AVROKUBOKLAR – YENİ GÖZLƏNTİLƏR
Azərbaycan azarkeşlərinin səbirsizliklə gözlədiyi avrokubok mövsümünə İsveçrənin Nyon şəhərində keçirilən püşkatma ilə start verildi. Azərbaycanı beynəlxalq arenada təmsil edəcək ölkə çempionu “Qarabağ”, gümüş medalçı “Qəbələ”, bürünc mükafatçı “İnter” və dördüncü yeri tutan “Zirə”nin rəqibləri məlum oldular.
Püşk ölkənin ən güclü klubu “Qarabağ”a Çempionlar Liqasının ikinci təsnifat mərhələsində Gürcüstan çempionu “Samtredia”nı rəqib etdi. Ötən mövsüm digər təmsilçimiz “Qəbələ” ilə qarşılaşan “Samtredia”nı azarkeşlərimiz yaxşı tanıyır. “Samtredia” müxtəlif illərdə fərqli adlarla fəaliyyət göstərib – “Lokomotiv”, “Sanavardo”, “Cuba”, “İberiya”. Samtredia şəhərində ilk futbol klubunun əsası 1936-cı ildə qoyulub. Həmin vaxt komanda “Lokomotiv” adı ilə SSRİ Çempionatının 2-ci liqasında mübarizə aparırdı. Özü də uzun illər ərzində Gürcüstanı yaxşı tərəfdən təmsil edib. Ən böyük nailiyyət “İberiya” adı altında 1994/1995 mövsümünə təsadüf edir. Həmin il "AL"a vəsiqə qazanan “ağ-göylər” avrokuboklardakı debüt mövsümündə uğurlu ola bilməyib. Daha doğrusu, Samtredia təmsilçisinin bu ilə qədərki yeganə Avropa macərası 2 qarşılaşma ilə yekunlaşıb.
Uzun müddət titul qazana bilməyən “Samtredia”, nəhayət, 2016-cı ildə bu həsrətə son qoydu. Komanda ölkə çempionu olaraq, "ÇL"də mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Komandanı 42 yaşlı Giya Tsetsadze çalışdırır. O, 2015-ci ilin iyunundan “göy-ağlar”a rəhbərlik edir. Komandanın heyətinin əsasını gürcü futbolçular təşkil edir. Bundan başqa, Ukrayna pasportu olan iki gürcü oyunçu da “Samtredia”nın şərəfini qoruyur.
Məlum olduğu kimi, Gürcüstan Çempionatı hazırda davam edir. “Samtrediya” 17 oyundan sonra 3-cü pillədə qərarlaşıb. Komanda 9 qələbə, 3 heç-heçə, 5 məğlubiyyət fonunda 30 xal toplayıb. Qeyd edək ki, “Samtredia”, artıq ölkə kubokunda mübarizəni dayandırıb. Komanda 1/8 finalda “Torpedo”ya uduzub (0:2).
Maraqlıdır ki, avrokuboklar tarixində Azərbaycan və Gürcüstan klubları 7-ci dəfə üz-üzə gələcək. Buna qədər iki ölkə təmsilçilərinin 6 dueli baş tutub. Təmsilçilərimizin üstünlüyü ilə keçən görüşlərdə komandalarımız 4 dəfə mərhələ keçib. Gürcüstanlılar isə yalnız iki dəfə bunu bacarıb. Qonşularımızın qənimləri “Neftçi” və “Qəbələ”dir. Bu klublar hərəyə 2 dəfə rəqibi mübarizədən kənarlaşdırıb. Bakılılar “Zestafoni” və “Çixura”nı, “Qəbələ” isə Tiflis “Dinamo”su ilə “Samtredia”nı keçib. Gürcüstanlılar yalnız “Sioni”nin “Bakı”, “Tiflis”in “Şəmkir”i dayandırmasına sevinib. Göründüyü kimi, “Qarabağ” ilk dəfə qonşularımızla görüşəcək. Altı duel çərçivəsindəki 12 oyunun nəticələrinə gəlincə, bərabərlik hökm sürür. Belə ki, hər iki ölkə təmsilçiləri 5 qələbə qazanıb, 2 dəfə isə bərabərlik olub. Top fərqində komandalarımız üstündür. Futbolçularımız 19 qol vurub, 15-ni buraxıb.
Azərbaycan çempionu “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov "R+"a açıqlamasında püşkü belə dəyərləndirib: “Potensial rəqiblərdən ən çətini düşdü. Ötən mövsüm rəqibin “Qəbələ” ilə cavab matçında göstərdiyi futbolu gördük. Xarakterli komandadır. Hazırda onlarda çempionat davam edir, bu da rəqibin üstünlüyüdür. Biz isə tam heyətlə iyunun 20-dən sonra təlim-məşq toplanışına başlamışıq. Çalışacağıq ki, ən qısa zamanda toparlanaraq, çatışmazlıqlarımızı aradan qaldıraq və oyuna qədər tam hazır vəziyyətə gələk”.
Avroliqada çıxış edəcək “İnter” ilk mərhələdə Serbiyanın “Mladost” klubu ilə qarşılaşacaq. “Mladost”un əsası 1952-ci ildə qoyulub. Luçani təmsilçisinin 65 yaşı olmasına baxmayaraq, ciddi uğurları yoxdur. Komanda 1994/1995 mövsümündə yüksək liqaya vəsiqə qazanıb. Ancaq komanda elitada cəmi bir mövsüm çıxış edib və yenidən aşağı yuvarlanıb. Nəhayət, 2006/2007 mövsümündə “Mladost” yenidən güclülər dəstəsinə qayıdıb. Ancaq bu dəfə də sabitlik nümayiş etdirə bilməyən Luçani təmsilçisi cəmi 1 mövsüm elitada qala bilib və ardınca aşağı liqaya enib.
Ötən mövsüm 4-cü olan “Mladost” tarixində ilk dəfə avrokuboklara vəsiqə əldə edib. Maraqlıdır ki, rəqibin formasını geyinmiş futbolçulardan biri də yığmamızın sabiq hücumçusu Murad Hüseynovdur. O, 2009-2011-ci illərdə Luçani təmsilçisinin şərəfini qoruyub. “Mladost”u 2014-cü ildən yerli mütəxəssis Nenad Milovanoviç çalışdırır. Onun 47 yaşı var, futbolçu dönəmində müdafiəçi olub. Komandada yerli oyunçular üstünlük təşkil edir. Luçani təmsilçisinin heyətində Bosniya və Herseqovina, Monteneqro, Kamerun və Nigeriyadan legionerlər var. Serbiya klubu bu yay bir neçə yeni transfer reallaşdırıb. Onlar arasında Özbəkistan millisinin hücumçusu Husniddin Qafurov və qanalı forvard Bismark Appya da var. Ötən mövsüm “Mladost”un bombardiri Milan Bojoviç olub. O, meydanda olduğu 26 çempionat matçında 16 dəfə rəqib qapılarına yol tapıb.
Püşk klublarımızı növbəti dəfə Serbiya təmsilçisi ilə üz-üzə qoyub. İndiyədək komandalarımız 6 dəfə bu ölkədən olan rəqiblə görüşüb. Bunlardan biri Yuqoslaviya, beşi isə Serbiya dönəminə təsadüf edib. “Mladost”la qarşılaşacaq “İnter”in özü də 9 il öncə serbiyalılarla münasibətlərinə aydınlıq gətirib. Həmin vaxt bakılılar “Partizan” səddini keçə bilməyib. Ümumiyyətlə, indiyə qədər komandalarımız yalnız bir dəfə serbiyalıları mübarizədən kənarlaşdırıb. Buna 2 il əvvəl “Qəbələ” nail olub. Əyalət təmsilçisi iki oyunun nəticəsinə görə, “Çukariçki”dən güclü olub. On iki oyunda yalnız 1 qələbə qazanmışıq. Dörd heç-heçəsi olan təmsilçilərimiz 7 dəfə meydandan məğlub ayrılıblar. Qeyd edək ki, iki ölkə klubları arasında ilk matç 1999-cu ildə “Neftçi” və “Srvena Zvezda”nın duelində gerçəkləşib.
“İnter”in baş məşqçisi Zaur Svanadze püşkü normal qiymətləndirib. Onun fikrincə, “Mladost” heç də asan rəqib deyil: “Deyərdim, ən çətin rəqib bizə qismət oldu. Püşkdə seçim imkanı yoxdur. Sona qədər mübarizə aparacağıq. Heyətdə dəyişikliklər olsa belə, komandaya inanıram. İlk oyunumuz səfərdə olacaq. Deməli, rəqibi yaxşı təhlil etmək imkanımız olacaq”.
Avroliqada ilk dəfə çıxış edəcək “Zirə”yə Lüksemburqın “Differdanj” klubu qismət olub. “Differdanj”ın yaranma tarixi 2003-cü ildən hesablanır. Klub iki komandanın birləşməsi nəticəsində fəaliyyətə başlayıb. 2003-cü ildə “Red Boys Differdanj”la “AS Differdanj” birləşdi. Həmin vaxt birincilər 2-ci, ikincilər isə 3-cü liqada mübarizə aparırdılar. 2003/2004 mövsümündən Lüksemburqun 2-ci divizionunda mübarizəyə başlayan “Differdanj” iki il sonra çempion kimi elitaya vəsiqə əldə edib. “Qırmızı-qaralar” 2008/2009 və 2014/2015 mövsümlərində ölkə çempionatının gümüş medalını qazanıb. Bundan başqa, 4 dəfə də ölkə kubokunun qalibi olub. İki klubun birləşməsindən əvvəl isə “Red Boys Differdanj” 6 dəfə ölkə çempionu olub, 15 dəfə də kuboku qazanıb. Özü də sözügedən klubun əsası 1907-ci ildə qoyulub. Lakin iki klubun birləşməsindən yaranan “Differdanj”ın yaranma tarixi “Red Boys Differdanj”un əsasının qoyulmasından yox, məhz 2003-cü ildən hesablanır.
2007-ci ildə avrokubok macərasına başlayan “qırmızı-qaralar” 2009/2010 mövsümündən Avropa arenasında müntəzəm çıxış edir. “Zirə”nin rəqibi, hətta bir dəfə Avroliqanın pley-off mərhələsinə qədər irəliləyib. Bu 2011/2012 mövsümünə təsadüf edib. Həmin vaxt “Levadiya” və “Olimpiakos”u mübarizədən kənarlaşdıran “Differdanj” yalnız "PSJ" səddinə ilişib.
Komandanı fransız Paskal Karzaniya çalışdırır. O, ötən ilin yayından “Differdanj”ın “sükanı arxasındandı”. Lüksemburq klubunun heyətində yerli futbolçular daha çox olsa da, əcnəbilər də yetərincədi. Legionerlərin əksəriyyəti Fransadandır. Bununla belə, komandada Tunis və Belçikadan da oyunçular var. “Differdanj” son mövsüm ölkə çempionatının gümüş medalçısıdır. Karzaniyanın yetirmələri keçirdiyi 26 oyunda bu nəticələrə imza atıblar: 20 qələbə, 5 heç-heçə, 1 məğlubiyyət.
Qitəmiqyaslı turnirlərdə Lüksemburq təmsilçiləri ilə ikinci dəfə yollarımız kəsişəcək. “Zirə” və “Differdanj”a qədər yalnız bir dəfə – ötən tsikldə rəqib olmuşuq. Belə ki, ötən il Çempionlar Liqasında “Qarabağ” iki oyunun nəticəsinə görə lüksemburqlulardan üstün olub.
“Zirə”nin baş məşqçisi Ayxan Abbasov “Differdanj” komandası haqqında bu fikirdədir: “Avrokubok təcrübəsi olan komandadır. Bildiyiniz kimi, biz debütantıq. İlk mövsümdə uğur qazanmaq istəyirik. Ən azı, iki mərhələ keçmək istəyirik. İlk rəqibimiz güclü komandadır. Bununla belə, yetirmələrimə inanıram”.
Yarışa II təsnifat mərhələsindən başlayan “Qəbələ” “Yagelloniya” (Polşa) - “Dinamo” (Batumi, Gürcüstan) cütünün qalibinə rəqib olub. “Mladost” - “İnter” cütünün qalibi “Fola” (Lüksemburq) - “Milsami” (Moldova) duelinin güclüsü ilə görüşəcək. “Zirə” – “Differdanj”ın cütünün qalibinin rəqibi isə “Astra” olacaq.

ЕВРОКУБКИ - НОВЫЕ ОЖИДАНИЯ
Проведенная в швейцарском Ньоне жеребьевка дала старт новому сезону еврокубков, которого с нетерпением ждали азербайджанские болельщики футбола. Стали известны соперники на международной арене чемпиона Азербайджана "Карабаха", серебряного и бронзового призеров "Габалы" и "Интера", а также занявшей четвертое место "Зиря".
На втором квалификационном этапе Лиги чемпионов жребий выбрал в соперники "Карабаху" чемпиона Грузии "Самтредиа". Этот клуб, встречавшийся в прошлом сезоне с азербайджанской "Габалой", хорошо знаком болельщикам. В предыдущие годы он выступал под различными названиями - "Локомотив", "Иберия", "Санавардо", "Джуба". Первый футбольный клуб в городе Самтредиа был основан в 1936 году. В то время команда боролась во второй лиге чемпионата СССР под названием "Локомотив". Самое большое ее достижение пришлось на сезон 1994/95 годов. Тогда команда выступала под названием "Иберия" и завоевала путевки на еврокубки. Однако дебют "бело-голубых" был неудачен.
После длительного периода в 2016 году "Самтредиа", наконец, стал чемпионом страны, завоевав право бороться в Лиге чемпионов. Тренирует команду 42-летний Гия Цецадзе, который руководит "бело-синими" с июня 2015 года. Состав команды укомплектован, в основном, грузинскими футболистами. Наряду с ними цвета "Самтредиа" защищают два грузинских футболиста с украинскими паспортами. Чемпионат Грузии сейчас в самом разгаре, и после 17 игр "Самтредиа" занимает в нем третье место. Команда набрала 30 очков, имея в активе 9 побед и 3 ничьи, а в пассиве - 5 поражений.
В истории участия в еврокубках азербайджанских и грузинских клубов это будет их седьмое противостояние. Пока преимущество на стороне представителей Азербайджана - в 6 предыдущих дуэлях отечественные команды 4 раза проходили грузинский барьер. Больше всех насолили грузинам "Нефтчи", выбивший из еврокубков "Зестафони" и "Чихуру", и "Габала", преградившая путь тбилисскому "Динамо" и тому же "Самтредиа". Радовались грузинские болельщики только победам "Сиони" над "Бакы" и "Тбилиси" над "Шамкиром". Что касается общих результатов 12 матчей уже состоявшихся 6 дуэлей, то здесь царит равенство - представители каждой страны одержали по 5 побед и 2 встречи завершили вничью.
Вот как оценил в интервью R+ результат жеребьевки главный тренер чемпиона Азербайджана клуба "Карабах" Гурбан Гурбанов: "Нам попался самый сильный из потенциальных соперников. В прошлом сезоне в ответном матче с "Габалой" мы посмотрели футбол, который продемонстрировал соперник. Это команда с характером. Сейчас у них продолжается чемпионат, и это является преимуществом наших соперников. Постараемся в кратчайший срок мобилизоваться, устранить недостатки и выйти на игру в полной готовности".
Выступающий в Евролиге "Интер" встретится на первом этапе с клубом "Младость" из сербского города Лучани. Клуб основан в 1952 году, но серьезных успехов не добивался. Путевку в высшую лигу команда завоевала в сезоне 1994/95 годов, однако затем снова скатилась вниз. Вернулась "Младость" в высшую лигу в сезоне 2006/07 годов. Но и на этот раз не смогла продемонстрировать стабильную игру и вновь перешла в низшую лигу. В прошлом сезоне команда заняла четвертое место и впервые в своей истории завоевала путевку в еврокубки. Интересно, что одним из футболистов, защищавших цвета "Младости", был бывший нападающий сборной Азербайджана Мурад Гусейнов, который выступал за этот клуб в 2009-2011 годах. С 2014 года "Младость" тренирует Ненад Миланович. Большинство игроков команды - сербские футболисты, но в составе представителя Лучани есть и легионеры из Боснии и Герцеговины, Черногории, Камеруна и Нигерии. Этим летом клуб из Сербии осуществил еще несколько трансферов. Среди новобранцев нападающий из Узбекистана Хусниддин Гафуров и форвард из Ганы Бисмарк Аппйа. До сих пор отечественные клубы 6 раз играли с соперниками из Сербии. Одна из встреч пришлась на эпоху существования Югославии, а пять - Сербии. Нынешний соперник "Младости" - "Интер" 9 лет назад тоже выяснял отношения с сербами. Тогда бакинский клуб не смог пройти барьер в лице "Партизана". В целом до сих пор азербайджанским командам всего один раз удалось выбить сербов из дальнейшей борьбы. Два года назад это сделала "Габала", победившая "Чукарички" по результатам двух игр. Из 12 встреч отечественные клубы выиграли только одну, 4 свели к ничьей и 7 раз покидали поле побежденными. Отметим, что первая встреча между представителями наших стран состоялась в 1999 году, когда "Нефтчи" играл с "Црвеной звездой".
Главный тренер "Интера" Заур Сванадзе оценил результат жеребьевки как нормальный. По его мнению, "Младость" вовсе не слабый соперник: "Я бы сказал, что нам попался самый трудный соперник. Жеребьевка не оставляет выбора. Будем бороться до конца. Хотя в составе и произошли изменения, я верю в команду. Первую игру проведем на выезде. Значит, будет возможность хорошо проанализировать соперника".
Команде "Зиря", которая впервые выступит в Евролиге, достался в соперники клуб Differdanj из Люксембурга. Он создан в 2003 году в результате слияния двух команд - Red Boys Differdanj и AS Differdanj. Начав во втором дивизионе в сезоне 2003/2004 годов, Differdanj через 2 года стал чемпионом и завоевал право играть в элите. В сезонах 2008/09 и 2014/15 годов "красно-черные" выигрывали серебряные медали чемпионата своей страны. Кроме того, клуб 4 раза становился обладателем кубка. А до объединения двух клубов Red Boys Differdanj 6 раз становился чемпионом страны и 15 раз - обладателем кубка. Впервые сыграв в еврокубках в 2007 году, "красно-черные" с сезона 2009/10 годов постоянно участвуют в них. В 2011/2012 годах Differdanj даже добрался до стадии плей-офф, выбив из борьбы "Левадию" и "Олимпиакос", но уступив на последнем этапе французскому ПСЖ.
Тренирует команду француз Паскаль Карзания, который встал у руля Differdanj летом прошлого года. Хотя большинство игроков люксембургского клуба и составляют местные игроки, достаточно в нем и легионеров, в основном из Франции. Есть также игроки из Туниса и Бельгии. В последнем сезоне Differdanj стал серебряным призером чемпионата своей страны. Воспитанники Карзания в 26 матчах одержали 20 побед, 5 игр свели к ничьей и проиграли всего 1 встречу. В турнирах континентального масштаба наши пути уже второй раз пересекаются с командой из Люксембурга. До сих пор только в прошлогоднем цикле "Карабах" встречался с люксембуржцами и победил по итогам двух матчей.
Вот какого мнения о команде Differdanj тренер "Зиря" Айхан Аббасов: "Команда с опытом игр в еврокубках. Мы же, как вам известно, - дилетанты. Мечтаем добиться успеха в первый же сезон. Пройти, как минимум, два этапа. Первый наш соперник - сильная команда. Несмотря на это, я верю в своих воспитанников".
"Габала" вступает в борьбу со II квалификационного этапа и станет соперником победителя пары Yagel-loniya (Польша) - "Динамо" (Батуми, Грузия). Победитель пары "Младость" - "Интер" встретится с сильнейшим в паре "Фола" (Люксембург) - "Милсами" (Молдова), а победитель пары "Зиря" - Differdanj сыграет с клубом "Астра".