in particular.