«Azərbaycanın milli geyimləri olduğu kimi» sərgisi Bakının qonaqlarında böyük maraq oyatdı
Hər hansı bir xalqın mədəniyyət tarixində milli geyim - təkcə millətin tarixi və mədəni keçmişinin müəyyən identifikasiya elementlərindən biri olmaqla qalmır, həm də onun estetik və bədii mirasıdır. Milli Dövlət Xalça Muzeyində, Heydər Əliyev Mərkəzinin muzeyində daim fəaliyyət göstərən ekspozisiyalar açılıb və izləyiciləri Azərbaycanın doqquz iqlim zonasının kostyumlarının etnik və bədii xüsusiyyətləri ilə tanış edir.
İyulun əvvəlində isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Milli Dövlət Tarix Muzeyində «Azərbaycanın milli geyimləri olduğu kimi» sərgisi açılıb və noyabr ayının əvvəlinə kimi, ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərəcək. Məqsəd XXI əsrin qloballaşan dünyasında Azərbaycan-türk-islam mədəniyyətinin qorunmasına və gələcək nəsillərə ötürülməsinə töhfə verməkdir.
Vurğular
Qadın və kişi geyim eksponatları ilə yanaşı, muzeydə anın strukturunu gerçəklikdə qeydə almış rus fotoqraf, etnoqraf və şərqşünas Dmitri Yermakovun (1845-1916) tarixi fotoşəkilləri təqdim edilib. Bunlar bəylər, nəcib qadınlar və onların ailələri, həmçinin kəndlilərdir. Ümumiyyətlə, keçmişin digər fotoqraflarının, məsələn, F.Orden, A.Laursabov, L.Breqadze, A.Qaponenko kimi fotoqrafların, həmçinin rəssamlar Vasili Vereşşaginin və knyaz Q.Qaqarinin işləri bizim üçün əcdadlarımızın təkrarsız görüntülərini və şəhərin memarlıq görkəmini qoruyub-saxlayıblar. Biz bu gün də onlarla fəxr edirik.
Muzeyin bu ekspozisiyası turistlərin və şəhər sakinlərinin böyük marağını çəkib və ekskursiya rəhbəri Afət Kərimova bu barədə maraqla danışır. O, həmçinin kişi və qadın milli geyimlərinin xüsusiyyətləri, kişilər və qadınlar arasında etik əlaqə ənənələri, müxtəlif sosial təbəqələrin bir-birinə olan ismarışları ilə kodlandırılmış kostyum detalları haqqında danışır. Bundan əlavə, ekskursiya rəhbəri söyləyir ki, hər bir təbəqənin və yaş qrupunun kostyum geyinməsində, detal və atribut istifadəsində müəyyən şərtlər və şərtiliklər olub. Yəni bəzəklərin, baş geyimlərinin, silahların və s.-in daşınmasında.
Qadın geyimi
1972-ci ildə çap edilmiş "Azərbaycan milli geyimləri" kitabında deyilir ki, qadın üst çiyin geyimləri, əsasən, üst köynəyindən, arxalıqdan, çəpkəndən, ləbbadədən, küləcədən, kürdidən, eşməkdən və baharidən ibarət olub. Üst qurşaq qadın geyimləri toplusuna isə tuman və çaxçur daxil olub.
Qadın baş geyimlərinin sırasında isə kəlağayılar, naz-nazlar, qaz-qazlar və örpəklər - ipək yaylıqlar daha geniş yayılıbmış. Azərbaycanda kəlağayı yerli kustar istehsalat məhsulu olub. Əsas kəlağayı istehsalı mərkəzləri Gəncə, Şəki və Şamaxı şəhərləri imiş.
Azərbaycanın qadın geyimləri özəldir! Parçaların materialları, həndəsi proporsiyalar, rəng çuğlaşmaları qammaları, aksessuarlar - bütün bunlar qeyri-adi cəlbedici vizual ritmlər yaradır. Muğan - Ərdəbil, Gəncə - Qarabağ, Borçalı, Qazax, Şamaxı, Bakı zonaları qadınlarının geyimləri üslubca bir-birinə bənzəyir, bununla belə, tamamilə orijinal olaraq qalıblar. Kompozisiyalı qadın kostyumu üç hissədən ibarət imiş: köynək, tuman və üst çiyin geyimi. Sonuncunun da yüngül dondan sırıqlı pencəyə və ya xüsusən də Rusiyadan gətirilmiş safsar xəzi ilə haşiyələnmiş jiletə qədər çox sayda variantları olub.
Hərdən tumanın üstündən çaxçur geyiniblər. Bunlar aralarında tikiş olmayan şalvarlar olub. Onlar qadın ətəyinin kəmərinə öz yuxarı iti küncləri ilə bərkidilib. Tumanın ətəyi yanlardan düzəldilirdi, öndən və arxadan maraqlı kompozisiya alınırdı. Tumanın uzunluğu elə olub ki, pis havalarda onu palçıqdan qorumaq lazım gəlirdi. Çaxçurlar bir qayda olaraq, qalın ipəkdən tikilir və manjetlə qadının topuğunu əhatə edirdi. Manjetin üzərindən isə təmiz qoyun yunundan toxunmuş corab geyinilirdi. Naxışlar və sapların rəng qamması ölkənin hər bir konkret regionuna uyğun olurdu.
Ustalar yalnız ipək və yun parçalar toxumurdu, həm də çox sayda ucuz, amma gözəl və keyfiyyətli olub ki, onlar Azərbaycan mədəniyyətinin elementləri sırasında yer alıb.
Tarixi məlumatlara görə, «Azərbaycanda aşağıdakı parçalar - zərbaft, parça, atlas, tafta, qanovuz, kam­ka, kiseyi, məxmər, dərayi, mahud, şal, tirmə, pestrəd, mitkal, bez və s. parça növləri istehsal edilib. Onların bəziləri Azərbaycan danışıq dilində dəbdə olan başqa adlar daşıyırdı; məsələn: “Hacı, mənə bax”; “Gecəgündüz”; “”Gendə dur”; “Alışdım- yandım”; “Küçə mənə dar gəlir” və s. Bu parçalara yerli əhalinin də tələbi vardı, ölkədən xaricə də aparılırdı».
İndiki şəhər sakinlərinin gözləri Bakı zonasının geyim variantlarına daha çox alışıb. Başmaqdan kəlağayıya qədər burada hər şey tanışdır. Hamısı cəlbedicidir. Hamısı! Aksessuarlara qədər - gənc və yaşlı ərli qadınlar öz aksessuarları ilə öyünməyi çox seviblər. Onların köynəklərinin aşağı haşiyəsinə qızıl pullar və ya qızıl lövhələr tikilirdi. Bu qızıl pullar və ya Günəşə bənzəyən qızıl lövhələr nə qədər çox olurdusa, bu qadının ərinin sosial statusu da bir qədər yüksək olurdu. Əslində, ötən əsrlərin varlı kişiləri qadınlara belə bahalı bəzəklər hədiyyə etməklə, öz gəlirləri və var-dövlətləri barədə məlumatları kodlaşdırırdılar. İndi də insanla-cəmiyyət arasında bu ünsiyyət dili elə də ciddi dəyişməyib. Sadəcə, bəzəklərə qacetlər, ayaqqabılar, saatlar və bahalı ətirlər əlavə olunub.
Muğan - Ərdəbil etnik zonasının qadın geyimləri çox qeyri-adi və cəlbedici görünür! Həm rəng qammasına, həm də kostyumların kompozisiyasına görə. Çünki başqa zonalardan fərqli olaraq, bu kostyumların kompozisiyasını üst bürüncək bəzəyir, paltarı arxadan və öndən örtərək döşlüyə bənzəyir. Çağdaş qadın geyimi dizaynerləri bu variantı rahatlıqla mənimsəyə bilərdilər! Orijinal, gözəl və cəlbedicidir.
Ümumiyyətlə, milli qadın geyimlərində bu gün çox sayda variant tapmaq olar ki, bizim dizaynerlərə kütləvi pret-a-porter dəbi istiqamətində sifətsizləşdirmədən qadınlar üçün çağdaş geyimlər yaratmağa, əksinə, onları məişət səviyyəsindən yuxarı qaldırmağa imkan yarada bilər. Axı keçmişdə azərbaycanlı qadınların gündəlik geyimləri onların özəlliyini cizgiləyirdi.
Kişi geyimləri
Onlar həddindən artıq asketikdirlər. İlk baxışdan elə bir özəlliyi yoxdur: Şimali və Cənubi Qafqazda kişilərin geyindiyi ənənəvi paltardır. Onları da aşağı və yuxarı - çiyin və qurşaq geyimlərinə ayırmaq mümkündür. Yuxarı geyimlər köynəkdən, çiyin geyimlərindən, arxalıq və çuxadan, qurşaq geyimləri şalvardan ibarət olub. Bu geyim tipi bütün Azərbaycanda qəbul edilib. Yalnız müxtəlif etnik zonalarda çiyin geyimlərinin detallarda ifadə edilən özəllikləri vardı. Kişi geyimlərinin əsas özəlliyi sahibinin sosial mənsubiyyətini tamamilə aydın göstərirdi. Geyimin vacib kod elementi papaq idi.
1972-ci ildə çap edilmiş həmin kitabda deyilir ki, «kişi baş geyimlərinin ən çox yayılmış növlərindən biri, müxtəlif növ xəz papaqlar idi: buxarapapaq və çərkəzipapaq (qara, boz və qəhvəyi qaragüldən tikilirdi), qoyun dərisindən şələpapaq (çobanlar geyinirdi) və s. Araqçınlar - tirmə və ipəkdən üzərindən daha çox qızılı saplardan müxtəlif tikmələr olan baş geyimləri geniş yayılmışdı. Yaşlı kişilər və qocalar xəz papağın altından təsək - ağ çitdən kiçik sırıqlı araqçın da geyinirdilər. Gecələr isə kişilər başlarına şəbqulaq - konusvari, sırıqlı və tikməli, astarlı qalpaqlar qoyurdular».
Kişi baş geyimlərinə böyük önəm verirdilər. Onlarsız gəzmək biabırçılıq sayılırdı. Kişilər tez-tez münasibətlərini müəyyən eləmək üçün Avropa cəmiyyətində qəbul edilən duellərin əvəzinə, düşməninin başındakı papağı vurub salırdılar. Başından papağı düşmüş adam həmişəlik biabır olmuş sayılırdı. Belə uğursuz kişiyə papaq əvəzinə, başına yaylıq bağlamaq məsləhət görülürdü. Bu, bəxti gətirməmiş duel iştirakçısına «arvad» demək kimi bir şey idi.
Axundlar - ruhanilər insanlar çalma geyərdilər. Çalmanın rəngi, eləcə də kəmər cəmiyyəti onun sahibinə hansı dini cərəyana məxsus olduğu barədə məlumatlandırırdı. Kişi geyimlərinin daha bir kod elementi silah və vəznələr - metal və ya taxta yuvalı patrondaşlar idi, onlar çərkəzi çuxanın sol və sağ döşlərinə cərgə ilə tikilirdi. Yalnız yuxarı təbəqəyə aid insanların döyüşçü və qoruyucu olmaq imkanı vardı. Bəylərin nazik dəri kəməri üstündə soyuq silah - yaxın məsafəyə zərbə vurmaq üçün kiçik qılınc, həm də uzaq məsafəyə zərbə vurmaq üçün böyük qılınc görmək olurdu. Bu kəmərdən kiçik tapança asırdılar. Vəznələrdə odlu silah üçün barıt gəzdirirdilər.
Atmagül - əsas qolun üzərindən aşağı uzanırdı, yuxarı təbəqə sakinlərinin döyüş zamanı isti silahı tutan zaman əllərini yandırmaması üçün istifadə edilirdi. Bu elementləri kəndli paltarlarında görmək mümkün deyildi. Kəndi geyimləri sadi olurdu. Baş geyimləri bahalı qargüldən deyil, adi qoyun dərisindən hazırlanırdı. Əgər ovçu və ya qoçu deyildisə, sadə adamın silahı olmazdı. Ən azından, fotoşəkillər, Vereşşagin və Qaqarinin rəsmləri bundan xəbər verir.
Bu fakt ondan xəbər verir ki, Azərbaycan cəmiyyətinin yuxarı təbəqələri XX qədər döyüş hazırlığı ənənələrini qoruyub və bu ailələrdə doğulan oğlan uşaqlarına döyüş sənəti öyrədilib. Təsadüfi deyil ki, «Vəhşi diviziya»nın Azərbaycan (tatar) alayının tərkibinə məhz aristokrat ailələrin təmsilçiləri daxil olurdular.
Qadın zinət əşyaları
Bu mövzu mənə elə gəlir, xüsusi diqqət tələb edir. Təkcə ona görə yox ki, zinət əşyaları paltara ifadəli əlavə kimi xidmət edib. Bakıda, Gəncədə, Şamaxıda, Şəkidə, Naxçıvanda və Şuşada zərgərlik sənətinin gerçək incilərini yaradıblar: boyunbağılar, sırğalar, paltar üçün asma yaxalıqlar, qızıl, gümüş, yaqut, brilyant, almaz, zümrüd, firuzə, əqiq, mirvari üzüklər.
Bu gün bu işləri yalnız Azərbaycan Tarix Muzeyində deyil, həm də çoxsaylı əntiq mallar mağazalarında da görmək olar. Turistlər onları çox həvəslə alırlar. Bizim tarixin və incəsənətin bir hissəsini özləri ilə aparırlar. Əgər bu, İçərişəhər ətrafında baş verirsə, əntiq əşyalar alverçisindən Azərbaycanın zərgərlik sənətinin tarixi barədə qısa ekskurs-hekayə də dinləyə bilərlər. Özü də orada həmişə nəyin bizim mədəniyyətə aid olduğunu, nəyin olmadığını həmişə qeyd edirlər; məsələn: bizə çox vaxt Dağıstandan gətirilən həm qadın, həm də kişi gümüş kəmərləri, əslində, Kubaçi ustalarına məxsusdur.
İnsan boyu hündürlüyündə eksponatlarla təqdim edilən kostyum ekspozisiyaları və muzey kolleksiyasında olan fotoşəkillər bu xalqın mədəniyyətinin özünəməxsusluğunu açıq sübut edir. Çünki bu xalq öz ruhunu gündəlik və bayram paltarlarını geyinmək mədəniyyəti vasitəsilə ifadə etməyi bacarıb. Bu isə çağdaş geyim dizaynerləri üçün tükənməz mənbədir.

THE LANGUAGE OF CLOTHES
The guests of Baku show great interest in the exhibition The National Costumes of Azerbaijan As They Are
In the history of any culture, the national costumes is not only one of the elements of historical and cultural identity but also is the nation’s aesthetic and artistic heritage. The National State Carpet Museum and the Museum of the Heydar Aliyev Centre have organized permanent exhibitions where the visitors can get to know ethnic and artistic features of costumes from nine different climatic zones of Azerbaijan.
At the beginning of July, the National State Museum of History of the National Academy of Sciences of Azerbaijan opened the exhibition The National Costumes of Azerbaijan As They Are, which will stay open until November 2017. The goal is to contribute to the preservation of the Azerbaijani-Turkic-Muslim culture in the globalizing world of the 21st century and transfer this tradition to the next generations.
Accents
Along with the exhibits of costumes for women and men, the museum presents a series of historical photographs made by the Russian photographer, orientalist and ethnographer Dmitry Yermakov (1845-1916), who has managed to fix the instant moment of reality in his photos. These include the photos of beys, noble women and their families, as well as the peasants. Also, the works of other photographers of the past such as F. Ordain, A. Laursabov, L. Bregadze, A. Gaponenko, and artists Vasily Vereshchagin, Prince G. Gagarin preserved that unique image of our ancestors and the architectural style of the city, which we are proud of today. The exhibition attracts many tourists and residents of Baku, according to our enthusiastic guide Afet Kerimov. He has also told us about the peculiarities of national costumes for women and men, traditions of ethical relationships between men and women, costume details, which include encoded messages hinting the representatives of different social strata to distinguish each other. In addition, our guide said that each class and age of people had their own traditions in wearing suits, applying details and attributes such as various types of jewellery, hats, weapons, etc.
Costumes for women
According to the book The National Costumes of Azerbaijan (1972), the upper part of a women shoulder clothe consisted mainly of üst köynyayi (upper shirt), arkhalig, chepken, labbada, külaji, kürdü, eshmak, and bahari. The high waist womandress included tuman (skirt) and chakhchur. Headdress for women mostly consisted of kalaghai, naz-naz, gaz-gaz and orpak (silk kerchiefs). In Azerbaijan, the kelaghai was mostly homemade. The main centres of kelaghai manufacturing were the cities of Ganja, Shamakhi and Sheki.
Azerbaijani woman dress is unique! The textures, geometric proportions, gamma of colour combinations, accessories create an impression of extraordinarily attractive visual rhythms. The costumes of women from Mughan-Ardebil, Ganja-Karabakh, Borchali, Gazakh, Shamakhi, and Baku are stylistically similar but still remain absolutely authentic. The women's costumes consist of three parts: köynek (blouse), tuman (skirt) and a high shoulder dress, which also has a variety of options from a light don (dress) to a quilted jacket or vest trimmed with a fur ferret mainly imported from Russia. Sometimes the women wore chakhchurs over tumans. These are two panties independent of each other. They were fastened on the belt of a woman's skirt with at an upper-pointed angle. The hem of tuman was tucked in from the sides, forming an interesting composition in front and behind. The length of tuman was such that in bad weather it was necessary to protect it from dirt. The chakhchurs were made usually from dense silk and closed the ankles tight with splints. On top of the splint was a sock knitted from pure sheep wool. The ornament and colour scheme of threads corresponded to the traditions of each specific region of the country. Craftsmen produced not only silk and woolen threads, but also many other cheap, very beautiful and high-quality fabrics that were an element of Azerbaijani culture. According to historical data, the following fabrics were produced in Azerbaijan: zarbaft, brocade, satin, taffeta, sarsenet, damask, kisei, velvet, darai, mahud, shal, tirma, pestrel, calf, calico, etc. Some of them were known by other common names popular in Azerbaijani colloquial speech. For example, haji mene bakh or haji (look at me), gece-gündüz(night and day), gende dur (stay away), alishdim-yandim (I am hot), küche mene dar gelir(the world is not enough for me), etc. These fabrics were consumed by the local population and exported to other countries.
Our contemporaries are much accustomed to see the versions of dresses popular in and around Baku. Everything is familiar and attractive here from the shoes to kelaghai. Everything! Even the accessories such as the jewellery elements extensively popular among the young married and elderly women. They were wearing gold coins or gold plates sewn to the bottom line of the blouse (köynek). The more the number of these gold coins and round golden plates representing the sun, the higher was the social status of the husband of that woman. In principle, the men of the past were extrapolating information on their incomes and material capital in an encoded way through presenting their women expensive jewellery. Little has changed in this language between a man and society. But we have many more accessories today such as gadgets, shoes, watches and expensive perfumes.
The costume of a woman from the Mughan-Ardebil ethnic region looks very unusual and attractive! The colour scheme, and the overall composition of the costume are authentic, as unlike the other regions, it includes an upper cloak worn on top of other clothing, shaping a sort of apron covering the clothes both in front and behind. Modern designers of women’s clothing could well borrow this version! Original, beautiful, attractive… However, one can discover many options that would help the designers to create modern clothes similar to national women's costumes without depersonalizing them, as does the trend in prêt-a-porter these days. On the contrary, this would help to raise the level of fashion design. After all, everyday clothes of the Azerbaijani of the past skilfully emphasized woman’s individuality.
Costumes for men
They are much more ascetic. At first glance, there is nothing special about them: traditional clothes worn by men from the North Caucasus and Transcaucasia. It can also be divided into the lower and upper parts, the shoulder and waist. The upper part consisted of a shirt, the shoulder one – from arhhalig and chukha, the waist - from trousers. This type of clothing was adopted throughout Azerbaijan. Only in the elements of the upper shoulder dress had their own characteristics in different ethnic regions expressed in detail. The peculiarity of the costume was that it absolutely accurately reflected the social belonging of the owner. An important code element of the costume was a headdress.
According to the same book (1972), "the most common types of male headdresses were the various forms of fur hats: bukhara-papag and charkazi-papag made from black, grey or brown lambskin, shala-papag worn by shepherds and made from sheep wool and so on. Arakhchins or skullcaps made from tirma and silk with various embroideries, often gold embroidery, were widely popular. Elderly men wore also tesek, a small quilted skullcap of white coarse calico put under a fur hat. At night, men wore shabgulag, conical quilted or embroidered caps.
Male headdress was given great importance. Walking without it was considered a great shame. Often, instead of duellos popular in the European society, the men used to knock off the head of their enemy. The defeated person without a headdress was considered disgraced forever. Such an unfortunate man was advised to put on a headscarf on his head instead of a hat. This was equal to be called a woman.
Akhunds, or the clergymen, wore turbans. The colour of the turban, as well as akhund’s belt informed the society which religious movement its owner belonged to.
Another element of the men's suit was weapons and gazirs ­- metal or wooden cartridge pockets sewn in rows on the right and left chests of the Circassian suit. Only people of the upper class could be warriors and defenders. Often one could see cold weapons such as short swords for close fights and long ones for strikes at a distance on beys leather belt. They also often wore small pistols attached to the belts. Gazirs were used to carry gunpowder. Atmagul was a long sleeve hanging down over the main sleeve and helped a nobleman to grab a hot weapon not to burn his hand while reloading the gun. These elements cannot be seen in peasant clothes. The peasants' dress is simpler. Headdresses are not from expensive karakulcha but from sheepskin. The ordinary people did not have weapons unless they were hunters or gochu. At least this is evidenced by old photographs, and works by artists Vereshchagin and Gagarin. This fact allows us to conclude that the noble class of the Azerbaijani society of the past centuries, until the 20th century, preserved the tradition of combat training and taught martial arts to boys born in the family. It is no accident that representatives of aristocratic families entered the Azerbaijani (Tatar) regiment of the Wild Division.
Women's Jewelry
I think this topic deserves a special attention. Not only because the ornaments served as an expressive addition to the costume. In Baku, Ganja, Shamakhi, Sheki, Nakhchivan and Shusha, there were masters who created authentic masterpieces of jewellery art: necklaces, earrings, breast pendants, rings of gold, silver, rubies, diamonds, diamonds, emeralds, turquoise, carnelian, pearls. Today they can be seen not only in the Museum of History of Azerbaijan but also on the shelves of numerous antique shops. Tourists readily buy them to take a piece of our history and art with them. If they buy them in Icheri Sheher, then an antiques dealer can tell them a short story-excursion about the historical past of Azerbaijan's jewellery art. They always emphasize what belongs to our culture, and what does not. For example, silver belts both for women and men, which were often brought to us from Dagestan, belong to the Kubachin masters.
The costume exhibits presented in human size, as well as the photos from the museum's collection testify to the unique culture of the people, who expressed their soul through the culture of everyday and festive clothes. This is an inexhaustible source for modern designers of clothes.