ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÇEMPİONU
Niyaməddin Paşayev və Radik İsayevdən sonra Milad Harçeqani Azərbaycan taekvondoçuları arasında dünya birinciliyinin qızılını qazanıb
İsti yay günlərində istirahət etməyən taekvondo millimiz ilin ən mötəbər turniri Dünya Çempionatında çıxış etdi. Azərbaycan millisi Cənubi Koreyanın Muju şəhərində keçirilən Dünya Çempionatında iki medal qazandı.
Dünyanın ən güclü idmançılarının iştirak etdiyi turnirdə, ilk olaraq, məşqçiləri Məhəmməd Məmmədov sevindirdi. Altmış üç kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan idmançı 3-cü yerlə kifayətlənməklə minimum vəzifənin öhdəsindən gəldi. O, yarımfinalda iranlı Mirhaşim Husseynə məğlub olmaqla, finaldan kənarda qaldı. Məmmədov bir gün ərzində baş tutan ilk görüşlərdə Sərdar Tahirovu (Özbəkistan) 10:3, ardınca Maktar Əl Məhəmməd Diaonu (Seneqal) 26:6 hesabı ilə məğlub etdi. Həmyerlimiz 1/8 finalda portuqaliyalı Nuno Kosta üzərində də inamlı qələbə qazandı – 35:17. O, yarımfinala gedən yolda Bolat İzutdinovla (Rusiya) üz-üzə gəlib. Taekvondoçumuz bu döyüşü də aktivinə yazıb. O, rəqibini 11:7 hesabı ilə məğlub edib. Yarımfinalda məğlub olan idmançımız yekunda fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə yüksəlib.
Yığmamızda ən böyük nəticəni Milad Beiqi Harçeqani qazanıb. İlk Avropa Oyunları və Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi 80 kq-da sözünü deyib. Olimpiya mükafatçımız ilk döyüşündə nigerli Cibo Baqna Kadrı 30:9 hesabı ilə məğlub etdi. Ardınca 26 yaşlı taekvondoçumuz yaponiyalı Hidenori Ebatanı mübarizədən kənarlaşdırdı – 18:7. Harçeqani 1/8 finalda Raul Qarsia Martinez (İspaniya, 19:13), 1/4 finalda Moises Hernandes (Dominikan Respublikası, 6:4) üzərində qələbə qazandı. O, finala gedən yolda Moldovanı təmsil edən Aaron Kuklayla qarşılaşsa da, titullu rəqibinə 41:5 hesabı ilə qalib gəlib. Təmsilçimiz həlledici görüşdə Anton Kotkovla gücünü yoxlayıb və ondan da güclü olduğunu sübuta yetirməklə (21:3), dünya çempionu tituluna yiyələnib. Qeyd edək ki, Harçeqani Azərbaycan taekvondosunda üçüncü dünya çempion kimi tarixə düşdü. Ondan əvvəl Niyaməddin Paşayev və Radik İsayev dünyanın ən güclüsü olduqlarını sübut edib.
Əslində, Milad Beiqi Harçeqaninin qələbəsi gözlənilən idi. Təsadüfi deyil ki, mundialdan öncə, Ümumdünya Taekvondo Federasiyası onun adını favoritlər sırasında qeyd etmişdi. Son 3 ildə stabil çıxışı ilə hamının rəğbətini qazanan idmançımız ötən il Rio Yay Olimpiya Oyunlarında bürünc medal qazanaraq, qələbələrinin təsadüfi olmadığını sübut etdi. Qələbədən sonra biraylıq istirahətə çəkilən titullu idmançımız "R+"a açıqlamasında təəssüratlarını bildirib: “Cənubi Koreyada uşaqlıq arzumu reallaşdırdım. Uşaqlıq illərində nə vaxtsa dünya çempionu olacağıma inanırdım. Sonradan bunun çətin olacağını anladım. Amma, artıq bu reallıqdır. Dünya çempionları sırasında mənim də adım var. Bu qələbəni məşqçilərimə həsr edirəm. Onların uğurlarımda böyük rolu var. Eyni zamanda millinin həkimlərinə minnətdarlığını bildirmək istərdim. Zədələrdən sonra çətin yarışa tam hazır olmağıma böyük kömək göstərirlər”.
Milad Beiqi Harçeqani stabil uğur qazanmasını məşqlərdə səylə çalışması ilə izah edib: “Məşqlərdə çox səylə çalışıram. Elə fikirləşirəm ki, sanki heç bir medalım yoxdur. Dünya çempionu olandan sonra karyeramla bağlı daha bir arzum var. Olimpiya Oyunlarında çempion olmaq istəyirəm. Bunun üçün "Tokio-2020"yə qədər gecə-gündüz çalışmağa hazıram. Fikrimcə, Azərbaycan millisinin çıxışını yüksək qiymətləndirmək olar. Daha çox medal qazana bilərdik, amma bəxtimiz gətirmədi. Dünya çempionatında rəqabət olimpiadada kimi çox güclü oldu. Ona görə əksər ölkələr ümumiyyətlə medalsız qaldı. Qızıl medal uğrunda gərgin mübarizənin şahidi olduq. Azərbaycan millisinin qızıl medal qazanması taekvondonun inkişafda olduğunu göstərir. Həm Rio Olimpiadasında, həm də Bakıda keçirilən İslam Həmrəylik Oyunları taekvondoçularımızın ən güclülər sırasında olduğunu isbat etdi”.
İki medal qazanan millimizin nəticəsini uğurlu hesab etmək olar. Amma bununla belə, uğursuzluqlar barədə danışmamaq mümkün deyil. Cənubi Koreyada qadın idmançılarımızdan Fəridə Əzizova, Patimat Abakarova, kişilərdən isə Ayxan Tağızadə və dünya çempionu Radik İsayevin medalsız qalması təəccüblü oldu. 49 kq-da çıxış edən Patimat Abakarova ilk görüşdə uduzmaqla ümidləri doğrultmadı. Ayxan Tağızadəylə Radik İsayev isə üçüncü görüşdə məğlub olmaqla fəxri kürsüdən kənarda qaldı. Millidə yeganə olimpiya çempionu İsayevin medalsız qalması daha çox diqqəti çəkir. Sözsüz ki, o növbəti dəfə qızıl medal qazanmaya bilərdi. Amma ümumiyyətlə medalsız qalması müzakirə obyektinə çevrilməlidi. 18 finalda Qabon idmançısı Antoni Obameyə məğlubiyyət adi qarşılana bilməz. Dünya və olimpiya çempionu 13-15 hesabıyla uduzsa belə yarımfinala çıxa bilməməsi təəssüf doğurur.
Qeyd edək ki, 1 qızıl və 1 bürünc medal sayəsində Azərbaycan Dünya Çempionatında komanda hesabında 7-ci yeri tutdu. Sıralamaya təşkilatçı ölkə Cənubi Koreya (5-1-4) başçılıq edir. İki qızıl və 1 gümüş medal qazanan Türkiyə 2-ci, ümumilikdə 2 qızıl qazanan Serbiya yığması isə 3-cü oldu.

THE THIRD WORLD CHAMPION
Milad Kharchegani became the next Azerbaijani taekwondoka awardd with a gold medal after Niyamaddin Pashayev and Radik Isayev
Our national taekwondo team performed at the most prestigious tournament of the year, the World Championship. Azerbaijani national team won two medals at the championship held in the South Korean city of Muzhu.
Magomed Mammadov was the first who pleased his coaches at the tournament. He was ranked the third in his category (63 kg) and thus completed his minimum program. He defeated Sardar Tahirov from Uzbekistan (10:3) and Maktar al-Magomed Dion from Senegal (26:6). Then in 1/8, he had a convincing victory over the Portuguese athlete Nino Costa - 35:17. In the quarterfinals, his opponent was the Russian athlete Izutdinov, whom Mamedov defeated 11:7. Having lost in the semi-final to Iranian Mirhashim Hussein, Mammadov was awarded a bronze medal.
Milad Kharchegani guaranteed the greatest achievement of the national team. The winner of the First European, as well as Islamic Solidarity Games again said his word in the weight category of 80 kg. In his first meeting, the Olympic medalist defeated Nigerian Jibo Bagna Kadri (30:9), and then knocked out the Japanese Chidenori Ebata (18:7). In the 1/8 finals, he left no chance for Raúl García Martinez from Spain (18:7), and in the quarter-finals he broke the resistance of Moises Hernández from the Dominican Republic (6:4). In the semi-final, Kharchegani defeated the titled Moldovan athlete Aaron Kuklai (41:5). In the decisive battle, rival of the Azerbaijani athlete was Russian Anton Kotkov. Having won more than a convincing victory with a score of 21:3, Kharchegani proved that he is the strongest in his category. He became the third world champion in the history of Azerbaijani taekwondo. Before him, the strongest in the world were Niyamaddin Pashayev and Radik Isayev.
In fact, the victory of Milad Beigi Kharchegani was expected. It is not surprising that the World Taekwondo Federation included his name in the list of favorites before the World Cup. After getting a bronze medal at the Summer Olympic Games in Rio de Janeiro, Kharchegani proved that his victories were not accidental. The athlete, who is going to relax after another triumph, shared his impressions with R +: "In South Korea, I realized the dream of childhood. Even then I believed that I would someday become the world champion. Later I realized that it would be very difficult. But now this is reality. My name stands among the names of world champions. I dedicate this victory to my coaches. They played a big role in my victory. I would like to express my gratitude to the national team doctors, who rendered a huge help in restoring my form to the most difficult competition after the injuries received."
Milad explained the results of the intensive work with strong training: "I try very hard at training. I imagine that I do not have a single medal. After winning the title of world champion, I have another dream - to become an Olympic champion. I am ready to train day and night to Tokyo-2020. I think the performance of the Azerbaijani national team can be assessed quite highly. We could win more medals, but we were unlucky. The competition at the World Championships, as well as at the Olympics, was extremely high. We witnessed a tense struggle for gold medals. The Azerbaijani team's victory is a testament to the fact that taekwondo is in development in our country. Both the Olympics in Rio and the Islamic Solidarity Games held in Baku proved that our taekwondo players are among the strongest in the world."
Azerbaijani team was quite successful with two medals. But at the same time, we should note our failure as well. It is surprising that Farida Azizova, Patimat Abakarova, as well as Aykhan Taghizade and world champion Radik Isayev returned from South Korea without medals. Patimat Abakarova (49 kg) did not live up to expectations, losing in the first meeting. Aykhan Taghizade and Radik Isayev remained behind the line of winners, losing in the third battle. The failure of the Olympic champion Radik Isayev is especially perplexing. Of course, he could not win another gold medal. But no medal raises questions. The loss in the 1/8 finals to the athlete from Gabon Antonia Obamea (13:15) cannot be perceived as a natural.
Thanks to one gold and one bronze medal, the Azerbaijani team was ranked the 7th in the team list. South Korean team scored 5-1-4. Turkey has two gold and one silver medals and is the second strongest team of the tournament. The third was the national team of Serbia, which has two gold medals.