Azərbaycan Avrasiya məkanının mərkəzinə çevrilir
Müasir beynəlxalq geosiyasət fəal şəkildə müxtəlif inteqrasiya birliklərinə meyillənir. Bu mənada, SSRİ-nin dağılması həm İkinci Dünya müharibəsindən sonra qurulmuş Avropa İttifaqı, NATO kimi təşkilatların genişlənməsinə, həm də MDB, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı, GUAM və digər yeni qurumların meydana çıxmasına imkan verib. Bununla yanaşı, ayrı-ayrı inteqrasiya birliklərinə qoşulmaq ölkələr üçün həm əlavə fayda, həm də risklər vəd edir. Dünyanın qlobal güc mərkəzləri arasında qarşıdurmanın qızışdığı şəraitdə isə seçim etməzdən əvvəl daha dərin təhlil aparmaq, üstünlükləri və çağırışları daha yaxşı araşdırmaq tələb olunur.
Azərbaycanın geosiyasi vəziyyətini, reallaşdırdığı və region çərçivəsini aşan enerji və nəqliyyat layihələrini nəzərə alsaq, bir çox inteqrasiya birlikləri Bakını öz sıralarında görmək istəyir. Onların arasında Azərbaycanı «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramına daxil etmiş Avropa İttifaqı (Aİ) da var, regionda yeni formalaşmaqda olan Avrasiya İqtisadi İttifaqı (Aİİ) da.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Aİ ilə münasibətlərdə xüsusi mövqedən çıxış edir. Bu, həm ümumilikdə Brüssellə, həm də Aİ-yə daxil olan ayrı-ayrı dövlətlərlə dərin, sıx tərəfdaşlığın qurulmasını nəzərdə tutur. Məhz bu səbəbdən, Avropaya inteqrasiya haqqında müqavilə imzalamış Gürcüstan, Ukrayna və Moldovadan fərqli olaraq, Bakı Brüssellə daha dərin əməkdaşlığı nəzərdə tutan, lakin Aİ-yə üzvlük öhdəliyinin olmadığı tərəfdaşlıq razılaşmasının imzalanmasına tərəfdar çıxıb.
Digər yandan, Bakını xüsusi aktivliklə Rusiya, Qazaxıstan və Belarusun yaratdığı (onlar MDB-də Bakının əsas iqtisadi tərəfdaşlarıdır) Aİİ-yə «namizəd» kimi göstərirlər. Lakin ərazisinin 20%-ni işğal etmiş, regionda destruktiv siyasətini davam etdirən Ermənistanın da bu təşkilata üzv olduğunu nəzərə alan Azərbaycan indiki mərhələdə Aİİ-yə üzvlüyü də mümkün saymır. Prinsipcə, Aİİ də Bakının təşkilata qoşulmasının real olmadığını anlayır. Çünki o, üzv dövlətlərin üzərinə işğalçı Ermənistanla sərhədlərin açılması, sıx iqtisadi əməkdaşlıq qurulması öhdəliyini qoyur.
Doğrular çox ola bilər, amma həqiqət birdir
Avrasiya İnkişaf Bankının (AİB) İnteqrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Dmitri Korşunovun bu günlərdə Rostovun Cənub Federal Universitetində «Azərbaycan Avrasiya layihələrinin qovuşma nöqtəsi kimi» mövzusunda keçirilmiş forumda dediyi kimi, Azərbaycanın Aİİ-yə üzvlüyünün təşkilata nələr qazandıra biləcəyi, eyni zamanda, bu üzvlükdən Bakının necə faydalanacağı haqqında ayrıca araşdırmalar aparılmır. Çünki Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi bu prosesə əsas maneə olaraq qalır. Korşunov AİB-in sifarişi ilə həyata keçirilmiş sosioloji sorğuların nəticələrini açıqlayıb və məlum olub ki, MDB ölkələri arasında Aİİ-yə qoşulmağa ən mənfi yanaşanlar məhz Azərbaycan vətəndaşlarıdır.
«Biz istər Aİİ daxilində, istər xaricində sorğular keçiririk. Azərbaycan ictimaiyyətinin bu təşkilata üzvlüyə tərəfdar olan hissəsi çox azdır. Rəyi soruşulanların 66%-i Aİİ-yə mümkün üzvlüyə mənfi yanaşdığını söyləyib. Sorğumuzda Gürcüstan, Ukrayna və Moldova da iştirak edib», - deyə o, bildirib.
Korşunov deyib ki, Azərbaycan əhalisinin əsas hissəsi ən dost ölkə kimi Türkiyəni görür, bu iki ölkə arasındakı milli, dil yaxınlığını, iqtisadi əlaqələri, siyasi dəstəyi göstərir.
Rostovda aparılan müzakirələrdə iştirak edən jurnalist Həmid Həmidov AİB tərəfindən təşkil olunmuş sorğunun nəticəsinin Azərbaycan əhalisinin əksəriyyətinin Aİİ-yə qoşulmağa məhz Qarabağ münaqişəsi üzündən etiraz etdiyini təsdiqləyib. «Bizim ölkəmizdəki insanların əksəriyyətinin düşüncəsində Moskva hələ də İrəvanın tərəfdarı və himayədarıdır», - deyə o, bildirib. Bununla yanaşı, əhali tarixən rus mədəniyyətinə, rus dilinə müsbət yanaşır. «Tarixən elə alınıb ki, rus mədəniyyəti Azərbaycana hər zaman yaxın olub. Biz Qafqazın digər xalqları ilə müqayisədə rus dilində daha yaxşı, daha təmiz danışırıq. Bizim rus mədəniyyətinə, ədəbiyyatına və dilinə münasibətimiz əladır. Bu baxımdan hər kəs inteqrasiyaya «ura» deməlidir. Lakin Qarabağ münaqişəsi əsas maneə olaraq qalır», - deyə Həmidov qeyd edib.
«Dünyanın heç bir ölkəsində Rusiya vətəndaşları öz dillərində Azərbaycanda olduğu qədər rahat danışa, rahat anlaşıla bilməz. Bizim ümumi keçmişimiz var - istərdik ki, gələcəyimiz də ümumi olsun. Amma nə qədər ki, siyasi münaqişə davam edir, bizə sadəcə, xalqlarımızın birgə gələcəyini arzulamaq qalır», - deyə Rostovun millətlərarası münasibətlərin inkişafı üzrə regional təşkilatı olan «Dünyada sülh» təşkilatının rəhbəri Fuad İbrahimov bildirib.
Bu mövzuda alternativ baxışı Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) regional təmsilçisi Rövşən Əsgərov ortaya qoyub. Onun fikrincə, Azərbaycanla-Ermənistanın eyni inteqrasiya birliyində yer alması iki ölkənin barışmasına yol aça bilər. Üstəlik, Ermənistanın Aİİ-yə qəbulu Qarabağ probleminin Moskvada həllini lokallaşdırıb. Demək, qərar da oradan gələ bilər.
Əsgərov əmindir ki, Azərbaycan başqa inteqrasiya layihələrinə üstünlük verərsə, münaqişənin öz xeyrinə çözüləcəyinə bel bağlaya bilməyəcək: «Ərazilərimizi geri qaytarmaq istəyiriksə, anlamalıyıq ki, Qarabağ uğrunda savaş Rusiya Federasiyasında gedir. Onu Rusiyadakı diaspora uda bilər. Rusiyadan Ermənistanı dəstəklədiyi üçün incimək lazım deyil. Çünki Ermənistan artıq öz seçimini edib».
Bununla yanaşı, ekspert geosiyasi məsələlərin də əvvəldən özünü tam iqtisadi birlik kimi təqdim etmiş Aİİ daxilində çözülməsini vacib sayır. «Burada siyasətsiz ötüşmək mümkün deyil. Ya Aİİ üzvləri ümumi xarici siyasi məsələləri ilə bağlı razılığa gəlməlidir və bu halda, Aİİ başqa ölkələr üçün də cəlbedici təşkilata çevriləcək, ya da bu layihə dağılacaq və MDB kimi iş bacarığı olmayan təşkilata çevriləcək», - deyə R.Əsgərov qeyd edib.
Vesti.az portalının direktor müavini Zaur Nurməmmədov, 1news.az və «Sputnik-Azərbaycan» portallarının icmalçıları Elşən Rüstəmov və Kamilə Əliyeva bu yanaşma ilə razılaşmayıblar. Onların fikrincə, hazırkı mərhələdə Aİİ-yə münaqişə tərəflərini barışdıracaq gücə malik təşkilat kimi baxmaq olmaz. Bu üzdən də Azərbaycan təşkilata yalnız işğal altındakı torpaqlarının boşaldılmasından sonra qoşula bilər.
Lakin digər yandan, Qarabağ məsələsini və Ermənistanın Aİİ-də təmsilçiliyini bir kənara qoyaraq, təşkilata sırf iqtisadi nöqteyi-nəzərdən yanaşılarsa belə, indiki mərhələdə onun Azərbaycan üçün xüsusi cəlbedici tərəfi yoxdur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin hələ 2016-cı ilin oktyabrında RİA «Novosti»yə müsahibəsində dediyi kimi, Azərbaycanla Aİİ-nin daha sıx inteqrasiyası üçün motivasiya lazımdır. «Bu, iqtisadi, sosial, siyasi və digər xarakterli ola bilər. Hazırda bu istiqamətdə işləyirik. Biz maraqla Avrasiya məkanında proseslərin necə getdiyini müşahidə edirik, çünki orada da hər şey rəvan deyil. Orada da müəyyən mənada çətinliklər var. Ona görə də, hansı tendensiyanın olacağına hələ baxmaq lazımdır və əlbəttə ki, əgər birlik cəlbedici olarsa, ora çoxları can atacaq», - deyə İ.Əliyev o zaman bildirmişdi.
RAGB nümayəndəsi isə Rostovda keçirilən forumda Azərbaycanı Aİİ-yə cəlb edə biləcək bir çox amillər sadalayıb; məsələn, R.Əsgərov sayır ki, neftin ucuz olduğu indiki dövrdə Azərbaycan iqtisadiyyatının restrukturizasiyası və şaxələndirilməsi vacibdir. Bunun üçün isə ən yaxşı imkanları Aİİ verir. Bundan başqa, Əsgərovun iddiasına görə, Azərbaycanın çoxistiqamətli siyasəti enerji resurslarının qiymətinin yüksək olması üçün alınıb. Onun fikrincə, indiki mərhələdə geosiyasi seçim edilməlidir və belə seçim olmasa, ölkə bütün üstünlüklərini itirə bilər.
Real variant?
Əsgərov əmindir ki, bu seçim yalnız Rusiyanın xeyrinə olmalıdır - həm Aİİ-yə üzvlük, həm də nəqliyyat layihələrinin reallaşdırılmasında; məsələn, onun fikrincə, Bakı diqqəti daha çox «Şərq-Qərb» deyil, «Şimal-Cənub» marşrutuna yönəltməlidir. Rövşən Əsgərov bildirib ki, bu marşrut Çinin qlobal Yeni İpək Yolu layihəsinin hissələrindən birinə çevrilə bilər.
«İpək Yolu marşrutunun Azərbaycandan keçib-keçməyəcəyinə hələ Çin qərar verəcək. Kəmər ölkə ərazisindən keçsə belə, bu, elə də önəm daşımayacaq. Odur ki, indi Azərbaycan üçün ən real variant, Rusiyanın Avrasiya layihələrinə qoşulmasıdır. Bu layihələr Azərbaycanı konyukturadan asılı olmayaraq qəbul edəcək. Azərbaycan öz yolunu seçməlidir və ən perspektivli yol məhz Rusiya ilə kooperasiyadır», - deyə R.Əsgərov bildirib.
Lakin burada Aİİ-nin daxilində münasibətlərin inkişaf statistikasına da baxmaq lazımdır.
Məlum olduğu kimi, bu təşkilatın yaradılması Rusiya-Qərb münasibətlərində böhranla, qarşılıqlı sanksiyaların qəbulu ilə eyni vaxta təsadüf edib. Rusiya Avropa İttifaqından sanksiya altına düşmüş məhsulların ölkəyə girişini əngəlləmək üçün Belarus və Qazaxıstanla sərhəddə gömrük nəzarəti tətbiq edib. Müəyyən dövrdə isə belə yüklərin Rusiyaya gətirilə biləcəyindən ehtiyatlanaraq, bu ölkələrlə tranzit daşımalarını qadağan edib. Bu addımlar müvafiq olaraq, cavab addımlarına yol açıb və bütün bunlar ittifaqın heç də möhkəm olmadığını göstərir. Bundan başqa, Rusiya Ukrayna ilə nəqliyyat-ticarət müharibəsinin qızğın vaxtında Ukrayna məhsullarının Qazaxıstana tranzitini qadağan edib. Eyni şey Suriyada Rusiya təyyarəsinin vurulması ilə münasibətlərin korlandığı Türkiyə daşımaçılarına da tətbiq olunub. Nəticədə, həm Ukrayna, həm Türkiyə daşımaçıları tranzitin Qazaxıstan və Mərkəzi Asiyaya çatdırılması üçün fəal şəkildə Gürcüstan və Azərbaycandan istifadə etməyə başlayıb. Yəni, Rusiyanın başqa dövlətlərlə sanksiya savaşı göstərib ki, Moskva Aİİ-də nəinki əsas oyunçudur, həm də dirijordur. Bu təşkilatda orkestr məhz onun çubuğunun hərəkətinə uyğun oxumalı və ya susmalıdır.
Aİİ-nin xeyrinə olmayan sırf iqtisadi amillərdən də danışmaq olar. «Vedomosti» qəzetinin bu yaxınlarda yazdığı kimi, Aİİ ölkələri arasında regiondaxili ticarət dövriyyəsinin həcmi üzv dövlətlərin ümumi ticarət dövriyyəsinin yalnız 13%-ni təşkil edir; məsələn, Aİ ölkələri arasında bu göstərici 63%-dir.
Bütün bu amillər göstərir ki, cəmi 2 il əvvəl yaradılmış Aİİ həqiqətən cəlbedici, bərabərhüquqlu tərəfdaşlığa əsaslanan quruma çevrilmək üçün hələ çox uzun, enişli-yoxuşlu yol keçməlidir. Bu amil, xüsusilə Azərbaycan üçün önəmlidir. Çünki rəsmi Bakının Aİİ-nin 3 aparıcı ölkəsi - Rusiya, Qazaxıstan və Belarusla çox sıx iqtisadi, siyasi, humanitar əlaqələri var.
Belə bir şəraitdə təşkilat kifayət qədər sıx əməkdaşlığa nail olmalı, sərhədləri açmalı, siyasi balans yaratmalıdır ki, Azərbaycan üçün cəlbedici olsun. Bütün bunlar isə yalnız Qarabağ münaqişəsinin həllindən, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxmasından sonra gələn məsələlərdir.
Vesti.az agentliyinin baş direktorunun müavini Zaur Nurməmmədov hesab edir ki, Bakının əlverişli coğrafi mövqeyi ona Avrasiya məkanında əsas rola sahib çıxmaq imkanı verir: «Bir çox ölkələr Aİİ-yə özləri üçün fayda qazanmaqdan ötrü qoşulur və hər hansı digər ölkə haqqında düşünmür. Mənim fikrimcə, indi elə bir şərait yaradılmalıdır ki, bu, konkret ölkələr yox, hər kəs üçün səmərəli olsun».
Azərbaycan artıq öz coğrafi mövqeyindən istər Şimaldan-Cənuba, istərsə də Şərqdən-Qərbə nəqliyyat marşrutlarının inkişafı üçün kifayət qədər bacarıqla istifadə edir. Təbii ki, Çinin «Bir kəmər - bir yol» təşəbbüsü Avropaya yüklərin daşınması üçün bir neçə marşrutu nəzərdə tutur. Azərbaycan sırf fiziki olaraq Avropa ilə Çin arasında bütün yükdaşımalarını ötürə bilməz. Bu kontekstdə «Şimal-Cənub» dəhlizi çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Bugünkü geosiyasi reallıqlarda Azərbaycanın bu layihədəki rolu həlledici olaraq qalır. Lakin Bakı yeni «Cənub-Qərb» istiqamətinin də imkanlarını inkar etmir. Şimal-Cənub və Şərq-Qərb marşrutları arasında əlaqəyə əsaslanan bu yol İran və Hindistandan Avropaya yükdaşımalarını nəzərdə tutur. Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun istismara verilmək üzrə olduğunu və Türkiyənin dəmir yolu ilə Avropa dəmir yolunun əlaqəsini nəzərə alsaq, bu istiqamət çox perspektivli ola bilər.
İstənilən halda, Azərbaycan hər hansı qlobal inteqrasiya layihələrinə qoşulmadan belə, özünü Avrasiya məkanının mərkəzi kimi göstərir. Onun reallaşdırdığı enerji layihələri, məsələn, «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsi və nəqliyyat marşrutlarının inkişafı bu statusu təsdiqləyir.

Azerbaijan declares itself as a centre of the Eurasian space
Modern geopolitics actively gravitates towards various integration formations. The collapse of the USSR paved a path both to the expansion of organisations established after the Second World War (the European Union, NATO), and the establishment of new ones such as the CIS, the Shanghai Cooperation Organization, GUAM, etc. Moreover, being a member of such organisations promises to individual countries both additional benefits and risks. The tensions between the global world centres requires a particularly profound analysis of the advantages and challenges.
Given the geopolitical position of Azerbaijan, its energy and transport projects implemented outside the region, many integration organisations would like to see the country as one of their members. These include the EU, which has included Azerbaijan in its Eastern Partnership Program, as well as the new regional establishment, the Eurasian Economic Union.
Azerbaijan maintains a special position in relations with the EU, which implies an in-depth and close partnership with Brussels as a whole, as well as with individual EU member-states. That is why, unlike Georgia, Ukraine and Moldova, who have the association agreements with the EU, Azerbaijan has announced the preparation of a partnership agreement, which envisages deeper cooperation between Baku and Brussels, but without obligations concerning the accession to the EU.
On the other hand, Baku is being actively invited to the Eurasian Economic Union (EAEU) jointly created by Russia, Kazakhstan and Belarus, which are the major economic partners of Baku in the CIS. However, taking into account the membership in the Union of Armenia, which keeps 20% of Azerbaijani territory occupied and continues its destructive policy in the region, Baku’s membership in EAEU is currently impossible. In principle, Azerbaijan’s position is well understood in the EAEU, which would otherwise mean opening borders and establishing close economic cooperation with the occupant country.
The reality is different but the truth is one
According to Dmitry Korshunov, head of the Centre for Integration Studies of the Eurasian Development Bank (EADB), who has recently participated at the forum “Azerbaijan as a junction point of Eurasian projects” held at the Southern Federal University in Rostov-on-Don, no studies are carried out to determine the benefits of Azerbaijan’s membership in EAEU, since the Armenian-Azerbaijani conflict remains the main obstacle. He announced the results of polls conducted at the request of the EADB, which have revealed that the population of Azerbaijan is the most negative compared to other CIS countries about the idea of ​​joining the EAEU.
“We conduct surveys among the population both inside and outside the EAEU. Azerbaijan holds the lowest rank as far as the country’s membership in EAEU is concerned: 66% of respondents expressed a negative opinion. By the way, our survey included the respondents from Georgia, Ukraine, and Moldova,” said Mr. Korshunov. He added that the majority of Azerbaijani population considers Turkey as the friendliest country, emphasizing national and linguistic proximities, as well as the economic relations and political support.
Hamid Hamidov, a journalist who has also participated in the discussions in Rostov-on-Don, noted that the results of the EADB survey confirmed that the majority of the Azerbaijani population was against joining the EAEU because of the ongoing Karabakh conflict. “Many people in our country believe that Moscow is still a supporter and patron of Yerevan,” he said. But at the same time, the local population has historically favoured the Russian culture and language. “Historically, Azerbaijan has always been close to Russian culture - we speak the Russian better and purer than the rest of the Caucasian peoples. We have a distinctive attitude toward the Russian culture, literature and language, and from this point of view the integration should have been welcome in Azerbaijan”, noted Hamidov also underlining the Karabakh conflict as the main obstacle for integration.
“In no country of the world Russian citizens can so smoothly communicate in Russian and be understood as in Azerbaijan. We have a common past and we would like to have a common future. But while there is a political conflict, we can only express our wishes with confidence in the joint future of our peoples,” said Fuad Ibrahimov, head of the Rostov regional public organisation for the development of international relations “Peace on Earth”.
Rovshan Askerov, the regional representative of the Azerbaijan Youth Association of Russia (AMOR), proposed an alternative view on this problem. He believes that the membership of both Azerbaijan and Armenia in a single integration association would facilitate the reconciliation of the two countries. Moreover, Armenia's accession to the EAEU has localized the settlement of the Karabakh conflict in Moscow, where a solution to the problem can be found. For Askerov, if Azerbaijan chooses other integration projects, it will not be able to count on resolving the conflict: “If we want to return our territories, we must understand that the battle for Karabakh is going on in the Russian Federation, and the Diaspora can win this battle in Russia. Do not be offended by Russia, that she supports Armenia, because she has already made her choice.”
At the same time, the expert considers important the solution of geopolitical issues under the umbrella of EAEU, which has initially positioned itself as a purely economic association. “There is no way around without politics. Either the EAEU members agree on general foreign policy issues making the organisation attractive for other countries, or this project simply ceases to exist and becomes as incompetent an instrument as the CIS,” said Mr. Askerov.
However, Zaur Nurmammadov, Deputy Director of Vesti.az, and Elshan Rustamov and Kamilla Aliyeva of 1news.az and Sputnik-Azerbaijan do not share Askerov’s views. They note that currently the EAEU cannot be regarded as a force capable of reconciling the conflicting parties. Therefore, Azerbaijan can think about joining the Union only after the liberation of the occupied territories.
On the other hand, even if we ignore the Karabakh conflict and Armenia's membership in the EAEU and consider the Union from a purely economic position, it does not offer particularly attractive terms for Azerbaijan.
As President of Azerbaijan Ilham Aliyev said in October 2016 in his interview with RIA Novosti, Azerbaijan needs a motivation to become a member of EAEU. “It can be economic, social, political, or any other. We are working in this direction. We observe with interest the processes taking place in the Eurasian space, because not everything is smooth here. There are difficulties and, to some extent, claims. Therefore, it is necessary to observe the trends and, of course, if the Union becomes attractive, many will be attracted there,” noted Mr. Aliyev.
Although at the forum in Rostov-on-Don, AMOR representative presented many factors that should have urged Azerbaijan to join the EAEU. For example, Rovshan Askerov believes Azerbaijan should focus on restructuring and diversification of national economy considering the low oil prices, and EAEU provides the best opportunities for this. Moreover, Askerov stated that Azerbaijan's multi-vector policy was possible only at high-energy prices, while the current stage of ongoing processes requires a geopolitical choice, without which the country threatens to remain without all the advantages.
A realistic option?
Mr. Askerov associates this choice exclusively with Russia - both with regard to joining the EAEU and implementing transport projects. He believes that Baku should focus more on the project North-South than East-West, which can become a part of the global Chinese project of the New Silk Road.
“China still decides whether the New Silk Road will pass through Azerbaijan. Even if it does, it will be a small passage. Therefore, the most realistic option for Azerbaijan is to join the Russian Eurasian projects, which will include Azerbaijan regardless of the conjuncture. Azerbaijan must choose its own path, and cooperation with Russia is the most promising option,” added Rovshan Askerov.
However, it is worth analysing the statistics of the development of relations within the EAEU. The establishment of the Union coincided with the crisis between Russia and the West and the application of mutual sanctions. In order to prevent the import of products from the European Union, Russia established customs control at the border with Belarus and Kazakhstan, and once even banned the transit of sanctioned goods from one country to another, fearing illegal sales of products on its territory. Accordingly, such steps have provoked a response, which signals an absence of unity within the Union. Moreover, amidst the trade wars with Ukraine, Russia has even banned the transit of Ukrainian cargo to Kazakhstan. The same was true with Turkish carriers during the tensions between the two countries after the downed Russian bomber in Syria. As a result, both Ukrainian and Turkish carriers actively used the transit of goods to Kazakhstan and Central Asia via Georgia and Azerbaijan. In other words, Russia's sanction wars with other member-states has explicitly demonstrated Moscow’s intentions to be a sole conductor, who decides when the orchestra should play or remain silent.
We can also note purely economic factors that undermine the image of EAEU. According to a recent article in Vedomosti, the share of intraregional trade turnover between the EAEU members makes up only 13% of the total trade turnover while the same indicator reaches 63% among the EU countries.
All these factors demonstrate that the EAEU still has to go through a long and thorny path to become a truly attractive organisation based on equal partnership. This factor is especially important for Azerbaijan, since Baku has very close economic, political, humanitarian ties with the three major member-states of the EAEU: Russia, Kazakhstan, and Belarus. Such conditions require that the organisation achieve a sufficiently close level of interaction, open borders, political balance in order to be attractive to Azerbaijan. And this is possible only after the resolution of the Karabakh conflict, the liberation of the occupied lands from the armed forces of Armenia.
Deputy Director General of Vesti.az, Zaur Nurmammadov, believes that the advantageous geographical position of Baku allows it to play a key role in the Eurasian partnership. “Many countries join the EAEU in order to gain some benefits for themselves, without thinking about other members of the Union. I think that it is necessary to create such conditions that would be beneficial to all countries, not to anyone individually,” says Nurmammadov.
Azerbaijan is skilfully using its geographical location for the development of transport routes both from north to south, and from east to west. No doubt that the Chinese initiative “One Belt - One Way” provides for several cargo routes to Europe and Azerbaijan will physically be unable to transit all volume of trade between Europe and China. Therefore, the North-South corridor is of great importance, in which the role of Azerbaijan remains decisive under current geopolitical realities. However, Azerbaijan has stated about the feasibility of a new South-West direction interlinking both the North-South and East-West routes and expecting the delivery of goods from Iran and India to Europe. Considering the launch of the Baku-Tbilisi-Kars railway and the connection of the Turkish railways with Europe, this new direction of transit looks very promising.
In any case, even without participation in any global integration projects, Azerbaijan declares itself as a centre of the Eurasian space. The ongoing energy projects including the Southern Gas Corridor and the development of transport routes will confirm this status.