AVROKUBOKLAR – YENİ GÖZLƏNTİLƏR
Azərbaycan azarkeşlərinin səbirsizliklə gözlədiyi avrokubok mövsümünə İsveçrənin Nyon şəhərində keçirilən püşkatma ilə start verildi. Azərbaycanı beynəlxalq arenada təmsil edəcək ölkə çempionu “Qarabağ”, gümüş medalçı “Qəbələ”, bürünc mükafatçı “İnter” və dördüncü yeri tutan “Zirə”nin rəqibləri məlum oldular.
Püşk ölkənin ən güclü klubu “Qarabağ”a Çempionlar Liqasının ikinci təsnifat mərhələsində Gürcüstan çempionu “Samtredia”nı rəqib etdi. Ötən mövsüm digər təmsilçimiz “Qəbələ” ilə qarşılaşan “Samtredia”nı azarkeşlərimiz yaxşı tanıyır. “Samtredia” müxtəlif illərdə fərqli adlarla fəaliyyət göstərib – “Lokomotiv”, “Sanavardo”, “Cuba”, “İberiya”. Samtredia şəhərində ilk futbol klubunun əsası 1936-cı ildə qoyulub. Həmin vaxt komanda “Lokomotiv” adı ilə SSRİ Çempionatının 2-ci liqasında mübarizə aparırdı. Özü də uzun illər ərzində Gürcüstanı yaxşı tərəfdən təmsil edib. Ən böyük nailiyyət “İberiya” adı altında 1994/1995 mövsümünə təsadüf edir. Həmin il "AL"a vəsiqə qazanan “ağ-göylər” avrokuboklardakı debüt mövsümündə uğurlu ola bilməyib. Daha doğrusu, Samtredia təmsilçisinin bu ilə qədərki yeganə Avropa macərası 2 qarşılaşma ilə yekunlaşıb.
Uzun müddət titul qazana bilməyən “Samtredia”, nəhayət, 2016-cı ildə bu həsrətə son qoydu. Komanda ölkə çempionu olaraq, "ÇL"də mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Komandanı 42 yaşlı Giya Tsetsadze çalışdırır. O, 2015-ci ilin iyunundan “göy-ağlar”a rəhbərlik edir. Komandanın heyətinin əsasını gürcü futbolçular təşkil edir. Bundan başqa, Ukrayna pasportu olan iki gürcü oyunçu da “Samtredia”nın şərəfini qoruyur.
Məlum olduğu kimi, Gürcüstan Çempionatı hazırda davam edir. “Samtrediya” 17 oyundan sonra 3-cü pillədə qərarlaşıb. Komanda 9 qələbə, 3 heç-heçə, 5 məğlubiyyət fonunda 30 xal toplayıb. Qeyd edək ki, “Samtredia”, artıq ölkə kubokunda mübarizəni dayandırıb. Komanda 1/8 finalda “Torpedo”ya uduzub (0:2).
Maraqlıdır ki, avrokuboklar tarixində Azərbaycan və Gürcüstan klubları 7-ci dəfə üz-üzə gələcək. Buna qədər iki ölkə təmsilçilərinin 6 dueli baş tutub. Təmsilçilərimizin üstünlüyü ilə keçən görüşlərdə komandalarımız 4 dəfə mərhələ keçib. Gürcüstanlılar isə yalnız iki dəfə bunu bacarıb. Qonşularımızın qənimləri “Neftçi” və “Qəbələ”dir. Bu klublar hərəyə 2 dəfə rəqibi mübarizədən kənarlaşdırıb. Bakılılar “Zestafoni” və “Çixura”nı, “Qəbələ” isə Tiflis “Dinamo”su ilə “Samtredia”nı keçib. Gürcüstanlılar yalnız “Sioni”nin “Bakı”, “Tiflis”in “Şəmkir”i dayandırmasına sevinib. Göründüyü kimi, “Qarabağ” ilk dəfə qonşularımızla görüşəcək. Altı duel çərçivəsindəki 12 oyunun nəticələrinə gəlincə, bərabərlik hökm sürür. Belə ki, hər iki ölkə təmsilçiləri 5 qələbə qazanıb, 2 dəfə isə bərabərlik olub. Top fərqində komandalarımız üstündür. Futbolçularımız 19 qol vurub, 15-ni buraxıb.
Azərbaycan çempionu “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov "R+"a açıqlamasında püşkü belə dəyərləndirib: “Potensial rəqiblərdən ən çətini düşdü. Ötən mövsüm rəqibin “Qəbələ” ilə cavab matçında göstərdiyi futbolu gördük. Xarakterli komandadır. Hazırda onlarda çempionat davam edir, bu da rəqibin üstünlüyüdür. Biz isə tam heyətlə iyunun 20-dən sonra təlim-məşq toplanışına başlamışıq. Çalışacağıq ki, ən qısa zamanda toparlanaraq, çatışmazlıqlarımızı aradan qaldıraq və oyuna qədər tam hazır vəziyyətə gələk”.
Avroliqada çıxış edəcək “İnter” ilk mərhələdə Serbiyanın “Mladost” klubu ilə qarşılaşacaq. “Mladost”un əsası 1952-ci ildə qoyulub. Luçani təmsilçisinin 65 yaşı olmasına baxmayaraq, ciddi uğurları yoxdur. Komanda 1994/1995 mövsümündə yüksək liqaya vəsiqə qazanıb. Ancaq komanda elitada cəmi bir mövsüm çıxış edib və yenidən aşağı yuvarlanıb. Nəhayət, 2006/2007 mövsümündə “Mladost” yenidən güclülər dəstəsinə qayıdıb. Ancaq bu dəfə də sabitlik nümayiş etdirə bilməyən Luçani təmsilçisi cəmi 1 mövsüm elitada qala bilib və ardınca aşağı liqaya enib.
Ötən mövsüm 4-cü olan “Mladost” tarixində ilk dəfə avrokuboklara vəsiqə əldə edib. Maraqlıdır ki, rəqibin formasını geyinmiş futbolçulardan biri də yığmamızın sabiq hücumçusu Murad Hüseynovdur. O, 2009-2011-ci illərdə Luçani təmsilçisinin şərəfini qoruyub. “Mladost”u 2014-cü ildən yerli mütəxəssis Nenad Milovanoviç çalışdırır. Onun 47 yaşı var, futbolçu dönəmində müdafiəçi olub. Komandada yerli oyunçular üstünlük təşkil edir. Luçani təmsilçisinin heyətində Bosniya və Herseqovina, Monteneqro, Kamerun və Nigeriyadan legionerlər var. Serbiya klubu bu yay bir neçə yeni transfer reallaşdırıb. Onlar arasında Özbəkistan millisinin hücumçusu Husniddin Qafurov və qanalı forvard Bismark Appya da var. Ötən mövsüm “Mladost”un bombardiri Milan Bojoviç olub. O, meydanda olduğu 26 çempionat matçında 16 dəfə rəqib qapılarına yol tapıb.
Püşk klublarımızı növbəti dəfə Serbiya təmsilçisi ilə üz-üzə qoyub. İndiyədək komandalarımız 6 dəfə bu ölkədən olan rəqiblə görüşüb. Bunlardan biri Yuqoslaviya, beşi isə Serbiya dönəminə təsadüf edib. “Mladost”la qarşılaşacaq “İnter”in özü də 9 il öncə serbiyalılarla münasibətlərinə aydınlıq gətirib. Həmin vaxt bakılılar “Partizan” səddini keçə bilməyib. Ümumiyyətlə, indiyə qədər komandalarımız yalnız bir dəfə serbiyalıları mübarizədən kənarlaşdırıb. Buna 2 il əvvəl “Qəbələ” nail olub. Əyalət təmsilçisi iki oyunun nəticəsinə görə, “Çukariçki”dən güclü olub. On iki oyunda yalnız 1 qələbə qazanmışıq. Dörd heç-heçəsi olan təmsilçilərimiz 7 dəfə meydandan məğlub ayrılıblar. Qeyd edək ki, iki ölkə klubları arasında ilk matç 1999-cu ildə “Neftçi” və “Srvena Zvezda”nın duelində gerçəkləşib.
“İnter”in baş məşqçisi Zaur Svanadze püşkü normal qiymətləndirib. Onun fikrincə, “Mladost” heç də asan rəqib deyil: “Deyərdim, ən çətin rəqib bizə qismət oldu. Püşkdə seçim imkanı yoxdur. Sona qədər mübarizə aparacağıq. Heyətdə dəyişikliklər olsa belə, komandaya inanıram. İlk oyunumuz səfərdə olacaq. Deməli, rəqibi yaxşı təhlil etmək imkanımız olacaq”.
Avroliqada ilk dəfə çıxış edəcək “Zirə”yə Lüksemburqın “Differdanj” klubu qismət olub. “Differdanj”ın yaranma tarixi 2003-cü ildən hesablanır. Klub iki komandanın birləşməsi nəticəsində fəaliyyətə başlayıb. 2003-cü ildə “Red Boys Differdanj”la “AS Differdanj” birləşdi. Həmin vaxt birincilər 2-ci, ikincilər isə 3-cü liqada mübarizə aparırdılar. 2003/2004 mövsümündən Lüksemburqun 2-ci divizionunda mübarizəyə başlayan “Differdanj” iki il sonra çempion kimi elitaya vəsiqə əldə edib. “Qırmızı-qaralar” 2008/2009 və 2014/2015 mövsümlərində ölkə çempionatının gümüş medalını qazanıb. Bundan başqa, 4 dəfə də ölkə kubokunun qalibi olub. İki klubun birləşməsindən əvvəl isə “Red Boys Differdanj” 6 dəfə ölkə çempionu olub, 15 dəfə də kuboku qazanıb. Özü də sözügedən klubun əsası 1907-ci ildə qoyulub. Lakin iki klubun birləşməsindən yaranan “Differdanj”ın yaranma tarixi “Red Boys Differdanj”un əsasının qoyulmasından yox, məhz 2003-cü ildən hesablanır.
2007-ci ildə avrokubok macərasına başlayan “qırmızı-qaralar” 2009/2010 mövsümündən Avropa arenasında müntəzəm çıxış edir. “Zirə”nin rəqibi, hətta bir dəfə Avroliqanın pley-off mərhələsinə qədər irəliləyib. Bu 2011/2012 mövsümünə təsadüf edib. Həmin vaxt “Levadiya” və “Olimpiakos”u mübarizədən kənarlaşdıran “Differdanj” yalnız "PSJ" səddinə ilişib.
Komandanı fransız Paskal Karzaniya çalışdırır. O, ötən ilin yayından “Differdanj”ın “sükanı arxasındandı”. Lüksemburq klubunun heyətində yerli futbolçular daha çox olsa da, əcnəbilər də yetərincədi. Legionerlərin əksəriyyəti Fransadandır. Bununla belə, komandada Tunis və Belçikadan da oyunçular var. “Differdanj” son mövsüm ölkə çempionatının gümüş medalçısıdır. Karzaniyanın yetirmələri keçirdiyi 26 oyunda bu nəticələrə imza atıblar: 20 qələbə, 5 heç-heçə, 1 məğlubiyyət.
Qitəmiqyaslı turnirlərdə Lüksemburq təmsilçiləri ilə ikinci dəfə yollarımız kəsişəcək. “Zirə” və “Differdanj”a qədər yalnız bir dəfə – ötən tsikldə rəqib olmuşuq. Belə ki, ötən il Çempionlar Liqasında “Qarabağ” iki oyunun nəticəsinə görə lüksemburqlulardan üstün olub.
“Zirə”nin baş məşqçisi Ayxan Abbasov “Differdanj” komandası haqqında bu fikirdədir: “Avrokubok təcrübəsi olan komandadır. Bildiyiniz kimi, biz debütantıq. İlk mövsümdə uğur qazanmaq istəyirik. Ən azı, iki mərhələ keçmək istəyirik. İlk rəqibimiz güclü komandadır. Bununla belə, yetirmələrimə inanıram”.
Yarışa II təsnifat mərhələsindən başlayan “Qəbələ” “Yagelloniya” (Polşa) - “Dinamo” (Batumi, Gürcüstan) cütünün qalibinə rəqib olub. “Mladost” - “İnter” cütünün qalibi “Fola” (Lüksemburq) - “Milsami” (Moldova) duelinin güclüsü ilə görüşəcək. “Zirə” – “Differdanj”ın cütünün qalibinin rəqibi isə “Astra” olacaq.

EUROPEAN CUPS: NEW EXPECTATIONS
The draw in Nyon, Switzerland started the new season of European competition. Now we know the international rivals of the champion of Azerbaijan Garabagh, silver and bronze medalists Gabala and Inter, as well as our fourth runner Zira.
At the second qualification stage of the Champions League, Georgian team Samtredia will be playing with Garabagh. Our fans know this club very well, which met last season with the Azerbaijani Gabala. In previous years, Samtredia was known under different names: Lokomotiv, Iberia, Sanavardo, Juba. The first football club in the city of Samtredia was founded in 1936. At that time, the team was represented in the second league of the USSR championship under the title Lokomotiv. Its greatest achievement was in 1994-1995, when the team played under the title Iberia and raised up to play at European championships. However, the debut of the blue-and-whites was unsuccessful.
After a long period, Samtredia finally became a champion of the country in 2016 and eligible to play in the Champions League. Gia Tsetsadze (42) has been coaching the team since June 2015. The team is mainly composed of Georgian players with several players with Ukrainian passports. The championship of Georgia is now in full swing, and after 17 games, Samtredia is ranked the third. The team scored 30 points (9 wins and 3 draws), and 5 defeats.
This will be their seventh confrontation in the history of participation in European clubs between Azerbaijani and Georgian clubs. Currently the representatives of Azerbaijan are leading the race. In the previous 6 matches, our teams passed the Georgian barrier four times. The most fierce rival of Georgians was Neftchi, which has knocked out Zestafoni and Chihura from European Cups, and Gabala, which has blocked the way to Europe for Tbilisian Dynamo and Samtredia. The Georgian fans rejoiced only to the victories of Sioni over Baki and Tbilisi over Shamkir. As for the general results of 12 matches, then there is equality - the representatives of each country won 5 wins and 2 draws.
Here is how Gurban Gurbanov, head coach of Garabagh, estimated the results of the draw in his interview with R+: "We had the strongest of potential rivals. Last season in the second leg against Gabala, we watched our rival’s play. This team has a character. They continue playing in the championship, and this is the advantage of our rivals. We will try to mobilize in the shortest possible time, eliminate shortcomings and start the game in full readiness."
Inter will meet at the first stage with Mladost from the Serbian city of Lucani. The club was founded in 1952, but did not achieve serious success. The team won the league in 1994/95 season, but then again rolled down. Mladost returned to the big leagues in 2006/07. But this time, it could not demonstrate a stable game and again moved to the lower league. Last season the team took the fourth place and for the first time in its history won a ticket to the European Cups. It is interesting that one of the players was the former attacker of the Azerbaijani national team Murad Huseynov, who played for this club in 2009-2011. Since 2014, Mladost has been trained by Nenad Milanovic. Most of the team's players are Serbian football players, but they also have legionnaires from Bosnia and Herzegovina, Montenegro, Cameroon and Nigeria. This summer the Serbian club carried out several more transfers. Among the recruits is the striker from Uzbekistan Husniddin Gafurov and the forward from Ghana Bismarck Appia. So far, domestic clubs have played 6 times with rivals from Serbia. One of the meetings occurred back in Yugoslavia, and five in Serbia. The current rival of Mladost, Inter, checked its chances with the Serbs nine years ago. Then the Baku club could not defeat Partizan. In general, until now Azerbaijani teams have only managed to knock Serbs out of the further struggle. Two years ago, it was Gabala, which defeated Chukarichki after two games. Of the 12 matches, our clubs won only one with 4 draws and 7 defeats. The first match between representatives of our countries took place in 1999, when Neftchi played with Crvena Zvezda.
Inter coach Zaur Svanadze estimated the result of the draw as normal. He believes that Mladost is not a weak opponent: "I would say that we got the most difficult rival. The draw will leave no choice. We will fight to the end. Although the composition has changed, I believe in my team. The first game will be held in Serbia. So, it will be possible to analyze the opponent well."
Zira, which is going to play in the Euroleague for the first time, will play with Differdanj from Luxembourg established in 2003 as a result of merger - Red Boys Differdanj and AS Differdanj. Starting in the second division in the 2003/04, Differdanj became a champion in two years and won the right to play in the elite. In the seasons of 2008/09 and 2014/15, Differdanj became the silver medalist of Luxembourg. In addition, the club became the owner of the cup four times. Before the merger, Red Boys Differdanj became the champion of Luxembourg six times and the cup holder 15 times. For the first time playing in European competition in 2007, Differdanj has been playing there since 2009/10. In 2011/2012, Differdanj even got to the stage of the playoffs, knocking out of the struggle Levadia and Olympiakos, but losing to the last stage to the French PSG.
Pascal Karzania from France, who became the head coach last summer, coaches the team. Although most of the players in the Luxembourg club are local players, there are plenty of foreign players, mostly from France. There are also players from Tunisia and Belgium. In the last season, Differdanj became the silver medalist of the Luxembourg championship. Karzaniya's players have 20 wins in 26 matches, 5 draws and 1 defeat.
In continental tournaments, this is our second meeting with Differdanj. So far, only in the last year's cycle, Garabagh met with Luxembourgers and won after two matches.
Here is the comments of Ayha Abbasov, head coach of Zira, about the Luxembourgish team: "Differdanj is an experienced European team. As you know, we are amateurs. We dream to succeed in the first season and pass at least two stages. Our first rival is a strong team. Despite this, I believe in my team."
Gabala starts the fight from the second qualification stage and will play with the winner of the match between Yagelloniya (Poland) and Dynamo (Batumi, Georgia). The winner of Mladost - Inter will meet with the strongest team after the match between Fola (Luxembourg) - Milsami (Moldova), and the winner of the pair Zira - Differdanj will play with Astra.