Donald Tramp ilə Vladimir Putinin şəxsi görüşü ABŞ-Rusiya gərginliyini azaldacaqmı?
Yəqin ki, ABŞ-ın yeni Prezidentinin inauqurasiya günündən bu yana əsas intriqa iyulun 7-8-də Hamburqda keçiriləcək "G20" sammiti çərçivəsində baş tutmalı olan Tramp-Putin görüşü ətrafında dolaşır. Görüş mütləq keçiriləcək. Lakin onun necə keçəcəyi, yəqin ki, dünyanın istisnasız olaraq, bütün liderlərini narahat edən məqamdır.
Trampın məsləhətçiləri ona qısa, qeyri-formal görüşlə kifayətlənməsini, hətta ümumiyyətlə, Putinlə görüşməməyi, beynəlxalq gündəmin və ikitərəfli məsələlərin iki ölkənin nümayəndələri arasında işgüzar formatda müzakirə olunmasını məsləhət görür.
Lakin Prezident israrlıdır. «O, tammiqyaslı ikitərəfli görüşün təşkilini, görüşdə KİV-in iştirakının təminini, belə danışıqlar üçün ənənəvi protokolların hazırlanmasını istəyir», - deyə AR Ağ evdəki mənbəyə istinadən xəbər verir.
Trampın Rusiya ilə yaxşı münasibətlər qurmaq arzusu illərdir, davam edən istəkdir; məsələn, hələ 2007-ci ildə o, Larri Kinqə müsahibəsində «bu oğlanın Rusiyanın imicinin bərpası üzərində əla işləməsi"ndən heyranlığını dilə gətirmişdi.
Prezident seçkisi kampaniyasının gedişində də Tramp qələbə çalacağı təqdirdə, Putin və Rusiya ilə «çox-çox yaxşı münasibətlər quracağını» deyirdi. İnauqurasiyası ərəfəsində - yanvarın 7-də isə o, Twitter sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb: «Rusiya ilə yaxşı münasibətlərə malik olmaq pis yox, yaxşı işdir. Bunun pis olduğunu yalnız səfeh insanlar düşünə bilər».
Doğrudur, Ağ evdə fəaliyyətə başladıqdan sonra, onun bu əminliyi nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Lakin Tramp özünün dediyi kimi, hələ də Rusiya rəhbərliyi ilə münasibətləri normallaşdırmağa ümidlidir. Sadəcə, artıq bunun mütləq baş tutacağını vəd edə bilmir.
Başqa cür ola da bilməz. Məsələ ondadır ki, Trampın hakimiyyətə gəlişindən sonra, onun Rusiya ilə gizli əlaqələrinə dair qalmaqallar bir-birini əvəzləyir. Mayda Ədliyyə Nazirliyi FTB-nin sabiq direktoru Robert Mülleri 2016-cı ildə keçirilmiş prezident seçkisinə «Rusiyanın müdaxiləsi» ilə bağlı araşdırmaların aparılması üzrə xüsusi prokuror təyin edib. Qeyd edək ki, Müller özünün kifayət qədər sərt baxışları ilə tanınır. Buna paralel olaraq, Konqresin aşağı palatası bu istiqamətdə araşdırmalar aparır. Araşdırmalarda həm demokratlar, həm də respublikaçılar iştirak edir.
Senatın iyunun 14-də qəbul etdiyi və Rusiya iqtisadiyyatının metallurgiya, dəmir yolları, gəmiçilik kimi sahələrinə sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan qərarını da Trampa inamsızlıq kimi qiymətləndirmək olar. Senatorlar, demək olar ki, həmrəydir: 100 nəfərdən yalnız 2-si bu sənədin əleyhinə səs verib. Bu durumun özəlliyi ondadır ki, Rusiyaya sanksiyaların tətbiqinə başlandıqdan keçən dövrdə bu, ilk dəfə qanun statusu ala bilər. Prezident Administrasiyası sanksiyaları Konqresin razılığı olmadan nə ləğv edə, nə də yumşalda bilər.
Beləliklə, qanunvericilər təşəbbüsü öz əllərinə almağa, ölkənin xarici siyasətinə təsir göstərməyə çalışır. Amma onlar bu işdə yalnız Trampla «mübarizə aparmayacaq». Prezidentin ətrafı və bu qanundan zərər görəcək avropalı müttəfiqlər də senatorların əleyhinədir.
Barak Obama administrasiyası Rusiyaya sanksiyalar tətbiq etməklə və onları tədricən sərtləşdirməklə, Moskva qarşısında Qərb demokratiyasının həmrəy olduğunu nümayiş etdirməyə çalışırdı. Odur ki, Avropanın enerji sabitliyinə zərər vura biləcək məqamlar mütləq qaydada aşılırdı. Nəticədə, sanksiyalar siyahısında nə «Qazprom»un, nə Aleksey Millerin adına rast gəlinirdi. Doğrudur, Avropanın Rusiya qazından asılılığının azaldılmasına cəhdlər də olurdu. Obamanın İranla oyunları da məhz bu məqamla izah edilirdi.
Məsələ ondadır ki, Aİ-nin öz qaz hasilatı ilə istifadəsi arasında uçurum getdikcə böyüyür və müvafiq olaraq, idxalın artırılması zərurəti yaranır. Bütün tədarükçülər arasında isə məhz Rusiya 166 milyard kubmetrlə liderdir (onun əsas rəqibi Norveçdə bu göstərici 109,8 milyard, Əlcəzairdə 32,5 milyarddır. Bu, «Platts»ın 2016-cı ilə olan rəqəmləridir). Bundan başqa, 2019-cu ildə Rusiyadan Avropaya ikinci boru xəttinin - «Şimal axını-2»nin istismara verilməsi nəzərdə tutulub. Bu, illik qaz tədarükünün 55 milyard kubmetr artırılmasına imkan verəcək. Bu layihənin iştirakçıları arasında Almaniya, Hollandiya, Böyük Britaniya, Avstriya və Fransa şirkətləri var.
İndi, amerikalı qanunvericilər gözlənilmədən Rusiyanın qaz layihələrinə 1 milyon dollardan artıq sərmayə yatıracaq hər kəsin cəzalandırılması haqqında qərar qəbul edib. Üstəlik, «Şimal axını-2»nin inşasının yolverilməzliyi sənəddə xüsusi maddə olaraq göstərilir.
Senatın bu qərarından 1 gün sonra, Berlinlə-Vyana Vaşinqtona «sanksiyalar üzrə beynəlxalq hüquqa zidd addım atdığını», Avropanın enerji təhlükəsizliyinə təhdid yaratdığını xatırladıb.
«Almaniya, Avstriya və digər Avropa ölkələrinin şirkətlərini Rusiya ilə «Şimal axını-2» kimi layihələrdə iştiraka, yaxud belə layihələri maliyyələşdirməyə görə, ABŞ bazarında cərimələməklə hədələmək Avropa-Amerika münasibətlərinə tam yeni və çox mənfi keyfiyyət qazandırır», - deyə Avstriya kansleri Kristian Kern və Almaniyanın XİN başçısı Ziqmar Qabriel bildiriblər.
Amma amerikalılardan narazılıq avropalıların öz sanksiyalarını qüvvədə saxlamaq marağını azaltmayıb. Onlar Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaların müddətini 2018-ci ilin yanvarınadək uzadıb. Çünki Avropa İttifaqında hesab edirlər ki, Moskva Ukraynanın şərqindəki münaqişənin həllini nəzərdə tutan Minsk razılaşmasının şərtlərinə əməl etmir.
Senatın ortaya çıxardığı sənəd isə hələ Konqresin aşağı palatasında dinləmələrdən keçməlidir. Odur ki, avropalıların etirazı Trampın komandası üçün yaxşı dayaqdır. Sənədə qarşı əsas arqument onun Rusiyaya inzibati təzyiq rıçaqlarını zəiflədə biləcəyidir. Konqresmenlər bu qanun layihəsinin Konstitusiyaya zidd olduğunu «aşkarlayıb». Onlar deyir ki, sənədi Senat deyil, Nümayəndələr Palatası irəli sürə bilər. Çünki burada söhbət dövlət gəlirlərindən gedir.
Ümumiyyətlə, bu sənədin ortaya çıxması faktının özü qanunvericilərin Trampın Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaları aradan qaldırmayacağına əmin olmadıqlarını göstərir. Onlar düşünür ki, Prezident hansısa subyektiv səbəbdən buna gedə bilər. Prezident Administrasiyası isə öz növbəsində, onları bu şübhədən qurtarmaq və əksini sübut etmək üçün Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaların genişləndirildiyini (Tramp dövründə ilk dəfə) bəyan edib. Bu, Senatdakı səsvermədən cəmi 4 gün sonra baş verib.
Amma Trampın gəlişi ilə guya yaxınlaşmalı olan, lakin yaxınlaşmayan Rusiya-Amerika münasibətlərinin daha da sərinləşməsinin əsas səbəbi bu deyil. Sən demə, artıq fevralda Kremldən mərkəzi telekanallara ABŞ Prezidenti haqqında çox danışmamaq, tərifli sözləri isə ümumiyyətlə işlətməmək barədə şifahi göstəriş gəlibmiş. Bəlkə də Tramp Putinlə münasibətləri düzəltmək istəyir. Lakin onun bu istəyini çoxları, o cümlədən elə yaxın ətrafı heç də bölüşmür;
məsələn, məhz Trampın dövründə ABŞ-da ilk dəfə orta və yaxınmənzilli raketlərin ləğvi haqqında müqavilədən imtinanın mümkünlüyü barədə danışılmağa başlanıb. Söhbət Rusiya ilə 1987-ci ildə imzalanmış sənəddən gedir. Pentaqon Rusiyanı rəsmən bu müqavilənin şərtlərini pozmaqda ittiham edib.
İndiyədək bu cür mümkün pozuntular barədə yalnız KİV səviyyəsində və ehtimallar şəklində danışılır.
Buna cavab olaraq, Moskva yenə ABŞ-ın Avropada Hava Hücumundan Müdafiə Sistemləri yerləşdirməsi barədə danışmağa başlayıb. Ruslar da bunu 1987-ci il müqaviləsinin pozulması kimi qiymətləndirib. Trampın Pentaqonun Yaxın Şərqdə səlahiyyətlərini ciddi şəkildə artırmasından sonra, iki ölkənin Suriyada birbaşa qarşıdurmaya gedə biləcəyi barədə söhbətlər başlayıb; məsələn, demokrat senator Kris Mörfi özünün Twitter sosial səhifəsində yazıb: «Suriyada 2 aydan az bir müddətdə 4 birbaşa toqquşma. Tramp Konqresin elan etmədiyi yeni müharibəyə başlayır».
Bu da son deyil. Suriya bombardmançısının vurulmasına cavab olaraq, Rusiya HHQ ABŞ ilə Suriya ərazisində uçuşların təhlükəsizliyinin təmininə dair əməkdaşlığı iyunun 19-dan dayandırdığını bəyan edib. Qeyd edək ki,t ABŞ hərbçiləri Suriyada Əsədin silahlı qüvvələri və İran tərəfindən dəstəklənən şiə qruplaşmaları ilə bağlı məsələlərin həllində rusiyalı həmkarları ilə dəfələrlə xüsusi kanallarla əlaqə saxlayıb. İndi, bu kanalın ləğvi təxminedilməz nəticələr verə bilər.
Sanksiyaların gücləndirilməsindən sonra isə Moskva Vaşinqtonla iki prezidentin görüşünə hazırlıqla bağlı bütün əlaqələri kəsib; məsələn, Rusiyanın Xarici İşlər nazirinin müavini Sergey Ryabkovun amerikalı həmkarı ilə iyunun 23-nə təyin olunmuş görüşü «artıq mənasını itirdiyi üçün» ləğv edilib.
Moskvanın Trampın çətin vəziyyətdə olduğunu anlayaraq, «onun əlinə oynadığı» da istisna deyil. Rusiyaınn Vaşinqtondakı səfiri Sergey Kislyakın XİN başçısının müavini, müdafiə nazirinin sabiq müavini, Suriya və Yaxın Şərq problemləri üzrə mütəxəssis Anatoli Antonovla əvəzləməsi də bu qəbildən atılmış addım ola bilər. ABŞ-ın dövlət katibi Reks Tillerson isə özünün etiraf etdiyi kimi, ABŞ Prezidentinin tapşırığına əsasən, Rusiya ilə münasibətləri normallaşdırmağa çalışır.
Bu arada ortaya 3 maddədən ibarət «yol xəritəsi» kimi bir sənəd də çıxıb. Maddələrdən ilki, əslində, Tramp administrasiyasının kompromisə getmək niyyətində olmadığını təsdiqləyir: Rusiya anlamalıdır ki, «ABŞ-a qarşı aqressiv əməllər əks-nəticə verə bilər; məsələn, əfqan taliblərinə silah tədarükü və ya Moskvadakı Amerika diplomatlarının təqibi».
İkinci maddədə ABŞ üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən və Rusiya ilə dialoqun vacib sayıldığı məsələlər əksini tapıb. Onların arasında KXDR, Suriya və kibertəhlükəsizlik məsələləri yer alır.
Üçüncü maddə, Rusiya ilə münasibətlərdə «qarşılıqlı olaraq geosiyasi hədəflərin razılaşdırılması və strateji sabitliyə nail olunması»nı nəzərdə tutur.
Bu «yol xəritəsi»nin KİV-ə sızdırılmasında məqsəd, yəqin ki, Moskvanın onun müzakirəsinə hazırlaşa bilməsinə imkan yaratmaqdır.
Hamburqda, nəhayət, Tramp-Putin görüşünün baştutma ehtimalı yüksəkdir. O, yəqin ki, «ayaqüstü» görüş olmayacaq və prezidentlər, güman ki, bağlı qapılar arxasında müzakirə aparacaqlar.

THE LONG-AWAITED MEETING
Perhaps the central intrigue since the inauguration of the U.S. president has been focused on the format of the Trump-Putin meeting planned for the G20 summit in Hamburg on July 7-8. Both leaders will definitely meet but the question is ‘how’ they are going to do this. Apparently, the same question worries each and every leader of the world.
Trump's advisers recommend him to have a short informal meeting, or, even better, to avoid any meeting at all. Instead, they propose routine discussions around the most-pressing global issues between the delegations of the U.S. and Russia, including the bilateral cooperation. However, the American president is persistent. “He’s pressing for a full bilateral meeting with media access and all the typical protocol associated with such sessions,” reports the Associated Press citing its sources in the White House.
Trump's desire to establish good relations with Russia has not changed for many years. Back in 2007, in his interview with Larry King, Trump expressed his admiration for Putin “doing a great job in rebuilding the image of Russia.” During the election campaign, Trump repeatedly stated that if he won the election he would have “very, very good relations” with Putin and with Russia. Just before the inauguration, on January 7, he wrote on Twitter: “Having a good relationship with Russia is a good thing, not a bad thing. Only stupid people, or fools, would think that it is bad!.”
However, in the course of his tenure at the White House, Trump’s confidence in his own statements has diminished noticeably. He still hopes to get along with the Russian leadership, but is uncertain as to whether this ever comes true.
This could not work otherwise, as the controversy over Trump’s secret communications with Russia has been growing since the moment of inauguration. In May, the U.S. Department of Justice appointed the former FBI director Robert Mueller to serve as special counsel to oversee the investigation of “any Russian links” associated with the last presidential campaign. Similarly, both the Democrat and Republican delegates of the House of Representatives carry out a parallel investigation on this issue.
On June 14, the U.S. Senate adopted a new package of sanctions that target the key sectors of Russian economy, including mining, metals, shipping and railways sectors. The senators were almost unanimous in adopting the new bill: only two out of one hundred voted against it. Amazingly, it is the first time the anti-Russian sanctions can receive a status of law.  The presidential administration cannot mitigate or cancel them without the approval of the Congress. This way the legislators are trying to influence the U.S. foreign policy. But they are not confronted not only by Trump and his team, but also by the European allies of the U.S., whose interests will be affected if this bill is adopted.
The sanctions adopted and gradually tightened during the Obama administration used to serve as a demonstration of cohesion within the Western democracies. Thus, they have diligently avoided the moments that might have harmed the energy stability of Europe. As a result, neither Gazprom nor Alexey Miller were included in the sanctions lists. There were, however, attempts to somehow weaken Europe's gas dependence on Russia, clearly manifested by Obama’s flirting with Iran.
The EU is suffering from a growing gap between its own gas production and consumption. Therefore, it is necessary to increase imports. With 166 billion cubic meters (bcm) of gas supplies (109.8 and 32.5 bcm by Norway and Algeria, respectively. Source: Platts 2016), Russia has been the leading supplier of the EU. In 2019, it is planned to commission Nord Stream 2, a new branch of the pipeline connecting Russia with Europe, which will increase supplies by 55 bcm annually. Project participants include companies from Germany, the Netherlands, the UK, Austria and France. Then the American legislators suddenly decide to fine anyone, who invests more than $1 million in Russian gas pipeline projects and particularly underline the inadmissibility of the construction of the Nord Stream 2.
The next day after the Senate resolution, Berlin and Vienna reminded Washington that the new package “contradicts international law of extraterritorial sanctions” and harms the energy security of Europe. “To threaten companies from Germany, Austria and other European states with penalties on the U.S. market if they participate in natural gas projects such as Nord Stream 2 with Russia or finance them introduces a completely new and very negative quality into European-American relations,” said the Austrian Chancellor Christian Kern and the German Foreign Minister Sigmar Gabriel.
Despite a discontent with American actions, the Europeans still keep their own sanctions in force. They are extended until January 2018, as the EU believes that Moscow does not comply with the Minsk agreements on resolving the conflict in eastern Ukraine.
Procedurally, the Senate bill must go through hearings in the House of Representatives. The objections of the Europeans proved to be a significant support for Trump's team, which argues that this document can deprive the administration of levers of influence over Russia. Eventually, the congressional representatives “discovered” that the bill violated the Constitution and should be put forward not by the Senate, but by the House of Representatives, since it concerned state revenues.
The mere fact of existence of such a document implies that the American lawmakers remain in uncertainty as to whether Trump cancels anti-Russian sanctions under the influence of any subjective circumstances. To convince them of the opposite and to show that the bill was not necessary, the Trump administration announced the expansion (for the first time during Trump’s tenure) of sanctions against Russia. Just four days after the Senate vote.
But this was not the reason for the cooling of Russian-American relations, which has never got warmer since Trump’s inauguration. Therefore, in February, all the Russian central television channels received the Kremlin's secret order to stop excessive mentioning and appraisal of the U.S. president.
Perhaps Trump wishes to get along with Putin, but many, including his closest associates, do not share his desire. In particular, for the first time since 1987, the U.S. presidential administration has voiced a likelihood of withdrawal from a landmark nuclear arms pact, the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (The INF Treaty) signed with the Soviet Union. The Pentagon officially accused Russia of deploying ground-based missiles, which violates the INF Treaty. Until now, such possible violations were mentioned only as media assumptions. In response, Russia accused the U.S. of deploying the missile defense systems in Europe, which Moscow regards as a direct violation of the INF Treaty.
After Trump significantly expanded the authority of the Pentagon in the Middle East, one can hear statements about a real danger of direct confrontation between Russia and the U.S. in Syria. Thus, Senator Chris Murphy (D) wrote on his Twitter account: “Four direct engagements with Syria in less than two months. Trump is starting a new war that Congress has not declared.”
In response to the downed bomber of the Syrian Air Force, Russia immediately stated that since June 19, it has ceased cooperation with the U.S. to ensure flight safety over the territory of Syria. The U.S. military has repeatedly used special channels of communication with Russian counterparts in Syria to smooth out conflict situations with the Assad armed forces and Shiite formations backed by Iran. A lack of such communication can also lead to unpredictable consequences.
Moreover, Moscow has interrupted all contacts with Washington concerning the preparation of the meeting of the two presidents. In particular, the meeting between Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov and his American counterpart, scheduled for June 23, was canceled as “meaningless” for now. Perhaps Moscow understands the whole complexity of the Trump situation and is, therefore, playing footsie such as replacing ambassador to Washington Sergei Kislyak with Anatoly Antonov, deputy foreign minister, former deputy minister of defense, expert on Syria and the Middle East.
On the other hand, U.S. Secretary of State Rex Tillerson admits that he is trying to harmonize relations with Russia according to president's instruction. In particular, he has developed a sort of roadmap based on three points. The first should demonstrate the persistence of the Trump administration: Russia must understand “that aggressive actions against the U.S. (such as the supply of weapons to the Afghan Taliban or persecution of American diplomats in Moscow) are counterproductive”. The second point of the roadmap outlines a range of issues of strategic interest to the U.S., for which a dialogue with Russia is necessary. These include the issues associated with North Korea, Syria and cybersecurity. Finally, the last goal is the achievement of “strategic stability” in relations with Russia and coordination of mutual geopolitical goals. The roadmap has been leaked to the press so that Moscow can prepare for discussions.
The chances are that Trump and Putin will indeed meet in Hamburg, but the meeting will take place behind closed doors. In fact, the two presidents have something to discuss.